MeMlad 99 99 EERSTE STEENLEGGING Agenda Van Weert Rotan van het Nieuwe Gebouw der M. M. S. GERRITSEN FEESTMIDDAG ouden van dagen K- C B- VRIJDAG 21 NOV. 1958 35e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Triomf van particulier initiatief Op 12 en 13 nov. was Neder land in mist en nevel gehuld. Schiphol zat dicht zoals de term luidt, om aan te duiden dat het vliegverkeer stil lag, maar op de 14e nov. steeg de zon 's morgens boven de kim, zonder dat er een streepje nevel of mist was te zien. Louter kalme zonneschijn, zonder mist, regen of wind gaf aan de atmosfeer een stralende helder heid die opgewektheid teweeg bracht in de harten der mensen. Op die gedenkwaardige dag zou de eerste steen worden gelegd van het nieuwe schoolgebouw der Middelbare Meisjesschool in Ber gen en het mooie weer op deze voormiddag deed onwillekeurig de vraag ontstaan of dit plotse ling opkomend mooie weder een voorteken zou kunnen zijn van de bloei der school, waarvan de eer ste (d.vLz. de voornaamste) steen op die dag zou worden gelegd of om het beter uit te drukken: zou worden ingemetseld. Opgewekte meisjes-leerlingen kwamen, in een apart tenue ge stoken, het terrein binnen stor men. Een aantal genodigden wa ren, allen in zichtbaar goede stemming, aanwezig en het ge heel gaf een prettige opgewekte indruk. Naast het schoolbestuur en oud-bestuursleden zag men het lerarencorps, de bouwcommissie, de directeur der gemeentewerken, de architect en de aannemer. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer A. M. de Lange, opende deze bijeenkomst onder de blauwe hemel met de volgen de rede: Op deze mooie najaarsochtend heet ik u allen namens het be stuur van de Berger Schoolver eniging van harte welkom, spe ciaal ook de oud-bestuursleden, en dat de pers hier ook aanwezig is doet ons genoegen. Het feit dat wij hier samen zijn gekomen om zogenaamd de eer ste steen te leggen, houdt in dat men zover gevorderd is met de werkzaamheden, dat men tot de eigenlijke bouw kan overgaan. Het is goed dat wij hier even bij blijven stilstaan en dat er de aan dacht op gevestigd wordt, dat er een begin gemaakt is met de bouw van onze meisjesschool. Wij lopen alvast vooruit op iets waar zoveel meisjes later plezier en profijt van zullen hebben. En dit vooruitzicht verheugt ons. Wij zijn blij, dat na zoveel beslomme ringen, besprekingen en beslissin gen, die nu al 5 jaar duren en nog vooruitgang hebben, nu een tastbare handeling kan geschie den door middel van het leggen van een steen. Hier zal dus verrijzen de nieu we meisjesschool, die zo prachtig gelegen is midden in het bos. Door het feit dat de gemeente Bergen deze grond aan onze ver eniging heeft verkocht, heeft zij wel het bewijs geleverd het goed met de jeugd te menen; heeft zij ingezien dat de opoffering van dit stukje natuurschoon ruim schoots opweegt tegen de vele voordelen die de jeugd ten goede komen. En de jeugd is de toe komst, dus ons aller belang. Aan het gemeentebestuur hartelijk dank voor dit goede inzicht. Bij een bouwwerk zijn wel de voornaamste personen de archi tect de heer Schipper, de aan nemer, de heer Dekker, de op zichter, de heer v. d. Heuvel en last but not least de arbeiders. Met de heer Schipper zijn zo on geveer 3 jaar lang besprekingen gevoerd en dat wel op aangena me wijze. Wij twijfelen er niet aan dat deze prettige verhouding de volgende 10 maanden zal blij ven voortbestaan. Met de heer Dekker gaat ook alles naar wens. Als blijk van waardering voor de medewerkers van de heer Dek ker heeft ons bestuur besloten hun een kleine gratificatie te ge ven. Bij het gereed komen van de nieuwe school en wij rekenen er op dat dit ongeveer in september 1959 zal plaats vinden, is het on geveer 40 jaar geleden dat onze vereniging werd opgericht. De eerste vestiging was toen in het tegenwoordige pension ,,'t Hoek je", gelegen voor aan de Herten kamp. Na 40 jaar zullen wij dan de beschikking hebben over 2 prachtige schoolgebouwen en ik vraag u: zal dat dan geen felici tatie waard zijn? Dames, meisjes en heren hier bij wil ik het laten. Ik dank u voor uw belangstelling en ik roep u een tot weerzien toe bij de ope ning van de nieuwe school. Ik meen verder dat nu het ogenblik gekomen is tot de daad over te gaan. Dit is geen plechtigheid waar stilte bij in acht genomen behoeft te worden. Als ik het