DE DUINSTREEK w,i—M- Peerless regenkiei....6 Fa. A. 0. Abho Slagerij Teuwisse KLAVERJASDRIVE J n kuiper s Slagerij 't mooiste geschenk C. OLDENBURG Ter Burg „Tonnie's opdracht'' He Hoela Hoep Haines imi lieren s J. HEVEA LAARZEH A y,' SAL0H JACOBS Boekhandel OLDENBURG M. v. Teulingen Hereweg 2 - Schoorl - telefoon 272 Hallo! Wij hebben nog Bijstandloten BEELDMAN 1 AFBRAAKHOUT TE KOOP Doei Uw voordeel: éf Zelfbediening Zakenmensen k Cox Orange vertrouwen. Citroenspritsjes Bedrukte Tinneroy Textielhuis „He Vier Trappen" G. MELISSEN, Rijksweg 4, Schoorl „De Leeuw van Schoor!" Tweede Blad vrijdag 24 okt. 1958 Schaft U nu een A.E.6. - ACME SEMA - ZANKER □^□□□□□□□□□□□□aaDaDDanaa 1 pond Doorr. Koelappen f 1.60 maar per kgf 2.98 Woensdag gehaktdag ■rfr hi Artistiek Houtwerk Bond v. Staatspensionnering aid. Schoorl BEZOEKT ONZE PROPAGANDA-AVOND Kiest U 'n Osmia bij Uw dealer: SCHOORL Ons zondagskockjc is deze weck: Plasticolor verf!!! DE GOEDE BERGEN Moderne soriering 99 99 J. Hoogvorst 6I1 Zn voor Dames- Heren-en Kindermaten Laanweg 45 Schoorl aan voor het drogen van de was. Alle merken uit voorraad leverbaar Hereweg 152 (achter) Telefoon 402 Schoorl Alle merken Stofzuigers 1 pond Varkenscarb. v.a. f 1.70 1 ons Pekelvlees f 0.70 1 ons Boterhamworst met GRATIS zakje kruiden en zout Horen «o bezorgen zonder prijsverhoging Telefoon 366 Schoorldam CAFÉ BEELDMAN Aagtdorp Zaterdag 1 november om grote prijzen >en mobetn /C^etmanenl met aiantie Voor een persoonlijk kapsel Stationsweg 1 Telefoon 417 Schoorl Boekensteuners, Fotolijstjes en Presse-papiers (handsnijwerk) Laanweg 35 SCHOORL Alle soorten gedistilleerd Ook aan huis te bezorgen. Hereweg 275 Telefoon 308 Groet C^Jtlies vaat èe ujstta{jefr Ook blikken Bahmi en Nasi Goreng kant en klaar Kroepoek in drie soorten Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Duinweg 7 Schoorl Telef. 235 ZATERDAG: P/2 pond doorr. Runderl. f 2.50 P/2 pond Vet spek P/2 ons Kinnebakham 1 ons Tongenworst 1 ons Leverkaas DINSDAG. 2'/2 pond Varkenspoten WOENSDAG. 1 pond Gehaktkruiden DONDERDAG. 1 pond Saucijzen Alles afgehaald en a contant llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f l.~ f 0.45 f 0.75 f 1.50 f 1.50 f 1.70 op zaterdag 25 okt. a.s. in de zaal van „De Rustende Jager" te Schoorl. Aanvang 8 uur, zaal open 7.30 uur. Medewerking van „Kunst en Genoegen" uit Hilversum. Opgevoerd zal worden ANNA HUE AST A Entree leden f 1,bel. Niet leden f 1,50 bel. NA AFLOOP BAL Kaarten verkrijgbaar bij P. Beeldman, Schoorl en A. v. Buuren, Schoorldam A.s. zaterdag als reklame Hereweg 3, Schoorl, telefoon 236 Mn Altijd zéér welkom, zo n prachtige volledig gegarandeerde Osmia vulpen. Een geschenk waarmee U éér inlegt en dat nog vele jaren dagelijks voldoening zal schenken. 'n Goede vulpen kopen is een zaak van van f 42.50 tot f 9.90 Laanweg 35 Alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram Hereweg 38 - tel. 322 - Schoorl de mode van nu Rokkenvanaf f 22.35 of om zelf te maken f 6.25 p. m mode-artikelen manufacturen Jelefoon wij zijn ruim prima deuren, ramen, kozijnen, vloerhout en dergelijke gesorteerd in Ook wasbakken, closets, waterreservoirs. oude stenen en tegels enz. 2 km van Schoorldam, richting Den Helder door Henk van Heeswijk Nadruk Verboden Onze veronderstelling bleek juist te zijn. Amsterdam bleek als werkterrein plotseling niet meer veilig of beangwekkend ge noeg. De hoeveelheden, die nog naar de hoofdstad kwamen, waren volgens onze begrippen te verwaarlozen. En we lieten de heren voorlopig hun gang gaan. Tot in 1950 de stroom weer groter werd. Opnieuw begonnen wij een zeer voorzichtig en minutieus onderzoek en ditmaal leidde het spoor naar Rotter dam. Na maanden van voorbereidend werk sloegen we toe, en ditmaal hadden we meer geluk. Twee van de hoofdpersonen konden we grijpen, te weten de bij de politie reeds lang als handelaar in verdovende middelen bekend staande Kees van Iperen en zijn helpster, Jopie Tricht, beiden mensen van tegen de veertig. Van Iperen was weduwnaar, Jopie de weduwe van een zekere Van de Elskamp, ook een gewezen bekende van de politie. Er waren voldoende bewijzen. Kees kreeg drie jaar, zijn helpster anderhalf, terwijl