99 Raadsvergadering Bergen Schiet wedstr ij d Apettda Goede nachtrust Kindermiddag NVV van Jaap dc Carpentier MQgdOl? B0a0bry-huid%e SCH00R1.SE gemeenschap TANDPASTA BIOSCOOPBEZOEKERS! GERRITSEN .VRIJDAG 9 JAN. 1959 36e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Bergen bleef bovenaan buks: revolver: laatste schot: 55 45 100 10. 8. 54 46 100 9. 8. 52 46 98 50 47 97 52 44 96 54 40 94 10. 6. 58 36 94 10. 5. 52 41 93 58 33 91 52 37 89 56 32 88 53 34 87 55 31 86 49 35 84 53 30 83 50 30 80 38 37 75 9. 6. 41+34 75 8. 6. 50 24 74 29 42 71 0. 7. 44 27 71 0. 4. 30 38 68 28 39 67 0. 7. 31+36 67 0. 6. 36 28,= 64 26 36 62 0. 7. 29 33 62 0. 6. 16 44 60 38 16 54 20 1. 100 Wijker 2. 98 Beemsterboer 3. 97 Visser 4. 94 Volkers 5. 93 De Goede 482 Verschil nr. 2 Verschil nr. 3 Groep Heerhugowaard 1. 100 Beers 2. 96 Komen 3. 88 Bruin 4. 75 Bruins 10. 13. BABYDERM-POEDER GOUD Weekttod DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dinsdagavond 30 dec. te half acht, ving de laatste raadszitting der Bergense vroedschap in het jaar 1958 aan. Afwezig was Wethouder Dr. J. Hemelrijk, die het voorlopig in zonniger oorden zoekt, dan in het kille, natte Ber gen in dit jaargetij. De afwerking der agenda, uit dertien punten bestaande, verliep als het rustig kabbelen van een beekje, met slechts zeer weinig gemurmureer. De burgemeester nam het toegelaten raadslid, de heer F. J. A. Schouten (KVP) de eed af en heette hem welkom in de raad. De notulen der vori ge raadsvergadering werden ac- coord bevonden na een kleine wij- zigiing» °P verzoek van de heer C. Steinz, hierin aangebracht. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, met de mededeling van de heer Vellinga, dat hij te zijner tijd terug zou ko men op het uitbreidingsplan „Weg over trambaan met dorps plein' Daar B. en W. eveneens dit voornemen hebben, heerste er in het zicht van het oude jaar, ook hierin harmonie, tot natuur lijk ,,te zijner tijd" deze harmonie van dissonanten weer het karak ter gaat krijgen van burengerucht. De gemeentebegroting is ge reed en zal de raadsleden toege zonden worden. De tekorten be dragen meer dan f 100.000, maar deze zorgen zijn voor 1959. Voor de vernietiging der cada vers van huisdieren zullen nadere bepalingen worden vastgesteld. In het vervolg zal in Bergen bij politie-verordening verboden zijn een rijwiel met hulpmotor onbe heerd te laten staan. Het blijkt nl., dat de gelegenheid in deze materie maar al te veel dieven kweekt en aan dit soort mede mensen is beslist geen behoefte. Voor de Christelijke kleuter school komt een huurverhoging van 25,per jaar in verband met het verharden van de speel plaatst dezer school. Tot leden (Ingezonden mededeling) van het bestuur der gemeentelijke instelling voor sociale belangen werden herbenoemd de heren P. Boorsma en J. B. Verink. Voor het mechanisch bevolkingsregis ter wordt een gemeenschappelijke regeling aangegaan' met de ge meente Alkmaar. Zulks gebeurt om practische redenen, de kosten zullen tevens lager zijn. De heer C, D. Beeldman werd door de burgemeester als ge meente-ontvanger beëdigd. Dr. Huygens sprak hem na de beëdi ging met waarderende woorden toe. Hij was blij met deze benoe ming van een man, die al jaren met het vaste team heeft samen gewerkt en sprak het vertrouwen uit jarenlang met hem als ont vanger samen te werken. De heer Beeldman dankte de raad voor het in hem geschonken vertrou wen. Bij de rondvraag bracht de heer Broersma een bepaalde huisves tingskwestie ter tafel, maar de burgemeester wenste