Ueektlod 99 99 De bezoeken van Sint Nicolaas Jan nu/,!' lezers(essen) NIEUWJAARSGROETEN Kunstenaars Centrum Bergen Een belangrijke datum GERRITSEN A. KLAVER KUNSTKRING Apettda VRIJDAG 12 DEC. 1958 35e JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zoals onze lezers uit de ad vertentiekolommen in ons blad hebben kunnen lezen, is Sint Ni colaas dit jaar ook per telefoon bereikbaar geweest voor belang stellenden, om particulieren en verenigingen in staat te stellen met hem en met Zwarte Piet eens nader kennis te maken bij het uitoefenen van hun werk in onze gemeente. Daarvan is een druk gebruik gemaakt en de re sultaten waren dan ook van pleizierige aard. Dinsdagavond 2 dec. kwam Sint Nicolaas op bezoek bij de Vrou wenbond N.V.V. in het Dorps huis. De dames hadden voor deze gelegenheid ook haar echt genoten meegenomen en opge wekt klonken de oude bekende sinterklaasliedjes uit ruim veer tig kelen in afwachting van de komst van de goede Sint. Deze liet niet al te lang op zich wach ten en kwam vergezeld van Pie terbaas, die de roe zwaaide over een teil vol cadeautjes. De Sint overhandigde deze cadeautjes met een passend woord aan elk der dames, terwijl de rokende heren zo nu en dan ook in de predikatie betrokken werden. Nadat iedereen door hem ge- kappitteld was, bleef hij nog ge zellig koffie drinken, natuurlijk met het traditionele rietje, waar na hem onder vrolijk gezang uit geleide werd gedaan. WEKKERS Woensdagmiddag stapte de Sint af in een huis in de Dorps straat, waar de televisiekinder- tjes wekelijks bijeen komen, en daar was het een drukte van be lang. Zelfs een paar moeders waren meegekomen met een jon gere spruit, opdat ook deze het feest zou mede genieten, wane Sint Nicolaas en Zwarte Piet waren daar verleden jaar ook geweest en dit bezoek was toen zö aangenaam verlopen, dat thans aller harten popelden van ongeduld om de Sint te zien bin nen komen. Toen de Sint dan ook op straat uit de auto stapte, dromden zij voor de vensters om te zien hoe hij door het tuinhek ging en op de huisdeur toe- schreed. Bij het binnen komen van de kamer werd spontaan het welkomstlied aangeheven, on derwijl de Sint en zijn knecht, handdrukken wisselend met de paar volwassenen daar aanwe zig, op de voor hem gereed staande zetel plaats nam. Toen het lied gezongen was, dankte de Sint voor de mooie zang en vertelde hij blij te zijn, dat hij weder in Bergen was. Hij had zijn boek eens ingezien en tot zijn vreugde bemerkt, dat er geen heel erg stoute kinderen in Ber gen waren, wat hem veel plei- zier deed. Hij nodigde daarna diverse kinderen uit bij hem te komen, keek in zijn boek en stel de hun een paar vragen, die van zijn belangstelling blijk gaven en wees er dan op, wat van de klei ne werd verwacht om daarna te vragen of zij of hij een liedje wilde zingen of een versje wilde opzeggen. Dat brachten de mees ten er best af en de Sint was dan ook niet karig met zijn lof. Hij vertelde het verhaal van de jon gen, die jaren geleden met hem mee naar -Spanje was gegaan en die daar zijn Hollandse taal was verleerd en toen hij weder naar huis mocht, maar liever bij de Sint wilde blijven. Hij is nu bij mij als chauffeur, voegde de Sint er aan toe, en op een wenk van de goedheiligman verhief zich een grote man, die de kin deren allen achter het stuur van de auto hadden zien zitten. Dat was me wat! Het werd zodoen de een pleizirige middag. Dat Sint vertelde, dat hij over een paar dagen jarig was en dat de kinderen hun geschenken in of bij hun schoentjes zouden aan treffen, zodat ieder tevreden zou wezen. Maar nu zouden ze eerst wat vooraf krijgen van zwarte Piet, die daarop aan ieder kind een taaipop en een prentenboek uitreikte, wat met vrolijke uit roepen van: Dank U, Sinter klaas! in ontvangst werd geno men. Onder het zingen van een afscheidslied vertrokken Sint en Piet weder per auto, nageoogd door een opgetogen kinderschaar. