Wetkilad 99 99 K. C. B. R. K. Vrouwengi 1de Ze"u<& SCHOORL W. F. B. N. Mr. Opt. D. W. Pastoor Opbrengst collecte Agenda Eerste Steenlegging Oranjehotel gesprekken De Vriendenkring GERRITSEN geneesmiddel Vrouwenbond N.V.V. Succes te Wieringerwaard VRIJDAG 31 OKT. 1958 35e JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Donderdagavond 23 okt. hield het K.C.B. zijn eerste avond, na zich, zoals mr. Kamp in zijn ope ningswoord zeide, evenals de Bergense Middenstand een korte vakantie veroorloofd te hebben. De amateurs, minder schroomval lig dan de kunstenaars, gaven reeds blijk van hun activiteiten in een tentoonstelling, die zeker een bezoek waard is. Hoewel het K.C.B. wel in het talent, doch niet in het lot ge looft, werden deze avond loten verkocht ten bate van de Roland Holststichting. De prijs van deze loterij waren de uiljes der wijs heid en onwijsheid, vervaardigd door mevr. Marijke Visser. De gitarist Pieter v. d. Staak schonk zijn hoorders vele ogen blikken van muzikaal genot met zijn fijnzinnig snarenspel en voer de hen, al musicerend, niet alleen door de eeuwen heen, maar bracht hen tevens in kennis met de gitaarmuziek der verschillen de volken. Zo zal het voor velen een verrassing zijn geweest een romance van Nicolo Paganini te horen. Deze grootmeester op de viool heeft ongeveer 120 stukken voor gitaar gecomponeerd. Vrij zelden is men in de gele genheid gitaar-soli te beluisteren. Het fijne, subtiele geluid van het snarengetokkel, dat soms haast summier en toch zo fijntjes de muziek duidt, eist zowel van de speler als van toehoorder een grote concentratie. Elke te licht of te zwaar aangetokkelde noot valt onmiddellijk op, als een stoornis in het parelend spel der snaren. De heer v. d. Staak gaf goed spel te horen en kwam in de schouwburgzaal heel wat be- vorig optreden in de overvolle dancing. „Op het mes" door Godfried Bomans, bleek in de praktijk het hanteren van een vrij bot mes. De steken daarmede toegediend ter zake van het alkmaarse sane ringsplan, troffen, door gebrek aan nuchtere feitenkennis, on- schuldigen. Het is altijd een hachelijk iets, als een auteur uit hoofde van zijn auteurschap zich waagt aan een oordeel over een zaak, waarin hij niet deskundig is. Op een avond als deze doet het oordeel er niet zoveel toe, als de bewoordingen maar scherp en geestig gekozen zijn. Doch wat Op vrijdag 7 nov. zal de heer A. M. de Lange de le steen leggen van het nieuwe Schoolgebouw van de Middelbare Meisjesschool alhier. Maandagavond vond in het Oranjehotel de tweede avond plaats der Oranjehotel-gesprek- ken, waar ditmaal Pater dr. Fio- let sprak over: Samenleving van katholieken en niet-katholieken in een democratische maatschappij. Om een betere verhouding tussen de groepen tot stand te brengen is eerst nodig het openhartig ge sprek, vervolgens eerbied voor de persoonlijkheid van de ander en eerst dan kan samenwerking in federatief verband mogelijk wor den. Het is niet nodig eigen opi nies op te geven en/of eigen standpunt te laten varen, doch wèl dat men de andersdenkende respecteert met alles wat daaraan vastzit. Dit in de praktijk ge bracht kan tot eigen groei bijdra gen. Deze zienswijze lokte ver schillende opmerkingen uit van de zijde van het gehoor, waarop door de spreker werd geantwoord op de bekende prettige wijze, waarvan deze paters het monopo lie schijnen te bezitten. Ook wees de spr. er op, dat de door hem geschetste middelen nog maar al te weinig worden toegepast in alle kampen, weshalve hij de toe passing daarvan aanbeval, iets, waarbij we hem gaarne secunde- ren. dat betreft, was het mes bot en een