van de raadsvergaderingen geen debat avonden over huisvestingskwes ties te maken. De heer Vellinga wilde hier wèl over spreken en bleef na weigering toch aanhou den, waarop Mr. Sluis het ver lossende woord sprak om de zaak te bespreken bij de begro ting, waarbij ook de woonruimte ter sprake zal komen. De heer Dinkelberg vroeg een stembureau in Bergen aan Zee. Ook dit zal bij de behandeling der begroting worden bekeken. Wat zal dan de heer Dinkelberg doen? Zijn sierlijk gebaar in de richting van zee herhalen, met de kans dat de bewoners van andere perifere gedeelten der gemeente (Kanaaldijk bv.) met een even groot aantal kiesgerechtigden - en natuurlijk met evenveel rech ten! ook om zo n service gaan verzoeken? De heer Veldt bracht de wa teroverlast op de wegen ter sprake. Er is bar veel nattigheic gevallen de laatste tijd. De heer Blaauw, die van wateroverlast weet mee te praten, zal naar een redmiddel zoeken. Dat is geen sinecure in een tijd waarin zelfs het schaarse vee, dat nog op het land staat, droefgeestig pootje baadt. Nadat besloten werd op 29 ja nuari 1959 weer samen te komen, sloot de burgemeester deze laat ste raadsvergadering in 1958 Hij herdacht wijlen Wethouder L. den Das, dankte de raadsleden voor de prettige samenwerking wenste een zalig uiteinde en een goed begin toe. Een groot aantal fietsen en een rij van auto s op het voorplein van „Het Wapen Van Bergen" vormden op de avond van de 30e dec. voor de voorbijganger de zwijgende aanwijzingen, dat er in dat hotel een aanzienlijk aantal personen aanwezig was. Het re- serve-personeel der Rijkspolitie van het Korps Alkmaar hield al daar een onderlinge schietwed strijd, waaraan werd deelgeno men door de leden der groepen Bergen, Langedijk en Heerhugo- waard. Behalve deze leden waren er nog een aantal genodigde be langstellenden, waaronder we opmerkten de heren: Adjudant C. J. Verduin, Groepscomman dant van Bergen, Mr. A. G. Bak ker, burgemeester van Oudorp, Adjudant Dam, als vertegenwoor diger van de districtscommandant te Alkmaar, Groepscommandant te Langedijk, de heer S. Otten- bros, Secretaris van het Comité Steun Wettig Gezag, Mevr. Ver duin echtgenote van de Groeps commandant, de heer en mevr. Grooteman, naast vele anderen, die buiten mededinging tot deelname aan de wedstrijd wer den uitgenodigd en daarin goed partij wisten te geven. Er werd geschoten mët de buks en de revolver, resp. op 10 en 5 meter afstand, op elk wapen met vijf schoten. Na de individuele wedstrijd werd er groepsgewijze gekampt door de vijf beste schutters van iedere groep. Voor de individuele wedstrijd was er een zilveren medaille, voor de groep een wisselbeker beschik baar, naast verschillende andere prijzen. De zilveren medaille werd gewonnen door de heer H. Wij- ker te Egmond aan Zee, lid van de groep Bergen, welke overwin ning met applaus werd begroet, terwijl de wisselbeker, die thans in t bezit was van de groep Bergen, in het bezit van deze groep bleef. De uitslag der gehele wedstrijd was als volgt: INDIVIDUEEL 5. 