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Donderdagmiddag werden de kinderen der verschillende clubs van het Dorpshuis in het ge bouw van Bergens Harmonie bij een gebracht o.l.v. de directrice mevr. Muller en haar medewerk sters, om de Sint de gelegenheid te geven met de ruim 150 ver tegenwoordigers der Bergense jeugd kennis te maken. Netjes op de spiegelgladde vloer gezeten, werden in afwachting van de komst van de goedheiligman en zijn knecht enige Sinterklaaslied jes gezongen, zodat de tijd van wachten ongemerkt voorbij gleed. Nadat de Sint was binnenge komen en met het aanheffen van een lied was begroet, werd hij nadat hij gezeten was, in een korte en pittige speech verwel komd door de voorzitter, de heer L. Stolk, waarna de goedheilig man de aanwezigen zijn vreugde bekend mazkte over het feit, dat hij thans met de Dorpshuis-jeugd kennis zou maken. Hij opende daartoe zijn boek, bladerde er wat in, en verzocht toen één der kinderen bij hem te komen. Een stevig meisje kwam daarna op hem toe, drukte hem de hand en antwoordde vlot op verzoek van de Sint een versje op te zeggen, waaraan prompt werd voldaan, en wel zó duidelijk en zö vlot, dat de Sint zei: Dat is prachtig, hoor! haar de hand gaf en haar met de andere hand een specu laas aanbood, i oen het ijs op deze minzame en hartveroveren- de wijze was gebroken, volgde een reeks van kinderen, die af wisselend een liedje zongen of een versje opzeiden, terwijl elk hunner voor zijn prestatie werd beloond en een speculaas ontving voor de moeite. Ter afwisseling verzocht de Sint in koorzang iets te zingen wat door mevr. Kamer mans op de piano werd begeleid. Zo ontstond een atmosfeer van vreugdevolle welwillendheid. Volgens het boek behoefde er niemand in de zak om mee ge nomen te worden naar Spanje. Vroeger was dat wel eens an ders. Er was eens een jongen, die lelijke woorden sprak en die in een lege teerton kroop, zodat zijn moeder geen raad meer met hem wist. ,,Die heb ik toen met goedvinden van zijn moeder mee genomen". zei de Sint, en hij voegde er aan toe: ,,Kom eens hier, Karei!" en dan komt achter uit de zaal een grote jongeman naar voren en gaat dicht bij de Sint staan. ,,Dat is-ie.zegt de Sint". ,,Hij is drie jaar in Spanje geweest; toen mocht hij weer naar huis. Maar hij was het Hol lands geheel vergeten, en had Spaans geleerd". Ik wil liever bij U blijven". was zijn antwoord en nu is hij dan bij mij als chauf feur. Dat begrepen alle kinderen en vol bewondering keken zij naar die jongeman op. Toen de jeugd haar beurt had gehad, kwamen anderen aan de beurt nl. de leidsters der diverse clubs, en de leider van de tekenclub, de directrice, alle werden beur telings verzocht bij hem te ko men en hij spreekt zijn bewon dering uit voor de wijze waarop zij ieder voor zich hun taak ver vullen, terwijl ook de pianiste niet werd vergeten. Dan betuigde de Sint zijn leed wezen, dat gebrek aan geld hem verhinderde in staat te zijn om zijn grote tevredenheid over de bereikte resultaten bij de jeugd, aan elk dezer volwassenen zelfs maar het kleinste bewijs van zijn erkentelijkheid te kunnen aanbie den, wat niet weg neemt, dat hij het hun gaarne had toegedacht en hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat 'n volgend jaar de geldmiddelen iets beter zouden mogen wezen. Nadat, op verlan gen van de directrice, Sint Nico laas nog een lied was toegezon gen, nam de Sint afscheid en be gaf zich door de kinderschare heen, welke hem geestdriftig de hand schudde, naar de deur al waar hij afscheid nam van de voorzitter, die hem met enkele welgekozen woorden zijn dank betuigde. De jeugd werd daarop nog getracteerd op iets te drin ken en op hetgeen Sint Nicolaas in een zak voor elk had meege bracht, hetwelk nu werd uitge deeld. Een dankbaar gestemde en vreugdevolle kinderschaar toog na afloop van dit feest naar huis. Gero Zilmeta en Gero Zilvium Zaterdagavond had in het ho tel-café „De Oude Prins" de Sint Nicolaasdrive plaats, waar aan door een gemêleerd gezel schap werd deelgenomen. De gezellige sfeer in „De Oude Prins", welker beide zalen baad den in een zee van licht, droeg er het zijne toe bij om deze drive tot een genoeglijk feest te ma ken. Toen de Sint arriveerde werd hij binnengehaald en met belang stelling ontvangen. De Sint deel de mede, dat hij tot zijn genoe gen had geconstateerd, dat de lust om het klaverjasspel te be oefenen nog onverdroten voort leeft. Wel had hij uit de num mers van „De Duinstreek", wel ke hem geregeld werden toege zonden. menen te constateren, dat talrijke prijswinnaars