99 99 Ned. Ver. v. Huisvrouwen 2ia/nes.'t%r*hu'"i7 Apeuda GERRITSEN Aanrijding Jubileum concert Berger Koorveren* Vrouwen- Wereldgebedsdag Kunstenaars Centrum Berge n Pianorecital Hans Henkemans N.V. Culturele Avonden K.J.V.O. Bejaardenonderzoek VRIJDAG 20 FEBR, 1959 36c JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef GOUD Koninklijke Bond voor Zang en Oratorium-verenigingen in Nederland Het kantoor van Notaris Mr. J. MUNTING te Bergen BREELAAN 44 SCH00RLSE GEMEENSCHAP Th. VELDMAN iVeekttaa DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Woensdagavond 11 februari hield de afdeling Bergen der Ned. Ver. van Huisvrouwen haar vijfde jaarvergadering in de voorzaal van De Rustende Jager. Op deze feestelijke bij eenkomst was de beschermvrou we Mevr. A. Huygens-Bruyn- zeel door ziekte afwezig. Mevr. A. G. Ezerman-Mootz, die vanaf de oprichting op 21 dec. 1953, voorzitster was, opende de ver gadering. Bij de oprichting telde men ongeveer 100 leden, thans zijn er 272 en het verheugende is, dat vele leden de bijeenkom sten trouw bezoeken, wat voor een bestuur zeer stimulerend werkt. Het is van belang, dat vrouwen ook buiten hun huis houden actief zijn. Daardoor ontstaat ook eenbeter begrip voor de problemen der kinderen. Het is voor de mens noodzakelijk zijn levenshouding te bepalen en te handhaven. Het gaat niet aan, alles kritiekloos te aanvaar den, maar evenmin is het moge lijk zich van alles afzijdig te houden. Het is goed tijd en be langstelling voor elkaar te be zitten. De zin der vereniging is dan ook samenwerkende en zich- zelve te ontdekken. Uit de jaarvergadering bleek, dat deze actieve vereniging een welbesteed jaar achter de rug heeft. In samenwerking met de U.V.V. werd in januari 1958 een propaganda-avond voor het blindenwerk georganiseerd, waar o.a. de film ,,De stoute schoe nen", werd vertoond. In maart werd in samenwerking met de Blauwe n.v. en K.J.V.O. een le zing georganiseerd over de kern energie. Voor de leden der ver eniging werden diverse lezingen gehouden, zoals in januari 1958 door de schrijver Belcampo over eigen werk; in februari door Mevr. Besijn-Korver over een reis door Africa; in maart over de Goudse glazen; in april over verkeersregels; in mei een bezoek van de afd. Amstelveen, waar bij een mode-show werd gehou den; in oktober een vrolijke mid dag door de leden zelf verzorgd; in november een lezing: Is het de moeite waard om oud te wor den en een voordracht van Aaf- je Top: De liefde van de zeven poppen, door Paul Gallico; in december kerstviering. Dan wa ren er nog de cursussen: Engels, Frans, Spaans, gymnastiek, droog skiën, naaien, en het zang koortje; cursussen van enkele dagen: Moderne Kunst, Psycho logie van Jung en Tuinieren op Bergense grond. Voor thuiszit- ters waren er twee boekencir- kels en ook degenen, die van excursies houden werden niet vergeten. Men heeft kunnen gaan naar het Frans Halsmuseum in Haarlem; naar de Geweste lijke dag op Texel; naar de Ho ge Veluwe en het Openlucht museum te Arnhem; naar de Melco-fabriek te Heiloo en de lingeriefabriek van Eckman te Alkmaar. Er waren dit jaar belangrijke veranderingen in het bestuur. De dames Ezerman, Bakker en Fin- kensieper traden af en waren niet meer herkiesbaar. Bij ac clamatie werd mevr. W. J. E. Kamp-Neubecker tot voorzitster gekozen. Mevr. H. J. Kaptijn- Pezaro werd vice-voorzitster, M evr. M. G. Mars-Wijtenkamp en, Mevr. A. Bleeker-Klinken- berg werden bij acclamatie in het bestuur gekozen. Mevr. Panbakker bood na mens de leden, wonende te Ber gen, Schoorl en Alkmaar, de scheidende voorzitster het „Pic tures Book Britain" aan en sprak de hoop uit, dat zij een trouw lid zou blijven. Ook de dames Bakker en Finkensieper werden met een boekwerk verrast. Namens het hoofdbestuur was Mevr. de Muinck Keijzer uit Zandvoort op deze eerste lust rumvergadering aanwezig en sprak de scheidende voorzitster, die altijd haar gehele persoon lijkheid voor deze afdeling heeft ingezet, toe. Bergen is een heel aparte afdeling in den lande. Het is benijdenswaardig wat hier al lemaal kan. De afd. is door haar kinderziekten heen en in enkele jaren groot geworden. Als blijk van waardering schonk het hoofdbestuur aan mevr. Ezer man een verenigingslepeltje en een bloemetje voor haar echtge noot. In haar dankwoord merkte Mevr. Ezerman op: een vereni ging bestaat uit haar leden; het bestuur is zonder deze leden niets. Moge de volgende vijf jaar net zo zijn, maar het hoog tepunt van de eerste vijf jaar