niet goed doe, dan hoop ik dat u mij te hulp zult willen komen en dan liefst allemaal tegelijk. En nu aan het werk; ik dank u voor uw aan dacht. Hierna ging de heer De Lange over tot het inmetselen van de steen, die volgens een ontwerp van de heer Carpentier gevormd en gebakken, van een toepasse lijke inscriptie voorzien, een blij vend getuigenis vormt van de energie, welke er nodig was om dit gebouw in 't aanzijn te roepen. De heer Van Voorst, oud voorzitter der Berger Schoolver eniging, bracht hulde aan de heer De Lange voor zijn jarenlange arbeid en toewijding aan het plan om deze school te doen bouwen. Hij betuigde voorts zijn dank aan het tegenwoordige schoolbestuur ROTAN Poppenwiegen voor de ontvangen uitnodiging. Tenslotte gaf mej. Scholten een mondelinge beschrijving hoe het gebouw er na zijn voltooiing zal uitzien. De Berger Schoolver eniging is in 1947 opgericht. Men begon met 80 leerlingen. Thans zijn er 220. 70 procent daarvan is uit gemeenten buiten Bergen afkomstig, ja zelfs uit de Zaan streek heeft men leerlingen. Dit wijst er op, dat 't onderricht aan zeer bepaalde eisen voldoet, wat zowel aan het bestuur als aan de leerkrachten redenen oplevert om er trots op te zijn. ZILVER Benoeming Raadslid Het raadslid de heer H. v. d. Werf te Bergen aan Zee heeft zijn benoeming tot raadslid niet aangenomen. In zijn plaats komt thans de heer F. J. A. Schouten, die naar wij vernemen zijn be noeming zal aanvaarden. Is het de moeite waard om oud te worden De Ned. Ver. van Huisvrou wen had alle Bergense vrouwen verenigingen uitgenodigd op maandagmiddag 17 nov. in de dancing van de Rustende Jager om mevr. van Stapele-Manoth te horen spreken over bovenge noemd onderwerp. Waar, door de sterk verbeter de zorg voor de volksgezondheid, thans- de gemiddelde leeftijd van de mens ongeveer zeventig jaar is geworden, is er thans een veel grotere groep bejaarden dan voorheen. Door hun aantal is er tijdelijk een maatschappelijk pro bleem ontstaan. Ouder worden moet niet zijn uitstel van sterven, maar een kans, een mogelijkheid om meer ervaringen op te doen, en de levensmogelijkheden en le- PRAATAVOND MET KIEZERS venskrachten tot ontwikkeling te brengen. Men moet de mogelijk heden van het ouder worden po sitief bezien. Het gaat hier, zoals in elke levensperiode, om de le venshouding. Elk leven kent zijn crisissen en het is voor ieder leven uiterst be langrijk, hoe deze kritieke peri oden worden verwerkt. Het komt er op aan of men de crisis onder kent, ook als er, wat heel goed mogelijk is, aan de buitenkant niets is waar te nemen. Als zo'n periode niet goed verwerkt wordt, loopt de mens vast. Elke crisis vormt een bedreiging voor de mens. Deze moet tijdens de duur daarvan naar zijn evenwicht zoe ken en zelf de teugels van zijn leven in handen nemen en de sprong wagen naar de nieuwe bestemming. Daarbij zal vaak iets moeten worden opgegeven en het levensplan hervormd. Tegen over zichzelf moet men geen schijn ophouden, maar wat zijn tijd gehad heeft, achter zich la ten. Ouder worden is een vanzelf sprekend verschijnsel. Dit moet herkend worden en aanvaard, en men moet zich niet schamen voor de tekenen daarvan o.a. in de vorm van grijze haren en „kraai- enpootjes Het is van het grootste belang zich bewust te zijn, dat alle le vensperioden maar tijdelijk zijn. Bij het ouder worden kunnen de door levenservaring verkregen in zichten productief gemaakt wor den en is het mogelijk tot ver diept geestelijk leven te komen Maar om daartoe te kunnen ge raken moet in de volheid des le- R0TANWIEGEN vens het zaad gelegd zijn. Wie niet zaait, zal ook niet oogsten. In de jaren tussen de 40 en 55 moet niet overmatig gegeten wor den, onze voeding is voor een groot deel gewenning en ook aan soberheid kan men wennen! Ver der is het ook zaak aan een ge zonde lichaamstraining te wen nen. De mens moet in deze jaren ook eens de afzondering betrach ten om zo nu en dan weer eens geheel tot zichzelf te komen en zich geestelijk te verfrissen. Het concentratievermogen heeft gere gelde oefening nodig. Allen zou den geestelijk begaafder zijn als men zich meer bezig hield met din gen van de geest en zich concen treerde op dingen, die de moeite waard zijn. \Velke deze dingen zijn, zal ieder voor zich moeten uitmaken. ZILFA TH. VELDMAN, Door oefening open en ont vankelijk