75 Scholten 434 Verschil nr. 3 Groep Langedijk 94 Hoekstra 89 Dekker 86 Komen 74 Huijbers 71 Smit 414 GROEPSGEWIJZE Groep Bergen-NH 48 68 Na afloop van de wedstrijd deelde burgemeester Bakker, die zelf een goed schutter was ge bleken, met een toepasselijk woord de prijzen uit, waarna Ad judant Verduin de aanwezigen dank bracht voor hun deelname en een der leden in 't bijzonder de dank der aanwezigen over bracht aan de heren A. H. de Goede en B, Boorsma voor de uitstekende organisatie van deze wedstrijd. Een gezellig samenzijn vormde een behoorlijk slot aan deze belangrijke avond. In de zaal Nieuwendijk heerste maandagmiddag 29 dec. grote vreugde onder de daa.r samenge stroomde kinderen. De zaal was geheel vol en wat genoten die kinderen van: De droom van Jan Klaassen. Prof Remidol weet wel hoe hij de kinderen boeien moet. Ze leefden volkomen mee. In de pauze werd er gezamenlijk ge zongen en daarna was het goochelen niet van de lucht. De Vrouwenbond N.V.V. met de medewerking van de plaatselijke vakbondsafdelingen zorgde voor een echte kindermiddag: poppen kast, zingen, goochelen, lekkers. 9. 11. 12. 1. H. Wijker, Bergen-NH 2. P. Beers, H.H.Waard 3. A. Beemsterboer, Bergen-NH 4. H, Visser, Bergen-NH 5. J. Komen, H.H.Waard 6. K. Hoekstra, Langedijk 7. Volkers, Bergen-NH H. A. de Goede, Bergen-NH J. Th. Busker, Bergen-NH A. Dekker, Langedijk C. Bruin, H.H.Waard N. de Graaff, Bergen-NH J. Koomen, Langedijk 14. L. G. v. d. Pluym, Bergen-NH 15. J. C. Henneman, Bergen-NH 16. G. Bosma, Bergen-NH 17. P. Bruijns, H.H.Waard 18. P. Scholten, H.H.Waard 19. J. Huijbers, Langedijk 20. J. H. Smit, Langedijk 21. L. de Beer, H.H.Waard 22. A. Kriek, Langedijk 23. A. Remijn, Bergen-NH 24. B. Boorsma. Bergen-NH 25. A. Pieters, Langedijk 26. S. Fontein, Langedijk 27. C. Bruin, Langedijk 28. J. Frederiks, Bergen-NH 29. J. Hopman, Bergen-NH uitgesproken door Mr. W. J. F. FISCHER op vrijdag 19 december 1958. „We leven in een waanzinnige we reld, en wij weten het. Ieder ogen blik kan de hel over ons losbarsten en de mensheid in volkomen ontred dering achterlaten, de motoren nog draaiende en de vlaggen wapperende maar de geest geweken." Zo onge veer begon Huizinga zijn, vóór de laatste - wereldoorlog verschenen „Schaduwen van morgen". Dat is ruim 20 jaar geleden, de tijd, waarin de jongste kunstenaarsgeneratie is opgegroeid. Sindsdien is een wereldoorlog over ons heen gegaan, die geen vrede, ja zelfs geen enigszins stabiele toestand in de wereld heeft gebracht. Integen deel: de spanningen zijn groter dan ooit. Maar meer nog, dan door deze po litieke spanningen, die de wereld al tijd gekend heeft, wordt het levens gevoel van de moderne mens beïn vloed door de stormachtige techni sche ontwikkeling van de laatste 50 jaar en door de veranderingen in de samenleving, die daarvan het gevolg zijn geweest. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' telefoon 2331, Bergen Sinds het begin van de schepping is de maan voor de mensheid een vol komen onbereikbaar oord geweest. „Loop naar de maan" betekent dan ook: ga weg naar een oneindig verre plaats, waar nooit iemand is geweest en vanwaar nimmer iemand zal te rug komen. Iets wat „naar de maan" is, is verloren, voor goed weg, onbe reikbaar geworden. Zo was het! Maar ook deze zekerheid is ons ontnomen. We weten het: de maan zal binnen afzienbare tijd wel bereikt worden. Er is een atoombom, een atoomduik boot, een atoomvliegtuig en er zijn electronische rekenmachines. En al die dingen, heel die stormachtige ont wikkeling of we er kennis van ne men of niet beïnvloedt ons be staan. Wij zijn ons bewust, dat de toekomst volkomen onzeker is. Een overheersende factor in het levens gevoel van de moderne mens is dan ook de onzekerheid. Maar nog een andere zijde van onze tijd wil ik noe men: de veelheid. Daar is niet alleen de veelheid van aardse goederen, die de machines in een steeds wassende stroom over ons uitbraken en die de industrie door oorverdovende en oog verblindende reclamecampagnes moet zien