Memlad 99 99 Kath. Verkenners kregen eigen hoofdkwartier F» U ROL Agenda Denkt U om ons nieuwe adres? 5t?aflav°Hd "VA'Ar Huidgenezing Wrijf Kou en Pijn Ligurie GERRITSEN Jubileumconcert in het Witte Kerkje Godfried Bomans bij het ICC.B* Klaverjassen Het Dorpshuis Herfsttooi 1958 Culturele Avonden Amateurs - Expositie Gevaarlijk speelgoed Dag der Verenigde Naties VRIJDAG 17 OKT. 1958 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef weg met DAMPO KLOKKEN „Stem des Volks" te Bergen 35c JAARGANG No. 40 BERGEN AAN ZEE SCHOORL HEREWEG 33 SCHOORL Mr. Opt. D. W. PASTOOR, ziekenfonds leverancier DE DUINSTREEK Zaterdagmiddag was het een heugelijk feest voor de Katholieke Verkennersgroep St. Lambertus. In de 27 jaar van haar bestaan verwisselde deze groep elfmaal van woning en om thans het dozijn keren vol te maken betrok zij dit maal een eigen spiksplinternieuw gebouw, dat zij voortaan als hoofdkwartier kan gebruiken, zonder dat een andere eigenaar haar daaruit zal kunnen verdrij ven. Dit zal zeker aan het werk van de groep ten goede komen, en dit hoopvolle vooruitzicht was mede oorzaak dat elk der aanwe zigen in opgewekte stemming ver. keerde. Nadat de burgemeester Dr W. Huygens en de Pastoor der pa rochie. de heer J. van Beers waren begroet, werd onder leiding van Hopman Burgering een openings gebed gebeden, waarna de vlag werd gehesen en de verkenners- wet ten gehore werd gebracht. Daar de toegang tot het hoofd kwartier met een balk was ver sperd. werd aan de Burgemeester een bijl aangeboden met het ver zoek, deze balk stuk te slaan, wat met een vijftal forse slagen ge lukte. Vervolgens zegende Kape laan Spiekerman het gebouw, waarna de Latijnse gebeden in het Hollands werden vertaald. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder De heer v. d. Werff uit Ber gen aan Zee, die vervolgens aan 't woord kwam, merkte op dat het nieuwe gebouw wel geen schep ping van architect Kropholler was, doch dat een degelijk stenen ge bouw, met een betegelde vloer juist iets is wat aan de eisen der jeugd voldoet. Het gehele gebouw is met liefde en sympathie opge trokken. Het stichtingscomité, dat op initiatief van Kapelaan Spie kerman tot stand kwam, heeft slechts een half jaar gewerkt om dit doel te bereiken. Met schroom is de commissie aan 't werk geto gen, omdat hier niet alleen met guldens maar ook met nullen moest worden gewerkt. Dank zij de stichters en dank zij de collec te in de kerk is een behoorlijk be drag bijeen gebracht. Pastoor Van Beers wist voor een luttel bedrag de grond van het kerk bestuur los te krijgen; een notaris regelde de overdracht gratis. De leden van de bouwvakbond St. Jozef verleenden hun medewer king. door het gebouw gratis te bouwen, een daad, die bewonde ring verdient, terwijl de heer Blauw de bouwvergunning ver zorgde. Een aannemer verschafte gereedschappen en leverde voor delig materialen, welke door ex pediteurs tegen geringe kosten werden vervoerd, 't Is te hopen, dat de jeugd dit zal weten te waarderen. De commissie zal ech ter nog blijven bestaan om de fi nanciën af te wikkelen en voor de goede gang van zaken enig toe zicht uit te oefenen. Daarna over handigde hij de sleutels aan hop man Burgering. Ingezonden'mededeling Burgemeester Huygens deelde mede, dat de medewerking van gemeentelijke zijde geringer is ge weest dan men zich wellicht had voorgesteld. Hij begreep, dat er nog wel enig geld nodig zou zijn en stelde voor, dat men een op somming zou geven van wat er nu nog aan ontbreekt. Er bestaat een neiging om de jeugd teveel los te laten, doch hij kreeg de indruk, dat deze jeugdleiders vat op de jeugd hadden en veel konden be reiken. Pastoor Van Beers was van opinie, dat de gemeente dit ge bouw had kunnen schenken, doch het