Weekllad 99 99 Will em Reyers ter ruste gelegd SPREEKUUR Herfsttooi 1958 Belangrijk voor Schoorl Apettda 't St* Nicolaasfeest in Bergen Mr. Opl D. W. Pastoor GERRITSEN Vrouwenbond N.V.V. IL V. V. Kunstkring Bergen-Schoorl N.V.V. SCH00RLSE GEMEENSCHAP Kerknieuws Inbl'jverwachfinq "Gesproken boek voor blinden irlr'virvww VRIJDAG 10 OKT. 1958 35e JAARGANG No. 39' Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op een dag zonder wind en regen waarop een matte herfst zon over de aarde haar licht uit goot en de natuur een kalme rust openbaarde, op maandagmiddag 6 oktober, werd het lichaam van de Bergense beeldhouwer Willem Ludovicus Reyers, die op 2 okto ber in de leeftijd van 48 jaren in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar was overleden, te Bergen naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Talrijke bloemstukken dekten de kist en vormden met de onge veer 200 personen, die aanwezig waren het bewijs, dat met het verscheiden van Willem Reyers een onzer belangrijkste kunste naars in de kracht van zijn leven, aan zijn gezin, aan de beeldende kunst en aan de gemeenschap was ontvallen. Onder de aanwezigen merkten we op de burgemeester Dr. W. Huygens en Mevr. A. Huygens- Bruijnzeel, de heer A. M. de Lan ge, Mevr. W. E. Kamp-Neu- becker. Mevr. N. J. Schagen-v. d. Goes c/o, Prof, R. A. M. Beyma van het Kon. Inst. voor de Tro pen, Dr. Joh. v. d. Berg Wzn, de heer en mevr. Bonset, de heer J. Diesfeldt jr., de gemeente-se cretaris, de heer W. de Vries, enkele gemeente-ambtenaren, de heer en mevr. Morauw, Arent Bos Eyssen, de beeldhouwster Charlotte baronesse van Pallandt van Eerde, de kunstenaars Marius van Beek, Paul Grégoire, Ben Guntnaar, alsmede talrijke leden van het K.C.B., opgekomen om hun medelid een laatste, zwijgen de groet te brengen. Een broeder van de overleden kunstenaar, de heer J. Reyers, sprak en ving aan met te verkla ren, dat hij niet wist of zijn broer en vriend Willem er in zou heb ben toegestemd, dat aan zijn graf zou worden gesproken. Men had het er nimmer over gehad, want hij was nog niet aan heengaan toe. Willem, die de Benjamin in het gezin was, werd omstraald door de liefde van zijn oudere broers en zusters. Reeds op jonge leef tijd bleek hij bijzonder te zijn in alles. Hij was een geboren auto didact en is dat niet door de om standigheden geworden. Schoolse kennis was er bij hem niet in te pompen. Op het gymnasium was hij een onwillige leerling. Reeds als 15-jarige werd hij naar Duits land, en later naar Frankrijk en Engeland gestuurd, om er de ta len te leren, wat hem vlot afging. Al vroeg ontwaakte de artist in hem. Het is de verdienste van zijn moeder en zijn tante, Maria Wil- helmina Troost, dat zij bijtijds zijn talent ontdekten en alles in het werk stelden dat hij dit kon ont plooien. Eerst tekende en schil derde hij, maar sinds 1939 was hij uitsluitend beeldhouwer. In eenvoud en oprechtheid zocht hij zijn weg, na korte tijd leerling te zijn geweest bij Fernand Léger en Ossip Zadkine. Zijn hoogtepunt was nog verre. Hoewel de vrese lijke ziekte reeds aan hem knaag de, bleef hij werken aan het mo nument voor de stad Groningen. Tijdens zijn ziekte toonde hij steeds belangstelling voor zijn be zoekers. Zijn gedachten en gevoe lens gingen naar anderen uit en zo is hij dan ook zacht en kalm overleden. De spreker bracht daarna dank aan de echtgenote en de vrienden, die de overledene tijdens zijn ziekte hebben bijgestaan. Mari Andriessen tekende Wil lem Reyers als een royaal mens en een royaal kunstenaar, die vol humor en zwier was, tot zelfs in zijn wijze van auto-rijden toe. Deze eigenschappen kwamen ook in zijn werk tot uiting. Rudi