99 ff Dames Pocket- Dooks C. Oldenburg Het Dorpshuis en de Volksmuziekschool K. C B, Ned. Studentenorkest GERRITSEN Aanrijding Ski-Liefhebbers V. V. V. BERGEN aan ZEE ORANJE HOTEL GESPREKKEN ILMMEUWS VRIJDAG 16 JAN. 1959 36c JAARGANG No. 2 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In Het Dorpshuis vond don derdagavond 8 jan. een bijeen komst plaats waar ouders van kinderen, die in het Dorpshuis aan de blokfluitclubs deelnemen, kennis konden maktn met het on derwijs, dat gegeven wordt op de Volksmuziekschool. De heer L. Stolk, voorzitter van de Stich ting „Het Dorpshuis", heette de aanwezigen welkom en wees er op dat Het Dorpshuis bereid is aan de Volksmuziekschool te Ber gen zijn volle medewerking te verlenen. De heer Mr. H. van Ree, se cretaris der Volksmuziekschool, dankte het bestuur en de leiding van Het Dorpshuis voor de sa menwerking, hoewel het Dorps huis in deze voorlopig een veer laat. De Volksmuziekschool is van mening, dat aan de muzikale vorming van het kind op de lage re schocd veel ontbreekt. Zij pro beert dit gemis aan vorming aan te vullen door Algemeen Vor mend Muziekonderwijs, waarin het notenbeeld wordt geleerd, en waar het gevoel voor ritme, het muzikaal geheugen, het gehoor, worden geoefend en de improvi satie beoefend, zodat de kinderen de muziek beter gaan waarderen en een goede ondergrond krijgen voor het instrumentaal onderwijs. Dit Algemeen Vormend Muziek onderwijs omvat twee leerjaren. Tot het eerste jaar kunnen kinde ren toetreden, die 8 a 9 jaar zijn èn in de derde klasse der lagere school zitten, tot het tweede jaar, zij die 9 a 10 jaar zijn èn in de vierde klasse der lagere school zitten. Dit muziekonderwijs heeft niets te maken met vakopleiding, het is een Algemeen Vormend Muziekonderwijs voor amateurs. Deze twee leerjaren, die klassi kaal gegeven worden, tweemaal per week, dienen tevens om te kunnen beoordelen of de kinde ren genoeg doorzettingsvermo gen hebben om daarna een in strument te leren bespelen. Ieder muziekbeoefenaar weet uit erva ring, dat dit een lange weg is en de vaardigheid met taaie volhar ding moet veroverd worden. De bedoeling van het Alge meen Vormend Muziekonderwijs is de in kiem aanwezige muzika liteit te ontbolsteren. De Volks muziekschool acht deze twee ja ren gedegen muziekonderwijs noodzakelijk voor het bespelen van een instrument en neemt dan ook voor haar instrumentale klas jes geen leerlingen aan, die deze vooropleiding niet gevolgd heb ben. Twee jaar tijd te besteden aan deze ondergrond lijkt som migen misschien lang toe, doch dat is het niet. Deze dingen heb ben tijd nodig om de kinderen werkelijk eigen te worden en ge regelde oefening blijkt de grond slag van de ontwikkeling der mu zikaliteit. Naast het geven van ontspanning vraagt het beoefe nen van muziek ook inspanning om resultaten te bereiken. Wie overtuigd is dat de mens zich in de muziek kan uiten, zal zich daarvoor ook de nodige in spanning willen getroosten. De Volksmuziekschool acht het nor maal, dat elk kind twee uur per week aan muziek doet. Hierna volgde een openbare les door de heer Wout Meijer met een klasse kinderen, die reeds één jaar les heeft gehad. Het was een lust deze 9 en 1 O-jarigen aan het werk te zien. Canons wer den gezongen, ritmen geklapt, liederen naar het ritme en naar de melodie herkend, toonladders, tertsen en kwarten gezongen, met triangels en tamboerijn de liederen beklemtoond en verschil lende ritmen geïmproviseerd en daarna door de klasse nageklapt. Het was de kinderen aan te zien, dat ze er plezier in hadden. Deze kinderen behoeven niet tweemaal per week „naar les' gestuurd te worden! 