WeMlad ft ft U.V. V. nmEn^ Bond van Plattelandsvrouwen hield leerzame avond Agenda Kinderkopjes Pracht handen Groeplessen Franse Taal GERRITSEN Berger Kunstkring Het Witte Kerkje Auto ongelukje Beroep Het Dorpshuis Eigenaar woonhuis onvindbaar Kerkelijke censuur op P.v.d.A. en V.V.D.-leden? ORANJE HOTEL GESPREKKEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Windkracht negen' Wandelsportnieuws VRIJDAG 24 OKT. 1958 35e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Vrijdagmiddag 17 okt. hield de U.V.V. afd. Bergen haar jaarlijkse contactmiddag. De pre sidente, Mevr. A. Huygens- Bruynzeel opende deze bijeen komst, die ten doel heelt de werksters in U.V.V.-verband iets te vertellen over het werk dat gedaan is en het komende werk samen onder de ogen te zien. Naar aanleiding van het ver zoek van een medicus werd een zich eenzaam voelende bejaarde door een U.V.V.-ster bezocht. Wat bleek nu echter? Deze be jaarde kreeg vrij veel bezoek, maar bleef zich eenzaam voelen. Wat stond hier te doen? Voor een zich eenzaam voelend, nor maal gezond mens, bejaard of niet bejaard, is de beste remedie: inschakeling in werk voor ande ren. Het is helemaal niets bij zonders om bejaard te zijn. Al leen het grote aantal bejaarden is iets nieuws. Een gezonde be jaarde kan best U.V.V.-ster worden en(of) lid van een der zeven vrouwenverenigingen ter plaatse. Bejaarde U.V.V.-sters blijken in de praktijk een enor me steun te zijn voor de goede zaak. Een kort overzicht der ver schillende takken van dienst van de U.V.V- toonde wel aan, dat men er niet stil zit. De Breidienst zorgt voor de actie: Van bejaarden vóór be jaarden. De wol waarvan be jaarden o.a. mouwshawls kunnen breien voor gerepatriëerde be jaarden, werd door de Stichting Pelita geschonken. De U.V.V. kocht uit eigen kas katoen voor het breien van kinder-ondergoed. Dit laatste werk kan ook door niet-bejaarden worden gedaan. De auto-dienst rijdt ongeveer 200 ritten per jaar. Hiervoor worden nog vrijwilligsters ge vraagd. De dienst Tafeltje-dek-je be zorgt per jaar zo ongeveer 1000 porties thuis. De smakelijke maal tijden worden door de Zusters Ursulinen verzorgd. Driemaal per week worden door U.V.V.- sters door weer en wind zeven porties thuis bezorgd bij zieken en bejaarden, die niet meer voor zich zelf kunnen koken. De Naaikamer verstelt en reikt zodoende de behulpzame hand, waar de huisvrouw ziek is of tijdelijk even door het werk heen geholpen moet worden. Voor de ze winter heeft men echter ook nieuwe plannen. Bij de Braïlle-dienst werken zes dames regelmatig voor de blindenbibliotheek te Amsterdam. Er is nog één machine vrij. Wie wil dit mooie werk leren en re gelmatig enkele uren per dag boeken in Braïlle-schrift over brengen? De Postzegeldienst zoekt nog De heer D. Nieuwpoort, be ëdigd vertaler, wonende aan de Buerweg 53 (tel. 2148) is voor nemens een cursus te geven in de Franse taal voor gevorder den, daaronder te verstaan: zij, die een ondergrond van drie ja ren school-Frans hebben. Door conversatie, bespreking der gram matica, vertalen en lezen en na tuurlijk ook thuis daaraan de nodige tijd te besteden (want geen enkele taal is zonder eigen inspanning te leren) zal op de grondslag van het geleerde school-Frans worden voortge bouwd. Wie aan deze cursus wenst deel te nemen melde zich voor 31 okt. aan bovenstaand adres. (Zie advertentie in dit blad). verkoopsters voor de verkoop der Kinderzegels, die 17 nov. ten postkantore begint. In het nieuw verbouwde postkantoor zal men daarbij geen last hebben van koude of