MeMlód 99 99 J.don Broeder Zen"* Enkele bladzijden uit de geschiedenis van het K.C.B. De kermis Ingezonden stukken Kunstenaars Centrum Bergen in een crisis Het Dorpshuis Lucebert in K.C*B, M-ILS- en M.M.S. GERRITSEN De vacantieschool Parkwedstrijden"op „De Molenkrocht" „Ronde om Groet" succesvol verlopen Puzzeltocht wederom een groot succes Vierdaagse te Nijmegen w w lrV»¥lrlrW VRIJDAG II JULI 1958 35c JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het zijn de rampen die ge schiedenis worden, zegt prof. Huizinga in de ed. princeps van zijn werk: Herfsttij der Middel eeuwen, en wat Bergen in de laatste week bedreigde was niet minder dan een ramp. In het Al gemeen Handelsblad van 1 juli lazen we daarover het volgende: Mr. A. F. Kamp legt na een persoonlijke aanval de voor zittershamer neer. Het Kunstenaars Centrum Ber gen is in een zeer kritieke situatie komen te verkeren. In de jongste vergadering hebben enkele schil dersleden de voorzitter, mr. A. F. Kamp, op scherpe wijze per soonlijke eerzucht verweten bij het leiden van het Kunstenaars centrum. De heer Kamp heeft hierin aanleiding gevonden, het voorzitterschap neer te leggen. Wij betreuren deze ontwikke ling ten zeerste. De heer Kamp mag beschouwd worden als de oprichter, de grote animator en de behoeder van het Kunste naarscentrum Bergen. In dit Cen trum waren al de grote en minder grote schilders, beeldhouwers, letterkundigen en kunstnijveren van Bergen, Schoorl en omgeving verenigd. Kunstlievende leden droegen financieel bij in het voortbestaan van het Centrum. Alle kleine en grote strubbelingen en onenigheden wist de heer Kamp door zijn tact en de charme van zijn persoonlijkheid uit de weg te ruimen. In het explosieve wereldje van de Bergense kun stenaars waren zij niet zeldzaam. Van meet af aan heeft de heer Kamp zijn stempel op het K.C.B. gedrukt, alle festijnen die het K.C.B. op touw zette, hadden niveau, distinctie en grote stijl. Alle drukwerken die het K.C.B. deed uitgaan bezaten de humor van de heer Kamp. Naar zijn re devoeringen waarmee hij de ten toonstellingen in de Rustende Jager opende, luisterde men met een geamuseerde glimlach. Dat zijn ironiserende speelse geest wel eens deze of gene op de korrel nam, was een bijkomstigheid waaraan men toch waarlijk niet te zwaar mocht tillen. En wie dit per se wel wilde, behoorde te be denken dat een ieder behept is met „les défauts de ses qualités." Men moet wel bedenken dat het bundelen van het zo hetero gene Bergense Kunstwereldje aan een man als de heer Kamp kon lukken, maar dat het wel zeer de vraag is of een eventuele opvol ger dit klaar speelt. Wij persoon lijk hebben daarover een zeer be paalde mening... Daar komt nog bij, dat het be stuur als geheel de heer Kamp niet alleen zal laten vertrekken. Het tentoonstellingszaaltje in de Rustende Jager, ter beschikking van het K.C.B. gesteld door wel willendheid van mevrouw Dies- feldt Pieters kon wel eens een an dere bestemming krijgen. Th. VELDMAN Zilfa Pleet Aan alle leden van het K.C.B. is thans gevraagd zich uit te spreken. Zij zullen moeten uit maken of zij het bestuur met in begrip van de heer Kamp willen behouden. De bovengenoemde vergadering vond plaats op de 25e juni j.I. De kritiek ging uit van enige leden, die wèl hun ontevredenheid over de gang van zaken wisten te luchten, doch die niet in staat bleken wegen en middelen aan te wijzen, die tot verbetering kon den leiden. Zaterdag 5 juli is een nieuwe vergadering gehouden, waarna het volgende communiqué aan de pers is verstrekt, dat we hier onder afdrukken: In verband met de critiek, die op een vergadering van bestuur met een tiental kunstenaarsleden tegen de voorzitter, mr. A. F. Kamp was