Wtikttud ft 99 RAADSVERGADERING BERGEN ZenHft GERRITSEN Reclassering Terlenka costuums Jan Ponstijn en mevr» E. Reitsma-Valen^a in het K.C»B. Apetida Met Jan P. Strijbos door Afrika Verbetering w irlF w VRIJDAG 12 SEPT. 1958 35c JAARGANG No. 35 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Met een raad, waarvan veer tien van de vijftien leden aanwe zig waren en een flink bezette tribune, opende de burgemeester Dr. W. Huygens de eerste ge meenteraadszitting der nieuwe zittingsperiode. Hij heette de le den welkom, in 't bijzonder de heer M. C. Veldt, met wie het agrarisch element weder in de raad terugkeert, en de heren A. A. Tros (K.V.P.), P. C. Briefjes (P.v.d.A.), C. Steinz (V.V.D.) en f. Dinkelberg (M-blok), met welke beide laatste heren het aantal raadsleden tot vijftien is gestegen. De zaalruimte is be perkt, doch de vorige raad heeft nog gelden gevoteerd voor ver anderingen. Ons wacht gezamen lijk een schone taak, de zorg voor de gemeente Bergen voort te zetten. De Raad van Bergen is een voornaam maar vrolijk college genoemd. De belangstel ling der regionale en landelijke pers, welke ook deze avond aan wezig is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Bergen een unieke, mooie gemeente is. Men heeft interesse voor iets bijzonders en Bergen is dat. WEKKERS U, nieuwe raadsleden, heeft U bijzonder voorbereid voor uw nieuwe taak. Misschien geeft U er de voorkeur aan eerst de kat uit de boom te kijken en U zult er goed aan doen, te luisteren naar degenen, die in vorige ja ren ervaring hebben opgedaan. Belangrijke vraagstukken moeten meer worden opgelost door per soonlijk inzicht, en in veel min dere mate door het politieke in zicht. Hierna werd de mededeling gedaan inzake de onherroepelijk geworden toelating der nieuw benoemde raadsleden, die, met uitzondering van de heer Brief jes, vervolgens de eed, de ver klaring of belofte aflegden. Punt drie, benoeming van twee wethouders, bracht een verrassing. De burgemeester deelde mede een brief te hebben ontvangen van de heer Vellinga, namens de V.V.D.-fractie, met het verzoek de volgende punten aan de agenda toe te voegen: le. bespreking van de wenselijkheid tot het creëren van een derde wethouderszetel, met dispensatie van de Provinciale Staten. Even tueel zou deze wethouder onbe zoldigd kunnen zijn zodat de gemeentekas niet belast wordt. 2e. om voor de leden in diverse commissies vaste plaatsvervan gers aan te wijzen. De burgemeester vroeg aan de raad toestemming deze punten op de agenda te mogen plaatsen, hetwelk unaniem werd goedge keurd. De heer Vellinga als initiatief nemer, licht het voorstel toe en verwijst naar de gemeente Heemskerk, die met minder in woners dan Bergen een derde wethouderszetel creëerde. De heer Broersma voelde voor dit voorstel niets. Met z'n drieën in oppositie te gaan en tegen twaalf man te vechten, daar komt het op neer! Wij hebben echter commissies, waarin alle fracties zijn vertegenwoordigd. Daarin worden de problemen grondig voorbereid terwijl de raad beslist. Twee wethouders kunnen het werk best af. Ook de niet- bezoldiging is scheef. Arbeid be hoort betaald te worden. De heer Ellis voelde evenmin iets voor een derde wethouder. De V.V.D. heeft zich gespiegeld aan Heemskerk, doch de proble men liggen daar anders dan hier. Bij problemen van grote beteke nis bestaat de mogelijkheid tot een commissie ad hoe en de raad heeft uiteindelijk het laatste woord. Hij ziet geen aanleiding tot de aanstelling van een derde wethouder. Mr. Sluis verklaart, dat met alle respect voor de V.V.D., hij niet gelooft, dat de heer Vellin ga open kaart heeft gespeeld. Naar mijn gevoel wil de V.V.D. proberen in het college van B. en W. te komen, doch heeft niet de bedoeling, dat Broersma, Dinkel berg of ik-zelf dat worden. Hier dus een derde wethoudersplaats te creëren is misplaatst. Dr. Hemelrijk verklaart, dat hij de motieven van Mr. Sluis kan onderschrijven, 't Slachthuis is opgedoekt, het G.E.B. aan de P.E.N. overgedaan. De werk zaamheden zijn eer afgenomen dan toegenomen, door het ver dwijnen van twee takken van dienst. De heer Dinkelberg verklaart verrast en beduusd te zijn door het voorstel dat au bout portant rauw wordt