tocht. Wie helpt er mee? De Vriendendienst helpt bij plotselinge ziekte der huisvrouw. In het afgelopen jaar heeft de Vriendendienst ook in Elkshove geholpen, toen daar op een ogen blik zowel onder de bewoners als onder het personeel veel zieken waren. En na al deze diensten moet het werk der collectanten niet vergeten worden. Ook dat is niet gering. De U.V.V. biedt haar werk sters niets in de vorm van ver maak, verstrooiing, culturele cau serieën of wat dan ook. Zij geeft niets, letterlijk niets, zelfs het kopje thee of koffie, dat de werk sters op zo'n contactmiddag drin ken, moeten ze nog zelf betalen. En toch, wat schenkt meer vol doening dan met de tijd en de energie, die men over heeft, an deren tot hulp en steun te zijn? Met elkaar, voor elkaar. WEKKERS Voor de leden van de serie A der Berger Kunstkring bracht ,,De Speelkamer'' woensdag avond 15 okt. het detective-to neelspel ..Esmeralda" van Jac Popplewell in de vertaling van Alfred Pleiter. De acteurs hadden in het eer ste bedrijf kennelijk moeite zich in te spelen, maar dit werd al lengs beter en zo zag men dan ook na de pauze werkelijk goed toneelspel. Over de inhoud van het stuk valt weinig te zeggen, zoals dat met elke „detective" het geval is; zo zal de één het gegeven kunnen waarderen en de ander niet. Het slot was goed gevon den. hoewel toneelbezoekers, die graag de oplossing van het ge stelde probleem kant en klaar voorgeschoteld wensen te krij gen, hier met een gevoel van in de lucht te hangen naar huis gingen. Hier moest men zelf de oplossing vinden door het: wat nu? Een aardige bijkomstigheid van deze avond was, dat de jongste actrice slechts enkele jaren ge leden de M.M.S. hier in Bergen had doorlopen. In het Witte Kerkje vierde vrijdagavond 17 okt. het Christ. Gemengd Koor „Bergen" o.l.v. de dirigente mevr. J. Hardijzer- van Gijn, zijn tien-jarig jubileum, met medewerking van de heren N. Dekker, tenor, Alkmaar, C. Bijlsma, organist, alhier en J. Oosterwelder, declamatie, Am sterdam. Dit zangkoor werd indertijd op initiatief van Ds. Telkamp opge richt en stond toen o.l.v. de heèr P. Kok, die door de leden op deze avond nog in dankbaarheid werd herdacht. De aanwezigheid van mevrouw Kok werd dan ook zeer op prijs gesteld. Na de samenzang van Gezang 92, opende Ds. L. C. Timmers, geref. pred. te St. Pancras, deze avond met voorlezing van Psalm 98 en gebed. Vervolgens wenste hij de aanwezigen, namens de jubilerende vereniging, een goede avond toe, niet alleen van muzi kaal genot, maar ook van samen zijn in geloof en lofzang aan God. Fris en krachtig werd het Bondslied van Mr. H. Graaf van Hoogendorp door het koor, met orgelbegeleiding, ingezet. Hierbij bleek al dadelijk dat het koor over goede kwaliteiten beschikt, hoewel de verhouding der diver se stemmen, ook mede door uit vallers wegens ziekte, hier en daar wel wat te wensen overliet. Maar er werd op deze avond met vreugde en toewijding gemu siceerd en gezongen en zo kon men deze avond met de zangers mede genieten van: Ambrosiani- scher Lobgesang van E. Geb- hardt; Heer, mijn hert is boos en schuldig, van Joh. Wagenaar: Benedictus van A. Bruckner: Wohl mir, dass ich Jesum habe van Joh. Seb. Bach. Aan Psalm 116 en Gezang 221 en 223 verleende de heer N. Dekker, tenor, zijn medewerking. Zeer sympathiek was zijn een voudige en doorleefde solozang. De heer C. Bijlsma toonde zich een goed begeleider op het orgel. Ter afwisseling wist de heer J. B. Oosterwelder met zijn de clamatie: „De Gehoorzaal van de Keizer", de hoorders te boeien. Na de