DE DUINSTREEK 152 Conserven, onderdeel van het dagelijks menu Het driedelige pakje Revolutie in de keuken Sterft de moterfiets uit? Schandaal rondom massa - moordenaar die geen moordenaar was I Zakenmensen 99 Tweede Blad Vrijdag 12 december 1958 D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers eawuéh en h'jh nm hi als off mest jE/f. 99 Duitse Justitie- en Politie autoriteiten in opspraak. (Van onze correspondent) BERLIJN (PSP). Op een warme julidag van dit jaar, ver voegde zich aan het hoofdbureau van Politie te Hamburg, de thans 60 jaar oude Kurt Schneider, een zeeman van beroep, die verklaar de, dat hij in de avonduren van de 27ste mei 1929, in haar woning in de Drigittenstrasse 2, vierde étage, te Hamburg, de 77-jarige weduwe Mathilda Schlörke van het leven had beroofd. De ver dachte, die wroeging van z'n daad had gekregen, noemde de namen van enkele niet aan de politie be kende getuigen, waaronder een geestelijke, alsook een aantal bij zonderheden van deze roofmoord. Het ganse justitie- en politie apparaat kwam in werking en de moordenaar kreeg alsnog, zij het wat laat, tien jaar gevangenisstraf te incasseren. Onschuldige terechtgesteld BIJ HET ONDERZOEK in stoffige akten en processen-ver baal, deed de recherche echter een vreselijke ontdekking. Vast gesteld werd namelijk, dat in 1943, na ingesteld onderzoek door de Gestapo, als dader in deze zaak werd aangewezen, de toen 35 jaar oude vrijgezel Bruno Lüdke, bijgenaamd gekke Bru no", uit Berlijn-Köpenick. We schrijven thans 1958 en Bruno Lüdke werd in het oorlogs jaar 1943, in opdracht van Himm- ler. die chef der Gestapo was, door deze dienst in Wenen ,,ge- likwideerd". De oorlog verliep voor Duits land ongunstig en na de capitu latie begon de familie Lüdke met hulp van een advocaat en van een detectivebureau in München -naar bewijzen te zoeken, waar uit de onschuld van Bruno blijken kon, daarbij terzijde gestaan door de oud-politiecommissaris te Ham burg, de Kriminalrat Faulhaber. Dit verzamelen van bewijzen in een land waar chaos en wanorde heerstte in die dagen, was wel een zéér zware taak. In de aanvang van dit jaar was de familie Lüdke gereed gekomen met het zoeken naar bewijsmate riaal en in een uitvoerig en om vangrijk rekwest, werd de West- duitse justitie van het een en an der op de hoogte gebracht, die het schrijven echter seponeerde.... totdat eensklaps die oude 60- jarige Kurt Schneider zich meldde op het Polizei-presidium'' te Hamburg en nu ineens is het onderzoek voor eerherstel van Bruno Lüdke in volle gang. Tachtig moorden begaan? IN AUGUSTUS 1943 wêfd als verdacht van moord, tachtig maal gepleegd, door de Gestapo gearresteerd, de Berlijner Bruno Lüdke, werkzaam in de wasserij van z'n ouders en wonende te Berlijn-Köpenick. In een periode van plm. vijftien jaren, zou de verdachte kans hebben gezien om maar liefst tachtig moorden te be gaan, waarvan vijftien in Berlijn, drie in Hamburg en acht in We nen, terwijl de overige feiten over het gehele grondgebied van ..Grossdeutschlandverspreid, zouden zijn gepleegd. De moorde naar zou deze „Sexualverbrechen" voornamelijk uit lustmotieven heb ben begaan. Tijdens het ingestelde onder zoek kwam echter reeds vrij spoe dig vast te staan, dat de mening der recherche, als zou het om zogenaamde „Lustmorde" gaan, een totaal verkeerde was. Slechts in twee gevallen was van een moord, waaraan dergelijke bijbe doelingen ten grondslag lagen, sprake. Het eerste geval betrof de moord op 27 juli 1940 te Ham burg gepleegd op mevrouw Hen- riëtte Kujer, oud 36 jaar, wonen de aan de