99 99 De kerstweek in Bergen K.C.B. 0„a-9l GERRITSEN Autobotsing ieuv^iuut R.K. Vrouwengilde Hollandse Maatschappij van Landbouw DINSDAG 30 DEC. 1958 35c JAARGANG No. 50 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Met een stampvolle zaal, ge vuld met leden en hun gasten, opende de afd. Bergen-Schoorl der Ned. Ver. van Huisvrouwen de week die aan Kerstmis voor afgaat, met een kerstfeest in de dancing van ,,De Rustende Ja ger die door het opstellen van dennegroen op het podium, door versiering en stemmige verlich ting, alsmede door het buiten sluiten van het daglicht en ande re kleine trekjes, in een ware kerstzaal was omgetoverd. Naast de leden waren talrijke ouden van dagen en zelfs enkele inva- lieden aanwezig om in de stem mingsvolle zaal aan de vreugde van het feest deel te nemen, dat door de Ver. van Huisvrouwen in samenwerking met het Rode Kruis, de U.V.V. en de wijkver pleegsters was opgezet. De presidente van de Huis- vrouwenvereniging, Mevr. A. G. Ezerman-Mootz opende de bij eenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, waar na zij uiteen zette hoe onder alle denkrichtingen de intrinsieke be tekenis van het kerstfeest was gelegen in de geboorte van het licht, dat geboren werd om de mens en de wereld te verlichten. En als straks de herders zullen rondgaan zal het zijn om het licht in ons midden te doen schijnen. Daarna werd onder leiding van Mevr. K. Frevel het Her dersspel van A. G. Ballentijn door een aantal als oosterse herders verklede dames opge voerd, waarin op uitstekende wij ze de aankondiging van de ge boorte van het Christuskind en de reactie daarop bij de herders, werd uitgebeeld. Prachtige viool muziek ,van Mevr. K. Hanse naast de duidelijke, zeer welluidende en harmonseuse zang van het H uisvrouwen Kleinkoor onder leiding van Mevr. Morée-Dol maakten deze hele opvoering tot een stemmingsvolle prestatie, die een typische kerststemming te weeg bracht. Mevr. S. Manger-Mulder wist de aandacht der aanwezigen te boeien door declamatie van een drietal met zorg uitgekozen ge dichten, t.w. Kerstlied van Anton van Duinkerken, De Rei van Clarissen van Vondel en het Kerstliedje van P. Minderaa. Daartussen door zorgden de jon gedames Elisabeth Meyer, Ro- sanne Kruisman en Els van Gel der, die resp. de piano, de viool en de fluit bespeelden, voor de muzikale omlijsting benevens het ten gehore brengen van een tweetal sonates. Tot slot zong het Huisvrouwen Kleinkoor een viertal liederen, die evenals de vorige weder op voortreffelijke wijze werden ten gehore ge bracht. Daarna kregen de medewer kenden het verzoek zich op het podium op te stellen, waar zij door de presidente, Mevr. Ezer- man, persoonlijk werden bedankt voor hun prestaties, waarbij naast de dirigente van het Huis vrouwen Kleinkoor ook de leden niet werden vergeten. Ook Mevr. Diesfeldt Jr. als vertegenwoor digster der familie Diesfeldt, werd dank gebracht voor de gro te mate van medewerking en bui tengewone service bij de inrich ting der zaal voor het huidige doel ondervonden. Elk der medewerksters ont ving uit handen van Mevr. Ezer- Woensdag 17 dec. reden op de v. Peltlaan, ter hoogte der van Borselenlaan, twee auto's pal op malkander in. In de ene, die zich aan de linkerkant van de weg bevond, zat de heer D. M. uit Bergen aan Zee, in de andere de heer F. G. uit Alkmaar. Beider auto's werden gehavend, beide heren bleven ongedeerd. De po litie maakte proces-verbaal op en de verzekering dekt de schade. man een geschenk als souvenir aan deze dag. Het was ditmaal de vijfde keer, dat de Huisvrouwenvereniging