99 91 KERSTGEDACHTEN Kerstmis ÜI-1S 1&' NIEUWJAARSGROETEN Pracht handen „De Berger Heerlijkheid - Bréro- ARN. STRAATHOF tan linze lezers(essen) Agenda A. KLAVER Opening Oranje Hotel gesprekken Kunstenaars Centrum Bergen Gasbedrijf Alkmaar GERRITSEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Berdos-nieuws MAANDAG 22 DEC. 1958 35c JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Cgmond a. d. Hoef van dr. P. H. Ritter Wanneer wij zoeken naar een uitbeelding der kerstsfeer, dan worden Wij aangedaan door blankheid en stilte. In onze regi onen sneeuwt het zelden op Kerstmis, toch komen allen, die aan de kerstdagen gestalte geven, voortdurend tot het sneeuwland schap terug. Dit is geen wille keur. Het kerstfeest openbaart zich aan ons als iets dat wit is, smetteloos, schuldeloos. En ook, kerstmis verzet zich tegen luide geruchten. Er daalt een stille na denkendheid over de wereld, er komt een stille opgetogenheid in de ogen der mensen. Het is als heerst er een adempauze in ons onrustige en bezorgde leven. Wij keren in tot onze familie, wij ke ren in tot onszelf. Binnen die heilige stilte is al les wat er aan levensvreugd ont bloeit schoon en welluidend. Kerstklokken dragen de vrede aan, kerstliederen houden de ver rukking in zich besloten om het Wonder dat de mensheid een maal heeft aanschouwd, kerst verhalen spreken van goede voornemens en goede daden. Deze kerststemming heeft zich gehandhaafd, hoewel het kerst feest ongeveer negentienhonderd malen is gevierd. Onverstoorbaar raakt ze ons aan, telkens op nieuw. als de klop van een ho ger bestaan aan de deur van ons armelijk leven. En als wij diep in ons zelf kijken, dan vinden wij verbijstering over het feit, dat dit mogelijk is, in een mens heid zo boordevol van smart en schuld, dat de Stem niet ver flauwt, dat zij aanhoudt te klin ken over een wereld, die zichzelf vernietigt. Men kan de betekenis van de komst van het christendom op verschillende wijzen omschrijven. Wij zouden willen uitgaan van de strijd tussen twee werkelijk heden. Er is de werkelijkheid, die wij met onze zinnelijke ogen aan schouwen, de boosaardige wer kelijkheid om ons heen, die ons alle geloof aan de mensen en aan de goede gezindheden ontneemt, maar dwars daartegenover is er een andere, onzichtbare werke lijkheid, die volmaakt is en on- versplinterfL Die laatste werke lijkheid treedt op ons toe in de kerstgedachte. Haar te misken nen betekent, de diepste grond van ons leven te ondermijnen. Het feest van de heilige geboorte houdt in zich de adem-beklem- mende vreugde over het Won der dat is geschied: dat het vol maakte zich heeft gesteld mid den in een troosteloze mensheid. Het volmaakte tegenover het versplinterde en verduisterde van de wereld onzer onmiddellijke aanschouwing. Wij lezen in de brief van de apostel Paulus aan de Corinthiërs (1 Cor. 13-9, 10, 12): ,,Wij kennen ten dele en wij profeteren ten dele. Doch wanneer het volmaakte zal ge komen zijn, dan zal hetgeen ten dele is teniet gedaan worden. Want wij zien nu door een spie gel in een duistere rede, maar alsdan zullen wij zien aangezicht tot aangezicht; nu ken ik ten dele, maar als dan zal ik kennen gelijk ook ik gekend ben". Hier wordt de gebrekkigheid en onwaarachtigheid in het licht gesteld van wat wij noemen onze kennis der werkelijkheid. Het is kennis ten dele. Zonder in de ho gere wereld, die daarachter ligt te zijn doorgedrongen, zien wij slechts in een duistere spiegel. Het geloof aan die hogere wereld verlost ons van onze smarten en dwalingen. Als een paradox staat de kerstgedachte tegen de wer kelijkheid in van onze dagelijkse ervaring. Maar daarom is zij zo hemelhoog reikend, daarom geeft zij het enige antwoord op onze vertwijfeling. Niet alleen herinnert het kerst feest ons aan het werkelijk be staan ener onzichtbare wereld, het komt met een boodschap tot ons, de boodschap der liefde. Woord van ontzaglijke draag kracht, dat duizenden malen ij de- lijk wordt uitgesproken, en waar van het gebruik alleen in verband met de kerstgedachte gewettigd is. Het is een begrip van duize lingwekkende afmeting. Want wat wordt er over de liefde in de Heilige Schrift gezegd? De meest verheven daden, waartoe de mens zich verheffen kan, het diepste inzicht, waarover hij kan beschikken, het verschrompelt alles tot niets, indien er de liefde