Rooyakkers sprak namens de collegaas van de vakgroep. Willem Reyers was een levendige persoonlijkheid, die grote belang stelling had voor zijn medemens, steeds bereid om te helpen met kennis en ervaring, waar het jon ge collegaas betrof. Onder zijn kunstbroeders zal zijn heengaan om zijn menselijke eigenschappen zeer worden betreurd. De beeldhouwer Willem Rey ers behoorde tot de generatie, die voor de laatste wereldoorlog reeds gevormd was en die eerst na de oorlog aan de slag kwam, doch die toen direct aan onze neder- landse beeldhouwkunst een nieu we wending gaf, en meer dan de generatie van Bronner, Radecker en Krop werd geïnspireerd door de vormvernieuwing van onze eeuw. In deze groep was hij de verbeten, stugge, nimmer met zichzelf tevreden zoeker naar ge concentreerde vormen. Zijn oeu vre bevat naast belangrijke op drachten voor Werkspoor, de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, het station en het provin ciehuis in Arnhem en de monu menten te Zijpersluis en Vorden, enkele fraaie plastieken zoals Ja cob en de engel, een ajour-relièf in het Stedelijk museum te Am sterdam, benevens David en Saul. De onthulling van zijn laatste grote opdracht, een beeld voor de stad Groningen, dat thans te Pa rijs in brons wordt gegoten, heeft hij niet meer mogen beleven. Met Willem Reyers is een kunstenaar heengegaan, waarvan nog veel mocht worden verwacht. Al is men in 't algemeen nog niet erg in een Sint Nicolaas stemming, het St. Nicolaas Comité Bergen is reeds druk bezig met de voorbereidingen voor een goed kinderfeest. Voor het welslagen van deze festiviteiten is weer veel geld nodig. Het middel om dit geld bij elkaar te krijgen is onze wel bekende jaarlijkse collecte. Om de opbrengst van deze collecte zo groot mogelijk te maken, zijn veel collectanten nodig. Alle leerkrachten van de lagere- en kleuterscholen in Bergen zetten zich hier enthousiast voor in. Doch zij zouden het zeer op prijs stellen, als ook mensen buiten het onderwijs zich hiervoor zouden willen inzetten. Vooral de buiten wijken brengen grote moeilijk heden met zich mee voor mensen, die daar onbekend zijn. Het St. Nicolaas Comité roept nu met klem mensen op, die be hulpzaam zouden willen zijn bij het inzamelen van de gelden. Als beloning voor uw enthousiaste hulp, wordt u de gelegenheid geboden één der voorstellingen bij te wonen van Chris Hofland's Jeugdtoneel, dat het sprookje „Sneeuwwitje en de 7 dwergen" zal opvoeren. Dankzij uw hulp, kan de jeugd van Bergen een onvergetelijk St. Nicolaasfeest worden aangeboden. Bent u bereid hieraan mee te werkenmeldt u dan vóór woensdag 15 oktober bij één der Hoofden der Scholen of bij mej. J. Korver, Kastanjelaan 8. Wij rekenen op uw hulp! De commissie Last van Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De tentoonstelling „Herfsttooi 1958", die het P.W.N. dit jaar in Bergen houdt, is de zevende van dien aard welke genoemd be drijf sinds het einde van de oorlog heeft georganiseerd. In 1957 werd deze toch wel bijzondere expositie voor het eerst in Bergen gehouden en daar oogstte de verzameling uit de natuur zo bijzonder veel bijval dat reeds toen werd besloten Bergen nog maals als tentoonstellingsplaats te kiezen. Bovendien is het aan de voet van de duinen gelegen „Duinver- maak" met zijn ruime zit- en par keergelegenheid daarvoor zulk een unieke gelegenheid dat het zeker niet de laatste maal zal zijn dat hier wordt geëxposeerd. Uiteraard zullen paddestoelen en herfstvruchten ook nu weer de hoofdschotel vormen. Zeker, de weersgoden kunnen het de orga nisatoren lastig maken en de paddestoelen voor een groot deel doen uitschakelen, doch de natuur heeft dit