132 V 8 K M. GERRITSEN Waarom schaffen wij ons juist nu een oliekachel aan? yOtêo<5<2 Spoorboekjes Avondvierdaagse ,-Sdt ooté s nO^-coi Openb» Ulo-school BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Mr. 0Pi. D. W. PASTOOR Hoflaan 2, Bergen, Tel. 2202 D E R O D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en"pioniers De w#if* Mtr pt tweotn en zjjstf* M* HM<tt «ant mttntoe». wrwwjtf a do r zb on j ut re ft G.OOZL zon, /ens re weei Bui par a oh), LtVfHD TtBUeiltT. De s/oux n/eiit£H ons 4QH So Of Zn/4*re weet >4» jiLJj zelf. Een kostelijk half uur was verloren gegaan, alvorens de he ren aanstalten maakten het po dium te betreden, onder leiding van Theo Uden Masman, met zang van Janie Bron en Marcel Thielemans. Vele aanwezigen, die het gebodene apprecieerden, konden zich echter moeilijk ver enigen met het feit, dat om elf uur de instrumenten ingepakt werden, te meer daar het entree geld voor deze luttele uren rijke lijk hoog was. Voorzover wij heb ben kunnen constateren is het festival in cultureel opzicht alles zins geslaagd en kunnen de orga nisatoren meer dan tevreden zijn. Zeer opmerkelijk was het, dat we slechts weinig ingezetenen uit Schoorl zelf hebben gezien op deze dagen. Laat dit echter voor de organisatoren geen beletsel zijn, door te gaan op de ingesla gen weg, opdat wij volgend jaar opnieuw kunnen genieten van een op hoog cultureel peil staand mu ziekfestival. Ook dit jaar organiseerde de W.S.V. ,,St. Joris" een avond vierdaagse in deze gemeente. Dank zij de voortreffelijke lei ding van de heer Ruis, die de or ganisatie in handen had, werden deze tochten een groot succes. Enige jonge leden der vereni ging hadden de zorg op zich ge nomen voor het uitzetten der routes. Voor de gehele vierdaagse hadden zich ongeveer 240 deel nemers opgegeven, die tenslotte allen aan de finish kwamen. Dit aantal werd nog vergroot, door vele dagtochtlopers. De laatste avond had een bij zonder tintje. Van de Laanweg af, begeleidde de drumband van Bergens Harmonie de opgewekte wandelaars, die allen met een bosje veldbloemen getooid waren, naar Café Slijkerman te Catrijp, waar de prijsuitreiking zou plaats hebben. Iedereen, die aan het wandel festijn deelgenomen had, ontving een herinneringsmedaille, van de K.N.B.L.O. De heer Kos ontving de beker, welke door een groep kampeer ders van de Paardenhemel ge wonnen was, de overige groeps- prijzen werden uitgereikt aan: Volleybalclub Schoorl. Detache ment Luchtmacht Den Helder, Detachement Landmacht Den Helder, Kindertehuis ,,De Klim" Schoorl, O.L. School, Schoorl, St. Petrusschool Catrijp, en de Si-Si groep, samengesteld uit leden van de W.S.V. ,,St. Joris". De Sergeant-Majoor G. Spoel- stra, kreeg bovendien de zilveren medaille voor vijfmaal deelne ming. Een blauw Delftse Bierpul en vijftig flesjes bier mocht hij eveneens mee naar huis nemen. De heer A. B. Lagendijk, uit de groep Kampeerterrein ,,De Paardenhemel kreeg als oudste deelnemer een sigarettenaanste ker ten geschenke. De heer P. Ruis dankte allen, die medegewerkt hadden, om deze avondvierdaagse tot zulk een groot succes te maken. Hij dankte in het bijzonder de jonge mensen, die de parcoursen hadden uitge zet, en de E.H.B.O., afdeling Schoorl. Deze laatste was trouw iedere avond aanwezig en hoewel de verzorgers van de lopers per fiets waren, kregen ook zij, als blijk van waardering een medail le. Spreker deelde mede, dat reeds dit jaar het aantal deelnemers de verwachtingen had overtroffen, maar dat men het volgend jaar een nog grotere toeloop mag ver wachten, daar Majoor Dobben- namens de beide V.V.V.'s. Hij zeide. dat beide verenigingen, ook waar het financiële hulp betreft, het werk van de heer Ruis zouden steunen. Na een gezellig samen zijn, dat op deze redevoeringen volgde, behoorde ook deze avondvierdaagse weer tot het verleden. V V.V. Schoorl CONCERT te geven door Evenals voorgaande jaren geeft