ft 99 K, J, V» O, r Verkiezing Voor Rentebijschrijving en Controle Afeuda GERRITSEN Kunstenaarscentr. Bergen K.J.V.O. - activiteiten Nieuwjaarswensen Verdronken Sint Jan Verzetsprijs voor de dichter M» Mok Kappers-successen Tweede Kamer 12 maart U. V» V» Kla verj asdri ve Coöp. BOERENLEENBANK te SCHOORL Klaverjasioernooi Zakenmensen Meeloorlog leidt tot ver laging der broodprijzen VRIJDAG 23 JAN» 1959 36c JAARGANG No» 3 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voor donateurs en leden der Blauwe N.V. en K.J.V.O. hield Dr. Jager Gerlings zaterdagavond 17 jan. een lezing: „Open ten ten", waarin hij sprak over het leven der nomaden in Fezzan, het zuidelijkste deel der drie deelstaten, waaruit het koninkrijk Lybië bestaat. Het is een land van droogte en grote armoede en het behoort tot de achtergebleven gebieden, in die zin dat het leven er schijn baar 2000 jaren heeft stilgestaan. In de laatste tientallen jaren drin gen er Westerse invloeden door, wat in het materiële vlak gemak kelijker is waar te nemen dan in het sociale. Dit laatste bemerkt men eerst als men er langere tijd vertoeft. Het doel van de tocht der drie Nederlanders, waartoe ook de spreker behoorde, bestond hierin, deze maatschappelijke veranderingen te bestuderen. KLOKKEN In Fezzan leven ongeveer 55.000 mensen. Naar Nederland se maatstaven gerekend, bete kent dit een bevolkingsdichtheid voor geheel Nederland van nog geen 3.000 inwoners. De noma den-stammen in Noordelijk Fez zan behoren tot de Arabische stam en zijn even blank als wij. In het Zuiden wonen de Tibbu's, die heel donker van huidskleur zijn. doch beslist niet tot de ne gers behoren. Waarschijnlijk zijn zij verwant aan de Ethiopiërs. De Touaregs, de groep waarvan het meest bekend is, wonen in het Westen van dit Sahara-gebied. De Sahara is, in tegenstelling tot de zeer verbreide mening over haar samenstelling, geen zandwoestijn, maar voor 5/6 deel is het een steenwoestijn, met 50 a 60 meter hoge tafelplateaus. Heel vroeger is het waarschijn lijk een groot rotsbekken ge weest, met water gevuld, waarin de stromingen dalen hebben uit geslepen. Het regenwater dat er thans nog valt zakt door de zandlagen heen tot op de rots bodem. en verzamelt zich in deze ondergrondse rotsdalen. Op de laagst gelegen gebieden is en blijft de woestijnbodem dan ook vochtig en is enige plantengroei mogelijk. Zo hier en daar vindt men een stevige pluk planten, dit zijn de „weideplaatsen" der Nomaden. Hoewel men boven de woestijn vrij vaak een flinke be wolking kan waarnemen, valt er slechts weinig regen, gemiddeld ongeveer 5 tot 15 mm per jaar. De regentijd is er van eind no vember tot begin maart. De Nomaden blijven 's zomers op een „weidegebied" in de buurt van een waterput. Als de regens komen is de „weide" binnen tien dagen groen en in bloei. Blijven de regens uit, dan trekt men naar een andere „weideplaats", in de hoop dat het daar wèl geregend heeft. Is dit niet het geval, dan sterft het overgrote deel van de kudden. Soms tot 90% toe. Met de dieren sterft ook de rijkdom der Nomaden. Dat is in onze tijd een veel grotere ramp dan vroe ger. Zulks komt doordat de ka- ravaanhandel praktisch niet meer bestaat, en men dus niet meer door dienst te nemen bij een karavaan weer aan geld kan komen om dieren te kopen. De Nomaden hebben door de eeuwen heen steeds de transport- handel per kameelkaravaan door de Sahara in handen gehad. Er werden slaven, goud, ivoor, struisveren enz. door de Sahara naar de Middellandse Zeehavens gevoerd. Thans is dat niet meer en de andere producten worden ingescheept aan de Oost- of Westkust van Afrika. Wat nog door de woestijn moet gaat per vrachtauto. De kameel en de geit bepalen nog altijd de rijkdom van de Nomade. Zij leveren melk (bo ter), wol en vlees: voor land bouw zijn slechts kleine gebieden geschikt, die onder verschillende stammen verdeeld zijn. Met een houten ploegje, getrokken door een kameel, wordt zoveel moge lijk grond bewerkt (men ploegt eenvoudig „om" struikjes en hindernissen heen) en het graan gezaaid in de hoop dat de regen zal vallen om een oogst moge lijk te maken, wat lang niet altijd het geval is. Bij het oogsten wor den