tieeltMad 99 99 Hoogzomer in Bergen NIEUW BOORSMA - TEXTIEL P U R OL Agenda R.K, Dansschool Jack Tiny Smit Geslaagd A, Paul Weber in het K.C.B» Heelt U al eens gegolfd Huidgenezing Fraaie herinneringen aan Bergen ak&nlte Actie „Wereldwijd" komt zaterdag in Bergen Alarm Onze bejaardentocht GERRITSEN Stichting „De Schoorlse Gemeenschap' Internationale Motorwedstrijden wegens vakantie gesloten „Terlenka" rokken w w lrlr»wvfrw VRIJDAG 22 AUG. 1958 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op de straten in Bergen we melt het thans van vreemdelin gen. De hotels en pensions zijn vol. Ook de gemeubileerde hui zen zijn goed bezet. Vertrekt er een gast of een familie, dan komt het voor dat er diezelfde dag weer een andere gast of familie opduikt, die gaarne de leegge- worden plaats bezet. Bij de V.V.V. I beleeft men nog wel eens wat. Zo arriveerde er ver leden week een auto uit Duits land, waaruit een vader, een moe der en twee kinderen stapten. Zij waren naar Bergen gekomen om hier een twaalftal dagen door te brengen. Van tevoren naar de V.V.V. te schrijven, daar had men niet aan gedacht. Een hotel of pension aan te schrijven even min. De goede mensen waren van mening, dat bij hun komst nog keuze genoeg kon worden ge maakt en waren dus maar op goed geluk naar Bergen vertrok ken. Men zegt in Holland im mers. Welkom, vreemdeling! Op de V.V.V. trok het personeel een bena.uwd gezicht. Maar ander zijds zijn de dames op het kan toor ook wel zoveel mens, dat ze begrepen, dat deze mensen toch ergens onder dak moesten komen, wat na veel pourparlers en tele foontjes dan tenslotte ook geluk te. al was het nu juist niet zoals de bezoekers zich dat hadden voorgesteld. Maar ze waren ge holpen en hadden het vooruit zicht als er ergens een familie Th. VELDMAN vertrok, zij dan de leeg geworden plaats zouden kunnen innemen. Na zulke gevallen begint men te begrijpen wat Bergen voor de gasten uit den vreemde betekent, welk een naam het heeft en welk een reputatie het bezit. Zondag was het mooi weer en duizenden bezoekers maakten zich op om Bergen Binnen of Ber gen aan Zee te bezoeken. De we gen waren dicht met voertuigen van allerlei aard bedekt. Wonder boven wonder verliep de dag zonder verkeersongelukken, wat ongetwijfeld aan het optreden der politie is te danken, die de ganse dag met een stevige versterking op de been was om het verkeer te leiden en te regelen. Bergen aan Zee had weer een stroom van auto's en een nog grotere stroom van bezoekers te verwer ken. Ook Bergen Binnen kreeg zijn portie van de drukte mede. Gelukkig bleef het die dag droog, ofschoon de zon tegen de middag haar scherpte verloor. In en om Deze bekende dansschool voor Katholieken, opent weer nieuwe clubs welke zullen aanvangen op zaterdag 6 september in gebouw St. Jan te Bergen. Dansschool Smit, wat het grootste R.K. dansinstituut in Noordholland is, is een waarborg voor le klas dansonderwijs en gezellige clubs. Ook dit jaar behaalde dansschool Smit, op de Nationale Kampioen- wedstrijden te Rotterdam (uitge zonden over de K. R. O.) het Kampioenschap van Nederland, benevens le, 2e, 3e en 4e prijzen. Voor inschrijving raadplege men de advertentie in dit blad. Aan de Lagere Techn. School L. T. S. aan de Bergerweg te Alkmaar, verwierven de volgende leerlingen uit Bergen het diploma als metselaar: W. J. Nouman, M. J. Kleverlaan, A. v. Wonderen Als timmermary A. A. Belleman, A. P. de Groot, J. P. Leering, J. C. G. Veldt. Purmerend beleefde men die mid dag tegen vier uur een regenbui, die de berijders van bromfietsen noopte van hun vehikel te stap pen en een schuilplaats te zoeken tegen het neerstromende nat. In Bergen ging men onbewust van dit alles voort alsof er geen vuil tje aan de lucht was. Tot laat in de avond was er nog auto-verkeer van bezoekers, die zich huiswaarts spoedden en in Bergen nog even pleisterden alvorens de laatste étappe van de rit huiswaarts aan te vangen. Da.t zulks niet kon geschieden zonder dat wat Bergense waren tegen klinkende munt van eigenaar ver wisselden zal wel iedereen kun nen begrijpen. Het zijn gelukkig niet alleen de kunstenaren, die hun werken te koop