bovengenoemd koor wederom haar gastenuitvoering, dit in samen werking met de V.V.V. Als gast zal aan dit concert medewerken de heer DAVID HOLLENSTELLE bas-bariton De heer Hollenstelle zal o.a. werken ten gehore brengen van M. W. Gade en Schubert, be geleid door de heer KI. Venneker. Een ieder kent de heer Hollen- stelle, hetzij door zijn herhaalde optreden voor de radio of bij een uitvoering voor de „Mattheus Passion" enz. Door de heer Ven neker zullen enkele piano-soli worden gegeven van zeer bekende componisten. Het koor heeft reeds enkele maanden ijverig gerepe teerd en zeer mooie werken staan De spanning is voorbij, het gewenste diploma behaald. Nu als beloning een burg uit den Helder toegezegd heeft, dan met een detachement van honderd man te zullen deel nemen. Vervolgens sprak Burge meester Bergh waarderende woorden voor het pionierswerk, dat de heer Ruis ten aanzien van het jeugdwerk in Schoorl deed, en nog doet. De avondvierdaagse is hiervan een onderdeel. De heer van de Garde sprak anriGGi hei babseikGen ts aancjebtoh&n OOK AL BIEDT het klimaat in ons landje ons niet altijd van die uitge sproken mooie zomers, zoals wij ons die graag zouden wensen, toch krijgen we ge durende een kleine periode toch wel de gelegenheid om van het badseizoen te pro fiteren. Dan is er echter geen tijd meer om onze strand- spulletjes in orde te maken, neen, die moeten gereed zijn. Daarom doen we er goed aan tijdig aandacht aan deze zaken te schenken, want de modehuizen hebben dat al lang gedaan. Een buitengewoon leuke creatie is wel het mouwloze jak, dat onze illustratie toont. Het is vervaardigd van met een zeer modern dessin be drukte badstof en kan zo over het badbak gedragen worden. Opvallend is de kraag, die zeer wijd en opstaand is, een soort wijde rolkraag. Zo'n jak is makkelijk en snel aan te trekken, be schermt de draagster en kan tegen een stootje. Het is iets zeer aparts en kleedt charmant. Er behoort een losse ceintuur bij van dezelfde stof, die indien gewenst omgeslagen kan worden. Met een dergelijk jakje kan men zich in het badseizoen aan het strand leuk kleden. dan ook op het programma. De ingezetenen van Schoorl en trou wens wijde omgeving weten wat „Schoorl's Gemengd Koor" is. Haar dirigent, de heer Corn. Jonker weet met zijn koor tot topprestaties te komen. Jammer is het echter, dat dit concert niet meer in de prachtige duinpan te Schoorl en Groet kan worden gehouden zoals voorgaande jaren. Het weer was de laatste jaren van dien aard dat thans be sloten is geen risico te nemen, maar deze uitvoering te geven in de zaal van ,,De Rustende Jager". De entree-prijs is zeer laag ge steld en zal voor niemand een bezwaar zijn dit concert te kunnen bezoeken. Daarom wekken we de ingezetenen van Schoorl, Groet en Camperduin en vooral ook de hier verblijvende gasten op, om donderdag 10 juli a.s., 's avonds 8 uur te komen luisteren naar koorzang, naar de solist de heer Hollenstelle en de pianist de heer Venneker. Komt allen en luister met aandacht naar het met zorg gekozen programma. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Burgerlijke Stand BERGEN Van deze school werden toe gelaten tot de le klas Gymnasium: Karei Meyer en tot de 2e klas H.B.S: Rienus de Feyter. Deze week slaagden voor het Mulo-diploma A en het Midden- standsdipl. Wouter Hartman Kok, Jan den Das en Ineke Lansdorp. Voor het Mulo-diploma B sjaagden Louwris Kroon, Henk Reinders en Diet Ivangh. GESLAAGD Voor het eindexamen Gymnasium B is geslaagd de heer W. N. Ellis, leerling van het R. K. Ly ceum te Alkmaar. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR Boekh. Oldenburg - Schoorl l|D roomeiland alle leeftijden 11Rose Bernd is jaar In het kader van het bijzondere programma „Kleren maken de man alle leeftijden Vakmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist een oliehaard niet goed brandt. Er moet vooral onderscheid worden gemaakt tussen olie kachels zonder afvoer en die met afvoer, dus aangesloten op de schoorsteen. De oliekacheltjes die zonder afvoer branden, verbran den de zuurstof in uw kamer en geven een onaangename reuk; dit is beslist niet het geval met de oliekachels die op de schoor steen zijn aangesloten. De mo derne oliekachel heeft ongeveer dezelfde capaciteit als de kolen haard en er zijn vele voordelen aan verbonden. Wanneer de kachel op een vat van plm. 200 liter, dat zich meestal in de tuin bevindt, is aan gesloten, dan heeft men in het geheel geen gesleep met olie. Ook wordt veel aangesloten op een klein siertankje dat in een hoek bij de schoorsteen staat. Deze tankjes hebben een binnentankje, dat buiten de kamer kan worden gevuld. Niet duur in het gebruik. Omdat een oliekachel niet steeds op volle capaciteit behoeft te branden en des nachts niet be hoeft door te branden (het is na aansteken immers binnen 10 mi nuten behagelijk warm) is zij niet duur in het gebruik. Het laag branden gedurende des nachts is bovendien niet aan te raden. Wanneer de vlam te laag is geeft deze geen warmte af aan het ver trek en bestaa.t er een mogelijk heid dat de schoorsteen te koud blijft en zich condensatie vormt. Een zogenaamde waakvlam heeft in de praktijk bewezen niet te vol doen. Een goede oliekachel steekt men bovendien gemakke- Het mag wat vreemd klinken nu juist het mooie weer is be gonnen al weer te moeten denken aan het volgende stookseizoen, noodzakelijk is het wel, wanneer althans is besloten over te scha kelen op olieverwarming. Het beste koopt men een oliekachel- haard) namelijk in de zomer maanden. Het installeren vereist veel aandacht, geduld en kennis en in het seizoen, wanneer het zeer druk is, hebben de installa teurs vaak weinig tijd en wordt er wel eens te veel haast ge maakt. Dit is niet goed, omdat een goede functionering van de kachel voor een groot deel af hangt van de installatie. Goed installeren betekent het opmeten van de trek, het afstellen van de trekregulateur en het controleren van de grootte van de vlam en dit gaat niet in een handomdraai. Trekregulateur of trekbegrenzer. Teneinde zuinig te branden en een hoog rendement te bereiken is het noodzakelijk het te veel aan trek door middel van de trekbegrenzer terug te brengen tot de normale trek. De installa teur kan de trek meten met een speciaal hiervoor ontworpen trekmeter. De trekregulateur, die op geen oliekachel of -haard mag ontbreken, moet door hem wor den afgesteld aan de hand van zijn metingen. Wanneer eenmaal afgesteld, wordt het teveel aan trek automatisch teruggebracht tot de normale. Heel belangrijk is de capaciteit. De benodigde capaciteit hangt af van de grootte van de kamer en de bijkomende factoren als Weet U eigenlijk al wat een „NYLC0MBRIL" is? ligging van het te verwarmen vertrek (op noorden of zuiden), een hoog of laag plafond, beton nen of stenen vloer enzovoorts. De capaciteit kan de installateur met behulp van de capaciteitsline- aal voor u berekenen. Laat deze dus in eerste instantie bepalen. Schoorsteen. Het is beslist noodzakelijk dat de oliehaard aan een goed trek kende schoorsteen wordt aange sloten. Zonder voldoende trek kan een oliehaard (kachel) niet goed branden. Het roeten wordt veroorzaakt door de lage schoor- steentrek of door teveel olietoe voer. In bijna alle gevallen is een slechte schoorsteen de reden dat lijk met één lucifer aan, zodat een waakvlam overbodig is. Veiligheid Een oliehaard biedt meer vei ligheid dan een kolenhaard. Er is in het geheel geen gevaar voor kolendamp en schoorsteenbrand is ook uitgesloten, daar alleen rookgassen zonder vonken de schoorsteen verlaten. De carbu rateur of niveauregelaar is een absolute beveiliging tegen door vloeien en overlopen van olie. Ontploffing is eveneens onmoge lijk, wanneer de haarden zijn voorzien van een deksel boven in de verbrandingsruimte; hierdoor hebben wij een automatische vei ligheidsklep, DOF* KAP(T£t* 6*00*1 shut Hf* n Q>£ Moe VERTEL JE ME DM* RUIME KEUZE Het huis met de buitenklok. Kerkstraat 6 van 9 juni t.e.m. 16 juni 1958 Gevonden: 4 kleuren potlood; overtrek van zon nebril; autoped op luchtbanden (rood): groene paraplu; rode portemonnee met knipsluiting; rozenkrans; nog een rozenkrans; windjack muntbiljet 2.50; intekenlijst sanatorium Sonnevanck; bril met donkerbruin montuurtje; groe ne autoped met luchtbanden; groene hondenriem; 2 a.n.w.b.