v. WEERT ROTAN WIEGEN Tuinbouw nieuws enkele bejaardenverzorgsters en hulpen in de huishouding Werkgemeenschap van accordeon organisatie s Schoorl attentie!! Mr. Opl. D. W. PASTOOR Ziekenfonds leverancier. Ook met PLOEGRUITJES t KERKDIENSTEN SPORTNIEUWS Een internationaal probleem BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh VERWARMING In het Bejaarden-Centrum „Elkshove" te Bergen aan elk der deelnemers een be paald deel der productie toe te wijzen. Sindsdien zijn de om standigheden sterk veranderd. Zowel in de maalindustrie als in de bakkerijen heeft een sterke concentratie plaats gevonden. Thans beheersten de ongeveer zeven grote bedrijven die in het kartel zaten het terrein. Van die zeven zijn er vier de belangrijk ste. Dit zijn: de Meelfabriek de Ned. Bakkerijen in Rotterdam, Wessanen in Wormerveer, Noury en Van der Lande in Deventer en De Sleutel in Lei den. Naast het kartel staan dan nog de z.g. dorpsmolenaars en de modernste meelfabriek der Verbruikscoöperatie, die niet meedoen aan de produktieverde- ling. De jongste prijsverlagingen zijn in de hand gewerkt door de dalingen der graanprijzen en door het prijsverloop der graan- afvallen (die voor veevoeder worden gebruikt). Tevens zijn de vrachtprijzen gedaald. Dit alles wordt in de strijd om de markt wel heel scherp uitgestip peld. Het resultaat van de huidige strijd kan wel een grotere con centratie in de toekomst zijn. In bakkerskringen spreekt men al van een groeiende samenwerking tussen de Meelfabriek der Ne derlandse Bakkerij en De Sleutel in Leiden. Dit zou o.m. tot uiting zijn gekomen bij de opzienbaren de concentratie in de Haagse bakkerijen, waar de bedrijven Lensvelt Nicola, Paul C. Kaiser en Donker, die tot de invloeds sfeer van De Sleutel worden ge rekend, zijn overgegaan naar Hus, d.i. Meelfabr. der Ned. Bakkerij. Daarnaast zou een deel van het aandelenkapitaal van het grote Rotterdamse bedrijf Van der Meer en Schoepp ten dele van Meneba naar De Sleutel zijn overgegaan. Thans bestaat er een wilde concurrentie, waarvan niemand zeggen kan hoe lang deze zal duren. Wanneer er straks weder vrede komt zal er wel een aantal van de kleinere producenten ver dwenen zijn. Tot zolang kunnen de bakkers goedkoop meel in slaan en is een prijsverlaging van het brood niet geheel onredelijk. Naast goedkopere koffie komt er nu goedkoper brood en goed kopere aardappels komen er ook! Met de verkiezingen in het voor uitzicht worden zelfs goedkopere huizen mogelijk. Een regering, die thans aan prijsverhoging meewerkte, zou haar eigen partij uit het zadel lichten. EGMOND AAN ZEE Wij lezen in de „Accordeo nist", onder de titel „Van de re dactietafel" een zeer interessant overzicht: De Ned. Bond is aangesloten bij de Werkgemeenschap. Onge looflijk wat daar in het jaar '58 werd gepresteerd. Bijna 100 lera ren en leraressen konden na de gelijk onderzoek in het bezit wor den gesteld van het certificaat. Er is een goede kans dat er nog een aantal bijkomt. En daarna kan men zeggen dat de deskun dige leerkrachten diegenen zijn die het certificaat van de Werk gemeenschap bezitten. De Rijks inspecteur voor het Muziekon derwijs heeft reeds gezegd en getoond voor de gang van deze ontwikkeling waardering te heb ben. Thans staat de Werkge meenschap op het punt de goede accordeonscholen, onder bepaal de voorwaarden natuurlijk, een erkenning te verlenen. U begrijpt dat dit alles niet zo maar gaat. Maarhet komt. De staatsexamens voor accor deonleraar komen ook (binnen kort). En dan is het zo dat het certificaat plus X (X is de on bekende) gelijk is aan het staats- VOOR UW BRIL terecht kunt op Hereweg 33 p/a Hr Graaff Burgerlijke Stand BERGEN GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN diploma. Over die X moet dan natuurlijk gesproken worden. Zo n onbekende kan groot of klein