99 Koorverenigiag Bergen jubileert Verki PUROL nog aIHjd lief- Lèsfe voorde Huid Ned. Ver. v. Huisvrouwen lezing Tweede Kamer 12 maari HANS HENKEMANS Agenda Inbraken De LB.E.K.O* Oranjehotel-gesprekken Vrouwenbond NVV SCH00RLSE GEMEENSCHAP De Vriendenkring GERRITSEN Wereldgebedsdag voor de dertigste keer VRIJDAGI30 JAN. 1959 36e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen. Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Th. VELDMAN □□□□□aaaaaDaaDaDaDDDDnaEj □□□anDaauaBDapDaaaaaaaDo WEKKERS klukttad DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Vrijdag 6 febr. wordt een grote dag voor de koorvereniging Ber gen. Op die dag viert zij haar veertigjarig jubileum. En hoe! Des middags van twee tot vier uur houdt de jubilerende vereni ging receptie in de voorzaal van „De Rustende Jager". Daarna heeft van vier uur tot ongeveer half zes de generale repetitie van het jubileumconcert plaats in de schouwburgzaal, waarbij alle be jaarden gratis toegang hebben en des avonds om acht uur vangt het jubileumconcert aan. Op dit con cert zullen een vijftigtal bestuur ders van verenigingen, welke aangesloten zijn bij de Konink lijke Bond van Zang- en Orato rium Verenigingen aanwezig zijn, mede in verband met het feit, dat op zaterdag 7 febr. de Jaarverga dering van deze Bond in Bergen wordt gehouden. Naar aanleiding van het Han- deljaar komen ook werken van deze componist op het program ma voor. Er zullen twee premiè res van nederlandse werken door het koor worden gezongen, n.l. „Drang naar Schoonheid" van Jos. de Klerk en de hypermoderne „Torenmuziek" van H. P. Keu- ning. Vóór dit concert, dat onder lei ding staat van de dirigent Oeb Bootsma, zullen het Hoofdstede lijk Kamerorkest (25 man), de Zangver. Euphonia uit Schagen, de sopraan Tini Schuitema, de tenor Arjan Blanken en de pianist Gerbrand Hop hun medewerking verlenen, en men zal van het vol gende programma kunnen genie ten: Koor: Drang naar Schoonheid van Jos. de Klerk; O, lustig spel, van Cl. Tannequin. Sopraan: O, hatt' ich Jubels Harf, uit „Josua" van G. F. Han del; Jerusalem, uit „Paulus" van F. Mendelssohn; Mein glaubiges Herz Frohlocken, van J. Bach. Tenor: Le Bestiaire, van F. Poulenc. Koor en piano: Torenmuziek, van H. P. Keuning. Koor, sopraan, tenor, orkest: Ode for St. Cecilia's day, van G. F. Handel. De Koorvereniging Bergen be staat nu dus veertig jaar. Maar hoe was het begin? Het is begon nen met het mannenkwartet o.l.v. Barend Essen in de Stations straat. Men kon maar geen goede eerste tenor krijgen en toen stelde de heer H. Dijs, die in het kwar tet meezong, voor, een gemengd koor op te richten, waartoe toen maals, het was in 1919, besloten werd. De heer Dijs zingt er nog steeds trouw in mee. Al direkt trok men tamelijk wat leden aan, zo ongeveer 35 zanglustigen. Er zijn jaren geweest, dat de vereni ging over de 90 leden telde. Thans zijn het er ongeveer 70. Men heeft verscheidene dirigen ten gehad, o.a. Johan Brands, R. Beider, C. Jonker, J. Kort en nu de laatste jaren Oeb Bootsma. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige ceparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet Aan vele concoursen heeft de Koorver. deelgenomen en in „Het wapen van Bergen" hangt nog altijd een kast vol prijzen, de meesten behaald met het hoogste aantal punten van de topklasse. In 1939 werd zelfs het nationaal concours in Amsterdam gewon nen. Sinds 1943 werd niet meer aan concoursen deelgenomen. Men gaat thans elk jaar naar ver schillende bejaardentehuizen om er een concert te geven. Zo brengt men tegenwoordig muziek en zang in het leven van anderen en eens per