niet in woont. De gave der pro fetie, de kennis van de verbor genheden der wetenschap, het geloof dat bergen verzet, de of fergave aan de armen, zelfs het prijsgeven van het lichaam het is alles nietswaardig, indien het niet van de liefde is vervuld. Gero Zilmeta en Gero Zilvium Wat zijn goede daden, zonder het goede leven? Het christen dom stelt de liefdeseis als een eis van hogere orde, als de laatste eis zonder welke vervulling zelfs het beste, waartoe de mens in staat kan zijn, verschrompelt. Die liefdesboodschap is gege ven aan een liefdeloze mensheid. Omdat die liefde wordt verloo chend. worden wij met de dood bedreigd. Een atoombom ont plofte enige maanden voor Kerst mis, die in staat was de bevol king van een hele landstreek te vernietigen. Omdat die liefde vertrapt wordt, aanschouwen wij de vervlakking, de ontzieling van de mens, waarheen wij onze blik wenden. Is er een mogelijkheid om haar deelachtig te worden, wier roep stem ons nadert in de stilte van het kerstfeest? Zo ingewikkeld zijn de proble men. die ons in deze wereld om ringen en in deze tijd, dat wij er niet meer uitkomen. Waar liggen de oorzaken van huidige verwor ding en ontmenselijking der mensheid? Hebben wij deel aan die oorzaken, gij en ik, of wor- Kleine lichtjes welke 'n grote donkere wereld tóch verlichten Minimumprijs f2.-(drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen Het Nieuwjaarsnummer komt uit op dins dag 30 december. Evenals vorige jaren zal dan gelegenheid bestaan tot het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureaux of bij de bezorgers. den wij door blinde machten naar de afgrond gesleurd? Maar daar opent zich het kerst- perspectief. Onafhankelijk van wat er leeft op deze voorbijgaan de wereld, in deze betrekkelijke werkelijkheid, is er ons hart, dat voor de kerstboodschap open staat. Wij kunnen liefdesdaden volbrengen en bestendigen. Gaan wij tot onze evennaaste en laat ons goed voor hem zijn, laat ons ons zelf verloochenen. Niet nu alleen, onder de klank van de kerstklokken, maar morgen ook en overmorgen en daarna op nieuw. Eén kiezelsteen geworpen in de oceaan verandert iets, hoe weinig ook, in de beweging van alle wateren op aarde. Één goe de gezindheid, één goede daad kan, hoe onnaspeurlijk ook, het wezen der mensheid veranderen. En in u en mij zal een grote blijheid komen, wanneer wij per soonlijk, de liefdeseis vervullen, die tot ons komt. Een blij kerstfeest is het beste, dat ik u wensen kan! (Nadruk verboden). Dinsdagmiddag 23 dec. n.m. 3 uur, opent Cor Hoebens patates trites en gebakken vishandel een nieuwe stand aan de Oosterweg 40 te Bergen. Deze stand is ontworpen door de Bergense firma Van Exter en voldoet zowel aan de hoogste eisen der warenwet, als aan die van de hygiëne. Wij wensen de heer Hoeben van harte geluk met zijn nieuwe uitbreiding van zaken. (zie ook de advertentie in ons blad) olieverf van een baai, uit de lucht gezien. Sinds ongeveer een jaar legt deze kunstenaar zich ook toe op ceramiek. Op deze expositie zullen voor het eerst zijn schalen, bakjes en tegels te zien en te koop! zijn. Ook dit werk zal voor me nige bewonderaar van het werk van de Carpentier een vreugde volle verrassing zijn. De tentoonstelling zal gedu rende de eerstkomende vier week-ends, de Kerstdagen en nieuwjaarsdag zijn geopend van twee tot half zes. Tübe95a Hamea-Gelei Maandagavond had in het Oranjehotel het door Pater Geer- lings ingeleide gesprek over de Zondagsrust plaats. Ondanks het slechte weer hadden van de oude getrouwen niemand verstek laten gaan en waren er ook nu weder een paar nieuwelingen komen opdagen, die evenals de anderen een aandachtig gehoor vormden voor deze belangrijke inleiding, waarin de zondag van verschil lende standpunten werd bekeken. Van historisch standpunt kwa men daar enkele weinig bekende gegevens aan t licht, maar daar naast was er ook veel dat de moeite van het onthouden waard was. Het werd op deze wijze we der een belangrijke avond. De volgende zal in ons blad worden aangekondigd. verwacht U met de a.s. Feestdagen oen <pianist enteihalnet ■St eet en (^/elte^i^lieiè Geopend van 20 tot 2 uur Op vrijdag 19 december a.s. om half negen in de kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen zal door de heer Mr. W. F. J. Fischer de tentoonstelling geopend wor den van werk van JAAP