jüeeidtad 99 99 Laatste vergadering van de „Oude Raad" S LIIT A VIINII op zaterdag 6 september, 's avonds 8 uur De weg naar de welvaart leidt over de trambaan RUST Volmaakte^ D. H00GV0RST Hereweg 293, Groet, telefoon K 2209-305 Schoorls Gemengd De repetities zijn Koor weder begonnen T.B.C.-collecte Gemeentelijk Kunstbezit In^'jverwachtinq Culturele Avonden in Be rgen Het Dorpshuis GERRITSEN ifir'virwFVr VRIJDAG 5 SEPT. 1958 35e JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Manufacturen, Confectie, Werkkleding Dekens, Matrassen et eabatet „cUtbckwat wiés De laatste vergadering van de raad in zijn huidige samenstelling vond plaats op vrijdag 29 aug., onder leiding van de burgemees ter Dr. W. Huygens. Bij de behandeling der inge komen stukken drukte Mr. Sluis er zijn voldoening over uit, dat de Kunstkring voor het komende seizoen geen gemeentelijke finan ciële hulp nodig heeft wat bewees dat het particulier initiatief ook thans nog met succes werkzaam kan zijn. De burgemeester deelde vervolgens mede, dat de heer Woldendorp wegens ziekte afwe zig was en knoopte daaraan de tijding vast dat de onderhandelin gen met Bellevue te A dam over het bebouwen van het middenter rein te Bergen aan Zee definitief zijn afgesprongen. Een café-res taurant zonder hotelbedrijf wordt door hen niet rendabel geacht, gezien de korte duur van het sei zoen. ,,Ik ben thans tien jaar be zig", aldus de burgemeester, „om het middenterrein bebouwd te krijgen, doch houd taai vol om zulks te verwezenlijken." Vervolgens richtte de voorzit ter zich tot Mr. Sluis met de me dedeling dat hij de opening van het Chr, Lyceum te Alkmaar had bijgewoond en alleen om het grote aantal sprekers niet te ver meerderen van het woord voeren had afgezien. Het verheugde hem echter dat in een centrum gemeente zulk een inrichting is tot stand gekomen, waarvan ook de leerlingen uit de omliggende gemeenten kunnen profiteren. Voor de rest werden een aantal angendapunten bij hamerslag af gedaan, daar zij .betrekking had den op het aanschaffen van schoolmaterialen en een nieuwe vloerbedekking voor een school. Eenzelfde lot onderging het voor stel betreffende de verkoop der openbare verlichting aan de pro vincie Noordholland. De rege ling betreffende de ophaaldienst in zake destructie werd aange houden. De heer Ellis informeer de, naar aanleiding van zijn op merking over een chauffeur, of B. en W. hierover reeds iets wis ten en kreeg ten antwoord dat voor deze man, behalve wanneer hij achter het stuurrad zit, er nog andere werkzaamheden zijn te verrichten. Bij de Bank voor Ned. Gemeenten werd een bedrag van ƒ91.000,geleend tegen een rente van 4% Bij rondvraag informeerde de heer Ellis wat de bevindingen zijn geweest van de Commissaris der Koningin. De burgemeester deelde mede dat hij een schrijven had ontvangen waarin hem dank betuigd werd voor de ontvangst. De Commissaris had van de ge meente een gunstige indruk ge kregen en met belangstelling de beraadslagingen aangehoord. Ook mevrouw Huygens had van de echtgenote van de Commissa ris een dankschrijven ontvangen voor de genoten gastvrijheid en de belangrijke mededelingen, welke zij door diverse vertegen woordigsters van de vrouwenor ganisaties ter plaatse had mogen ontvangen. Daarna deelde de burgemeester mede, dat hij op nieuw de eed had afgelegd, waar door zijn lierbenoeming een feit werd. Ten slotte sprak de burgemees ter een afscheidswoord tot de raad. De heren Driessen, Borst en Brak zullen in de raad niet terug keren. Zij zijn alle drie wet houder geweest en het mandaat, hetwelk de heer Borst thans neer legt liep over zes jaren. In deze belangrijke periode zijn talrijke gewichtige zaken afgehandeld. U hebt allen gestreden voor uw overtuiging en de degens ge kruist. Desondanks zijt gij allen naar elkaar toe gegroeid en hebt waardering gekregen voor el kaar. Ook uw voorzitter is lang zamerhand een goede Bergenaar geworden. Deze raad is een goede raad voor Bergen geweest. In het bijzonder de heer Borst heeft eert zware tijd achter de rug. Hij heeft bij zijn komst het G.E.B. onder zich gekregen en dit tot een perfect bedrijf gemaakt. Dan kwam daar nog de huisves ting bij. Hij heeft als een vader over deze