Sei Op izoen ruiming 157 AAjetcfrb (AJ I Boekbespreking Inenting tegen pokken Zigeuner-Orkest Dajos Anescu Italië in Alkmaar en Omstreken oun Daling van de koffieprijs? BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Schoorl atientieü Mr. Opt. D. W. PASTOOR Ziekenfonds leverancier. Ook met SPORTNIEUWS Burgerlijke Stand BERGEN GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Burgerlijke Stand SCHOORL KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR Gevonden en verloren voorwerpen EGMOND AAN ZEE 15 januari 1959 Koopjes in alle afdelingen DAMESZAKEN Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers Uw familieberichten D E R O D E S T I E R T f£ioe too Bood- „Het Trottoir" 18 jaar „Leve de Voetbalpool" a.i. „Op hoop van zegen" 14 jaar VOOR UW BRIL terecht kunt op Hereweg 33 p/a Hr Graaff GEMEENTE BERGEN Nh. Ter kennis van belanghebbenden [wordt gebracht, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op dinsdag 20 jan. 1959 te 16 uur precies in het gemeentewijkgebouw, Karei de Grootelaan 27, alhier. De controle op de reacties zal plaats hebben op dinsdag 3 febr. 1959 op dezelfde tijd en plaats. De bij de geboorte-aangifte verstrekte inentingskaarten dienen bij de inenting te worden medegebracht, Bergen Nh., 13 januari 1959 Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. Dr. W. Huygens, burgemeester W. de Vries, secretaris GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om in afwijking van het Uitbreidingsplan aan de heer P. Langeveld, wonende te Schoorl, vergunning te verlenen tot uitbreiding, van zijn aan de Nachtegalen- laan, op de percelen kadastraal bekend gemeente Schoorl sectie C nrs. 955/1514 gelegen Vacantieoord. De hierop betrekking hebbende stukken liggen tot 31 jan. as. ter secretarie der gemeente ter inzage. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen schriftelijk tot genoemde datum bij Burgemeester en Wet houders worden ingediend. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN". De uitslagen in de onderlinge compe- tie van groep A: P. BootsH. G. Lou- rik 20, Th. RooslootC. Tromp 20, P. MienesJ. Bliekendaal 02, J. v. LoenenB. J. Kloosterboer afgebr., J. StamW. v. Hattum afgebr. Groep B: P. Fransen-A. Tromp 1 -1, J. M. LouweJ. Stam Sr. 02, G. HutingG. Roosloot 02, Th. de MoeiJ. de Moor 02. Voor het derde tiental kunnen nog en kele leden geplaatst worden. De stand van groep B is als volgt op 5 januari: 1. J. de Moor 16 13 1 2 27 2. G. Huting 13 8 1 4 17 3. J. Stam Jr. 12 7 1 4 15 4. G. Roosloot 11 7 0 4 14 5. J. Louwe il 5 1 5 11 6. N. Veldt 16 6 1 10 11 7. A. Tromp 14 4 3 7 10 8. Th. de Moei 10 4 1 5 9 9. P. Fransen 11 2 3 6 7 10. C. Duin 11 2 1 8 5 van 29 dec. '58 tot 5 jan. '59. Geboren: Edith Christine, d. v. C. Wagenaar en N. Kloosterboer; Jacob Pieter, z. v. G. de Graaf en A. A. van der Oort. Ondertrouwd: Gerardus Cornelis Roo sloot, 26 jaar en Margaretha Theresia Maria Dekker, 20 jaar. Gehuwd: René Frederik Willem Boom en Emy Lottie van Stipriaan Luïscius, Amsterdam. Overleden: Maria Roos, oud 54 jaar. van 30 december '58 t.e.m, 5 januari '59. Gevonden: bruine kinderwant, kluwen wol met breipennen, kinderwant div. kleuren, poes zwart gestreept, poes grijs gestreept, blauwe sjaal, grijze ceintuur, rode bal, tabakspijp. Verlorent bruine portemonnee inh. 18.e. a. voorw., rood tasje met por temonnee inh. 1.40, bankbiljet a 10.grijs wollen handschoen, grijze parepluiehoes, 1 pr rood lederen dames handschoenen, wieldop „Morris", beige wollen mutsje, suède handschoen links,, kontaktsleuteltje „Austin" No. 503, bruin dekzeil 3x3 mtr, gemerkt „van Won deren". Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen-Nh, op alle werk dagen, uitsluitend tussen 10 en 11 uur. OVERZICHT Burgerlijke Stand en Bevolking over de maand december 1958. Geboren: Ronald, z. v. Pieter C. Ivangh en Anna Smit: Johanna Maria Afra, d. v. Gijsbertus P. Stam en Johanna H. Delis; Cornelia Catharina, d. v. Cornelis Duin- meijer en Margaretha Suiker; Klasina Trijntje, d. v. Klaas J. Bregman en Trijn tje Sevenhuijsen; Johannes Gerhardus, z. v. Johannes G. Mink en Cornelia van Duin. Gehuwd: Nicolaas de Groot uit Koe dijk met Wilhelmina Timmer. Overleden: Geen. Ingekomen: Geldolp A. de Lange uit Alkmaar; Ursela B. GleijsteenHuisman uit Alkmaar; Wilhelmina Timmer uit Alkmaar; Frans D. O. Gerrits uit Zwit serland; Jan Roomeijer en echtg. uit Djakarta; Antonia C. Koortens uit En geland; Jack. W. van Braam en gezin uit Bergen N.H.; Delia G. Alfonso uit Paraguay: Gerrit van Kleef en gezin uit Alkmaar: Franciscus H. Schoenmaker uit Alkmaar; Willem Wierink en echtg. uit Bergen N.H.; Stijntje de MoreeScher mer uit Den Helder; Paulina G. M. Fro- weinvan Toulon van der Koog uit Bergen N.H.; Iris Schlesing uit Leiden. Vertrokken: Hendrik Schinkel en gezin naar Alkmaar; Leonora C. Becker Schinkel naar Alkmaar; Josephina S. JansenAnthonio naar Weesp; Sophie N. V. Jansen naar Weesp; Alice M. van Dijkvan Ommeren en gezin naar Schoonebeek; Cornelis Marees en gezin naar Zijpe; Martinus D. M. Kleverlaan naar Beverwijk. 18 jan. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Ds. Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Hagen BERGEN AAN ZEE v.m. 11.30 uur: Ds. Bekius GEREF. KERK v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds. G. H. Homans, Beverwijk LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen EVANG.-LUTH. GEMEENTE Gebouw „Rehoboth" n.m. 7 uur: Ds. J. J. F. Hermann NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Schoorl; Hulpprediker E. Wanders Zondagsschool te Schoorl 11.30 uur GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. A. M. Boeijinga n.m. 5 uurDs. C. von Meijenfeldt REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Breukink DE WINTER CONTRA VOGELS. De winter heeft zich aangekondigd Met hagel, sneeuw en gure wind Wij mensen passen ons weer aan, en trekken winterjassen aan. En vreugde komt voor 't spelminnend kind. Met volle teugen wordt genoten Van ijs en sneeuw van schaats en slee Sneeuwballen gooien, een sneeuwpop maken, het ijs laten kraken Jongens, wie doet er mee. Kijk daar is kleine Jan aan 't sleeën Hé lala wat ziet hij nou Een dode vogel op 'tsneeuwdek, dat vindt onze Jan maar gek Dood, van honger en van kou? Jan weet, dat hem aanstonds thuis weer Een warme maaltijd wacht Dit maakt hem groot, dit maakt hem sterk hij moet later ook aan 't werk Het geeft hem heel veel kracht. Hij gaat ineens beseffen Dat hij dit voorrecht heeft En wat het lichaampje moest ontberen onder die donzige veren En dus daarom niet meer leeft. De dood voor al die vogels Ligt 's winters op de loer Jan begrijpt 't, en gaat naar huis toe praat met z'n moe Strooit in de tuin wat voer. Wij allen beste mensen Volgt het voorbeeld van onze Jan Opdat het gevleugelde diertje Voorjaars weer zingen kan. J. MINKEMA. In het tijdvak van 11 november 1958 t.m. 29 december 1958, werden onderstaande voorwerpen als gevon den opgegeven bij de groepscomman dant der rijkspolitie te Schoorl, Duin weg no. 10: 5 portemonnaies, hondenhalsband, 2 autosleutels, duo-voetsteun, dames shawl, ballpoint in etui, riem, 2 ro zenkransen, schuifmaat, muts, ploeg kouter, diverse wanten en handschoe nen. Bovenstaande voorwerpen zijn te bevragen tijdens de bureau-uren van 9.3012.30 en van 1418 uur. De bekende muziekschool ,,De Egmonden' die jaarlijks honder den bezoekers trekt heeft dit jaar wel een bijzonder programma sa mengesteld. Het gehele school- orkest is in zigeuner-kledij gesto ken, Wat een ontzaggelijk werk dit is geweest laat zich denken. De directeur der