een kerstfeest met gasten arran geerde. Dit was dus een lustrum. Moge de afd. Bergen-Schoorl van de Ver. van Huisvrouwen nog menig lustrum beschoren zijn. Dat zal veler wens zijn geweest, want de prestaties der uitvoeren den werden halverwege door een pauze van drie kwartier onder broken, om van een heerlijk kop koffie en enige lekkernijen te ge nieten, opgediend op een schaal tje aan welks rand een branden de kaars het kerstlicht symboli seerde. Een stemmingsvolle en fijn bedachte attentie, welke deze kerstfeestviering tot een onver getelijke herinnering zal doen worden. Zo heeft dan de Ver. van Huisvrouwen de feestelijkhe den geopend en deze opening was onvergetelijk. Andere organisaties zullen het ook doen, ieder op zijn/hare wijze, doch zij die de eerste was zal wel onvergetelijk blijven. UURWERKEN Dinsdag 16 dec. hield het K.C. B. zijn derde avond van dit win terseizoen. Prof. Ir. J. H. v. d. Broek hield een lezing over: Mo derne architectuur in samenwer king met de beeldende kunst. De samenwerking tussen archi tectuur en beeldende kunsten wordt tepenwoordig veel toege past en het is de moeite waard zich op de relatie tussen beide te bezinnen. Reeds in de Oudheid was dui delijk te zien, dat bouwen veel te maken heeft met beelden. Zo zijn de stoepa's gebouwd om een teken te zijn en niet als woningen. Zodoende naderen zij de beel dende kunst. Bouwen en beelden komen beide voort uit het stel len van een idee. Door het hori zontaal stapelen van stenen komt men tot het bouwen van muren, terwijl de steen verticaal ge plaatst een beeld is tot een teken. Het bouwen is nooit alleen voor een nuttig doel, maar daar achter staat altijd een idee. Als het bouwwerk geslaagd is zijn nut tigheid en idee tot een harmo nisch geheel gegroeid. In alle tijdperken staan bou wen en beelden in een bepaalde relatie. Zo ziet men in de vroeg ste Egyptische rotstempels de beeldende kunst overheersen. Architectuur is hier slechts het deurgat, zó gericht, dat de och tendzon om zes uur tot achterin de tempel schijnt. De tempel van Chefren bij Gizeh is uitsluitend architectuur en is op getrokken uit het hardste graniet uit Assoean. Hier was een geheel nieuwe stijl geboren. Dit was pure sang bouwen. De Egyptische tempel kent ook de vlakversiering in de vorm van het vlak, beschreven met de mythe. In Egypte waren de z.g. archi tecten hoogstwaarschijnlijk de bouwheren en pas later in Grie kenland is de architect de ont werper van het gebouw, de eerste der werklieden. De beeldende kunstenaar werkt aanvullend in de architectuur. De beeldende kunst neemt aandeel in de architectuur, ondersteunt deze niet alleen, maar versterkt haar. Er is een grote eenheid van beeldende kunst en architectuur. Zon samengang kan blijkbaar alleen voorkomen in tijden, waar in de idee krachtig leeft, zoals b.v. in Egypte, bij de Azteken, in China, in de Oud-Christelijke tijd enz. De griekse tijd is al meer vermenselijkt en op schoonheid gericht dan op de magische wer king der idee. De Romeinen dachten con structief, de beeldende kunst is in alles decoratie geworden en niet een idee, die in 'n bouwwerk tot gelding komt. De Oud-Chris telijke tijd poneerde een machtige idee, daaruit kwamen bouwwer ken voort met een Oosterse ruimte-idee om een verticale as en nauwe plattegronden. Chris tus troont in de hemelkoepel, die soms van goud is. Een altaar is niet aanwezig. In de latere na volgingen van deze stijl ontbreekt deze enorme kracht en mystieke werking. Pas in de Gothiek is weer een heel andere relatie tus sen architectuur en beeldende kunst. De eigenlijke