niet dééd, en het kerkbestuur het wel wilde doen, maar het niet kón, zodat het hem tenslotte ver heugde dat dit gebouw toch tot stand was gekomen. Hij wenste de heer Burgering geluk met zijn 12J/2-jarig jubileum als leider. Hij stelde verder Paus Pius XII ten voorbeeld en eindigde met de wens, dat God het werk der ver kenners mocht zegenen. Districtscommissaris Kerklaan wees erop, dat de hopman zijn werk ten dele moest overdragen op de andere leiders, daar zijn taak anders veel te zwaar zou worden. Voorts dient men zich toe te leggen op de groei der be weging. Het toezicht van het stichtingscomité juichte hij toe, wijl dit de levensspontaniteit der jeugd zou afremmen en preven tief zou werken. De heer Praat, voorzitter van de Raad van Overleg, schonk een fraai Mariabeeldje, dat een goede plaats zal krijgen. De heer Stam bood namens de Bouwvakbond aan, in eventueel opdoende gebre ken te voorzien. Hierna werd tot bezichtiging van het aangenaam aandoende qebouw met zijn ge zellige aankleding, dat voorzien is van een leiderskamer, patrouille hutten, welpennesten en een op- bergkamer, overgegaan. Het ge heel maakt een soliede en ver zorgde indruk, terwijl het heerlijk is gelegen in het bos aan de Lijt- weg, waardoor de spelen van de welpen en de verkenners goed tot hun recht kunnen komen. De heer B. Schuil, voorzitter van de afd. Bergen van de blauwe N.V. hield zaterdagavond 11 okt. in zaal Nieuwendijk een causerie over Ligurië de Italiaanse ri- vièra.) Te voren hield hij een klei ne propagandarede voor de aan wezigen en stelde daarin vast, dat het een verheugend feit is, dat de geheelonthouding eindelijk op de medewerking der medici kan re kenen. Niet verheugend is, dat deze medewerking zijn ontstaan dankt aan het angstwekkend toe nemen van het aantal alcoholis ten. Officiële cijfers noemen het aantal van 40.000 derzulken voor Nederland, doch hoe groot is daarnaast het aantal der niet-offi- cieel bekende alcoholisten, van hen, die zich nog niet onder be handeling stelden? Ligurië, dat zich langs de Mid dellandse zee uitstrekt, bezit een bijzondere kuststrook. De bergen duiken er zo in zee. Slechts op enkele plaatsen is een strand te vinden. Het water is er snel diep. Op een halve kilometer uit de kust is de zee reeds 1000 m diep. Hoe wel de zee er prachtig blauw en kalm kan zijn, kan de golfslag er ook zo hoog en sterk worden, dat het onmogelijk is er in te zwem men. De Romeinen legden reeds door en langs de rotsen van deze kust een weg aan, de Via Aurelia, die als de mooiste weg van Euro pa geldt. Wel is in latere tijden deze weg hier en daar verbreed, doch het is geen snelweg en zal het ook nooit worden, daarvoor is hij door zijn ligging en kronke lingen te gevaarlijk. De rotsachtige bodemgesteld heid brengt met zich mede, dat er geen grote akkers of weiden zijn. De bewoners moeten op terras vormig opgebouwde akkertjes en grasweitjes zelf de aarde brengen. Deze weitjes zijn zo klein, dat het gras er met een sikkel afgemaaid wordt. En er moet voortdurend gemaaid worden, want de koeien blijven altijd op stal. Voor hen is er buiten geen ruimte. Op de zo moeizaam gebouwde en onder houden akkertjes worden tuin- bouwprodukten en bloemen, dus de dure produkten, geteeld. De boeren werken er hard en leven uiterst sober. Hun voedsel bestaat hoofdzakelijk uit maccaroni, tam me kastanjes en een soort brood, dat gebakken wordt van de vezel achtige pulpresten der uitgepers te olijven. Aangetrokken door het heer lijke klimaat en de mooie ligging aan zee zijn de kustplaatsjes de vakantie-oorden van de rijken der aarde geworden, maar achter de luxueuze boulevards liggen de nauwe stegen, waarin het dag licht amper kan doordringen. Vele fraaie dia's toonden de bezoekers het