school, de heer Melchert Schuurman, heeft voor deze gelegenheid de naam aan genomen, die in zigeunerskrin gen een respectvolle klank heeft, n.l. Dajos Anescu! Vanzelfspre kend is ook hij gekleed als zigeu ner-primas. Toen wij dezer da gen eens een praatje met hem maakten, was hij vol geestdrift en lof over de prestatie der leer lingen. Er is gewerkt als een „paard" vertrouwde hij ons toe. Als straks in April de reeks uit voeringen zullen beginnen zal men de ogen uitwrijven. Men waant zich zeer zeker in de Hon gaarse PusztaZigeunersme lodieën zullen de zaal van het verenigingsgebouw vullen. Droe vige wijsjes, gevolgd door storm achtige en temperamentvolle walsen. Wat denkt U van een „Zigeunerliebe" (Frans Léhar); een „Czardasfürstin" (Emmerich Kallmann)? Een keur van andere zigeunerwerkjes is nog aan het programma toegevoegd. Uit alle delen van Noordholland zijn reeds kaarten aangevraagd en het is te verwachten dat even als vorige jaren de zaal weer tot de nok toe gevuld zal zijn. Reeds nu wordt overwogen enkele extra avonden in te lassen. In lichtingen worden gaarne ver strekt door het secretariaat der Egmondse Muziekschool, Voor straat 9 te Egmond aan Zee. Dank zij het ijveren van een groot vriend van Italië, de heer J. F. H. Plas te Alkmaar (Wes- terweg 28|0, tel. 2048), werd kort geleden een afdeling opgericht van Centro culturale italiano ,,Dante Alighieri' Deze vereni ging, genoemd naar de grote middeleeuwse dichter en geleer de, die ten doel heeft de verbrei ding van de kennis der italiaanse taal en kuituur, heeft haar hoofd zetel in Rome en is over de ge hele wereld vertakt. Ook de afd. Alkmaar e.o. organiseert voor drachten (voorlopig nog in het nederlands), vertoont films, sticht leeskringen, organiseert taalcur sussen en vormt een bibliotheek. Voor de initiatiefnemer is het een groot succes, dat nu reeds 64 leden geboekt staan en 31 portefeuilles circuleren (ook een in Bergen), terwijl een 25 cur sisten hun kennis van de itali aanse taal voortzetten of begin nen. Bovendien is er een beschei den begin gemaakt met 'n biblio theekje van italiaanse boeken. Vermeldenswaard is nog, dat alle leden van „Dante recht hebben op kosteloze toegang, o.a. tot de italiaanse staatsmusea. Tijdens de oprichtingsavond toonde de Heer Dominicus, le raar aan het Kath. Lyceum, van zijn prachtige kleurendia's en op de eerste centrumavond, 23 jan. a.s., in Restaurant Koekebier, gaat Rein Valkhoff wat vertel len over Italiaanse poëzie, waar na Mevr. de Brouwer met enige films de aanwezigen volmaakt in ..Italiaanse sfeer" zal weten te brengen. Hoek Houttil Alkmaar Langestraat 40 In welingelichte kringen wordt verwacht, dat de koffieprijs op zeer korte termijn opnieuw om laag zal gaan. Het overleg tussen de grote koffiebranders over een prijsver laging is al gaande. Hoe groot de verlaging zal worden is nog niet bekend, maar verwacht wordt, dat het ongeveer acht a tien cent per pakje van 250 gram zal wor den. Oorzaak van de prijsverlaging is de lagere prijs op de wereld markt (de Zuidamerikaanse lan den zitten met grote overschot ten) en de verlaging van de vrachtprijzen. Begin oktober is de koffieprijs het laatst verlaagd, toen met tien cent per pakje. Het verloop van de prijzen is in de afgelopen ja ren zeer merkwaardig geweest. De huidige prijs is al lager dan die van zes jaar geleden. Toen was de prijs van de courante soorten 1,98 per pakje. Daarna was er een snelle stij ging tot ƒ2,62 in juni 1954. In juni 1956 waren we na wat schommelingen op 2,18 beland. Sindsdien was het verloop als volgt: juni 1956 2,18; 17 sept. 1957 2,08; 27 feb. 1958 1,98; 1 oktober 1958 1,88. plaatsen wij gaarne in dit blad e MP ror UUH KHjcr tfQpirfwt-wzww TPni,%NeSePfG'PSfv Dep IMOrtjwSê ,^- ÏMjiOTqtfvai o/A ra/> Vrijdag- en zondagavond