ïJeMtad 99 J. den Broeder v. d. Zwan R U ROL Leidt de weg naar de welvaart wel over de trambaan? Reklassering JZpin" Nylon kousen Nylon kousen lliilnirry kousen Mousse Nylons Voor alle soorten vloerbedekking Personeelsuitgang „Edifra" Voor vitrage en overgordijnen Op verkenning naar mens en maatschappij Huidgenezing Viswedstrijd Ouden van Dagen Voor dekens en matrassen TvB.C-collecte Bergen Nieuws in herenvesten Kunstenaars Centrum Bergen Huldiging Bergen profiteert van het na-seizoen GERRITSEN Kunstkring Bergen-Schoorl VRIJDAG 19 SEPT. 1958 35c JAARGANG No. 36 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Deze vraag werd ons gesteld door de heer C. Steinz, die als nieuw gekozen raadslid in de raadszitting van 2 september zijn debuut maakte. Reeds voor zijn verkiezing als raadslid was de heer Steinz, in zijn qualiteit van voorzitter der plaatselijke afd. der V.V.D., in locale problemen geïnteresseerd en de weg over de trambaan vormt daarbij een vraagstuk, dat van verschillen destandpunten be zien kan worden. Het is dan ook met het oog merk het standpunt van de heer Steinz ter kennis van onze le zers te brengen, dat we zijn zienswijze op dit probleem hier afdrukken. Th. VELDMAN Het ligt voor de hand, dat de opening van de Velsertunnel het wegverkeer in de Kop van Noord-Holland zal doen toe nemen, doch deze toename van het verkeer zal echter ook zijn invloed doen gevoelen op het vreemdelingenverkeer. In de Vechtstreek heeft de toename van het auto-snelverkeer aan het vreemdelingenverkeer een ge voelige knak toegebracht. Het werd daar zo druk op de wegen, dat de bezoekers en de gasten zich terugtrokken en er niet we der verschenen. Eerst na de in gebruikstelling van de auto-snel weg Amsterdam Utrecht, waar door de weg in de Vechtstreek ontlast werd, is het vreemdelin genverkeer er weder terugge keerd. Bij de aanleg der rijks-snelwe gen geldt als leiddraad dat men daardoor de dorpen en de stads kernen van de drukte van het auto-snelverkeer wil ontlasten, ten einde het locale auto-verkeer ongehinderd in stand te kunnenl houden. In dat streven zijn de' dorpen bedoeld als plaatsen van Stoffeerderij Notweg 4 Bergen ontspanning, waar de stedeling kan wandelen, kan vissen of zei len al naar gelang van zijn aard, zijn smaak of zijn begeren. Deze dorpen dienen derhalve hun aan trekkelijkheid elk in zijn soort zoveel mogelijk ongerept in stand te houden. Alleen hierdoor zijn en kunnen zij blijven: oorden van ontspanning. Ook Bergen is zulk een ontspannings oord, doch ook voor Bergen zal dit meebrengen, dat de dorps kern van doorgaand verkeer wordt ontlast en het auto-snel verkeer zich om het dorp heen beweegt, terwijl voor het locale verkeer en voor dat met Bergen aan Zee de bestaande wegen voldoende zullen blijken. Op de Euwige laan kan de verkeers snelheid op 50 km. worden be paald, desnoods met een inhaal- verbod. Tere huid Hoe krijgt men het inter-lo- caal verkeer, volgens U, om Bergen heen? De rijksweg buigt zich vanaf Uitgeest in oostelijke richting, gaat dan noordwaarts en doorsnijdt Bergens territoir, waarbij de weg Bergen-Alkmaar wordt gekruist bij het Café, dat thans Barcelona wordt genaamd, om dan weder in noordelijke richting verder te gaan. Van deze wegkruising af zou men een weg door de polder kunnen aan leggen, die rechtstreeks naar de Fransman en een andere, die door de polder naar de plaats van het voetbalveld voert. Wij krij gen dan een zuidelijke en een oostelijke rondweg. Wanneer we in de toekomst denken krijgen we in de Kop van Noord-Holland drie grote woonagglomeraties: Den Helder met omgeving, Alkmaar met om geving, en, wat men thans reeds noemt De IJmond. Elk dezer agglomeraties zal omstreeks 100.000 inwoners hebben. Alleen reeds de proviandering van zulke steden brengt een aanzien lijk auto-verkeer met <zich. De massa der bewoners vragen naar recreatiegebieden en niet iedereen kan naar de Rivièra, naar Span je of naar