de handlangers diverse straffen kregen. Voor de tweede maal hadden we de bende opgerold, ditmaal met de hoofdpersonen en hoewel we op onze hoede bleven en iedereen, die verdacht werd, in de gaten hielden, was de handel in verdovende middelen nagenoeg weggeëbd. De schrik zat er in. Individueel kwam er met een of ander schip nog wel eens een partijtje ons land binnen, maar in de meeste gevallen konden wij deze kleine smokkelaartjes dadelijk in de kraag grijpen. Van een bende was geen sprake meer. Kees van Iperen werd, dank zij z'n goede gedrag in de ge vangenis, vervroegd ontslagen. Wij kregen er bericht van en u begrijpt, mijne heren, dat we zijn gangen terstond nagingen. Maar op de een of andere wijze verdween hij uit onze gezichts kring. Wij raakten zijn spoor kwijt en we veronderstelden al, dat hij naar het buitenland was uitgeweken. Al spoedig kwamen we tot de ontdekking, dat we ons vergist hadden. Want Kees was nog geen half jaar vrij, of we ontdek ten, dat de handel in verdovende middelen weer begon op te bloeien. Ditmaal voornamelijk marihuana. Welke een bederven de invloed marihuana heeft op de rokers, die eraan verslaafd raken, behoef ik u wel niet te vertellen. We moesten dus weer aan het werk. Aanvankelijk zaten we op een heel verkeerd spoor, want in een duitse krant stond in 1955 een opzienbarend artikel, waarin gezegd werd, dat de amerikaanse troepen in Duitsland verslaafd geraakt waren aan verdovende middelen, die van Nederland uit naar Duitsland zouden zijn gesmokkeld.*) We zochten het toen aanvankelijk in de havensteden, te weten Rotterdam en Amsterdam. Maar hoe nauwkeurig we ook te werk gingen, er was geen enkele aanleiding te veronderstellen, dat de grote partijen marhuana via een der genoemde haven steden ons land binnen kwamen. Er moest dus een andere toe- voerweg zijn. Maar waar? We dachten natuurlijk meteen weer aan Kees van Iperen. Door een samenloop van omstandigheden kwamen we vorig jaar te weten, dat Kees zich een andere naam had aangemeten. En wel via de burgerlijke stand. Want hij bleek in dat jaar ge huwd te zijn met zijn vroegere assistente, jopie Tricht, oftewel mevrouw de Weduwe Van de Elskamp. Op de een of'andere manier had Kees zich voorzien van valse papieren en huwde hij als Hendrik Rosmalen. Zijn fout was, dat hij bij de aangifte de ons bekende naam van zijn aanstaande vrouw opgaf: Jo hanna Tricht, weduwe van Gerard van de Elskamp. Zodoende kwamen we Kees, die we dus voortaan Rosmalen zullen noe men, op het spoor. Ongetwijfeld zal de smokkelarij hem geen windeieren hebben gelegd en we kwamen te weten, dat hij een landgoed had gekocht in de gemeente Klokveen, meer in het bizonder in het onder deze gemeente ressorterende dorp Wil- schoten, genaamd 't Hooge. We gingen voorzichtig op onder zoek uit en we kwamen te weten, .dat deze meneer met zijn vrouw een rustig leven leidde en zijn tijd doorbracht met vissen. Hij had een motorboot en voer de Waddenzee op, doorgaans buiten de vijf-mijls-zöne, en dit laatste was natuurlijk verdacht. We vermoedden al, dat onze Rosmalen met zijn zogenaamde visserij de politie om de tuin wilde leiden en dat hij zijn oude stiel weer ter hand had genomen, dus de politie te water en de douane kreeg opdracht onze oude vriend te schaduwen. Natuurlijk zonder resultaat. Hij bleek inderdaad niets anders te doen dan te vissen. Hij is tweemaal geënterd door de water- politie en beide malen is zijn boot van boven tot onder door zocht, zonder enig resultaat. Men vond nooit iets anders dan visgerei, en gevangen vis. Bovendien een verontwaardigde heer Rosmalen, die zich zou gaan beklagen bij de politie. En u weet, mijne heren, in Nederland is het zo: Je moet bewijzen hebben, wil je iemand arresteren voor een overtreding of misdrijf. Dus wij, mensen van de politie, moesten voorzichtig zijn. Vanzelfsprekend hadden we de heer Rosmalen kunnen arres teren, omdat hij zich in Nederland ophield met valse indenti- teitsbewijzen. Doch in de eerste plaats was zulks onze taak niet en in de tweede plaats zal de politie de laatste zijn om iemand, die in het verleden een misstap heeft begaan, in de wielen te rijden, als hij een nieuw