jaar veel schoons in petto. Immers, er is na de overwel digende bloei van dit voorjaar een weelde van vruchten, die U door hun fraaie kleuren zeker zullen weten te boeien. Ook voor de kinderen is dit een prachtige ge legenheid om hun kennis van wat U er aan mee dat men alles rustig en op zijn gemak kan bekijken. De maandag is vooral voor de jeugd, dan komen de scholen, doch 's avonds kunt U ook nog terecht. Tenslotte zij nog vermeld dat de tentoonstelling zal zijn geopend op 11, 12 en 13 oktober, op de eerste dag van 16 - 22, op de beide andere dagen van 10-22 uur. Oranjehotel-gesprekken Katholieken en niet-katholieken drukten elkaar opgewekt de hand bij hun ontmoeting in het Oranje hotel op maandag 29 sept., waar Pater Geerlings de eerste ge- spreksavond van het seizoen hield over de vraag: Hebben wij ver antwoordelijkheid voor elkaar vanaf dinsdag 14 oktober a.s. houdt Dinsdags n.m. van 7 tot 8 uur Vrijdags n.m. van 7 tot 7.30 uur voor particulieren en ziekenfondsleden U vindt er tevens een kleine sortering van onze grote col lectie brilmonturen geëtaleerd >n de etalage. er groeit en bloeit op te frissen en te vergroten. Blijven de nachtvorsten echter nog even uit, dan kan op een zeer rijke verzameling van padde stoelensoorten gerekend worden. Duidelijk zal U worden welke rol de paddestoelen, deze wonderlijke en geheimzinnige vruchtlichamen van het ondergrondse plantenrijk, in de natuurhuishouding spelen en de wijze waarop de sporen worden geproduceerd en verspreid. Voorts zult U de vele vormen en kleu ren leren kennen en de typische gebondenheid aan het milieu. In een beknopt duindiorama zullen de voornaamste dieren en enkele bijzondere planten uit de duinen en het duinbos worden bijeengebracht. Niet in grote hoe veelheden maar wel zo dat U tel kens weer meer aan de weet komt van de prachtige flora en fauna die in zo'n grote verscheidenheid vlak in Uw omgeving valt te bewonderen. Ook de bloemen en struiken zullen niet worden vergeten en evenals vorig jaar zullen weer vele bezoekers de namen van de verschillende soorten noteren, zo wel om te leren kennen als om ze te bestellen en in hun eigen om geving te planten. Aan de mossen en varens zal dit jaar bijzondere aandacht worden besteed. In een zaaltje, grenzend aan de tentoonstellingsruimte, zal van tijd tot tijd een serie lichtbeelden worden vertoond die op al deze zaken betrekking hebben. Daarbij zal tevens een voorlichtend woord worden gesproken. Wat het P.W.N. beoogt om U dit alles belangeloos aan te bieden? Wel, niets anders dan te trachten U met Uw kinderen mee te laten beleven van alles wat er in het 4.800 ha. grote duinterrein valt te bewonderen. Geen der bezoe kers zal dan meer paddestoelen plukken of stuktrappen, duinplan ten uittrekken of bomen en struiken beschadigen. Het is de bedoeling dat U vrienden van ons duin en van de natuur wordt. Dat velen van de gelegenheid om de tentoonstelling te bezoeken gebruik zullen maken staat nu reeds vast. Daarom wordt aan geraden niet allemaal op zondag middag te komen, doch ook eens in de avonduren. Hierdoor werkt welk probleem door hem op voor treffelijke wijze werd behandeld. We onthouden ons van een ver slag, want wie wil weten wat deze pater te vertellen heeft, dient hem zelve te komen beluisteren. Hij is het aanhoren waard. Op de volgende gesprekavond hoopt Pater Dr. Fiolet mee te ko men en ook te spreken. Dr. Fiolet is nog niet zo lang geleden ge promoveerd op een dissertatie over de belijdenis in de Ned. Her vormde Kerk, die van verschillen de zijden waarderend is bespro ken. De datum zal in ons blad worden bekend gemaakt. ZILVER Dinsdagavond 30 sept. hield de Vrouwenbond