99 99 Het vreemdelingenverkeer op volle toeren (J II (HIT VUURWERK Nylcom bril len Hoog bezoek Mr. Opt. PASTOOR BERGEN Ad Selhorst in het K.GB. De heer C. Zwakman overleden De jacht op het bosvarken GERRITSEN Openluchttheater Berger Luchtpost Arya Plaisier in het K.CB. Priesterwijding Grote klaverjasdrive ORGELCONCERTEN KAASMARKTCONCERT Aaeuda Schatgraven Ronde om Groet w W irvww VRIJDAG 8 AUG. 1958 35c JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zomerfeesten Bergen-Binnen Zaterdag 9 augustus, 21.30 uur Toegang terrein via Prins Hendriklaan en Emmalaan Entrée f 0,25 per persoon De V.V.V. I, die kantoor houdt op het Dorpsplein, kan de vlag uitsteken. De hotels, pen sions en gemeubileerde huizen die bij haar staan ingeschreven, zijn alle propvol en tot op het laatste bed verhuurd en beslapen. Was het verleden jaar met de verhuur niet zo heel erg voldoening gevend gesteld, zodat haar 50- jarig bestaan in vergetelheid voorbijging, en er zelfs aan de Begrafenis van Pluk-Hannes niet kon worden gedacht, door gebrek aan belangstelling en duiten, thans is het anders. Zelfs het pen sion van Oetske de Pop is tot op de vliering bezet! Na de uitgave van de lijsten der hotels en pen sions en der gemeubileerde hui zen zijn er nog 120 leden toege treden, die met hun contributie en provisie de kas der vereniging dermate hebben versterkt, dat ook de schuld op het Openlucht theater is kunnen worden afge lost. Nu de gemeente geen subsi die in monetaire vorm meer ver schaft en men op eigen kracht is aangewezen voor zijn financiële hulpbronnen, blijkt de inspanning van alle krachten, ondanks be stedingsbeperking en dalende conjunctuur, in de organisatie de nodige krachtsinspanning te heb ben gewekt, die de moeilijkheden heeft weten te overwinnen. Om het met een oud-hollandse spreuk te zeggen: Ziet toch, wat een goede courage vermag. Moge de zelfde geest van inspanning ook in de toekomst zich in de V.V.V. I blijven openbaren, tot heil van het Vreemdelingenverkeer en tot welvaart voor degenen, die er aan deelhebben en medewerken. De straten van Bergen weme len thans van mensen als het slecht weer is. Is het droog en schijnt de zon, dan ziet men ze uitzwermen naar bos en duin, naar zee en heide, naar zand en weide om van het natuurschoon te genieten. Opmerkelijk is het aantal jonge mensen ook van vreemde nationaliteit, die zich hier bewegen met een gemak als of ze inwoners zijn. Dit verschijn sel van zich hier op zijn gemak te gevoelen vormt een der grote aantrekkelijkheden voor de vreemdeling, wat anderzijds we der een reclame voor Bergen op zichzelf is. Zonda.g, toen de zon scheen, was het een bij uitstek drukke dag. Een stroom van auto's, bromfietsen en wielrijders bedekte de wegen in beiderlei richtingen. Ook te Bergen aan Zee waren de autoparkeerplaat- alléén bij Ad Selhorst is een kunstenaar, die een eigen wijze van waar neming door een eigen manier van weergeving in picturale vorm brengt. Toen we voor de tweede maal op deze expositie aanwezig waren stelden we ons de vraag: wat doet ge hier voor de tweede maal? en het antwoord was: Be langstelling. Deze kunstenaar heeft iets eigens, iets karakteristieks, iets wat zijn specialiteit is en wie de juiste afstand weet te vinden tus sen zijn werk en het oog waar mede men waarneemt, zal onder vinden dat deze werken een eigen bekoring bezitten, juist door de wijze van schilderen. De nrs 2, 3, 4, 5, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 9 en 16 beginnen te leven wanneer men hen aandachtig en met over gave beschouwt. Het is geen dode verf meer, maar de levende natuur die hier is in beeld ge bracht en dat stempelt Ad Sel horst tot een groot kunstenaar. sen dermate gevuld, dat men de plaatsen, die anders voor parke ren verboden zijn, moest vrij geven om plaats te verschaffen aan de voertuigen der talrijke be zoekers. Voor de politie was het een uiterst drukke dag, die grote oplettendheid en voortdurende in spanning vereiste. Op de kruising Oldenburglaan-Breelaan stond een politieman om het verkeer te regelen, maar op het voormalige Stationsplein stond er ook één om te zorgen dat de rijen gepar keerde auto's zich ongehinderd konden oplossen en aanvullen, zonder daarbij het verkeer over de Breelaan lam te leggen, wat