m Raadsvergadering Bergen ir 1 De misdadiger en wij De intocht van Sint Nicolaas Agenda Klaverjasdrive Alcoholist in het verkeer Ned. Ver. v. Huisvrouwen Eerste lustrum Berger Schietvereniging Kunstkring Mededelingen Berger IJssportvereniging SCH00RLSE GEMEENSCHAP GERRITSEN FANFARECORPS „DE VRIENDSCHAP" VRIJDAG 5 DEC. 1958 35e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoei Woensdag 26 nov. kwam de raad van Bergen in voltallige zitting bijeen onder leiding van de burgemeester Dr. W. Huy- gens, die, na de opening, en na dat de notulen der vorige verga dering waren vastgesteld en de ingezonden stukken onder de ha mer waren doorgegaan, de mede deling deed, dat van de in de vorige, in comité-zitting benoem de, bestuursleden der Stichting Bejaardenzorg Elkshove, bericht was ontvangen, dat zij hun be noeming aannamen. Hierop ont hulde Mr. Sluis dat het raadslid Ploeger aan deze stemming niet had deelgenomen (zijnde dit raadslid als werknemer bij de Stichting werkzaam in loon dienst). Het onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuwbenoemde raadslid F. J. A. Schouten deed uitkomen dat deze in orde waren, zodat de commissie van onder zoek bij monde van de heer Din- kelberg, tot zijn toelating advi seerde. Instemming werd betuigd met de wijziging van de jaarwedde van de gemeente-ontvanger, die een salarisverhoging van 120.- op zijn maximum zal ontvangen. De voorstellen tot aankoop van een terreingedeelte aan de Van Blaaderenweg van de heer N. J. Frederiks, van een strook grond aan de Landweg van de heer C. A. den Tex, benevens die van een terreinstrook aan de Jan van Oldenburglaan van Mevr. W. Koolmees-Soecker, allen te Ber gen, werden stuk voor stuk aan genomen. Aan de heer Jac. Swaan te Schoorl werd een terrein aan de Emmalaan, groot 492m2 verkocht voor 9.694.en aan de echt genote van de heer Dinkelberg, die tijdens de behandeling van dit punt de vergaderzaal verliet, werd een stuk bouwterrein op de hoek van de Bergerweg en de Oude Bergerweg, groot 700 m2 verkocht voor 7.000.— Op de opmerking van de heer Ploe ger of dit wel juist was, daar er meer gegadigden voor dit grond stuk waren geweest, die allen waren afgewezen, antwoordde de burgemeester, dat dit in het ver leden zo was geweest, daar toen maals het plan bestond op dit terrein een bosje te planten. Dit plan had men echter opgegeven. De eerste aanvrager is indertijd aan een ander terrein geholpen, dat hem goed voldeed. ZILFA TH. VELDMAN, 't Voorstel tot het voteren van 6850.voor de aanleg van een nieuw busemplacement op het terrein van 't voormalige tram station te Bergen aan Zee wilde de heer Dinkelberg uitbreiden met daar ook plaats te maken voor een VVV-kantoor, doch de burgemeester deelde mede dat de VVVII haar voorkeur geeft aan een plaats aan het Van der Wyckplein. Bij het intrekken en opnieuw vaststellen der gemeenschappe lijke regeling inzake de ophaal dienst op grond der destructie- wet, drukte Dr. Steinz er zijn bevreemding over uit, dat hierbij alleen aan vee en niet aan huis dieren is gedacht, terwijl toch wetenschappelijk is komen vast te staan, dat deze huisdieren ze ker vaak aan tbc lijden. Katten en honden zijn gevaarlijke over brengers van tbc. De burgemees ter zegde een onderzoek toe over het ophalen der kadavers dezer diersoorten. De heer Veldt merkte op, dat ook het pluimvee niet van tbc verschoond blijft en eveneens gevaarlijke overbren gers van tbc kent. Bij de rondvraag merkte de heer Dinkelberg op dat Bergen de enige gemeente is in de kop