zijn van geest en daar door de innerlijke rijkdom ver groten, kan een grote winst zijn bij het ouder worden. Wat is er eigenlijk gaande na de pensioenering? Men verliest daarbij het recht van werken, d.w.z. dat men gewend was om den brode te doen. Daardoor wor den de sociale bindingen minder, wat velen weer het gevoel geeft geen persoonlijkheid meer te zijn. Deze toestand vraagt van man en vrouw beiden een omschake ling. De vrouw krijgt nu de ge hele dag de man thuis. De man was gewend in uitgebreide kring beroepsmatig iets te zijn. Dit valt nu weg en het brengt vaak terug gang, als de geestelijke ontwikke ling in vroeger jaren is verzuimd en men er nooit bewust naar ge leefd heeft, dat ook het uitoefe nen van dat beroep een tijdelijke periode in het leven is. Leuke kinderfoto's aan huis maakt Foto Dick van Berge Voor degene, die over enige geestelijke reserves beschikt, ont sluiten zich echter terreinen, die hij vroeger niet heeft kunnen zien, doordat hij of te jong was of het 'te druk had. Men staat als be jaarde op een ander vlak. Werken is activiteit en die is er nog op velerlei ander terrein, dan men gewend was. Het kan ook activiteit van binnen zijn. Het gaat er om of de geest elastisch is gebleven en het lichaam ge zond. Het lichaam mag niet traag worden of dikte en gebrek aan beweging vertonen. Regelmatig wandelen is een goede sport voor bejaarden. De ouder wordende mens moet zich aanpassen en rekening hou den met wat niet meer kan. maar Poppen- en Wandelwagens hierin vooral niet te gauw uit ge makzucht in berusten. De levens kunst bestaat in niet bezorgd te zijn en niets te willen forceren, dus niet krampachtig leven, maar evenwicht vinden in de erkenning van wat niet meer kan. Heel be langrijk is voor de ziek gewor den mens: hoe staat hij tegenover zijn ziekte? Bejaard zijn betekent veelal: minder afleiding, meer tijd, het dieper beleven van de eenzaam heid zonder dat dit vereenzaming betekent. Door te luisteren naar de jongere generaties blijft daar mede het contact bestaan, vooral voor degene, die beseft dat het er niet om gaat te vragen: wat heb ik nog?, maar: wat kan ik zijn voor anderen?, en die niet overal klaar staat met het vooroordeel van: „in mijn tijdVereen zaming dreigt door het verlies van de levenspartner. Door in het leven te leren dat niets absoluut is, kan men als een belangrijk deel uit het leven wordt wegge rukt, bereiken, dat er een waarde volle werkelijkheid overblijft. Het is niet juist zich in het leven aan wie ook zó vast te klemmen, dat men geen eigen leven meer heeft. Men spreekt van een bejaar den-probleem, omdat men door het grote aantal, als het ware, overvallen is en er tegenwoordig te weinig hulp te krijgen is, ook voor hen om op zich zelf te leven. De bejaarde heeft het recht in ORANJE HOTEL GESPREKKEN Inleider: Pater Geerlings en eun<fi zijn eigen waarde erkend te wor den. De vrijheid van de ouder wordende mens moet onaangetast worden gelaten. Het bejaardenwerk moet niet over hen komen, maar tot hen, als een stuk eigen activiteit. Openheid voor de tijd, waarin ge leefd wordt, is belangrijk. Probe ren te zien, wat er aan de orde is, maakt het leven wijder en breder. Inzicht, openheid en relaties met anderen maken het leven rijk. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Donderdag 13 november werd in de schouwburgzaal van ,,De Rustende Jager" aan ruim 300 Ouden van Dagen een filmvoor stelling en cabaret aangeboden. De heer D. van Berge vertoonde een tweetal films, welke de rei zen in 1950 en in 1958 gemaakt in beeld brachten en oogstte daarmede een daverend applaus. Men kon zichzelf eens zien in gezelschap van vrienden en ken nissen en hoe men acht jaar ge leden in Krasnapolskv zat te di neren. Men deed het in dien tijd niet minder en had een reuze ple zier. De jaarlijkse tocht van de Ouden van Dagen is nog altijd beroemd. Het is een evenement, dat veler tongen en harten in be weging brengt, waarop men zit te wachten en dat als de reis voorbij is, weer stof tot nieuwe gesprekken oplevert. Het Bergen se leven is zonder de Ouden van Dagentocht niet meer denkbaar. Het cabaret, dat na de pauze optrad, boeide door zijn verschei denheid. Frans Vrolijk wist met zijn droge humor de lach wel los te krijgen. Joop de Knegt als zanger was met zijn beschaafd geluid en ge soigneerde teksten