RANG is alleen RANG als er RANG op staat Inenting tegen pokken I 148 Mr. Il|il. II. li Pastoor J" ffrrnrn Wijziging telefoonnummer Bewonen zomerwoningen **Tv tfvrvmr |t nrs. 3341, 3342 of 3343 Nieuw soort bazar Bergenaar benoemd tot rector van Lyceum BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. ra. J. 5ril I Jr. b.g.g. k 2208-2466 en 2638 Tot de uiterste grenzen der aarde Plattelandsvrouwen ISIS» GEMEENTE BERGEN Nh. tj Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat het Gemeen tehuis van Bergen Nh voortaan uitsluitend telefonisch bereikbaar zal zijn onder De oude netnummers 2500 en 2147 zijn vervallen. Het Gemeentebestuur van Bergen Nh GEMEENTE BERGEN Nh. Burgemeester en wethouders van Bergen Nh vestigen er nog eens uitdrukkelijk de aandacht op, dat het verboden is zomerwoningen te bewonen of te laten bewonen, tenzij vrijstelling is verleend van de desbetreffende voorschriften in de bouwverordening. Indien 2 weken na de dagtekening van deze publicatie bewoners worden aangetroffen in de zomerwoning, waarvoor geen vrijstelling is verleend voor met name genoemde personen, zal zonder nadere waarschuwing proces-verbaal worden opgemaakt, onverminderd het recht van burgemeester en wethouders de bewoners der zomerwo ningen in te vorderen bij de eigenaars of huurders van de hoofd woningen, die de zomerwoningen in gebruik gegeven hebben. Burgemeester en wethouders voornoemd, Dr. W. Huygens, burgemeester W. de Vries, secretaris GEMEENTE SCHOORL Belanghebbenden brengen wij onder de aandacht, dat op woens dag 12 november a.s. tussen 14.00 en 14.30 uur ten huize van de alhier wonende artsen, t.w. de heer F. H. Risselada, Dr Heringa- laan 18, en mej. B. R. Brust, Hereweg 313, gelegenheid wordt ge boden tot kosteloze inenting tegen pokken. Men wordt verzocht de inentingskaarten van de in te enten kin deren mede te brengen. SCHOORL, 7 november 1958 Burgemeester en wethouders van Schoorl, BERGH De secretaris BELONJE GEMEENTE SCHOORL In verband met de pogingen om te komen tot de oprichting van een plaatselijke reddingsbrigade wekken Burgemeester en Wethouders belangstellenden gaarne op tot het bijwonen van een demonstratie te geven door de Alkmaarse Reddingsbrigade in de Overdekte Bad en Zweminrichting, Canadaplein te Alkmaar, op donderdag 13 nov. a.s., des avonds van 9 tot 10 uur. De heenreis kan worden gemaakt met de autobus, vertrek 8.05 uur uit Camperduin; de terugreis met de autobus, vertrek 10.20 uur uit Alkmaar. van Rusland, zouden alle in dustrieën in Siberië door China te bombarderen zijn. Geen land grens als deze wordt zo sterk met radar bewaakt! Waar Rusland en China tot wrijving geraakten heeft Rusland toegegeven, want zou er een conflict tussen beiden losbarsten, dan zouden de ge kleurde volkeren de Chinese zijde kiezen. Voorlopig is nog geen scheuring te verwachten tussen China en Rusland. Met behulp van Russische machines ontwik kelen allerlei industrieën met dui zelingwekkende vaart. De bevol king der kleine dorpen wordt naar grote centra overgebracht in ba rakken-complexen, die als kib- boetsjen zijn ingericht. Daardoor komen werkkrachten vrij voor dammen-aanleg enz. Deze uiter mate merkwaardige ontwikkeling ging niet zonder tegenstand. Van regeringszijde heeft men toen kritiek en vrije uitspraak aange moedigd. De gevolgen waren ontzettend. Grote opstanden bra ken uit. Onmiddellijk is toen een grote terreur toegepast en de lei ders van deze, eigenlijk