ft 99 Raadsvergadering Bergen 1 3 CHINA „Het land van het midden Uitslag I BELANGRIJK BERICHT I AM PUROL OokSpierpijn GERRITSEN «1 OP 14, 21 EN 28 NOVEMBER VRIJDAG 7 NOV. 1958 35e JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Vrijdag 31 okt. vergaderde de raad van Bergen, waarbij 14 van de 15 leden aanwezig waren. De raadzaal was opnieuw beschil derd en behangen, de kachel was verdwenen om plaats te maken voor een moderner uitziend ver warmingstoestel, terwijl een nieu we lamp en een nieuw vloertapijt de opvallendste voorwerpen vormden, die deden zien dat er een vernieuwing had plaats ge had. De wonderlijke kleurencombina tie van dit alles liet niet na een indruk van bevreemding te wek ken, zodat men zich, ook nadat de aanwezige leden zich om de raadstafel hadden geschaard, ge neigd voelde zich af te vragen: Wat is er hier gebeurd? Ook wat tijdens de raadsvergadering werd gezegd en verzwegen droeg ertoe bij om deze indruk te ver sterken. Burgemeester Dr. Huygens opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de raadstafel, welke thans in T-vorm was opgesteld, zal worden gedeeld en daarna in U-vorm opgesteld, om voort te gaan met de mededeling, dat van de afwezige heer Woldendorp een brief was binnengekomen, waarin deze heer mededeelde zijn Ontslag te nemen als raadslid. De burgemeester drukte zijn leedwe zen uit over het feit, dat men de heer Woldendorp voortaan als raadslid zal moeten missen. Vervolgens werd met 8 van de 14 stemmen de heer C. D. Beeld man, commies ter secretarie, tot gemeente-ontvanger benoemd. Op de heer A. C. Eekhout wer den 6 stemmen uitgebracht. Voor de stemming aanving deelde bur gemeester Huygens mede, dat men nog gepoogd had per adver tentie andere sollicitanten aan te trekken, doch dit had geen resul taat opgeleverd, zodat men uit de beide voorgedragen heren moest kiezen. In het stichtingsbestuur bejaardenzorg Bergen werden de volgende personen gekozen: de heren J. Bekius, Dr. A. H. van Gelder, J, C. Reijnders en D. Zwakman en de dames N. de GraanGroot, C. E. de Grauw, G. GrondsmaSchuil, E. C. SluisBoon, terwijl als negende bestuurslid, tevens vertegenwoor diger van de raad, werd aange wezen de heer A. A. Tros. Als vertegenwoordiger der ge meente in de Raad van Bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werden benoemd Dr. W. Huygens en het raadslid J. Broersma. Tot leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet 1947 werden gekozen de heren P J. Borst, C. A. Bruijn, W. W. van Rennes, J. Wittebrood en Mr. F. Zeiler. De opvolger van de heer Wol dendorp op de lijst der K.V.P. is de heer H. H. v. d. Werff te Ber gen aan Zee, directeur der Bouw- materialenhandel v/h Carel de Wild te Alkmaar. UURWERKEN In de vorige raadsvergadering was de benoeming van een lid der gemeentelijke instelling voor Sociale Belangen, in verband met het bedanken van Mevr. Mr E. P. BroekmanVriesman aangehou den. Mevr. Broekman meende het algemeen belang te dienen, door een plaats, die zij gaarne en goed vervulde, open te stellen voor de heer C. Steinz, een me dicus met grote kennis van de sociale wetten. Wethouder Ellis wees er thans met nadruk op, dat zowel de KVP als de PvdA het zouden waarderen als de heer Steinz deze plaats zou willen in nemen De heer Steinz ambieerde echter deze plaats niet meer en meende dat Mevr. Broekman, zo nodig met behulp van de ge meente-arts even goed deze plaats kon vervullen. Op de vraag van wethouder Dr Hemelrijk: Me neer Steinz, bent U volstrekt niet bereid plaats te nemen in deze commissie? mocht het in het nauw gedreven raadslid blijkbaar niet zelf, duidelijk positief of negatief zijn mening uiten. De heer Vel- linga interrumpeerde met: „De beide wethouders zijn verantwoor delijk voor het verloop van deze zaak!een