samenzang van Gezang 93 werd deze geslaagde feest avond gesloten, nadat aan de di rigente mevr. J. Hardijzer-van Gijn een welverdiende hulde was gebracht door de leden van het koor, namens wie bloemen en een boekwerk werden aangeboden. Maandagmiddag ongeveer te gen twaalven op de Bergerweg, halverwege Alkmaar is een be stelwagen van de wasserij Schoen te Alkmaar, die uit Bergen kwam, door het onklaar worden van de stuurinrichting in de linkerberm van de weg gedoken en tegen een boom tot stilstand gekomen. De inzittenden kwamen er onge deerd af, doch de voorkant van de auto was tot een lelijke, rim pelige mopsneus verwrongen, zo dat het vehikel tot zelf rijden niet meer in staat was. Ds. Bekius heeft beroep ont vangen als 4e predikant in Sneek met een bijzondere opdracht voor het werk onder de Vrijzinnig Hervormden. In het Dorpshuis is donderdag 23 okt. de eerste les gegeven aan de deelnemers van de Franse club voor beginnelingen. Er zijn in deze club nog plaatsen open. Wie doet er mee? Over een paar weken is het te laat, dan zijn de enthousiaste leden niet meer in te halen. Nog steeds is één van de 5 Appèl-woonhuizen, waarvan de trekking op 13 mei plaats had, niet afgehaald, waarde 25.000. De houder van het lot no. A 345143 wordt dringend ver zocht zich vóór 12 november a.s. te melden. Men vermoedt dat dit lot in onze omgeving is verkocht. SERENADE AAN EEN BRUIDSPAAR. De Alkmaarse R.K. Padvin ders Drumband bracht woens dagavond 15 okt. ongeveer half acht een klinkende serenade aan het bruidspaar Tamis-Min, dat in de St. Antoniusstraat hun brui loft vierde. Mej. C. J. Min was Akela bij de welpen te Alkmaar, en de luidruchte hulde op deze avond was te harer ere. Het echtpaar Tamis-Min woont thans te Oudorp. De classis Klundert der Gere formeerde Kerken heeft een com missie benoemd, bestaande uit twee predikanten en twee ouder lingen, die zal onderzoeken of de kerkelijke censuur ook moet worden toegepast op gemeente leden, die lid zijn van de P.v.d.A. of de V.V.D. Bij het lezen van dit bericht hebben we ons afgevraagd: In welke tijd leven we thans? SCHOORL Donderdag j.l. hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Schoorl, een bijeenkomst voor haar leden, waarbij dit keer ook de heren aanwezig mochten zijn. De heer M. A. de Wijs, deskun-_ dige van het Reactor Centrum Nederland, hield deze avond een lezing met film over de vreed zame toepassing van de kern energie, een even interessant als leerzaam onderwerp. Mevr. Bergh opende de avond en heette de aanwezigen van har te welkom. Ook de bestuursleden van diverse verenigingen die voor deze avond waren uitgeno digd werden in het welkomst woord betrokken. Hierna kon de heer Wijs zijn lezing beginnen en hij slaagde er volkomen in deze populair we tenschappelijk te houden, met als gevolg een boeiend gehoor. Atoom, aldus spr., is niet nieuw. Reeds 500 jaar voor Christus was het Democritus, een Grieks leeraar, die in antwoord op een vraag van een zijner leer lingen, waaruit de materie is samengesteld, als volgt handelde: Hij nam een stuk klei en brak dit doormidden, waarop hij ieder stuk opnieuw brak. Toen hij nog slechts een zeer klein stukje over had antwoordde hij: „Indien mijn vingers fijn genoeg waren en mijn ogen scherp genoeg, dan zou ik steeds aan het delen kunnen blijven". Deze deeltjes noemde hij atomen. Arristoteles daarentegen be weerde dat de materie was sa mengesteld uit vier elementen, Vuur, Lucht, Aarde en Water. Jammer genoeg aldus spr., is men toen met deze leer niet verder gegaan, totdat in 1766 