natuurschoon en de mooie oude en moderne gebouwen der dorpen en steden. Hedenavond zal in het Witte Kerkje aan de Van Peltlaan een jubileumconcert worden gegeven ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van het Chr. Gemengd Koor Bergen, o.l.v. Mw. J. Hard- ijzer-van Gijn, met medewerking van de organist, de heer C. Bijls- ma en de heren N. Dekker, tenor te Alkmaar en J. Oosterwelder, declamator te Amsterdam. Het Witte Kerkje dat door zijn bouw de beste akkoestiek bezit van alle plaatsen van bijeenkomst in Ber gen, biedt een uitstekende gele genheid om zowel muziek als het gesproken woord tot zijn recht te doen komen. Omlijsting Pieter van der Staak. Het Kunstenaars Centrum Ber gen zet de serie zijner gebruikelijke kunstavonden in met een soiree die een gevarieerd programma biedt. Godfried Bomans zal op donderdag 23 oktober a.s. in ,,De Rustende Jager" te Bergen zich doen horen en daarbij niet over Dickens spreken, noch sprookjes of verhalen voorlezen, doch zich doen kennen van zijn meest flon kerende kant: de satire, onder de veelbelovende titel ,,Op het mes Zijn optreden wordt afgewisseld door guitaarmuziek. Pieter van der Staak die zich te Bergen reeds deed horen op 30 mei j.l., de Ro land Holst-avond en daar met zijn prestaties een uitstekende indruk maakte, geeft thans een keuze uit de guitaarliteratuur uit verschei dene landen en eeuwen. Het zal stellig voor de luiste raars een genoegen zijn beide kunstenaars te mogen beluisteren. Zaterdagavond 11 okt. hield de B.S.V. Bergen in het hotel ,,De Oude Prins" haar eerste klaver- jasdrive in dit seizoen, waarvoor fraaie prijzen waren uitgeloofd. Het werd een bijzonder gezellige bijeenkomst, waarvan de uitslag als volgt was: 1. D. Schekkerman L. v. d. Berg 5214 p. 2. Dames PijperClement 4798 p. 3. Heren SchaperGabriël 4539 p. 4. Fam. De Jager 4462 p. 5. Heren Min Koorn 4423 p. (Gerolen - gesto len - gevonden - gekregen - ge kocht.) Vol animo wordt er in de ver schillende clubs van het Dorps huis gewerkt. De woensdagmid dagclubs zijn volgeboekt, behalve de meisjesclub voor handwerken, daar kunnen nog enkele meisjes bij. Ook de muziek- en ballet clubs kunnen geen kinderen meer aannemen. Wél kan men zich nog aanmelden voor de derde ballet club, die in januari a.s. zal be ginnen te werken. De bibliotheek loopt goed, de nieuwe boekenaanwinst blijkt een succes. In de club voor vrije expressie o.l.v. de heer H. van Draanen, voor jongeren boven de 15 jaar en ouderen, zijn nog enkele plaatsen vrij. De clubs voor Engels lopen goed. Om een Franse club te kun. nen beginnen heeft men nog enkele liefhebbers nodig. Dat is eveneens het geval voor een da mesclub ,,Van oud nieuw maken Wie doet er mee? De instuif-avond voor jongens en meisjes van 15 jaar en ouder, op vrijdagavond van 7.30 tot 10 uur, begint op gang te komen. Het is er gezellig. Wie eenmaal ge weest is komt terug. Het Dorpshuis werkt ook in het verenigingsgebouw van T. en O. en wel op zaterdagmiddag. De handenarbeidclubjes lopen al. Voor de teken- en de operette club kan men zich laten inschrij ven in het Dorpshuis, waar elke maandagmiddag van 3 tot 4 uur spreekuur gehouden wordt. Voorzitter Poldervaart krijgt „insigne van verdiensteen overhandigt voorzittershamer aan de heer M. de Bruin. Daar voorzitter Poldervaart al 25 jaar de Voorzittershamer had gehanteerd vond hij het nu tijd worden om deze in jongere han den te geven. Maar dat ging niet alvorens men hem bij monde van de heer Kuil, namens het Bonds- bestuur, het insigne van verdien ste en een kist sigaren had over handigd. Ook namens de „Stem des Volks" werd aan de scheidende Voorzitter een kist sigaren aange boden, onder dankzegging voor het vele werk door hem verricht voor de vereniging. Hierna werd de Voorzitters hamer overgedragen aan de nieu we Voorzitter en deze hoopte dat hij met het Bestuur en de leden in prettige samenwerking de be langen van de vereniging mag be hartigen. Als nieuwe secretaris werd, evenals de Voorzitter, met alge mene stemmen gekozen, de heer J. Kater. De door de P.W.N. verzorgde tentoonstelling „Herfsttooi 1958 is, evenals in 1957, een waar suc ces geworden. 