ff ft RAADSVERGADERING BERGEN Plattelandsvrouwen 1 ZJ AM Agenda Snuif en wrijf Terlenka costuums Herfsttooi 1958 GERRITSEN Jeugd bij de weg De mallemolen draait Wat brengt Parijs dit jaar? SCH00RLSE GEMEENSCHAP - x»i SPORTNIEUWS VRIJDAG 3 OKT. 1958 35c JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 149,-; 159,-; 169,- Maandag 29 september verga derde de raad van Bergen onder leiding van de burgemeester Dr. W. Huygens, die na opening mededeelde dat Mr. Sluis met kennisgeving afwezig was. De notulen der béide vergaderingen op 29 augustus en 2 september, werden goedgekeurd, doch bij de ingekomen stukken kwamen op merkingen los. De heer Dinkel- berg bepleitte de aanschaf van een verkeersmaquette en mevr. Mr. Broekman-Vriesman brak een lans voor het bezwaarschrift van mej. W. Romeny. De bur gemeester antwoordde dat het verkeersonderricht in Bergen in tensief werd ter hand genomen en er diverse maquettes in ge bruik zijn. Misschien ook wel de gene, door de heer Dinkelberg genoemd. Wat betreft het be zwaarschrift van mej. Romeny zal met haar verlangens rekening worden gehouden. t Voorstel om toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling Industriecommissie Hollands Noorderkwartier stiet bij de heer Vellinga op tegenstand. Een jaar tevoren had de raad dit afgewe zen, doch een subsidie van 300 toegekend, maar thans wil men toetreden. In een breedvoerig be toog ontwikkelde hij zijn bezwa ren, dat toetreding geen nut had. De heer Broersma was er wel principiëel voor. Wèl betalen en geen medezeggingschap hebben, leek hem verkeerd. Daarbij riep hij weer het schrikbeeld van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar op, waar over de hoofden der gemeenten heen maar beslist wordt. De heer Dinkelberg merk te op, dat toetreding de gemeente 450 meer zal kosten. De heer Woldendorp merkt op dat het Gem.bestuur op deze wijze kan toezien, waar in de omtrek der gemeente zich industrie zal kun nen vestigen, die onze opgroeien de jeugd emplooi zal kunnen ver schaffen. Dr. Steinz merkt op dat Bergen als recreatie-oord beter aan zijn doel kan beantwoorden en vraagt of bij toetreding zulks het geval zal wezen. De burgemeester antwoordt, dat de aanleiding tot de gewij zigde opvatting is te vinden in een brief van de commissie. Be spreking van deze brief bracht een beter inzicht in de aard van het werk der commissie. Zij be zit geen bevoegdheden tot het vestigen van een industrie, doch kan deze wel entameren. Echter kan er niets gebeuren zonder toe stemming van de raad. Wèl of geen industrie is een aangelegen heid, die in handen ligt van de raad. Voor een gemeente, die een opgroeiende jeugd bezit, is het zaak voor deze jeugd werk te vinden. Zulks is in Bergen ook het geval. Wethouder Dr. Hemelrijk zegt, dat in de brief die men thans had ontvangen het voorstel werd ge daan de subsidie tot 600 te verhogen. In dat geval willen we ook een vinger in de pap hebben. Wij binden ons voor drie jaar. Wethouder Ellis zal als lid daar in zitting hebben en houdt ons op de hoogte. De burgemeester merkt op dat dit alles los van elkander staat. Vast staat alleen, dat wij geen industrie in Bergen willen hebben. Dr. Steinz vraagt: Wordt uw stem beter gehoord als lid dan als niet-lid? De burgemeester antwoordt: We worden beter gehoord als lid. Dr. Steinz zegt: Bij mij gaat het om bescherming van het re creatie-oord Bergen, waarop de burgemeester zegt: Wij moeten er bij zijn om Bergen als recrea tiegebied te beschermen. De sub sidie ad 300 was een sympathie betuiging. Wethouder Ellis merkt op dat niemand der aanwezigen in Ber gen industrie zou willen vestigen. Willen we