Paulsplatz 4 en de tweede, die op mejuffrouw Augu sta Maier, een bekende van de politie, wonende eveneens in Hamburg, aan de Winkelstras- se 28. Een speciale recherche-afdeling belastte zich in die dagen met het onderzoek naar de nog steeds niet opgeloste moordenreeks en zo kon het gebeuren, dat Bruno Lüdke door deze afdeling in arrest werd gesteld. Een ieder die „gekke Bruno" zoals hij door de buurt bewoners genoemd werd, kende, wist ook, dat hij die moorden niet gepleegd kon hebben; „gekke Bruno" was immers nooit van huis en Hamburg, Bremen, München en Wenen had de jongen nooit gezien. Een driedelig pakje is een ware aanwinst voor onze garderobe, want deze pakjes bieden vele mogelijkheden. We kunnen het pakje compleet dragen, te weten rok, jumper en het jasje. Gaan we op visite, dan kunnen we de rok dragen met een leuk blousje er op. Zo zien we, dat een dergelijke aanwinst ons diverse verschijnings vormen biedt, en dit is ook wel de reden dat dergelijke pakjes zo in trek zijn. Het pakje op onze illustratie heeft boven dien nog iets aantrek kelijks en wel de kleuren Dit is geheel vervaar digd van witte wol, ter wijl jasje evenals de mouwen en de kraag en onderkant van de jumper zijn afgezet met een rand in twee kleuren te wetende buitenste rand donkergroen en de binnenste lichtgroen Dit geeft een buiten gewoon aardig effect. Dergelijke driedelige pakjes zijn in jersey in de modemagazijnen kant en klaar te krijgen, doch liefhebsters kun nen ze ook zelf breien al zouden wij haar dan willen aanraden een minder kwetsbare kleur b.v. beige, te kiezen. Het hier getoonde model zagen wij op een show van de Scheepjeswolfabrieken. Met omstreeks 1500 gram wol ver vaardigd U een dergelijk leuk driedelig pakje, een aanwinst voor onze garderobe en een heerlijk kledingstuk in de winter. fü Bif/r eiH OAP i eh eeshjk &HW, HA Pi TEH! f\ hu Hts >n efh vemoeir.veHOFoia mj nset LAhGES), HJH 2 ASK U HOPfiooi. DEHH O er UW f/GCH. GcfDÊ HAAtf t> fHKHIti If- GE WEL Die, Si j pqr WE HU J'JAHOEH Hit# 2M weet uier rqeomc.HKweL'. Je WSU HOC, JOHC, £H OH - nes ut Hier sus ut ut r Joost ut oWee/i. £H'-( &>e WAAtt JAHWE >ers re vstezEH HE8SeH si L scna. e pfjEtdr- Befehl ist Befehl AAN DE BUURTBEWO NERS was het ook bekend, dat ze bij Bruno „niet allemaal op een rijtje stonden". De jongen werkte in de wasserij van z'n vader, dat miste immers nooit en daarbij nog de goedheid zelf, altijd behulp zaam, bereidwillig en goedlachs. Bruno werd van stad naar stad gesleept, van de ene „plek des misdrijfs" naar de andere, doch „gekke Bruno" was toch niet zo gek als hij er dan wel uitzag. Vriendelijk maar halstarrig bleef hij ontkennen iets met de moor- denserie te maken te hebben en dit was trouwens ook de mening van de psychiaters, zowel te Ber lijn als in Wenen. Zo werd het eind september 1943 en de recherche zat met de zaak danig omhoog; haar bereke ningen en conclusiés hadden im mers volkomen gefaald. Toen kwam een bevel van Heinrich Himmler aan de Gestapo te We nen; een bevel dat niet was mis te verstaan. Lüdke moest, als hij dan niet bekennen wilde en er géén getuigen te vinden waren, die te gen de „moordenaar" iets steek houdends konden aanvoeren, ,,ge- likwideerd" worden, daar, volgens Himmler, de man wel terdege schuldig was. Nu, in het jaar 1958, dertien jaren na de oorlog, krijgen ouders en verwanten het zo begeerde eer herstel voor Bruno. Een eerher stel, dat voor Duitsland zélf, verschillende konsekwenties met zich mede zal brengen vooral wat de financiële afwikkeling van deze zaak betreft. (Nadruk verboden). U KUNT