zijn, dat is van te voren niet uit te maken. Maar in elk gevalde certificaten zijn er en ze hebben waarde. Aan al die bevoegd-gediplomeerden de har telijke gelukwensen van bonds- bestuur en redaktie. Op 13 december was er een congres in Utrecht, uitgaande van het Centraal Beraad Ama teuristische Muziekbeoefening. Het onderwerp was geconcen treerd rondom de jeugd en de muziek. Er werd vastgesteld dat accordeon, mondharmonika en tokkelinstrumenten bij de jeugd zeer in trek waren en dat men er in slaagt het muziekmaken op deze instrumenten tot een waar devol deel van de goede muzi kale vorming te maken. Vele dagbladen hebben hierover waar derende woorden geschreven. Wat er op 21 december te Utrecht ten gehore werd ge bracht overtrof de stoutste ver wachtingen. De Werkgemeen schap reikte 40 certificaten uit. Er was zoveel belangstelling dat er een zaal bij „aangetrokken' moest worden. De muziek van de groep van dirigent Peelen uit Rotterdam werd zeer geroemd De voorzitter stippelde de lijnen uit voor de toekomst en de musi cus Wim de Ruiter uit Rotter dam sprak over de 2200 stukken muziek die bij hem klaar liggen voor de mensen die ze nodig hebben, gerubriceerd naar karak ter en moeilijkheidsgraad. Aan vragen: Hillelaan 42, Rotterdam Binnenkort komt hierover een uitgebreide publicatiemaar daarop behoeft U heus niet te wachtenU mag er ook gaan kijken't is de moeite waard. Telefoon Rotterd. 73069. En dan Prof. Merkx, Duits land, musicoloog met grote ken nis en ervaring. Een bejaarde hoogleraar, met een overtuiging en een gloed, waar menig jong mens jaloers op behoort te zijn Zijn rede was indrukwekkend... van vele zijden is gevraagd deze op papier te mogen hebben. Met prof. Merkx zijn daarover de be sprekingen gaande. Let U dus vooral op en lees te zijner tijd. Ook wij bezochten de buiten gewone bijeenkomst der „Werk gemeenschap" op 21 december j.l., in hotel Smits te Utrecht ge houden. Twee bekende uitgevers op het gebied de Akkordeon- muziek, n.l. Lispet-Hilversum en De Kruijff-Doetinchem, kwamen met prima stands voor de dag. Aan een tweetal Alkmaarse Ak- kordeonleraren werd het certifi caat uitgereiktn.l. Jan v. d. Brink en Melchert Schuurman. Daar van beiden ontelbare com posities op allerlei gebied dus ook op het terrein der Akkor- deon-Orkesten zijn versche nen, was deze uitreiking wel zeer op zijn plaats. Het is immers zo, dat compo nerende leraren, het vak tot in de finesses beheersen. De bovenge noemde uitgevers hebben het dan ook aangedurfd van hen meer dere werken uit te geven. ROTAN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR 6 y2-v/2 (van onze verslaggever) DEN HAAG (P&P) - „Met de toeneming van het gemotori seerde verkeer wordt het parke ren, vooral in de grote steden, steeds moeilijker. In het biezonder Amsterdam heeft wat dat betreft een beruche naam, maar ook Den Haag en Utrecht, om er maar enkele te noemen, tobben er mee", vertellen onze verkeersdeskundi- gen. „Trouwens het is een inter nationaal probleem. Het centrum van handel en bedrijvigheid vindt men praktisch overal in het hart van de steden en dat is meestal het oudste deel, met nauwe stra ten en wat dies meer zij, helemaal niet berekend op de intensiteit van het moderne verkeer. Hier komen de duizenden men sen uit zakelijke overwegingen, hier vindt men pakhuizen en ma gazijnen, waar vrachtauto's af en aan rijden, laden en lossen; kort om in die oude centra, waar het hart van de bedrijvigheid klopt, moet iedereen zijn, met als gevolg, dat men dikwijls reeds vroeg in de morgen geen parkeergelegen heid meer kan vinden. Door ge brek aan voldoende garageruimte in vele steden staan duizenden auto's dag en nacht op straat en die nemen constant ook veel ruimte in beslag, daarbij komt dan de groep van zogenaamde „lang- parkeerders": mensen die met hun