van Noordholland, die niet mee doet aan de schoolmelk verstrek king. Dr. Steinz wilde als medicus er de nadruk op leggen dat het voor kinderen van groot belang is, dat zij tijdens de schooluren melk krijgen. De burgemeester antwoordde, dat er een onderzoek aanhangig is naar de belangstelling, die hiervoor bij de ouders bestaat. Het resultaat is echter nog niet bekend. Dan is er de vraag, wie dat zal moeten betalen, Op de ouders de eerste plicht. Dat mindervermogenden zouden ge holpen kunnen worden zou men kunnen overwegen. Na het sluiten der raadsver gadering bleef de raad nog bij een om ,,in 't geniep zoals de volksmond zegt, nog een kleine bespreking te houden. Lang duurde deze echter niet, want 20 minuten na het sluiten der officiële raadsvergadering zag men Mevr. Broekman-Vriesman verschijnen in de zaal Nieuwen- dijk, alwaar een vergadering der Plattelandsvrouwen was aange vangen. De open drive welke door de klaverjasclub De Vriendenkring zou worden gehouden gaat niet door. In plaats daarvan zal op 6 december door de klaverjasclub ,,De Oude Prins in het hotel van die naam een open Sinter klaasdrive worden gehouden. Sinterklaas en Zwarte Piet zul len daar verschijnen tijdens de wedstrijd, terwijl zij na afloop de prijzen zullen uitreiken. Ver leden jaar heeft men in het hotel ,,De Oude Prins" daartoe een speciale avond gehouden, die toen zeer in de smaak is gevallen. Ook ditmaal belooft het weder een reuzen-avond te zullen wor den. Men zie de advertentie in dit nummer. In de aangehouden zaak te gen de 60-jarige J. H. uit Bergen eiste de officier van justitie te Alkmaar dinsdag een gevange nisstraf van een maand, en een jaar ontzegging uit de rijbevoegd heid. Verdachte had op 3 april van dit jaar een auto bestuurd terwijl hij in kennelijke staat verkeerde; de bloedproef wees een alcohol percentage van 1.85 pro mille aan. In de gemeente Bergen kwam hij in botsing met een bus van de NHADO, waarna hij doorreed. Het psychologisch rapport ad viseerde H. op te nemen in een inrichting maar verdachte ver klaarde de gevangenis te verkie zen boven een inrichting. Voor de Bond van Platte lands Vrouwen sprak woensdag avond 26 nov. in de zaal Nieu- wendijk Dr. van der Grient over bovenstaand onderwerp. Zodra de mensen tot een samenleving kwamen, werden regels opge steld, waaraan men zich houden moest. Maar in iedere samenle ving vindt men overtreders de zer regels. Op deze overtreders moet de samenleving bepaalde maatregelen toepassen, anders graaft zij haar eigen graf. Het strafrecht dient niet alleen tot bestraffing der overtreders, maar werkt vooral algemeen preven tief. Door het besef dat zeker de straf op de overtreding volgt, wordt menige overtreding niet begaan. De wijze, waarop een samenle ving reageert op overtreders, hangt van de tijd af waarin men leeft, zo heeft men tijden gehad, waarin de overtreder gedood, verbannen of verminkt werd. Steeds echter, dit geldt ook voor onze tijd, werd en wordt hij bui ten de samenleving geplaatst. Wat is een misdaad? Dat is een daad, die wettelijk ontoelaat baar is. Zo is lichamelijke moord door de wet verboden, niet ech ter de geestelijke moord. De mens heeft altijd de nei ging het kwaad buiten zichzelf te zien en zodoende afstand te scheppen tot de misdadiger: zo iets doe ik niet. Belangstelling voor de misdadiger is er altijd geweest; het overgrote deel der mensen heeft meer belangstelling voor de misdaden, dan voor de mens, die deze bedreef. Wie is deze mens? Hoe kwam hij hier toe? In „Crime