beschuldiging, die hij echter niet waar maakte hoewel zij door hem in het publiek gelan ceerd werd. Als oplossing verzocht de bur gemeester Mevr Broekman haar verzoek om ontslag in te trekken, waaraan zij gevolg gaf. Het voorstel van B. en W. tot verkoop aan elf ingezetenen van een aantal bouwterreinen aan de Filarskiweg, de Kogendijk en de Colnotweg werd door Wethou der Ellis toegelicht. Door de in vesteringsbeperking kan de ge meente geen voldoende aantal woningwetwoningen bouwen. Nu wil men trachten woningzoeken den met een smallere beurs dan nodig is voor de vrije bouw, te helpen door goedkope bouw gronden, en het laten bouwen der huizen via de premieregeling door een aannemer, tegen een zeer redelijke prijs. Alle aanvra gers hebben de bedoeling de vol ledige bouwkosten met behulp van een door een bankinstelling te verstrekken hypothecaire le ning te financieren. Het voorstel luidt nu, dat de gemeente voor rente en aflossing voor 90 ga rant staat. Op de vraag van Mr Sluis aan welke regeling gedacht is ,als meerdere aanvragers komen en het aan de gemeente geld kan gaan kosten bij grotere bouw werken, luidt het antwoord, dat het maximum der bouwkosten premie grond op 16.000 ge steld zou kunnen worden. Van de zijde der VVD en van de PvdA wilde men gaarne weten hoe men aan deze elf ge gadigden is gekomen. De eerste, hoewel niet bevredigd door het antwoord, schikt zich in het nog niet voldongen feit met de hoop op beter in de toekomst, de twee de was blijkbaar te slaperig om hier de lont in het kruit te gooien. Maar was Wethouder Ellis zijn eigen verklaring, afgelegd in de voorgaande raadszitting, verge ten? Toen sprak hij: Als wethou der zit ik hier niet voor de be langen van de KVP, maar voor het algemeen belang." Van de elf mensen op deze lijst zijn er negen katholiek en twee niet- katholiek. Aan de raadstafel werd hier over gezwegen, doch op de tri bune werd het gefluisterd en ter verklaring van deze lijst werd slechts gezegd: Wie het eerst komt het eerst maalt. Maar hoe wisten deze uitverkorenen, dat er wat te malen viel in de vorm van een 90% garantie door de ge meente? Dit werd niet helder uit de doe ken gedaan. Het voorstel werd echter aangenomen. Over dit land, dat de laatste tijd wel zeer in de belangstelling staat, hield de heer dr. Jef Last, zaterdagavond 25 okt. een lezing voor leden en donateurs der Blauwe N.V. en K.J.V.O. China, of, zoals de chinezen hun vaderland noemen, „Het land van het midden", is bij uitstek een cultuurland. We danken er de rijst, de thee, de rabarber, de per zik aan en het is ook het land van het porselein, het lak, het pa pier. Men vond er reeds lang voor het Westen het buskruit, het kom pas, de drukkunst, ja zelfs de raket uit. Zo ook ging zij de an dere landen voor in de bureau cratie, de organisatie en de admi nistratie. Pas vijf jaar geleden vonden chinese archeologen in een der torens van de Chinese muur een rol papier, door ratten aangeknaagd, welke een rapport bleek te zijn over het aantal har ken, wachters en onder-officieren, gericht aan de centrale regering, wier antwoorden zich ook daar bij bevonden. Hieruit blijkt, dat reeds in de oudheid de centrali satie sterk was doorgevoerd. Reeds honderd jaar v. .Chr kende men er het geld in munt stukken. Dit vloeide echter sterk het land uit naar elders, waar het als sierraad gebruikt werd. 1000 jaar na Chr. werd het papiergeld ingevoerd en omstreeks 1100 maakte men er kennis met de in flatie. Op ieder gebied was China destijds de andere landen voor. De Chinese geschiedenis is een opeenvolging van culturele hoog tepunten, gevolgd door even zo vele inzinkingen. Iedere bloeitijd had zijn eigen karakter; zo heeft men er gehad de periode der bronzen, van het politieke genie, der dichtkunst, van het