Yougo-Slavië gaan. Velen zullen het dichter bij huis moeten zoeken en voor hen zul len er recreatie-gebieden aanwe zig moeten zijn. Men zal er dus goed aan doen de reeds bestaan de plaatsen van ontspanning te houden zoals zij zijn. Door het eigen karakter te bewaren wordt de aantrekkelijkheid van\ het dorp als recreatie-oord verhoogd. De bezoekers of de gasten kan men in twee klassen verdelen: de blijvende en de doortrekkende. Wie in Bergen-Binnen vertoeft wil misschien zijn kopje koffie gaan drinken in Bergen aan Zee of omgekeerd. Daarvoor is het locale verkeer genoeg, doch wie buiten de gemeente woont en het verlangen voelt opkomen in Bergen of Bergen aan Zee zijn verfrissing te savoureren kan be ter van de snelweg gebruik ma ken dan het interne verkeer te vermeerderen. Het grote verkeer kan buiten de dorpskern blijven en op deze wijze worden zowel de Breelaan als de verdere weg naar Schoorl van druk verkeer ontlast. Een ander punt is of de ganse weg moet worden aangelegd dan wel het gedeelte van Oostdorp naar het Dorpsplein. Het Dorps plein zou op deze laatste wijze het eindpunt zijn van de weg naar het hart van het dorp. t Zou een goed parkeerter rein wezen met het karakter van een landelijke Dorpsbrink. Wat betreft de rest van de weg, dat zou een goede wandelweg kun nen worden, waarop het auto verkeer verboden was en waar de wandelaars volop gelegenheid hebben tot berm-recreatie om van de schone natuur naar har telust te genieten. Zou deze weg over de trambaan de huidige Breelaan op gelijk niveau krui sen, dan zou stellig, midden in ons fraaie dorp een groot gevaar in zich bergend kruispunt kun nen ontstaan, hetwelk de open bare veiligheid aldaar geheel zou doen verdwijnen. Ter inleiding van de reclasse- ringsweek, waarin voor dit werk gecollecteerd zal worden, hield Dr. v. d. Griendt, inspecteur van het gevangeniswezen woensdag avond 10 september in de dan cing van ,,De Rustende Jager", welke door de heer en mevr. Diesfeldt-Pieters welwillend ter beschikking was gesteld, een le zing met film over dit onder werp. Onder de aanwezigen be vonden zich mevrouw A. Huy- gens-Bruynzeel en de heer en mevr. Mr. J. N. Alblas. De reclassering is een vorm van hulpverlening aan mensen die geestelijk zowel als stoffelijk, gestruikeld zijn. Dit werk da teert reeds van 1823, toen voor de eerste maal een brug werd geslagen tussen de ordelievende en de orde-verstorende elemen ten in de maatschappij. Het werk stond toentertijd in het teken van weldoen en daarvoor werd het betonen van dankbaarheid verwacht. Dit beeld past niet meer in onze tijd. In 1958 is het doel der reclas sering het opnieuw classeren van de gestruikelden en na het on dergaan hebben van de straf, hen weer een plaats inruimen in het grote levensverband. Daar hebben zij recht op. De weder- inschakeling is een vorm van maatschappelijk werk, waardoor zij aan hun recht geholpen wor den en zij strekt tot beveiliging van de maatschappij. Op degenen, die de wet schen den worden sancties toegepast. Het feit van de straf-bedreiging houdt velen in het rechte spoor. Men onderschatte deze preven tieve werking van de straf niet! Een uiterst klein percentage der mensen blijft fatsoenlijk zonder deze. Sancties zullen altijd ingrij pen in de vrijheid van de delin quent om te doen wat hij wil, doch men beschouwe hem niet als een rechtloze, die afhanke lijk is van onze goedgunstigheid. Dit is een volkomen foutieve denkwijze. Zij horen er bij. Recht doen is straffen met aanzien des persoons. En dit is mogelijk, doordat de reclassering een rap port uitbrengt over deze mens, waarmede de rechter terdege re kening houdt bij de strafbepa ling. Door het werk der reclas sering, dat in Nederland ontwik keld is tot een hoogte zoals in AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a,s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Op maandag 8 september heeft het personeel van „Ëdifra", Arp's