geuit, had deze zijn ontslag aangeboden. Intussen bleek uit een schriftelijke en quête, ingesteld door de kunste naars A. Roland Holst, Hans Henkemans, Jan van Herwijnen, Lucebeit, Willem Reijers en Mat- thieu Wiegman dat het overgro te deel der kunstenaars-leden op de heer Kamp als voorzitter prijs stelt. Deze is in een recente be stuursvergadering opnieuw tot voorzitter benoemd en heeft deze benoeming aanvaard. Het ligt in de bedoeling na te gaan op welke wijze het kunste naarselement in het Centrum, dat overigens reeds sinds de oprich ting de nummerieke meerderheid in het bestuur bezit, meer dan voorheen de koers van het Cen trum zal kunnen bepalen. De heer Kamp heeft aan zijn medebe stuursleden verzekerd dat het be reiken van dit doel zijn volle in stemming heeft. 'MM Dames- en kinderbadpakken Heren- en jongenszwembroeken Zaterdag 12 juli, des avonds half acht, zullen alle groepen der ballet- en blokfluitclubs demon streren, wat zij door oefening in het seizoen 19571958 hebben bereikt. Dat belooft een fleurige avond te worden in het vereni gingsgebouw aan het kogeltjes plein. Om de kosten te dekken is het noodzakelijk een klein entree geld te heffen. Zaterdagmiddag 5 juli om vier uur opende de heer Lucebert de tentoonstelling van zijn schilde rijen en tekeningen geëxposeerd in de beide zalen van het K.C.B. De grote zaal omvat 21 num mers, terwijl de rest in het klei ne zaaltje is onder gebracht. Te gen betaling van 0.25 heeft men toegang en ontvangt men een ge stencilde lijst die als catalogus wordt aangekondigd en waarop de titels van 21 nummers zijn vermeld. Bovenaan deze lijst leest men in kapitale letters: KUN STENAARS CENTRUM BER GEN. Een bezoeker, die deze lijst in handen kreeg, stelde ons de vraag, nadat hij een blik op de geëxposeerde werken had gewor pen: Worden we hier genard? Op onze verwonderde vraag: Hoe zo? verwees hij ons naar het woord KUNSTENNARS en verklaarde dat hij dit moeilijk voor een tik fout kon verslijten. Hij achtte de mogelijkheid, dat er in het ge mengd gezelschap der werkende leden onder de vogels van diver se pluimage ook wel een schalk aanwezig kon zijn, die specule rend op de zucht naar het mo derne zijn producten, die moeilijk te begrijpen of te verklaren zijn, binnen de zalen van het K.C.B. voor dik geld aan de man zoekt te brengen, om de kopers aan de buitenkant van de muur met een meewarige glimlach te gedenken. De tentoonstelling is geopend van 5 t/m 18 juli. Zaterdag 5 juli, des middags om drie uur, gaven leerlingen van de M.U.S. en de M.M.S. een zeer geslaagde openlucht-opvoe ring van Henri Ghéon's „Het Duivelsbruggetjeingestudeerd o.l.v. mevr. Frevel. Daarop volg de een demonstratie met de Ame rikaanse Twirling battons o.l.v. Miss C. Berry. Naar ons weten is het voor het eerst dat deze „Twirling bat tons'' in ons land worden gede monstreerd. Het hanteren dezer staven met een groot en een klein, bolvormig, rubber uiteinde, ver eist een grote vingervlugheid en lenigheid der polsgewrichten. En kele vlot uitgevoerde groepsdan- sen vormden het slot van het openluchtprogramma, waarna de aanwezigen, tot wie ook bur gemeester Dr. W. Huygens en echtgenote behoorden, de ten toonstelling van werkstukken der leerlingen bezichtigden. In een tiental lokalen konden de ouders en belangstellenden kennis maken met het werk der leerlingen op het gebied van bio logie, kunstgeschiedenis, geschie denis, literatuur, muziek, naaien, handenarbeid, tekenen, ontwer pen en handwerken, om daarna bij een kop thee of koffie van de vermoeienissen uit te rusten in het als lunchroom ingerichte muziek- lokaal. Zaterdagmiddag twee uur ving de kermis op het voormalige sta tionsplein aan en gingen de