in het verleden thans opzij gestreefd worden door een nieuwe reeks van prijswinnaars, wat er op wijst, dat de beoefening van het spel als zodanig aan grondig heid winnende is. Dat is voor een club altijd een verblijdend verschijnsel. Wat nu betreft de uitnodiging aan het spel deel te nemen, moest hij deze afslaan wegens gebrek aan tijd, daar ook deze avond nog enkele bezoeken op het program stonden. Hierna gingen Sint en Piet langs de tafeltjes om aan elk der spelers een groot formaat speculaas aan te bieden voor bij de koffie. Het plan was om na het beëindigen der bezoeken weder in „De Oude Prins terug te keren en dan de prijsuitreiking mede te maken. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. Snijders-Wit 5208 p.; 2. Clement-Schaper 5160 p.; 3. Mevr. Wit-Schekkerman 5036 p.; 4. Deys-Kürten 4944 p.; 5. Pijper-Kreb 4728 p.; 6. C. Min- Vrasdonk 4696 p.; 7. Mevr. Kieft-Timmerman 4566 p.; 8. Vondel-De Jager 4552 p.; 9. Duin-Kok 4514 p.; 10. Dames Pijper-Clement 4421 p.; Verras- singsprijs: Dames Kager 3280 p.: Marsenprijs: Lichtendaal-Min 4 marsen. Tegen de tijd dat de einduit slagen van de wedstrijd bekend waren gemaakt, waren Sint en Piet teruggekeerd om aan de prijsuitdeling deel te nemen, waarna de Sint zich in zijn ze- Minimumprijs f2.-(drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen Het Nieuwjaarsnummer komt uit op dins dag 30 december. Evenals vorige jaren zal dan gelegenheid bestaan tot het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureaux of bij de bezorgers. ORANJE HOTEL GESPREKKEN Inleider: Pater Geerlings SnonbaG Coöp. Boerenleenbank - Schoorl tel nederzette om van de aan wezigen enkele prestaties te ver zoeken. Een heer en een dame werden verzocht een proefje van hoela-hoep af te leggen, wat sma delijk mislukte, twee dames, die daarna aan de beurt kwamen brachten het er niet veel beter af, weer een ander paar bleek ook al niet boven dillettanten- niveau uit te komen, doch toen de Sint de beide jongedames Kager verzocht ook eens te laten zien of zij het beter konden, kreeg men een nummertje hoela "hoep te zien, dat voor het beste op dit gebied niet onderdeed. Men zag de rondgaande hoepels klimmen en dalen en wederom klimmen en daarna opnieuw da len in snelle en geregelde volg orde, waarna er een spontaan applaus weerklonk. Hier werd iets ten beste gegeven, dat als een sportieve prestatie van de eerste rang kan worden be schouwd. Aan het slot van de avond richtte de Sint zich tot de heer Hulshoff, de gerant van „De Oude Prins", om zijn compli ment te maken over de wijze waarop hij deze zaak leidt en alles doet om de gevestigde reputatie van gezelligheid en sfeer die aan deze zaak inhaerent zijn, te doen bloeien en groeien. Onder deze bedrijven was het uur van middernacht al lang koud geworden en werd het uur van scheiden geslagen, ofschoon menigeen slechts met moeite af scheid nam. ZILFA TH. VELDMAN, Op dinsdag 16 dec. a.s. zal, onder auspiciën van het Kunste naars Centrum Bergen, in de danszaal van de Rustende Jager te Bergen door de bekende ste- debouwkundige Prof. Ir. J. H. van den Broek een lezing wor den gehouden over moderne ar chitectuur in samenwerking met de beeldende kunst. Professor van den Broek maakt deel uit van het architectenbu reau van den Broek en Bakema te Rotterdam en is een gezag hebbende figuur in de wereld van het moderne bouwen. Bij het ontwerpen van de plannen voor de bebouwing van het voor malige stationsplein te Bergen is deze bouwmeester betrokken ge weest. Het belooft een zeer in teressante avond te worden. Voor de kaartverkoop zie men de advertentie in dit blad. Donderdag 4 dec. speelde het Rotterdams Toneel voor de Ber ger Kunstkring „Goede Reis", een blijspel in zes taferelen van Jacques Deval, in de vertaling van Max Nord. Het stuk speelt aan boord van het passagiersschip lie de Fran ce. Pim Dekkers en Lies Fran ken, vertolkers der beide hoofd rollen, wisten door hun uitste kend spel op overtuigende wijze de superioriteit, van de Franse geest en cultuur over de mate rialistische Amerikaanse menta liteit, die alles met dollars wil kopen, naar voren te brengen. Het opgetogen publiek bracht aan het einde der voorstelling de spelers een ovatie. 