'Zij draven er heen, om dat het zo fijn is. Bij menig vol wassene, die dit werk ziet, komt de wens op: kon ik ook nog maar zo n cursus volgen. In Den Hel der is dat het geval en men is er zeer enthousiast over. Het is geen goede toestand wanneer in een kleine plaats twee instellingen, die practisch hetzelf de beogen, naast elkaar bestaan. Het is dan ook toe te juichen dat Het Dorpshuis in het vervolg de toekomstige muzikantjes, die daarvoor in aanmerking komen, naar de Volksmuziekschool zal verwijzen. Daarmee vervalt het element muziek niet uit het club werk van Het Dorpshuis. Daar zijn mogelijkheden te vinden voor 6 tot 8-jarigen in de vorm van zangspelclubs, en voor dertien- jarigen en ouder, die al een in strument bespelen, kunnen er clubs voor samenspel gevormd worden, maar ouders van begin nelingen van 8 en 9 jaar geven hun kind op muziekgebied de beste ondergrond mee, door hen op de Volksmuziekschool de twee klassen van het Algemeen Vor mend Muziekonderwijs te laten volgen. In het Curagaos Museum werd de tentoonstelling geopend van werken van schilders uit Bergen, in totaal twaalf schilders. Uiter aard een zeer uiteenlopende col lectie, maar vooral om de ver trouwde symboliek voor velen aantrekkelijker dan de futuris tische schilderijen, die men hier meestal te zien krijgt. Mevrouw Jonckheer, echtgenote van de mi nister-president, verrichtte de opening. Het N.S.O., dat a.s. dinsdag 20 jan. in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" een concert geeft, bestaat dit jaar uit 51 mannelijke en 25 vrouwe lijke studenten. Evenals andere jaren is het voor ongeveer de helft der leden een eerste optre den in het N.S.O. Dit jaar zul len elf concerten gegeven wor den, waarvan één in Luik op uit nodiging van de Universiteit daar ter plaatse. De recette van dit ene concert komt ten bate van de sociale dienst dezer uni versiteit. De ontvangsten der overige tien concerten worden broederlijk verdeeld tussen het Ned. Studenten Sanatorium en het Universitair Asyl Fonds. Op het ogenblik worden in het ZILVER Ned. Stud. Sanatorium te Laren, behalve studenten en afgestu deerden, ook leerlingen van mid delbare scholen en andere on derwijsinstellingen verpleegd. Doordat dit sanatorium gelegen heid biedt tot het voortzetten van de studie, wanneer de arts daarvoor toestemming geeft, kan deze instelling zich niet bedrui pen uit de verpleeggelden en is genoodzaakt een beroep te doen op particulieren. Het N.S. Sanatorium werd in 1947 opgericht en sindsdien heb ben de daar verpleegden onge veer 500 tentamens en 50 exa mens met goed gevolg afgelegd. Dit zijn volwaardige examens. Tal van middelbare scholieren hebben aldus hun eindexamen kunnen doen en een begin kun nen maken met hun universitaire studie. Sinds de oprichting van 't N.S.O. in 1952 heeft het N.S.S. elk jaar geldelijke steun ontvan gen uit de opbrengst der jaarlijk se tournéé van het N.S.O. Het Universitair Asyl Fonds werd in 1948 opgericht om aan vluchtelingen, die om gewetens wille uit hun land moesten vluch ten, hulp te bieden bij het voort zetten hunner universitaire stu die hier te lande. Het beoogt niet de vluchtelingen van hun land los te maken, maar hen een kans te geven zich hier te ontplooien. Behalve financiële steun bij hun studie (Nederland is het enige land, dat zulk een steun aan vluchtelingen-studenten geeft) ligt het accent ook sterk op de zorg voor deze studenten. De so ciale commissie van het U.A.F. tracht hen te helpen bij het op lossen van studie- en persoon lijke moeilijkheden. Sommigen kunnen niet op het universitaire niveau meekomen en krijgen hun kans op een H.T.S. of M.T.S. of worden aan werk