N.V.V. in het Dorpshuis haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Na de be spreking van interne aangelegen heden sprak de heer J. Uitenthuis over ,,De vrouw in de politiek". Gelijke rechten voor man en vrouw is een voorwaarde voor een beschaafde maatschappij. Maar gelijkstelling brengt ook conse quenties met zich mede op poli tiek terrein. Indien de vrouw al leen maar haar stemplicht uit oefent, maakt zij onvoldoende gebruik van haar rechten. Zij kan meer invloed uitoefenen door zich bij een politieke partij aan te slui ten en in de vergaderingen wen sen en problemen te bespreken. Een politieke partij kan haar ge lijkgestemde leden in een gemeen teraad beïnvloeden en zodoende het beleid der gemeente. Er is bij vrouwen vaak gebrek aan belang stelling voor politiek en voor het grote algemeen belang. Degenen, die wél tot een partij toetreden, moeten vaak nog de schroom le ren overwinnen in de vergaderin gen hun mening te laten horen. Toch is dit de enige manier om daar invloed uit te oefenen. Bij verschil van mening en kritiek op het beleid van de leiding der par tij, is het beter en effectiever dit in partijverband uit te werken dan uit de partij weg te lopen, want slechts door samenwerking valt iets te bereiken. Als opening van het wintersei zoen zal vrijdagmiddag 17 okt. om half drie in de serre van ,,De Rustende Jager een kontakt- middag van de medewerksters van de U.V.V. plaats vinden. Het werk van de komende winter zal er besproken, en de onderlinge kontakten zullen versterkt wor den. Vele zijn de activiteiten der U.V.V. in ons dorp. U.V.V.-sters hielpen o.a. bij de landelijke col lecte ten bate van de reclassering en zullen vanaf 17 nov. de ver koop van kinderzegels ten post kantore verzorgen. In het kader van de actie „Van bejaarden voor bejaarden" krijgt de U.V.V. een hoeveelheid wol, door bemiddeling van de Stichting Pelita. Hiervan kunnen de U.V.V.-sters boven de 65 jaar mouwshawls en bedsok- ken breien voor bejaarde gerepa- triëerden. De wol kan worden af gehaald bij mevr. Van Son- Broers, Kerkstraat 1. Wat dunkt u van de poëtische naam „Sprookjesfonds"? Maar het is toch ook werkelijk een heer lijk sprookje, dat als je ziek en zwak en moe bent en op dokters advies er eigenlijk eens uit moet, maar ja(de rest van de pro zaïsche werkelijkheid kunt u zich wel indenken) en ineens kan dat, want er bestaat een stichting met een „Sprookjesfonds", en de U.V.V. is natuurlijk bereid de handen uit de mouw te steken, waar dat nodig is. De afd. Haar lem weet de patiënten te vinden en de pensions, waar zij goed ver zorgd worden. De U.V.V.-afd. van de plaats van herkomst der patiënten zorgt, dat alles in het achtergelaten gezin tijdens de af wezigheid goed marcheert. De U.V.V.-afd. in de plaats, alwaar de patiënte herstel van krachten vindt, zoekt contact met haar, zo dat zij zich daar niet eenzaam en verlaten gevoelt. Is dat geen echt sprookje? De ijverige kabouters zijn alleen maar van ietwat andere proporties dan in het sprookje het geval is. Het aantal afdelingen in den lande is weer met één vermeerr derd. De afdeling Krommenie heeft zichzelf officieel opgericht, hoewel ze officieus al maanden goed werkt. Donderdagavond 2 okt. gaf de Kunstkring Bergen-Schoorl N.V.V. haar eerste avond, die in alle opzichten een succes genoemd kan worden. Gezien het aantal leden, dat zich bij de Kunstkring Bergen-Schoorl N.V.V. gemeld heeft, blijkt zij in een behoefte te voorzien. Vier jaren lang heeft de Bestuurdersbond Bergen-Schoorl N.V.V., twee maal per winter seizoen een culturele avond gege ven, met alle moeilijkheden en fi nanciële risico's, welke daaraan verbonden zijn. Zij