tDag der Verenigde Naties' herdacht j IIE JOKG's Autoverhuur telefonisch te bereiken zal zijn op 't groepsno 611 (2 lijnen). IVOROL: Tanden rein-Adem fris Propaganda-avond St. Nicolaas-actie Schoorl Algemeen Welzijn BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. nieuwe Vauxhall 1958 Comité Ouden van Dagen Burgemeester Niele van de Egmonden jubileert GEMEENTE SCHOORL Medegedeeld wordt, dat het Gemeentehuis, Duinweg 1 te Schoorl met ingang van 1 november 1958, De tot dusver gebezigde nos 223 en 511 komen met ingang van even genoemde datum te vervallen. De secretaris van Gemeente Schoorl Dinsdag werd er ter gelegen heid van de ,,Dag der Verenigde Naties" een avond georganiseerd door de plaatselijke commissie en het N.O. V.l.B.-comité afdeling Schoorl. Mevr. Evd. Sluis.Fintelman, lid van de Gemeenteraad van Amsterdam, hield een lezing met als titel: ,,Is het geluk der kinde ren ons iets waard". In zijn openingswoord heette de heer Koeman de spreekster har telijk welkom, evenals de Zeer- eerw. Heer Pastoor Herzberg en Burg. Bergh. Spreekster memoreerde het feit, dat op 24 oktober 1945 de V.N. waren opgericht. Na de eerste wereldoorlog werd de Vol kenbond opgericht, die echter mede door de kapitale fouten die er werden gemaakt, gedoemd was om te verdwijnen. De tweede we reldoorlog liet ons na beëindiging een triest beeld zien. 45 miljoen doden, 10 miljoen verwoeste huizen, 6 miljoen men sen werden vergast en 20 miljoen verdreven. Van Europa was een puinhoop gemaakt. Het was daarom geen wonder dat het Handvest der Verenigde Naties door 51 landen werd ge tekend, met als doelstelling de mensen te vrijwaren van de gesel van de oorlog. Spreekster stelde de vraag: ,,Hoe is het nu in okt. 1958?" De doelstelling is nog niet be reikt, immers er is altijd een grote afstand tussen ideaal en werke lijkheid. Toch mogen we dank baar zijn. Waren de V.N. er niet geweest, wellicht zouden we er internationaal minder goed voor staan. Meerdere malen hebben we aan de rand van de afgrond gestaan. In dit verband werd her innerd aan de Korea-oorlog en de Suez-kwestie. Vervolgens deelde mevr. v. d. Sluis—Fintelman enkele interes sante cijfers mede. 85 van het wereldinkomen is in handen van 15 van de wereldbevolking, 2/3 van de mensen is ondervoed, het overige derde deel kan zich dus ten koste van hen een hoge levensstan daard permiteren. Het spook van de honger waart door de wereld met alle ellende, maar ook met alle gevaren van dien. De wereld is na de tweede wereldoorlog op drift geraakt, banden zijn losge scheurd en het kookt en bruist als op de eerste scheppingsdag. Deze tijd vraagt mensen die bereid zijn de daad te stellen. Wanneer over veertig jaar de wereldbevolking is uitgegroeid tot drie miljard zie len, dan zal er nog veertien pro cent van het aardoppervlak over blijven voor cultuurgronden. Dan is het een even grote daad voor de vrede, dat iedere boer een goe de ploeg krijgt. Spreekster beschreef in het kort het werk der V.N. op het poli tieke vlak. Over het Kinder- Nood-Fonds sprekende, deelde zij mede dat dit zestig miljoen nood lijdende kinderen omvat. Dat kind is schuldeloos aldus spreekster, het heeft niet om het leven ge vraagd. Wat hebben wij van de wereld gemaakt? Een onbewoon bare wereld? Het zien van een noodlijdend kind is een aanklacht