and human mind ziet de Amerikaan Abrahamson de misdaad als een poging van de mens zich uit een spannings toestand, waar hij niet uit kan ko men, te redden. Misdaad is zo gezien een gevolg en dus moet de oorzaak worden opgespoord. De misdaad is als het ware het doorslaan van de stop in de ver- houdina mensmaatschappij. De praktijk bewijst, dat dit juist ge zien is. Kinderen, die in het ge zin niet aan hun trekken komen, trachten door uiterlijk vertoon de leegte, die zij in zich voelen, te camoufleren. Ook voor volwas senen moet het bezit aan henzelf het bewijs van hun eigen waarde tonen. Zonder dat voelen zij zich zelf als waardeloos. Hoe wordt iemand een misda diger? Is dit door aanleg of door de omstandigheden (milieu), waarin hij opgroeit? De aanleg is een combinatie van neigingen en eigenschappen, die met de geboorte zijn meegekregen. De mens bestaat niet uit delen, maar is een onontwarbare verbonden heid van lichaam, gevoel, ver stand en geest. Het milieu werkt op kinderen, die nog open staan en daardoor kwetsbaarder zijn dan volwassenen, sterk in. Aan leg en milieu zijn in het mensen leven volkomen verstrengeld. Omstreeks 1850 leefde men in aanbidding van het intellect en was men de mening toegedaan; bouw scholen, dan kun je de gevanqenissen sluiten. In onze tijd weten we wel beter. De mens is innerlijk en geestelijk niet meegegroeid met zijn ver standelijke ontwikkeling, met als gevolg dat hij de wereld heront dekt heeft als een onveilige we reld. Als nu tussen het gezin en wereld geen duidelijke gevoels- grenzen bestaan, zal de gezins woning als weinig veilig en wei nig bewoonbaar worden beleefd. Zulke woningen zijn onbewoon baar voor kinderen. Wat in zul ke woningen samenbindt zijn slechts de materiële belangen. De woning is dan voor de kinderen de plaats waar je gaat slapen, eten krijgt en je zakgeld lospeu tert. Dit soort woningen komt in alle standen voor. Iets meer bij de gegoeden. Er heerst een ver pletterende kilte. De ware wo ning heeft een eigen aard. De wereld wordt buitengesloten en daarbinnen ontstaan in de beslo tenheid gevoelsbanden, die groei en kunnen in de warmte van de harten, waardoor mensen in in nerlijke harmonie zich kunnen ontwikkelen. In de ware woning wordt geleefd, geknutseld, wordt wat gedaan. Vele misdadigers komen uit woningen waar geen gevoelsbinding was, die slechts woonoorden waren. Men moet zijn kinderen leren aanvaarden zoals zij zijn: be gaafd of onbegaafd en hun oplei ding moet met hun gaven over eenstemmen. Een mens, die psy chisch, verstandelijk of gevoels matig beschadigd is, hoeft geen misdadiger te worden. Hij is al leen kwetsbaarder voor de bac teriën der misdadigheid. Men bedenke steeds: de misdadiger hoort er ook bij, al is hij gede railleerd. Wij vormen de wereld, die zo liefdeloos is. Wij zijn me de verantwoordelijk. Er zijn mensen, die kapot in de wereld komen en ook mensen, die door het leven kapot gemaakt worden. Het is goed de mens de verant woordelijkheid voor zijn daden te laten dragen en onjuist hem naar het rijk der zieken te ver wijzen en hem zodoende te dena tureren en hem de kroon van zijn menszijn van het hoofd te stoten. De mens heeft recht op straf als boetedoening. Het straf-onthou- den kan de mens geestelijk ver moorden. Daarnaast moet de be reidheid staan hem na de straf weer zijn rechtmatige plaats in het leven te geven en hem niet weder in de liefdeloze kilte te stoten. Woensdagmiddag 26 nov. trad in de serre van ,,De Rustende Jager" de Amsterdamse voor drachtskunstenares Mevr. Aafje Top voor een talrijk publiek op met Paul Gallico's: De liefde van de zeven poppen. Op 30 sept. 1957 droeg zij de ze aangrijpende geschiedenis van het jonge meisje „Mouche en de poppenkastspeler Kapitein Con met zijn zeven poppen reeds eenmaal in Bergen voor. Ook dit maal boeide zij daarmee haar gehoor en oogstte een warm ap plaus. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank Maandagavond 1 dec. her dacht de Berger Schietvereniging haar eerste lustrum. In het Wa pen van Bergen hadden de leden met hun dames zich verzameld om in een gezellig samenzijn dit feit te vieren, en daar het toch in de St. Nicolaasweek viel, had men de Sint en zijn helper ver zocht ook hier eens als milde ge ver van verrassingen op te tre den, iets wat deze goedheiligman gewoonlijk gaarne doet. In de zaal was met eenvoudige midde len een troon opgesteld, waarop de Sint plaats nam, en waar hij de aanwezigen stuk voor stuk verzocht bij hem te komen om na het raadplegen van zijn zwar te boek eens een hartig, zacht of vermanend woord met de be gunstigde te spreken, waarbij de humor niet van de lucht was. Onderwijl had Piet uit de voor raad verpakte cadeaus er een opgedolven, en dit aan de be gunstigde ter hand gesteld, die dit dan weer uit zijn verpakking moest bevrijden, wat soms tot allerlei verrassingen aanleiding gaf. Het was een avond van veel vrolijkheid en humor, die nog lang in 't geheugen der deelne mers zal blijven hangen. De avond voor: SERIE A: woensdag 21 jan. '59. SERIE B: woensdag 25 feb. '59. Wie voor het volgend seizoen als lid wenst toe te treden wordt aangeraden zich reeds nu als lid op te geven, zulks om teleur stelling te voorkomen. Dat Sint Nicolaas oud is we ten we allen reeds lang en ouder dom komt met gebreken. Ook dat is geen nieuws. Maar zater dagmiddag 29 nov. had de Sint bij zijn intocht in Bergen blijk baar sterk te kampen met geheu- gen-slijtage. Hij was naar het scheen volkomen vergeten, dat zijn jaarfeest een kinderfeest is en draafde in gestrekte draf en ook nog voortijdig, door het kin derrijke Tuin- en Oostdorp. Om drie uur, het vastgestelde uur voor zijn intocht, stonden daar langs de weg hele groepen hui lende en teleurgestelde kleuters, die iets voorbij hadden zien vlie gen. Wat een verschil met de juichende kinderen van vorig jaar! Voor Elkshove had hij meer tijdi genomen, bij de bejaar den trok hem waarschijnlijk het eigene, zodat hij wat tot rust kwam. Voor het raadhuis stonden honderden kinderen te wachten en te zingen, en ja, daar kwam hij dan met Piet en Pedro. Burge meester Huygens ontving hem met enkele hartelijke welkomst woorden en bracht daarbij in herinnering dat deze plechtig heid reeds meer dan tien jaren door hem werd verricht. In Ber gen waren gelukkig dit jaar geen kinderen zo stout geweest dat zij in de zak mee moesten naar Spanje. Sint Nicolaas was daar zeer verheugd over en vroeg de kinderen vooral bij hun schoen wat hooi, suikerklontjes, worte len of water neer te zetten voor zijn trouw paard. In de loop van deze week had hij heel wat be zoeken af te leggen en Piet en Pedro hadden het 's nachts heel druk. Nadat de kinderen uit vol le borst enkele Sinterklaaslied jes hadden gezongen vervolgde de Sint zijn rondgang door het dorp. Zondag 30 nov. was er een kinderfeest voor de niet-school- gaande kleuters in het gebouw St Jan. Woensdag 3 dec. was er een kinderfeest voor niet-school- gaande kleuters in zaal Nieuwen- dijk, terwijl de niet-schoolgaande kinderen van diezelfde leeftijd