constructie van het bouwwerk wordt onder steund door de beeldende kunst en deze treedt op als de brenger van de idee. In de Barok wordt de ruimte lijke beweging een illusie. Het dynamische element vervloeit tot in het niets, dat als het ware een bewogen visioen van het hemelse leven geeft. Als de Barok over haar bloeitijd heen is mist zij dit extatisch bewogene. Het geheel wordt meer geconstrueerd en is minder direct en krachtig van werking. Het oude jaar is weer ten eind, met vreugd en strijd en smart, 't Gaf voorspoed soms, Maar ziekte en dood, Brak ook zo menig hart. En toch, als straks weer klokke-twaalf Zijn afscheidsgroet doet klinken. Als alles in de schoot der tijd. Als alles gaat verzinken, Dan weten wij dat ons yeer wacht, Een onbeschreven jaar, Want nauwelijks is het oude heen, Of 't nieuwe is weer daar. Moog' God U sparen voor veel leed, En gééft Hij het te dragen, Weet danin Hem is ook de kracht, Om ons te schragen. Wij wensen dan elkander weer. Veel voorspoed, heil en zegen, In 't nieuwe, pas begonnen jaar. Dat heden treedt ons tegen, Beginnen wij, dit zij de beê Met nieuwe levensmoed Nieuwjaar, o wees gegroet! Maartje N. Zwaan De negentiende eeuw is de eeuw der nieuwe materialen: ijzer en beton, maar niemand schenkt daar aandacht aan, hoewel men bewust op zoek is naar een nieu we stijl. Dit zoeken en experimen teren leidt o.a. tot de sla-olie stijl" van 1880, een constructie van stalen steunsel en glas. Er ontstaan stijltjes zonder enige de coratie, met ingebouwde decora tie, en met enorm rijke ornamen tatie, zoals de Amsterdamsche school, die revolteert tegen de naar haar smaak tè rationele prin cipes van Berlage, Er is ook in deze tijd een pa rallel tussen de beeldende kunst en de architectuur. Het expressio nisme komt ook in de vormen drang naar voren en het bouw werk wordt geboetseerd i.p.v. gebouwd. De geestelijke samen hang maakt, dat architectuur en beeldende kunst de zelfde bewe ging volgen, n.l. naar de abstrac te kunst. Daardoor komen in de architectuur de vlakken in de ruimte te staan en scheiden niet meer af. Men kan door de bouw werken heen kijken, de ruimte spoelt er doorheen. De architec tuur en de beeldende kunst heb ben de ruimte opnieuw ontdekt. Tegenwoordig meent men, dat architectuur en beeldende kunst kunnen samenwerken, maar om de juiste samenwerking te vinden valt niet mee. Men kan een wand als vlak in zijn betekenis van vlak, versterken door samenwer king met de beeldende kunst. Ook kan men de wand verlevendigen door met het vlak meer te doen dan er alleen n vlak van te ma ken. Zo kan een muurvlak ook weer doorbroken worden met be hulp v. d. beeldende kunst, zodat het geen scheidingsvlak meer is, üoch slechts in de ruimte staat. Een andere mogelijkheid van sa menwerken is gelegen in het elk apart werken, maar in het stads beeld een geheel vormen. Belang rijk is. in de architectuur ook de werking door de kleur, dus de met kleur aangepaste ruimte. De vertoonde lichtbeelden vormden een goede illustratie van het gesproken woord en hoewel men het misschien in somfnige of vele opzichten niet met de spre ker eens kon zijn, was dit een waardevolle avond. Maandagavond 22 dec. vierde het R.K. Vrouwengilde in de dan cing van ,,De Rustende Jager haar kerstfeest. Zuster C. de Graauw opende de avond en las het hieronder volgende welkomst, woord van de presidente, Mevr. J. D iesfeldt-Pieters voor, daar zij nog niet zover hersteld is, dat zij deze avond kon bijwonen. Zo gaarne had ik persoonlijk met u het kerstfeest gevierd, maar het was niet mogelijk. Persoon