een En gelse geleerde (Dalton) aantoon de, dat de leer van Democrites de juiste was. Vervolgens werd de geschie denis vlug doorlopen om weer even stil te staan bij de Franse geleerde Becquerel (1895), die er door een toevalligheid achter kwam, dat er van het Uranium stralen uitgingen, n.l. de alfa en de bèta stralen. Kort daarop ont dekte Villard dat sommige stof fen nog een zeer doordringend soort stralen afgaven, welke men de gamma stralen noemde. Een atoom, aldus spr., be staande uit protonen en neutro nen ziet er uit als ons planeten stelsel. Een kern waaromheen draaien de electronen, welke een negatieve electrische lading be zitten, in tegenstelling met de protonen, die een positieve elec trische lading bezitten, terwijl de neutronen neutraal zijn. Verder heeft men gevonden, dat bij de breking van atoomker nen niet alleen grote brokken, maar ook één of meer vrije neu tronen te voorschijn komen, het geen de mogelijkheid levert van kettingreacties. Daaronder wordt verstaan, dat de vrijgekomen neutronen op hun beurt weer de lingen van Uraniumkernen be werken. Daarbij komen weer neutronen vrij die opnieuw de lingen teweeg brengen, en dit blijft doorgaan, zodat zonder ver der ingrijpen van buiten af de reactie zichzelf in stand houdt, totdat alle uraan op is. Er ontstaat als het ware dus een lawine van neutronen. In een kernreactor en met name te Pet ten, gebeurt hetzelfde. De enorme energie die hiermede vrij komt kan voor allerlei doeleinden ge bruikt worden. Hoe groot de toe passing van de kernenergie voor vreedzame doeleinden wel is, be wees spr. in zijn volgend betoog. Wat is radioactiviteit? Dit is niets anders dan het uitstoten (uit de kern) van electrisch ge laden deeltjes. De medische we tenschap maakt hiervan gaarne gebruik. Bij de opsporing van Inleider: Pater Dr. H. A. M. Fiolet Samenleving van Katholieken en Niet-katholieken in de democratische maatschappij een hersentumor krijgt de patiënt een kleine hoeveelheid radio actieve arsenicum ingespoten. De tumor, die hetzelfde werkt als een spons, neemt deze vloeistof op. Door nu de patiënt af te tasten met een zeer gevoelige Geiger-teller komt op een dia gram de vorm en de plaats van de tumor te staan. In de industrie kan men op dezelfde wijze de slijtages van de machines vast stellen, terwijl op dit gebied een ommekeer Li de conservering te verwachten is. Wat dit laatste betreft liet spr. een aardappel zien die twee jaar geleden reeds bestraald was en thans het uiter lijk had van een aardappel die zojuist uit de grond komt. Zo wordt de scheikunde gebruikt tot heil van de mens. Wat echter gebruikt wordt, kan ook mis bruikt worden, want als men alle atomen van 1 K.G. Uranium-235 splitst, komt er evenveel energie vrij als 20 Miljoen K.G. trotyl kunnen leveren. Alhoewel er nog zeer veel te schrijven zou zijn over wat de heer De Wijs in zijn interessante lezing ten beste gaf, moeten wij eindigen. Beveiliging zeestrand Schoorl - Groet - Camperduin Op maandag 27 okt. a.s., des avonds 8 uur, zal op ons verzoek in „De Roode Leeuw" te Schoorl door de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenke lingen een voorlichtings- en film avond worden gegeven. Deze avond is voor een ieder gratis toegankelijk. Het doel ervan is zo mogelijk te komen tot de op richting van een plaatselijke red dingsbrigade. Wij zijn nl. van oordeel dat het zeestrand niet voldoende be veiligd is. Wij hebben het voor recht van een prachtig en lang gerekt strand, dat elk jaar door meer baders en zwemmers wordt bezocht. Maar wij hebben