te Bergen aan Zee aldaar werden getracteerd en hun feest hadden op diezelfde middag te Bergen aan Zee. Dinsdag 25 nov. hield de Ber ger IJssportvereniging haar Al gemene Vergadering in de zaal Nieuwendijk. Behalve de zeven leden van het bestuur, waren er 16 belangstellende leden aanwe zig, terwijl als gasten de heer en mevrouw Van Pel, ijssport- minnaars uit de Zaanstreek, met een film over de ijssport 12 jaar geleden, tot de belangstellende toehoorders behoorden. Voorzit ter Kroon heette de aanwezigen welkom, in t bizonder het erelid Van Exter, en deelde mede, dat hijzelf en de penningmeester naar de districtsvergadering in Uit hoorn waren geweest, doch dat het hun niet was gelukt een wed strijd te Bergen te krijgen. Op deze vergadering was tevens be sloten, dat er een nieuwe wijze van boekhouding zou worden in gevoerd voor de bondsadmini- stratie. Agenda over de periode van 8 december t/m 13 december 1958. Vrijdag, 12 dec.: Klaverjasdrive, uitg. v.v. „Duinranders café Slijkerman, 8 uur. Zaterdag, 13 dec.: Toneeluitvoe ring door de Hargertoneelver. zaal Groothoff, 8 uur. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. „Schoorlcafé Duin, 8 uur. Trekking loterij, uitg. van de Schoorlse Winkeliersactie, café Slijkerman, 8 uur. KLOKKEN Uit het jaarverslag van de se cretaris viel te constateren dat het ledental toeneemt, terwijl slechts een paar malen gelegen heid was tot schaatsenrijden voor de kinderen. De volwasse nen bleven daarvan verschoond. De penningmeesteres bracht ver volgens haar verslag uit, waar uit bleek dat de inkomsten groter waren dan de uitgaven, tenge volge waarvan men een batig saldo van ongeveer 1100 bezat. De kascommissie had boeken en bescheiden en geldmiddelen in de beste orde bevonden. De heren Kroon en Van Exter werden als bestuursleden herkozen en nadat er nog wat gezegd was over de mogelijkheid de belangstelling der leden voor de vergadering te doen toenemen, trad de pauze in, die gevolgd werd door het vertonen der documentaire film over de ijssport in de Zaanstreek, welke ofschoon het werk van een amateur-cineast, historische waarde bezit, daar zij land schapsbeelden vertoont, die thans, door bebouwing zijn ver dwenen. Uit alles wat deze avond passeerde kreeg men de indruk, dat het de Berger IJs sportvereniging goed gaat, be halve dat er 's winters niet vol doende ijs is om enige weken baantje te kunnen rijden. Maar dat kan zij niet helpen en hangt van de Natuur af. SCHOORL Op zaterdag 29 november j.l. nam ons corps deel aan het con cours te Heiloo, uitgeschreven door het Fanfarecorps „Eensge zindheid". Na de teleurstelling die het corps in Zwaag te slikken kreeg, is er door de leden heel hard gewerkt. Dit is in Heiloo wel beloond geworden. Uitkomende in afd. A. moesten er 252 punten worden behaald, om te promoveren naar afd. B. Dit aantal is ruim ge haald, het werden zelfs 291 punten Per rubriek gerekend gemiddeld ruim 8. Dit was wel het mooiste geschenk wat het corps aan de dirigent, de weled. Heer A. Meyns die een week geleden 77 jaar is geworden, kon aanbieden. Ook voor de leden is dit een stimulans. Hieruit is wel gebleken wat met veel studeren kan wor den bereikt. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekitad Ill/, l modern bestek Jan Oldenburglaan 3, Bergen, tel. 2778 telefoon 2331, Bergen □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□Cl BERGEN 7 dec. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 7 dec. Dr. H. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1