zaken gewaakt, al ver oorzaakte de huisvesting hem nog al eens inoeite. Ons dorp heeft door uw gemeenschappelijke ar beid een reputatie verkregen en wordt in de pers een lustoord ge noemd. Ook aan de onlangs over leden wethouder L. den Das werd door de burgemeester waar derende woorden gewijd. Dan verheft wethouder Borst zich van zijn zetel en spreekt tot de burgemeester: „Ik dank U voor Uw welgemeende woorden en zich tot de raad wendend: Ik dank de gehele raad voor het ver trouwen in mij gesteld. Ik dank U allen met U te hebben mogen samenwerken. Het waren mooie jaren en we zijn vrienden gewor den. Ook dank ik de ambtenaren voor hun medewerking, speciaal de heer Blauw, directeur van Ge meente Werken, voor zijn hulp en adviezen, welke hij mij altijd gaf. Ik hoop dat de vriendschappelijke verhoudingen zullen blijven voort duren in het belang van Bergen. En daarmede was de vergade ring ten einde. De Burgemeester Interview met de Burgemeester Op woensdag 3 september zal de Raad van State de bezwaren behandelen ingediend door enige inwoners van onze gemeente te gen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij zij hun goedkeu ring verleenden aan het raadsbe sluit van Bergen aangaande de aanleg van een weg over de tram banen vanaf Oostdorp tot de Franschman. Naar aanleiding van boven staand bericht wendden we ons tot de burgemeester met het ver zoek hem enkele vragen te mo gen voorleggen, in verband met de afgedrukte mededeling. We leven tegenwoordig snel. Velen zijn er, die zich slechts vaag herinneren wat er eigenlijk aan de hand is; kunt U een korte uiteenzetting geven van de toe dracht van zaken? Tegen het besluit van de gemeenteraad is door enige bur gers van BERGEN een bezwaar- nodigde de leden uit nog even in comité te willen gaan, ten einde zoals wij vernamen kennis te nemen van de inhoud der no tulen betreffende de besloten raadsvergadering, welke ten tijde van het bezoek van de Commis saris van de Koningin in diens bijzijn op het raadhuis werd ge houden. In de week van 8 t/m 13sept. a.s. zal het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" weer een beroep op Uw offervaardig heid doen. In deze periode wordt in onze gemeente een openbare collecte gehouden voor dit fonds. Naast de t.b.c.-bestrijding ver leent dit fonds hulp bij tal van andere noden op het terrein van de Volksgezondheid o.a. asthma, rheuma, kanker, polio, kinderuit zending, rusthuisverpleging enz. U kunt zich aanmelden als col lectant^) aan onderstaand adres. Veel kan worden bereikt mits U Uw steun ook geeft. Voor de straatcollecte op zaterdag 13 sept. komen in aanmerking jongelui van 16 jaar en ouder. De correspondent van „D.E.L." A. Philippo, Eikenl. 26, Bergen Nh. De tentoonstelling van werken uit het Gemeentelijk Kunstbezit, die in Huize Kranenburg op 12 juli werd geopend, is in de afgelopen week weder gesloten. In dit tijdvak zijn twee reeksen van werken geëxposeerd; de eer ste met 46 stuks, de tweede 50 stuks omvattend, welke gezamen lijk van 31 verschillende kunste naars afkomstig waren. Het aan tal betalende bezoekers kon op ongeveer 800 worden geraamd, afgezien van hen die bij de ope ning waren uitgenodigd en van hen die deze expositie ex officio een bezoek brachten. schrift ingediend bij Gedeputeer de Staten; dezen hebben de kla gers in de gelegenheid gesteld hun bezwaren mondeling toe te lichten, welke taak zij opdroegen aan Mr. F. Zeiler. Ged. Staten hebben de door deze pleiter aan gevoerde argumenten afgewezen en het bezwaarschrift niet ontvan kelijk verklaard om het eens met een juridische term uit te druk ken. Daardoor niet overtuigd, hebben zij een bezwaarschrift ge richt tot de Kroon, die geen be slissing neemt zonder daarover de Raad van State te horen. De Raad van State past het „hoor en wederhoor" toe. Als afgevaar digden van het gemeentebestuur zullen de heer Blauw, directeur van Gem. Werken, en ikzelf op treden. Wie voor de klagers op treedt is mij onbekend. H.M. de Koningin zal na kennisname van het rapport van de Raad van State Haar beslissingen nemen, Acht U de weg over de trambaan van zulk eminent be lang voor Bergen? Inderdaad. Het is zowel voor Bergen Binnen als voor Ber gen aan Zee een