auto naar hun werk (dikwijls in de binnenstad) gaan en de wagen daar de hele dag laten staan. Deze groep en de constant par keerders nemen veel parkeerruim te in beslag met als gevolg dat als klanten en bezoekers per auto arriveren, die voor korte tijd er gens een plaatsje zoeken, zij geen gelegenheid vinden, opstoppingen veroorzaken, overtredingen van het parkeerverbod begaan en wat al niet meer". Weren van langparkeerders. We zouden natuurlijk al veel winnen, wanneer men de con stante en langparkeerders in die drukke zakenwijken kon weren en dit is slechts mogelijk door het instellen van parkeergelegenheid van beperkte duur, dus voor een half uur, een uur of meer. Tot nog toe heeft men dit in ons land slechts op zeer beperkte wijze ge daan, hoofdzakelijk omdat con trole op de parkeerduur zeer moeilijk is. In vele andere landen heeft men de parkeermeter ingevoerd, een soort automaat, waarin men een geldstuk gooit en waarin een klok gaat lopen, die nadat de par keertijd verstreken is een rood plaatje laat zien. Politie kan dan dadelijk zien wie in overtreding is. Nederlandse instanties voelen weinig voor het plaatsen van par- keermeters, aangezien het betalen voor parkeren niet in overeen stemming is met de wijziging, en kele jaren geleden in de Motorrij tuigenbelastingwet aangebracht, waarbij het parkeren op de rij baan uitdrukkelijk van belasting werd vrijgesteld. De parkeerschijf. In de loop van het vorig jaar is gebleken, dat de ervaring met een parkeerschijf, opgedaan door de politie-autoriteiten onder meer „LES GIRLS" 14 jaar „Jacht op het Groene Vuur" 14 jaar U behoeft niet verder te zoeken in Parijs, Rome, Bologne, Straats burg en Salzburg, dermate gun stig zijn uitgevallen, dat de par keerschijf een beter controlemid del voor parkeren geacht moet worden dan de parkeermeter. De A.N.W.B. verzocht de minis ter van Verkeer en Waterstaat zijn medewerking te verlenen bij een proef met de parkeerschijf in de drukke Parkstraat in Den Haag. De A.N.W.B. bood reeds het college van B. en W. van Den Haag aan, zich te belasten met de aanmaak en de versprei ding van de parkeerschijf, waar aan dan geen kosten verbonden zijn. De parkeerschijf is een kaart met twee venstertjes, waarachter een schijf met cijfers draait. De parkeerder heeft niets anders te doen dan voor het ene venstertje het tijdstip te draaien waarop hij begint met parkeren en automa tisch verschijnt voor het andere venstertje het uur waarop het par keren eindigt. Voor die tijd moet de auto weg zijn. De automobi list bevestigt de parkeerschijf aan de binnenkant van zijn voorruit wanneer hij de wagen sluit. Con trole is dan heel gemakkelijk. Er moet iets gebeuren. Het is dringend noodzakelijk, dat aan het parkeerprobleem iets wordt gedaan en dat heeft men in het buitenland reeds ingezien. In Amerika, waar het aantal auto's enorme afmetingen heeft aangenomen, tobde men reeds veel eerder met het probleem dan wij. Hier gebruikt men reeds jaren de parkeermeter en is men zelfs overgegaan tot het bouwen van speciale parkeergarages voor ruim duizend auto's, gebouwen van soms wel zes verdiepingen, half onder en boven de grond, waarin de auto's met liften naar de boxen worden gevoerd en waar de chauffeur slechts één minuut kwijt is om zijn auto af te leveren of weer in ontvangst te nemen. Tot de bouw van derge lijke garages, die zeer kostbaar zijn, kunnen we in ons land nog niet overgaan, hoewel het zeker niet denkbeeldig is, dat we hier ook eens zo ver zullen komen. In vele Engelse steden kent men het parkeerprobleem ook zeer goed en wel speciaal in Londen. Alleen reeds in het centrum van deze stad staan dagelijks meer dan vijfentwintigduizend auto's geparkeerd. Parijs is ook berucht en een maandelijks gantal be keuringen van niet minder dan omstreeks tien tot twintig duizend