aanbieden, al geschiedt dit gewoonlijk op discretere manier. Wij hopen dat ook de beoefenaren der beelden de kunst in onze gemeente op een goede zomer mogen terugzien. De Duitse kunstenaar A. Paul Weber exposeert thans met 45 werken in het K.C.B. Tekeningen met de pen of litho's vormen het geheel met als uitzondering het portret van Tijl Uilenspiegel in kleuren. Het is een verzameling satirische tekeningen, die zonder dat er een partijgeest of bepaalde politieke opvattingen in tot uiting komen, toch ieder facet van het menselijk leven en bedrijf geducht onder de loupe nemen en op sati rische wijze aan de kaak stellen als niemand anders dat kan. Want dat wat we hier met een groot artiest te doen hebben blijkt zowel uit de tekeningen zelve als uit de koene verbeelding die hier in is uitgedrukt. Elk dezer wer ken is een kunstwerk, dat bij aan dachtige beschouwing aan diepte van inhoud wint, terwijl het te vens door de kunst welke er in tot uiting komt, laat zien dat men hier met een kunstenaar van for maat te doen heeft. We willen een ieder de raad geven deze tentoonstelling te gaan zien. Men is slechts zelden in de gelegenheid werk van een groot kunstenaar te aanschouwen en wat hier te zien is, is werk van een buitengewone aard en karakter. De tentoonstelling is geopend van 16 tot 29 augustus. Wie thans de Midget golfbaan aan de Merelhof bezoekt, en een vergelijking maakt met de aan blik welke men in de voorafgaan de jaren daar te zien kreeg, zal direct ontwaren dat deze golf baan thans door een andere geest wordt bestuurd en door een andere hand wordt geleid dan voorheen. De oorspronkelijke om heining, welke deels uit stromat- ten, deels uit prikkeldraad be stond, en die een ietwat haveloze indruk maakte, ook al wekte zij de indruk van natuur", is gro tendeels verdwenen: de stromat- ten zijn vervangen door een be- hekking, terwijl het prikkeldraad ook reeds voor een groot gedeel te is opgeruimd. Dat het nog niet geheel en al weg is komt door ge brek aan tijd, bij de nieuwe ex ploitant. Hij staat op het stand punt, dat degene, die belangstel ling voor het golfspel koestert en dit eerst liever door aanschou wing op een afstand wil leren kennen, niet het gevaar behoort te lopen op een onverwacht ogenblik een winkelhaak in zijn kledij te krijgen, doordat hij in zijn aandacht voor het spel ver diept, onverwacht in aanraking komt met het prikkeldraad. ,,Weg met die gevaarlijke draad!" sprak de heer Kuin. Kijkers worden op den duur toch spelers en om dat te worden moeten zij niet gehin derd worden door het complex van een winkelhaak in de kledij. Wie eenmaal door ,,het golf" is gepakt komt vanzelf tot het spel. En dit spel kan men de gehele dag beoefenen, 's Avonds bran den er elektrische lampen, die het golfterrein met een zee van licht overstromen. Vrolijk klinkende uitroepen en het gelach der spe lers over een gelukte of mislukte slag, want men heeft niet alleen oog voor de eigen behendigheid, doch ook voor de prestaties van de tegenspeler. Zo ontstaat er op dat golfterrein een sfeer van goodwill, belangstelling en vreug de. Wanneer het uur van midder nacht slaat breken de spelers op om naar huis te gaan, maar de heer Kuin begint dan aan zijn werk: het reinigen en in perfecte staat brengen van het golfterrein. Wat stuk is moet in orde ge maakt. Eens in de week en vaker als dit nodig blijkt, krijgen alle banen een goede beurt, zoda.t zij er weder als nieuw uitzien. Wan neer voor de bewoners van Ber gen de nieuwe dag aanbreekt ligt het golfterrein weder kant en klaar op nieuwe spelers te wach ten, die in de voormiddag reeds komen opdagen. Als 't regent ligt de baan eenzaam en verlaten, maar niet zodra houdt de regen op of daar komen ze weer opzet ten. Dat er op deze wijze geen tijd is voor de heer Kuin om een detective story of een roman te lezen zal wel niemand betwijfe len. Zijn hoofd, zijn aandacht en zijn zintuigen zijn continu op zijn golfterrein gericht en dit ver klaart voldoende waarom de be zoekers zijn ontspanningsplaats zo gaarne frequenteren. Puistjes verdrogen door Purol-poeder Wanneer een beeldend kun stenaar zover is gekomen, dat