kleekMad ft ft Culturele avonden Kinderkopjes Kou Gevut? Tliets zo-goed. a£s De winter weer tegemoet Met Jan P. Strijbos door Afrika GERRITSEN Belofte maakt schuld Reclasserings collecte Rotkreupel U SLAAPT HEERLIJK Minkfarm Het Rode Kruis vraagt tijdschriften DAM PO 75c. Miep de Leeuw De winkel in Technicolor ORANJE HOTEL GESPREKKEN Terlenka costuums Cursus E.H.B.O. Uit het leven van een „Zeepaard" Pracht handen Bijeenkomst Bond van Plattelandsvrouwen ww IfVWVlrVFfr VRIJDAG 26 SEPT. 1958 35e JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Toen. de voorzitter, de heer Schuil, namens Blauwe N.V. en K.J.V.O. de eerste avond van het seizoen opende, kon hij met vol doening vaststellen, dat Jan P. Strijbos voor een uitverkochte zaal over zijn ervaringen kon spreken. De 350 aanwezigen luisterden gespannen naar de inleiding van de bekende spreker en volgden met belangstelling zijn reis door de gebieden van de Karroo en de Cederbergen. In het Kruger Wildpark kon men genieten van exclusieve op namen van leeuwen, antilopen- soorten, w.o. de uiterst snelle impalla, die met sprongen van ruim 20 meter wel de kampioen verspringen is, van gnoes, wrat tenzwijnen, enz. Buitengewoon fraai waren de filmbeelden van de giraffe, het dier, dat uit een prehistorische tijd lijkt te zijn achtergebleven. In Pondoland, waar de zwarte en de witte neushoorn voorkomen, zagen we, zoals ook in het Kru ger wildpark, opnamen van de tal loze gieren. Primitieve negerdan sen van de Pondomeisjes lieten zien, dat de cultuur in dit gebied ver achter is gebleven bij naburige stammen. Toch lieten fraai be werkte kettingen ervaren, dat op het gebied van versieringen een vrij hoge graad van kunst werd bereikt. Een bezoek aan verschillende UURWERKEN Vorig winter-seizoen zijn in het Oranje-hotel aan de Breelaan te Bergen gespreksavonden gehou den waarbij katholieken de part ners waren van ménsen met ande re levensovertuiging. De laatste avond heeft de belofte ontlokt om er dit najaar mee voort te gaan. Opnieuw nodigt de groep ka tholieken van Bergen en Schoorl uit tot het gesprek. Na de gehou den avonden is zij er nog meer van overtuigd dat het bekend- worden met de gedachtenwereld en de geloofsinhoud van de an der een verdieping van inzicht en verruiming van begrip tot gevolg zal hebben. Dit ziet zij als de noodzakelijke stap om te komen tot een openheid, waarin eerbied en hoogachting de ander in zijn eigen waarde laat. De onderwerpen van de ko mende avonden zullen op de eer ste samenkomst worden gekozen. Enige katholieken uit Bergen en Schoorl. Er zijn goede, pakkende leu zen bedacht bij het collecteren voor allerlei goede, uitstekende doeleinden: Helpt helpen de sterken voor de zwakken draagt elkanders lasten" dat zijn er enkele. Ieder begrijpt ze, vooral als het gaat om lichame lijke en financiële hulp aan kin deren, aan armen, aan ongeluk- kigen, zieken of zwakken. Maar deze leuzen gelden ook voor de hulp, die de reclassering brengt en zo graag, met uw steun, nog meer wil brengen. Hulp aan me demensen, die op een of andere wijze zijn gestruikeld in de maat schappij, die voor erger moeten worden behoed, en die, als ze uit de samenleving zijn gehaald, er toch weer volwaardig in terug moeten, die misschien niet slech ter zijn dan wij, wel zwakker. Geeft dus zaterdag 28 dezer met gulle hand: deze mensen hebben uw steun hard nodig. eilanden toonde de rijkdom aan vogels: Jan van Genten in miljoe nen paren bijeen, pinquins, die hier op het zuidelijkste versprei dingsgebied van dit dier hun kod dige houdingen demonstreerden. Schitterende opnamen zag men van de wevervogel, waarvan de cineast en veldbioloog Strijbos alle fasen van nestbouw had op genomen. De velen, die geen toegang meer konden krijgen op deze unie ke avond, hebben daardoor zeer veel gemist. Schapenhouders slaat vaak de schrik om het hart als enkele schapen van hun kudde kreupel gaan lopen, want het rotkreupel is een zeer besmettelijke ziekte. Men is dan ook wettelijk ver plicht zo spoedig mogelijk' aan gifte daarvan te doen op het ge meentehuis der gemeente op wier grond de schapen