leven wil beginnen. Hoewel Rosmalen dit nu niet bepaald deed op wettige wijze zijn veranderde naam begrepen wij wel, dat er geen prettige herinneringen kleefden aan de naam Kees van Iperen. We wilden hem deze zijpas vergeven, als hij inderdaad besloten was een punt achter zijn laakbaar bestaan als smokkelaar te zetten en een ordente lijk lid van de maatschappij te worden. Opnieuw, zo dachten we, waren we op een verkeerd spoor. Desondanks werd de stroom marihuana, die in de steden, voor namelijk in Amsterdam kwam, steeds groter, dus moest er er gens een bende aan het werk zijn. Nu werkt er in Amsterdam al enige jaren een jonge inspek- teur bij de dienst verdovende middelen, inspekteur Busselaar. Deze was voornamelijk belast met het onderzoek in de hoofd stad en hij was na enige tijd opnieuw de mening toegedaan, dat de bende in het noorden van het land werkte. Hij dacht aan Folkezijl, omdat deze havenplaats dicht bij de duitse stad Ein den ligt. Ik kreeg opdracht naar Folkezijl te gaan en deze plaats voorlopig als mijn werkterrein te beschouwen. Opnieuw schaduwden we de boot van Rosmalen, maar we hadden niet de minste aanwijzing. Zelf ben ik enkele dagen in Wilschoten aan het werk geweest, maar de bevolking daar had al gauw door, dat ik van de politie was, dus verder werken had geen zin meer en ik keerde terug naar Folkezijl. We bereikten even wel niets en de marhuana kwam in grote partijen in Amsterdam. Af en toe werd wat in beslag genomen en volgen er arrestaties, maar we begrepen wel, dat we de hoofdpersonen van de bende moesten hebben, wilden we een einde maken aan deze handel. Nu heeft inspekteur Busselaar een oude schoolkameraad laten we hem Jansen noemen die zo juist slaagde voor zijn examen en die familie of kennissen had in Wilschoten, waar heen hij met vakantie zou gaan om wat uit te rusten. Inspekteur Busselaar vertelde hem van de smokkelaffaire en vroeg, omdat hij toch naar Wilschoten ging, zijn ogen goed open te houden. Een particulier ontdekt soms meer dan tien politiemannen. Jansen beloofde dit en ging met vakantie naar Wilschoten. Door een toevallige omstandigheid maakte hij kennis met de enige dochter uit het eerste huwelijk van onze vriend Rosmalen, Ineke. Deze jongedame was op een kostschool in de dagen, dat haar pa in de gevangenis zat en op 21-jarige leeftijd, toen pa al lang 't Hooge had gekocht, kw.am ze naar huis. Ze kreeg een auto een blauwe sportwagen als verjaardagcadeau en daarmee toerde ze. Al gauw bleek ons, dank zij de inlichtingen van Jansen, dat deze jongedame dikwijls ritten maakte van Wilschoten naar Amsterdam. We hadden natuurlijk onderweg haar wagen kunnen aanhouden en doorzoeken. Dan zouden we misschien marihuana gevonden hebben, maar we wilden ditmaal definitief afrekenen met de hele bende, dus we lieten haar stil haar ritjes maken, doch schaduwden haar, voornamelijk in de hoofdstad en noteerden alle adressen, waar zij haar voorraad loosde. Om de proef op de som te nemen, liet inspecteur Busse laar eens een inval doen in een der huizen, waar juffrouw Ineke haar koopwaar afleverde. We dachten aanvankelijk bot gevan gen te hebben, maar een paar sloffen sigaretten het was in een café kwamen ons verdacht voor. We lieten ze onder zoeken en het resultaat was, dat het marihuana-sigaretten wa ren, verpakt in hulzen van bekende sigarettenmerken, com pleet met banderolles e.d. Zouden wij deze dame ergens on derweg aangehouden hebben, dan zouden we hoogstens enkele sloffen sigaretten gevonden hebben en waarschijnlijk geen ogen blik gedacht hebben aan marihuana. We wisten dus dit: de sigaretten met marihuana-tabak komen rechtstreeks uit het buitenland, of de indische hennep komt in dozen en er worden in Nederland sigaretten van gemaakt. We gingen overhellen naar dit laatste, omdat er nederlandse bande rolles omzaten en de hulzen afkomstig waren van nederlandse fabrieken. Zie de Telegraaf van 6 juni 1957, blz. 5 (Wordt vervolgd) Schider zelf met DROGISTERIJ UO _0€OOlSItN A4SOOAIIf- Hereweg 21 met speciale las Uit voorraad leverbaar Telefoon 2379 t.o. de bioscoop Stationsstraat 9 Telefoon 2414 - Bergen

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5