levensbelang. Te Bergen aan Zee koesteren enkelen nog een animo voor de rondweg door de polder, maar dat zijn er slechts een paar. De hoofdzaak blijft dat het voor Bergen aan Zee onverschillig is langs welke weg deze plaats bereikt wordt. Een belangrijke factor in dit bereiken is de tijds duur van de rit erheen en daar voor is de weg over de trambaan de meest geschikte, wijl de rit minder tijd, minder benzine en minder slijtage aan de auto s ver oorzaakt. De grote problemen van onze tijd zijn de vernietiging van Tijd en Ruimte. Wie nadenken wil ziet deze problemen op alle terreinen des levens opduiken. De weg over de Komlaan en de Breelaan vraagt een gematigder snelheid. De Breelaan is feitelijk ietwat te smal voor autoverkeer in beide richtingen, vandaar dat er uitwijkplaatsen zijn ingericht om botsingen te voorkomen. Van andere zijde is er betoogd, dat de Eeuwige laan toch ten dode is opgeschreven, doch dat zou ze zijn, wanneer we daarte gen geen maatregelen hadden ge nomen. De bomen, die op hun tijd de oude en wrakke bomen zullen vervangen, worden reeds onder deskundig toezicht gekweekt en verzorgd. Ons streven is dat we niet in de fout van de eigenaar der Middachter Allee moeten ver vallen, maar scherp toezien en tijdig rooien om erger te voor komen. Staatsbosbeheer is daar bij onze adviseur. Dan is er nog iets, waarop ik wil wijzen. Het vreemdelingen verkeer is een gevolg van het autoverkeer. Zestig jaar geleden had Bergen 1200 inwoners. Het geldvolume was bij de meesten zó klein, dat er voor de kinderen slechts één cent per week afkon voor besteding. Dat was dan de zondagscent. 's Merendeel der mensen was slecht behuisd, slecht gekleed en schamel gevoed. De armoe had er zijn woonstee opge slagen en toen Vrouwe Maria Van Reenen overleed en hare jaarlijkse kerstgaven aan de men sen ophielden was er wanhoop in vele harten. Thans is dat anders. Het geldvolume dat zich onder de inwoners, die de 10.000 reeds hebben overschreden, bevindt, is meer dan verduizendvoudigd; men gaat gekleed volgens de mode en men eet er beter van. Dat is een gevolg van het vreem delingenverkeer. Maar het uitge breide vreemdelingenverkeer is het gevolg van het automobilisme! 62 jaar geleden werd de eerste auto in ons land geïmporteerd. De wegen zijn sindsdien veran derd. Het karrespoor, dat men overal op de wegen buiten de ste den aantrof is verdwenen, er is een verhard wegdek ontstaan en talloze andere veranderingen heb ben het moderne autoverkeer mo gelijk gemaakt. Het paard en de trekhond zijn verdwenen als trek krachten, de kar en de vracht wagen hebben plaats gemaakt voor de auto, de bus en de vracht auto. Wie achterblijft met steeds het nieuwste te bieden, zal zijn clièntele zien verlopen. Dat geldt ook voor het vreemdelingenver keer, al wil het conservatisme, dat de meeste geesten eigen is ge- yWAfffjjn hAgPLHMM iTÉÖjjrj woonlijk van radicale verbeterin gen niets weten. Hoever de be gripsverwarring soms gaat kan men uit de volksmond horen. Ber gen moet Bergen blijven. Onlangs vertelde de in Amsterdam wonen de kunstschilder A. Colnot bij de opening van zijn tentoonstelling in het K.C.B., dat Bergen in de 40 jaren sedert hij er woonde heel erg veranderd was. Bergen veran dert dagelijks en gaat iedere dag vooruit. Een nieuwe en grote toe komst tegemoet. Toch zijn er tegenstanders van deze weg. Die zijn er. Maar zij bezien de situatie vanuit het standpunt der particuliere belangen. Mijn huis! Mijn meubeltjes en mijn oude schepenverzameling!!! Ter wijl niemand zeker is dat niet vlak nadat hij deze uitroepen heeft ge slaakt, er geen straaljager uit de lucht op het dak van zijn huis neerstrijkt en het voorgoed ver nielt en de ouwe schepenverzame ling aan gruizelementen slaat. De mens dient er zich van bewust te worden dat hij is als de reiziger uit het boek van de engelse auteur Bunyan, die de reis maakt „from this world tot that which is to come", van de huidige wereld naar de toekomstige. Deze reis maken we allen, bewust of onbe wust, maar de aangenaamste reis is die, welke men met een doel voor ogen onderneemt. Dat doel moet voor alles zijn: de bloei van Bergen. En daarvoor is de weg over de trambaan een der belang rijkste