Bergen als recreatie oord handhaven, dan zijn we mo reel verplicht iets te doen voor de opgroeiende jeugd, die werk zaamheden zoekt. Dan zou men in Bergen werkgelegenheid te creë ren hebben, met de kans op werk loosheid en de aankleve van dien. Ik zou de heer Vellinga er op willen wijzen dat hij er met zijn stem aan heeft medegewerkt, dat hier in Bergen 50 woningen zul len worden gebouwd voor men sen, die werkzaam zullen zijn aan de kernreactor in Petten! En wanneer er werkloosheid komt, vraag dan niet wat ons dat gaat kosten. Met de stemmen van de leden Vellinga, Broekman-Vriesman en Dinkelberg tegen, wordt dan het voorstel van B. en W. aangeno men. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot het bouwen van 12 woningwetwoningen aan de Filarskiweg. Een geldlening ad 55.000 bij de Bank voor Ned. Gemeenten werd stilzwijgend aangegaan. Een nieuw besluit werd aangenomen regelende de bezoldiging der ambtenaren van In de zaal Nieuwendijk hielden maandagavond 29 september de Plattelandsvrouwen hun eerste bijeenkomst in het nieuwe werk- seizoen. De presidente mevr. H. Arkenhout-Le Clercq heette alle aanwezigen hartelijk welkom en besprak het begin van het winter- programma. Dat ziet er aantrek kelijk uit: 16 oktober gaan de Plattelandsvrouwen op excursie naar de „Melco'-fabriek te Hei- loo; 28 oktober komt de heer Teerlink uit Alkmaar praten over de verzorging van kamerplanten en kunnen de dames hun zelf ge kweekte stekjes met elkaar ruilen; 10 november wordt o.l.v. mevr. Mr. E. Broekman-Vriesman een praatavond gehouden over: Wat denkt u van de vrouw?, waarin het werk van de vrouw als huis vrouw, werkende vrouw, enz. ter sprake zal komen; 26 november komt Dr. v. d. Griendt spreken over: De misdadiger en wij, en 23 december wordt gezamenlijk het Kerstfeest gevierd met voor drachten van mevr. N. Hoeve- Snel. Deze avond trad de voor drachtskunstenares mevr. Ma rijke Jonker op, die eerst een korte inleiding gaf over de schrij ver Stefan Zweig. Deze Duitse auteur week tijdens het nazi bewind uit naar Amerika, waar hij ook in het Engels publiceerde. In zijn korte schetsen beschrijft hij meest mensen, die bezeten zijn door een hartstocht of een idee en daardoor vaak buitenmaat- schappelijk zijn of door hun na tuur en de omstandigheden zulks worden. Evenals vorig jaar zal er ook dit jaar een tentoonstelling Herfsttooi" in Duinvermaak worden gehouden. Ditmaal op 11, 12 en 13 oktober a.s. Zij zal we der gratis toegankelijk zijn voor belangstellenden. De paddenstoelen zullen vol gens een door de heer G. D. Swanenburg de Veije uit Alk maar aanbevolen systeem wor den gerangschikt en de vruchten zullen ongetwijfeld weer voor menig natuur- en plantenliefheb ber aanleiding zijn de namen- en variëteiten daarvan te noteren. Verder zullen in een duin-diora ma vele bezienswaardigheden uit de duinterreinen worden bijeen gebracht. Volgende week komen we er uitvoeriger op terug. de Burg. Stand. De begrafenis rechten werden verhoogd met de aantekening dat de heer Dinkel berg tegen was. Aan de heer M. Bijl werd een terrein groot 709 m2 verkocht voor 16 per m2. Van de heer Reinders werd een strook grond aan de Landweg overgenomen voor 1. 