jaar gaan de leden der koorvereniging zelf naar mu ziek en zang luisteren in de vorm van een opera of operette. Ja, er zit na veertig jaar nog fut en leven in deze koorvereni ging, maar de mensen hebben door radio en televisie zoveel af leiding, dat er wel achter heen gezeten moet worden om nieuwe leden te werven, doch dat is de heer A. Voorthuis wel toever trouwd. Zoals hijzelf lachende zei: „Als er een baby geboren wordt in Bergen, ga ik altijd even luisteren. Het kan misschien een goede kracht worden. Je moet er vroeg bij zijn." Inderdaad, men moet er in Bergen vroeg bij zijn. omdat de versnippering zo groot is. Hoeveel zangverenigingen en koortjes zijn er wel niet? En on willekeurig komt dan de uit spraak van de Zaanse wethouder een mens in gedachten: „Beter één koor met honderd leden, dan vier met elk vijf en twintig." Als dat eens in Bergen mogelijk was! Samen in één zangvereniging en dan elk jaar één concert bij een uitverkochte zaal. Een andere moeilijkheid waar mee de Koorvereniging Bergen te kampen heeft is een goed repeti tielokaal. Maar niettegenstaande dat is de stemming in het koor best en trekt men vol moed op naar het volgende jubileum. „Als het zo zijn mag, blijf ik de volgende tien jaar ook nog mee zingen", zegt de heer H. Dijs. de oudste der oude getrouwen. Dus vrijdagavond 6 febr. gaan we allen luisteren naar het jubi leumconcert der Koorvereniging Bergen. Het werk-comité zal op deze dag de Koorvereniging een chèque aanbieden voor het piano fonds. Deze chèque is het blijk van medeleven van Bergens bur gerij bij dit jubileum. (Zie adver tentie in dit blad) Onder de oude verenigingen in Bergen neemt onze bloeiende koorvereniging een eervolle plaats in. Dat zij, 70 leden tellende, haar veertigjarig bestaan herdenkt, is een evenement, waarmede onze dorpsgemeenschap van harte zal meeleven en haar geluk zal wen sen. Op 6 februari a.s. herdenkt zij het heuglijk feit. Die avond wordt een jubileum concert gegeven, waar belang rijke werken zullen worden uitge voerd, met medewerking van goede solisten. Ik hoop dat de Bergenaren be langstelling zullen tonen voor onze koorvereniging en dat zij met haar concert een groot succes zal oogsten. Wellicht sluiten zich daarna nog meer leden bij haar aan, die de bekoring ondergaan van de uitingsvorm der gemeenschappe lijke zang. Dat zij moge groeien en bloeien! Dr. W. HUYGENS, burgemeester van Bergen Nh. gang en geen schijnheiligheid op houden, want daar zien de jonge ren toch op den duur doorheen. Fouten, die in kinderen worden opgemerkt, zijn vaak niet anders dan de weerspiegeling van het voorbeeld der ouderen en ouders. Bij een goede verhouding tus sen ouderen en jongeren gaat het vertrouwen in de wonderkracht der ouderen tijdens de puberteit over in het vertrouwen in hun menselijkheid en behouden zij daarbij hun gevoel van veilig heid. In de puberteit worden maar al te vaak het gevoel van ver trouwen en ontzag verloren. Het proces van volwassen worden is de opbouw in zichzelf van het vertrouwen en de zelfstandigheid. Ingezonden mededeling In de serre van „De Rustende Jager" sprak donderdagmiddag 22 jan. Mej. Mac Intosh, hoofd redactrice van „Ons Gezin" over: De verhouding tussen Ouderen en Jongeren. De rode draad, die door de jonge jaren van het kind loopt, is: het wonder en het daarmee sa menhangende gevoel van veilig heid. Wat de ouders zeggen is waar; moeder kan toveren en va der is de sterkste man van de wereld. In de eerste schooljaren wordt deze kring groter: Juf kan ook alles en weet alles, maar dit brengt voor het kind moeilijkhe den mee. De meningen van thuis en school verschillen