tegen de wereld, tegen ons, en het is alles schaamte wat over blijft. Vervolgens werd nog gespro ken over de landbouw en voed- selorganisaties. De Wereldge zondheidsdienst- en de Vluchte lingen-organisaties, die zich van daag de dag moeten bemoeien met anderhalf miljoen vluchte lingen. Met de conclusie, dat naasten liefde de beste waarborg is voor het instandhouden van de wereld, en een aansporing de huis aan huis collecte in Schoorl zeer mild te gedenken, besloot Mevr. v. d. Sluis-Fintelman haar interessan te rede. Na de pauze werd een film vertoond van de filmspeler Dan ny Kay, getiteld Kinderogen glunderen weer", vervaardigd in opdracht van de UNICEF. In deze film kwam het werk van het Kinder-Nood-Fonds goed tot zijn recht. Aan het slot van de avond bra.cht Burg. Bergh een dank woord aan de heer Koeman en zijn medewerkers, die deze avond georganiseerd hadden. Ook Me vrouw v. d. Sluis-Fintelman was hij zeer erkentelijk voor haar diep menselijk betoog. Spreker vroeg zich af wat wij als klein volk kunnen doen om steeds dreigende oorlogen af te wenden. De dagelijkse zorgen voor het gezin die men heeft, zijn maar klein in vergelijking tot de omstandigheden waaronder an deren leven. Daarom aldus spr. is de hulp aan deze mensen een offer waard, maar dan ook een offer. In dit verband deed spre ker een beroep op de aanwezigen voor de inzameling, die dezer dagen gehouden zal worden. Tenslotte sprak de heer Koe man nog enkele woorden van dank aan allen die hadden mede gewerkt om deze avond tot een geslaagde avond te maken. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. In hotel ,,De Rode Leeuw hield maandagavond, op initiatief van Burgemeester en Wethou ders onzer gemeente, deze Bond een propaganda-avond. Het doel hiervan was om zo mogelijk te komen tot het oprichten van een plaatselijke afdeling, in verband met het feit, dat steeds meer vreemdelingen in onze gemeente recreatie zoeken en die door hun te grote onbekendheid met de zee de gevaren van verdrinking gro ter maken. Burgemeester Bergh opende de avond met een welkom aan allen, in het bijzonder aan de leden van de reddingsbrigade uit Alkmaar, alsmede aan de heer Kattestaart, van de bond en de heer Smit. Be halve deze heren merkten we nog op de heer v. d. Griend van de Overdekte uit Alkmaar, alsmede Dr. Brust, van de plaatselijke E.H.B.O. Na een korte inleiding werd het woord gegeven aan de heer Kattestaart, die een pleidooi hield voor de oprichting van een bri gade. In het kort memoreerde spreker de totstandkoming van deze avond en de prettige mede werking van Burgemeester Bergh en ging vervolgens over tot het bespreken van de verschillende verdrinkingsgevallen, welke, al dus spreker, niet altijd, maar vaak voortkomen uit waaghalzerij. Behalve de E.H.B.O. behoort er aldus spreker ook een red dingsbrigade aanwezig te zijn. Uw hulp is niet alleen gewenst, doch dringend nodig. Vervolgens werd een film ver toond, toegelicht door de heer Smit, waarin aangetoond werd op welke manieren een in nood ver kerende zwemmer gered kan worden. Eveneens werden de verschil lende werktuigen getoond, die bij een redding noodzakelijk zijn. Nadat nog enkele sprekers het nut van een dergelijke afdeling besproken hadden, werd de ge legenheid gegeven zich hiervoor op te geven. Een achttal aanwe