99 99 HUISWERK MAKEN J3ames.1tr*hu',d? Gemeenteraadsvergadering Wat denkt U van de Vrouw? BAZAR GERRITSEN De onbekende wereld ILV-V. BERGEN VRIJDAG 14 NOV. 1958 35e JAARGANG No. 44 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef (Vervolg) 't Voorstel tot verhoging van het krediet voor het uitgeven van een reclamefolder voor Bergen, ten behoeve van het vreemdelin genverkeer werd na enkele toe lichtingen aangenomen. De bur gemeester deelde mede, dat de fol der, die thans zal verschijnen in overleg met de heer Dinkelberg als deskundige uit de raad en de beide VVV s was besproken. De reclame door middel van het blad „Tussen de rails" is geen succes geweest. Zulks doen we niet meer, aldus de burgemeester. De heer De Graan vroeg naar de mogelijk heid het ontwerp van de nieuwe folder te zien, aleer deze gedrukt werd. De burgemeester verklaar de, dat dit reeds met de heer Din kelberg was overlegd. De oplage zou voldoende zijn voor twee ja ren, terwijl de prijs goedkoop is. Dr Steins betuigde zijn dank aan de heer Dinkelberg voor het ont vangen memorandum over het vreemdelingenverkeer. De burge meester sloot zich hierbij aan, ter wijl hij er aan toevoegde, dat de inhoud door B. en W. zal worden besproken. Bij de rondvraag informeerde Mevr. Broekman hoe het stond met het bezwaarschrift van Mej. W. Romeny, inzake de bebou wing van het terrein achter haar woning. De burgemeester ver klaarde, dat deze zaak thans viel onder artikel 20 (van de Weder- opbouwwet) De heer Vellinga bracht de bei de vergunningen, die thans nog ongebruikt zijn ter sprake, en no digde B. en W. uit met een voor stel tot een nieuwe wijkindeling te komen om recht te doen, waar recht gedaan moet worden. Hier bij werd geen naam genoemd, of schoon direct bleek om wien het hier begonnen was. In de raads vergadering van 21 maart j.l. was er voor gepleit om aan de heer Scholten een vergunning als slij ter te geven. Dat was toen afge sprongen op de onwil van de In specteur van de drankenwet in Den Haag. Thans, nu de gemeen teraadsverkiezingen achter de rug zijn, stond de heer Vellinga al leen om deze aangelegenheid ter sprake te brengen. De burgemeester verklaarde dat er in de eerste jaren geen schijn van kans bestaat, dat het Kroonmaximum der vergunningen zal worden verhoogd. Dat er in dertijd is besloten beide vergun ningen voor Bergen aan Zee te reserveren, één voor de zaak, die op het middenterrein zal verrijzen en de ander, voor een eventueel gegadigde, die nog zal komen op dagen. Er is in het centrum van Bergen Binnen geen gebrek aan vergunningen. Wat betreft een lijst, de wet kent geen lijsten en de begeerte om een vergunning te bezitten schept generlei recht daarop. Mr. Sluis verklaarde dat de drankwet bestaat voor het alge meen belang en niet voor gega digden op een wachtlijst. Dr. Steins merkt op, dat de brouwerij de Oranjeboom geen animo meer heeft voor een vesti ging op het middenterrein. De burgemeester zegt, dat we door schade en schande wijs zijn ge worden en als we onze eisen wat lager stelR-n zal dit zeker wel voor tiKuai Komen. Voor vele ouders van scholie ren der middelbare school is het huiswerk een nachtmerrie. Het was dan ook goed gezien dat het Westfries Lyceum te Hoorn een voorlichtingsavond hield over deze materie voor de ouders der leerlingen van de le klasse. Hoe moet het huiswerk aange pakt worden? Welke is daarbij de taak van de ouders, en welke die van de kinderen? De ouders moeten zorgen, dat er thuis een zodanige sfeer heerst, dat er automatisch (dus vanzelf) gewerkt wordt. De kinderen moe ten niet voortdurend op de vin gers gekeken worden, maar zo mogelijk in een kamer apart wer ken of anders een eigen hoekje hebben in de huiskamer. In dit laatste geval moet het gezin op de huiswerktijden het radio- en tele visie-program