men zijn kunstwerken in repro ductie gaat verkopen, en dat nog wel in serie, dan kan men veilig aannemen, dat hij ,,er is". Er moet voor zulke reproducties een markt, d.w.z. een afzetgebied en een koperspubliek bestaan, dat deze stukken, bij gebrek aan het oorspronkelijke kunstwerk, wil bezitten, omdat de artistieke waarde zo groot wordt geacht, dat men het gaarne in zijn bezit wil hebben. We weten allen, burgers van Bergen, zowel als gasten, dat Bergen onder de kustgemeenten van Den Helder tot Cadzand, enig is in haar soort, onovertrof fen in haar natuurschoon, de lustwarande waar duizenden gas ten en dagjesmensen ontspanning, vermaak en verpozing zoeken en vinden. De kunstschilder Karei Colnot heeft van een zestal punten in Bergen tekeningen gemaakt, die enerzijds treffen door hun na tuurgetrouwheid, anderzijds door hun artistieke weergave, zodat men zee en strand, bos en dui nen, weide en polderland, naast enkele voor Bergen karakteristie ke gebouwen, op onvergetelijke wijze ziet afgebeeld, welke het verlangen doet ontstaan deze beelden steeds in de herinnering te bewaren. Hij koos daartoe de duinen en de zee, het dromen- laantje en de drie banken, de Voert en Het Oude Hof, naast een kijkje op het centrum, t.w. het kerkmuurtje en enkele huizen in de Raadhuisstraat. Men be hoeft deze reproducties slechts te bezien of men herkent het afge beelde, en de wijze waarop deze afbeeldingen zijn geschapen, doet het verlangen ontstaan hen te willen bezitten. Boekhandel De Haan heeft deze scheppingen van Karei Col not op voortreffelijke wijze in briefkaart, groot formaat, doen reproduceren, zodat een ieder, die hen beziet onwillekeurig zegt: ,,Dat vormt een fijnzinnige herin nering aan Bergen. Dat is nu juist wat ik als souvenir van Ber gen moet medenemen naar huis." Een grote tentoonstelling, ge wijd aan de actie „Wereld- Wijd" van de Katholieke Arbei ders Jeugd (K.A.J.) en aan het werk der Unesco in de gehele wereld, zal gedurende vijf dagen worden gehouden in het gebouw St. Jan. Bij deze tentoonstelling zal ook de NOVIB, die ook haar aandeel heeft in de ontwikkeling der min der ontwikkelde gebieden, haar medewerking verlenen, deelde ons de heer Van Vlijmen, directeur van de NOVIB, mede. De gehele leiding van deze reizende tentoon stelling berust in handen van de heer S. Nuissel. Zaterdagmiddag half vier heeft de officiële opening plaats, welke zal geschieden door de heer Van Vlijmen. Zaterdagavond zal de tentoon stelling geopend zijn van half acht tot elf uur. Verder zal zij open zijn op maandag, dinsdag en woensdag van half acht tot elf uur. Men zal dan bovendien de film kunnen gaan zien getiteld 35c JAARGANG No. 33 „De wereld wacht terwijl voor de schoolkinderen de film met Danny Kaye in de hoofdrol„Kin derogen glunderen weer" zal worden gedraaid. De eerste film loopt 's avonds van acht tot ne gen uur en van half tien tot half elf; de kinderfilm draait zondag- midag van twee tot drie uur en daarna van half vier tot half vijf. De tentoonstelling heeft ten doel de bevolking op de hoogte te stellen van het werk der Ver enigde Naties, alsmede van het werk van de UNO in de onont wikkelde gebieden. Het feit, da.t twee Bergenaren, t.w. de heren Piet Schotten en Adriaan Danen- berg, bij hun uitzending naar Zuid-Afrika door de K.A.J. zeer nauw bij het UNO-werk zijn be trokken, verleent aan deze ten toonstelling een bijzondere aan trekkelijkheid. BERGEN AAN ZEE Bijna Zondagmiddag werd een Duits jongetje, dat in Heiloo logeerde, en met familie te Bergen aan Zee op het strand vertoefde, plotse ling vermist. De reddingsbrigade ging onmiddellijk aan het werk, met het gevolg dat men het knaapje bewusteloos in een zwin aantrof. Op het strand aanwezige artsen verleenden direct hulp en slaagden er in de levensgeesten weder op te wekken. Men veron derstelt dat het kind door een aanspoelende golf omver gewor pen is. Een jongedame van achttien jaar, J. B., uit Nieuwpoort, was met haar verloofde in ondiep wa ter aan het stoeien, met het nood lottig gevolg dat zij haar pols brak. Dr. Poot verleende de eer ste hulp, doch achtte overbrenging per ziekenauto naar een zieken