tVeekttad ff ff R ij k s p o litie-Muziekkapel Verl ichtingsa vond Jaarversl ag K.C.B. PU ROl L Tentoonstelling Gemeentelijk Kunstbezit BERGEN Herv. Evangelisatie Simultaan wedstrijd schaken Hoog bezoek Weer en verkeer Verlichtingsavond te Bergen-Binnen Huidgenezing Berger Schoolvereniging SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda GERRITSEN Openluchttheater Voetbalwedstrijd VRIJDAG 18 JULI 1958 35c JAARGANG No. 28 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zomerfeesten Uit het elfde jaarverslag van het K.C.B. komt aan 't licht dat het jaar 1957 voor deze vereni ging een goed jaar is geweest. Per 31 december van dat jaar bedroeg het aantal werkende le den 71. Het aantal jeugdleden bedroeg 90, terwijl het aantal contribuanten op die datum 411 telde. De heer D. L. Beyneveld, die zich voor de viering van het tweede lustrum zeer geïnteres seerd heeft, bracht alleen reeds een dozijn nieuwe contribuanten aan, wat door het bestuur ten zeerste werd gewaardeerd. Er werden 14 exposities geor ganiseerd, welke bezocht werden door 7291 personen tegen 4461 in 1956. Dit wijst er op, dat de belangstelling voor de tentoon- bij het publiek groeiende is. An derzijds levert dit het bewijs dat de qualiteit van de geëxposeerde werken van een beter gehalte is. Wie enige jaren tot de geregelde bezoekers der expositie behoort, kan zelf vaststellen, dat diverse kunstenaars in hun werken zijn vooruitgegaan, welke omstandig heid dan gewoonlijk niet onder de korenmaat verborgen blijft, maar aanleiding wordt tot mon delinge informatie van de een aan de ander, om toch vooral het werk van deze of die artist eens te gaan bekijken, 't Hoogste aan tal bezoekers per expositie be droeg 987, terwijl dit maximum onlangs alweer overschreden is tijdens de expositie van de wer ken van Tjipke en Marijcke Vis ser, dat zelfs de 1000 te boven ging. Uit dit alles blijkt, dat zo wel in Bergen als in de omlig gende plaatsen de belangstelling voor de beeldende kunst in statu crescendi verkeert. Dit is voor het K.C.B. en zijn leden een ver blijdend verschijnsel. Behalve de lustrum-matinee werden 6 kunstavonden gehou den, waarvan één te Schoorl. Het tien-jarig bestaan werd op 18/19 mei feestelijk herdacht. De publiciteit over dit lustrum heeft er zeker toe bijgedragen de aan dacht op het K.C.B. in wijdere kringen te doen toenemen. Door de kunstenares Marijcke Visser werd een door haar ver vaardigd kunstwerk beschikbaar gesteld voor de verloting. Daarnaast staan ook minder aangename feiten. Het ere-lid Mevr. M. J. E. Boendermaker- Schoenmaker overleed op 12 fe bruari 1957 in de ouderdom van 74 jaren. Voor het werkend lid Mevr. J. M. Selleger-Elout werd, in de ouderdom van 82 jaren, de 5e mei de nostimon hemar. Haar warme belangstelling voor het K.C.B. zal worden gemist. Th. VELDMAN De heer Wegener, de actieve secretaris, zag zich genoopt per 1 januari af te treden. In de plaats van de heer J. Mooy werd als bestuurslid gekozen de heer Ad. Selhorst te Groet. De penningmeester betreurt het dat hij geen opgewekte ge luiden kan laten horen. Zo ooit de spreuk „Kunst kost geld'' waarheid bevatte, dan is dat wel hier het geval. De rekening sluit namelijk met een nadelig saldo van 818.20 en ofschoon de werkende leden daarvan wel niet zullen schrikken, spreekt deze functionaris de hoop uit, dat men gaarne zal rekenen op ieders bij stand om door het winnen van contribuanten het ledental en de inkomsten te vergroten. Met een kleine variant op Nelson's laat ste vlaggesein zou men kunnen zeggen: Het bestuur van het K.C.B. verwacht dat ieder lid zijn plicht zal doen. Aan de leden werden een drie tal uitgaven aangeboden: een in lichte tinten gehouden reisjour naal van de auteur F. Ie Maire, een studie van de heer A. Roland Holst over door hem ontdekte „bezielde dorpen" in West- Europa, die, volgens een notitie in het A.H., hun evenknie zou den hebben in ons land, zo bijv. Blaricum in 't Gooi, waar men elkander met poets-extract be werkt, terwijl ook Bergen voor deze qualificatie in aanmerking komt, omdat zelfs de flessen er een ziel hebben, die bloot komt nadat de inhoud