de halmen stuk voor stuk afge sneden en op een hoop gelegd en daarna door de grote platte hoe ven van drie tegen elkaar ge bonden kamelen gedorst. Voor de bewoners der oasen is de dadelpalm met zijn rijke vruchtenoogst de bron van in komsten. Ook daar moet meestal voor elke tuin waarin de land bouw wordt beoefend, evenals trouwens voor dadelpalmplanta ges, elke droppel water geput worden. Dit zware werk wordt door de watertrekker (het meest verachte beroep) acht a negen uur per dag gedaan, daarbij trouw geholpen door zijn ezel. Zijn verdiensten voor deze zwa re arbeid bedragen 400 a 500 per jaar, uitbetaald in produkten. (Dit is trouwens een gemiddeld inkomen per gezin in Fezzan.) Doch tegenwoordig liggen vele tuinen braak, omdat de water trekkers liever een beter bestaan trachten te vinden bij de opbouw van Sebba, de kunstmatige hoofdstad van Fezzan, gebouwd om twee kleine oasen, die on geveer zeven km uiteen liggen en met een asfaltweg (waarop 's avonds de neon-verlichting brandt), verbonden zijn. Er is o.a. een 'postkantoor met zend mast en er komt eens per week een vliegtuig. Behalve bij de bouw van deze stad, is er ook werkgelegenheid bij de vele olie boringen in het land. Maar al deze werkzaamheden worden ge financierd met buitenlands geld. Als deze bron ophoudt te vloeien, vervalt de mogelijkheid voor de bevolking om ander werk te vin den, terwijl zij niet meer terug wil naar de vroegere armoede. Daardoor bestaat er grote kans, dat hier -dan een omzwaai zal plaats vinden naar een voor Europese opvattingen onaan vaardbare politieke richting. De vertoonde dia's en film ga ven een algemene indruk van het land en hier en daar een kijkje in de wijze van leven der bevol king. Deze avond behoorde niet tot de meest geslaagde der cul turele avonden, wat waarschijn lijk te wijten was aan de spreker, die toch veel stof voor een lezing op zijn reis moet hebben opge daan, maar die deze niet goed aan zijn hoorders wist door te geven. Van het werkelijke leven der Nomaden kreeg men maar een zeer summiere indruk. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Expositie Bob Denneboom. De schilder Bob Denneboom, geboren Amsterdammer, kreeg zijn opleiding op de Vrije Aca demie te Amsterdam onder lei ding van de schilder Johan Bu- ning. Na 1945 kreeg hij evenwel pas de gelegenheid zich geheel aan de vrije schilderkunst te wijden. In datzelfde jaar vestigde hij zich te Egmond aan de Hoef, waar hij de nodige rust en con centratie vond om goed te kun nen werken. Zijn eerste individuele tentoon stelling had hij in juni 1954 in Hilversum, daarna bij de Hoog ovens te Velsen en verscheidene malen te Amsterdam. Jaarlijks houdt hij een tentoonstelling te Egmond aan Zee. Op 27 december werd ter ge legenheid van het vierde lustrum van de K.J.V.O. de traditionele oudejaarsavond gevierd, waar 200 deelnemers luisterden naar Thomasvaer en Pieternel, naar Kloris en Roosje, die op hun bruiloft vele gasten hadden, die konden declameren en musice ren. Verschillende leden uit de „oertijd" zetten door hun aan wezigheid bijzondere luister bij aan dit feest. De heer Wout Meijer leidde voortreffelijk de volksdans, terwijl een orkestje van leden moderne dansmuziek speelde. Om half een ging ieder voldaan naar huis. Op zondag 4 januari werd een tocht gemaakt naar Amsterdam, waar in verschillende groepen Artis, de Hortus, het Aquarium, het Instituut voor de Tropen, het Scheepvaartmuseum en het Rijks museum werden bezocht. Des avonds gingen we met een 20-tal naar de opvoering van Gijsbreght van Aemstel, die dit jaar voor treffelijk was. Het was in alle opzichten een bijzonder geslaag de dag. Op 28 februari zal Bert Brug man komen met de beroemde opera RIGOLETTO en op don derdag 26 maart is de slotavond, waarop een Musical wordt ge geven, dat wordt ingestudeerd door en onder regie staat van Warrie van Kampen. Van mevr. E. Reitsma-Valenga mochten we een pracht van een nieuwjaarswens ontvangen: een houtgravure van een bloemen- 'bouquet, die ons doet zien, dat ze ook thans het houtsnijmes met evenveel meesterschap hallf teert als de burijn, waarmede zij haar meesterlijke kopergravures schept. Het is ditmaal een kwart