99 Raadsvergadering Bergen De verlichtingsavond Ongelukken «Het Bosvarken" Vacantie - school Berger Luchtpost Autopuzzletocht Ballet der Lage Landen GERRITSEN Gasten bijten op een houtje SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda Rectifikatie VRIJDAG f'AUG. 1958 35e JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De raad van Bergen vergader de op 28 juli onder leiding van de burgemeester Dr. W. Huy- gens. De leden Woldendorp, De Grain en Vellinga waren met kennisgeving afwezig. Bij de in gekomen stukken bevond zich een aanvrage van de afd. Bergen der KAB om subsidie voor cultureel werk. De heer Ellis lichtte de aanvrage toe met te zeggen, dat het seizoen van de KAB loopt van sept. '58 tot april '59. Over al in den lande valt het streven waar te nemen het culturele peil van de arbeider te verhogen. Mevr. Mr. BroekmanVriesman noemde deze aanvrage een pre cedent en sloeg voor daarover het advies van de Culturele Raad in te winnen. Volgens de heer Broersma had men dit advies niet nodig. Het was beter dat men de politiek er buiten hield. De heer Brak verklaarde niet afwijzend te staan voor het verlenen van sub sidie voor cultureel werk. Na tuurlijk schept men een prece dent. Anderen zullen ook subsidie vragen. Dr. Hemelrijk merkte op dat de opmerking van Mevr. Broekman over het precedent juist is. Men moet het geheel overwegen alsook de vorm waar in, teneinde het gehele culturele werk onder de ogen te zien. Zo'n haast is er niet bij. Mr. Sluis sloeg voor een pre-advies te vra gen, ook over de subsidie voor dit jaar. De burgemeester zegt, dat het pre -advies wellicht niet door deze raad kan worden be handeld. De raad staat er niet af wijzend tegen; men moet dus, zo merkt Dr. Hemelrijk op, de beste vorm vinden. Wegens huwelijk werd aan Mej. Contant ontslag verleend als onderwijzeres aan de Brederode- school. B. en W. zijn voornemens haar na haar huwelijk in tijdelijke dienst aan te stellen. Als onder wijzer aan dezelfde school werd met algemene stemmen benoemd de heer T. Souwer te Haarlem. Medewerking werd verleend voor de verbetering der bestaan de verlichting in de schoolloka len der Berger schoolvereniging. Eveneens werd medewerking verleend aan de St. Antonius- school bij de uitbreiding met een les- en een vaklokaal en vergro ting der fietsenbewaarplaats. Ook werd aangenomen een voorstel tot overname van de in ventaris en aanschaf van nieuw meubilair ten behoeve der beide Th. VELDMAN Onder het motto „Weg met dit varken uit bossen en parken" zal vanwege het Gemeentebestuur van Bergen, de Rijkspolitie, de Natuurwacht, eet, op zaterdag 2 aug. a.s. jacht worden gemaakt op bosvarkens, teneinde een halt toe te roepen aan de vervuiling van onze bossen en niet in de laatste plaats van ons dorp. Daarbij zal eveneens medewer king worden verleend door de kinderen van de zomerschool van de Stichting „Dorpshuis". Zij toch zullen in 3 groepen klop jacht maken op de boosdoeners en de „varkens" afleveren in de veilige handen der politie. De jacht zal zaterdag 2 aug. n.m. 2 uur een aanvang nemen, waar bij de stoet, opgesteld langs de Komlaan en voorafgegaan door „Bergens Harmonie" om 2.30 uur vertrekt, waarna via van Reenen- park, Oldenburglaan en Breelaan naar het politiebureau aan de Karei de Grootelaan wordt getrok ken alwaar de „varkens" worden afgeleverd. Daarna zal op de Dorpsbrink de Burgemeester van Bergen, als symbolische uiting tegen vervui ling der bossen, een „bosvarken" onthullen. openbare kleuterscholen. Even eens werd besloten het aantal uren vakonderwijs aan de open bare ulo-school uit te breiden, alsmede een extra bedrag te vo teren voor de aanschaf van di verse dingen, die volgens de in specteur noodzakelijk zijn. Ga rantie werd verleend ten behoeve van een viertal