voorgelegd. De V.V.D. had tijd gehad om haar argumenten te bestuderen. In het voorstel op zich zelf zit wel iets goeds, doch waarom alleen we gen- en woningbouw genoemd, terwijl over Bergen als recreatie oord niets wordt gezegd. Hij is het met de vorige sprekers eens. (Onderwijl deze sprekers aan het woord waren, was de heer Briefjes binnen gekomen en de burgemeester maakte van het ein de der eerste ronde gebruik om de heer Briefjes te beëdigen.) In de tweede ronde betuigde de heer Vellinga zijn spijt over de gemaakte fout, er niet aan te hebben gedacht, dat de nieuwe leden niet van alles op de hoogte waren. De heer Ellis gaf het voorstel geen schijn van kans bij de Ge deputeerde Staten. Mr. Sluis: het voorstel wekt een misleidende in druk. De heer Dinkelberg gaf de V.V.D. de raad het voorstel te rug te nemen en beter te funde ren. De V.V.D. heeft ook tijd gehad om dit voorstel voor te be reiden, wij moeten tijd hebben voor overweging. De heer Steinz: U moet er aan denken, dat Bergen een tijd lang in elk jaar, 20.000 inwoners telt, tengevolge van de talrijke gas ten. De burgemeester: Dank U. elkaar en fluisteren op hun beurt enige wooraen, waarna de heer Vellinga verklaart het eens te zijn met Dr. Hemelrijk, zoals de kaarten nu liggen. De stemming over het voorstel der V.V.D.- fractie wijst uit, dat met drie stemmen vóór en twaalf stem men tegen hun voorstel is ver worpen. Thans kon tot de verkiezing van twee wethouders worden overgegaan als niet de heer Vel linga verklaard had eerst een woord te willen zeggen. Hij merkte op, dat in het college van B. en W. alle facetten van de raad tot uiting moeten komen, zonder te verklaren hoe hij zich zulks voorstelde. In de voorlaatste vergadering van de oude raad heeft de heer Vellinga tegen de burgemeester gezegd: U is even liberaal als ik; thans klonk het uit dezelfde mond: de burgemeester behoort tot de P.v.d.A. Kiest men nu nog een P.v.d.A.-wethouder er bij, dan is de P.v.d.A. met twee ze tels in het college van B. en W. vertegenwoordigd, de K.V.P. met één zetel en de rest met nie mand. Dit ontwikkelde een stroom van gegevens van diver se zijden, waaraan de heer Ellis en Dr. Hemelrijk deelnamen, ter wijl Mr. Sluis verklaarde: Ik ben b ij deze aangelegenheid niet be trokken, daar de kaarten reeds op tafel liggen. Wat de persoon betreft is Dr. Hemelrijk mij aan vaardbaarder, dan welke VVD- er ook, doch ter wille van zijn beginselen moet ik mij van stem men op zijn persoon onthouden. Ik voel mij echer geenszins ge bonden aan de V.V.D. De heer Steinz zegt, dat hij liever een V.V.D.-man op deze plaats ziet om onze beginselen te vertegenwoordigen. De heer Dinkelberg vraagt naar het programma der coalitie, anders zal hij met de V.V.D. mede gaan. Opnieuw kreeg men een duik in de raadsgeschiedenis van 1953, waardoor onthuld werd hoe Mr. Sluis toenmaals geen wethouder is geworden. De heer Ellis antwoordde de heer Dinkelberg, dat het hier niet gaat om een verkiezings- .(tfQGVV voor x Meyer en Zn De heer Ellis zegt, dat B. en W. met drie personen in staat zijn de problemen tot oplossing te brengen; als 't nodig is kan er een derde wethouder komen, maar eerst dient men met argu menten te komen, om daarna naar Ged. Staten te gaan. De heer Vellinga laat de raad er in lopen, en dat nemen we niet. Wat hij voorstelt is eerst de Ged. Staten en daarna de argu menten. Dr. Hemelrijk raadt aan geen uitstel te vragen, maar stemming: het is slechts uitstel van execu tie. Dan vraagt de fractie-leider der V.V.D. een paar minuten aan de burgemeester. De VVD-ers steken de hoofden bij programma, maar om de voor bereiding tot de raadsbesluiten. Verkiezingsprogramma's mogen niet domineren in de vergaderin gen van B. en W. Daar zoekt men het algemeen belang te die nen. Vervolgens werd tot de ver kiezing van twee wethouders overgegaan. Voor de eerste kwam de heer C. W. Ellis met twaalf stemmen uit de bus te gen één op Woldendorp, één op Tros en één op Vellinga. Bij de volgende stemming verkreeg Dr. J. Hemelrijk tien stemmen, ter wijl vijf stemmen op de heer Vellinga waren uitgebracht. Na deze uitslag verwelkomde de Burgemeester de beide wet houders. We hebben al maanden lang samen gewerkt