DE CARPENTIER. Deze kunstenaar, van wien we reeds meerdere malen werk mochten zien. heeft nieuwe inspi ratie geput uit zijn reis naar Majorca, dit voorjaar, waardoor hij in staat is geweest een ten toonstelling te maken die een verrassing zal blijken te zijn voor de velen, die zijn werk weten te waarderen. De expositie zal schil derijen, gouaches, aquarellen en tekeningen omvatten. Opvallend is een serie aquarellen van een hanengevecht. Als de inwoners van Majorca deze gevechten be zagen met de ogen van de kun stenaar zouden ze waarschijnlijk spoedig tot het verleden behoren. Ook drie tekeningen van een stie rengevecht verdienen de aan dacht. Het blauw van Jaap de Car pentier spreekt imponerend in een In de zaal Nieuwendijk werd maandagavond 15 dec. een kook- en bakdemonstratie gegeven van .Feestgerechten en Kerstgebak door de demonstratrice van het gasbedrijf te Alkmaar. Een zes tigtal dames was niettegenstaan de het slechte weer aanwezig, om in de geheimen van een lek kere champignonsoep, een kerst krans en een kerstbrood te wor den ingewijd. Zoals gewoonlijk Kerstboomverlichting J. HENNEMAN, Dorpsstr. 86 ging ook deze demonstratie ge paard met het geven van prakti sche wenken. Zo werd er o.a. op gewezen dat losse bakovens en comforen vaak mank gaan aan een goede verbinding met de gas leiding. Een rubber gasslang wil nog wel eens losschieten. Er zijn echter in de handel zgn. Visa- slangen, die met een vleugelmoer vastgezet kunnen worden. Deze gasslang is goedgekeurd door de Ver. Gasfabrikanten in Neder land. Het eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt in verband met de feestdagen op dinsdag 30 december Ter vermijding van de hoge incasso-kosten, verzoeken wij onze cwartaal-abonné's het verschuldig de bedrag a f 1,45, voor het le cwartaal 1959 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071 ten name van C. Oldenburg, Schoorl. Bij voorbaat vriendelijk dank. De Uitgever HORLOGES over de periode van 19 dec. t/m 27 dec. 1958 Vrijdag 19 december Kerstavond, uitg. van de Ned. Herv. Vrouwengroep, consist, kamer te Schoorl, 7.45 uur. Zaterdag 20 december Klaverjasdrive, Cafe Duin 8 uur Toneeluitvoering door de kin deren van de O.L. School te Groet, in zaal Groothoflf, aan vang 7.30 uur. Zondag 21 december Tentoonstelling van genaaide en gebreide kinderkleding, uitg, van de R.K. Vrouwengilde van 8-12 uur v.m. en 2-5 uur n.m. in het Ver. gebouw. oannnnacunncciEnnnngDcnnc Huidgenezing De voetbalvereniging Berdos heeft de jeugd van Berdos 1.1. zondag een uitstapje aangeboden, wat een buitengewoon prettige dag is geworden voor de jeug dige deelnemertjes. Zondagsmorgens 10 uur ver trokken 90 jongens en 10 jeugd leiders in 2 bussen vanaf Café Nieuwendijk in de richting Am sterdam. Via de tunnel ging het naar Schiphol waar 'n half uurtje werd doorgebracht, waarna de reis naar het Stadion werd voortge zet. Onderweg werden eerst nog de dorstigen gelaafd en na aan komst in het Stadion werden snel de zitplaatsen opgezocht, in af wachting van de aanvang der wedstrijd Blauwwit-M.V.V. Na deze spannende wedstrijd waarin helaas geen doelpunten te bewonderen waren volgde DWSA-Fortuna. Helaas kwam de regen mee spelen en daarom besloot de or ganisator om op te breken en naar huis toe te gaan. Onderweg werd nog wat gege ten en gedronken en zo was deze fijne dag weer om. Een dag waar in alles prettig en goed was ver lopen, mede dank zij de leiding van de jeugdcommissie. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Gaat U zich met Kerstmis verloven Wij zijn ruim gesorteerd in Ruïnelaan 11, Bergen Nh. Ingezonden mededeling Het is de Hamamelis die 't 'm doet jjliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiii^ AANBEVELEND, Gearrangeerd ^llliiiiiiifiiiiiitiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiimiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiitiiiiiimiimiiiiiiiiiimiiiiiiiifiiiiiiill^ vanaf f 5.95 □□□□□□□□□□□□aaaaaaaDDODD -\ Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - hUjidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. BERGEN 25 en 26 dec. Dr. POOT, Tel. 2423 28 dec. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 25 dec. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 26 dec. Dr. RISSELADA. Tel. K 2209-360 28 dec. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1