voortijdig uitgebroken opstanden, werden opgepikt, zodat men voorlopig geen herhaling behoeft te vrezen. Er wordt een geweldige cam pagne gevoerd ter bevordering van de hygiëne en ook dat gaat met drastische middelen gepaard, o.a. worden alle mussen doodge slagen. Het dobbelen en kaart spelen is grondig uitgeroeid. Wie daarop betrapt werd moest zijn dobbelstenen (die daar vaak de vorm hebben van een soort tol letje) en zijn kaarten inslikken. Wie dat overleeft, heeft het spe len voorgoed verleerd! Misschien wel de belangrijkste hervorming is de omvorming van het beeldschrift in de tekens van het alfabet. Als deze hervorming slaagt, betekent dit dat de Chine zen de oude boeken niet meer zul len kunnen lezen. Het staat gelijk met de verbranding der boeken ten tijde van Teh Kwang Ti, 100 jaar v. Chr. Wil deze poging slagen, dan zal de Chinese eenheidstaal eerst algemeen in gebruik moeten zijn. Tegenover de overhaaste, ma teriële ontwikkeling van het land, staat de ondergang der Chinese literatuur en schilderkunst; de wetenschap wordt gemuilkorfd en de geschiedenis vervalst. De jeugd is geestdriftig voor dit re gime; de ouderen zien bedroefd dat hun humanisme in de ban is gedaan. Doch over het moderne China weten we heel weinig. De boeken geven de toestand zwart of wit weer, maar beschrijven niet de werkelijkheid. Eén feit blijft bestaan: uit Oost-Duitsland zijn 2 miljoen mensen gevlucht naar West-Berlijn; naar Hong Kong, dat ook zo n vluchthaven is, weken in een jaar tijd ander half miljoen Chinezen uit, hoewel zij weten dat zij daar geen bestaan kunnen vinden. In China wordt gehakt met een reusachtig grote bijl en velen worden er vernietigd. Het is mogelijk, dat boeren en arbeiders een betere toekomst krijgen, maar de Chinese intellectuelen treft hetzelfde lot als in Hongarije en T sjechoslowakije. Gaat die eens bezoeken Op vrijdag 7 en zaterdag 8 nov. zal er in de dancing van De Rustende Jager een bazar wor den gehouden, die wel iets heel ongewoons en nieuws te zien zal geven. Een bazar, dat weet men hier in Bergen zo langzamerhand wel. vertoont maar al te vaak dezelfde trekken als haar voor gangsters en men raakt er soms gauw op uitgekeken. Toen de commissie voor de restauratie der Ruïnekerk ook dit jaar weder een bazar wilde houden sprongen er echter een aantal jonge lid maten op de ketting met het ver zoek: Laat ons dat nu eens ver zorgen. We moeten eens iets nieuws brengen. Voor zo n stand punt is alles te zeggen; de golf der vernieuwing, die op alle ge bieden van menselijke werkzaam heid losbreekt, heeft ook Bergen bereikt. En zo is er dan een nieuw comité gevormd, niet al leen bezield met het verlangen, te portretteren en wat dit bete kent blijk wel uit het volgende: Van de talrijke leden van het K.C.B. zijn er slechts twéé die een internationale vermaardheid bezitten: de toonkunstenaar Hans Henkemans en de meesteres op de kopergravure Engelien Reits- maValenga. Over haar en haar werk op dit gebied is in 1956 in Portugal een in de Portugesche taal verschenen werkje uitgeko men, waarover we nog uitvoeri ger, in een volgend nummer van ons blad hopen te schrijven. Kar- perton zal er zijn en men zal er foto's kunnen kopen, die men voorheen niet heeft gezien. Een loterij met als prijzen een nieuwe fiets voor heer of dame, een kin derfiets en autoped op luchtban den, spiksplinternieuw. Voor de jeugd zijn er talrijke attracties. De werkelijke elementen van ver rassing voor jong en voor oud gaan we hier niet bekend maken. Dat moet een verrassing blijven voor de bezoekers. Wij hebben een onderhoud gehad met een der heren van het nieuwe comité en we verklaren ronduit: we hebben het volste vertrouwen in het feit, dat deze bazar iets nieuws, iets bijzonders en iets verrassends brengt, iets dat als een mijlpaal staat aan de begin periode van een nieuwe bloei. Vrijdagmiddag 7 okt. 