zaag gelijk. Naar eigen woor den verkiest de heer Bomans de satyre en de ironie. Deze treden echter zelden in zijn werk naar voren. Hij weet de dingen door een iets verwrongen belichting lachwekkend, grappig of geinig voor te stellen, maar de ware, fijngeestige ironie is hem vreemd. Over smaak valt niet te twis ten, zo dus gezwegen over de wijze, waarop hij meent zijn werk voor het voetlicht te moeten bren gen. Bij velen oogstte hij daar mede bijval, anderen zullen, zelf lezend, méér van zijn werk ge nieten, maar waarom vraagt iemand, wiens natuurlijke kussens blijkbaar niet stevig genoeg zijn om rust,';1 op een houten stoel te zitten, nier om een zachter onder laagje in plaats van steeds op en neer te blijven wippen? Zaterdagavond 25 okt. hield de klaverjasclub De Vriendenkring haar eerste drive in dit seizoen in de gezellige zaal van „Het Wa pen van Bergen dat door zijn heldere verlichting en fleurige aankleding, de geest der gezel ligheid ten top wist te voeren. In opgewekte stemming werd er van het begin tot het einde der drive gespeeld, waarvan het resultaat als volgt was: 1. C. MinC. v. d. Ham 5266 pt; 2. B. Louwe'Min 5201 pt: 3. P. CampenhoutO. Kees 5129 pt; 4. mevr. Grijspaardehr. Bo- gaarde 4798 pt; 5. mevr. Schek- kerman—mevr. Bogaarde 4616 pt; 6. MantelJ. de Waard 4502 pt; 7. H. Dekker—H. Schotten 4484 pt; 8. C. MinG. Bos 4472 pt. Dinsdagavond 21 okt. showden vol opgewektheid dames van het R.K. Vro vengilde de nieuwste najaarsmodellen van de „Bonne- terie" voor de leden. Het ging er aardig en ongedwongen toe en vooral het aan ballet-danseressen herinnerende slotnummer wekte vrolijk gelach. Ongetwijfeld zal menig mannequin wel gedacht hebben: „Mocht ik dat maar hou den". De dames weten nu wat er te koop is bij de „Bonneterie" én bij mevr. v. d. Steen, want ook deze zaak showde mee, toen het om de nachtkleding ging. Dr. G. J. Stokreef, dierenarts te Heiloo, hield een causerie over het ontstaan van de veeartsenij kunde en de taak van de veearts. In West-Europa is de eerste vee artsenijschool pas een honderdtal jaren geleden geopend en wel in Frankrijk. Daarvoor waren er na tuurlijk wel al lieden, die aan paarden hulp verleenden voor zo verre hun kennis reikte. De com binatie was vaak hoefsmid-paar denarts. Langzamerhand is de veeartsenijkunde op gang geko men tot zij de hedendaagse hoog te bereikte. Wat is heden ten dage de taak van de dierenarts? De dieren ge zond te houden. En dat is geen gemakkelijke taak, want terwille van de economie wordt van de dieren veel gevergd. De koe geeft tegenwoordig ongeveer 4000 kg melk per jaar, waarvan het vet gehalte opgevoerd is tot een per centage, dat veel hoger ligt dan het kalfje verdragen kan. De vee arts moet nu voorschrijven deze melk af te romen, anders wordt het kalfje ziek. De handel verlangt tegenwoor dig een varken met grote vrucht baarheid en snelle groei, met wei nig vet en veel vlees. Men is er in geslaagd door speciale voeding 15 a 20% van wat vroeger vet was in vlees om te zetten. Wat is echter het gevolg? De dieren zijn biologisch volkomen ver anderd, en dat werpt veel pro blemen op. Een daarvan is de kwestie van de vruchtbaarheid. Deze eenzijdige ontwikkeling gaat, zoals blijkt, ten koste van de vruchtbaarheid. De opgave voor de veeartsenij kunde is het vee gezond te hou den. In Nederland is men er in geslaagd de rundveestapel, de varkens en het pluimvee t.b.c.