te 8 uur Een film over liefde en hoop Anne Vernon, Franyoise Rosay en Francois Guerin in met Danik Patisson, Siione Paris, Rene Blancard en Pierre Fromont De verfilming van het probleem van elke wereldstad De ontroerende film van een jong meisje, gered door de liefde Zaterdag- en maandagavond te 8 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur Een lachsucces zonder weerga Arthur Askey, Glenn Meivin en Thora Hird in met Shirley Eaton, James Kenny en Danny R'oss met medewerking van de befaamde voetbalclubs Bolton Wanderers, Charlton Athletic en Cardiff City Iedereen wint de hoofdprijs in deze VoetbalpoolDe hoofd prijs van de humor, van de lach, van het dolkomische amusement In het kader van het bijzondere programma Donderdag 22 januari te 8 uur Op veler verzoek, de grote Nederlandse film naar het toneelstuk van Herman Heijermans Esther de Boer-van Rijk in met Jan van Ees en Frits van Dongen Heeft u al gemerkt hoe gemakkelijk het is dat u iedere dinsdagavond van 7 tot 8 en vrijdagsavonds van 7 tot 7.30 uur Ziekenfonds leverancier. Ook met uw particulier of ziekenfondsrecept ver ff4Alf> Mp 8oD£ sr/ep nppn-rfA/ oe.. op /vs oep ees rep", o/e -srpyo 8ioet> ep poep ee re pep r. Prisma-boeken 1,25) Claude Damiens: Romance in het oude Parijs Berthe Morisot, getrouwd, na veel strijd en verdriet, met Eugène Ma- net, broer van Edouard, leeft in een kring van schilders, die bekend ge worden zijn als de „impressionisten". Verguisd, aanvaard en tenslotte we reldberoemd leven ze onder voortdu rende hoogspanning. En bij de mees te drama's, die zich in hun milieu af spelen, wordt Berthe als een van de meest harmonischen onder hen, be trokken. Het is begrijpelijk, dat Da miens haar als middelpunt koos van de roman, die hij oyer deze groep componeerde. Wie zich interesseert voor de ontwikkeling van de „indé- pendants", voor Degas, Sisley, Mo net, Manet, Renoir, Pissarro, Corot Cézanne, Gauguin, Bazille, ziet ze in dit boek in hun menselijkheid en hun kunstenaarschap raak getekend. Bill Ballinger: Moord zonder lijk Een speurdersroman van bijzonde re kwaliteit. Dóór elkaar worden ge mengd een rechtsgeding en een fei- tenverhaal. Geleidelijk groeien ze naar elkaar toe tot in de verrassende ontknoping de eenheid wordt bereikt, waarnaar de lezer doorlopend uit kijkt tijdens zijn lectuur. Goed ge schreven en voortreffelijk gecompo neerd. Frank Arnan: Pigskai maat 7 In deze „thriller" wordt gebroken met de traditie: hier treedt geen de tective op, die als een Uebermensch het warnet ontknoopt. De bedoeling van de Zwitserse schrijver was de schildering van de acties door het normale politiekorps, dat in nauwe samenwerking de misdadigersbende oprolt, óók nadat gebleken is, hoe gecompiiceerd een eenvoudige affaire wordt bij voortgezet onderzoek. Arthur Upfield: De moord op de weerprofeet Een van de 26 speurdersromans, die deze Australische auteur de we reld inzond. Hij geeft de geschiede nis van een metereoloog uit de bin nenlanden, die onfeilbaar het weer in een komend jaar voorspelde en daar door slachtoffer werd van politieke intriganten. Zijn werk wijkt sterk af van het gewone genre de verwik kelingen zijn origineel, de catastrofe is verrassend, zijn detective werkt met moderne methoden. E. J. Kelk en Bert Voeten: Nederlandse Poëzie van de 20ste eeuw „Van Holst tot heden" luidt de on dertitel. Een voortreffelijk bundeltje, waardoor een beter begrip van de moderne poëzie mogelijk wordt. Cyril Hare: De moord op het rijksbureau Een Engelse rechter schreef onder dit pseudoniem een aantal speurders romans. Zijn werk werd tot nu toe niet in het Nederlands vertaald. Wie dit verhaal leest kan dit feit alleen maar betreuren. Stefan Bekefft: Een engel in Brooklyn De gelijknamige film heeft honder den getroffen door zijn