W&Ml&A ft 99 Raadsvergadering Bergen J. den Broeder GERRITSEN Kunstenaars Centrum Bergen Berger Luchtpost Ouden van Dagen Bergen Schoolreisje Van Reenenschool VRIJDAG 4 JULI 1958 35e JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Maandagavond 30 juni kwam de raad bijeen om een agenda van dertien punten af te werken, wat in vlot tempo geschiedde De vaststelling der notulen van de vergaderingen op 30 mei en 11 juni kon, na een kleine wijzi ging, aangebracht op verzoek van mevrouw Broekman-Vriesman, plaats vinden Vier der vijf inge komen stukken, bleken hamer stukken te zijn, doch over het vijf de, een verzoek van de heer S. J. Schouten om ontheffing der baat belasting, ontspon zich nog een discussie. Op dit verzoek werd af wijzend beschikt, omdat het per ceel van de heer Schouten wordt geacht gebaat te zijn met de aan sluiting op het waterleidingnet: het is daardoor beter verhuurbaar. De eigen pompinstallatie, die in 1935 werd aangelegd, is in de ver streken 23 jaren reeds lang afge schreven, zodat het redelijk is, dat voor dit perceel de baatbelasting geldt. Trouwens juist op grond dezer baatbelasting is het niet mo gelijk deze kwijt te schelden. De geloofsbrieven der nieuwbe noemde raadsleden bleken aan de eisen te voldoen, zodat niets hun toelating tot de gemeenteraad in de weg staat. Met grote dankbaarheid hebben B. en W. het geschenk van me vrouw Marijcke Visser, een zand- steenreliëf van een vrouwenfiguur van wijlen Tjipke Visser, aan vaard. Hierbij werd door de kun stenares ook een hardstenen voet stuk geschonken. Het kunstwerk is opgesteld in de tuin van het Museum Sterkenburg, waar het buitengewoon goed tot zijn recht komt. Op het terrein in Tuin- en Oostdorp, waar thans nog het kassenteelt-tuinbouwbedrijf is ge vestigd, is voor de naaste toekomst een weg geprojecteerd, die de naam Tjipke Visserweg zal dra gen. Het verlies van 168,17 over het seizoen 1957'58 van de Kunstkring komt, volgens de door de gemeente gegeven garantie, voor rekening der gemeente. Ver schillende raadsleden achtten het geven van zulk een garantie aan een kring van merendeels gegoe de lieden, niet juist. Dr. Hemelrijk zette duidelijk uiteen, dat naar zijn mening deze kring inderdaad self-supporting moet zijn. Daar echter de uitkoopsommen voor to neelgezelschappen in de loop van het speelseizoen soms stijgen, kan men dit risico niet op enkele par ticulieren afwentelen. Natuurlijk moet gestreefd worden naar een sluitende begroting, door verho ging der abonnementsgelden De verkoop uit het gemeentelijk grondbedrijf van een aantal bouw terreinen gelegen ten noordoosten van de Dr. Van Peltlaan aan de firma Balke's Bouwbedrijf te Baarn vond algemeen instemming. Deze firma zal ook nog meer in de gemeente bouwen, zodat in totaal 50 woningen door haar worden opgetrokken, waarvan 40 ten be hoeve van het personeel van het Reactorcentrum te Petten, terwijl de overige tien aan de gemeente Bergen beschikbaar gesteld zullen worden ten dienste van de ver huur aan ingezetenen. GOUD De Groeneweg krijgt een nieuwe slijtlaag om verder verval van het wegdek te voorkomen ten gevolge van het intensief militair verkeer. De aangekochte riooldoortrek- machine heeft reeds een deel van het meer van 28 km lange riole- ringsnet op bevredigende wijze gereinigd. Maar alles kost geld en zo moest dus ook de post „Pompen en Riolen" verhoogd worden, n.l. met een bedrag van 13.500,—. Aan de Christelijk Nationale School te Bergen wordt 4260 m2 bouwgrond verkocht, gelegen op de hoek RussenwegNassaulaan enz. a 5,per m2, de normale prijs voor bouwgrond voor lagere scholen te Bergen. De raad besloot tot het garan deren van betaling en aflossing op een drietal hypotheken, te ver strekken aan deelnemers in het B.N.G.