eveneens een voortdurende waakzaamheid naar twee zijden met zich brengt. Alles is die dag zonder ongelukken afgelopen en dit verdipnt zeker een woord van hulde voor het optreden en de activiteit der Bergense politie. De commissaris der Koningin heeft vrijdag 1 augustus een oriëntatie-bezoek gebracht aan onze gemeente. Na de ontvangst op het stadhuis werd aldaar een besloten raadsvergadering gehou den, waarin de actuele problemen der gemeente Bergen zijn bespro ken. Na afloop daarvan werden diverse personen uit het vereni gingsleven, doktoren en geestelij ken in audiëntie ontvangen. De lunch werd ten huize van de bur gemeester gebruikt, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het kantoor der V.V.V. I, waar 't uit breidingsplan, betreffende de weg over de trambaan en de bebou wing van het Dorpsplein werden toegelicht. (Hierbij trekt het de aandacht, dat de V.V.V. II, te Bergen aan Zee en de V.V.V. III, Bergens Bloeiende Sigarenwinkel aan de Breelaan, van een bezoek zijn verschoond gebleven!) Ver volgens werd een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling der werken van de kunstenaar Ad. Selhorst te Groet, die geëxpo seerd waren in de zaal van het K.C.B. Hierna werd de zich in staat van restauratie bevindende kerkruïne bezichtigd om vervol gens een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van gemeente lijk kunstbezit in de Kranenburgh. Voorts werd een bezoek gebracht aan Bergen aan Zee, waar de thee werd gebruikt. Na nog een bezoek te hebben afgelegd aan het huis De Vlerken op de Buer- weg, thans bewoond door de zoon van de kunstenares Charley Toorop werd omstreeks zes uur uit Bergen vertrokken. Naar wij nader vernemen zijn in de besloten bijeenkomst van de gemeenteraad van Bergen op 1 aug., die de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland bij woonde, de volgende punten ter sprake gekomen: le de aanhangige grenswijziging tussen de gemeenten Alkmaar en Bergen, i.v.m. het bij Pro vinciaal Bestuur in voorbe reiding zijnde streekplan voor Noord-Kennemerland en de door de gemeenten van deze streek gezamenlijk aan het architectenbureau van de heren Prof. Ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema verstrekte opdracht tot het maken van een studie van de eventuele spreiding der woongebieden over deze streek: 2e de wenselijkheid van een ruimere accomodatie voor de gemeentelijke diensten i.v.m. de steeds toenemende groei van het aantal inwoners van Bergen 3e de wenselijkheid, dat de ge meente Bergen financiële steun van de provincie ontvangt voor het inhalen van de ach terstand in het onderhoud van de enige jaren geleden aan gekochte bossen. Vrijdagmiddag is de 72-jarige heer C. Zwakman, die per fiets van de Natteweg de Van Pelt- laan wilde oversteken, door de bus Alkmaar-Bergen geschept en een eindweegs meegesleept. Dr. Bulstra was direct ter plaatse, doch oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis in Alkmaar nodig. Toen hij daar per Rode Kruisauto aankwam, bleek hij echter reeds te zijn overleden. Met de heer Zwakman is een eminente persoonlijkheid op fi lantropisch gebied uit Bergen heengegaan. Hij toch was het, die met de ook reeds overleden heer P. Besse uit de St. Antonius- straat het Comité voor Ouden van Dagen in Bergen oprichtte. De idee zat toen in de lucht, maar zij wachtte als het ware op de personen, die haar gestalte zouden geven. In Bergen was een van de twee die zulks deden de heer C. Zwakman. Hij en de heer Besse togen onmiddellijk aan het werk en brachten het voor el kaar reeds in hetzelfde jaar voor de ouden en invaliden die minder kapitaalkrachtig waren, een ontspanning te brengen, die niet alleen wat zonneschijn in in hun leven bracht, maar ook de heugenis verschafte, die hen vreugde gaf. Toen men in andere plaatsen bemerkte dat wat in Bergen tot stand was gebracht voor navolging vatbaar was, volgden het jaar daarna in vele plaatsen de oprichtingen van soortgelijke comité's. Maar dit neemt niet weg, dat men in Ber gen de anderen een jaar vooruit was. Vijf-en-twintig jaren heeft de heer Zwakman het penning meesterschap in dit comité ver vuld. Toen oordeelde hij het tijd om zijn werk aan een jongere kracht over te dragen. Maar de liefde tot zijn medemensen bleef even sterk