te slijten, maar daar is ook een veelheid van prikkels en mogelijkhe den. Daar zfjn de steeds dikker wor dende couranten, met vette koppen en veel sensatie; daar is de radio, de televisie, het snelle en Intensieve ver keer. En in deze snel vlietende brui sende stroom moet de moderne mens onophoudelijk een keuze doen en po sitie zien te bepalen, wil hij niet als een stuk drijfhout meegesleurd wor den. Ook hier onzekerheid. En tenslotte is daar nog de veel heid van mensen. Een goeie 100 jaar geleden telde ons landje 3 miljoen in woners. Nu 11 miljoen. Oude verban den, die een zeker richtsnoer voor het handelen gaven, zijn verbroken; de zeden zijn losser geworden, oude normen hebben hun kracht verloren. Het verschijnsel van de massa-mens is ontstaan. Het eten en drinken, de kleding en het wonen, het vervoer en duizenden andere materiële zaken moeten geproduceerd en georgani seerd worden en we hebben het er allen druk mee gekregen. We hebben het er ontzettend druk mee gekregen en niemand heeft meer tijd. „De we reld gaat aan vlijt ten onder", zoals Max Dendermonde zegt. En midden in deze tijd, vol onze kerheid, in deze op drift geraakte wereld, vol massaliteit, leven wij. Wij, burgers en kunstenaars. Als ik deze onderscheiding hier maak tussen bur gers en kunstenaars, weet ik wel, dat kunstenaars in zekere zin ook bur gers zijn, ja zelfs, dat de eerste bur ger van Bergen een kunstenaar is, en dat er door de burgers ook veel creatieve arbeid wordt verricht bij de vormgeving in het maatschappelijk en industriële bestel, maar toch meen ik, dat de kunstenaars te onderschei den zijn van de niet-kunstenaars, eenvoudigheidshalve hier burgers ge noemd. De wellicht in iedere mens aanwe zige gevoeligheid voor vorm, kleur en klank bereikt in de ware kunste naar zo'n graad van intensiteit, dat hij genoodzaakt is zijn leven te stel len in dienst van het zoeken naar het tot uitdrukking brengen van zijn be wogenheid in een zo adaequaat mo gelijke vorm, het kunstwerk. Meer dan in de burger wordt door dit, aan de kunst toegewijde leven, in de kun stenaar deze gevoeligheid wakker ge houden en ontwikkeld. (Ingezonden mededeling) De hele persoonlijkheid van de kun stenaar is op een intense wijze met zijn kunst gemoeid en hiermede is het kunstenaarsbestaan geen gemak kelijk bestaan. AI komt dat sommige burgers anders voor, die ik smalend heb horen zeggen: „Als een gewoon mens hard aan het werk is, liggen zij maar op hun rug in het zonnetje of verdoen hun tijd in het café". De kunstenaar gaat gelukkig niet aan vlijt ten onder. Vlijt dan in de zin van de drukte en bezetheid van het maatschappelijke leven, waaronder zoveel burgers zichzelf ge bukt doen gaan. Alleen door zich daarvan vrij te houden kan de kun- Door hun gecultiveerde gevoelig heid beantwoorden de kunstenaars, meer dan de burgers, aan de tijdgeest en weten zó, zelf worstelend, en deel hebbend aan ons aller onzerheid, vorm te geven aan het nieuwe, dat zich baan wil en moet breken, stenaar de hoogst persoonlijke op drachtvervullen van zijn kunst, die hem op ieder ogenblik van de dag of de nacht op een intense wijze aan het werk kan zetten. Ik ben ervan overtuigd, dat het kunstenaars-element in onze samen leving juist in ónze samenleving van déze tijd van uitzonderlijk be lang is. Niet alleen, misschien wel niet in de eerste plaats, door wat de kunstenaarswereld ons aan kunst werken geeft, maar vooral door de sfeer van hun persoonlijkheid en door de invloed, die daarvan uitgaat. Het is het onweegbare, onmeetbare