porselein, van de encyclopaedieën enz. slechts tweemaal kan men spre ken van een absolute breuk in de chinese cultuur. De eerste maal was 100 jaar voor Chr. en de tweede maal in onze tijd. De breuk 100 jaar voor Chr. was het gevolg van het optreden van Teh Kwang Ti. Deze gewel denaar schafte de feodaliteit af, maakte een einde aan de erfelijk heid des adels en het overerfelijk landbezit. Hij stichtte de ambtelijke staat. De eenheid van munt werd inge voerd, evenals die der breedte van de wagenassen, tevens werd een genormaliseerd eenheids schrift ingevoerd. Hij liet alle humanisten gevangen nemen en handhaafde zijn macht door zwa re straffen en een spionnagestel- sel. Er werd een begin gemaakt aan de bouw van de Chinese muur, om het land tegen invallen uit het Noorden te beschermen en verder werd China's macht door oorlogen bevestigd. Tot slot liet hij alle boeken verbranden. Daar om wordt hij in de verdere ge schiedenis beschouwd als een grote barbaar, als staatsvijand no. 1. Wel vindt men over het gehele land standbeelden van hem, maar deze zijn slechts 2/3 van de grootte der menselijke ge stalte en worden als urinoir ge bruikt. Na deze hervormmyen ontwik kelt China zich, zoals geen land ooit gedaan heeft. Het regerings stelsel staat tussen absolutisme en democratie in. De keizer is middelaar tussen hemel en aarde. Hij ontving zijn opdracht echter ten bate van het volk. Het volk heeft zich niet met de regering te bemoeien, maar heeft het recht van revolutie, als uit natuurram pen of immoraliteit der heren blijkt, dat er slecht geregeerd wordt. De keizer kan niet vrij zijn ambtenaren kiezen, maar slechts uit degenen, die voor hun examen slagen en voor elke promotie moeten weer examens worden af gelegd. De ambtenaren moesten dan ook zeer geleerd zijn. Maar zo'n opleiding kostte veel geld en dus konden alleen kinderen van rijke landbezitters studeren. Deze steunden later op hun beurt weer de landbezitters, die steeds rijker werden, tot de catastrophe kwam. In China heeft men in tijden van cultuur altijd minachting ge had voor militairen. De rijkdom trok dan echter de aandacht der barbaren, deze vielen het land binnen en een tijd van roofpar tijen en oorlog volgde. En toch is de Chinese cultuur de enige, die zich ruim 5000 jaar gehand haafd heeft door alle ups en downs heen. Het geheim hiervan ligt in het Chinese schrift. Uit dit schrift, dat reeds bestond, toen niemand nog een schrift had. zijn de schilder- en beeldhouwkunst afgeleid, evenals het Chinese den ken en de philosophie. Dit schrift maakte tevens de administratie mogelijk en het optekenen der ge schiedenis. De chinese romans, gedichten en philosophie uit alle tijden worden ook thans nog her drukt. Het schrift kent 40.000 te kens; dit zijn geen letters, maar beeldtekens, die ideëen weerge ven. In het reusachtige Chinese Rijk met zijn talrijke dialecten, waardoor men elkaar vaak niet verstaan kon, kon men wèl el kanders boeken en geschriften lezen, door dit algemeen gebruik te beeldschrift. In het begin van 1400 onder namen de chinezen al ontdek kingstochten over de zeëen naar India, Ceylon, de Arabische Golf, zelfs tot Madagascar toe. Er wa ren toentertijd echter twee par tijen in het land. Eén welke zeer gesteld was op handel met het buitenland en de daarbij behoren de expedities. De andere partij was daar tegen, omdat op deze wijze het geld naar het buitenland wegvloeide. Deze laatste partij kwam aan de macht en het was met de ontdekkingsreizen gedaan, hoewel men toen reeds vermoed de, dat om Afrika heen gevaren kon worden. Uit de reisbeschrijvingen van Marco Polo, die omstreeks 1100 in China vertoefde, kan men le zen, dat daar toen reeds bruggen waren over de rivieren van 2 km lengte; het postwezen en de post wegen het