komt nog: dat is de uitvoering, welke op 24 feb. a.s. door de leden wordt gegeven. Tot slot zwaaide mevr. Kamp in haar nieuwe functie even de voorzitstershamer en wees er op, dat voor een bestuursfunctie geen opleiding, noch diploma's bestaan, alles moet in de prak tijk geleerd worden. Het bestu ren ener vereniging, vanaf de oprichting is moeilijker dan het later overnemen van het bestuur. Namens de mede-bestuursleden bood zij mevr. Ezerman het Tes- selschade kookboek van fami lierecepten aan en mevr. Bakker en mevr. Finkensieper het ver enigingslepeltje. Daarna was de ze eerste lustrum-vergadering afgelopen en hopen alle leden el kander weer te zien in de bios coopzaal van De Rustende Ja ger op dinsdag 24 feb., waar door leden een cabaret-middag „De stoffers aan de kant" wordt gegeven. Ten gevolge van de gladheid van het wegdek en de beperkt heid van het uitzicht door de mist zijn zaterdagnamiddag een bestelwagen van de heer K. en een personenauto bestuurd door J. R. uit Heiloo op de Breelaan ter hoogte van de Notweg met elkaar in botsing gekomen. Beide voertuigen werden beschadigd, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Des avonds acht uur had het jubileumconcert o.l.v. de diri gent Oeb. Bootsma plaats met medewerking der solisten Mevr. Tini Schuitemaker (sopraan) de heer Arjan Blanken (tenor), het Hoofdstedelijk Kamerorkest, de pianist Gerbrand Hop en het Schager zangkoor Euphonia. De koren brachten twee primeurs ten gehore n.l. „Drang naar Schoonheid" van Jos de Klerk, dat gemakkelijk in het gehoor ligt en „Torenmuziek voor een zame harten" van Hans P. Keu- ning, een moderne compositie, die men eigenlijk meerdere ma len moet horen om het geheel te kunnen waarderen. Dit stuk eist veel van de pianist en zeker niet minder van de dirigent, die zijn koren volkomen in de hand had. Hier werd een schone en uitzon derlijke prestatie geleverd door de amateurzangers. De solisten waren voor het publiek geen onbekenden en zij vonden zowel voor als na de pauze de waardering, die zij ver dienden. Hun uitspraak der vreemde talen viel echter tegen. Men mag van beroepsmensen, wat dat betreft, toch wel wat beters verwachten. De goede uitvoering van de „Ode for St. Cecilia's day", door George F. Handel, vormde het hoofdstuk en was een waar dig slot van dit geslaagde con cert. De Koorvereniging Bergen heeft met deze avond bewezen recht van bestaan te hebben en zanglustigen, die van flink wer ken houden op de oefenavon den, zijn bij haar zeker op hun plaats. Mogen velen de weg tot dit koor vinden, dat op deze avond door burgemeester Dr. W. Huygens gehuldigd werd en gecomplimenteerd omdat het de moed bezat een moderne hol- landse componist te brengen en wel op zulk een wijze. Op deze avond werd de heer H. Dijs, oprichter en nog steeds trouw medewerkend lid, gehul digd, evenals enkele andere le den, die het koor reeds tiental len jaren trouw zijn. De heer A. Voorthuis, de organisator van het gehele jubileum en mevr. Schütte, op wie als secretaresse al het schrijfwerk neerkwam, ontvingen van de medeleden blijken van waardering. Ingezonden mededeling Dabyderm-zeep Deze bond hield ter ere van het 40-jarig bestaan der Koorver eniging „Bergen" haar jaarver gadering op zaterdag 7 februari, in de dancing van „De Rustende Jager". Alvorens deze vergade ring aanving, werd het bestuur met enkele leden ontvangen door de burgemeester van Ber gen, in de raadzaal van het ge meentehuis. Bij deze gelegenheid werd de Koorvereniging Bergen door hem gecomplimenteerd met het jubileumconcert, dat de vori ge avond had plaats gevonden en hetwelk bijzonder in de smaak was gevallen. De voorzitter van de Bond, de heer C. Overbeek was we géns ziekte afwezig en werd vervangen door de heer L. van Kuyk. Nadat de heer A. Voort huis de samengestroomde vere nigingen in Bergen welkom had geheten werd aan de afwezige voorzitter een mand met fruit gezonden, als blijk van medele ven. De hoofdbestuurder, de heèr F. W. Unlandt, bleek 14 okt. 25 jaar als zodanig werk zaam te zijn geweest, eerst 8 jaar als penningmeester daarna 16 jaar als bibliothecaris. In deze laatste functie werd hij opge volgd door de heer Th. H. Tuk ker, en deze heeft, nadat hij in 1957 de bibliotheek naar Hil versum heeft doen verhuizen, veel werk verzet alvorens alle muziek in 1400 netjes geëtiket teerde dozen opgeborgen was. Uit alles valt op te merken, dat vele koren hun repertoire aan het vernieuwen zijn. Jammer ge noeg lijden verschillende