personen, die wensen te bouwen met een hypo theek van het bouwfonds der Ned. Gemeenten. Voor het aanbrengen van enige verbeteringen in de raadszaal werd een bedrag van 4615 gul den gevoteerd met 9 tegen 1 stem. Een lening van ƒ91.000 werd tegen een koers van 100 en een rente van 4% met een looptijd van 30 jaren geleend van de Bank voor Ned. Gemeenten. De huurovereenkomst van de midget-golfbaan werd op verzoek van de huurder voor vijf jaar ver lengd. Aan de heer W. Heerdt te Medemblik werd een perceel bouwgrond verkocht tegen 21,50 gld. per vierkante meter. De In terim-regeling ziektekosten amb tenaren werd aangenomen, even als de huurcompensatie voor de zelfden over hef tweede halfjaar 1958, zomede het toekennen ener duurtetoeslag over het tweede halfjaar 1958. Een tweetal schilderijen van de kunstenaar Vreedenburgh wer den door zijn weduwe aan de raad aangeboden en in dank aan vaard. Bij de rondvraag werd over de questie-Boon gesproken, die werd toegelicht door de heer Ellis. Deze heer heeft een stuk grond van de gemeente gekocht, dat groter blijkt te zijn dan bij de koop was opgegeven. De heer Boon heeft zich bereid verklaard het oppervlakte-surplus te beta len, doch nu wordt er van andere zijde aanmerkingen op gemaakt. De burgemeester verklaarde, dat deze aangelegenheid geen zaak is om eventjes bij de rondvraag te berde te brengen. Hij wil de raad gaarne inlichten, doch thans niet. En hiermede ging de raad in co mité-vergadering. De verlichtingsavond in Ber gen is wederom een groot succes geworden. Leek het in de namid dag toen regen en een stevige hagelbui op huizen en wegen neerkletterde, dat het wel eens mis zou kunnen gaan, daarna bleef het de gehele tijd droog, zo dat de verlichting ongestoord kon blijven branden van 't begin tot het einde. Wie van Alkmaar ko mend naar Bergen ging werd reeds bij de grens der bebouwde kom getroffen door Het Berger Veerhuis met zijn krans van oran jekleurige lampions, wat een aar dig effect teweeg bracht. Op de Oude Bergerweg baadde de rij wielzaak van de heer Feld in een zee van licht, dat weerkaatst werd in het nikkel van de reeks geëta leerde rijwielen, zodat deze zaak reeds vanaf de Speeltuin in het zicht kwam. In de Dorpsstraat was de poort weder opgesteld, twee zuilen met elk een hek eraan' waarop het gemeentewapen, het geheel door talrijke electrische lampjes verlicht, een stuk dat tel ken jare weer de aandacht trekt. Schuin daarachter baadde de winkel van Van der Steen met zijn kleurrijke en interessante éta lage, die ook overdag het bezich tigen waard is, in een lichtgloed, terwijl ietwat verder aan de over kant het Dorpscafé, helder ver licht van binnen en van buiten, tot een bezoek noodde, onderwijl in de zaal werd gedanst. In iedere boom vond men verder een lat werk waaraan een aantal ge kleurde lampions met een grotere lampion er vöör met het gelaat van de volle maan, dat aan dit alles een merkwaardig effect verleende. De donkere hemel die hier en daar tussen het blader dak van het geboomte doorkwam, gaf aan het geheel de stemming van een sprookjeswoud. In de Kerkstraat was weder een over vloed van mooi gekleurde lam pions en fel verlichte étalage- ramen te zien, waarmee de win keliers in deze straat ieder jaar weder blijven opvallen. De Ruïne laan was een lange keten van lampions waarvan men niet ge noeg kon krijgen om naar te kij ken. De Breelaan vertoonde tal rijke fraaie verlichtingen. ,,De Rustende Jager" met zijn gevel verlichting en mooi opgestelde lampions op het grasveld. „De Oude Prins" met zijn gevelver lichting en zijn versierde bogen, die de toegangen tot het terras overwelfden, waren prachtig om te zien, de hotels en café's had den hun beste beentje buiten ge zet, zodat de Breelaan tot aan de Russenweg een lichtzee gelijk