1958 is een bijzon der overvloedig jaar, wat de di verse kleurrijke bessen betreft en daar heeft men dan ook dankbaar gebruik van gemaakt. Vele beken den van het vorige jaar kon men ook thans weer bewonderen. Nieuw was o.a. een grote tak van de smalbladige olijfwilg (elaeag- nus angustifoliamet de licht groene vruchtjes, die op kleine olijven gelijken. Deze uit de Le vant afkomstige plant doet het best in onze duinen en blijkt heel goed bestand te zijn tegen de wes tenwind. Zij kan in struikvorm enkele meters hoog worden. Het goed verzorgde diorama zag er dit jaar door de fleurige lijsterbesboom kleuriger uit dan vorig jaar. De dieren trokken na tuurlijk de algemene aandacht. De ,,Herfsttooi"-tentoonstelling trok evenals vorig jaar vele indi viduele bezoekers, clubs en scho len en het was verheugend op te merken hoeveel planten, dieren en paddestoelen vol enthousiasme door de jeugd werden herkend. Moge dit werk van de P.W.N. als een herfstfestijn nog vele ja ren wederkeren. BLAUWE N.V. en K.J.V.O. Op zaterdag 25 oktober komt Dr. Jef Last, de bekende literator en wereldreiziger, een lezing hou den over het Nieuwe China, waarbij een bijzondere Chinese geluidsfilm wordt vertoond. De plaatsbespreking voor deze avond is als volgt: S-kaarten donderdag 16 okt. van 11-^12 telefonisch 11.3012). A-kaarten donderdag 16 okt. van 34 i(telefonisch 3.304). B-kaarten vrijdag 17 okt. van 11 12 (telefonisch 11.3012). C-kaarten vrijdag 17 okt. van 3 4 (telefonisch 3.304). Wie geen donateur is, kan kaarten krijgen van zaterdag 18 okt. af. Voor nadere bijzonderhe den zie men de advertentie in het volgende nummer van De Duin streek. De plaatsberpeking is steeds in De Haans Boekhandel te Bergen (tel. 2452). OPBRENGST RECLASSERINGSCOLLECTE De Nationale Reclasseringscol- lecte heeft dit jaar in Bergen op gebracht 1.118,Allen, die tot dit mooie resultaat hebben mede gewerkt danken wij hartelijk, in t bijzonder ook de dames van de U.V.V. Het plaatselijk Comité van uitvoering. De jaarlijkse expositie van wer ken van amateurs die gast zijn van het Kunstenaars Centrum wordt dit keer geopend door me juffrouw Marycke Geertsema, verbonden aan de leiding der Volkshogeschool te Bergen N.H. en wel op zateiday 18 uktubei om 4 uur. De tentoonstelling omvat dit jaar uitsluitend tekeningen, aquarellen, gouaches en grafiek; zij blijft gedurende drie achter eenvolgende weekends geopend. Zaterdagmiddag 11 okt. von den enkele jongens in de zeereep tussen Bergen aan Zee en de Eg- monden een kist met 150 mortier granaten, een granaatwerper en wat trotyl. Dit kwam al spoedig ter ore van de politie, die onmid dellijk de wacht betrok bij het ge vaarlijke goedje. Het bleek, dat de onvoorzich tige knapen in de kist hadden zit ten rommelen; gelukkig voor hen zonder dat er ongelukken waren gebeurd. Bij dergelijke vondsten van ont plofbare voorwerpen is het zaak de handen thuis te houden, wil men niet de kans lopen zonder handen thuis te komen! De mijnopruimingsdienst heeft maandagmorgen de kist met zijn gevaarlijke inhoud weggehaald en de zeereep nog duchtig afgezocht zonder verder iets te hebben ge vonden. Op 21 oktober zullen de plaat selijke organisaties t.w. Algemeen Welzijn; E.H.B.O.; Holl. Mij van Landbouw; K.N.M.B.; K.A.B.; K.V.P.; K.V.B.; L.T.B.; Ned. Bond van Plattelandsvrouwen; N.R.K.M.; N.V. tot afschaffing