confectie-ateliers, te Bergen, aan gezeten aan een feestdis in Huize Wimmenum te Egmond aan de Hoef. Na een voortreffelijke maal tijd, waaraan door de heer en mevrouw Logger alle zorg was besteed, bracht een reiswagen van de Magneet het gehele gezel schap naar Theater Carré te Am sterdam, waar genoten werd van de Snip-en-Snap Revue. Al met al een allerplezierigste middag en avond die de boog van de dagelijkse plicht prettig ontspande en de vriendschappe lijke verhoudingen eigen aan het Bergen's atelier duidelijk accen tueerde. geen land ter wereld, worden elk jaar gemiddeld 16.500 men sen voorwaardelijk gestraft en blijven zij buiten de gevangenis sen. In 90% der gevallen gaat het verder goed. In de gevan genissen is het reclasseringswerk mede dienstbaar aan de voorbe reiding tot de terugkeer in de samenleving. Van elkaar zien wij slechts het oppervlakte-beeld, daar achter gaat de waarachtige mens schuil, die hunkert naa,r een klein beetje warmte en liefde. Voor kinderen is het vooral fundamenteel op te groeien in een omgeving waar ze vertrouwen kunnen en warme gevoelsbanden vormen. Kinderen stelen vaak om hun innerlijke leegte te vullen, omdat ze zich ongelukkig voelen, zich in een in nerlijke conflict-situatie bevin den. Ook zeer vele volwassenen trachten hun innerlijke leegte met stoffelijk bezit te vullen, maar hel; gaat in het leven om het zijn en niet om het hebben. In de reclassering gaat het om het luis teren naar de waarachtige mens onder alle agressiviteit enz. Deze heeft recht om als medemens er kend te worden. De film ,,De Paraplu" toonde duidelijk, dat gebrek aan warmte en vertrouwelijkheid niet be hoeven samen te gaan met ge brek aan materieel verzorgd en geborgen zijn. Ook in gegoede gezinnen verkommeren kinderen door gebrek aan levenswarmte, en ook deze kinderen derailleren, daar voor elk mensenkind, groot of klein, een klein beetje warmte en liefde een onmisbare levens behoefte is. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Bij voldoende deelname zal door het N.V.V. onder deskun dige leiding een algemene cursus worden georganiseerd voor man nen en vrouwen boven de acht tien jaar. Op donderdag 25 sept. a.s. is er een viswedstrijd voor de ouden van dagen te Bergen. Georgani seerd door het comité Ouden v. Dagen te Bergen is het succes hiervan vrijwel verzekerd. Wij behoeven dan ook feitelijk geen verdere opwekking tot deelname hieraan te doen, daar het vanzelf spreekt dat liefhebbers van de hengelsport van de oude garde nog graag eens een wedstrijd mee maken. Voor verdere bijzonder heden zie de advertentie in dit blad. De opbrengst van de collecte gehouden 8-13 sept. voor het Al gemeen Sociaal Fonds „Draagt Ëlkanders Lasten" van het C.N.V. ten bate van T.B.C. en Rheuma- bestrijding was dit jaar f 812,45. Een woord van dank aan allen die door hun gaven of hun ac tieve medewerking dit mooie re sultaat hebben doen bereiken is hier zeker op zijn plaats. Jaarlijkse amateursexpositie bij het K.C.B. Na enigszins bekomen te zijn van de serie tentoonstellingen die gedurende de zomermaan den, telkens per veertien dagen zijn georganiseerd beginnen de weekend-exposities op 18 okto ber a.s. met een tentoonstelling van werken door niet-beroeps- kunstenaars. Evenals in 1956 worden de inzendingen dit jaar beperkt tot tekeningen, aquarel len, gouaches en grafiek. De on derscheidene in te zenden stuk ken dienen individueel in passé partout gevat te zijn, doch niet ingelijst. Reeds nu kunnen even tuele inzenders zich opgeven bij de secretaris mr. W. F. J. Fi scher te Bergen Nh., die hen dan te zijner tijd op de hoogte zal stellen van bijzonderheden. Winterprogramma Kunstenaars Centrum Bergen Het Kunstenaars Centrum Ber gen zal zijn winterprogramma van kunstavonden op 24 oktober a.s. inzetten met een gecombi neerd optreden van de letterkun dige Godfried Bomans en de gi tarist Pieter van der Staak. De bekende radiospreker Eugène Brands