wegens 't ongeoorloofd parkeren toont wel aan, welk een gebrek aan parkeerruimte er heerst. In Italië is het al niet veel beter. Vele oude steden met een binnen stad daterend uit een bijna ver- keersloze tijd kennen het pro bleem maar al te goed en zo zou den we kunnen doorgaan. Het wordt steeds erger. Veel automobilisten rijden met de schrik in hun hart Amsterdam binnen, wetend, dat het een ont zettende toer zal zijn om ergens parkeerruimte te vinden. En met het toenemende autoverkeer zal het in de toekomst nog erger wor den en zullen vele steden, die nu nog geen moeilijkheden ken nen, ook rekening moeten gaan houden met het parkeerprobleem. Natuurlijk is het mogelijk nu reeds maatregelen te treffen, door bij nieuwbouw of verbouwing re kening te houden met het plaatsen van auto's, doch er blijven vooral in de oude centra moeilijkheden bestaan en hopelijk zal hier de parkeerschijf uitkomst brengen. De parkeergelegenheid blijft dan open voor mensen, die slechts kort ter plaatse zijn en dadelijk weer naar een ander adres moe ten. De langparkeerders worden ge dwongen buiten het drukke cen trum te parkeren en dan te voet verder te gaan of gébruik te ma ken van een openbaar vervoer middel. Als de proef slaagt zullen on getwijfeld de parkeerschijven in vele steden worden ingevoerd. (Nadruk verboden.) STALMEST EN GIER- ONDERZOEK. In de periode van 15 februari 45 mei onderzoekt het Bedrijfs- Jaboratorium te Oosterbeek tegen sterk gereduceerde prijzen stal mest en gie'rmonsters voor ad viesdoeleinden. De gehalten van deze organische mestsoorten kun nen sterk variëren. Voeding van mest en gier zijn factoren die veel invloed uitoefenen op de gehal ten. Het is daarom aantrekkelijk de hoeveelheid plantenvoedende stoffen te kennen van de organi sche meststoffen. In dit geval is de hoeveelheid kunstmest die daarenboven nog gegeven moet worden eenvoudig te bepalen. In lichtingen worden U gaarne ver strekt door de monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek in uw omgeving. kunnen worden geplaatst Beloning nader overeen te komen. Sollicitatie s in te zenden aan de administrateur van de Stichting Bejaar denzorg, Elkshove 1, Bergen r.; 1 sigarettenaansteker; 1 wollen da- meswant, zwart, 1.; 1 grijze want; 1 zil veren gulden; 1 pr. kinder gym.schoenen, wit. Verloren: 1 rood led. dameshandsdhoen, r.; 1 radiateurhoes; 1 bruine jongensschoen; 1 grijs blauwe jongenspet; 1 pr. wollen kinderwanten grijs; 1 fototoestel in tas; 1 bruine portemonnaie met inh.; 1 wit konijn; 1 briljant; 1 portemonnaie; 1 groene want, 1., 1 rode want, 1.; 2 sleu tels aan ring; 1 rode wollen want, 1.; 1 wollen dameshandschoen, beige met le der: 1 grijze wollen kinderwant; 1 ma- rokkaanse portemonnaie met inh.; 1 muts en shawl kleur blauw; 1 rode shawl; 1 regenbroek, zwart. van 6 t.in. 12 januari 1959. Gevonden: Pr. wollen handschoenen, br., rechter want. zwart; Keeshondje; zw. knipporte- monnaie, wollen kindershawl, gr.; jon genspet met bontrand; oud damesrijwiel; gekleurde shawl; houten slee; bankbiljet; sigarenaansteker; witte kinderdas. V erloren: Wollen shawl; gekn. boodschappen tas; linker pedaal met reflector; paar dameshandschoenen, leder-gehaakt; groe ne vulpen; zw. led. handschoen; heren polshorloge; bruine portemonnaie m. in houd. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen N.H., op alle werk dagen, uitsluitend tussen 10 en 11 uur. (*<t*t Heeft u al gemerkt hoe gemakkelijk het is dat u iedere dinsdagavond van 7 tot 8 en vrijdagsavonds van 7 tot 7.30 uur Ziekenfonds leverancier. Ook met uw particulier of ziekenfondsrecept VAN 5 TOT 12 JAN. 1959. Geboren: Robertus Jacobus Johannes, z. v. T. C. Boots en G. E. Neuvel; Cor nelia Alida. d. v. P. Leering, A. P. Kraakman; Anna Maria Gabrielle, d. v. J. F. Janssen en E. M. Thomas, wonen de te Gouda; Maartje Elisabeth Geer- truida, d. v. J. A. van Duin en E. M. de Greeuw; Èverardus Antonius Petrus Johannes, z. v. A. E. Beemsterboer en E. J. Wagner; Jdhanna Elisabeth, d. v. G. Hutter en J. E. Koppen. Ondertrouwd: Steeman, Adrianus Al- bertus Antonius, 22 jaar, Alkmaar en Borst, Anthonia Maria, 20 jaar; Volger, Pieter, 24 jaar, Schoorl en de Groot, Anna Christina, 25 jaar. Gehuwd: Roodenrijs, Marius en Burge ring, Maria Adriana, Schiedam; Prock, Friedrich en Klanker, Johanna Geertrui- da; Hondius, Klaas en Ooijman, Alida Hendrika. Overleden; van Reijendam, Johannes, oud 90 jaar. van 13 jan. tot en met 18 jan. 1958: Gevonden: 1 grijze want, 1 gele en 1 blauwe kin derwant; 1 blauwe kinderwant; 1 lede ren schooltas met inh.; 1 groen angora mutsje; 1 rode kinderwant; 1 bruine por temonnaie; 1 wollen handschoen, grijs; 1 padvindersmes; 1 bruine handschoen, Bekleed en Onbekleed Koningsweg 75-60 - Alkmaar telef. 3417 25 jan. NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Vic. Meeuse en Ds. Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Broers n.m. 7 uurDs. v. Wijngaarden GEREF. KERK v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds. B. v. Oeveren, Drachten LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong Zondagsschool te Groet 11.15 uur DE CHRISTEN OEMEENSCHAP v.m. 10.45 uur: Bickerslaan 3, Schoorl GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. A. Reen n.m. 5 uurDs. G. H. Homans REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Mej. Ds. T. Mayer NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN". In groep A zijn maandagavond de af gebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen waren als volgt: J. v. LoenenC. Tromp 20 W. v. HattumJ. v. Loenen 02 P. BootsJ. Bliekendaal 02 J. StamW. v. d. Hattum 11 P. BootsJ. Stam 11 (geen afgebr. partij) KloosterboerP. Mienes 11 In groep B. is J. de Moor kampioen! Hij won ook zijn laatste partij n.l. tegen A. Tromp, verder waren er de volgen de uitslagen: N. VeldTh. de Moei 02 P. FransenTh. de Moei 02 G. RooslootJ. N. Stam Sr. (afgebr. partij) Groep C bereikte het aantal van 8 leden; een aantal wat gevormd wordt door allemaal jonge dammers! De uitslagen waren als volgt: 12 januari: A. Bosman— H. v. Twinske 02 H. StamR. Min 20 19 januari: J. OverpeltR. Min 20 F. v. d. PloegA. Bosman 20 H. StamR. Dekker 20 Maandagavond a.s. spelen het eerste en tweede tiental een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Alkmaarse D.D.D. in het T. en O.-gebouw, 8 uur. SCHAAKCLUB „SCHOORL". De uitslag van de schaakwedstrijd, in de Noordhollandse Schaakbond. J. van LooG. Slobbe 1 0 P. Diederich- W. Teeuwen 1 0 H. DiederichL. de Graaf Vi M. SlotJac. de Mare 0 1 MeedendorpVan Wordt 0 1 C. den DasVan Langeveld x/2Vl K. VeugerR. de Kruif 1 0 J. de Boern.o. 1 0 P. de BoerJ. de Mare y2y2 G. KonijnG. Starreveld 1 —0 Een mooie overwinning voor Schoorl. Gaat zo voort, dan is er kans op een kampioenschap in 1959. Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Vrolijke romantische avonturen van 3 meisjes op tournee Gene Kelly, Mitzi Gaynor, Kay Kendall en Taina Elg in de grootse show-fllm met Jacques Bergerac, Leslie Philips, Henry Daniell en Patrick Macnee Zo n film kunnen alleen makers van „High Society" presenteren Kom naar Les Girls en zie een wereld van amusement Zaterdag-, maandag- en woensdagavond te 8 uur Het spannenste avonturen-verhaal ooit verfilmd Grace Kelly, Stewart Granger en Paul Douglas in met John Ericson. RegieAndrew Marton Een romantisch en spannend avontuur in de verboden spelonken van een smaragdmijn. Het mysterie van het verlaten dorp in het ontoegankelijke Andesgebergte Smit ALKMAAR Spanjaardstraat 8-10, telefoon 02200-4727-5669 DÜSSELDORF Kaiserstrasse 34", telefoon 44I02S

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2