met rotkreupel weiden. Het eerste gevolg van deze aangifte is een groot plak kaat op het hek van het besmette erf of weiland. Schapen, die aan rotkreupel lij den, behoeven niet geslacht te worden! De ziekte is meestal met eenvoudige middelen te genezen. Hoe eerder men daarmede be gint hoe beter. Volgens een recept, ons ver schaft door de Ned. Wolfedera tie kan rotkreupel genezen wor den door bij de hoeven het hoorn zover mogelijk weg te snijden zorder het vlees te raken en de dieren daarna gedurende drie tot vijf minuten te laten staan in een platte bak (ongeveer tien centimeter hoog) waarin een for- maline-oplossing van 5 tot 10%. Dit badvocht dient zo diep te zijn, dat de gehele hoef er juist in onder kan (ongeveer drie cen timeter). Zo nodig moet deze behande ling na enkele weken herhaald worden. Geef, zodra U rotkreupel bij Uw schapen constateert, dit on middellijk aan op het gemeente huis, doch laat uw schapen nooit afslachten wegens rotkreupel, voordat ge uw eigen veearts hebt geraadpleegd. r^^waneèons PYJAMA of NACHTHEMD Corsettenhuis DE BOER Aan de Groeneweg is sinds eind aug. een nieuw bedrijf ge vestigd: de minkfarm van de heer P. Vrees. In keurige, luchtige hokken van ijzerdraad, staande op ongeveer één meter hoge pa len, zijn hier momenteel onge veer 270 minks ondergebracht. De heer Vrees en echtg. zijn als minkfarmers geen nieuwelingen in het vak, maar hebben reeds jaren in Ouderkerk aan de Am- stel zo n farm gehad. De mink lijkt op een grote her melijn, is watervlug en heel nieuwsgierig. Zodra iemand maar in de buurt van de hokken komt, verdringen zij elkaar om de bezoeker te begluren. Er zijn op deze farm prachtexemplaren: blauw-grijze saffieren, antra cietkleurige aleutians; homo's wit met een blauwe gloed; en zwarte volbloed standards. De paartijd voor deze dieren is in maart. De dracht duurt van 44 tot 70 dagen. De minks worden gevoed met afval van het abattoir. In decem ber, als de huidjes op z'n mooist zijn, worden ze na selectie ge- pelsd. De selectie voor de ver dere fok geschiedt door een rijks consulent. Er wordt meestal één mannetje tegen vijf wijfjes ge houden. De pelzen worden in Londen verkocht, de prijzen daarvan va riëren tussen ongeveer 70 tot 120. Zo n minkfarm vergt veel tijd van de verzorgers. Driemaal daags moeten de waterdrinkbak ken ververst worden: dan moe ten regelmatig de verdroogde voedselresten van het traliewerk der hokken worden geborsteld, de nachthokjes van fris hooi voorzien en de grond onder de hokken schoon gehouden wor den. Dieren en hokken zien er op deze farm goed verzorgd uit, wat niet wegneemt dat een wasknij per op de neus geen overbodige luxe is voor mensen met een fijn reukorgaan. Op het Stationsplein is door het Rode Kruis een houten kios- kje neergezet met het verzoek gelezen tijdschriften daarin te willen deponeren. Liefst zulke die in 1957 en 1958 zijn verschenen, daar oude re jaargangen meestal een ver ouderde inhoud hebben, welke AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Het R.K. Vrouwengilde hield maandagavond 22 sept. haar eer ste bijeenkomst van dit seizoen in de dancing van De Rustende Jager. De presidente, mevr. J. Diesfeldt-Pieters,opende de avond met een hartelijk welkom aan de leden en de voordrachts kunstenares Miep de Leeuw. Het was prettig en vertrouwd elkaar na maanden weer te zien. De le den werden opgewekt nieuwe le- tpttl voor de toekomstige lezers wei nig interesse bezit. Ook boeken en brochures zijn welkom. De kiosk wordt dagelijks geleegd en haar inhoud opgezonden naar een centraal punt in Den Haag, waar de lectuur wordt gesor teerd, terwijl van de tijdschrift nummers complete jaargangen worden samengesteld. Zieken huizen en sanatoria worden er mede begiftigd en alleen hij of zij die zulks eerder gedaan heeft weet, met welk een grote belang stelling patiënten naar deze lec tuur uitzien. Hun dankbaarheid en hun vreugde om wat ver strooiing te krijgen in het grauwe bestaan van de langzaam gene zende zieke is groter dan men zou denken. Menige brief die binnenkomt getuigt daarvan in eenvoudige maar treffende be