en het kind komt in tweestrijd, het moet nu kiezen tussen twee machtén, die het eerst volkomen vertrouwde. Dit is een evenement voor het kind, want een kind denkt radi- kaal. Iets is óf wit óf zwart, nuan ces kent het nog niet. Langza merhand gaat het kind beseffen, dat de zo bewonderde ouderen, die het op een voetstuk heeft ge plaatst, heel gewone mensen zijn. Ouderen moeten in hun omgang met kinderen vooral niet zelf op een voetstuk gaan staan. Waar het kind hen zelf daarop plaatst moeten zij er eenvoudig afstap pen en ronduit zeggen wat zij niet weten, of als zij ongelijk hebben gehad, dit bekennen. Het kind onderscheidt onmiddellijk waar achtigheid van het zich een hou ding geven, al kan het dit nog niet onder woorden brengen. Ook het krampachtig jonger willen lijken dan men is, wordt door het kind onmiddellijk als onecht aange voeld. De mens moet zich bij zijn leeftijd aanpassen. De jeugd ziet in dit opzicht scherp en is zeer kritisch op dit punt. Het gedrag van vader en moeder wordt door de jeugd streng ouderwets en conventioneel beoordeeld. Zij ge neren zich dood als vader en moe der niet aan deze normen vol doen. Ouderen doen goed hun eigen leven normaal en gewoon te leven tussen de jonge mensen, of dit nu hun eigen kinderen zijn of die van anderen. Door hun doen en laten, hun dagelijkse ge sprekken en hun voorbeeld heb ben zij zonder het te weten een enorme invloed op de jeugd. De ouderen moeten natuurlijk en eerlijk zijn in hun dagelijkse om- n Het leven was vroeger sterker aan milieu, aan het beroep van de vader en aan de sexe gebonden dan tegenwoordig. Het leven was veel meer een ingemuurd leven. De basis van het huwelijk was vaak een compagnonschap met een door de ouders uitgezochte compagnon. Het was toen in ze kere zin een veiliger wereld. In deze tijd staan we temidden van heel andere omstandigheden. Te genwoordig hebben we onze vrij heid, maar geen veilig bescher mend milieu. De buitenwereld is in onze levens binnengedrongen, met zijn andere manieren, menin gen, politiek, kranten, radio, tele visie enz. Daartegen helpt alleen nog maar: onderscheidingsvermo gen. De meerdere vrijheid brengt ook meer verantwoordelijkheid met zich mede. Deze kunnen we beter aan naarmate we een zelfstandi ger persoonlijkheid hebben ont wikkeld. Wat jonge mensen van ons nodig hebben, is het voor beeld in het dagelijks leven van een zelfstandige persoonlijkheid. Hoe leren zij: Wat is in je leven belangrijk? Dit moeten de volwas senen vóórleven en dat valt de meesten niet gemakkelijk, want we leven in een tijd van aanbid ding der materie. Deze is doel ge worden in zichzelf. Ieder die zich zelf respecteert heeft een auto, een ijskast, een televisie enz. Door dit alles echter tot doel te maken in ons leven, doen we een stap terug in de cultuur en door de materie als doel te stellen ver liezen we de vat op de jonge mensen. Ieder jongmens heeft be hoefte aan ontzag voor iets groots, voor een groot mens, voor een ideaal. Als de volwassene zichzelf leert kiezen, leert onder scheiden en niet uitsluitend in het materiële te leven, kan hij invloed hebben wp de jongeren. Niet de dingen verbieden, die men niet goed vindt, maar zorgen, dat er wat positiefs tegenover is te stel len. We moeten niet tegen iets strijden, maar voor iets positiefs, dan verheft men zich boven het negatieve uit. De onopzettelijke leiding van jongeren berust op dit principe. Men zegt: Jonge mensen heb ben geen respect meer. Respect voor het echte, het waarachtige is de mens aangeboren. Ieder mens heeft daar ook behoefte aan, maar het werkelijke respect vraagt naar waarachtige waarde