een aangena me verschijning, terwijl Toby Rix met zijn wonderlijk muziekinstru- ROTAN STOELTJES ment van eigen vinding, de toete- rik, zijn gehoor versteld deed staan. Maar wat Ted Alton en zijn vrouwelijke partner met hun parkietengoochelshow ten beste gaven, was iets dat nog nimmer in Bergen was vertoond. De ar- tisten oogstten stuk voor stuk een daverend applaus. De U.V.V., door wier hulp de Ouden van Dagen, die slecht ter been waren, naar de schouwburgzaal werden gebracht, zorgde na afloop der voorstelling ook dat zij op dezelf de wijze naar hu i x oning konden terugkeren. Voor alles wat deze middag aan de Ouden van Dagen geboden werd, is een hartelijk woord van dank zeker op zijn plaats. Eugène Brands in de danszaal van de Rustende Jager. Eugène Brands, van huis uit kunstschilder, begon in 1930 een grammofoonplatencollectie aan te leggen. Thans bezit deze kunste naar ruim 400 normaal platen en 300 langspeelplaten met volksmu ziek uit Afrika, Amerika, Austra lië, Azië en Europa. Aan de hand van deze platen houdt de heer SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda over de periode van 22 nov. t/m 29 nov. 1928 Zaterdag 22 november Klaverjasdrive t.b.v. het fanfa recorps „De Vriendschap" café Beeldman, 8 uur. Zondag 23 november Toneeluitvoering „Circus" door de R.K. Toneelver. St. Genesius, Ver. gebouw, 8 uur. Vrijdag 28 november St. Nicolaas-klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, cafe Slijkerman, 8 uur. Zaterdag 29 november Cabaret, door het Langedijker Cabaretgezelschap, uitg. van de Bond voor Staatspensionnering, cafe Groothoff. 8 uur. 2.30 uur, aankomst van Sint Nicolaas op zijn paard bij de Postweg, ongeveer 3 uur bij het Raadhuis, daarna tocht langs de Hereweg tot Groet. □aoaaoaDuaaci □□□□aaaaaaac Brands boeiende lezingen over „volksmuziekIn 1952 werd een tournee gemaakt door West- Duitsland op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Naar aanleiding van de tentoonstelling „The Family of Man werd in 1956 door de heer Brands een platenconcert gegeven in de aula van het Sted. Museum te Am sterdam: „Man s Music Voorts verwierf de heer Brands zich vooral bekendheid door de VARA-uitzendingen onder de ti tel „Exotische klanken uit verre streken" en, in het regenboogpro gramma „De mens in de muziek". Op 25 november a.s. zal de heer Brands optreden in de Dans zaal van de Rustende Jager met een programma, getiteld: „Reli gieuze en profane Amerikaanse negermuziek waarbij authen tieke opnamen uit Alabama, Loui siana en Mississippi van Frede ric Ramsey Jr. ten gehore zullen worden gebracht. Men zie de ad vertentie in dit blad. CLUBKAMPIOENSCHAP Een dezer dagen werd in Alk maar het clubkampioenschap voor Dames en Herenkappers omstre den. De stemming was opperbest, vooral toen de uitslagen bekend waren gemaakt en bleek dat ver schillende ere-plaatsen werden ingenomen door Berger kappers. De uitslagen waren als volgt: Clubkampioen van de T.O.C. Alkmaar afd. Herenkapper, L. Henneman, Bergen. De 4e plaats werd bezet door M. Oudhof, Bergen, 5e werd M. Slot, Schoorl, en 6e J. Beentjes, Bergen. Zeer zeker een resultaat om trots op te zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN O IE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Bekleed met ploegruitjes Iets aparts Donderdag 27 nov. a.s. organiseert de afd. Bergen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in de serre van de Rustende Jager een Praatavond met Kiezers. - Van 8 tot 10 uur n.m. zullen Be stuur en Raadsfractie aldaar aanwezig zijn voor het geven van inlichtingen en het beantwoorden van vragen welke kiezers zouden willen stellen. Ver zuimt deze gelegenheid niet om problemen welke U bezig houden in ongedwongen sfeer te bespreken Bekleed en onbekleed Leuke vlotte modellen mr modern bestek jan Oldenburglaan 3, Bergen, tel. 2778 Breelaan 13, Bergen, tel. 2001 bij elke serie v.a. 15 nov. t/m 5 dec. 1 vergroting 13 x 18 cadeau Ruime sortering: Camera's, Dia-projectoren, albums enz. Fantastisch sterk Maandag 24 november a.s. over ORANJE - HOTEL Breelaan-Bergen Aanvang 8 uur Toegang vrij telefoon 2331, Bergen LEUKE MODERNE Prima afwerking f 29,25 Speciaalzaak, telef. 3417 Alkmaar Koningsweg 75-60 BERGEN 23 nov. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 23 nov. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1