woordingen. Wij hopen dat de oogst uit Bergen ditmaal groot moge zijn. Boekhandel de Haan, die door de harmonieuze verwerking van kleuren en tinten in het interieur van zijn zaak ,,de winkel in tech nicolor" wordt genaamd, heeft bij het einde van het seizoen een stap verder gedaan en heeft de pui van zijn zaak op een derge lijke manier verbeterd, dat het geheel een verrassende aanblik oplevert. Alles wat steen is, is met zwart glimmende tegels be- metseld, de kozijnen van het win kelraam zijn opnieuw geverfd, terwijl'de beide deuren, één aan de linker- en één aan de rechter zijde van het winkelraam, in de zelfde stijl zijn vernieuwd, zodat het geheel een stijlvolle aanblik geeft, die niet nalaat zich in het geheugen der beschouwers te vestigen. De Bergense firma Houtenbos, die het ontwerp maakte om het vervolgens uit te voeren, heeft hiermede eens la ten zien, dat artistiek werk niet alleen onder de beroepskunste naars behoeft te worden gezocht, maar dat er ook in andere krin gen van onze bevolking mensen leven, die tot artistiek werk op hun eigen gebied - in staat zijn. Deze winkelpui is enig in de Sta tionsstraat, maar ook enig in Bergen. den te werven, opdat het Gilde verder moge groeien en bloeien, en door gezamenlijk de avonden te bezoeken het onderlinge con tact te versterken. De traditio nele tractatie van de openings avond: koffie met krentebollen, verhoogde de gezelligheid van het weerzien en maakte de ton gen los, zodat de dancing een zoemende bijenkorf gelijk werd. Na dit korte voorspel bracht Miep de Leeuw „De Herbergier ster" van Carlo Goldoni, een Ita liaans blijspeldichter, die in 1707 te Venetië geboren werd en tot 1793 leefde. Hij is de auteur van toneelstukken, waarin men de ze den van zijn tijd vindt uitge beeld, de z.g. burgerlijke come- die. De dames genoten van de goede voordrachtskunst en be loonden de kunstenares met een hartelijk applaus aan het slot. Nauwelijks is de herfst in het land of in Bergen bloeit weer het verenigingsleven op. Het Dorps huis heropent zijn deuren voor de diverse clubs. (Denkt U er aan: zaterdagmiddag 27 sept. heropent de bibliotheek voor vol wassenen en kinderen weer van 2 tot 4 uur); de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield donderdag ochtend 18 sept. weer haar kof- fieuurtje; de K.J.V.O. opende de rij culturele avonden met de be kende en geliefde spreker Jan Strijbos; het R.K. Vrouwengilde hield haar eerste bijeenkomst in „De Rus" en in de komende week opent ook de Vrouwen bond N.V.V. haar wintersei zoen-werk. Verder staan buiten dit verenigingsleven alweer een modeshow, een cabaret-voorstel ling en toneelavonden op het programma der naaste toekomst. Bergen komt weer in beweging en over een maand draait Ber gen's culturele leven alreeds op volle toeren. De drukte van gas ten is voorbij, voor velen ook de daarna genoten vakantie en de Bergenaren zoeken elkaar weer op in clubs en verenigingen van gelijkgestemden, om zo gezamen lijk de winter door te brengen, want in Bergen wordt geen win terslaap gehouden. Hebben wij verantwoordelijkheid voor elkaar? IR 149,-j 159,-; 169,- SCHOORL Bij het toenemende verkeer, vooral in een plaats als Schoorl, is het wenselijk dat er veel mensen zijn. die hulp kunnen verlenen bij ongelukken. Dit helpen kan zijn aan het strand, maar ook ze ker langs de weg. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat geen of verkeerde hulp wordt verleend, waardoor men dan een medemens onbewust schade be rokkent. Om dit te voorkomen geeft de vereniging E.H.B.O. een cursus in het helpen bij ongeluk ken. Ouders, komt dus zelf, of laat uw kinderen deze nuttige les sen volgen. Bedenk dat ook u iets kan overkomen. Zorgt er dus voor dat onze vereniging in Schoorl voldoende leden heeft om in voorkomende gevallen deskundige' hulp te kun nen verlenen. Zie verder de ad vertentie. Het leven van een zeepaard heeft voor velen iets geheimzin nigs. Het lijkt een sprookjesach tig dier, dat in onze tijd niet past en dat thuis hoort in de wereld van sagen en legenden. Schoorl heeft zijn eigen „Zeepaard" en graag vertellen wij er