daar tegenover de plicht ervoor te zorgen dat de gasten veilig kunnen baden en zwemmen. Want de zee maakt niet alleen zijn slachtoffers onder de waaghalzen, maar ook baders die niet kunnen zwemmen lopen gevaar wanneer zij b.v. in een kuil stappen en het evenwicht verliezen. En dit geld ook voor zwemmers wanneer kramp op treedt. Wij hebben de beveiliging van het zeestrand in deze gemeente vergelijken met hetgeen op dit gebied in de naburige gemeenten bestaat, waarbij bleek dat Schoorl hier wel ten achter is. Wij zien het als onze taak om deze achterstand in te lopen. Maar dit kan slechts geschieden met medewerking van de inwoners. Vandaar dan ook dat wij gaarne een ieder die het met ons mooie strand goed meent opwekken om de voorlichtings- en filmavond op 27 okt. a.s. in „De Roode Leeuw" te bezoeken. Schoorl, 24 okt. 1958 Burgemeester en Wet houders van Schoorl, Bergh de secretaris, Belonje Wacht niet langer Zondag 26 oktober Toneeluitvoering door de R.K. Toneelvereniging ,St. Genesius' Ver. gebouw te Catrijp. 8 uur Vrijdag 31 oktober Filmavond, uitg. van de Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, Hotel ,,De Roode Leeuw", 8 uur. □□□□□□□'JDDC Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Donderdag woedde er langs onze kust een behoorlijke Noord wester storm. Wie er niet persé uit moest bleef rustig thuis en stelde zich niet bloot aan de in groten getale neerkomende eikels of kastanjes, die thans de kans van hun leven kregen om ook de begane grpnd eens van nabij te bekijken. Voor een verslaggever ligt dit even anders. Hij is verplicht bij weer of geen weer, i>ij nacht en ontij, (hij zou trouwens niet lie ver willen) er op uit te trekken om nieuws te verzamelen voor de lezers. En zo kwamen we donderdagmiddag nog juist op tijd om te zien hoe vlak voor Camperduin, het Franse schip Brianqon op het strand dreigde te lopen. Nog nooit hebben we een schip zo'n geweldige strijd zien voeren tegen een zee en een wind, die het hoogste punt van razernij nabij waren. Vol bewon dering hebben we gekeken naar de verrichtingen van de kapitein en bemanning, die op het critiek- ste moment hun schip voor een bijna zekere stranding wisten te behoeden. In onze gemeente zelf bleef het bij een enkele boom die de kracht van de storm niet kon doorstaan en daarmede zijn eigenaar veel werk bespaarde. Onze plaatselijke wandelsport vereniging St. Joris heeft één de zer dagen met een volledige groep deelgenomen aan een wan delmars te Haarlem. Allen liepen de mars uit en bovendien werd nog een groeps- prijs in de wacht gesleept. Al vorens het wandelseizoen te be sluiten zal nog een mars van Schoorl naar Den Helder ge maakt worden. Om gedurende de winter bet contact met de Vierdaagse lopers niet te verlie zen zal er voor hen een maande lijkse contactavond gehouden worden. Getracht zal worden om het volgend jaar met een volle dige groep van vijftien leden, in Nijmegen te starten. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm. C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Uen nimmer ruw of schraal^ n Het is de Hamamelis die het 'm doet Maandag 27 oktober a.s. ORANJE-HOTEL Breelaan-Bergen Aanvang 8 uur - Toegang vrij maar adverteert regelmatig in dit blad met een korte suggestieve tekst. Dit alleen kan de omzet van Uw zaak verhogen 1 telefoon 2331, Bergen Ingezonden mededeling Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend. BERGEN 26 okt. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 26 okt. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1