lijk had ik u ook willen danken voor het hartelijk medeleven bij mijn ziekte, het was overstelpend en zeer zeker zal dit bijdragen tot mijn gehele herstel. Ik heet u allen van aarte wel kom, onze geestelijke adviseur, de heren geestelijken, de geno digden, en onze leden. Ook het zangkoor o.l.v. Mevr. Morée-Dol en mej. Punt, die beiden luister aan deze feestviering geven. Het is erg jammer, dat ik heden avond niet in uw midden kan zijn. Kerstviering is 't feest der feesten De viering van Christus' geboor te, een kindje dat het licht bracht in het duister en toch zo teer. Daarom zal het kerstfeest tot ie ders hart spreken; men is zorg zaam voor zieken en eenzamen, voor hen die ver van huis zijn. Het is een wonderlijk feest, waar ook wonderen van liefde gebeu ren. Toevallig sprak ik een dag voor ik ziek werd, een Hongaars echtpaar, dat al jaren in Neder land woont. Zij waren nu in ge zelschap van twee vluchtelingen uit het Verzet van twee jaar te rug. Wij spraken over het a.s. kerst feest, maar de overtuiging van deze mensen is, „dat er een tijd zal komen waarin zij het kerst mis ook weder in hun vrije va derland zullen vieren. Maar ja, wanneer? Dat weten wij niet want God kent geen tijd, maar nu met deze dagen gevoelen wij dat zo zuiver. Wij hebben ook een leger van duizenden en dui zenden Hongaren, maar een bid dend leger". Ik was er door ontroerd en dacht: In deze moderne tijd van techniek en atomen zijn er altijd mensen,, die de blijde boodschap, welke duizenden jaren geleden boven Bethlehem door de enge len verkondigd werd: ,,Ere zij God in den hoge en vrede op aarde aan de mensen van goeden wille", verstaan. Dat is het mys terie van kerstmis. Ik hoop, wanneer u straks het kerstfeest in uw gezin, met allen die u dierbaar zijn viert, deze blijde boodschap uw harten mag verwarmen. Dan zult u een zalig, vrolijk en prettig kerstfeest vie ren, wat ik u allen zo van harte toewens. De kerstviering stond in het teken van het zelfdoen en werd geheel verzorgd door het eigen dameskoor o.l.v. Mevr. C. Mo rée-Dol, solozang van mej. F. Punt en een groot aantal kin deren, waarvan enkelen alleen optraden en een grote groep na de pauze het kerstverhaal in beeld brachten. Zuster C. de Graauw die dit met de kinderen had inge studeerd heeft alle eer van haar werk. Het spel was natuurlijk en kinderlijk en werd met vreugde gespeeld. Als verrassing kregen alle medewerkertjes uit naam van Mevr. Diesfeldt een speciaal op haar aanwijzing vervaardigde Limburgse kerstlekkernij, een hart met drie bonbons er op. De afd. Bergen van bovenge noemde Mij. hield op woensdag avond 17 dec. in „Het Wapen van Bergen" een vergadering. De opkomst was zeer matig. Van de ongeveer 60 leden die de afd. telt, waren er slechts 15 opgeko men. Nadat de heer J. Schroo- der, secretaris der afd. de avond geopend had, hield de Hoofdas sistent, de heer Jb. J. Zwemmer uit Schagen een causerie over „Voederwinnings-, beweidings- en bemestingsplan". Het boerenbedrijf is mooi en aantrekkelijk door de grote vrij heid, die de boer heeft wat inde ling van tijd en werk betreft. Hij is heer en meester op eigen erf. In de laatste dertig a veertig jaar heeft alles een snelle ontwikke ling doorgemaakt, maar de boer dreigt achter te blijven met zijn bedrijfsvoering en dan gaat zulks geld kosten, wat in de praktijk aan het licht komt. Bij vergelijk bare bedrijven ziet men de één behoorlijk winst maken, terwijl de ander vrij zware verliezen boekt. De boer die 15 H.A. grond en twintig melkkoeien heeft, is te vergelijken met een fabrieksdi recteur. (Voor zo'n