vreugdevolle verwachtingen van vele kinderen in vervulling toen ze de gelegenheid kregen op de kleine fietsjes in de caroussel, in de zweefschommel, of in de vlieg machines in een caroussel plaats te nemen en hun vrolijke ronde tour door de ruimte aan te van gen, begeleid door de klanken der muziek. Ook de oudere jeugd en verdere belangstellende bezoe kers lieten zich niet onbetuigd en hadden de dertig stands al direct een behoorlijke toeloop. Zater dagavond en zondagavond zijn dan ook voor de standhouders geen slechte perioden geweest. Ook maandag, die gewoonlijk de Bergense kermisdag bij uitne mendheid is, bleek niet slecht en dinsdag gaf evenmin redenen om de moed op te geven. En toch... gaf de kermis ditmaal een ander beeld te zien dan vorige jaren. We spraken daarover met enkele standhouders, die als goede za kenlieden, natuurlijk hun klaag zangen aanhieven over de slech te tijd. Zij wezen er op, dat er dit jaar veel minder oudere men sen op bezoek kwamen dan vo rige jaren het geval was, dat er wel veel jeugd over de terreinen zwierf, maar dat deze jeugd blijk baar niet zo dik in haar contan ten zat als voorheen het geval was. Niettegenstaande de café's goed bezet waren, vooral in de avond, zag men zo goed als geen dronken lieden, een verschijnsel, dat bij een goede kermis thuis hoort. Maar wat echter de deur dicht deed was een opmerking, die ons een weinig verstomd deed staan: „Het is feitelijk een dooie kermis, omdat er niet genoeg mu ziek en lawaai aanwezig is. Draaiorgelmuziek die tegen me kaar ingaat, luidsprekers, die muziek en gesproken woord in de ruimte brengen, schallende uitroepen en het geronk van mo toren, geschreeuw en gegil van de menselijke stem, lawaai, licht en muziek, die slechts bij flarden te volgen is, dat alles brengt de mensen in een stemming, waarin hun het geld in de portemonnaie danst en huppelt van plezier om in de kassa van de standhouders terecht te komen. En die stem ming is hier afwezig. Men spreekt van bestedingsbeperking. Dat is dwaasheid. Voor een ker mis leg je van tevoren wat op zij. Je weet, dat de standhouders geen krediet geven, dus het is zaak om boter bij de vis te heb ben. Die dat niet heeft, blijft van zelf van de kermis weg". ZILVER Evenals de vorige jaren orga niseert het Dorpshuis een Vacan- tie-School en wel dit jaar van 28 juli tot 22 aug. De deelnemende kinderen worden van maandag tot en met vrijdag, dus vijf dagen in de week, van tien uur 's mor gens tot vijf uur 's middags aan genaam bezig gehouden. Kinde ren van vier tot en met veertien jaar kunnen aan de Vacantie- School deelnemen. Het punt van uitgang is de Van Reenen-schoól. De kleintjes blijven dicht bij honk en eten de zelf meegebrachte bo terhammen om twaalf uur in de school op. Met de groten koestert men grote plannen. Op het pro gramma staan o.a. een excursie naar de „Melco fabriek te Hei- loo; een fietsen-railly; zwemmen bij Pesie; Openlucht-theater een drijfjacht op het Bosvarken: fiets tochten enz. De kosten zijn vijf gulden per kind per week, alles inbegrepen (dus ook melk, toegangskaartjes enz.). Het tweede, derde of vier de kind uit het zelfde gezin krijgt reductie. Voor kinderen van gas ten is de prijs 1.50 per dag, ten zij zij de hele week meegaan, dan geldt voor hen ook de prijs van 5.per week. Ouders, laat uw kinderen ge nieten van een gezonde vacantie vol actie, onder veilige hoede. Aanmelden iedere vrijdag van 3.30 tot 5 uur namiddag aan het Dorpshuis, waar natuurlijk ook inlichtingen zijn te krijgen, even als bij Mevr. J. J. Mullervan Ruiten, Verlengde Geestweg 39, tel. 3260 Bergen. geneesmiddel Mijnhardt's Zenuwtabletten Vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 juli a.s. zullen