geholpen. Vooral na de opstand in Honga rije was de toevloed der Hon gaarse studenten groot. Thans heeft men 155 studenten onder zijn hoede en heeft men nog tien dringende gevallen op de wachtlijst. Dit werk vraagt echter heel veel geld, dat geheel door particulieren moet worden opgebracht. De overheid geeft de vluchtelingen-studenten faci liteiten bij examen-formaliteiten en zij behoeven geen collegegeld te betalen. Voor de rest zorgen particulieren en het U.A.F. Sinds 1948 zijn ongeveer dertig studen ten afgestudeerd. Het U.A.F. ontvangt de helft der opbrengst van de jaarlijkse tournee van het N.S.O. Over de prestaties van het N.S.O. kunt u zelf oordelen, als u dit orkest a.s. dinsdagavond gaat beluisteren en met uw be zoek steunt u meteen twee zeer nuttige instellingen. Ook voor LIw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Het plaatsbespreken voor het Nederlands Studentenorkest voor de uitvoering in „De Rustende Jager' te Bergen op dinsdag 20 januari a.s. is op zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 januari aan de zaalkassa telkens van 11 12 uur. Eveneens kunnen op deze da gen tussen 11 en 12 uur telefo nisch plaatsen worden bespro- keij onder no. 2126 K 2208. Mogelijkheid Financiering Huizenbouw te Bergen Naar aanleiding van een des betreffende mededeling van Dr. Steinz in de laatst gehouden ver gadering der Gemeenteraad van Bergen, hebben verscheidene in woners nadere inlichtingen ge vraagd. De zaak nu is deze: Twee Verzekeringsmaatschap pijen hebben zich. bereid ver klaard, woningen die door parti culieren gebouwd worden, te fi nancieren met een hypotheek van maximaal 90% van de stichtings- kosten, tegen 4J^%, onder de volgende voorwaarden: 1. Er wordt een levensverzeke- ring gesloten ter grootte van het geleende bedrag, met looptijd van (20) 25 tot 30 jaar, welk bedrag wordt uit betaald na dit aantal jaren, óf direct bij eerder overlijden. De weduwe blijft alzoo achter met het onbelaste huis en be hoeft hiervoor geen beroep te doen op Gemeentelijke of Kerkelijke instanties. 2. De jaarlijkse aflossing der le ning wordt opgeschort door de betaling der premie voor deze polis. 3. Tussentijdse aflossingen (b.v. mogelijk door erfenis, extra verdiensten, gelukkige zomer- verhuur aan zomergasten enz.) zijn toegestaan, waar bij één der maatschappijen zich bereid verklaarde zonder boetebeding 5% aflossing per jaar te aanvaarden. 4. Voor de betaling der rente en der premie wordt de ga rantie van de Gemeente ver langd. Waar de ambtenaar en de arbei der te Bergen boven zijn collega in de stad het voordeel heeft van de mogelijkheid van zomerver- huur, is de mogelijkheid voor hem om in het bezit te komen van een eigen huis onder deze voor waarden stellig aanwezig. Dat op deze manier ook de weduwe achterblijft met een schuldvrij huis is een belangrijke zaak. Weliswaar staat er een We duwen en Wezenwet (en een verbeterde Invaliditeitswet) bij de Regering „op stapel", doch deze zal toch niet zo ver gaan, dat een weduwe gemakkelijk een eigen, zwaar belast huis zal kun nen blijven bewonen. Van de de tails dezer vorm van woning bouw en de mogelijkheden daar toe, is de Heer J. P. Blauw, Di recteur van het Bureau Gemeen tewerken te Bergen geheel op de hoogte. Tot het geven van nade re inlichtingen zal men zeker be reid zijn. Men wende zich in den vervolge dan ook rechtstreeks tot deze instantie. C. Steinz. Zaterdagmiddag 10 jan. maak te op de Eeuwige laan een vrachtauto, bestuurd door C. O. uit Alkmaar, die voor een andere auto wilde uitwijken, een slipper tengevolge van de gladheid van de weg en kwam daardoor in on zachte aanraking met een perso