in zijn hart wonen. Steeds bleef hij bereid om hulp te geven, waar hij dit nodig vond. Dinsdag werd zijn lichaam aan de schoot der aarde toevertrouwd. In de harden dergenen, wien hij door zijn menslievend werk zo dikwerf wat zonneschijn in hun leven bracht, za] hij wel nimmer worden vergeten. Zaterdagmiddag 2 augustus is de jacht op het bosvarken ge opend en met succes. Drie bos varkens werden in het natuur reservaat gevangen op de hoek van de Rondelaan-Komlaan bij de voormalige tramweg-overgang en door drie politie s te paard over genomen. Hoog voor op de paar den gezeten moesten zij aanho ren hoe Bergens Harmonie eén vreugdelied blies op deze voor spoedige vangst, en werden zij toen in optocht door Bergen ge voerd. Bergens Harmonie roerde de trommels en riep zo het dorps- en gastenvolk op de been, hierbij gesteund door zijn hout- en ko perblazers. De Natuurwacht, wier werk het is te trachten bosvar kens tot mensen op te voeden, liep mede in de stoet en de kin deren van de zomerschool volg den juichend in het trammetje van de Bedriegertjes. De schandetocht der bosvar kens ging over de Komlaan, Beu kenlaan, Van Reenenpark, Vij verlaan, Russenweg, Jan Olden- burglaan, Breelaan, Karei de Grotelaan naar het politiebureau, waar Adjudant Verduin de drie bosvarkens inrekende onder de tonen van een jubelmars. Twee arrestanten beloofden beterschap en werden weer losgelaten, maar nunpier drie wasen bleef een doorgewinterd bosvarken en werd tot straf op de Dorpsbrink in de schand-kooi te kijk gezet, als afschrikwekkend voorbeeld voor al wie varkensneigingen in zich voelt opkomen. Weg met dit varken, uit bos sen en parken. Wanneer is men géén Bosvarken Ie als men de bomen en andere planten niet beschadigt; 2e als men na het aangenaam ver pozen de eigenaar van 't bos niet laat de schillen, flessen, papier en dozen; 3e als men bij de wandeling niet achteloos lege sigarettendoos jes, papiertjes van snoepgoed e.d. op de grond gooit (stop ze in uw zak en laat de kin deren ze oprapen). Maar ook het „dorpsvarken" is een kwalijk wezenDat veront reinigt ons dorp. Er behoort ook op straat geen afval weggegooid te worden. Holland heeft de naam een proper land te zijn, maar de bos- en dorpsvarkens bedreigen die faam. Daaromweg met dit varken uit onze bossen en parken! en uit ons dorp! UURWERKEN In 't openluchttheater, klonk dinsdag veel geschater om De Gelaarsde Kat. Door de kinderen aangeheven is dat ons bijgeble ven. Lezers, onthoudt ge dat? Des avonds was er Daverend Amusement van broadcasting and television artists, en dat deed het nog wel, maar de opkomst was maar matig. Zouden die artisten geen kranten lezen? Het artikel DE KLAD IN DE KLEIN KUNST! zullen ze toch wel heb ben horen noemen? Zo niet, dan zullen we het de volgende week in ons blad afdrukken opdat ze wijs kunnen worden. Voor de kleinkunstenaar geldt voortaan de keus: Wegblijven voor de radio en de televisie of wegblij ven van de planken. Wedvlucht vanaf Chislain-Hoinu, afstand 255 km, los om 7.50 uur, aankomst eerste duif 11-25-16 uur. 1 C. Timmer, 2 J. Dekker, 3 P. BrakenhofF, 4 G. de Waard, 5 P. Schaper, 6 A. Staadegaard, 7 K. Postma, 8 Th. Houtebos, 9 H. v. d. Meulen. De striemende regen noopte ons een schuilplaats te zoeken op onze weg naar het K.C.B., waar de auteur Ferdinand Langen, die onder meer het boek „Helene in 't Heelal op zijn crediet heeft staan, een inleiding zou houden over het werk van Arya Plaisier. We misten deze slechts node, doch onderwijl we in onze schuil plaats vertoefden moesten we er aan denken dat de picturale kun sten tegenwoordig de hulp van het geschreven woord nodig heb ben om zichzelf een plaats onder de zon te verzekeren en in onze herinnering zochten we naar een artikel van wijlen prof. R. N. Roland Holst, waarin hij de reeks van praters, ophemelaars, voor spellers, profiteurs en andere bij lopers in de artistieke wereld be schrijft, om te eindigen met de woorden: Het publiek wordt be- kreugerd en betolld. En zo heb ben we dan onbeïnvloed door het oordeel van een andèr, ons enkele uren later met aandacht aan de bekoring van Arya Plaisier's stil levens overgegeven. Z-ij is deze kunst goed meester. Haar vruch ten, dieren, bloemen, marmer plaat en bekers tonen haar als een belangrijk