en zullen in onderlinge samenwerking het al gemeen belang dienen, zoals wij dat zien. Hierna werd overge gaan tot het verkiezen van leden voor de diverse raadscommissies. Bij de rondvraag bood de heer Briefjes zijn excuses aan voor zijn te laat komen, wegens ziekte van zijn echtgenote. De heer Vellinga bepleitte de aanstelling van een vakleraar aan de Ber gerschoolvereniging, terwijl de heer Veldt verbetering vroeg van het rijwielpad op de Heren weg ter hoogte van de Fransman en tevens verbetering vroeg van de verlichting aldaar. AAN ONZE ABONNÉ'S (^l'u_o-beLa(lin-ej In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Wanneer een misdadiger wordt gestraft, betekent dit geenszins, dat hij als mens wordt afgeschre ven. Integendeel: in de straf wordt hij verantwoordelijk gesteld voor zijn daad en verantwoorde lijk stellen kan men geen ander wezen dan de mens; dit is zijn lot, maar tevens zijn adel. Het gevaar is echter niet denkbeel dig, dat de misdadiger zelf de straf inzonderheid die welke hem van zijn vrijheid berooft anders ziet, n.l. als een aantas ting van zijn persoonlijkheid. Een langdurig verblijf in de gevange nis bergt nog andere gevaren in zich. Aldus bestaat de kans, dat straks een verbitterd mens de ge vangenis verlaat, met alle gevol gen van dien. Hoe kan worden bereikt, dat de straf niet negatief, maar positief werkt, dat uit het leed iets goeds voortkomt? Hier ligt een taak voor het gevange nispersoneel directies, leiders van de arbeid, sociale ambtena ren en bewakers voor de gees telijke verzorgers en voor de re classering. Zij allen streven er naar om de straf, zoals de wet zegt, ,,mede dienstbaar te maken aan de voorbereiding van de te rugkeer der gedetineerden in het maatschappelijk leven 't Bete kent geen geringer waardering voor de anderen, wanneer wij nu zeggen, dat de reclassering de beste kansen heeft om op dit moeilijke terrein iets te bereiken. Wij doelen hierbij speciaal op de vrijwillige medewerkers, die, als bezoekers van de gevangenen en/of als toezichthouders over hen, die voorwaardelijk zijn ver oordeeld of uit de gevangenis ontslagen, zonder enige ambte lijke binding vrijuit met de re- classanten kunnen spreken, staan de op dezelfde levensbeschouwe lijke basis. Dit in alle stilte, van hart tot hart verrichte werk, dat allerlei kosten met zich brengt, verdient daarom de krachtige steun van het gehele Nederland se volk. De Nationale Reclasse- ringscollecte biedt daartoe de ge legenheid. Allen die dit lezen wekken wij op de a.s. collecte, te houden ten bate van de reclas- seringsinstellingen van alle ge zindten, in ruime mate te geden ken. In Bergen zal het weer een lijsteficollecte zijn, verzorgd door de dames van de U.V.V., van 15 tot 26 september a.s. Het plaatselijk comité van uit voering: Mr. F. G. G. Boerrigter, voorz.; A. G. v. d. Hilst, secr.; Mr. F. Zeiler, penningm.; mevr. Diesfeldt-Pieters; Mr. J. N. Al- blas; A. L. Bakker; M. W. P. Kappen; Th. Sluyter. ÏVm 149,- 159,-; 169,- In tegenwoordigheid van een grote schare kunstminnaars open de Mr. A. F. Kamp zaterdag 30 augustus de tentoonstelling van werken der bovengenoemde kun stenaars. Hij deelde mede, dat mevr. Reitsma tengevolge van een haar de vorige dag overko men ongeval bij het etaleren van haar werken in deze zaal, niet aanwezig kon zijn ,wat niet al leen door het bestuur, maar ook door de aanwezigen met leedwe zen zal worden vernomen. Wer ken van deze beide kunstenaars zijn reeds eerder in deze zaal ge- exposeerd, zodat zij voor het kunstminnend publiek geen vreemden zijn. Ongetwijfeld zal het voor vele kunstliefhebbers een genoegen zijn de kennisma king met hun nieuwe werken te kunnen maken. Jan Ponstijn en mevr. Engeline Reitsma-Valenga zijn twee kun stenaars, die ondanks verschillen in aard en aanleg, toch enkele dingen gemeen hebben. De Grootste Gemene Deler van hun wezen is, dat zij beiden met hart en ziel artist zijn. En het Klein ste Gemene Veelvoud is, dat zij beiden tot de gelukkige sterve lingen behoren, die door geen stoffelijke nood bij het scheppen van hun kunstwerken werden of worden geremd noch gekweld. Zij konden zich ongestoord aan hun scheppingsdrang overgeven. Reeds bij een