zigen gaf zich hiervoor op,- een weliswaar klein getal, hetgeen echter zijn oorzaak vond in het feit dat men een basisopleiding als zwemster achter de rug moet hebben, waarbij tenminste als eerste vereiste de schoolslag en rugzwemmen behoren. Om echter eens kennis te ma ken met het reddend zwemmen, zal de Alkmaarse Reddingsbriga de op donderdag 13 november in het Overdekt zwembad een de monstratie geven, waarbij allen die er belang in stellen, dus ook zij die deze avond verhinderd waren, gratis toegang tot deze demonstratie hebben. De aan vang hiervan is bepaald 's avonds om negen uur. De demonstratie zal een uur duren. Burgemeester Bergh merkte in zijn slotwoord op, dat de mate- riaalaanschaf door de gemeente gefinancierd zal worden, zodat één der grootste bezwaren hier mede opgelost werd. Vervolgens bracht hij zijn dank uit aan allen, die deze avond hadden medege werkt om de aanwezigen het nut van een dergelijke afdeling dui delijk te maken. Tenslotte mogen we besluiten met een dringende oproep aan al len, het woord om te zetten in een daad, opdat allen die met de ge varen van de zee niet op de hoog te zijn, zich beschermd weten door hen die hiervoor hun vrije tijd opofferen. „Anna. Lucasta", in zes taferelen door Philip Jordan. Een toneel spel dat weliswaar rauw is, maar door allen op een bijzonder goede wijze vertolkt werd. Ton Stelloo, de regisseur, kan dan ook met voldoening op deze avond terug zien, en met hem de aanwezigen in de zaal, die met aandacht de verrichtingen van de spelers hebben gevolgd. Na afloop volg de het gezellige bal, dat echter een kleine vertraging ondervond, doordat blijkbaar weinigen lust hadden de stoelen te verwijderen. Het bestuur van de plaatselijke afdeling ging tenslotte met man en macht aan het werk, later bij gestaan door het bedienend per soneel, zodat ook dit spoedig tot het verleden behoorde. De gezamenlijke winkeliers van de gemeente Schoorl hebben we derom besloten van 3 nov. tot en met 6 dec. een St. Nicolaas- attractie te organiseren, door, als voorheen gratis bonnen te ver strekken. 25 Bonnen geven recht op een lot. Vele mooie prijzen worden daarvoor beschikbaar gesteld. Spaart dus bonnen, ze kunnen grote waarde voor U hebben. Doet vooral uw inkopen vroeg tijdig, want U hebt dan de meeste keus en kunt meedoen met de eerste verloting van 15 nov., waarvoor bizonder mooie prijzen beschikbaar gesteld worden en waarbij men per lot de meeste kansen heeft. Zie voor nadere bizonderheden ons volgend nummer en de vol gende week verschijnende speci ale St. Nicolaascourant. De deelnemende winkeliers kunnen bonnen bekomen bij A. Kruit, Groet; B. Haring, Catrijp Alf. Leijsen en C. Oldenburg te Schoorl. Burgerlijke Stand Het bestuur van deze vereni ging heeft voor 7 nov. a.s. een avond in „De Roode Leeuw" vastgesteld. Het heeft de heer van Ruiven uit Oostzaan bereid gevonden het bekende stuk van Herman Heyer- mans „De brand in de Jonge Jan" te declameren. De oudere leden zullen het op prijs stellen nog eens te kunnen genieten van dit stuk van de grote toneelschrijver; de jonge bezoekers wordt de kennis making warm aanbevolen. De heer Ruiven zal daarna nog een kortere schets ten beste geven. PROPAGANDA-AVOND BOND VOOR STAATSPENSIONERING. De ieder jaar opnieuw zeer ijverige plaatselijke afdeling hield