menselijkheid. Het is de geschiedenis van een barse, onmenselijke advocaat, die in een hond wordt veranderd en daardoor de betekenis van goedheid en bemin nelijkheid leert beseffen. Het verhaal speelt zich af in de Italiaanse wijk van New York, waarvan de sfeer uit stekend is beschreven. A. de Bruyn en A. van der Hoek: Griezelverhalen Wie mocht menen, dat Poe en Bau delaire de enige schrijvers van grie zelverhalen zijn, kan uit dit bundeltje Ieren, dat hij zich vergist. Hij vindt hier een collectie uit het Engels ver taalde vertellingen, die niet onder doen voor het werk van de groot meesters in dit genre. Vooral „Amour Dure" van Vernon Lee, „Lord Mount- diago" van Somerset Maugham en „God gheevet dat sy stille leyt" van Lady Cynthia Asquith zijn treffende novellen. Verschijnt een tweede bun del, laat men dan de Contes cruels van Villiers de l'Ile Adam niet ver geten. P. G. Wodehouse: Lentekoorts Wodehouse is tot de conclusie ge komen, dat de leidende kringen in Engeland uit zotten bestaan. Maar dan uit sympathieke dwazen. Hen maakt hij tot middelpunt van zijn bi zarre kluchten, waarin zij in de zon derlingste verwikkelingen worden be trokken en gewoonlijk door een pien tere butler worden gered. „Lente koorts" is een van de beste vertellin gen uit zijn oeuvre. Compton Mackenzie: Raketten bij de vleet Een paar jaar geleden verschenen bij deze uitgever „Whiskey als wa ter" en „In mijn rijk geen kampeer ders", beide van de Schotse humorist Mackenzie, typische voorbeelden van literatuur met espirit en ironie. We vinden hem hier weer terug in een vertelling over een aer Hebriden, waar de regering tegen de zin der bevolking een raketbasis wil oprich ten. Er ontstaat een onbloedige oor log tussen de twee partijen, die ein digt met een overwinning van de eilandbewoners. Oorzaak? Het boek, uiterst actueel, kan het u leren. Gerald Durrell: Speurhonden in Kameroen Iedere televisiebezitter kent „Lui paard op schoot", waarin een cineas- tenpaar foto's vertoont van wilde die ren uit Afrika. Dit boek doet daar aan denken. Maar hier wordt op een andere wijze jacht gemaakt. De schrijver vangt kleine zoogdieren en reptielen in netten met hulp van de autochtone bevolking. Hij vertelt over zijn avonturen en vergeet daarbij de uitbeelding van het leven der inboor lingen niet: we vinden dus biologie en ethnologie broederlijk verenigd. Friedrich Deich: Nieuwe ontdekkingen in de geneeskunde Het is de vraag, of de leek er ver standig aan doet, zich te verdiepen in medische geschriften; voor suggesti ble figuren is het zeker niet zonder gevaar: zij verbeelden zich kwalen te bezitten, die niet aanwezig zijn. Wie wat steviger in zijn schoenen staat, kan zich enkele uren bezig houden met de studie, die ons hier in verta ling wordt aangeboden. De auteur arts en journalist - heeft het ver mogen, populair te zijn zonder de we tenschap geweld aan te doen. „Het Spectrum" te Utrecht zond ons: Josephine Tey: De misdaad van de bultenaar De bultenaar is Richard III. HJj komt in allerlei historische geschrif ten voor als de moordenaar van twee neven, die hem de weg tot de Engelse troon versperden. Deze beschuldiging komt voor in geschriften van Tho mas More, die ze ontleende aan werk van John Morton, aartsbisschop van Canterbury en een van de grootste vijanden van Richard. Holinshed liet er zich door beïnvloeden in zijn kro niekbeschrijving en Shakespeare nam de aantijging over zonder kritiek in zijn overbekend drama. In de loop der tijden is gebleken, dat niet Ri chard, maar Hendrik de zevende als moordenaar moet worden beschouwd. Deze historisch blunder en de weer legging daarvan is het thema van een der aller interessantste detective verhalen, die de Engelse literatuur rijk is.

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2