op het tennispark ,,De Molenkrocht wedstrijden voor leden van het park worden gehouden. Hiermede doet de huidige di rectie een oude traditie herleven. Menigeen onder de oudere leden herinnert zich nog de zeer gea nimeerde wedstrijden, welke des tijds elk jaar op „De Molen krocht" werden verspeeld en veel bijdroegen tot de levendige en sportieve sfeer op dit park. Het is voor het tenniswezen te Bergen verheugend dat deze tra ditie weer voortgezet wordt nu „De Molenkrocht", na een onder breking van enige jaren, weer on der de beproefde leiding van de heer en mevrouw Lau geëxploi teerd wordt. Wat de komende wedstrijden betreft: De senioren en junioren spelen ieder in een eigen catego rie, waarbij de junioren dan reeds op woendag met hun partijen be ginnen. Voor elke categorie zijn afzonderlijke prijzen beschikbaar. Een blik op de inschrijvings formulieren wekt de verwachting voor een vlot en geanimeerd tour- nooi. waarbij verrassingen niet uitgesloten geacht moeten wor den. De wedstrijdleiding is in han den van de heer Lau, die geassis teerd zal worden door een wed- strijdcomité, bestaande uit mevr. A. J. Lau-Bogtman, en de heren Van Schaik en Beyneveld. SCHOORL Zaterdagmiddag en zondag stond ons dorp weer in het teken van de wandelsport. De „Ronde om Groet het jaarlijks terugkerend wandeleve nement, trok ook dit keer weer een groot aantal deelnemers. Verschillende verenigingen uit de wijde omtrek verschenen dan ook aan de start en zo zagen we „De Duinkanters" uit Den Helder, „De Waag" uit Enkhuizen, „Long-Run" uit Schagen en „De Jeep" uit Alkmaar. Behalve deze groepen waren er ook veel indi viduele wandelaars. In totaal na men 240 wandelaars aan deze tocht deel. Vol lof over de schit terende parkoersen keerden de deelnemers terug. Ook de deel nemers aan de a.s. Vierdaagse grepen deze gelegenheid aan om er een training van te maken, en zo kwamen er drie deelnemers reeds lopende uit Haarlem en lie pen hier zo eventjes nog een par cours van 15 km. Ook voor onze plaatselijke wandelsportvereniging is het suc ces groot geweest Vergeleken met vorig jaar is het aantal deel nemers verdubbeld, een bewijs dat de wandelsport ook hier in de volle belangstelling staat. Een herhaling van deze wan deltocht zal plaatsvinden op zon dag 3 augustus, onder auspiciën van V.V.V. Groet. Op deze dag zal de tocht wel zeer speciaal voor de alhier verblijvende toeris ten georganiseerd worden. Naar wij vernemen zullen ook voor de deelnemers uit onze eigen plaats extra prijzen beschikbaar worden gesteld. De eerste puzzeltocht in juli, gehouden op maandag 7 juli 1.1. vanuit café Meereboer te Groet is, zowel voor de organisatoren, de puzzeltocht-commissie van de V.V V. Groet-Camperduin, als voor de deelnemers bijzonder ple zierig verlopen. Het grote aantal deelnemers, n.l. 94, wijst op 'n enthousiasme voor deze puzzeltochtenserie van de gasten en de ingezetenen van Schoorl. De tocht zelf was ditmaal niet moeilijk en ook niet lang, 3800 meter. Getuige het aantal straf- punten zijn goede puzzelaars ge noeg aanwezig geweest. Zelfs presteerde een deelnemer het om in het geheel geen strafpunten op te lopen, een prachtige presta tie. Door enkele middenstanders, door de kastelein Meereboer; de heer Koeter en de ijssalon te Groet werden prijzen beschikbaar gesteld, hetgeen uiteraard zeer gewaardeerd werd. De winnaars werden als volgt: Bij de gasten: 1de heer Westra uit Amsterdam, 0 strafp.; 2. Mevr. Westra uit Amsterdam, 1 strafp.; 3 Mevr. Blankenstein uit Amsterdam. 