opofferen, want hierbij kan geen enkel kind be hoorlijk werken. Het kind moet zich zo vlug mogelijk door en in zijn werk zelfstandigheid verwer ven. Door het vragen stellen in de les tracht de leraar deze zelf standigheid op te bouwen. Nu moeten de ouders dit niet thuis weer kapot maken door steeds te overhoren en te controleren. Een tikje steun is zeker in het begin aan te bevelen, maar niet over drijven. Als het kind zijn zeker heid kwijt is helpt vaak een kleine overhoring. Maar constant over horen maakt een kind kapot, het doodt op den duur elke interesse en zelfwerkzaamheid. Kinderen krummelen thuis vaak over hun werk en teuten er soms uren over. Het kind moet leren in tensief en efficiënt te werken; het moet leren wat het niet kent en wat het wel kent. Bij het bespre ken van de les op school zijn de moeilijke woorden uitgelegd, want het blijkt, dat de meesten er over heen lezen en dat velen gewone Nederlandse woorden niet ken nen. Het zijn er niet eens zo heel weinigen, die geen begrip hebben van het verschil tussen: zijn als bezittelijk voornaamwoord, als hulp-werkwoord en als koppel werkwoord. Na het uitleggen van de les worden er vragen gesteld over het gelezene. Nu moet thuis niet de les een aantal malen overgelezen worden, maar met kritisch bewust zijn doorgewerkt. Want het gaat er niet om de les zo woordelijk mogelijk te kunnen opdreunen, maar de les grondig te begrijpen en het geleerde te kunnen toepas sen. De bedoeling is de leerstof zo lang mogelijk te behouden als be zonken kennis. Vlak na het leren de stof goed te kunnen opspuiten, heeft niet veel waarde. Het toe passen geschiedt in opgaven. Dit eist een zekere routine. Deze moet thuis verkregen worden door tijd te nemen om over de opgaven na te denken en ze zelf op te lossen. Netheid is bij dit werk onontbeer lijk. Velen struikelen over hun eigen slordigheid. Van belang is ook het leren verdelen van de be schikbare tijd. Zo is het niet wen selijk langer dan een kwartier over één som te zoeken. Voor grote scholen is het on mogelijk een paedagogisch roos ter samen te stellen; daarom moe ten de kinderen leren het huis werk zelf over de week te verde len door, waar nodig, vooruit te werken, zodat zij niet op bepaalde dagen in het huiswerk omkomen. Van groot belang is het geregeld werken en dus niet denken: Van daag een beurt gehad, dus vol gende keer lekker niet; want dan: O. wee! als de proefwerken ko men. Het nut van geregeld zijn les goed leren komt duidelijk uit in de volgende proef, die jaren geleden door Prof. Kohnstamm genomen werd. 200 Personen leerden een aantal volkomen zin loze lettergrepen uit het hoofd. Dat kostte wel moeite, maar het lukte, al waren zij deze dan ook kort daarop prompt vergeten. Dat werd ook verder niet gecontro leerd. Na een jaar kwamen deze zelfde 200 persoonen plus 200 nieuwe bijeen en kregen dezelfde zinloze lettergrepen weer om uit het hoofd te leren. Toen bleek, dat degenen, die ze al eens ge leerd hadden, thans slechts de helft van de tijd nodig hadden, om ze weer uit het hoofd te ken nen als de nieuwelingen. Zo is het ook met het school werk. Wie geregeld zijn lessen goed leert, heeft voor een repe titie veel minder tijd nodig dan degene, die geslabakt heeft. En ook voor een repetitie geldt: le ren wat je niet weet en geen tijd verdoen aan wat je wél weet. De betekenis van een repetitie moet niet onderschat worden. Voor de andere vakken moet zo n dag even goed worden gewerkt. In het kort weergegeven komt de taak van de ouders neer op: le het zorgen voor de juiste werk sfeer in het gezin 2e controle op: regelmatig wer ken, vooruit werken, netheid der schriften, accuratesse van de agenda. 3e niet regelmatig overhoren, zo spoedig mogelijk daarmee ophou den. 4e bij moeilijkheden contact opne men met de betrokken leraar. 