ELECTRONISCH KOKEN. Geen overkokende melk en aan gebrande pannen meer en alles in enkele minuten klaar! REEDS GERUIME TIJD heb ben er verhalen de ronde gedaan over andere methoden van koken, zoals electronisch, dus door mid del van radiogolven en door mid del van supersonisch geluid en wat al niet meer. Het bleef echter bij berichten over toekomstmuziek, maar het wachten was nog op de realiteit. O ja, in de laboratoria had men reeds interessante resul taten behaald, maar de realiteit liet op zich wachten. Nu is het dan zover! Electro nisch koken ligt binnen de moge lijkheden van de huisvrouw. Ook in ons land werd er gedemon streerd met een nieuw electronisch kooktoestel, dat verassende resul taten bereikt. Zonder water, zon der zout en binnen slechts enkele minuten is uw maaltijd gereed, met behoud van alle onaangetaste voedingsstoffen. Dat is het! Gekookt in de zak HET KOKEN op een derge lijke manier betekent een revolutie in de keuken, want de huisvrou wen zullen er nog helemaal aan moeten wennen. Om te beginnen gebruikt men slechts porseleinen, stenen of glazen schalen. Geen metaal, want dan werkt het appa raat niet. Deze schalen vult men met rauwe voedingsmiddelen en schakelt het apparaat in. Binnen enkele minuten is het wonder ge schied. Geschilde of gekrabte aardap pelen kunt u in het papieren zak je van de groenteboer laten zit ten, ze zijn binnen vier minuten gaar, vlees in zes tot zeven mi nuten, melk in lj^ minuut. Een cake bakt u binnen drie minuten en zo zouden we door kunnen gaan. Het fornuis werkt niet met warmtestraling, zoals bij alle or thodoxe manieren van koken, doch met radiogolven, die in het voed sel een electrische stroom opwek ken, waardoor dit gaar wordt, zonder dat er warmte ontstaat. Het resultaat is dus, dat de melk kookt, zonder over te koken, dat de pannen niet aanbranden, dat er geen handen gebrand kunnen worden, kortom dat er geen warmte ontstaat. Geen korstjes DIT LAATSTE heeft natuur lijk ook bepaalde nadelen. We missen in dit geval ook de aan trekkelijke prettige korstjes op ge bak, vlees en dergelijke. Doch om dit euvel op te vangen, is er een speciale grill ingebouwd, waarmee de huisvrouwen die spijzen even tueel van dit korstje kan voor zien. Al met al een revolutionaire vinding, waaraan de huisvrouw nog zal moeten wennen. De me thode van koken is zó anders, dat er heel wat in de keuken zal moe ten veranderen. Dit neemt echter niet weg, dat een dergelijke kook- methode ongetwijfeld de toekomst heeft. Ook de wasmachine zal in de naaste toekomst een revolutionaire wijziging ondergaan, waarbij men de was doet in korter tijd en waarbij het wasgoed vrijwel niets te lijden heeft, aangezien het vuil er uit wordt verwijderd, doordat het eruit wordt getrild, via de trilling van supersonisch geluid. Huisvrouw als machinist DIT IS ALLEMAAL gemak kelijk gezegd, maar niet zo een voudig gerealiseerd en wanneer deze wasmethode zover is, dan zal machine wel even duur zijn als het nieuwe electronische fornuis, dat wij hierboven beschreven en dat vooralsnog bijna tienmaal zo veel kost als een gewoon gasfor nuis. Daardoor ligt het nog zeker niet binnen het bereik van de ge middelde Nederlandse huisvrouw. Slechts bepaalde instellingen en inrichtingen zouden zich een der gelijk kookapparaat kunnen aan schaffen, maar de huisvrouw zal nog enige jaren moeten wachten, totdat de prijzen zakken tot een niveau dat zij zich kan permitte ren. Maar dit alles neemt niet weg, dat gezien de huidige ontwikke ling, de keuken van de toekomst een ware electronische fabriek zal zijn, met ingenieuze