-complex aan de Kerkedijk Irenelaan. Tot boventallig onderwijzer aan de openbare U.LO.-school werd met algemene stemmen benoemd de heer B. J. Scharp te Alkmaar. Het ziet er naar uit, dat het „middenterrein" te Bergen aan Zee eindelijk bebouwd zal worden en wel zal daar dan een paviljoen verrijzen, bevattende een café en een restaurant met een vloerop pervlakte van ten minste 250 m2. Daaromheen zullen terrassen de gasten tot zitten noden, als het weer tenminste medewerkt. Mr. Sluis drong er met klem op aan, dat deze wensdroom reeds vol gend seizoen tot de werkelijkheid zou behoren. De verkleinde opzet der eerste plannen achtte hij be grijpelijk in deze tijd. Ten slotte moet een seizoen van zes weken de zaak rendabel makep. De heer Vellinga voelde zich beetgeno men, ofschoon hij wel inzag met dit nieuwe voorstel akkoord te moeten gaan. Het hoge flatge bouw aan het Van der Wijckplein is er gekomen, maar nu komt er een veel kleiner café-restaurant, dan eerst geprojecteerd was, aan de andere kant. De verzekering van de burgemeester, dat het geen „prutsding" zou worden, maar wel degelijk representatief, zij het dan niet zo groot, kon hem maar half bevredigen. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen, aan de di rectie van Bellevue N.V. te Am sterdam schriftelijk mede te delen, dat zodra zij de grond van het middenterrein te Bergen aan Zee zal hebben gekocht, de gemeente raad bereid is de bepalingen in het contract omtrent de bouw- plicht op het middenterrein te ver anderen. Bij de rondvraag vroeg de heer Vellinga waarom de Zeeweg tus sen Elzenlaan en Zee juist nu ge maakt werd Het antwoord luid de: het kón niet eerder wegens moeilijkheden in de financiering. Toen men deze te boven was is overleg gepleegd met de Commis sie van Gemeentewerken, met V.V.V. en Paal 33. De vraag was, nu repareren of na het sei zoen? Alle instanties waren voor een onmiddellijk aanvangen der werkzaamheden, die thans voor het hoogseizoen reeds beëindigd zijn met het resultaat: een goede weg en een net middenterrein. Slechts één zondag was er werke lijk sprake van stagnatie in het verkeer, doordat zaterdagmiddag een wals allerongelukkigst in het puin zakte, de weg versperde en daar een rustige zondag door bracht ten ongerieve van het ver keer, dat heen en terug moest door de Elzenlaan. De heer Vel linga ergerde zich ten zeerste over het, volgens hem, misbruik maken van het natuurschoon, het opslaan van tenten langs de weg en het el kaar betuigen van genegenheid langs de openbare wegen. Het is een feit, dat de bermrecreatie in Nederland steeds verder gaat. Het tenten opslaan langs de we gen is echter in Bergen verboden; daaraan wordt ook de hand ge houden. Het neerplanten van windschermen mag echter wel. Wat het betuigen van genegen heid betreft, dit mag niet de gren zen te buiten gaan. Tot nu toe zijn geen excessen gekonstateerd. Het loopt met de recreatie niet de spui gaten uit, men geniet eenvoudig langs de weg De politie is in op dracht zeer soepel. Bergen is niet voor ons alleen, maar voor de va kantiegangers, die een dag buiten willen genieten. De Bosbaas en de directeur van gemeente werken ontkennen, dat het bos vernield wordt. Dit antwoord van de bur gemeester ontlokte de heer Vellin ga de woorden: Als ik zondags wat zie, kom ik u halen. Graag, repliceerde deze, maar sluit u zich aan bij de Natuurwacht. De reeds 26 aangesloten heren voeren de strijd tegen „het Bosvarken". Er zal trouwens op 2 augustus een drijfjacht georganiseerd worden