's mid dags vier uur, zal de bazar wor den geopend, een stroom van be zoekers zal zich ditmaal kunnen overtuigen dat hier inderdaad wat nieuws in zijn soort geboden wordt. De gemeenteraad van Haar lem heeft tot rector van het Coornhertlyceum aldaar be noemd de heer Drs R. Kofman. thans leraar in de natuurkunde aan deze instelling. Meyer en Zn maar ook in het bezit van de no dige kennis en de relaties om eens met iets geheel nieuws voor de dag te komen. De firma Philips komt er met haar nieuwste pro ducten, waarin de opmars der electronen is toegepast; de firma Knorr zal er met een stand van haar nieuwste soorten soep aan wezig zijn. Mevr. ReitsmaVa lencia zal er zijn om de bezoekers, die er ietwat voor over hebben, De nieuw benoemde rector is in 1910 in Bergen geboren, al waar hij na de lagere school te hebben doorlopen, de mulo-school bezocht, welke hij met het di ploma B verliet om vervolgens de rijks h.b.s. te Alkmaar te be zoeken. Na zijn eindexamen aan deze school te hebben gedaan, studeerde hij aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam in de wis- en natuurkunde om in 1937 zijn D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers Bgoww W/Hdr z/cn op o VEE het Gedhhe \WM „Eiland in de zon" JLnd'm .he sun) met HARRY BELAFONTE „Vrouw mei 3 levens" fjh|£r faCes of Eve) Met Kerstmis komt „FANFARE" Vakmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming De Oliesiookspecialisi doctoraal examen af te leggen in de wis- en natuurkunde. Op 1 jan. 1940 werd hij benoemd tot leraar aan de Gem. h.b.s. in Maastricht om onderricht te ge ven in de wiskunde en de mecha nica. Korte tijd later werd hij te vens benoemd tot leraar aan het stedelijk gymnasium aldaar. Op 1 september 1949 werd Drs Kof man benoemd tot leraar in de wis- en natuurkunde aan het Coorn- hert-lyceum, waarvan hij thans rector is geworden. De nieuwe rector heeft een gro te belangstelling voor natuurstu die. In Maastricht was hij secre taris van het Natuurhistorisch Genootschap en in Haarlem is hij bestuurslid van de Natuurhisto rische Vereniging. Bij zijn komst in Haarlem bezat hij reeds be langstelling en enthousiasme voor de nieuwe vormen van on derwijs welke op het Coornhert lyceum werden toegepast. Hij was jarenlang lid van het vijf manschap uit de docenten van het lyceum, dat de nieuwe onder wijsvormen en daarmee gepaard gaande vraagstukken besprak en beoordeelde, waardoor hij goed vertrouwd raakte met de proble men betreffende de school en het onderwijs, zodat we menen, dat men in Haarlem een gelukkige keuze heeft gedaan met deze be noeming. Lezing op 22 november 1958. Volgens de gangbare theorie is het Amerikaanse continent be volkt vanuit Azië over de Be- ringstraat. Van Alaska uit ging de migratie langzaam verder tot dat, in de loop der eeuwen, Vuurland werd bereikt. In totaal moesten Drs. Re- gout en zijn vrouw 30 000 km af leggen om deze zelfde trektocht te maken. Een bonte verscheidenheid van volken en landstreken: Klondike aan de Yukonrivier, met Eskimo's en