2 strafp.; 4. de heer Blankenstein uit Amsterdam, 2 strafp.; 5. E. Dijkstra-Smit uit Deventer, 4 strafp.; 6. J. Dijkstra uit Deventer, 4 strafp.; 7. Ankie Aalberts uit Deventer, 4 strafp.; 8. Marianne Dijkstra uit Deven ter, 4 strafp. Bij de ingezetenen: 1 A. Schot vanger, 1 strafp.; 2. G. Schot vanger, 2 strafp.; 3. An. Kleve- laan, 6 strafp.; 4. D. Klevelaan, 6 strafp. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd dat de eerstvolgende puzzeltocht plaats zal hebben op maandag 21 juli vanuit café Klop te Hargen, starttijd om 19.30 uur. Voor deelneming aan de 43e Internationale Vierdaagse Af standsmarsen te Nijmegen is na ongeveer 300 km aan trainings marsen de Schoorlse groep defi nitief samengesteld. Acht deelnemers zullen gedu rende de week van 19-26 juli te zamen met Amerikanen, Zweden. Noren en nog vele andere buiten landse groepen de strijd aanbin den tegen de 160 km die afgelegd moet worden. De deelnemers zijn: A. Zwagerman, S. Masteling, Peter Krom, H. Goedhart, H. Ruis, mej. R Timmer, mej. Hanny Glorie en mej. Rie Zwagerman. De „Duinstreek" wenst allen van harte succes. Carl Upmann DRIEËNHUIZEN „Die Jahreszeiten" „Die Jahreszeiten" en „Die Schöpfungtwee uitverkoren werken van Joseph Haydn, heb ben steeds grote aandacht bij het publiek. De 150 leden tellende Alkmaarse Orat Vereniging heeft beide werken reeds lang op haar programma staan. Zoals bekend mag worden ge acht heeft deze vereniging reeds- 26 jaren onder de gedegen lei ding van haar dirigent, de heer Corn. Jonker, veel omvattend werk verricht. Wij noemen slechts, naast de genoemde oratoria, Bach's Mat- thaus - Passion; de Requiems van Mozart en Verdi; de 9e Symfonie van Beethoven enz. enz Zonder twijfel zal de uitvoe ring zaterdag 19 juli, te 7.45 uur in de bij uitstek geschikte N.A.C.O.-Hall, gelegen aan de Helderseweg, grote belangstelling trekken. Men heeft zich verzekerd van de medewerking van: Maria van Dongen, sopr.; Leo Larssen, tenor en Guus Hoekman, bas. Het versterkt Rotterdams Ka mer Orkest verzorgt de begelei ding ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen vakkundige reparatie inrichting J. Oldenburglaan 3 Telefoon 2778 Stationsstraat 9 Telefoon 2414 - Bergen (Ingezonden mededeling) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie BERGEN HET DORP ZONDER VLAGGEN! Verschillende neringdoenden in Ber gen hebben een aangetekend schrijven ontvangen om de „ontsierende reclame- vlaggen" te verwijderen. Altijd gaat, vol gens mij, door het aanbrengen van vlag gen iets feestelijks uit, ook al zijn het reclamevlaggen. Wij geloven niet, dat er één gast is geweest, die er bezwaar tegen gemaakt heeft, dat het al te feestelijk was. Met alle grote gebeurtenissen wor den altijd vlaggen aangedragen om de nodige luister bij te zetten. Hoe aardig staat het niet, wanneer b.v. de schepen gepavoiseerd zijn en menige Koninklijke intocht zou zonder vlaggen ondenkbaar zijn. Nu heeft de reclame zich ook van de vlaggen bediend om rechtstreeks tot de consument te spreken. Niemand stoot zich hieraan en het vrolijke aspect blijft hetzelfde. Met andere woorden, Bergen heeft een gedaantewisseling ondergaan, en m.i. niet in het voordeel. Immers, een feestelijk gestemde gast geeft makkelijk zijn geld uit, wat uiteraard de midden stand ten goede komt. Daar is het de neringdoenden immers om te doen. En nu wordt deze weer aan banden gelegd. Werkelijk „ontsierende reclame" sterft zijn eigen dood, en is vanzelf al geen re clame meer. Laat de in werkelijkheid keu rig uitgevoerde vlaggen vrolijk wappe ren en toon begrip voor de middenstand. Het seizoen is immers al zo kort en het weer niet altijd bestendig. Dan moet de mens niet nog eens extra beperkingen opleggen. H. Beeldman. Voor sigaren Stationsstraat 13 BERGEN 13 juli Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 13 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1