op „het bosvarken" door de Va kantieschool. Als de „bosvarkens" gevangen zijn zullen zij in optocht onder politie-geleide met Bergens Harmonie voorop, naar het poli tiebureau gebracht worden. De jagers zullen er vermoeid maar triomfantelijk achteraan rijden in het trammetje en de 26 (of als de heer Vellinga zich reeds heeft aangesloten 27) man van de Na tuurwacht zullen de stoet sluiten. „Het Bosvarken" zal in een kooi in het dorp tentoongesteld wor den, als afschrikwekkend voorbeeld voor degenen, die ook varkensnei gingen in zich voelen ontspruiten. Plastic affiches van de firma Van Tilburg met de beeltenis van „Het Bosvarken" en het onderschrift: Weg met het bosvarken uit duinen en parken, zullen gasten en dor pelingen uit veertig hoeken aan grijnzen, terwijl de A.N.W.B.- platen met onderschrift: „Dit hoort in het vuilnisvat", de onno- zelen, die niet weten waar rommel thuis hoort, nogmaals terecht wij zen. Ook wie naar de bioscoop gaat wordt met het Bosvarken ge confronteerd Als dit alles niet helpt, is het werkelijk hopeloos en wordt Bergen een tweede Zand- voort, waar alles mag. Hierna ging de raad in comité. Van zaterdag 15 juli 16 uur tot en met vrijdag 18 juli 12.30 uur zal in de Kunstzaal van de Rus tende Jager te Bergen een ten toonstelling zijn te bezichtigen van schilderijen, gouaches en te keningen van de dichter-schilder- fotograaf LUCEBERT. Enige maanden geleden exposeerde deze kunstenaar in de Gallerie Espace te Haarlem, voor welke tentoon stelling grote belangstelling be stond. Door het Rijk en enkele musea werden aankopen verricht. Van de geestige, dikwijls saty- rische en rake tekeningen van Lu- cebert is in Bergen al eens wat te zien geweest. Het is een voor recht, dat het Kunstenaars Cen trum Bergen ons thans in staat stelt een groter aantal dezer teke ningen en bovendien schilderijen en gouaches te bezichtigen. Uitslag van de wedvlucht vanaf Cheunij Fr„ afst. 270 km, windstil, los 6.45 uur, eerste duif 12-36-20 1. A. de Klerk, 2. J. Dekker, 3. P. Brakenhoff, 4. G. de Waard, 5. J. Duinmijer, 6. C. Timmer, 7. K. Postma, 8 A. Staadegaard. Dank zij de grote offervaardig heid van de inwoners van Bergen kon woensdag 25 juni de jaarlijk se uitgaansdag weer plaats heb ben. Met een zevental grote bussen en enkele particuliere auto's kon s morgens half negen de reis een aanvang nemen. Vanaf het Van Reenenpark zou gestart worden, wanneer alle deelnemers (een driehonderdtal) in de Touringcars, waarvoor de NHADO gezorgd had, hun plaat sen hadden ingenomen. Voor het Comité is het ieder jaar een hele zorg, alvorens de laatste passagier zich heeft aan gemeld en het vertreksein gegeven kan worden. Het weer leende zich bijzonder voor deze niet te verre tocht. Het was niet warm en de natuur was aangenaam. Gereden werd over het woud, waar nog enkele deelnemers ston den te wachten, op Limmen aan, om vervolgens langs Uitgeest door de Velsertunnel en door Haarlem het eerste doel der reis, n.l. Schip hol, te bereiken. Tijdens de voortocht had het Comité gezorgd, dat hier enkele hangars bezichtigd konden wor den onder leiding van de haven politie van Schiphol. Na hier ongeveer een half uur te hebben doorgebracht en de ge reserveerde plaatsen in het Res taurant „de Wijde Wereld" wa ren ingenomen, kon onder het ge not van een goed kop koffie de aankomst en het vertrek der vlieg tuigen worden gadegeslagen. Het kostte heel wat moeite om na een verblijf van een paar uur de passagiers hun respectievelijke plaatsen in de bussen te doen in nemen. Het opstijgen en landen der vliegtuigen had ieders belang stelling. Circa half twee ging het op het tweede