10 December 1958. Op 10 dec. 1948 werd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de zgn. „Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" aan vaard en geproclameerd. Dit was zeker om meer dan één reden een „historische daad", thans precies 10 jaar geleden. Herden king van dit gebeuren, waartoe de Wereld Federalisten Bewe ging Nederland oproept, brenge tot nieuwe bezinning op de ach tergrond en de diepere betekenis van deze Verklaring. Werd reeds in de Prae-am- bule van het Handvest van de Ver. Naties, aangenomen in 1945 duidelijk de weg gewezen naar een Wereld-rechtsorde, als enige mogelijkheid om de gesel van de oorlog uit te bannen en wereld- chaos te voorkomen, in de Inlei ding van genoemde verklaring wordt dit in duidelijke bewoor dingen nog eens onderstreept. Daarin wordt gewezen op de „Suprematie van het recht", eni ge waarborg voor de handha ving van de fundamentele vrij heden zowel van volkeren als ook van elk mens afzonderlijk. Gevraagd wordt dat vooral door onderwijs en opvoeding de eer bied voor deze rechten en vrij heden worden bevorderd. In een 30-tal artikelen wordt dan nader aangegeven waarin deze in eerste instantie bestaan. Reeds tien jaar lang functio neert deze Universele Verklaring in de samenleving der volkeren, die aangesloten zijn bij de V.N. Liever dan te klagen over de geringe vooruitgang die op dit gebied in de practijk te bespeu ren valt, moge op deze herden kingsdag bezinning op deze Ver- Het eerstvolgend nummer van ons blad verchijnt in verband met de Kerstdagen op maandag 22 december. Ter vermijding van de hoge incasso-kosten, verzoeken wij onze kwartaal-abonné's het verschuldig de bedrag a f 1,45, voor het le kwartaal 1959 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071 ten name van C. Oldenburg, Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank. De Uitgever SCH00RLSE GEMEENSCHAP over de periode van 12 t/m 20 december 1958 Vrijdag 12 dec. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, Cafe Slijkerman, 8 uur. Zaterdag 13 dec. Klaverjasdrive t.b.v. voetbalver. „Schoorl" cafe Duin, 8 uur. Puzzle-wandeltocht, vanaf café Beeldman 8 uur n.m. Maandag 15 dec. Oprichtingsvergadering „Schoorlse Reddingsbrigade" zaal Timmerman, 8 uur Woensdag 17 dec. Kerstavond, uitg. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, zaal Atsma, 7,30 uur Donderdag 18 dec. Kerstavond, uitg. van het Kath Vrouwengilde. R.K. Ver. ge bouw, 8 uur. Zaterdag 20 dec. Klaverjasdrive, Café Duin, 8 uur □anoaoatrjaacianaaciaaQaoac klaring ons er toe brengen ons opnieuw in te zetten voor deze wereld-rechtsorde, voor een we reld-federaal-bewind, en daartoe volk en overheid op te roepen. Ook Nederland heeft zich 10 jaar geleden plechtig verbonden de inhoud van de verklaring na te leven. Het gaat hier inderdaad om „Eén Wereld of Géén Wereld"! Brood tekort Zaterdagmiddag na Sinter klaasdag hadden de bakkers te Bergen te kampen met een tekort aan brood. Zij hadden, evenals trouwens hun collega's in Alk maar, Haarlem, Beverwijk en nog andere plaatsen, na het snoep en smulfeest van de Sint op een kleinere vraag gerekend dan be schikbaar was. De Beverwijkse bakkers kwamen tot Bergen brood zoeken en hun Bergense gildebroeders togen naar Koe dijk, waar ze nog ter elfder ure een voorraadje konden bemach tigen. Het Sinterklaasfeest is blijk baar dit jaar op degelijker ma nier gevierd dan in vorige jaren en de bestedingsbeperking viel klaarblijkelijk in de regionen van de maag. Geen gebroken borst plaatharten meer! Maar hoe is het dan dit keer de liefde ver gaan, die gewoonlijk door de maag pleegt te marcheren? ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen Gaat U zich met Kerstmis verloven. Wij zijn ruim gesorteerd in Ruïnelaan 11, Bergen Nh. Maandag 15 december a.s. over: ORANJE - HOTEL Breelaan-Bergen Aanvang 8 uur Toegang vrij Maandag 15 december a.s. zal in café Atsma, GEEN ZITTING worden gehouden. HET BESTUUR modern bestek Jan Oldenburglaan 3, Bergen, tel. 2778 BERGEN 14 dec. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 21 dec. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 14 dec. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 21 dec. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1