van de fles in de menselijke maag is overge gaan, waarna men neiging voelt om te gaan zingen: Alle visjes zwemmen in Geneve Boven aan de balk, [boven aan de balk. Als derde gave verscheen een kleine geschiedenis van het K.C.B. onder de titel: Hoeveel het was en hoe weinig, welke belangrijke bijdrage van histori sche waarde is. Mevr. Pot-van Regteren Altena en Mej. Anna van Loo verzorgden deze uit gave, zodat men haar gaarne aanvaardt en bewaart om haar te zijner tijd aan belangstellen den te tonen. Men ziet dat het K.C.B. haar leden en contribuan ten iets te bieden heeft, dat van betekenis is. Daarom doet men er goed werk mede lid of contri buant van het K.C.B. te worden. Ook bij de toezending van dit jaarverslag worden de leden ver rast met een uitgave, die weder een aangename verrassing bood. De 18N45-tolk, het huisorgaan van de Nederlanden van 1845, op welks omslag een reproductie prijkt van een schilderij van Jan van Herwijnen, opent zijn num mer van juni 1958 met een arti kel van Mr. A. F. Kamp, ge titeld: Kunstenaars in Bergen, dat met fraaie foto's en kleuren reproducties van kunstwerken is verlucht. Dit artikel moet men met aandacht lezen, dan raakt men onder bekoring van de fijn zinnige stylist, die Mr. A. F. Kamp is, een eigenschap, die bij hem zowel in het gesproken als in het geschreven woord tot uiting komt. Doch daarmede is nog niet alles gezegd. Ook de illustraties getuigen daarvan op een eigen maar afdoende wijze. Op dezelfde pagina, waarop het artikel aanvangt vindt men een foto van het laatste deel van de Karei de Grotelaan, waar deze op de Breelaan uitkomt. „Het hart van Bergen" staat er naast te lezen. Kijkende bemerkt men op deze foto de expositie zaal van het K.C.B. en men is geneigd te vragen: Heeft de auteur van dit essay stilzwijgend willen wijzen op het feit, dat het hart van Bergen werkt, klopt en leeft in de wereld van de kunst, welke in deze zaal haar contact met de dagelijkse wereld vindt? Zo ja, dan is hij daar meesterlijk in geslaagd. Ook deze uitgave vormt door zijn inhoud een geschenk, dat we dankbaar aanvaarden om het bij gelegenheid aan belangstel lenden te laten zien. De Herv. Evangelisatie Mara- natha heeft het voornemen om mede ten behoeve van de pen siongasten per maand één avond dienst in te voeren. De eerste zal a.s. zondagavond 20 juli om 7 uur in gebouw Rehoboth worden gehouden. Spreker Ds. Lugtigheid van Den Haag. Vrijdagavond 18 juli, 8 uur zal de bekende schrijver God fried Bomans in „De Zwarte Schuur", op het Oude Hof een simultaanwedstrijd spelen tegen de schaakclub „Bergen Belangstellenden zijn welkom, Tentoonstelling Gemeentelijk Kunstbezit Zaterdagmiddag opende bur gemeester Dr. W. Huygens, de tentoonstelling van Gemeentelijk kunstbezit, welke wordt gehou den in twee vertrekken van Hui ze Kranenburg, voor een uitge lezen schare genodigden. Na de aanwezigen welkom te hebben geheten, verklaarde hij dat dit slechts als een begin moet wor den gezien, de ruimte is simpel en nog niet ideaal. Men kon ech ter niet langer wachten, want het is tijd om met het bezit voor de dag te komen. Deze collectie lang niet alle schilders zijn ver tegenwoordigd. De gedachte welke aan deze verzameling ten grondslag ligt is, dat wat over diverse gebou wen is verdeeld, in Bergen is geconcentreerd. Het ideaal is na tuurlijk een vaste expositie-gele genheid, doch daartoe is het be ter eerst een collectie op te bou wen als basis voor een museum. Het gemeente-budget is echter beperkt en wij hebben hier nog geen Singer-foundation gelijk in Laren. Onze originele Bergense col lectie is echter wel een museum waard. De oorsprong der collectie is vierzijdig: le door bruikleen van O. K. en W., 2e door jaarlijkse aankopen door de gemeente via het K.C.B.