doel der reis aan, n.l. Volendam. Niettegenstaande de afwezig heid van Verkeerspolitie verliep de tocht door Amstelveen en Am sterdam prima. Zonder enig op onthoud, onder leiding van Auto no 1werden de nieuwe verkeers- bruggen bij Schellingwoude be reikt en ging de tocht verder door Durgerdam langs de hele voorma lige Zuiderzeedijk, door Monni kendam naar Volendam. Allen hebben genoten van deze mooie reis langs het Kinselermeer, zelfs zij, die dagelijks autorijden en deze weg nog nooit bereden hadden waren vol lof Circa half vier kwam Volen dam in zicht, waar het verdere gedeelte van de dag zou worden doorgebracht in en om het Res taurant AMVO en het bezichti gen van Volendam. De thee met versnapering liet zich hier goed smaken. Dat Bergen een bekende plaats in ons land is bleek zelfs hier. Hoe men het wist, dat wij Volen dam zouden aandoen is tot op heden nog een raadsel. Een aan tal echte Volendammers kwam zich aanmelden om enkele liedjes ten beste te geven. Deze had men wel iets beter in kunnen studeren. Evengoed was dit echter een wel kome onderbreking, alvorens naar boven te gaan voor het bijwonen van een paar aardige films. Te ongeveer half zeven bega ven allen zich aan tafel om de in wendige mens door middel van een warme maaltijd te gaan ver sterken. Het was hier de gelegenheid voor de Voorzitter van Het Co mité, de heer Tros, allen die heb ben medegewerkt deze dag te doen slagen, hartelijk dank te zeg gen, o.a. Burgemeester Huygens en echtgenote voor hun aanwezig heid, evenals Mevr. en Dr Van Gelder, verpleegsters, helpsters, colportrices en niet te vergeten hen die op de lijsten hebben gete kend. Hij wenste allen verder een prettige en behouden thuiskomst, hieraan toevoegende de wens, dat het Comité het volgend jaar weer op dezelfde medewerking van allen zal mogen rekenen. TERLENKA sportcolberts TERLENKA pantalons TERLENKA costuums TERLENKA sportshirts 32.50 De heer Stam, voorzitter van de bejaarden Sociëteit, dankte voor deze buitengewoon mooie dag. Met een ogenblik van eerbie dige stilte werden zij, die het af gelopen jaar door de dood ontval len waren, herdacht. Te ongeveer half acht kon het vertreksein gegeven worden, om vanwege de tijd de kortste weg naar Bergen te rijden, waar om kwart voor negen Bergens Har monie het gezelschap stond op te wachten om het onder de tonen der muziek weer naar het Van Reenenpark te begeleiden, waar een grote groep belangstellenden stond te wachten. Het was een mooie dag ge weest, het Comité hoopt dat allen het naar hun zin hebben gehad!! Openbare ULO-school n Nh. Tot de le klasse dezer school werden o.a. toegelaten: Uit Bergen: Johan v. Sonderen, Dick Beeld man, Cornelis Briefjes, Nelleke Zorge, Gerie Feikes, Annie Kof man, Trijntje de Wilde, Thea Lindeboom, Cornelia Timmerman, B. de Goede, Hester Veer, Corn. Peetoom, Gerard Bakker, E. Buys, Dirk le Mair, Maria v. d. Berg, Joke Termöhlen, Cath. Verschuur, Peter Jansen, Duco Sietsma, Pe ter Schoorstra, Annie Croignet, Henk Jongebloet, Wim Bol, A. Napjes, Teun v. d. Oord, Jan Smit, Jacky Doornik, Martin v.d. Hoek, Corn. Pijper. Uit Schoorl Tannie v. d. Garde, Greta Nagel hout. Martha Koeten, Rob van Esseveld, Guurtje Duinmeijer, Elly den Das, Hendrika Rotteveel, Fr. Siekman, Elis. Minkema, Freddy Bas. Uit Groet: Geert Middeljans, Gerrit Koop man, Hans Snip, Johny Luyten, Jan de Boer, Freek Gutker, Jac. Schotvanger. Evenals vorige jaren maakten de kinderen van de le en 2e klas een dagtocht naar „Velserend en Egmond aan Zee, met als speciale attractie de speeltuin en de goocheltoeren van onze be kende „Remidol". De 3e klassers gingen een dag je naar