factoren. Voor het seizoen 1958- 1959 kunnen wij onze donateurs en leden weer een keur van filmavonden en lezingen bieden. Op zaterdag 20 sept. vertelt de natuurvorser Jan P. Strijbos aan de hand van zijn prachtige kleurenfilms over Karroo, Pondo- land, De Kruger Wildtuin (tweede deel) en de Guanoeilanden. Op 25 oktober is er een unieke avond met Dr. Jef Last, de kenner van het Verre Oosten, die een lezing houdt over het Nieuwe China, waarbij een Chinese film wordt vertoond. Mr. Drs. Th. Regout, die hier en elders befaamd is om zijn buitengewone lezingen en kleurenfilms, maakte een tocht van Alaska tot het uiterste puntje van Zuid-Amerika, Vuurland, en ver toont zijn film op zaterdag 22 november. Dr Jager Gerlings vertelde in Het Handelblad over hun expe ditie in Libië. Een jaar lang be studeerden zij dit gebied. Het in teressante artikel leidde ertoe ook deze spreker te engageren. Op 17 januari is deze lezing. Hoewel het Marionettentheater van Bert Brugman een zeer druk seizoen heeft, hebben we ook hier voor een avond weten te beleg gen. Op zaterdag 28 februari zal het beroemde theater opvoeren, Rigoletto. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij Boekhandel de Haan. Het donateurschap geeft recht op een ruime reductie voor alle le zingen. Het Dorpshuis dat s winters altijd een zeer actief deel heeft in de vrije tijdsbesteding van Ber gens jeugd en van ouderen, heeft ook deze zomer in de vorm van de Vakantieschool vier weken lang vele kinderen een vreugde volle en gezonde vakantie be zorgd. Er is een zeer gevarieerd programma van activiteiten ge weest voor de jeugd van 4 tot 14 jaar. Er werd gewandeld en aan sport gedaan, er waren speur tochten, fietsen-rallies, en een étalage-wedstrijd met tot slot patates frites bij de kraam van Cor Hoeben en excursies naar de Alkmaarse krant en de Melco fa briek te Heiloo, bezoeken aan het Openlucht-theater, aan de speel tuin en bij slecht weer, aan het poppentheater en de bioscoop. Bosvarkens werden gevangen en triomfantelijk naar het politie bureau gebracht, de vrije expres sie werd in de Zwarte Schuur be oefend o.l.v. de heer Van Dra- nen, aan de gecostumeerde kin deroptocht te Bergen aan Zee werd met succes meegedaan en drie prijzen werden er wegge sleept. Bij de prijsuitreiking kre gen de leidsters een welverdiend woord van dank voor het vele werk, dat zij van de costuums hadden gemaakt en óf de kinde ren genoten hebben! Is er iets mooiers denkbaar dan een ver- kleed-partij en je dan te kunnen laten zien? De laatste „schooldag" werd gevierd met een rondrit in het trammetje en met onderlinge wed strijden in de Bedriegertjes met tot slot een heerlijke portie ijs bij Schrama. KLOKKEN Tot besluit een woord van har telijke dank aan al degenen: die door reductie van entree prijzen het mogelijk maakten de kinderen van diverse voorstellin gen en films te laten genieten; die door hun goede gaven bereik ten, dat alle kinderen de laatste dag met een prijsje naar huis gingen; die welwillend medewerkten zo dat de kinderen op patates frites getracteerd konden worden; die voor het koude, maar door de kinderen zeer gewaardeerde, slot zorgden: gratis ijseten bij de heer Schrama. ZONDAGSDIENST ARTSEN Th. VELDMAN Onze bedden afdeling heeft "2tA&ï de matras die U de volmaakte nachtrust geeft Meyer en Zn DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr,, Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. j dat onze rijdende winkel bij U thuis (Assist: CxC komt, met de beste kwaliteiten en de laagste prijzen van Vraagt onze vertegenwoordiger 't Is voordelig slagen bij de firma Schene uit Schagen in cafe Mereboer te Groet. Vrij entree Gezellig Nieuwe leden zijn van harte welkom op de repetitieavonden, dinsdags 8 uur in zaal Atsma te Schoorl. (Ingezonden mededeling) Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. BERGEN 7 sept. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 7 sept. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360 GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j, Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Zt7/a Pleet Woninginrichting Langestraat 7, Alkmaar

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1