spreekt op 25 november over Liederen uit India en Indië, met mechanische reproductie en toelichting. In december volgt zo mogelijk een lezing over moderne architectuur. Mevr. Bakker-Hefting, oud directrice der Gemeentemusea in Den Haag zal in januari 1959 haar, verleden jaar wegens de weersomstandigheden uitgestelde causerie ,,De Bijbel en de Kunst" houden. Op 12 februari geeft Hans Henkemans zijn jaarlijks recital te Bergen. Met ballet en een strijkkwartet zijn nog be sprekingen gaande. Ook is spra ke van een tweede gecombineer de voordrachtsavond in april door twee der werkende leden van het Centrum. Met dit wel zeer gevarieerde programma wil het Centrum zo wel zijn kunstenaars-leden als contribuanten enkele waardevolle avonden bieden. Men ontvangt voor iedere avond een afzonder lijke uitnodiging. A.s. maandagavond kwart voor acht zal voor het gemeentehuis de heer C. F. Meyer, die op dien dag 40 jaar hoofdbrand meester van Bergens Vrijwillige Brandweer is, door de burge meester als hoofd van de Brand weer worden gehuldigd. In andere jaren was met het aflopen van de maand augustus het „seizoen" van het vreemde lingen verkeer vrijwel verstre ken. Hier en daar mochten na 31 augustus nog enkele gasten zich in hotels en pensions op houden, dat was dan de schaar se uitzondering, die de regel be vestigde, dat met het einde van de maand augustus gewoonlijk alles was afgelopen. Dit jaar is het echter anders gegaan. Wel zijn er in de laatste week van de vorige maand een groot deel der gasten vertrokken, doch een an der deel is gebleven. Hiep en daar zijn zelfs nieuwe gasten bij gekomen. Ook dezen schijnt het leven in Bergen best te bevallen. Het betrekkelijk goede weer, dat de regenbuien voor de nacht be waart om overdag wat zonne schijn te kunnen leveren, zal daaraan niet geheel vreemd zijn, doch wat ook de oorzaak zij, het is een feit dat zelfs deze late gas ten aan het dorp en zijn bewo ners een stemming van fleurig heid verlenen, die de trieste herfst en de regen, waarvan oud en jong al jaren lang genoeg heb ben, niet kunnen verschaffen. HORLOGES De Kunstkring Bergen-Schoorl beoogt twee goede toneelavon den te geven tegen gematigde prijs. De eerste op donderdag 2 oktober a.s. om acht uur in de schouwburgzaal van De Rusten de Ja.ger te Bergen. Opgevoerd zal worden: ,,De mooiste ogen van de wereld" een toneelspel in drie bedrijven van Jean Sar- mant, gespeeld door de toneel groep „Studio". De tweede avond valt op donderdag 5 maart 1959 en wordt verzorgd door de toneelgroep „Puck" met „Terug naar Bountiful". Zij, die zich reeds als lid van de Kunstkring Bergen-Schoorl hebben opgegeven, krijgen hun kaarten thuis bezorgd. Wie nog lid wil worden kan zich zaterdag vanaf f 2,35 zonder naad vanaf f 2,50 vanaf f 2,95 vanaf f 4,50 20 sept. van 35 uur aanmel den in het achterzaaltje van „Het Dorpshuis" te Bergen, of in Schoorl aan de Bobbeleweg 2. Ook niet-leden kunnen, zolang de voorraad strekt, kaarten krij gen 2.p.p. per avond. Voor leden is de prijs 3.75 per persoon voor de twee avonden. Er is gratis vervoer van Cam perduin, Schoorldam en Bergen aan Zee met bussen van de N.H.A.D.O. (Zie advertentie in dit blad.) ZONDAGSDIENST ARTSEN DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 Ingezonden mededeling Babyderm-zeep Cafe - Zeeterras Bergen aan Zee Is dagelijks geopend Ook gedurende de wintermaanden. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder 4j|||IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII>llll1lllllllllflllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIII 29331 Telefoon 2545 BERGEN Tweka héren vesten met suedine voorpand Z/.DU Zeer mooi en apart Tweka vestjes, zonder mouw 15.75 Nieuwe dessins Ziet onze speciale etalage inminimminiminiiiiimilllP Stationsstraat 9 Telefoon 2414 - Bergen BERGEN 21 sept. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 21 sept. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1