was. Speciaal „Het Wapen van Bergen" had ditmaal een mooie versiering, evenals Pension „In geborg". In de Prinsesselaan no teerden we het perceel no. 5, dat door zijn fraaie verlichting en versiering opviel. Ook de Stationsstraat was fel verlicht, met kleurige lampions, evenals de Russenweg. En door al deze straten bewoog zich een grote menigte mensen, die achter elkaar aan schuifelden om lang zaam vooruit te komen. „Bergens Harmonie" maakte een rond gang door de straten, voorafge gaan door het tamboercorps en pleisterde op diverse hoeken om zijn altijd gewaardeerde muziek te laten horen. Daarachter trok een grote drom van mensen het korps en „De Harmonie" bege leidend op hun ommegang. Dank zij het versterkte politie korps waren er tijdig maatrege len genomen om het autoverkeer buiten de dorpskern op te leiden, zodat van verkeersongevallen geen sprake was. Een feest zon der wanklank in het hoogtepunt van het seizoen, dat is het wat Bergen zijn gasten en inwoners te bieden heeft. Het Dorpshuis heeft ook dit jaar weer een Vacantie - school georganiseerd voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Er wordt alweer een week „school gegaan" en hoeIn deze week is een excursie gemaakt met ouderen naar de Alkmaarse krant om het bedrijf in werking te zien, in het open luchttheater is genoten van De Gelaarsde Kat, een fietsen-speur- tocht scherpte de speurzin der deelnemers, handenarbeid en toch ten door bos en duin voltooiden het geheel. Zaterdag 2 aug. om half drie begint de jacht op Het Bosvar ken, waaraan ook door de school wordt deelgenomen. Volgende week staat op het programma bezoek aan de Melco- fabriek te Heiloo, poppentheater, „De Diligence", fietsen-speurtocht en verder sport, spel en handen arbeid. Laat uw kinderen mee genieten. (Zie de advertentie in dit blad). GESLAAGD Mevr. D. Blom-van der Veen te Bergen is op 29 juli j.l. te Utrecht geslaagd voor de akte Frans M.O. A. Wedvlucht uitslag vanaf Vil voorde in concours 86 duiven, afst. 195 km, los om 7.35, wind Z.-W., eerste duif om 10-10-39 uur 1 P. Schaaper, 2 C. Timmer, 3 Th. Houtenbos, 4 P. Brakenhoff, 5 G. de Waard, 6 C. Pijper, 7 A. Staadegaard, 8 J. Dekker, 9 K. Postma, 10 H. Vermeulen. Uitslag Orleans, 566 km, wind Z.-W., los om 6 uur, eerste duif om 13-28-57 uur. 1 C. Timmer, 2 G. de Waard, 3 K. Postma, 4 J. Dekker, 5 A. Staadegaard. Merkwaardig Jubileum Op 1 aug. 1958 is het 25 jaar geleden, dat de dames S. S. Ver schoor en S. M. van der Steen uit Rotterdam, voor het eerst hun vakantie in Bergen kwamen door brengen ten huize van Mevrouw van Gulik, Molenkrochtlaan 15. Sedert 1 aug.|1933 hebben ze, enkele oorlogsjaren uitgezonderd, haar vakantiebezoek ieder jaar herhaald en zijn enthousiaste Ber- genaren geworden. Ze hebben zich vele vrienden onder de Bergenaren verworven. Ze hopen nog menig jaar de gast van Mevrouw van Gulik in het heerlijke Bergen te kunnen zijn. De dag van het jubileum zullen ze met haar gastvrouw, om ge zondheids redenen, in stilte vieren. Zaterdagavond 26 juli vertrok ken van het V.V.V.-gebouw op de Dorpsbrink 106 deelnemers aan een ca. 22 km lange puzzle- tocht door Bergen en buitenwij ken. De tocht, die te Bergen aan Zee haar eindpunt had, moest in 90 minuten worden volbracht. Sommige automobilisten echter verdwaalden al vlak bij huis, daar zij de oude trambaan voor een weg aanzagen en deze volhar dend een eindweegs afhobbelden. De heer Ton Zwikstra, samen steller van de tocht, had het de deelnemers niet gemakkelijk ge maakt. De weg was goed beschre ven, maar het was in alle opzich ten opletten geblazen. De eerst aangekomene arriveerde te 8.40 in Bergen aan Zee en kon daar meteen de tijd van wachten kor ten met een dansje. Het bal- champêtre op het Van der Wijck- plein was al aan de gang. Men nad zich