apparaten, waarin de huisvrouw niets anders dan de machinist is. (Nadruk verboden). HET VALT niet te ontkennen, dat de positie van de motorfiets er momenteel heel wat minder rooskleurig uitziet dan een jaar of drie, vier geleden, toen de ver schillende Europese fabrieken op top-capaciteit draaiden om aan de ongekend grote vraag te kunnen voldoen. Ook in ons land is deze kentering, die voedsel heeft gege ven aan de meest sombere voor spellingen, duidelijk waarneem baar. Uit het aantal afgegeven ken tekenbewijzen kan de snel optre dende achteruitgang in de motor handel onomstotelijk worden aangetoond en het beeld dat daar bij naar voren komt is inderdaad weinig hoopvol voor de toekomst. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek werden gedurende het eerste halfjaar het seizoen dus waar in onder normale omstandigheden de meeste motorrijwielen worden omgezet van 1956 ruim 10.700 kentekenbewijzen voor motorrij wielen afgegeven. Over hetzelfde tijdsbestek van 1957 bedroeg dit aantal nog slechts iets meer dan 5800, terwijl de teruggang zich van januari t/m juni van dit jaar met een totaal van nog slechts 2200 voorzette. 80 minder! GEREKEND over het eerste halve jaar van 1956 t.o.v. 1958 betekent dit een achteruitgang van bijna 80 en er is dus inderdaad reden tot ongerustheid in kringen van hen, die zakelijk bij het mo torrijwiel betrokken zijn. Betekent dit alles, dat de mo torfiets binnen enkele jaren geheel zal zijn uitgestorven? Stellig is dit niet het geval. In de eerste plaats moet men steeds rekening blijven houden met bepaalde functies, waarbij het motorrijwiel een on misbare schakel vormt, als b.v. bij het leger en de politie, waar men altijd gebruik van deze tweewie- Iers zal blijven maken. Daarbij komt, dat er ook in ons land een vrij grote categorie gemotoriseer de weggebruikers is, die in de motorfiets niet slechts een ver voermiddel zien, doch die een hoge mate van enthousiasme voor dit voertuig aan de dag leggen en hun motor nimmer voor een scoo ter of auto zullen omruilen. Er zijn verschillende oorzaken, die hier als schuldig aan deze achteruitgang kunnen worden aangewezen. Voor de motorrijder met slechts zeer geringe eisen vormt de belangrijk goedkoper te exploiteren - bromfiets een geduchte concurrent, terwijl er ook zijn al is hun aantal klei ner dan men wellicht zou veron derstellen die van de motor naar de meer comfortabele scoo ter overgaan. Waar ligt de schuld? WIJ MENEN echter wel, dat er enkele overheidsmaatregelen zijn die het grootste aandeel in de teruggang hebben. In de eerste plaats heeft de bestedingsbeper king hier een belangrijke rol ge speeld en in de tweede plaats zijn de beperkende maatregelen t.a.v. de aankoop van motorrijwielen op afbetaling ook debet aan de terug gang. Gelukkig voor de handel zijn deze laatstgenoemde maatre gelen sinds enkele maanden wat verzacht, hetgeen dan wellicht niet veel meer zal bijdragen om de verkoop van motorrijwielen - maar dan toch in elk geval wel om die van scooters het komende seizoen weer in meer normale pro porties terug te brengen. Want ook de scooterverkopen toonden de afgelopen maanden een nogal verontrustend beeld. Wanneer men echter bedenkt, dat ruim 56 van het bedrag dat voor een motorrijwiel of scooter moet worden neergeteld, regel recht in de vorm van verschillen de belastingen naar de staatskas verhuist, zal het geen vraagpunt meer zijn, waar de oorzaak van deze achteruitgang gezocht moet worden. Helemaal uitsterven zal de mo torfiets nooit, maar het staat wel vast dat deze tweewieler zijn bes te tijd voorgoed heeft gehad. Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I Het begon bij Napoleon. Zou de huisvrouw, die met een van de nieuwe, handige blikope ners een blikje groente of fruit openmaakt, wel eens aan Napo leon denken? Zij zou daar alle re den toe hebben. Napoleon had namelijk moeilijkheden met de bevoorrading van zijn troepen bij zijn vele grote veldtochten en hij loofde daarom een prijs uit voor diegene die voor een goede voed- selconservering kon zorgdragen. De prijswinnaar was NICOLAS APPERT, die in 1809 de sterili satiemethode door verhitting in luchtdicht afgesloten verpakkin gen ontdekte en daarmee zijn erenaam van „Vader van de con- servenindustrie verdiende. Van de keurige, fleurige blikken zo als wij die nu kennen, was nog geen sprake. De eerste blikken bus. De eerste blikken bus werd gemaakt door de Engelsman Pe ter Durand. Destijds werden deze blikken waarin een kleine vul opening zat, zodat het vullen moeilijk ging en zeer tijdrovend was met de hand gemaakt. De produktie was 360 bussen per maand, terwijl deze thans 360 per minuut is. De eerste conser- venfabriek ontstond in 1820 in Boston, Amerika. Daarom kan dat land de bakermat van het voedsel in blik worden genoemd. De National Canners Association (een vereniging van conserven blik-fabrikanten) geeft de consu ment daar een uitgebreide voor lichting Over het gebruik en voedingswaarde. De grote ont wikkeling in de conservenindu- strie heeft na 1870 plaatsgevon den. De vervolmaking van de conserveringstechnieken en van de constructie van moderne con- servenbussen, alsmede de betere laksoorten, hebben de kwaliteit van voedingsmiddelen uit blik belangrijk doen verbeteren. Ook in Nederland. Ook de Nederlandse blikver- werkende industrie zoekt steeds naar nieuwe verpakkingen. Met de modernste machines worden hier ten dienste van de Nederlandse groenten- en fruit- verwerkende industrie, de vleeswarenfabrikanten, de vis- conservenfabrikanten en^die van gecondenseerde melk rijen blikjes in verschillende afmetingen ver vaardigd. Er wordt ook glas gebruikt, vooral bij artikelen als vruchten, daar het zien van al dit aanlokkelijke fruit sneller doet kopen. Glas heeft het bezwaar van de retour-emballage en van het statiegeld. Het aantal artike len dat in blik of glas verkrijg baar is, groeit met de dag: groente en fruit, melk, soepen, broodbeleg en gestoofde varkens nieren, een ontbijtschotel, volle dige maaltijden, bahmi en nasi goreng, alle voeding voor de baby, maar ook voor de kat en de hond. Daar de sterilisatie bij afwezigheid van zuurstof uit de lucht plaats vindt, worden de vitaminen en andere voedings stoffen minstens even goed be waard als dat bij thuis koken het geval is. Weet u, dat in Amerika per dag honderd miljoen blikjes en potten worden geopend! De huisvrouw heeft het laatste woord. Wanneer bijvoorbeeld groente uit blik wordt gegeten, is het aan de huisvrouw die op haar spe ciale manier met wat boter of kruiden, met een sausje of op andere wijze af te maken. Er zijn, en dat hebben velen vooral werkende alleenwonenden tot hun genoegen ondervonden, vele hele en gedeeltelijke maaltijden op deze wijze samen te stellen in zeer korte tijd en met een gering gebruik van gas of elektriciteit. De Nederlandse vleeswaren-in blik worden voor een zeer groot deel naar Amerika geëxporteerd, de melk en melkpoeder voor een belangrijk deel naar vele andere landen. Al met al is hier sprake van Nederlandse kwaliteitsartikelen om zo dat nog niet is ge beurd eens nader mee kennis te maken.

De Duinstreek | 1958 | | pagina 5