nenauto, bestuurd door C.H.J. v. S. uit Amsterdam. Beide auto's werden licht beschadigd, doch de inzittenden ondervonden geen letsel. Met groot enthousiasme is eni ge weken geleden een clubje ski liefhebbers begonnen met de we kelijkse indoortraining onder lei ding van de sportleraar de heer C. Mooy. Er is gelegenheid tot aansluiting voor wintersportlief hebbers. Men kan zich aanmelden: Eeuwigelaan 41, Tel. 2990, Ber gen. De algemene vergadering der V.V.V. Bergen aan Zee werd woensdagavond 7 jan. voor de laatste maal door haar voorzit ter, de heer G. Grondsma Jr. ge presideerd. Hij wenste de leden en donateurs der V.V.V. in 1959 een goede gezondheid en goede zaken toe en bracht dank aan de heer Jhr. C. Sandberg, de secre taris, voor het vele werk door hem verzet en de goede en pret tige samenwerking, evenals aan de heer W. Worm, de nauwge zette penningmeester, die in één jaar tijd de schulden voor een belangrijk deel heeft weten weg te werken. Over mej. A. Kalis, de informatrice waren de gasten vol lof. Deze scheidende voorzitter nam geen blad voor de mond en drukte de leden op het hart, de gasten niet alleen te beschouwen als geldbrengers, maar ook wer kelijk gastheer en gastvrouw voor hen te zijn. De hotelliers en pensionhouders moeten niet al leen aan zakendoen denken, doch ook eens nagaan of de geboden service wel evenredig is aan de betaalde prijs. Is er warm en koud stromend water op de ka mers, zijn er voldoende badka mers en douche-cellen, is de ver warming aan bij guur weer, zijn er spelletjes voor kinderen en volwassenen bij regenweer? Het is niet goed de prijzen te verho gen wanneer er geen zeer spe ciale reden voor is. De laatste prijsverhoging was niet nodig. Dit schrikt de gasten af voor heel Bergen aan Zee. De V.V.V. is geen bemiddelingskantoor voor zaken met zulke exorbitante prij zen. Er moeten normale prijzen, goede service en dienstbetoon aan de gasten zijn. Het is goed eens bij zichzelf na te gaan of men Inleider: Pater Geerlings de prijzen redelijk zou vinden wanneer men ze zelf voor zijn vacantie moest betalen. Uit het algemeen overzicht bleek dat het voorseizoen de be zetting van hotels en pensions vrij matig was. Van half juni af was in deze sector praktisch geen bed meer vrij. Van de gemeubi leerde huizen waren in juni 93%, juli 99%, aug. 100% en sept. 78% verhuurd. Het aantal ver huurbare bedden bedroeg 1294. Het aantal gasten bedroeg 578|2, waarvan 2286 Nederlanders en 3496 buitenlanders. Het aantal overnachtingen bedroeg 82.949. Met het bestuur der V.V.V. te Bergen Binnen hadden in de loop van 1958 meerdere samen komsten plaats. In dec. 1957 werd de basis voor een goede samen werking gelegd. Ook de voor zitter der Commissie Zomerfees ten, de heer H. v. d. Werf, ge waagde van een goede samen werking met Bergen-Binnen, hoe wel er nog gezocht wordt naar een vaste basis. De rekening en verantwoor ding van de penningmeester wer den zonder een enkele op- of aanmerking goedgekeurd. De af tredende, niet herkiesbare leden, de heren J. Mosk en C. Sijpheer werden opgevolgd door Mevr. Grondsma-Blaauw en de heer H. Schuddeboom. Als penningmees ter werd de heer W. Worm her kozen. In de plaats van de heer G. Grondsma Jr. werd tot voor zitter gekozen de heer ir, A. J. J. v. d. Rest. Jhr. Sandberg lichtte de plan nen voor het nieuwe V.V.V.