-bestuur, 3e door de contra prestatie-regeling van het Ministerie van Soc. Zaken, en ten 4e door schenkingen. Onze bedoeling is in augustus een tweede groep te exposeren. Wij hopen op veler belangstel ling, waardoor de noodzaak en de urgentie worden geactiveerd. Dit is echter niet bedoeld als zou men zich willen begeven op het terrein, dat thans met zoveel succes wordt bewerkt door het K.C.B. Naast de individuele ver koopexposities is er plaats voor een representatieve expositie. De belangstelling van heden geeft mij de hoop dat dit standpunt in stemming vindt. Ik laat het gaar ne aan de aanwezige kunstcritici over om over de betekenis dezer expositie te oordelen en spreek de wens uit, dat U door uw komst, uw oordeel in gedrukte vorm, ook tot mijn kennis zal brengen. Wat nu de tentoonstelling be treft: het gemeentelijk kunstbezit omvat 150 werken. Hiervan zijn er 46 stuks op deze expositie tentoongesteld, dus ongeveer een derde deel. Deze werken zijn afkomstig van 28 kunstenaars. Er zijn kunstenaars bij van wier werken slechts één exemplaar hier aanwezig is. Is dit nu be palend voor het karakter van zijn oeuvre? Daarover is niets te zeggen. Uit het feit dat een werk zich toevallig hier bevindt laat zich weinig zeggen over de waar de van het gehele werk van een is slechts een eerste keuze en leggen van maatstaven heeft in 't geheel geen zin, doch een ge voel van bewondering voor zijn moed om de opdracht tot het in richten dezer tentoonstelling te aanvaarden, gaat uit naar de heer Niehaus, die een helse taak op zich heeft genomen. Want Jaak, Joris en Jeronimo zijn beste kerels aan de andere kant van de straat, als mens en als kunstenaar is elk hunner de grootste egoïst en ego-centrische verschijning die er tussen vuur en maan ooit heeft geleefd. En dat maakt het samenstellen van zo n collectie geen pleziertje. Men zal er dus goed aan doen elk schilderij op schilder of beeldhouwer, t Aan- zichzelf te beschouwen. Dan kan men aan het geëxposeerde veel hebben. Uit de aanwezigen waren er velen, die hun enthousiasme niet onder stoelen of banken staken. In de eerste dagen van augus tus zal 'Zijne Excellentie Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Ko ningin in onze provincie, een óriëntatiebezoek brengen aan Bergen. De stormwind, die zondag over ons land raasde is ook aan Bergen niet voorbij gegaan. Op de Tuindorpweg zagen de be ambten van de plantsoendienst zich genoopt een boom met staal draden vast te leggen, wijl hij dreigde om te vallen en op het dak van een woning terecht te komen, wat thans kon worden verhinderd. Op de Bergerweg ter hoogte van Pesie s bad was het fietspad onberijdbaar, door dat takken waren afgerukt door de storm en op dit pad waren te recht gekomen. Tot overmaat van ramp klonk in de namiddag de brandsirene: de vuilnisbelt stond in brand, wat bij de sterke windkracht niet zonder gevaar was. Gelukkig was de heer Blauw met zijn staf van wakkere brandweermannen gauw ter plaatse om met hulp van de ne velspuit het vuur te blussen. Ondanks de hevige wind was er een druk autoverkeer. Vooral Bergen aan Zee was in trek om een blik op de woedende golven te werpen. Aan het strand stond echter zulk een hevige wind. dat menigeen er de voorkeur aan gaf er maar weg te blijven. Op de Eeuwigelaan hadden twee auto-aanrijdingen plaats, die echter met schade aan de voertuigen afliepen, zonder dat er personen werden gewond. Het winderige weer deed vele gasten te Bergen-Binnen in het dorp blijven, zodat naast drukte op de trottoirs ook de café s en snackbars, kramen en winkels die open waren, goede zaken deden. Van politiezijde wordt ons bekend gemaakt, dat op WOENSDAG 23 JULI 1958 i.v.m. de jaarlijkse verlichtingsavond de navolgende politiemaatregelen gelden le Het CENTRUM van het dorp Bergen - Binnen wordt vanaf 20 tot 23 30 uur afgesloten voor ALLE RIJ VERKEER; 2e het doorgaande verkeer van Alkmaar in de richting van de Egmonden en Bergen aan Zee en omgekeerd wordt bui ten de kom van het dorp ge leid over de Loudelsweg-Sluis- laan-Mosselenbuurt- Eeuwige laan en het doorgaande ver keer naar en van Schoorl voorts over de Komlaan- Guurtjeslaan 3e Op de hierna genoemde wegen mogen na 18.00 uur GEEN VOERTUIGEN geparkeerd staan J. Oldenburglaan, Rus- senweg, Breelaan vanaf Rus- senweg tot Ruinekerk, Kerk straat, Dorpsstraat tot cafe Nieuwendijk, Ruïnelaan, Raad huisstraat, Oude Prinsweg, Stationsstraat, Prinsesselaan, Vijverlaan (vanaf Prinsesselaan tot Breelaan). Ook op de Dorpsbrink (voor malig stationsplein) mogen na 18.00 uur geen auto's of an dere voertuigen staan. 