kunstenares. Haar landschappen uit Spanje zijn ech ter goede weergaven van de wer kelijkheid, op gevaar af van te zeggen: Plaatje. En haar Pulci- nello schilderwerk is mooi en glad. maar het laat duidelijk zien, dat zij in een wereld op zichzelf leeft. Dit werk moet een ieder gaan zien. Het zal bewoncjering bij de een, kritiek bij de ander teweeg brengen, want onberoerd laat het niemand. Zondag 3 augustus is tijdens de hoogmis in de kerk van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes te Nijmegen Wim Vrasdonk, Kleine Dorpsstraat 1, door Monseigneur W. M. Bekkers, coadjutor van het bisdom 's-Hertogenbosch, tot priester gewijd. Met hem hebben nog zes jonge mannen deze wijding ontvangen. Na zijn wijding zal hij de kloos ternaam in het Frans dragen als Pater Guillaume. Op zaterdag 9 augustus zal hij feestelijk aan de grens van Ber gen worden ingehaald. Zondag 10 augustus zal hij de eerste plechtige Hoogmis opdragen. in Noordzeebad Camperduin op dinsdag 12 aug. a.s. J. Kerkmeer Jr. van 9 t/m 16 augustus 1958 Zaterdag 9 aug. Verlichtingsavond te Schoorl, lampionoptocht met muziek, start 8 uur bij het sportterrein a. d. Molenweg. Zondag 10 aug. Verlichtingsavond te Schoorl. Puzzle-wandeltocht, start i 7.30 uur vanaf bosbuffet van hotel „De Roode Leeuw". Schatgraven te Camperduin, strand Minkema om i 2 uur. Maandag 11 aug. Verlichtingsavond te Schoorl. Schatgraven voor de jeugd van 6 t/m 14 jaar op het speelduin te Schoorl, 7.30 uur, waarna diverse attracties voor de gasten. Puzzle-wandeltocht te Groet, start 7.30 uur bij strandpav. Minkema. Dinsdag 12 aug. Cabaretavond door „Elck wat Wils", cafe Mereboer te Groet om 9 uur. Duinwandeling onder deskun dige leiding start bij de Klim- weg om 9.30 uur. Puzzle-wandeltocht, start bij cafe Beeldman om 7.30 uur. Vrijdag 15 aug. Natuurfilm, cafe Atsma, 8 uur Lampionoptocht met muziek, start i 8 uur bij cafe Mereboer. □□□□□aaonanDaaDaaDaaDDoa BERGEN AAN ZEE Zaterdagmiddag 2 aug. waren er ruim honderd kinderen te Ber gen aan Zee bezig met schatgra ven. Sommigen vonden werkelijk een schat, doch velen vonden niets. Maar toch gingen na af loop de gelukkige zowel als de ongelukkige delvertjes allen op getogen naar huis. Hoe dat kan? Dat is nou het geheim van de Ver. Paal 33, een geheim, dat geen geheim is, maar dat toch niet wordt verteld, want het is tact om met kinderen om te gaan en dat is de reden waarom men zegt: De Paal, die staat hoe lan ger hoe sterker. 's Avonds om zeven uur zou 't viswedstrijd wezen aan 't strand, doch de zee stond zo hoog en de wind was zo hevig en de regen zo nat, ook waren er geen deelnemers opgekomen, zo dat de vis ongevangen bleef. SCHOORL Zondag werd voor de tweede maal in dit seizoen de traditionele wandeltocht „de Ronde om Groet" gelopen. Ook nu was de deelname ontstellend groot. Ruim tweehonderd wandelaars gingen van start, begunstigd door schit terend wandelweer. Behalve een groot aantal gas ten, die hier vertoeven, werd er ook deelgenomen door de w.s.v. ,,De Jeep" uit Alkmaar, D.V.O. uit Hillegom en „Long Run" uit Schagen. Speciaal voor deze wandeltocht waren uit Amster dam overgekomen enkele oude bekenden uit de zo succesvolle Avondvierdaagse, de heer Hee- rema en de Fam. Zut en met hen de heren P. Groen, T. v. d. ZONDAGSDIENST ARTSEN NAAISTERS HANDWERKSTERS STRIJKSTERS SNIJDSTER „EDIFRA" Arp's Kinderconfectie Ueektlod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker. Voorstraat 129 Abonnementsprijsf 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. lllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (op het strand) Aanvang 8 uur Inleggeld f 0,75 Prachtige prijzen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiimimmiiiiiiiiiiiiiiiiii Grote Kerk - Alkmaar Iedere vrijdag van 2 0 juni t/m 2 9 aug. van 11.15-11.45 en 12.15-12.45 uur iiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiimniiiiimiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimii SCH00RLSE GEMEENSCHAP BERGEN 10 aug. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 10 aug. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 GEVRAAGD eventueel voor halve dagen Achterweg 17, Bergen, telefoon 02208-2047 Aanmelden op of na 11 augustus

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1