-kaarten; rech ter dameshandsohoen (rose zijde); sleutelbos met 7 sleutels; doos met sigaren; zonnebril met licht montuur; blauw zakje; grijs jongensjack; foto toestel; snoeimes; fluit aan riempje; klein model herdershond (zwart met bruinachtige poten). Verloren: blauw grijze sjaal; bruin etui met 8 sleutels; zwart katje; gazelle dames rijwiel; rode autoped met letters C.R.: vulpen-etui; double damespolshorloge met zwart bandje; zijden sjaal; groen etui met pen en potlood; beige porte monnee met inh.; bruine herenporte monnee met inh.; huissleutel; groene plunjezak met inh.; kinderschooltas rood; suede damesschoen; jongensrij wiel, gazelle; lichtbruine plastic por temonnee met inh.; 2 interlock broek jes en handdoek; rood speelgoed autootje; tennisraket met zwart hand vat; succes-agenda; 1 pr. suede da meshandschoenen; lederen portefeuille met inh.; lederen bruine portefeuille met inh. o.a. een rijbewijs. Inlichtingen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Bergen (NH), Karei de Grootelaan 17, dagelijks uitsluitend tus sen 10 en 11 uur. van 9 tot 16 juni 1958 Geboren: Erik Petrus Wilhelmus, z. v. P. G. Roosloot en W. Wallaart; Ireneus Willibrordus Maria, z. v. J. Krom en A. S. M. Peperkamp; Simon Corne lls, z. v. J. J. Abbo en A. "M. Winder; Ingrid, d. v. D. J. Schermerhorn en J. Kalis; Yvonne Cornelia Maria, d. v. L. N. van der Aar en A. M. Lam- mers, wonende te Limmen; Cornelia Geertruida Maria, d. v. A. J. Groot en G. C. Mekken. Gehuwd: Roozen, Johannes Maria, en Abbo, Margaretha Maria, Egmond-Binnen. Overleden: Brammer, Cornelia, wed. v. Hooge- boom, oud 69 jaar. 29 juni NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Ds Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Visser LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur Gezindsbond voor Vrouwen GEREF. KERK v.m. 9 en 10.30 en n.m. 4.30 uur: Ds. B. v. Oeveren, Drachten NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Schoorl: Ds. W. C. Verstoep, Witmarsum v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 8.30 uurDs. A. M. Boeijinga v.m. 10 uur: Ds. A. M. Boeijinga n.m. 5 uur: Ds. W. H. Melles, Kampen OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur: hoogdlenst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink ZOMERDIENST ingaande 1 juni Verkrijgbaar bij: Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8.30 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Romy Schneider en Horst Buchholz in de prachtige kleurenfilm (Die Insel der Traume) met Erich Ponto, Magda Schneider, Mathias Wieman en Rudolf Vogel De avontuurlijke roman van een jong meisje, dat vrolijk en dapper de stem van haar hart volgt. Zaterdag-, maandag- en woensdagavond te 8.30 uur Maria Schell en Raf Vallone in een erotische tragedie met Kathe Gold, Leopold Biberti en Arthur Wiesner Een aangrijpende film naar het beroemde toneelstuk van Gerhart Hauptmann Donderdag 3 juli te 19 en 21.30 uur Kees Brusse, Andrea Domburg en Johan Kaart in de grootse Nederlandse film met Hans Tiemeyer, Mimi Boesbach Guus Oster, Cees Laseur en Nel Koppen De beste Nederlandse artisten in de gezelligste film van 't jaar met het Orkest van Dolf v. d. Linden en het Kwartet van Wood J J ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 b.g.g. K 2208-2466 en 2638 Deze zeer aparte bril is alléén in Bergen verkrijgbaar en wel bij

De Duinstreek | 1958 | | pagina 2