eeuw geleden, dat we met haar scheppingen kennis maakten en toenmaals was zij reeds een kun stenares wier werk een ieder, die het zag, in verrukking bracht. In de sindsdien verstreken 25 jaren heeft zij nog heel veel mooie werken geschapen, die haar een blijvende naam hebben bezorgd. Wij wensen haar nog vele jaren van bloeiende scheppingkracht toe. Marycke Visser, de beeld houwster, verraste ons met een Kerst- en Nieuwjaarswens die er wezen mag. Een reproductie van een houtsculptuur van twee kin deren, die met verstilde aandacht staan aan de wieg, waarin een pasgeboren kindeke ligt. Een middeleeuws gedicht van vier regels begeleidt dit werk, dat tot de beschouwer spreekt met een stem van devotie en eerbied. Ook van deze kunstenares hopen we in de komende jaren nog veel goeds te mogen zien. Zaterdagmiddag zijn de 6-ja- rige W. R. en de 7-jarige J. S. uit Tuin- en Oostdorp, die zich op het ijs van de Bergervaart hadden begeven, door het ijs ge zakt en verdronken. De ver slagenheid onder de bewoners van Tuin- en Oostdorp is alge meen en hun medegevoel gaat uit naar de ouders, die op zulk een noodlottige wijze van hun kin deren werden beroofd. De toneelvereniging Sint Jan heeft woensdag 14 en donderdag 15 januari haar toehoorders een paar uur vol spanning en vro lijkheid bezorgd met „Het geheim van Dr. Spencer", een geheim zinnig spel in vier bedrijven door Mr. H. M. Planten. In het eerste bedrijf viel reeds een dode, later nog bijna twee en knalden de re volverschoten in het donker. Griezelig en spannend genoeg, maar de hoofdzaak is toch dat er buitengewoon goed gespeeld werd. Namen zullen we niet noe men, maar dit was nu waarlijk toneelspel waar de toehoorders van genoten en zo moet het ook zijn. Zaterdag 7 febr. zal de jaar lijkse prijsuitreiking der Stichting Kunstenaarsverzet geschieden in het Stedelijk Museum te Amster dam. Op grond van het feit, dat het ditmaal de tiende prijsuitrei king zal zijn, heeft het bestuur besloten voor 1958 drie prijzen toe te kennen, elk van duizend gulden. De prijs voor letterkun de, welker jury bestond uit: Henr. v. Eyk, prof. N. A. Donkersloot, dr. A. Romein-Verschoor en mr. E. Straat, is toegekend aan de dichter M. Mok te Bergen aan Zee. De heer Mok heeft zich niet alleen met zijn dichtwerken naam verworven, maar ook als litterair criticus van het Algemeen Han delsblad worden zijn besprekin gen van pas versehenen dicht bundels door de beminnaars der poëzie onder de lezers van dit blad zeer op prijs gesteld. De bewoners van Bergen aan Zee zijn verheugd over de onderschei ding, welke aan hun medebewo ner is toegekend. Op 6 jan. j.l. werden in Alk maar door de Technische Ont- wikkelings Club nationale kap perswedstrijden georganiseerd, welke een groot succes zijn ge worden. Ook verschillende kap pers uit de Duinstreek namen hieraan deel en werden als volgt geplaatst: 4e L. Henneman, 7e M. Slot, lie J. Beentjes, 13e E, Hoekse- ma. Allen van harte proficiat. Voor het best geplaatste lid van de T.O.C. Alkmaar was door het bestuur een beker beschikbaar gestela en deze werd op de club avond van donderdag j.l., door de heer Henneman in ontvangst genomen. Door deze wedstrijden wordt de vakbekwaamheid steeds ver hoogd. NIEUWE PREDIKANT. De candidaat R. v. d. Berg *te Arnhem heeft het beroep van de Geref. Kerk te Bergen aangeno men. Het bestuur der U.V.V. afd. Bergen bericht hierbij dat de totale opbrengst van de aan het Postkantoor verkochte Kinder zegels en kaarten f 3252,25 be draagt. Allen die hiertoe hebben bij gedragen onze hartelijke dank. Zaterdag 24 januari wordt in Café Nieuwendijk een klaverjas- wedstrijd georganiseerd door de S.V. „Berdos", speciaal voor de jeugd. Zoals altijd worden er mooie prijzen beschikbaar ge steld. Dus Berdos-jeugd, een zaal met deelnemers! Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad DONDERDAG 29 januari 1959, voor naamletters A t/m G VRIJDAG 30 januari 1959, voor naamletters H t/m O ZATERDAG 31 januari 1959, voor naamletters P t/m Z Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1,administratiekosten in rekening gebracht C. M. WINDER waarn., Kassier SCHOORL ,,Tutti Frutti-drive" werd daverend succes Zaterdagavond werd van het klaverjastoernooi de eerste drive uit de tweede serie gespeeld, een drive die men waarschijnlijk door de overvloed aan prijzen en pre mies niet spoedig zal vergeten. De prijzen, aangekocht bij de plaatselijke winkeliers, bestonden uit pakketten levensmiddelen, ter wijl de diverse premies gratis beschikbaar waren gesteld. Dat het de kruideniers ernst was, deze drive tot de hunne te maken, bleek wel uit het feit dat, toen van slechts drie winkeliers de gratis premies binnen waren, men reeds zo'n overvloed had, dat de overige kruideniers hun giften moesten uitstellen tot een volgen de drive. Een volgende ja, want nog steeds stromen de briefjes met aanbiedingen binnen, en daar mede zal in de loop van dit toer nooi, de „Tutti Frutti-drive" her haald worden. Maar eerst komen de groenten- en fruitwinkeliers aan bod. Hun drive zal zaterdag avond a.s. gespeeld worden en uit hetgeen we te horen kregen zal ook deze drive tot één van de beste van dit toernooi behoren. De prijzen van de laatste drive werden aangeboden door de kruideniersbedrijven van resp. M. v. Teulingen te Schoorl, Min Ens te Schoorldam en A. Kruit te Groet. De poedelprijs, een paar ny lonkousen en aangeboden door de manufacturenzaak van mevr. Schotvanger-Verkerk werd ge wonnen door Mevr. Kooy. Haar partner werd een pakje sigaret ten uitgereikt. Ten gerieve van de andere prijswinnaars volgt hier de uitslag: le prijs Mijlhof-Kossen 5681 pt 2e prijs C. de Waard-B. Hageman 5004 pt 3e prijs Mevr. Berkhout- Mevr. Hoogvorst 5001 pt 4e prijs C. Stam-P. Krom 4910 pt 5e prijs P. Berkhout- G. Kooy 4764 pt Behalve deze prijzen werd de sprint van de eerste serie gewon nen door: spelgemid. 1Mevr. Berkhout-Mevr. Hoogvorst 1581 pt 2. R. Middelburg-Verbeek 1571 pt 3. C. de Graaf- H. Bootsma 1564 pt 4. Mevr. de Waard- P. de Waard 1552 pt De winnaars van de le en de 2e prijs van de laatste drive, resp. Mijlhof-Kossen en C. de Waard- B. Hageman werden in de finale geplaatst. brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen Zaterdag, 24 jan. Klaverjastoernooi, uitg. van de pl. wandelsportvereniging, café Klop, 8 uur. Zondag, 25 jan. Uitvoering door de R.K. Gym- nastiekver. „Gym", in Vereni- ginsgebouw, catrijp 8 uur. Maandag, 26 jan. Bijeenkomst van de Ned. Herv. Vrouwengr. consistoriekamer te Schoorl, 7.45 uur. Vrijdag, 30 jan. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. „Duinranders" café Slijkerman. 8 uur. Zaterdag, 31 jan. Klaverjastoernooi, uiig. van pl. wandelsportver., café Klop, 8 uur □□□□□CDDunaci Th. VELDMAN (Van onze economische mede werker.) De Nederlandse Bakkerij Stich ting heeft de bakkers geadviseerd met ingang van maandag de prijs van waterwitbrood, volkswit brood en volksbruinbrood met één cent per 800 gram te ver lagen. Dit besluit werd genomen na overleg met het ministerie van Economische Zaken. Aanvanke lijk zou er van de zijde van het ministerie op aangedrongen zijn de prijs met twee cent te verla gen. De vermindering van de brood prijs is mogelijk geworden door een daling van de bloemprijs, na dat de leden van het opgeheven meelkartel een felle onderlinge concurrentiestrijd om de markt waren begonnen. Onenigheid tussen de grote meelfabrieken over de verdeling van de totale, door de deelne mers aan het kartel te produce ren hoeveelheid bloem, is de aan leiding geworden tot het uiteen vallen van het machtige meel kartel, dat in 1934 tot stand kwam, op het dieptepunt van de krisis, toen de prijzen zodanig waren, dat deze kapitaalinten sieve industrie met grote verlie zen werkte. Toen werd besloten ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen w wordt zitting gehouden in café Atsma te Schoorl opt van 9- 12 en 2-5 uur Gewone bankzaken wor den op genoemde dagen niet behandeld Namens het bestuur, Een advertentie met een korte suggestieve tekst van de vele lezers van ons blad 1 1 SCH00RLSE GEMEENSCHAP GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Z(7/a Pleet BERGEN 25 jan. Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 25 jan. Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 •••«•••••••••••••••••••a

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1