wat meer van, om iets van het mysterieuse weg te nemen. Nu de vakantiegangers, ge bruind en verkwikt, naar huis en werk zijn teruggekeerd, heeft de „Stichting Jeugdcentrum voor School en Bedrijf" haar tenten in het vakantieoord aan de Laan- weg opgeslagen. Ze organiseert daar cursussen en bijeenkomsten voor jonge mensen, die deels op school, deels in bedrijven, hun opleiding ontvangen. Ze stelt daarbij vragen aan de orde, die bij de, meest vak-technische op leiding weinig aan bod komen. Het zijn problemen van maat schappelijke aard, politieke en economische vragen, terwijl ook de culturele sector niet vergeten Th. VELDMAN wordt. Naast deze studieonder werpen, die door deskundigen worden ingeleid en waarop meestal een levendige discussie volgt, is er gelegenheid tot sport spel, pantomime, handenarbeid en tot verkenning van de mooie omgeving. Men kan zich voor stellen, wat een verblijf in deze mooie omgeving betekent voor een groep meisjes uit de huizen zee van een grote stad of voor een jongensgroep, die dagelijks werkt temidden van het tumult op een scheepswerf. De kennis making met een stuk ongerepte natuur veroorzaakt vaak een schok, omdat men schrikt van de stilte, die er heerst. De jongeren denken dan dikwijls deze stilte te moeten doorbreken. Wie in de komende maanden het „Zeepaard' eens binnen zou wandelen en de directeur van het Jeugdcentrum de heer Smid nodigt u graag daartoe uit Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" loopt de kans in een heftig ge sprek te vallen, waarbij geen blad voor de mond genomen wordt. Het is trouwens kenmer kend voor deze groepen van 14 18 jarigen, dat men met grote openhartigheid en met een groot volume aan de debatten deel neemt. Nederlanders hebben vooral in groepen, toch al de re putatie wat luidruchtig te zijn en de jonge generatie slaagt er over het algemeen wel in deze repu tatie te handhaven. Daarom is dit werk misschien dubbel nodig. De moderne grote stadsmens heeft vage angst voor de ruimte en de stilte, die beide nauwelijks kent. Deze kennismaking en de aanraking met belangrijke actu ele levensvragen wil het Jeugd centrum tot stand brengen. Ze verheugt zich daarbij over de reeds ontvangen hulp en ze roept daartoe gaarne de medewerking van de bewoners van Schoorl in, opdat vele jonge mensen in goe de herinnering terugdenken aan hun kort verblijf in dit mooie dorp. Donderdag j.l. vond er een bijeenkomst plaats van b.g.n. bond afd. Schoorl en Groet in de zaal van de heer Groothoff te Groet. Dat deze avonden door de le den zeer op prijs gesteld worden werd ook dit keer weer bewezen daar de zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. Mevr. Arpeau, als presidente van deze afdeling, opende de avond en heette de leden van harte welkom. Ook de pas toe getreden nieuwe leden werden met een speciaal woordje in de gezellige sfeer van deze avond opgenomen. Uit de mededelin gen bleek dat er ook voor het ZONDAGSDIENST ARTSEN IDE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend. (Advertentie) in zo n prachtige kwaliteit Langestraat 117, Alkmaar Moderne modellen en dessins in prijzen vanaff 9,75 Ingezonden mededeling Cafe - Zeeterras Bergen aan Zee Is dagelijks geopend Ook gedurende de wintermaanden Een groep Katholieken uit Bergen op maandag 29 september en Schoorl, nodigt U uit tot deelname aan een gesprek ORANJE HOTEL Breelaan - Bergen Aanvang 8 uur. Toegang vrij. jjlllimiiiniiimiiiiiIIIIIIIIIIIIIIIUilIIIIIIIIIMillminui mui nu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimi iiimiiiiiiiiiiiiiiiii||^ Telefoon 2545 BERGEN Ideale dracht Nieuwe dessins Ziet onze speciale etalage ^lllimiimmiimiiiimmmiimiiiiimmmiiiimiimmiiimiiimmiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiiiimmiiiimmmimiiimiiimmiiii 111111111111111111111111111111111111^ GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 telefoon 2331, Bergen Ingezonden mededeling Uen nimmer ruw of schraal.- Het is de Hamamelis die het 'm doet BERGEN 28 sept. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 28 sept. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1