beren en elanden; de natuur reservaten van Yellowstone en de Grand Cannon; herinneringen aan de oude beschavingen van Maya's en Inca's; de kunstwoes tijnen van Peru en Chili; de pam pa's van Argentinië en het fan tastisch landschap van Vuurland. De bekende wereldreiziger, die in Bergen steeds volle zalen trok, komt nu met zijn nieuwste kleu ren- en geluidsfilm. Als cineast is Drs. Regout moeilijk te overtref fen, terwijl hij als spreker ieder boeit. De plaatsbespreking voor deze avond is als volgt: S-kaarten op donderdag 13 nov. van 11-12 (tel. van llj^12); C-kaarten op donderdag 13 nov. van 34 (tel. van 2>Y24); A-kaarten op vrijdag 14 nov. van 1112 (tel. van 11 x/212); B-kaarten op vrijdag 14 nov. van 34 (tel. van 2>x/24). De leden van de K.J.V.O. kun nen vrijdag na 4 uur bespreken, terwijl vrije kaarten verkrijgbaar zijn op zaterdag 15 november en volgende dagen. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. SCHOORL p/a Hereweg 33 BESTELAUTO KOMT OP TRAMBAAN TERECHT Op de Helderseweg tussen Schoorldam en Bergen is zater dagmiddag een bestelauto van een bloemisterij uit Uitgeest bij een plotselinge manoeuvre om de hekken te ontwijken, waarmee de weg ten dele was afgesloten, op de trambaan terecht gekomen. De beide inzittenden liepen hoofd wonden op. De goed beschadigde wagen is later weggesleept. Dinsdag 28 okt. kwamen de Plattelandsvrouwen in zaal Nieu- wendijk bijeen om plantenstekjes te ruilen en naar een leerzame voordracht van de heer Teerink uit Alkmaar over het verzorgen van kamerplanten te luisteren. Daarbij kwam als nieuw pro bleem: de oliekachel, die zo heer lijk zuinig is in het gebruik, n.l. s avonds als het hele gezin warmpjes te bed ligt, is de kachel uit en in de loop van de koude winternacht staan de planten „koudjes" in de kamer. Hoe zul len de kamerplanten daarop rea geren? Mooie gekleurde dia s van interieurs met diverse kamerplan ten, verduidelijkten het gespro kene. In de pauze vond een le vendige ruilhandel in stekjes plaats. Ingezonden mededeling Rang Fruit 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao - 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol uillifff laat U volledig voorlichten door Woninginrichting Langestraat 7, Alkmaar PAUDOEHL -J* EOM'l/E r/MPFZ V Beirut het zoohtje iom eehs goed: bueheh h-og nauefM het sPgr me, moe pep VI E. i ETJM200H' JJl WE HE6SEH JE Z'JH Dl LEMPgi OHGE OVERGEZOtHT'V-UKKC* BlHTEH H'jrt SCHULD GE BEL/EP Schele piep GR'HU Hf T ais H'J DE VER- BUZ'HG VUU de twee vaau WEU 2LET EEHIQQCMR IWDIVI Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur James Mason, Joan Fontaine, Dorothy Dandridge in en Joan Collins, Michael Rennie, Diana Wijnyard en Basil Sydney. Dorothy Dandridge in originele West Indische volksdansen, hartstochtelijk en meeslepend. HARRY BELAFONTE, de alom bekende Calypso-zanger in zijn eerste speelfilm 2 Succesvolle songs„Island in the sun" en „Lead Man, Holler" Zaterdag- en maandagavond te 8 uur Joanne Woodward, David Wayne en Lee J. Cobb in met Edwin Jeroma en Terry Ann Ross Een waar verhaal, vrijgegeven door twee beroemde doktoren Een meesterlijke vertolking van de hoofdrol door de Oscarwinnares 1958, Joanne Woodward r I CkilT I ALKMAAR, Spanjaardstr. 8-10, Tel. 4727-5669 Dinsdagavond van 7-8 uur Vrijdagavond van 7 - 7.30 uur Ziet de etalage Heeft U een RECEPT van Uw oogarts (particulier of ziekenfonds) OOK daarmede kunt u terecht bij

De Duinstreek | 1958 | | pagina 2