5e zorgen voor de nodige nacht rust, anders zitten de kinderen suf op school. De gemiddelde leerling le klas se heeft ongeveer anderhalf uur per dag nodig voor zijn huiswerk. Op deze voor ouders zo be langrijke avond, kwam ook het probleem van het ontmoedigd ra ken door minder goede prestaties, ter sprake. Het was de ervaring van leraren, dat de Westfries gauw ontmoedigd is en dan voor het vak, waarin hij onvoldoende heeft, niet meer werkt, in tegen stelling met de stedeling, die dan juist méér tijd aan zo n vak gaat besteden. Sterker nog: als het de Westfries niet voor de wind gaat, geeft hij het op; hij is zijn zelf vertrouwen kwijt en levert bij schriftelijk werk zijn werkblaad- je blanco in. De stedeling echter buit de weinige kennis die hij heeft in zo n geval handig uit en weet zich er vaak doorheen te slaan. Met deze Westfriese aard reke ning houdend (het blijkt dat de import-mens op den duur net zo reageert) is het mede de taak der ouders de kinderen bij tegenslag aan te moedigen en tijdelijk bij hun werk te steunen. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Over de vrouw zijn boekdelen geschreven. Het is blijkbaar een onderwerp waarover men niet gauw uitgepraat raakt. Toch als men er in onze tijd de kranten op naleest, wordt daarin de vrouw meestal genoemd in verband met de misdaad, tenzij zij uitblinkt in een of andere sport, of heel oud wordt. In de geschiedenis vinden we de vrouw meest genoemd als courtisane, al zijn daar natuurlijk uitzonderingen op als b.v. Jeanne d'Arck, Florence Nightingale en Madame Curie. Na deze korte in leiding zette mevr. Broekman Vriesman de Plattelandsvrouwen, die maandagavond 10 nov. in zaal Nieuwendijk bijeen waren geko men, zelf aan het werk. In groep jes van 6 personen werd druk ge confereerd over de Nederlandse vrouw in het algemeen, wat be treft: le haar huishouding o.a. wo ning verzorging, maaltijden, kin deren. 2e. de opvoeding der kinderen. 3e. de zorg voor zichzelf, uiter lijk, ontwikkeling, ontspanning. 4e. Hoe denkt u over de rechten, welke de vrouw verworven heeft en het gebruik, dat zij daarvan maakt? Gezamenlijk kwamen de dames tot de slotsom, dat de Nederland se vrouw haar woning goed ver zorgt; de maaltijden zijn weinig gevarieerd. Wat dit betreft blij ken de mannen sterk remmend te werken, want wat de boer niet kent, eet hij niet. Aan het opdie nen der maaltijden kon wat meer aandacht besteed worden. De kin deren zijn goed verzorgd, maar wat de opvoeding betreft waren er klachten. Ze gaan te laat naar bed, zijn te vrij en te veeleisend. De oorzaak werd gezocht in de gemakzucht der ouders, die zich veel te veel tegen elkaar laten uitspelen. Praktisch alle kinderen proberen (en het lukt maar al te vaak) hun eisen door te drijven met de bewering, dat alle andere kinderen dit of dat wel mogen of krijgen, alleen zij natuurlijk weer niet. Men vond over het algemeen dat de vrouw haar uiterlijk goed verzorgde, wat voor een belang rijk deel werd geweten aan de mechanisering van het huishoude lijke werk en de algemeen betere financiële toestand. De ontwikke lingsmogelijkheden vond men ruim aanwezig, maar er werd ma tig gebruik van gemaakt. Het peil der onderlinge gesprekken van alle dag kon wel wat hoger zijn. Ontspanning was er meer dan ge noeg. Men was tevreden over de rechten, welke de vrouw verkre gen had, doch maakte er prak tisch geen gebruik van. De beslis sing werd meest aan de man over gelaten. Theoretisch worden deze rechten wel belangrijk gevonden, terwijl zij toch wel degelijk van practisch nut zijn. GOUD Het werken buiten het gezin werd eigenlijk alleen aanvaard als het gezin er niet onder leed en in een gezin met jonge kinderen niet wenselijk geacht; waarbij de op merking los kwam, dat ook de niet-werkende vrouw bij haar kin deren hoort en het niet