Amsterdam, waar ze ge noten van de vele dieren en vis sen in Artis en Aquarium. Apen en kleinvee in de Kinderboerderij vormen altijd een hoogtepunt. Een rondvaart door de grachten en over het IJ vormt steeds een prachtig slot van een heerlijke dag. De kinderen van de 4e klas wisselen 3 dagen uit met leerlin gen van de Burg. Fockschool in Amsterdam-West (Slotermeer). De leerlingen worden dan onder gebracht bij de wederzijdse pleeg ouders. In die drie dagen is een bont programma afgewerkt: Bezoek aan 't Rijksmuseum met zijn Pop- penkamer, schilderijen en ge schiedkundige afdeling; Tropen museum met zijn prachtige ver zamelingen planten en dieren en de gamelan, waar deskundige dames een zeer bevattelijke en leerzame uitleg geven. Ook Artis en Aquarium, bene vens de rondvaart mogen niet ontbreken. De laatste dag wordt besteed aan een bezoek aan de Aalsmeerse Bloemenveiling „Mi- nicorso", het miniatuur-bloemen corso van geprepareerde bloemp jes, met als slot en hoogtepunt een bezoek aan Schiphol. Geen wonder, dat de kinderen de 3e dag, 's avonds 9 uur, ver moeid maar opgetogen van al het beleefde, in Bergen aankwamen. De 5e en 6e klassen doen het nog uitgebreider; die wisselen een hele week en wel dit jaar met de Dorpsschool te Markelo (Ov. Daar maken ze door wandel-, fiets- en bustochten kennis met het Twentse landschap en zijn eenvoudige, gemoedelijke en har telijke bevolking. Uit het vele dat in die week gezien en beleefd wordt, noemen we: Markelose en Friese berg, Steenbakkerij en leemafgravin- gen; een bezoek aan het Oorlogs kerkhof en het Natuurhistorisch Museum te Markelo, in welk mu seum ze deskundig werden rond geleid door de eigenaar en bota nicus, de heer Piet Bos. De zuivelfabriek werd even- ppnc hp7ir-Viti'gd waar na de rond leiding de hompjes kaas en cho colademelk zich zeer goed lieten smaken. Th. VELDMAN Ze bezochten een ouderwetse watermolen bij Diepenheim, be nevens de industriewijk en het Museum te Enschede en namen een kijkje bij de douane te Gla- nerbrug. Ook een bezoek aan een grote beschuitfabriek en een volauto matische eiersorteerderij en niet te vergeten aan de bekende Swan "-textielfabriek te Goor behoorde tot de interessante en leerzame excursies. Hoogst voldaan keerden ook deze kinderen huiswaarts. Het schoolreisje als „Belang- stellingspunt" maakt dat de kin deren nog lang met hun gedach ten bij die onvergetelijke week vertoeven, daar ieder een zo vol ledig mogelijk verslag maakt met foto's, enz. als illustratie-mate riaal. De verschillende uitstapjes, het zij kort of lang, zijn ook dit jaar weer in alle opzichten ge slaagd! Middelbare Meisjesschool Voor het eindexamen, afgeno men aan de M.M.S. te Bergen N.H., slaagden o.a de volgende kandidaten: Irene Polak, Witheke Franck, Cobi Kluitman, Henny Kürten, Irene Maret, Joke Peters, Frouw- ke Sikkema, Greetje Tilstra, Han- neke Waterman allen te Berqen N.H. ZONDAGSDIENST ARTSEN w IW'VT'frW DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Stationsstraat 9 Telefoon 2414 - Bergen ^jjl II min iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1111111111111111 in iiiiiiiiiiiiiii in in in ui in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiii min Hl^ ideaal voor reis en vacantie 98.00 I enorme sortering vanaf prachtige dessins 169.00 enorm sterk en nooit strijken 24.75 Telefoon 2545 BERGEN ^llliiiiiiiiiiiimiiimiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiillll^ GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet BERGEN 6 juli Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 6 juli Dr. R1SSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1