-vrij te krijgen. Dat is voor de mens DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Donderdagmiddag 23 okt. hield de Ned. Ver. van Huisvrouwen een gezellige bijeenkomst, geheel door de leden verzorgd. Het ge heel was pretentieloos en aardig. Het eigen dameskoortje zong met opgewektheid, mevr. A. B. van GelderFret hield de dames een half uurtje in de toverban van het bijgeloof. Mevr. H. Reinders Siegers droeg van Ina van den Beugel voor: „Altijd blijft de droom", waarin de inhoud der sprookjes bekeken wordt in het licht der moderne toestanden en waaruit dan blijkt, dat alleen de wensdroom van een lang en ge lukkig leven nog in onze tijd stand houdt. Na een gezellige pauze met koffie en koekje en veel gebab bel, volgde een geanimeerd par tijtje hersengymnastiek o.l.v. mevr. Ezerman, mevr. Daalder en mevr. Kamp. Waarna tot slot het dameskoortje nog enkele liederen zong. Een middag, die bij velen in de smaak viel. van enorme betekenis, want bijv de jeugd-t.b.c., welke voor het 16e jaar optreedt, is te wijter aan I besmetting door rund-t.b.c. Het werk van de veearts is in 3 takken te splitsen: le. De veearts, die het platte land, de boerderij op gaat om de dieren gezond te houden. 2e. De veearts, die in de slachthuizen werkt bij de keuring, om te voorkomen dat vlees, dat besmet is met parathyphusbacillen (z.g. vleesvergiftiging) en andere voor de mens besmettelijke en schadelijke bacillen, in de handel komt. 3e. De veearts met een prak tijk voor kleine huisdieren. De opleiding tot veearts duurt 7 jaar. Zuster de Grauw dankte de spreker voor zijn interessante causerie. De presidente van het Gilde, mevr. DiesfeldtPieters, kon wegens ziekte deze avond niet bijwonen. Gelukkig waren de be richten over het verloop der ziekte bemoedigend en hopen alle dames haar weer binnen afzien bare tijd achter de bestuurstafel te zien. HORLOGES De Afd. Bergen-N.H. van de W.F.B.N. hield op 16 dezer de eerste discussieavond van dit sei zoen. De Voorzitster dezer Afd. herdacht Paus Pius XII, wiens overlijden ook voor de W.F.B.N. een groot verlies is omdat hij bij verscheidene gelegenheden blijk gaf met deze beweging te sym- patiseren. Vervolgens kwam het plan ter sprake om door een reklame- plaatje in de bioscoop grotere aandacht van het publiek op het streven der Wereld-Federalisten te vestigen. Het plaatje werd door mevr. ReitsmaValenga belangeloos ontworpen en gete kend. Een nieuwe brochure, bevat tende veel wetenswaardigs om trent de W.F.B.N., is uitgekomen en verkrijgbaar voor 25 ct. bij de Penningmeester J. Horsmeier, Kerkedijk 104 te Bergen Een belangrijk Congres is op 8 sept. j.l. te Versailles gehouden door de World Parliamentarians Association. In het „Handvest van Versailles", dat tijdens dit Congres opgesteld werd, wordt o.a. gezegd: Het punt is bereikt in de ge schiedenis van de mensheid, waarop de volkeren, parlementen en regeringen van de wereld het besluit moeten nemen om de oor log uit te bannen, de oorlog die, afgezien van andere rampen, thans de mogelijkheid inhoudt van de algehele vernietiging van het menselijk geslacht. De volkeren, parlementen en regeringen van de wereld moeten besluiten een Wereld- en Gezags orgaan in het leven te roepen, belast met de verantwoordelijk heid om een permanente vrede te handhaven. Dit Wereld - Gezagsorgaan moet de beschikking hebben over de nodige bevoegdheden en mid delen om deze taak te vervullen. Wij. Parlementsleden van vele staten, bijeengekomen in de Gale rie des Batailles van het Paleis te Versailles, op 8 september 1958, wijden ons aan de verwezenlij king van een duurzame wereld vrede en de algehele afschaffing van de oorlog. Wij beloven plechtig dat wij doormiddel van onze parlementen en onze regeringen ernstig zullen trachten dit doel te bereiken, op dat mannen, vrouwen en kinde