elke mid dag druk moeten hebben met vi sites afsteken of winkelen. Deze gezellige en door de ge dachtewisseling nuttige avond werd besloten met enkele citaten over de vrouw, o.a.: Een van de moeilijkste opgaven in deze we reld is een vrouw er van te over tuigen, dat ook een koopje geld kost. (Ed. Howe). Deze klucht in drie bedrijven door Anne Marie Kok en Johan Blaaser werd woensdag 5 en don derdag 6 nov. door de spelers van St. Jan ten tonele gebracht. Het stuk was wel wat erg zwaar gechargeerd, maar het publiek was goedlachs, en het feit de spelers in het dagelijks leven te kennen, werkte ook de waardering voor het spel in de hand. Zo werden het voor de tonelisten en het pu bliek een paar vrolijke avonden. HERSTEL RUINEKERK Vrijdagmiddag 7 nov. werd in de dancing van ,,De Rustende Ja ger" de bazar tot herstel van de Ruïnekerk geopend, die ditmaal was georganiseerd door de Jonge Lidmaten dezer kerk, onder lei ding van de heer K. H. de Groot, die als vertegenwoordiger der Fa. Sluis N.V. in zijn openingswoord opmerkte, dat men ditmaal eens van een ander standpunt was uit gegaan dan voorheen het geval was. Niet dat de vorige inrichters het niet goed zouden hebben ge daan, maar omdat men thans eens wilde appelleren aan de geest van de tijd, die iets anders vraagt en iets nieuws verlangt. Men heeft hierbij nu eens geen beroep wil len doen op de middenstand, op wie gewoonlijk al genoeg lasten drukken, maar heeft zich tot an dere zaken gewend. Diverse fa brieken hebben onderscheiden ar tikelen geschonken of in bruik leen gegeven, zodat thans een geheel ander beeld wordt verkre gen van wat een bazar kan zijn. Daarvoor komt de heer Modder een afzonderlijk woord van lof toe. De rijwielfabriek Gomo en de Grossierderij in rijwielen Kerk- meer te Alkmaar stelden fietsen en autoped beschikbaar, de Firma Knorr was er met soepen, de Chipsfabriek uit Langedijk was er met chips, er was een stand met planten en bollen, voor de jeugd waren er fietswedstrijden met dagprijzen, er was gelegenheid tot balwerpen en sjoelbak spelen en ping pong werpen. Mevr. ReitsmaValemja was er als sneltekenares en er waren 32 per sonen, die door haar wensten te worden uitgetekend a raison van 5.per stuk. Men kon een schat zoeken achter een plaat van de Ruïne, personen herkennen van foto's, men kon ook een schat van achter het ijzeren gordijn in de wacht slepen, men kon er ring- werpen of met gokautomaten zijn geluk beproeven of als dat niet genoeg lokte, kon men zijn geluk beproeven op het rad van avon tuur. Verscheidenheid genoeg om zelfs verwende bezoekers te boei en. En hiermede is nog niet alles gezegd. Maar nu de resultaten. Die zijn om te beginnen niet slecht. Niettegenstaande deze ba zar slechts twee dagen duurde, terwijl de vorige, gewoonlijk drie dagen in beslag namen, is het be zoek uitstekend geweest. Ruim 300 volwassenen en 200 kinde ren brachten er een bezoek. Za terdagavond arriveerde er een gezelschap van 40 dames en he ren uit Amsterdam, die eens naar Bergen waren overgewaaid en die na in ,,De Oude Prins" te hebben gesoupeerd, nu op zoek waren naar iets dat hun aandacht kon boeien. Zij hebben zich best ver maakt en trokken eerst laat in de avond weder huiswaarts. In dit feit ligt een element, dat we niet mogen verwaarlozen. Als het in de hoofdstad ruchtbaar wordt dat men zich op zaterdagavond in Bergen best kan amuseren, dan rijst de vraag of men zoiets niet moet gaan uitbuiten. Muziek en zang, duo of trio met of zonder harp, viool of piano moge goed zijn in het seizoen in de zomer, ook de winter en het najaar kun nen hun bekoring hebben voor de vreemdeling, die niet naar na tuurschoon zoekt. Het komt er slechts op aan datgene te geven, wat elders niet te krijgen is om dat men elders niet op het idee komt. De heer De Groot en zijn medewerkers