in dat wat gerespecteerd wordt. De verdienste van de mens zit niet in zijn leeftijd of grijze haren, maar in wat hij van zichzelf ge maakt heeft. Het zit hem niet in geld of geleerdheid, maar in de persoonlijkheid, in de innerlijke rijkdom die vergaard is, Vaak met kleerscheuren en veel narigheid. Zulke mensen hebben een be wuste aanvaarding van het leven, zij hebben hun ervaringen in hun leven ingebouwd. De ouders zijn niet het vriendje of vriendinnetje van hun kinde ren. Kinderen willen houvast hebben aan een Vader en een Moeder. De onderlinge verhou dingen groeien van de wieg af aan. Ouders moeten vooral niet in hun kinderen de verwezenlij king van hun eigen idealen zoe ken; zij moeten hun kinderen helpen de opdracht van hun leven te vervullen. Natuurlijk moeten ouders doen wat ze kunnen voor hun kinderen, maar vooral ook niet meer dan ze eigenlijk kun nen. Tot slot nog dit. Er staat in de kranten nogal eens wat geschre ven over de nozems; dat komt, omdat dit een verschijnsel is maar geen regel, anders stond dit niet in de krant: daarin staan n.l. altijd de bijzonderheden, de nieuwtjes. En zo zijn ook de no zems uitzonderlijkheden en is hun gedrag geen maatstaf voor het overgrote deel der normale jon geren. Woensdagavond 21 jan. tussen elf en twaalf uur is er ingebro ken in het perceel Beatrixlaan 13, waarvan de bewoners afwezig waren. Er werd een klein bedrag aan geld, enige sieraden en een dictafoon vermist. Donderdag morgen kwam aan 't licht dat er ook in het nog niet bewoonde perceel Emmalaan 9 was ingebro ken. Hier hadden de inbrekers echter niets van hun gading me degenomen. Door samenwerking der Ber gense politie met die van Heiloo en met medewerking van de re cherche van de Kring Alkmaar, gelukte het de Amsterdamse po litie in de hoofdstad een auto aan te houden, welks inzittende een deel der geroofde sieraden bij zich had. De man is gearres teerd. KUNTENAARS CENTRUM BERGEN Pianorecital Donderdag 12 febr. 1959, 20 uur, Rustende Jager Kaarten: Niet-Ieden f 3.50. K. L. en donateurs KCB. f 2,— (max. 2 k.p. lid) Jeugdleden f 1,50, Programma f 0,25. Verkrijgbaar bij de gastvrouw, voorzaal Rustende Jager (leden op vertoon diploma 1959 of onder gelijkt, bet. contributie 1959) Maandag 9 feb. 11 12.30 uur, dinsdag 10 feb. 16 17 uur. laat weer iets van zich horen en wel in de vorm van een vergade ring voor alle Middenstanders en Fabrikanten uit Bergen. Deze vindt plaats op vrijdag 30 jan., 's avonds 8 uur, in de grote zaal van het Parkhotel. Tijdens deze vergadering zal men een film vertonen over 's werelds enigste Shetland pony show. Naar wij hebben vernomen is deze film uitstekend, zodat deze ook in Bergen veel succes zal oogsten. Daarom, Middenstanders en Fabrikanten, komt allen deze avond in het Parkhotel. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen In het Oranjehotel kwam weer een groepje Katholieken en An dersdenkenden bijeen voor het houden van een gesprek. Deze keer was het onderwerp „De Maria-verering". Na de gebrui kelijke gramofoonmuziek (dit maal orgelspel van Feike Asma) gaf de inleider, Pater Geerlings uit Alkmaar, op heldere wijze het standpunt van de R.K. Kerk weer, welke sympathieke uiteen zetting aanleiding werd tot een geanimeerde gedachtenwisseling. Alle facetten van dit zo vaak mis verstane kwamen ter sprake; Maria Onbevlekte Ontvangenis (de geboorte van Maria vrij van erfzonde), de plaats van Maria (niet „naast" de Christus, maar, als zelf verloste, op het tweede plan); het „Weesgegroet" (uit de H. Schrift gekozen woorden als begeleiding van het overden ken der Geheimen, waarin Chris tus de voornaamste