daar niet laten afschrik ken door de mogelijkheid, dat het balcostuum uit oliejas en zuid wester zou moeten bestaan en het viel inderdaad ter plaatse ook erg mee. Handig was gebruik gemaakt van de luwte bij de blin de zuidmuur ^n de dagwinkeltjes. Daar prijkte hoog op een auto gezeten, het orkestje en ervóór de dansvloer. Voor de kijkers wa ren er stoelen en banken beschik baar en een platen-repertoire vul de de leemten tussen de dansen aan. Slingers van gekleurde elec trische lampjes verlichtten het geheel en een groot aantal vrolijk wapperende vlaggen verhoogden het feestelijk aanzien. De thuis blijvers hebben ongelijk gehad. Het was er gemoedelijk en gezel lig. Naarmate er meer aan de tocht deelnemende auto's binnen kwamen werd het drukker op de dansvloer, en zo viel het wachten op de prijsuitreiking niet lang. Deze had omstreeks elf uur plaats in hotel Marconi". De eerste prijs werd gewonnen door de heer Windsma uit Den Helder; de tweede prijs door de heer Kirke- niet te Heiloo en de derde prijs door de heer Jonkhof uit Lands meer. Velen trokken na de prijsuit reiking weer naar de dansvloer tot om kwart over twaalf een flinke regenbui de late dansers naar huis dreef. Een driejarig meisje, dat don derdagmiddag zonder uit te zien plotseling de Jan Oldenburglaan overstak, werd aangereden door een auto. Het ongeluk liep echter vrij goed af, daar het zich tot een verwonding van de enkel be perkte. De ijstent van Schoorstra aan de Breelaan is in de vroege och tend van de dag geramd door een auto, die daar wilde keren. De auto ontwrichtte het zijschot. Auto en bestuurder gingen daar na foetsjie. 's Morgens vroeg om half ze ven botsten twee auto's tegen el kander op de hoek van de Sluis- laan en de Maesdammerlaan, de wijl een der besuurders geen voorrang verleende. Het bleef echter bij wagenschade. Donderdagavond 24 juli trad het Ballet der La^e Landen op in het openluchttheater voor een 450-tal bezoekers, die zich met jassen en dekens hadden gewa pend tegen de koude. Dit konden de artisten niet doen en er werd bijgevolg in een zeer vlot tempo gewerkt. Begonnen werd met een fleurige Suite van Volksdansen. In de Russische dans werd de partij van Mascha ter Weeme, die de vorige dag geopereerd was, gedanst door Willy Vroom. Nummer twee op het programma was de bekende „Pas de Trois' uit de le acte van Het Zwanen- meer. Kleurig van costuums en geheel gebaseerd op Engelse volksdansen was de Pas de Deux uit de Bartlemas Dances. De overbekende Pas de Deux uit De Notenkraker vormde het vierde nummer. Toen kwam er einde lijk wat nieuws: Kringloop, een choreografie van Robert Kaesen, waarmee de eerste prijs werd ge wonnen op het 4e Ned. Dans- concours 1958. Dit moderne stuk, met zijn voor deze tijd zo typisch ontwrichte houdingen en bewe gingen viel, evenals de moderne muziek van Elgart en Albertine, bij het publiek zeer in de smaak. In de pauze was er een alge mene run op hete koffie, waarna men weer welgemoed in de de kens gedoken in het theater plaats nam voor het laatse nummer: de tweede acte van Het Zwanen- meer, dat veel moois te zien gaf, en waarin de arme figuranten zich slechts konden warmen aan het enthousiaste medeleven van het publiek. Over het geheel genomen een goede avond. Jammer echter, dat dit ballet zo zwak is in de ex pressie der armbewegingen. Een warm applaus trachtte de dan sers de geleden koude te doen vergeten. HORLOGES Vacantie! Dit toverwoord brengt altijd drukte, vertier en Stampvolle winkels in Bergen. Vacantiegangers houden niet van wachten, waarom zouden ze ook, de moderne mens helpt zich zelf. Hij neemt in de winkel wat naar zijn gading is, betaalt aan de kas sa en daarmee is de kous af. Zo deden ook enkele gasten in een te goeder naam en faam bekende winkel, hoewel dit