kon, bij een geldelijk tekort, niet, gelijk de Berger Kunstkring, bij het ge meentebestuur aankloppen. Thans achtte zij de tijd gekomen door het stichten van de Kunstkring Bergen-Schoorl N.V.V., met een vaste kern van leden, het gelde lijk risico kleiner te maken en ge steund door het ledental, wat meer armslag te hebben bij het engage ren van goede gezelschappen. Zo werd het vijfde jaar, waarin de Bestuurdersbond deze culturele avonden organiseert, het geboorte jaar van de Kunstkring Bergen- Schoorl N.V.V. De toneelgroep „Studio" bracht deze avond: „De mooiste ogen van de wereld" van Jean Sarment, een spel waarin liefde en vriend schap in het leven van drie jonge mensen naar Franse geest een rol vervullen. Wie deze geest niet verstaat, is snel geneigd van een „drakerig" stuk te spreken. De spelers haden zich goed in hun rol ingeleefd en vooral Anselm van Melis en Annie van de Vor- stenbosch gaven goed spel te zien. Het warme applaus, hetwelk de spelers aan het slot ten deel viel, vormde wel het beste bewijs dat hun spel weerklank gevonden had. van 12 t.e.m. 19 okt. 1958 Donderdag 16 oktober Lezing over de vreedzame toe passing van de Atoomenergie, uitg. van de Bond van Platte landsvrouwen, Café Atsma, om 8 uur. Vrijdag 17 oktober Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, cafe Slijkerman 8 uur Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank' In de vakature van Ds. Scholten is door de Geref. Kerk alhier be roepen bij enkele kandidaatstelling de heer A. v. d. Zeyl, kandidaat te Overveen. Toen Louis Braille zijn blinden- schrift ontwierp, opende hij daar mee voor vele blinden een wereld, welke tot dan voor hen gesloten was. Intussen is het zo, dat niet alle blinden het brailleschrift kun nen lezen. Er zijn blinden, die ook nog anderszins zijn gehandi capt en dus het braille-schrift niet kunnen leren. En zij, die op latere leeftijd blind worden, zijn men taal of anderszins niet altijd meer in staat zich het lezen van braille schrift eigen te maken. De ontwikkeling van de tech niek heeft thans echter nieuwe mogelijkheden geopend. Zo kon vrijdagmiddag 3 oktober de staats secretaris van O., K. en W., mr. R. G. A. Höppener in het gebouw van de Ned. Blindenbibliotheek te 's-Gravenhage een geluidsstu dio in gebruik stellen, waarin ge sproken boeken zullen worden vervaardigd. Op welke wijze dit geschiedt (de geluidstechnicus is een blinde) konden de aanwezigen zien en horen met de vervaardi ging van het gesproken boek „wonderlijke avonturen van n Chinees" van Jules Verne, die zelf in zijn laatste jaren blind was en van wiens dromen zoveel werke lijkheid is geworden. De voorzitter van de Ned. Blin denbibliotheek de heer J. C. W. Onderdenwijngaard deelde in zijn openingswoord mede, dat de nieuwe studio niet alleen de ver vaardiging van gesproken boeken mogelijk maakt, maar ook die van een gesproken weekblad (dat reeds enige tijd in roulatie is), en voorts de uitgave van een per 1 januari a.s. te verschijnen maandblad, waarin populair-we- tenschappelijke artikelen worden opgenomen. Ten slotte zullen in de studio ook gesproken studie boeken worden vervaardigd. De staatssecretaris deelde me de te hopen in staat te zijn door subsidie dit belangrijke werk te kunnen steunen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden Mededeling ten huize van de heer DE GRAAF, HEREWEG 33 (schuin tegenover de „De Rustende Jager □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□cm □□□□□□□□□□□Cl telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. BERGEN 12 okt. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 12 okt. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1