't Voorstel van de V.V.V. te Bergen aan Zee een stuk grond te verkopen voor het bouwen van een informatie-gebouwtje ontke tende weer discussie, doch het einde van 't lied was, dat het toch werd aangenomen. De dis cussie ontstond naar aanleiding van een publikatie in De Tele graaf, waar een uitbreidingsplan voor Bergen aan Zee was gere produceerd met de plaats aange geven alwaar het nieuwe ge bouwtje zou komen te staan. Het blijkt echter dat het hier een plan betreft van de heer Boon, destijds door hem ontworpen op suggestie van B. en W„ maar waarvan la ter nooit meer iets is vernomen. De heren Korpershoek en Van Dijk krijgen een bijdrage in de aanlegkosten der Van Blaaderen- weg. Voorts zal een voetpad van 1.20 m. breed worden aangelegd aan één zijde van de Beukenlaan en van de Komlaan. Hierna ging de raad in comité. In het verhaal, dat deze avond werd voorgedragen domineert de liefde in een heel jong meisje zo sterk, dat zij daar alles voor over heeft, waardoor haar gevoels leven haar voor een deel buiten de werkelijkheid van het leven plaatst. Met volle aandacht werd deze voordracht door de talrijke aan wezigen gevolgd. Na de pauze droeg Marijke Jonker enkele sprookjes van Andersen en een drietal gedichten voor, die allen zeer in de smaak vielen. GOUD 't Is maandag ongeveer half zes in de namiddag. Over de Jan Apeldoornweg rijdt een jongejuf frouw op een fiets in matige vaart. Op de grasberm langs de weg bevinden zich* een paar groepjes kinderen. Plotseling springt een jongen van een jaar of tien, die blijkbaar de weg wil oversteken, de weg op en komt pardoes tegen de fiets terecht. De berijdster wordt gevloerd en het jongetje eveneens. De jongejuf frouw staat weer op, raapt haar rijwiel van de grond en zet het even weg. Heb jij je bezeerd? vraagt ze aan de jongen. De knaap, die het huilen nader staat dan het la chen, antwoordt toestemmend. Waar doet het je pijn? en hij wijst op zijn hoofd. De jonge juffrouw herinnert zich nog wat E.H.B.O.-kennis, indertijd opge daan, en stelt een vluchtig onder zoek in, doch van een wond is niets te bemerken, 't Kan echter wel iets ergs wezen, denkt ze en ze vraagt: Waar woon je? Als antwoord wijst hij naar een huis, dat een paar huizen verder staat. Geef me dan maar een hand, dan gaan we naar je huis. Een groepje kinderen voegt er zich bij en zo gaat dat naar de woning toe. Daar is echter niemand thuis en de woning is op slot. Is er niemand thuis? Neen, mijn vader werkt in de stad. Maar je moeder, is die dan niet thuis? Z n moeder is uit kwaken! roe pen een paar kinderen. Wanneer de school om vier uur uit gaat kan een kind om half vijf thuis wezen. Zou het voor de opvoeding der kinderen niet be ter zijn, dat een moeder op dat tijdstip óók thuis was, zodat een kind niet genoopt was om op straat te zwerven in afwachting van het tijdstip, dat door de te rugkomst van een der ouders, de huiselijke haard weder toegankelijk is? Kwakende moeders veroorza ken zieke kinderen luidt de oude spreuk. 't Is dinsdagmiddag in de Sta tionsstraat om en bij vijven. De bus naar Alkmaar staat op zijn halteplaats en passagiers stappen in. Aan de achterkant van de bus staan twee knapen ongeveer elf of twaalf jaar oud. Eensklaps schiet één van de twee kwajon gens achter de bus weg de straat op om over te steken als opeens een gierend geluid de lucht door klieft. Mensen schrikken op. Een auto, die met matige snelheid de Stationsstraat inreed komt tril lende tot stilstand, en de chauf feur heeft, dank zij zijn tegen woordigheid van geest, de roeke loze kwajongen voor een ongeval behoed. De knaap spoedt zich weer naar zijn punt van uitgang en wil enkele seconden later weg wandelen alsof er niets gebeurd is. Maar dan gebeurt er een soort van wonder. Opeens, zonder dat iemand weet waar vandaan, staat daar een wachtmeester van de Ber gense politie, en die zegt: Hé, jon gen! De knaap kijkt in de richting vanwaar de stem komt en ont waart de politieman, die een hand uitsteekt en hem met uitgestrekte vinger naderbij wenkt. Met loden schoenen komt hij op de politie man af, die hem even onder het