ren over de gehele wereld gered mogen worden van de vernieti ging die hen bedreigt. Wij doen een beroep op de Ministers-President, de Ministers van Buitenlandse Zaken en de Regeringen, die instemmen met de beginselen die aan dit beleid ten grondslag liggen, om een wereld conferentie bijeen te roepen van volkeren, parlementsleden en re geringen om te beraadslagen hoe men tot stand kan brengen: 1Een wereld-assemblee om een wereld-rechtsorde op te stel len teneinde een duurzame vrede te verzekeren en te handhaven; 2. Een Uitvoerende Macht om deze wereld-wetten in werking te stellen; 3. Internationale Hoven van Justitie, met dwingende bevoegd heid om recht te spreken in alle conflicten betreffende deze we reld-wetten; 4. Een Wereld-Politiemacht om deze wereld-wetten te hand haven tegen allen die deze wetten schenden of dreigen te schenden, om aldus een algemene, gelijktij dige en volledige ontwapening van alle staten mogelijk te maken. De opbrengst van de kollekte voor het Koningin Wilhelmina- fonds, tot bestrijding van de kanker, bedraagt in de gemeente Bergen, naast de zich steeds uit breidende bijdrage van contri buanten, 1242.50. Namens het comité dankt mevr. EecenSlot, de kollektrices heel hartelijk voor hun medewerking. Stichting A. Roland- Holstfonds opgericht Toen de afgelopen zomer de zeventigste verjaardag van A. Roland Holst werd gevierd, bood men hem onder meer een cheque van 1000 aan. Dit bedrag gaf Roland Holst onmiddellijk als eerste storting vooreen fonds ter ondersteuning en verlichting van kunstenaars, die tijdelijke materiële beroeps moeilijkheden hebben. Voorwaarde is alleen, dat de kunstenaars wonen in Bergen en omgeving. Intussen streeft het bestuur er naar de aanwezigheid van deze stichting tevens aan te wenden om het contact levendig te houden tussen de Bergense kunstenaars wereld en iedereen in het land die door zijn bijdrage te storten, blijk van belangstelling geeft voor deze residentie der muze. In mei van ieder jaar hoopt het bestuur een manifestatie te orga niseren met medewerking van de kunstenaars. Voor mei 1959 hebben Annie M. G. Schmidt en Hans Henke- mans reeds hun medewerking willen toezeggen. Het bestuur bestaat uit de he ren A. Roland Holst, stichter; mr. A. F. Kamp, voorzitter; mr. A. D. van Regteren Altena, vice-presi dent; mr. W. F. J. Fischer, secre taris-penningmeester; Hans Hen- kemans. lid-musicus; W. L. M. E. van Leeuwen, lid-letterkundige en prof. Jaap Min, lid-kunstschilder. Verwacht mag worden dat ve len bereid zullen zijn om tot de stichting toe te treden, als con tribuant voor jaarlijks 2.50, of als donateur voor een bijdrage van 10.per jaar, of als drager voor een bedrag van honderd gulden ineens. Dinsdagavond 21 okt. hield de Vrouwenbond N.V.V. haar maandelijkse bijeenkomst in het Dorpshuis. Op deze avond sprak de heer Langereis over het werk van de geleide-hond. Martin, zijn eigen trouwe vriend en geleide hond, was natuurlijk ook aanwe zig. Daar wij reeds eerder in" ons blad het werk van de geleide hond beschreven, zullen we niet in herhaling vervallen. Het was een geslaagde avond, waarop voor het eerst de nieuwe tafels en stoelen van het Dorpshuis in ge bruik werden genomen. De stoelen zitten om er niet weer uit op te staan, zo plezierig! BENOEMING. MeJ. T. Winder is door de raad van Alkmaar benoemd tot onder wijzeres aan de Vondelschool al daar. SCHOORL „Onder Valse Vlag Zondagavond gaf de toneel vereniging „St. Genesiuseen re delijke vertolking van bovenge noemd stuk, voor een zaal met belangstellenden, dat eveneens behoorlijk genoemd mag worden. De voorzitter, de heer S. Op