mogelijk maakten voor een koerier in drie dagen de uiterste nrenzen van het rijk te bereiken; de boeren er in zijden kleren liepen. En dit was alles mogelijk op een der dieptepunten (inflatietijd) der Chinese ge schiedenis. Na in 1830 een toppunt van macht bereikt te hebben, volgde plotseling een diepe val. Wat waren daarvan de oorzaken? Eén daarvan was de sterke bevol kingsaanwas. In 700 waren er 14 milj. mensen In 1600 waren er 70 milj. mensen In 1800 waren er 100 milj. mensen In 1830 waren er'300 milj. mensen (In onze tijd zijn er zelfs 650 mil joen mensen) Door de stijging der bevolking waren de Chinezen genoodzaakt van uit het Noorden zich tot aan de oceaan, de Gobiwoestijn en het bergland van India te versprei den. Maar het landbouwareaal nam niet in dezelfde mate toe, dus werden steeds meer bossen gekapt, waardoor erosie, verstui vingen en overstromingen het land begonnen te teisteren. Omstreeks 1900 wordt China door de Mandsjoes uit het Noor den veroverd. Deze zijn buiten gewoon bang vor de invloed van buiten af en er mag niets meer uit het buitenland China binnen komen: geen handelswaren, maar ook geen ideeën en dat juist in de tijd dat in Europa de natuurwe tenschappen en de industrialisatie zich ontwikkelen. China begint zich in deze periode over te geven aan de opium, welke toch wordt ingevoerd en zelfs in zulke mate dat de handelsbalans ontwricht wordt. verdwijnt door De Engelsen forceren met pantserschepen het isolement en dan blijkt China volkomen ver zwakt en weerloos te zijn. Het Westen stort zich op China en missionarissen stromen binnen. Als tegenmaatregel wegens moord op missionarissen worden steden beschoten en handelsmonopoliën afgeperst. Zo komt het tot een gedwongen openstelling van China voor de Europese handel, voornamelijk de textiel. De Chi nees wordt diep vernederd. In parken te Shangai staan bordjes: zal ons blad in Bergen en Bergen a. Zee, HUIS AAN HUIS worden bezorgd. DE UITGEVER „Verboden voor honden en Chi nezen." In China is het kapitaal altijd schaars geweest. Het land heeft geen weideplaats voor trekdieren en zodoende ging praktisch elk transport op mensenruggen. De zijdecultuur, één der pilaren van de Chinese economie, zakte in el kaar. Van 18501856 was er een grote revolutie door een soort Christen-communisten, de Tai Pings. Deze revolutie werd met hulp uit het buitenland gesmoord, ten koste van veel mensenlevens. In het binnenland overleefde slechts 10 der bevolking deze vreselijke tijd. Ook de Boxer opstand in 1900 werd onder drukt en aan China werden zware boeten opgelegd, welke het land onmogelijk kon opbrengen. De Europese mogendheden eis ten, dat de invoerrechten (het ging hier vooral om de invoer van textiel) niet hoger mochten zijn dan 3 Daardoor kon China zich ook niet herstellen en als het door de Jappen wordt aangeval len, wordt het dan ook verslagen. Revoluties behoren tot de orde van de dag. In 1911 slaagt Sun Yat Sen er in de Mandsjoes te verdrijven uit de belangrijke posten. De keizer is echter verdwenen èn iedere provincie heeft een eigen gene raal. Overal heerst corruptie en Sun Yat Sen moet aftreden. In 1916 worden de studenten door de democratische ideeën ge grepen en wordt de grondslag ge legd voor de hedendaagse revo lutie. Sinds 1916 is in China de nieuwe eenheidstaal ingevoerd. Praktisch iedere student is een politieke revolutionair, door het verlangen zijn eigen vrouw te kiezen en niet altijd onder de fa milie-plak te blijven. ZILFA TH. VELDMAN, Alle Europese landen handha ven hardnekkig hun rechten en monopolies in China, behalve Rusland. Dit land gaf na de re volutie alle verkregen rechten op en zond adviseurs. Sun Yat Sen vindt dan een helper in Tsjang Kai Tsjek, die zijn militaire opleiding in Rusland kreeg en thans een