oog brengt, dat hij zich verkeerd heeft gedragen. Hij is wel wat beduusd, en als de wachtmeester zijn onderricht besluit met de woorden: 'En nu ga je naar huis, i maar blijf op de trottoirs lopen, dan gaat hij als het hondje met de staart tussen de benen, de Sta tionsstraat in. Hopelijk naar huis. Wanneer een kind, dat om vier uur uit school komt tegen vijven nog in de Stationsstraat zwerft, geeft dit aanleiding tot de vraag: Wie is hier in verzuim? Het kind of zijn ouders. Kinderen die uit de school komen, behoren recht streeks naar huis te gaan en niet rond te zwerven op plaatsen waar ze niet horen. Geslaagd De heer B. Verolme slaagde voor de acte M. L. Duits B, en de heer H. J. Verkuyl Jr. slaagde aan de Rijkskweekschool te Alk maar voor de hoofdacte (met lof) De vergaderings-mallemolen draait al weer lustig, ofschoon het nog geen 1 oktober is. Raadsvergadering op 29 sep tember in het gemeentehuis; in zaal Nieuwendijk vergaderen die zelfde avond de Plattelandsvrou wen en in het Oranjehotel wordt een gespreksavond voor niet- katholieken gehouden. Dat is dan voor elk wat wils. Prachtig, nietwaar? Maar mogen we de ge achte besturen even mededelen, dat het een verslaggever niet mo gelijk is zich in drieën te splitsen en dan nog drie verslagen te schrijven! Dank U! Evenals dat de voorgaande jaren het geval was, zijn ook thans de ogen van de gehele automobielwereld weer gericht op een van de meest belangrijke evenementen van het jaar, de grote Salon de l'Automobile te Parijs, die ditmaal tussen 2 en 12 oktober in het Grand Palais wordt gehouden. Belangrijk zijn deze tentoon stellingen in de eerste plaats, omdat het tijdstip waarop ze worden gehouden het meest gun stig is voor een dergelijke wa penschouw, waar de fabrikanten uit de gehele wereld hun nieuw ste modellen bijeen» brengen. In de vroege herfst n.l. zijn de nieuwe typen voor het komende seizoen gereed en het is Parijs, waar als eerste van een lange rij tentoonstellingen dit nieuws officieel aan het publiek wordt voorgesteld. Wat zal Parijs brengen? Deze vraag doet zich ieder jaar op nieuw voor en het is meestal wel mogelijk zonder daarbij reke ning te houden met eventuele wijzigingen voor het begin van Salon een korte samen vatting te geven van hetgeen hier verwacht wordt. Nieuws van de Franse merken Allereerst gaat daarbij natuur lijk de belangstelling uit naar de Franse industrie, welke ook dit maal weer volledig present zal zijn. Behoudens een serie nieuwe Simca's, welke naar keuze met 1100 of 1300 cc motor zal kun nen worden geleverd en mis schien de nieuwe Panhard, zul len er te Parijs naar alle waar schijnlijkheid weinig opzienbaren de nieuwtjes worden getoond. Interessant nieuws wordt ver wacht van Renault en Peugeot hoewel ook bij Citroën iets geheimzinnigs achter de scher men schijnt klaar te staan, dat ditmaal waarschijnlijk nog niet voor het voetlicht wordt ge bracht. Verrassingen zijn ook hier echter niet uitgesloten. Veel nieuwtjes uit de Britse auto-industrie zullen Parijs dit jaar waarschijnlijk onthouden worden, omdat enkele weken na deze tentoonstelling, te Londen een soortgelijk gebeuren plaats vindt en men bij voorkeur ,,in eigen huis" exposeert. Het lijkt ons echter onwaarschijnlijk, dat er niet een aantal fabrieken zal zijn, dat Londen niet afwacht en Parijs als tentoonstelling voor het debuut van het 1959-nieuws kiest. Evenals voorgaande jaren, zal onder de koepel van het Grand Palais ook ditmaal weer het we reld-debuut plaatsvinden van ook evenals voorgaande jaren nog lager en nog langer gewor den Amerikaanse wagens. Wel ke merken hier met het 1959- nieuws aanwezig zullen