van Ale. Dranken; N.V.V.; P.v.d.A.; „Volksonderwijs" en V.V.D. een bijeenkomst organi seren welke gewijd is aan de Dag der Verenigde Naties. Dit werk, waartoe in 1951 de toenmalige Jeugdherbergvader, de heer Brouwer, het initiatief nam en een avond organiseerde voor een twintigtal genodigden is thans uitgegroeid tot vijftien verenigin gen uit ons dorp, hetgeen een unicum genoemd mag worden. Mevr. E. v. d. Sluis-Fintelman, lid van de gemeenteraad Amster dam, zal op deze avond een korte Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. SCH00RLSE GEMEENSCHAP Dinsdag 21 oktober Herdenkingsdag van de Ver. Naties, film en lezing, uitgaande van de Schoorlse Gemeenschap. Verenigingsgebouw te Catrijp, 8 uur. □aanciDaD'JciaciaaDaDDaaaciDc Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen inleiding houden over het werk van de U.N.I.C.E.F., waarna een film vertoond zal worden van Danny Kay. Dertien jaar geleden, op vieren twintig oktober, ving het werk der Verenigde Naties aan, toen het handvest van kracht werd. De Staatslieden die het Hand vest ondertekenden hadden niet slechts een wettelijke overeen komst op het oog, zij wilden trachten een antwoord te geven aan een gefolterde wereld, zij brachten de vurigste hoop van de mensen tot uitdrukking, n.l. het recht om in vrede en in menselijke waardigheid te leven. De doelstellingen waarvoor zij gemeenschappelijk hun krachten aanwendden waren zeer eenvou dig: Vrede, Veiligheid, de Rech ten van de mens, en vrijheid. Deze doelstellingen waren zon der uitzondering van essentiële be tekenis. Mocht er één van ontbre ken, dan zouden de andere onmo gelijk te realiseren zijn. Het zijn oude begrippen, maar zij zijn on afscheidelijk aan het leven ver bonden, zij maken deel uit van 's mensen cultuurbezit. De V.N. zijn actief op vele fronten, te beginnen met het ver lenen van hulp bij plotselinge rampen, hulp aan slachtoffers van aardbevingen, cholera-epide- mies, overstromingen en hongers nood. Maar ook zijn er activiteiten die dag in dag uit, jaar in jaar uit doorgaan. Miljoenen kinderen worden geholpen door het Kin derfonds U.N.I.C.E.F., miljoenen zijn reeds ingeënt tegen malaria, en een even groot aantal tegen t.b.c. Eveneens zijn er acties tegen het bestrijden van het analphabe- tisme, waaraan ook medewerken de gespecialiseerde Organisaties met name de U.N.E.S.C.O. Nog altijd zijn er problemen van ontzaglijke omvang. Daar zijn de grote verschillen tusen de vol ken, en het steeds aanwezige ge vaar van conflicten. Daar zijn de langgerekte discussies over de controle op de bewapening. Dan zijn er nog de onopgeloste vraag stukken met betrekking tot de fundamentele rechten van de mens. Tenslotte staat meer dan de helft van de wereldbevolking voor de wanhopige taak zich voldoende voedsel te verschaffen. Dit zijn onze problemen. Hoe gering onze mogelijkheden daar voor ook zijn, wij moeten trachten niet alleen van de feiten kennis te nemen, maar ook hun betekenis te begrijpen. Het was de wens van de volken der wereld, dat de Verenigde Naties gesticht zijn. De Organisatie kan haar doel stellingen nooit nakomen indien zij hun steun zou moeten missen. Maar bovenal kunnen alleen wij, de gewone mannen en vrouwen dat besef van een waarachtige Wereldgemeenschap kweken, waarnaar de V.N. de weg openen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 19 okt. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 19 okt. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360 iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiimiiimiiiimmiiiimiiiiiiiiiimiiHimiiimiiiiiiiiMiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMmiiiiiiiiiiimiiiiiiii Vrijdagavond van 7 tot 7.30 uur iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1