huis in Alkmaar gewenst, wa.t ook geschiedde. SCHOORL Inderdaad moet hier even alarm gemaakt worden. Waarvoor, zo zult u zeggen, worden we nu weer opgeschrikt. We zullen het u vertellen lezers. Wanneer men de feestelijkhe den van de afgelopen weken van nabij heeft meegemaakt, dan heeft men ook kunnen constateren dat deze feestelijkheden steeds wer den opgeluisterd door ons plaat selijk muziekkorps „De Vriend schap". Maar wat zeker opgeval len is, is, dat er sedert kort een groepje jongelieden voorop mar cheert, die deel uitmaken van het Jeugd-drumkorps. Het is nog maar een klein deel van dit korps. Over enkele weken zullen ook de andere leden zover zijn, dat zij de plankjes waarop zij repeteer- SCH00RLSE GEMEENSCHAP over de week van 24 t/m 30 aug. 1958 Zondag 24 aug. Schatgraven te Camperduin om 2 uur. Maandag 25 aug. Trekking verloting VVV Groet Camperduin, Cafe Mereboer, 8 uur. Bridge-drive (ook voor gasten) Hotel „De Roode Leeuw" te 7.45 uur. Dinsdag 26 aug. Duinwandeling onder deskun dige leiding start bij de Klim- weg om 9.30 uur 's morgens. Puzzle-wandeltocht, start bij cafe Beeldman om 7.30 uur 's avonds Vrijdag 29 aug. Natuurfilm, cafe Atsma, 8 uur □□□□□oaaaaaoaDaaDDaD'jaDt den kunnen verwisselen voor echte trommen, mits deze er zijn. En dat is het nu juist waar even alarm voor gemaakt moet worden. Niet alle trommen zijn aanwezig. Veel moet er nog aan geschaft worden, o.a een over- slagtrom, enkele dieptetrommen en nog een klein aantal mars- trommen. Alle lijsten waarmede voor dit doel gecollecteerd is, zijn nog niet binnen. Verschillende wijken zul len in'de komende weken bezoek krijgen van enkele actieve dames die dan deze lijst ter intekening aan zullen bieden. Inwoners van Schoorl, geeft spontaan. Geeft dubbel. In de vorm van muziek krijgt u het straks dubbel terug. Zoals wij reeds eerder mede deelden wordt de tocht met onze bejaarden dit jaar gehouden op donderdag 28 augustus. De reis gaat naar Friesland. Na 7 uur 's morgens worden de deelnemers en deelneemsters weer opgehaald per autobus of auto. Degenen, die dicht bij de kom van het dorp wonen, willen wel weer naar het Raadhuisplein komen, vanwaar de stoet om 8 uur zal vertrekken. De route gaat over W'werf naar Sneek, vandaar door Gaas- terland naar Bolsward, waar de warme maaltijd wordt gebruikt. Om ongeveer half negen zullen de deelnemers weer in Schoorl arriveren. ZILVER Nu het jaarprogramma van de diverse verenigingen een dezer dagen wel in hoofdlijnen wordt uitgestippeld, zij nogmaals de circulaire in aller aandacht aan bevolen, mede in verband met de wekelijkse agenda in dit blad. Correspondentie-adres voor aan melding en opgave jaarprogram ma: W. Ruyter, Hereweg 193. Tel. K2209-213. Met de volgen de vergadering van ons Bestuur zouden wij een en ander graag in ons bezit hebben. ZONDAGSDIENST ARTSEN WERELDPROGRAMMA Duitsland - Engeland - Finland op KERMIS-ZONDAG 24 AUG. a.s. van 24 aug. t/m 1 sept, is onze Drukkerij-Boekhandel Drukkerij C. Oldenburg - Laanweg 35 - Schoorl stolpplooi, streepdessins exclusief f 51 5q prima pasvorm Voor betere textiel: Ruinelaan 18 Bergen Telefoon 2532 DE DUINSTREEK GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Pleet Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 24 aug. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 31 aug. Dr. v. GELDER. Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 24 aug. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 31 aug. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 Deelname uit t Nederland Polen en Zweden in het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar. Aanvang 2.30 uur n.m. Toegangsprijzen: f 5.f 4,en f 2,50. Voorverkoop. Sig.mag. C. de Grand, Waagplein, Alkmaar, tel. 3305Sig.mag. Jaap Smit, Nieuwesloot 131, Alkmaar, tel. 4813. Ons weekblad „De Duinstreek" zal dan ook op 29 aug. niet verschijnen. jjlifiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiill^ illillllllllllllllllllllllillllllilllllllllllliililillllillllllllllllllilllilllllllllllillllllllllll!lllli||lllllllllllllllllillllllllllllllll|F

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1