zijn, is op het moment waarop we dit schrijven nog niet bekend, doch het staat vrijwel vast, dat er in Parijs verschillende te bewonde ren zullen zijn. De nieuwe Mercedes De afgelopen weken heeft de westduitse industrie voor ver schillende interessante verrassin gen gezorgd en vooral deze sec tor van de internationale auto mobielnijverheid zal in Parijs met veel min of meer belangrijk nieuws te voorschijn komen. We handen K^HAMEA-GELElt Tube95 ct] denken hierbij in de eerste plaats aan de nieuwe Mercedes 190 D dieselpersonenwagen en de in- spuitmotor van de 220 S, terwijl ook Lloyd, Goliath die tegen woordig Hansa heet Borg- ward e.a. in hun laatste uitvoe ring getoond zullen worden. Al met al staat het wel vast, dat Parijs ook dit jaar, op deze laatste Salon die in het Grand Palais zal worden gehouden (het volgend jaar zal het nieuwe ten toonstellingsgebouw gereed zijn) weer zeer veel interessants te zien zal geven. Ook zonder dat er revolutionaire nieuwigheden die nooit uitgesloten zijn op een salon als deze zullen wor den getoond, zal Parijs dit jaar weer zeer de moeite waard zijn. van 4 t.e.m. 11 okt. 1958 Zaterdag 4 oktober Klaverjasdrive, café Beeldman, 8 uur Zondag 5 oktober Marionettenspel door Don en Ly Vermeire, uitg. van de R.K. Vrou wengilde, verenigingsgebouw te 8 uur Maandag 6 oktober Lezing met lichtbeelden door C. Wijker, uitg. van Ned. Herv. Vrouwengroep, consistoriekamer NH Kerk te Schoorl om 7.45 u. □□□□□□□□'jaac □□□□□c GR AFTDIJK—BERGEN 2-0. Bergen verzuimde in Graftdijk te doelpunten. Hét lichte spelersmateriaal dat op zondag 21 september uit Ber gen in Graftdijk kwam voetballen leek een vo'ordeel op te zullen leveren tegen hun zwaarder ge bouwde tegenstanders in Graft dijk. Ze speelden aardig voetbal, maar zij vergaten daarbij dat een strijd alleen kan worden gewon nen wanneer men dan ook het doel weet te vinden. Dit was er echter de gehele wedstrijd niet bij en de Graftdijkse verdediging, die volkomen in staat bleek tot een grondige opruiming in haar ge bied, maakte hiervan dan ook herhaaldelijk gebruik. Na de rust kon Graftdijk zelfs tot doelpun ten komen. Het tweede was zelfs ietwat fortuinlijk, omdat de Ber gense doelman blunderde. Als Bergen in de toekomst nog iets te betekenen zal hebben, dan dient het zich te realiseren, dat doelpunten maken belangrijk is. A.Ct. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" 1 Weekètad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. jj|||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllMlllillllllllllllllllllllllillllll|1|^ Ideale dracht Nieuwe dessins Ziet onze speciale etalage Telefoon 2545 BERGEN ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIl'^ Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling f f! 1^^ ruw of schraal □□□□□□□□□□□□□aaaaaaDaonu SCHAAKCLUB „BERGEN" Resultaat der gespeelde partijen Mevr. PrangerMevr. Veis ]/2 D. R. AppelmanWeelage 10 B. de HondC. Houtman 01 G. CijsJ. Pranger 01 M. BoorsmaJ. Nieuwenhuizen 01 H. V. PoeterenC. J. Dorst 10 F. H. NieuwenhuizenT. Kiirten 10 B. BoorsmaC. Henstra 01 C. PrangerF. Schulz. 01 B. HenstraG. Gijs 10 NIEUWS VAN DE DAMCLUB De onderlinge competitie van groep A is de la'atste weken bijzonder verlopen. Vooral de nieuwgepromoveerden zijn goed gestart. H. Louwe won liefst twee partijen achtereen, en nog wel van J. Bliekendaal en P. Mienes. Zijn de rollen nu omgedraaid, och, de competitie is nog piepjong, er kan nog BERGEN 5 okt. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 5 okt. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met telefoon 2331, Bergen

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1