dam, heette de aanwezigen harte lijk welkom en wenste hen een plezierige avond toe, na de mede deling te hebben gedaan, dat één der speelsters een keelaandoening had opgelopen, zodat verzocht werd alle stilte in a.cht te nemen. Of een gedeelte achter in de zaal dit nu verkeerd begreep is ons tot nu toe onbekend, doch een feit is het dat in de aanvang veel van het gesprokene verloren ging door het rumoer achter in de zaal. Het stuk zelf had een plezierige inhoud en speelde zich af in het huis van een bankier, dat het to. neel werd van een serie verwik kelingen welke ontstonden door dat een te verwachten echte graaf SCH00RLSE GEMEENSCHAP Zaterdag 1 november Klaverjassen in café Beeldman te Aagtdorp. Aanvang 8 uur. Maandag 3 november Lezing met lichtbeelden over de staat Israël, Ned. Herv. Vrouwengroep, 7.45 uur Con sistoriekamer te Schoorl. Vrijdag 7 noyember Voordrachtsavond, Algemeen Welzijn, 8 uur in „De Roode Leeuw". Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" voor de loodgieter werd aange zien en de te verwachten loodgie ter voor de echte graaf. Mevr. Opdam-Witteveen die de rol vervulde van de zuster van de bankier, speelde in goede stijl, doch spra.k soms te zacht. De bankier werd gespeeld door de heer J. Louwe en deze deed dit op voortreffelijke wijze. Ook zijn dochters Yvonne en Eefje speel den hun rol goed, hoewel laatst genoemde zich iets meer had kun nen geven. De traditionele butler ontbrak ook nu niet en de vertolking die de heer Joh. Louter hiervan gaf was zonder meer af. De loodgietersrol werd goed vertolkt door de heer B. Hage- man, ofschoon o.i. hier nog veel meer van te maken geweest was. De echte graaf werd zeer goed vertolkt door de heer Fr. Kaan dorp. De regie was in goede han den bij P. Louter, evenals de grime, welke door Jac. v. Baar uit Warmenhuizen werd verzorgd. Na afloop volgde nog een geani meerd bal, dat voor de vele dans- lustigen echter een teleurstellend en onbegrijpelijk einde vond, toen om half één de muzikanten zon der meer hun instrumenten in pakten. Onbegrijpelijk des te meer, om dat bij informatie bij de beheer der van het Verenigingsgebouw kwam vast te staan, dat een ver gunning tot half twee aanwezig was. Op een vraag onzerzijds aan één der leden van het orkestje wat de reden van deze haastige aftocht was, kregen we te horen dat de muzikanten naar huis wil den. Onbegrijpelijk! De deelnemende leden van de konijnenfokvereniging „De Duin streek" behaalden bij de jaarlijk se tafelkeuring van „Nut en Sport" te Wieringerwaard, waar voor veel belangstelling was, de volgende fraaie resultaten: Best gekleurde Vlaamse Reus, eigen. S. de Boer, z.z.g. (Ram), Mevr. Schmalz-Vader werd drie maal eerste met Rex (3 x z.z.g. en 1 x z.g.), Marter (2 x z.z.g.), Tans (2 x z.z.g.), en Mevr. Beets-Jonker had de beste Franse Hangoor (z.g.). Rest ons nog te vermelden dat de keurmeester vol lof was over de dieren van de vereniging „De Duinstreek ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. tot j-ijn recht, dan bij zijn jjliiiiiiiiiHiiii'inuiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Dinsdagavond van 7-8 uur Vrijdagavond van 7-7.30 uur (Ziet de etalage) Heeft U een RECEPT van Uw oogarts (particulier of ziekenfonds) 5 Ook daarmede kunt U terecht bij s p/a Hereweg 33 ^liimiiiiiiiiniiiiiiinHiimiiiiiuiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiilF (Ingezonden mededeling) Mijnhardt's Zenuwtabletten i» □aaaaDairjaaciaaaaaDaDBatit: telefoon 2331, Bergen BERGEN 2 nov. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 2 nov. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1