- gebouwtje toe. Het zal bevatten: een informatie-ruimte, een aparte telefooncel, een klein bestuurska- mertje, zodat bestuursvergaderin gen aldaar kunnen gehouden worden, een archiefruimte en een kitchinette. Wat zullen de kosten zijn? Bij informatie lopen de be dragen sterk uiteen. Rekent men op 25.000 a 4J4% dan komen rente en aflossing op 1562 per jaar. De V.V.V. heeft nog 2800 schuld, waarin begrepen zijn de laatste 2000, welke dit jaar aan de drukkersfirma moeten worden betaald. De folders, welke de V.V.V. dit jaar van de gemeente krijgt, geven een verlichting op de post propaganda. De V.V.V. kan zich deze nieuwe last van 1562 per jaar permitteren, zo lang Bergen aan Zee een guns tig klimaat schept voor de gas ten. Daarbij is het bestuur over tuigd dat de prijs van het ge bouwtje belangrijk lager zal zijn, wanneer zij een beroep kan doen op de ambachtslieden ter plaatse. Deze hulp behoeft niet con amore te geschieden, Het is daarbij ook mogelijk een deel van de bouw som zelf bijeen te brengen in de vorm van een obligatie-lening met stukjes van 50 tegen 3 a 334%. Het is belangrijk tegen de gemeente te kunnen zeggen: wij hebben reeds dit bedrag, geeft u de rest op normale wijze van ren te en aflossing. De vergadering gaf het bestuur machtiging de plannen verder uit te werken. Tot slot sprak Jhr. Sandberg de heer Grondsma toe en dankte hem voor alles wat hij sinds de oprichting voor de V.V.V. te Bergen aan Zee had gedaan. Hij heeft steeds rondborstig en eer lijk de V.V.V. gediend en deze zal hem in hoge mate missen. Een beroep op hem werd nooit ver geefs gedaan. Hij hield zich steeds bezig met de grote lijn en liet het detailwerk aan anderen over. Het heeft geen zin te zeg gen, dat zijn plaats moeilijk door een ander te vervullen is, want ieder vogeltje zingt zoals het ge bekt is, maar: „wij zullen uw bekje heel erg missen". En dat al deze lof welgemeend was, ook door de leden, bewees wel zijn benoeming tot ere-voorzitter der V.V.V. te Bergen aan Zee. De scheidende voorzitter dank te de vergadering voor deze be noeming en voor de prettige sa menwerking, nadat de vele con flicten uit de eerste tijd overwon nen waren. verkrijgbaar bij Boekhandel „HET TROTTOIR" De bekende film van Leonide Moguy vertelt het verhaal van een weesmeisje dat buiten haar schuld op het slechte pad dreigt te geraken. Wanneer ontkoming hiervan onmogelijk lijkt, wordt zij nog juist op tijd gered. Een film die fantastisch mooi spel laat zien van Anne Vernon als het weesmeisje Hélène. Ver der spelen mee bekende actrices en acteurs zoals Frangoise Ro- say, Simone Paris, Frangois Guerin en Pierre Fromont. „LEVE DE VOETBALPOOL" Een film gemaakt naar het to neelstuk „The love match". Een film die u doet schateren van het lachen. Een film waarin meespe len beroemde Engelse voetbal clubs zoals BOLTON WANDE RERS, CHARLTON ATHLE TIC en CARDIFF CITY. De film laat U zien hoe met het meedoen aan een voetbal pool spannende, humoristische en gelukkige momenten te beleven zijn. Een film vol kostelijke hu mor en doldwaze situaties. Wij kunnen dan ook gerust zeggen: „Voor wie van humor, sport en spanning houdt „LEVE DE VOETBALPOOL" „OP HOOP VAN ZEGEN" De bekende Hollandse film naar het stuk van Herman Heij- ermans, welke voor de oorlog triomfen in Nederland beleefde, is thans weer geheel opnieuw uitgebracht. In de hoofdrol speelt Esther de Boer-van Rijk de hoofdrol als Kniertje. Op veler verzoek draait deze film in het kader van het bijzon dere programma op donderdag 22 januari. handen HAMEA-GELEItüüIED ZONDAGSDIENST ARTSEN töeekited |flrfWlriPW DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen ORANJE - HOTEL Breelaan-Bergen Maandag 19 januari a.s. over: CLtio. - VGtetin^ Aanvang 8 uur - Toegang vrij Laanweg 35 Schoorl Ingezonden mededeling ruw of schraal rn MAMFA.n BERGEN 18 jan. Dr. v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 18 jan. Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1