vorige expositie van Jan Postijn's tekenwerk schreven we, dat hij niet eerder naar zijn gereedschap greep, dan wanneer hij door geestdrift voor zijn onderwerp is bezield. Dit zelfde oordeel kunnen we thans, nu we met zijn schilderwerk ken nis maken, slechts herhalen. Wie zijn portretten ziet (no. 33 en 34), wie no. 27 aanschouwt, ont dekt een meesterlijk getekend portret even als no. 29, terwijl no. 28 eveneens een uitstekend werk is. Een beschouwing daarvan vormt een verrukking voor het oog. Goed bezien is deze expo sitie een verzameling van werken, die stuk voor stuk een diepgaan de aandacht vragen. Wie zich geneesmiddel Mijnhardt's Zenuwtabletten aan hun beschouwing overgeeft zal daar iets in ontdekken, wat hij te voren niet vond. Wij zijn er al enkele malen teruggekeerd, want het was ons een raadsel hoe Jan Ponstijn naast het vele mooie, dat hij laat bewonderen, ook enkele experimentele pro ducten liet zien. Wij vroegen hem waarom hij dit soort van werk maakte, en hij antwoordde: ik wilde de experimentele kun stenaars laten zien, dat ik het even goed kan als zij, maar het is de vraag of zij iets in normale trant kunnen maken, da.t even goed is als het mijne. Toen heb ben we Jan Ponstijn de hand ge drukt en hem een lang leven en 'n goede gezondheid toegewenst, want van zo iemand is voor de toekomst nog veel te verwachten. Mevrouw Reitsma-Valenqa, se dert jaren onbestreden meesteres van de kopergravure, wier wer ken op dit gebied voor die der beste buitenlandse kunstenaars niet onder doen, is hier ook met enige kopergravures vertegen- Donderdag 18 september Causerie met lichtbeelden over het prov. waterleidingbedrijf, uitg. van de Bond van Plattelands vrouwen, in café Groothoff om 7.45 uur. aaaDDDaatiaaci woordigd. De beide exlibris (no. 46) zijn uitstekend, voor een verzamelaar om te watertanden; het portret (no. 47) is een mees terwerk. Van de beide tekenin gen in zilverstift kan gezegd wor den, dat zij wel te evenaren, doch niet te overtreffen zijn. De zes portretschetsen bereidden ons enige verrassing, wijl het ons voorkwam deze mensen reeds eerder ontmoet te hebben. Een blik op de lijst deed ons zien, dat deze geportretteerden tot de te kenclub van Elkshove behoorden. Daar hebben wij hen ontmoet ter gelegenheid van een tentoonstel ling van hun werk. Maar hier is nog meer, dat we nu niet noemen, maar dat de beschouwer onnoe melijke vreugde kan geven en dat door velen gezien behoort te wor den. Th. VELDMAN Jan P. Strijbos, bekend om zijn fraaie kleurenfilms, zwierf maan den lang door Afrika, door de Karroo, Pondoland, de Kruger Wildtuin en op de Guano- eilan den. Voor de eerste keer zullen deze bijzondere films hier te zien zijn. De spreker geeft op zijn origi nele wijze een toelichting bij het programma. Kaarten kunnen worden ver kregen in De Haans Boekhandel. Stationsstraat 3 te Bergen (ook telefonisch te bestellen). Voor donateurs is de plaatsbespreking als volgt: S-kaart 15 september van 11-12 (tel. 111 /2-12) B-kaart van 3-4 u. (tel. 3'/2-4). C-kaart 16 september van 10-12 (tel. 11 '/2-l2) A-kaart van 3-4 u. (tel. 3'/2-4) Voor verdere gegevens zie men de advertentie in dit nummer. In ons nummer van vrijdag 5 september j.l. op de voorpagina, vierde kolom, leest men o.m.: De weg over de Komlaan en de Breelaan vraagt een gematigder snelheid. De Breelaan is enz.' Telkens waar Breelaan staat be hoort men Eeuwige Laan te le zen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 137071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Woninginrichting Langestraat 7, Alkmaar ajiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHiiNiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiinni^ Telefoon 2545 BERGEN Ideale dracht Nieuwe dessins Ziet onze speciale etalage ^llliiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiMiiiiiiiiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiillll^ (Ingezonden mededeling) SCH00RLSE GEMEENSCHAP GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j, Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting ZÜ/a Pleet BERGEN 14 sept. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 14 sept. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1