hebben getoond oorspronkelijke ideeën te bezitten, die, en dit is ook een factor van betekenis, hun geld hebben opge bracht. Want een bedrag van on geveer 3000 zal aan de commis sie tot herstel der Ruïnekerk* als opbrengst der bazar worden ter hand gesteld. Verlotingen: Electr. koffiemo len, Mevr. Kokkes; autoped. Me vrouw Voorthuizen; strijkijzer Mevr. Vastbinder; fietstasje, me vr. Seewald; lederen tas, Mevr. de Ridder; schoudertas, Mevr. v. d. Veen; allen uit Bergen. Sjoelbak 1: Mevr. M. Carriëre- Schippers, doos BB. en boek; spoelbak 2: D. Appelman, ont bijtspek en fietstas. Schatprikken: Mevr. E. Bruin, Koedijk, 1 tas en M. Winder, 1 tuinslang. Ballen gooien: Mej. C. Nieu- wenhuijsen, 1 ontb.set en Mevr. KleinWassink, 15 m tuinslang. Fotostand: Hr. Dingerdis, fiets tas; Baltjes, fietstas; Mevr. Ette- ling v. d. Eem, 1 doos biskwie. Maandag 17 nov. a.s. begint I weer de jaarlijkse verkoop der kinderzegels. De dames der U.V.V. houden weer elke dag zitting aan het bekende tafeltje in het Postkantoor. Kinderzegels verzachten het leed van duizenden kinderen van ons volk. dus kinderzegels koopt U nooit teveel en ze blijven een jaar geldig! Wij rekenen weer op Uw aller medewerking!! van 15 t/m 22 nov. 1958 Zaterdag 15 nov. Klaverjassen, café Duin, 8 uur. Zondag 16 nov. Toneeluitvoering voor de dona teurs van de v.v. Duinranders, Ver. gebouw, 8 uur (besloten). Openbare bridgedrive, Hotel „De Roode Leeuw" om 2 uur. Maandag 17 nov. Algemene ledenvergadering van de V.V.V. Schoorl, Hotel „De Roode Leeuw", 8 uur. Zaterdag 22 nov. Klaverjassen t.b.v. Fanfarecorps, café Beeldman, 8 uur. □□□□□DDcrjaaci aimaar „CON AMORE" Het Berger Accordeon Orkest ,,Con Amore heeft weer succes gehad. Op het 9 nov. j.l. gehouden Bondsconcours te Amsterdam heeft het A. Orkest, o.l.v. haar dirigent A. v. d. Wolff, een le prijs met het hoogst aantal pun ten in de derde klas weten te be halen. Het B-Orkest behaalde een tweede prijs in de jeugd klasse. Het A-Orkest promoveert nu naar de tweede klas. Vanaf deze plaats dan ook onze hartelijke felicitaties aan de spe lers en haar dirigent de heer A. v. d. Wolff. Leuke kinderfoto's aan huis maakt Foto Dick van Berge BERGENS KLEIN VROUWENKOOR De Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland organiseert een ne- derlands koorfestival, waarvan de voorronden in de maand novem ber, in 4 verschillende steden, ge zongen worden. Om de finale te bereiken is het nodig: 1. een eerste prijs te behalen, 2. het hoogst aantal punten te behalen van de betreffende af deling (waarbij de gemengde, mannen- en vrouwenkoren als één groep zullen gelden). Bergens Klein Vrouwenkoor heeft, onder leiding van haar di rigent, de heer K. Venneker, een eerste prijs en het hoogst aantal punten van haar afdeling weten te bereiken in de voorronde te Hil versum (deze prachtige radiostad telde het grootste aantal inge schreven koren). In de nacht van zaterdag op zondag j.l. reed weer een gelukkig Bergens Klein Vrouwenkoor, zingend naar haar geliefd Bergen. Typerend was toch wel weer de manier van dirigeren van de heer K. Venneker. Evenals op het con cours te Medemblik, was er de opmerking: „Ze hingen aan de vingers van hun dirigent". Dus nu: Op naar de finale! Deze wordt gehouden 20 decem ber in het Concertgebouw te Haarlem. We wensen de heer K. Venneker met zijn Bergens Klein Vrouwenkoor veel succes! ZONDAGSDIENST ARTSEN Weektöad SDE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen Ingezonden; mededeling Babyderm-zeep SCH00RLSE GEMEENSCHAP Breelaan 13, Bergen, tel. 2001 bij elke serie v.a. 15 nov. t/m 5 dec, 1 vergroting 13x18 cadeau Ruime sortering: Camera's, Dia-projectoren, albums enz. BERGEN 16 nov. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 16 nov. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1