leger vormt en zo voorlicht, dat de soldaten weten waarvoor zij vechten. In 1927 is de burgerlijke revolutie geslaagd. Noord- en Zuid-China zijn verenigd en er is een soort parlement ingesteld. Dan geven de Engelsen verschillende rech ten op. De kwestie China is in haar diepste wezen een kwestie van gebrek aan kapitaal. Er is geen kunstmest, geen loofhout, geen irrigatie, ook geen goed verkeers- wegennet. Een grote stuwdam bij Itsang zou door bevloeiing de oogst kunnen verdubbelen, fa brieken elektrisch kunnen aan drijven en de rivier Yangtse kun nen reguleren en bevaarbaar ma ken, Dus is het eerste nodige: het kapitaal. In 1927 wilden de boeren de hoge pachten niet meer betalen en de arbeiders niet meer op de be staande voorwaarden in de fa brieken werken. De burgerij bracht daar tegen in, dat zulks niet kon; waar bijna iedereen in China zijn geld in land belegde, was kapitaalvorming alleen mo gelijk door uitbuiting der pachters en arbeiders. Tsjang koos de partij van de burgerij en de com munistische partij werd verplet terd. Mao Tse Tsoeng (een biblio thecaris van beroep) was de me ning toegedaan, dat de revolutie moest uitgaan van de boeren en slaagde erin aan de rand van het rijk communistische boerenrepu blieken in het leven te roepen. Tsjang verdreef de communisten naar het Noorden, in het ge bergte. Dezen slaagden er ten slotte in Tsjang gevangen te ne men, maar gelukkig voor China brachten zij hem niet om het le ven. Want nu vallen de Jappen China binnen en communisten en Tsjang vormen een eenheidsfront tegen de buitenlandse vijand. Door hun weerstand werd de Ja panse economie volkomen uitge put. In die tijd droegen de Chi nezen de machines uit de fabrie ken op hun ruggen het binnenland in en met de handen werd de Birmaweg aangelegd. In 1942, als Rusland deel heeft genomen aan wereldoorlog II en de Japanse nederlaag in zicht is, valt het eenheidsfront weer uit een. Na de kapitulatie van Japan heerst onder de Chinezen over de hele wereld een onbeschrijfelijke vreugde. Men leeft weer in de hoop. op herleving van China. Tsjang viel in handen van het Chinese kapitaal en groot-grond- bezit, maar Mao Tse Tsjoeng heeft China veroverd en de com munisten hebben zich met grote energie geworpen op de opvoe ring der productie, de oliebron nen, bedijkingen, wegen, brug genbouw (tot 5 km lange brug gen), spoorwegen, de grote weg door Tibet, de bouwnijverheid, scholen, bodemonderzoek enz. Materieel gebeurt er ontzaglijk veel en dat is slechts mogelijk door kapitaalvorming ten koste van de massa. Een stijging van het levenspeil heeft niet plaats ge vonden, en waar de overbevol king (de vele monden) nog steeds een probleem vormt, wordt grote propaganda gevoerd voor geboortebeperking. China is thans weer een der grote mogendheden. De voogdij door Rusland is reeds verleden tijd. Het is thans zelfs zo, dat de Russische politiek sterk door China wordt beïnvloed. Men ver- gete niet: China is niet door Rus sische troepen „bevrijd". Pas toen de communistische overwinning in China een feit was, nam Rus land een ander standpunt in ten opzichte van dit land. In Rusland is men altijd bevreesd geweest voor een tweede communistisch centrum aldaar. Als China zich los zou maken ZONDAGSDIENST ARTSEN IVeekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling t, en rheumatiscbe pijnen wrflft U weg met tt (Ingezonden mededeling) jliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiil^ ^llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllF modern bestek Jan Oldenburglaan 3, Bergen, tel. 2778 Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' telefoon 2331, Bergen BERGEN 9 nov. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOED1JK 9 nov. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1