4e De ha'teplaatsen van NHADO bussen in de Stationsstraat worden verplaatst naar de Prins Hendrikstraat (nabij de garage). 5e Parkeergelegenheid voor auto's is aanwezig op de Dr. van Peltlaan, Hoflaan en in de bermen der wegen rondom het Hertenkamp; 6e Rijwielstallingen zijn aanwezig bij garage Zwakman aan de Breelaan, cafe Nieuwendijk aan de Dorpsstr., De Goede aan de Karei de Grootelaan en bij de Van Reenenschool aan de Maesdammerlaan. De bestuurders van voertuigen worden uitdrukkelijk verzocht zich stipt te houden aan de rich tingsborden en aan de aanwij zingen van de politie. Hieronder volgt de lijst van geslaagden, allen leerlingen van de 6e klas Bosschool, die slaag den voor de verschillende toela tingsexamens: Gymnasium: Marianne v. Gelder, Wille nden Bolkestein, Karlien de Groot, Alko de Groot, Fien Kei ler, Loes Panbakker, allen uit Bergen. Afgewezen 1 leerl. R.H.B.S. Alko de Groot, Wim Snapper, Piet Kluitman, Piet Lycklema, Duke Dom. v. d. Bussche, allen uit Bergen. Afgewezen 1 leerl. M.M.S. Annelies v. d. Wal, Bergen. M.U.S. Inge Bal, Bergen; Nelly Mol, Schoorl. Afgewezen 1 leerl. In totaal deden 24 leerlingen examen, waarvan er 3 werden af gewezen. over de week van 20 t/m 26 juli 1958 zondag 20 juli, Strandfeest te Camperduin, aanvang 2 uur. maandag 21 juli, Puzzlewandeltocht te Groet, start bij Groothoff om 7 uur n.m. Bridgen, uitg. van de „Bridgeclub Schoorl" ook voor de gasten, hotel „De Roode Leeuw", 8 uur Dinsdag 22 juli, Cabaretavond door „Elck wat Wils", cafe Mereboer te Groet, 8 uur Puzzle-wandeltocht, start bij cafe Beeldman, 8 uur woensdag 23 juli, Rondgang fanfarecorps „De Vriendschap", 8 uur zaterdag 26 juli, Openluchtuitvoering v. d. gym- nastiekver. „Olympia" op het terrein Burg. Peecklaan, 7.30 uur □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□noon KLOKKEN Een kleurig aanplakbiljet geeft aan degenen die het lezen willen kennis wat de V.V.V. voorne mens is in het Openluchttheater te zien en ten gehore te brengen. Daar is voor velen wat bij en bij goed weder beloven dit aan gename avonden te worden. Het programma is een ontwerp van de heer W. J. Smit, die het aan 't bestuur voorlegde. Met de V.V.V. gaat het, wat het geldelijk gedeelte betreft, goed. Dat is een verheugend te ken. Een goed systeem van ad ministratie, een secure admi nistrateur en het geld bij de bank en de giro opgeborgen ge ven de nodige waarborg, dat de zaken zich behoorlijk ontwikke len. Hier en daar hoort men ook wel klachten dat er niet zoveel gasten zijn, doch dit kan tweeër lei oorzaken hebben: öf het aan tal gemeubileerde verhurenden is te groot, öf er zijn mensen die dit jaar verstek laten gaan, door dat zij dit jaar de Expo verkie zen boven Bergens schone na tuur. 't Voornaamste deel van het seizoen staa.t echter nog te beginnen en dan kan de stroom van gasten nog groot genoeg blijken, aangezien de school- vacanties nog niet overal zijn aangevangen. Donderdag 24 juli a.s zal op het B.S.V. - terrein een voetbal wedstrijd gespeeld worden tussen radio T.V. artisten en de Ber gense Brandweer. De opbrengst komt geheel ten goede voor de Ouden v. Dagen te Bergen. Verdere gegevens, zie advertentie. Zomerzegels 1958 U.Y.V. De verkoop van de zomerze gels heeft dit jaar 2950,39 op gebracht. Een hele prestatie van de U.V.V.-sters, die wegens de verbouwing van het Postkan toor in lawaai en stof moes ten zitten. Hartelijk dank aan allen, die medewerkten! ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Zaterdag 19 juli, 2.30 uur, muzikale rondgang en concert Woensdag 23 juli Bergens Midzomersprookje GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Zilfa Pleet Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder BERGEN 20 juli Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 20 juli Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 KRANENBURGH BERGEN Nh. Hoflaan 22 van werken uit het Geopend: op werkdagen van 10-12 uur en van 2.30-5.30 uur: op zondagen van 2.30-5.30 uur Entree 25 cent

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1