geen zelfbe dieningszaak is. Maar wat nood, voor een paar stukken chocolade wachten is wat veel gevergd. De waar hoeft niet ingepakt te wor den, dus even betalen, vlug alles in de zakken gestopt en de win kel weer uitgesneld. De een naar huis, naar vrouw en kinderen, de ander pikt nog even een bio- scoopje. De film is spannend ge noeg, maar het vacantiegevoel maakt begerig naar nóg meer ge not en dus wordt in het donker de meegebrachte reep aangebro ken, of liever dat is de bedoeling, maar wat is die chocolade hard! Dan maar even stevig de tanden er op gezet. Ook dat helpt niet. Bij nader onderzoek blijkt, dat de tandafdrukken duidelijk te zien zijn op het keurig in zilver papier verpakte houtje van een etalage-reep! De andere gast trekt de vol gende morgen opgewekt met zijn gezin de Staatsbossen in. Na een fikse wandeling, tast hij in de zak naar de meegebrachte versnape ring; een flinke plak chocolade. Maar bij de poging tot verdeling blijkt, dat hij, met een variant op een bekend spreekwoord, bomen naar de Staatsbossen heeft ge bracht. Gelukkig bleken zowel de gas ten als de winkelier beiderzijds over voldoende zin voor humor te beschikken om met een lach en een grap de zaak tot een goed einde te brengen. van 3 t/m 9 augustus 1958 Zondag, 3 aug. Kermis te Groet. „Ronde om Groet" wandeltocht, start tussen 11 en 1 uur bij café Groothoff V eteranen-wedstrijd, op het Duinranders-terrein aan de Smeerlaan, aanvang 2.30 u. Maandag 4 aug. Kermis te Groet, 3 uur Bridge-drive om de V.V.V.- wisselbeker (ook voor de gasten) Hotel „de Roode Leeuw" te 7.45 uur Dinsdag 5 aug. Kermis te Groet, 3 uur Cabaretavond door „Elck wat Wils" café Mereboer, 8 uur. Duinwandeling onder deskun dige leiding, start bij de Klim- weg om 9,30 uur. Puzzle - wandeltocht, start bij café Beeldman om 7.30 uur. Donderdag 7 aug. Zangdienst Ned. Herv. Kerk te Schoorl, aanvang 8 uur. Vrijdag 8 aug. Natuurfilm, café Atsma, 8 uur Zaterdag 9 aug. Verlichtingsavond te Schoorl, Lampionoptocht met muziek, start 8.30 uur bij het sportter rein, aan de Molenweg. Let op gemerkte vlinders In verscheidene Europese lan den wordt een onderzoek inge steld naar een tot nu vrijwel on bekend natuurverschijnsel: de trek van sommige vlindersoorten. Daartoe worden de vleugels van vlinders gekleurd en voor zien van een etiketje, waarop de naam van het proefstation staat vermeld en t groepsnummer van de betreffende vlinder. Als blik vanger heeft men op de vleugels een dun laagje glinsterend alumi nium aangebracht. Op deze wijze hopen de on derzoekers iets meer te weten te komen over de oorzaak, de af stand en de richting van de vlin- dertrek. Het zoölogisch museum Alexander König in Bonn ver zoekt de medewerking van een ieder, die een dergelijke gemerkte vlinder aantreft. Voor iedere .proef'vlinder, die wordt opgezonden, wordt een vangpremie uitbetaald. Meldin gen over waargenomen maar niet gevangen vlinders worden even eens op prijs gesteld. Daar het waarschijnlijk is dat deze vlinders ook ons land zul len bereiken verzoekt het Zoölo gisch Museum in Amsterdam, meldingen van vangst met datum en weersgesteldheid te doen aan de heer B. J. Lempke, Zoölogisch Museum, Zeeburgerdijk 21, Am sterdam. In het nummer van 25 juli kwam een alinea voor, waarin vermeld stond dat de heer Din- kelberg aangezocht was zich met de V.V.D.-fractie te liëren. Uit goede bron hebben wij ver nomen, dat dit volkomen, in tegenspraakis met de werkelijkheid. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weétlod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- dichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O □□□□□□□OGGOD GQOQQQQOGQOIJ BERGEN 3 aug. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 3 aug. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1