plaats in neemt); Maria in de Kunst van alle tijden; Lourdes (ook de door de niet-Kath. Franz Werfel ge schreven roman „Het Lied van Bernadette") enz. enz. Wat steeds opvalt bij deze gesprekken is de mildheid en aandacht, waar mee men naar elkanders overtui ging luistert. Elkaar overtuigen zal men niet. Doel van deze ge sprekken is: waardering hebben voor eikaars overtuiging en mis verstanden uit de weg ruimen. Op verzoek van de aanwezigen zullen op volgende avonden nog „de biecht" en „het klooster" be handeld worden. Bij laatstge noemd onderwerp zal Pater Geerlings in zijn inleiding stellig ook spreken over het door hem met zoveel eerbied bezochte Pro testantse Klooster (Broederschap genaamd) in Frankrijk, waar Re formatorische Christenen uit vele landen (Anglicanen, Lutheranen, Nederl. Hervormden enz.) onder een Prior een communiteit ge vormd hebben. Dinsdagavond 20 jan. hield de Vrouwenbond N.V.V. haar maandelijkse vergadering in het Dorpshuis. Verschillende aanbie dingen voor demonstraties en lezingen werden besproken, even als het sparen voor de landdag, die dit jaar op 25 juni valt. Voor de „Zonnestraal"-kollek- te, die van 2 tot 8 maart gehou den wordt, zijn nog kollektanten nodig. Wie doet er mee? Twaalf ingebonden nummers van „Ons Gezin" zijn ergens op de rondreis blijven steken, maar waar? Het bestuur verzoekt om inlichtingen, zodat de rondreis voortgang kan vinden. vrijdag, 30 jan. Klaverjasdrive, uitgaande v. de v.v. Duinranders cafe Slijker- man, 8 uur. zaterdag, 31 jan. Klaverjastoernooi, uitg. van de pl. wandelsportver., cafe Klop, 8 uur. vrijdag, 6 feb. Causerie met lichtbeelden door leden van het Haydn-kwartet, uig. van de ver. „Algemeen Welzijn" zaal „Roode Leeuw", 8 uur. Zaterdagavond had in de ge zellige zalen van „Het Wapen van Bergen" de drive plaats van de klaverjasclub „De Vrienden kring". De echte liefhebbers van dit spel laten zich noch door de koude, noch door het slechte weer weerhouden om thuis te blijven, zodat er alras een gezellige sfeer ontstond, die aan de sportieve competitie ten goede kwam, waarna de uitslag, die verschil lende nieuwe winnaars te zien gaf, als volgt was: 1. Gebr. Ka- ger 5616 p.; 2. P. Campenhout j. de Waard 5309 p.; 3. Mevr. Veldman Sr.Veldman 4838 p.; 4. Fam. Muller 4762 p., 5. Vondel De Jager 4692 p.; 6. Jimming Veldman 4602 p.; 7. Mevr. Jon- gejansC. v. Alfen 4543 p.; 8. RingenbergJongejans 4430 p. Op 13 februari 1959 is het der tig jaar geleden, dat in ons land de Wereldgebedsdag voor het eerst werd gehouden. Het doel van deze dag is, alle vrouwen te verenigen in een gebedsgemeen schap. De liturgie werd ditmaal sa mengesteld door een comité van negen Egyptische vrouwen van de Koptisch-Orthodoxe, de Ang licaanse en de Evangelische ker ken en de Christen Jonge Vrou wen Federatie. Het woord .Kopt' betekent .Egypte' in het oud-Egyptisch, De Koptisch-orthodoxe kerk is de oude christelijke kerk, die door Markus gesticht heet te zijn. De samenstel sters van de liturgie hebben geput uit de oude schat van gebeden en liturgieën. De liturgie bevat o.a. de ge loofsbelijdenis van Nicea, gedeel ten uit een lied van Clemens van Alexandrië, een Koptisch morgen gebed en uit de liturgie van de kerkvader Basilius. Liturgieën, raambiljetten en folders worden verspreid en kun nen worden besteld. Het secreta riaat van het Nederlands Comité Vrouwen-Wereldgebedsdag is gevestigd te Driebergen, Dr. Schaepmanlaan 13, tel. 103438— 2105. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 1 febr. Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 1 febr. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1