zaterdagavond een propa.ganda- avond in de zaal van „De Rus tende Jager' Een zaal die tot de uiterste hoeken gevuld was, zodat het voor de voorzitter, de heer v. d. Garde een allerplezierigste taak moet zijn geweest deze avond te openen. De heer Kuiper van het bonds- bestuur hield een korte propagan- darede, waarin hij er o.m. op wees, dat de ouderdomswet wel iswaar een enorme verbetering teweeg had gebracht, doch dat deze wet nog altijd voor verbete ring vatbaar is. Zo rijzen nu de problemen uit de grond wat be treft de huisvesting van de ouden van dagen en de vrijetijdsbeste ding. Zijn deze problemen op het platteland misschien iets minder urgent dan in de steden, aldus spreker, toch brengt vooral de vrije tijdsbesteding veel zorgen met zich mee. Met gloedvolle woorden spoorde spreker de aan wezigen aan, om als zij nog geen Hd waren, zich ten spoedigste als lid op te geven. Hierna trad een voor ons geen onbekend gezelschap op uit Hil versum, namelijk „Kunst en Ge noegen", met het toneelstuk SCHOORL SPORTNIEUWS „Bommenwerper B-52 14 jaar „De vloek van Frankenstein'' 18 jaar ATTENTIE: FANFARE V ak manschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliestookspecialist Vakantie-trips en Zakenreizen met de Erkend „BOVAG" bedrijf Burgerlijke Stand BERGEN Naar ons ter ore is gekomen heeft het Comité Ouden van Da gen te Bergen in afwijking met voorgaande jaren gemeend dit jaar de jaarlijkse feestmiddag niet in januari maar in november te houden. Dit geldt ook voor de betalen de bezoekers 's avonds, waarvan het Comité hoopt, dat de zaal ge heel bezet zal zijn. De datum is vastgesteld op donderda.g 13 november. Voor prima artiesten is ge zorgd, waaronder zich de beken de Tobi Rix, musical excentric, bevindt. donderdag 13 november dus vrij. Nadere mededelingen volgen in het nummer van de Duinstreek op 7 november, zomede de adres sen, waar toegangsbewijzen te verkrijgen zijn. EGMOND AAN ZEE De gemeenten Egmond aan Zee en Egmond-Binnen vieren op 1 november het 12j^-jarig jubi leum van hun burgemeester, de heer M. Niele. Tijdens de oorlog stelde de heer Niele zijn lijf en leven dagelijks in de waagschaal als samen zweerder tegen de bezetter en complotteerde hij mede in het ver zet. Na de capitulatie werd hij tot voedselofficier benoemd en enige tijd later werd hem door een ver gadering van kopstukken uit het verzet verzocht zich beschikbaar te stellen voor de post van bur gemeester der beide Egmonden, welke hij voorlopig tijdelijk aan vaardde om per 1 mei 1946 defi nitief als zodanig te worden be noemd. Voor de beide Egmonden is de benoeming van Burgemeester M. Niele een grote zegen geble ken. Met een kalme, nimmer fa lende stuwkracht heeft burge meester Niele zich aan het werk der wederopbouw, verbouw en vernieuwing gewijd en het resul taat is voor een ieder te zien: een badplaats, die er wezen mag en die 's zomers duizenden gasten trekt. Egmond aan Zee verkeert thans in een staat van bloei zoals het die nimmer tevoren gekend heeft. Egmond-Binnen onderging hetzelfde lot. Ook daar is ge bouwd, herbouwd en verbeterd en het eens slapende gehucht Eg mond aan de Hoef is tot leven gewekt op een wijze, die de be wondering wekt van ingezetene en logeergast. Zaterdag 1 november en zon dag 2 november gaan zijn dank bare gemeentenaren hem huldi gen voor al hetgeen hij in de jaren van zijn burgemeesterschap voor de beide gemeenten heeft weten tot stand te brengen met de inzet van al zijn capaciteiten als mens en als burgemeester. Ingezonden mededeling 2 nov. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Gemeentezang v.m. 10.30 uur: Ds Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Pronk GEREF. KERK v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds. C. H. Appele, Den Haag LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE Geen opgave GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. A. Reen n.m. 5 uurDs. C. von Meijenfeldt OUD-KATHOLIEKE KERK 's zondagsv.m. 8 uur vroegdienst v.m. 10 uur hoogdienst n.m. 7 uurvespers 's woensdags v.m. 9 uurstille dienst 's vrijdags v.m. 9 uurstille dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. A. W. Cramer; Nieuwkoop EVANG.-LUTH. GEMEENTE Oudegracht 187 (hoek Baangracht) v.m. 10.15 uur: Ds. J. J. F. Hermann OVERZICHT VAN DE BURGER LIJKE STAND EN DE BEVOLKING IN DE MAAND SEPT. 1958. Geboren: Johannes C., z. v. J. Kooij- man en D. C. Klaver; Cornelia A. M., d. v. G. T. J. Seignette en E. J. Som- broek: Frans, z. v. C. J. Mooij en M. van Twuijver; Christiaan, z. v. A. Hoog- vorst en A. van der Pijl; Klaas, z. v. J. Stins en A. Huisman: Gabriëlle K., d. v. G. H. L. Filarski en D. van Stuiven- berg (Bergen NH). Gehuwd: Johannes N. Laarkamp uit Alkmaar met Ina G. Laurman; Gerardus W. van der Steen uit Bergen NH met Gertruda M. Masteling; Gustaaf de Cock uit Beemster met Maria C. Masteling. Overleden: Geen. Ingekomen: Gerardus W. Stokman uit Schermerhorn; Trijntje Strooker-van Es sen uit Alkmaar; Klasina J. de Boorder- Bakker uit Zijpe; Johannes N. Laarkamp uit Alkmaar; Johanna Greeuw uit 's-Gra- venhage; Elisabeth Kuiling uit Doetin- chem; Dintje E. Baans-Simon met kind uit Makassar Indonesië; Toetie J. Bol- stier met kind uit Makassar Indonesië; Daniel N. F. Kiehl met echtgenote uit Bandoeng Indonesië; Percy Rodrigues met gezin uit Djakarta Indonesië; Rèné F. de Ravallet met echtgenote uit Loa- Kulu, Indonesië; Gerard G. M. Honne- bier met echtgenote uit Djakarta Indo nesië; Johan J. Scharff met echtgenote uit Kamal Madura Indonesië; Gerardus J. van den Idsert uit Alkmaar; Johanna T. van den Idsert-Vousten uit Warmen- huizen; Eberhardt F. Baans uit Makas sar Indonesië: Marianne C. S. Beunke uit 's-Gravenhage. Vertrokken: Nicolaas T. Pot naar Voorhout; Jacob Bakker met gezin naar Wieringerwaard; Jan Vriese naar Wage- ningen; Jacobus W. L. Mink naar Vlis- singen: Frits Krüger met gezin naar De Bilt; Agnita B. Haijtink naar Amersfoort; King D. E. Liem met echtgenote naar 's-Gravenhage; Roelof je Veen naar Hee renveen; Aplonia J. E. M. Huisman naar Vlaardingen; Antoine J. E. Willems met echtgenote naar Valkenburg; Welmoed Hoogvorst-Dijksen naar Heiloo NH; An na G. van der Laag naar Velsen; Alida de Vries met kind naar Alkmaar; Jo hanna H. Schueler naar Alkmaar; Cor nells A. Goedhart met gezin naar Van couver Canada; Gertruda M. van der Steen-Masteling naar Bergen NH; Maria C. de Cock-Masteling naar Beemster; Pieter J. den Das naar Hilversum; Ste- phanus C. Janssen naar Soest; Jan H. Braam naar Zandvoort; Neeltje van Val- kenburg-Koppenol naar Paerl Zuid- Afrika; Thecla C. van der Weij naar Zijpe. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN". In de onderlinge competitie van groep B wordt de spanning bij de week groter! Er kwamen ook nu weer verrassende uitslagen van de 100-ruiten-borden! Th. de Moei zorgde voor een verrassing, door van J. de Moor te winnen!! G. Roosloot wist zijn ongeslagen record voort te zet ten. en won nu van G. Huting. Hij staat nu bovenaan met geen enkel verliespuntü A. Muis, die voor het eerst in de nieuwe klasse speelt, staat aan de kop. De ex-eerste klasser J. de Moor staat op de tweede plaats. G. Roosloot komt op Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 -uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een Super-vliegfilm in CINEMASCOPE Natalie Wood, Karl Malden en Efrim Zimbalist in met Edith Brennan, Don Kelly, Nelson Leigh en Robert Nichols Een verhaal van jeugd, liefde en avontuur, dat U ademloos in spanning houdt Zaterdag- en maandagavond te 8 uur Een beklemmende thriller van de bovenste plank Peter Cushing, Christopher Lee en Hazel Court in met Robert Urquhart, Valerie Gaunt en Noel Hood Een onbeschrijfelijk en griezelig gebeuren, fascinerend als een super-thriller, adembenemend van spanning en beklemming Tot ons groot genoegen kunnen wij U mededelen dat de laatste, de nieuwste en BESTE Nederlandse Speelfilm in ons a.s. Kerstprogramma wordt vertoond r I CkJIT I ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10. Tel. 4727-5669 ra. J. jnll Itb.g.g. K 2208-2466 en 2638 Cort v. d. Lindenkade 23 Alkmaar Tel. 02200-5171 de derde plaats, en heeft zelfs nog de beste papieren, met twee partijen min der gespeeld! De stand van groep B is als volgt: gesp. gw. vrl. rem. pnt. 1. A. Muis 6 5 1 0 10 2. J. de Moor 7 4 2 1 9 3. G. Roosloot 4 4 0 0 8 4. J. Louwe 5 4 10 8 5. Th. de Moei 5 3 117 6. G. Huting 6 3 3 0 6 7. J. Stam 5 2 2 1 5 8. A. Tromp 6 12 3 5 9. N. Veld 7 2 4 1 5 10. C. Duin 9 2 6 1 5 11. J. B. Duin 6 14 0 2 12. P. Fransen 7 0 5 2 2 Secretaris: C. TROMP, nieuw adres: Oudenbergerweg no. 1 SCHAAKCLUB „BERGEN". Competitieuitslagen Mevr. Vels-StroetP. Hoogeboom 10, C. HenstraJ. Nieuwenhuizen 10, F. H. NieuwenhuizenG. Cijs |HVi< D. KoornH. v. Poeteren YiYl< M, BoorsmaF. Schultz 01. SCHAAKCLUB SCHOORL Uitslagen 22 oktober 1958. H. A. DorréC. den Das 10, P. Da- lenbergJ. de Boer 0-1, J. den Das H. Diederich 01, H. DiederichJ. den Das 0-1, J. W. MeedendorpP. Die derich 01, T. SchoenG. Konijn 01, J. v. LoonP. de Boer afgebr. Dammers zijn ook welkom! Zijn er nog dames of heren die het schaken willen leren? Meldt U woensdag 8 uur in de Roode Leeuw. van 13 tot 20 oktober 1958. Geboren: Esther Ingrid, d. v. R. Bak ker en J. Sleebos, wonende te Alkmaar; Cornelis Jacobus Maria, z. v. J. C. Scha- gen en M. V. Ruijter, wonende te Beem ster; Peter, z. v. K. Zaal en C. van Exter; Monique Evita Maria, d. v. T. Konijn en L. N. Oudes. Ondertrouwd: Jan Kokkelink, 21 jaar en Rina Antonia Muller, 20 jaar; Johan nes Dekker, 29 jaar en Anna Johanna Margaretha Smet, 26 jaar; Simon Schaa- per, 38 jaar en Maria Susanna Kaagman, 31 jaar. Gehuwd: Laurentius Albertus Tamis en Cornelia Johanna Min, Oudorp, N.-H.; Johannes Janssen en Anna Marie Ste kelbos. Overleden: Betsij Catharina Imhulsen, wed v. C. Rens, 73 jaar; Christiaan Wil lem van Vleuten, 84 jaar. Houdt dc middag of avond op-

De Duinstreek | 1958 | | pagina 2