bedrijf is een kapitaal van 1 a 1ton nodig). Hij moet, evenals dit in de indu strie gebeurt, ook de kostprijs be rekenen en tot een plan komen voor de voederwinning, de be weiding en de bemesting. Op vele bedrijven blijkt de voederwinning onvoldoende en moet veel geld worden besteed aan krachtvoer. Deze aankoop varieert soms van 90 kg tot 900 kg per koe. Op vele bedrijven ontbreekt dan ook een voedingsplan. Bij een goed rant soen, gewonnen op eigen grond, kan men toekomen met 5 a 6 kg krachtvoer. Goed ruwvoeder be staat uit hooi én kuilgras. Hooi alleen heeft een te lage zetmeel- waarde. Bij het hooi maken wordt 40 pCt van het zetmeel verloren, terwijl bij kuilgras het verlies slechts 20 a 25 pCt bedraagt. Om tot een goed werkplan te komen moet worden vastgesteld: 1. hoeveel stuks grootvee er zijn. 2. hoeveel staldagen gemaakt worden. 3. hoeveel ruwvoeder op het be drijf gewonnen kan worden. Voor punt 3 is een plan nodig voor: beweiding, maaien en mes ten. Op een gemiddeld bedrijf van 15 H.A. grasland heeft men op 23 stuks grootvee (gerekend 16 melkkoeien, 4 vaarzen, 6 pinken, gelijk te stellen met drie koeien) 4140 staldagen. Hiervoor is meestal beschikbaar 38.000 kg hooi en 21.000 kg kuilgras (warm); dan is 60 pCt van het grasland gemaaid. Daardoor komt per staldag per één stuk grootvee beschikbaar 9 kg hooi en 5 kg kuilgras (warm).. Om te komen tot een produc tie per dag van 10 kg melk van 4 pCt vet moet worden bijge voerd: een halve kg maismeel. 2 kg droge pulp en 1 kg C- koek. wat dus per dag 0,90 kost. De ze extra kosten kunnen de laatste maanden, na het kalven, voor 25 kg melk van 3,75 pCt vet zelfs tot 3.per dag oplopen. Op die manier kan het krachtvoer voor alle staldagen tezamen on geveer 6.500.gaan kosten. Dit moest voor zo n bedrijf an ders zijn. Er kan bij een goed plan voor bemesting, maaien en beweiding heel wat meer gemaaid worden, n.l. één maal 15 H.A. en nog 2 H.A. voor de tweede maal. De oogst is dan: 42.000 kg hooi, 42.000 kg kuil (koud) en 42.000 kg kuil (hard). Men voert dan voor: 10 kg melk van 4 pCt 10 kg ruiterhooi: 20 kg kuil (koud); een half kg droge pulp (ko pen) Dit drie maanden lang, dan voor: 25 kg melk van 3,75 pCt: 10 kg ruiterhooi; 20 kg kuil (hard) 3 kg maismeel (kopen); 3 kg C-koek (kopen). Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Het bijkopen van voeder kost dan voor alle staldagen tezamen ongeveer 2270.terwijl voor stikstof en inkuilen gezamenlijk de kosten op ongeveer 1800. komen, dus een totaal aan kosten van 2270,plus ƒ1800,is 4070,tegen 6500,op de gebruikelijke manier, dus een be sparing van 2430,op het voe der. De boer beleeft thans een hoogconjunctuur, waarin hij 0,30 per kg melk ontvangt, doch dit blijft ongetwijfeld niet zo. Het is niet juist tevreden te zijn „als een koe zichzelf wel opbrengt", want wanneer dan de melkprijs zakt, grijnzen aan alle kanten de schulden. Door zelf bieten te verbouwen kan men de kosten van het aan te kopen voer nog lager maken, maar in Noordholland heeft men over het algemeen geen bouw land ter beschikking. Wie geen verstand heeft van bieten ver bouwen doet ook beter er niet aan te beginnen. Het plan voor de beweiding-, bemesting- en het maaien ziet er ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueeittod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen BERGEN 1 Jan. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 4 jan. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 4 Jan. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 •••••••••••••••••••••••a

De Duinstreek | 1958 | | pagina 1