en zeker niet op geld waardeerbare ele ment van het aller-menselijkste, het hoogst persoonlijke, de spontaniteit en de gevoeligheid. Het is ermede, als met de invloed, die de schoonheid, of liever de ongereptheid van de na tuur op de mens kan hebben. Het brengt geen geld in het laadje, maar er is een kant van het leven in ver borgen, die het menselijk bestaan op heft boven dat van het dier of de robot. □□□aaa □□□□□q (Ingezonden mededeling) DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct Even onbegrijpelijk als voor velen de tegenwoordige tijd is, is dat voor velen de moderne kunst. Maar deze kunst, in al zijn vormen van schilder en beeldhouwkunst, architectuur, mu ziek en litteratuur, moet en kan voor ons, burgers, een middel zijn om onze tijd te leren verstaan, aan te voelen en lief te hebben. En dat is noodza kelijk om niet buiten het leven te ko men staan en in contact te blijven met onze kinderen, het opgroeiende geslacht. Ik acht het een bijzonder voorrecht, dat Jaap de Carpentier mij verzocht heeft zijn tentoonstelling te openen, bewust als ik mij ben, dat een ten toonstelling een belangrijke gebeur tenis is^ in het leven van de kunste naar. ue vriendschap, die :.iij met deze kunstenaar verbindt, en de vreugde, die ikzelf eraan beleef, als hij er weer toe kan komen zich bloot te geven met de hoogst persoonlijke uitingen van zijn werk, hebben mij deze uitnodiging tenslotte graag doen aanvaarden. Mede, omdat mij hierdoor de gelegenheid gegeven is, te getuigen van het grote voorrecht, dat ik het voor de burgers van Ber gen acht, dat Bergen een kunste naarsdorp is. De sfeer wordt op een uitzonderlijke wijze daardoor bepaald en het K.C.B. stelt ons in de gelegen heid regelmatig met het werk van deze kunstenaars geconfronteerd te worden. Ik zeg met opzet „gecon fronteerd". Want de moderne beel dende kunst heeft het accent verlegd van de „voorstelling" naar het „be grip", om een onderscheiding te ge bruiken van Oxenaar in zijn pocket boekje „De schilderkunst van onze tijd". Het is geen wonder, het zou wonderlijk zijn als het anders was dat de eigentijdse kunstenaars, in deze snel verandere en veranderende wereld, van binnen uit gedrongen worden aan het levensgevoel van de wereld, waarin wij morgen zullen le ven, een nieuwe en verhevigde vorm te geven. En het met aandacht, open heid en toewijding kennis nemen en blijven nemen van de moderne kunst is een belangrijk middel om ons thuis te gaan voelen in onze eigen tijd. Dat dit voor een ieder van ons van het grootste beiang is spreekt voor zich zelf. Het werk van Jaap de Carpentier, zoals ons dat hier weer omringt, ge tuigt van een zekere eenvoud en open heid. Er ligt een rustige kracht in besloten. Het is geen verontrustende schreeuw of een vloek, niet van een chaotische beklemmende verwarring, zoals het werk van zoveel jongeren. Hetgeen niet zeggen wil, dat het ge heel probleemloos zou zijn. Men kan het, ik spreek uit erva ring, in zijn kamer hangen, waarin men dagelijks huist. Terwijl het ons dan vertrouwd doet worden met een zekere „moderne kleur en vorm", gaat er dikwijls een rustige, harmo niserende invloed van uit. Het is werk, dat met liefde, toewijding en ernst is gemaakt. Maar ook met ont roering en geladen gevoel, dat vreug de en voldoening kan schenken in een langdurige, dagelijkse omgang. Wel mag en moet ik zeggen, hoe verheugd ik ben geconstateerd te hebben, dat de Carpentier nieuwe im pulsen heeft opgedaan door zijn reis naar Majorca, waarvan dit werk ge tuigenis aflegt. En dan zien we hier, nu voor het eerst geëxposeerd, het keramische werk. Stuk voor stuk zijn het eigen lijk allemaal experimenten in deze nieuwe wereld van vorm en kleur voor de kunstenaar. Maar experimen ten, die ons doen hopen, dat Jaap voort zal gaan op deze weg. In ver schillende opzichten leent zijn kunst zich bij uitstek tot deze toegepaste kunst. Terzijde latend de vraag, of toe gepaste kunst dezelfde intensiteit van artistieke uitingsmogelijkheid geeft van 9 jan. t/m 17 jan. 1959 Vrijdag 9 jan. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. „Duinranders", zaal Slijkerman, 8 uur Zaterdag 10 jan. Toneeluitvoering .deNaamlozen van 1942" door de ton.ver. „Ons Genoegen", zaal Atsma, 8 uur Klaverjastoernooi, uitg. van de plaatselijke wandelsportver., zaal Groothoff, 8 uur Zondag 11 jan. Toneeluitv. ,De Naamlozen van 1942" door de ton.ver. „Ons Genoegen", zaal Atsma, 8 uur Donderdag 15 jan. Jaarvergadering en Lezing, zaal Groothoff, uitg. van de Bond van Plattelandsvrouwen, aan vang 7.45 uur. Zaterdag 17 jan. Klaverjasdrive, zaal Beeldman, 8 uur Klaverjastoernooi, uitg. van de pl. wandelsportver,, zaal Groothoff, 8 uur □aaaaoGafjaatiaaaanaaaaaac In de Rust. Jager te Bergen ziet U een projectiereklame voor het Wereld Federalisme Inl. bij Afd. Bergen. Dr. v. Peltlaan 33, Telefoon 2458 als kunst om de kunst, meen ik, dat ook in de toegepaste kunst de kun stenaar een zeggingskracht kan leg gen en Ontwikkelen, die ue producten dezer kunst doen uitgaan boven mooi, aardig of alleen maar decoratief. Be langrijk is, voor de kunstenaar én voor zijn publiek, dat hierdoor de mogelijkheid wordt vergroot, iets te verwerven, dat ons vreugde kan schenken in ons dagelijks bestaan. Het K.C.B. verheugt zich in de be schikking over deze uitmuntende kunstzaal, waarvan de inrichting nog steeds verder vervolmaakt wordt. Zo hebben wij, dank zij een royale gift van het Prins Bernhard Fonds, er wandborden en een moderne verlich ting bijgekr|gen. Eén onzer werken de leden heeft een ontwerp voor een kachelhek gemaakt, waarvan de uit voering slechts wacht op een secreta ris, die voldoende tijd zal hebben zijn aandacht hieraan te besteden. De as bak, die op onze tafel prijkt, is een kunstenaarscentrum onwaardig. Het Bestuur wil gaarne deze gelegenheid aangrijpen een volgend stapje te zet ten op de weg naar de vervolmaking van deze expositiegelegenheid en heeft daarom besloten één van de hier tentoongestelde keramieken te kopen en tot asbak voor de kunstzaal te bestemmen. Jaap wens ik van harte succes toe op zijn aangevangen ontdekkings tocht in de wereld van de met de hand gevormde klei, gekleurd door glazuur en de gloed van het vuur, waardoor ieder stuk wel altijd een experiment zal blijven. De kunst, ook déze kunst van de Carpentier, is waard behoed en be schermd te worden door de toegewij de aandacht van ons, burgers, en zo nu en dan ook door een offer. Ik moge eindigen met de woorden van Roland Holst, die, denkende aan Bergen, aan zijn kunstenaars én bur gers, het kwatrijn dichtte, dat tot wachtwoord van het Roland Holst Fonds is geworden: Waar het vee loeit en waar de meeuwen kermen, Daar kermt en bloeit de Kunst, binnen de termen Van kleur en woord, en Zij verdient voorwaar, Dat wie Haar minnen, Haar daar ook beschermen, En hiermede open ik deze tentoon stelling. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 11 jan. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIIK 11 jan. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1