vereni gingen aan het euvel de aange vraagde muziek te lang in de kast te laten staan. Dat kost hen nodeloos geld, terwijl andere koren er op wachten. De bibli otheek is votor de Bond van on schatbare waarde en de vereni gingen werden dan ook ver zocht de muzjek niet te ver waarlozen en niet geheel be krast weer in te leveren. Er is nl. muziek bij die niet meer te koop is. Enkele verenigingen wensten dat een schrijven aan de uitgevers werd gericht met het verzoek de grote werken voldoende te becijferen en dui delijk aan te geven: de tijdsduur, solisten en instrumenten. De Bond zelf heeft al besloten de orkestmuziek, die in de biblio theek aanwezig is, door een be voegd vakman te laten bewer ken. Verder waren de voornaamste punten van deze jaarvergade ring het besluit om op Hemel vaartsdag of daaromtrent, een Nationaal Koorfestival te houden. Gezien het tekort, hetwelk dit festival vorig jaar opleverde, zal er alleen in Hilversum een voor ronde gehouden worden niet zoals vorig jaar in vier plaatsen. Mochten er te weinig inschrijvingen zijn, dan gaat het feest niet door. Zo werd ook het hoofdbestuur gemachtigd de no dige stappen te doen voor het Internationaal Koorfestival in 1960. Nederland heeft het plan in dat jaar een Europa-week te houden en de Bond heeft reeds met de werkcommissie voor deze Europa-week contact gezocht, maar voor men verder veel kan doen moet men eerst zeker zijn van de steun der gemeenten en van het rijk. Wel zijn er reeds contacten gelegd met buitenland se koren. De uitwerking der plannen eist ongeveer één jaar en veel is natuurlijk afhankelijk van de internationale toestand. De afd. Aalsmeer zou graag zien, dat voor dit festival de aan 2000 mensen plaats bieden de zaal aldaar in aanmerking kwam. Een voorstel dat grote bijval vond. Het contract met Buma loopt op 31 dec. 1959 af. Nu heeft Buma bij de Federatie van Ned. Zangersbonden, waarbij 7 grote bonden zijn aangesloten, een voorstel ingediend, dat neer komt op een betaling van 0,50 per lid voor de Buma-rechten, plus per feestavond 6,— ver hoogd met 4 van de omzet. Na een onderhoud met Buma heeft het Federatiebestuur, dat niet afwijzend staat tegenover een redelijke verhoging, een te genvoorstel gedaan, dat bij Buma geen gunstig onthaal heeft ge vonden, al bleek zij wel bereid wat minder te eisen. Wordt tussen deze beiden geen over eenstemming bereikt, dan zal elk koor zijn zaakje met de Buma moeten regelen net als vóór 1940. Besloten werd dat de volgen de jaarvergadering zou worden gehouden te Utrecht. Na een woord van dank te hebben ge- sproken tot de ontvangende Xoorvereniging Bergen en aan de pleegouders in deze gemeen te, die voor huisvesting der le den, die de receptie en het ju bileum concert hadden bijge woond, zorgden, sloot de heer van Kuyk deze geanimeerde ver gadering. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Dit jaar was het op vrijdag 13 februari de dertigste maal, dat in ons land aan de Vrou wen-Wereldgebedsdag werd deelgenomen. De liturgie voor dit jaar was door negen Egyp tische vrouwen samengesteld en had tot onderwerp: Heer, ik ge loof. Voor dit werk werd ge bruik gemaakt van gebeden en liturgiën uit de oude Christelijke kerk. Het (bevatte o.a. de ge loofsbelijdenis van Nicea, delen uit een lied van Clemens van Alexandriën, een Koptisch mor gengebed en een gedeelte van een liturgie van een der Kerk vaders. Behalve de vrouwen in Nederland hebben millioenen vrouwen uit 144 landen aan deze gebedsdag deelgenomen. Zaterdag 21 februari a.s. opent de schilder Eugène Brands uit Amsterdam om 4 uur in de Kunstzaal van de Rustende Jager zijn tentoonstelling van schilder en tekenwerk, opgeluisterd door grammofoonmuziek. Deze kunstenaar heeft in het begin van dit winterseizoen een avond gegeven over exotische volksmuziek. Omdat toen slechts enkele kanten van dit uitgebrei de gebied konden worden ten ge hore gebracht, en door velen de wens werd geuit een dergelijke avond te herhalen, zal men des avonds in de KUNSTZAAL ge legenheid hebben andere facetten van de exotische muziek te be luisteren, toegelicht door de kun- wordt met ingang van 23 februari a.s. verplaatst van Breelaan 14 naar Ongewijzigd blijven; Postadres. Postbus 10: Postgiro, 61693; Telefoon 02208-2080; Huisadres, Emmalaan 3 (tel. 2172) In verband met de verhuizing is het kantoor zaterdag 21 februari a.s. gesloten stenaar. Vanaf de meest primi tieve muziek ter wereld, de stam- gezangen en -dansen van de Australische inboorlingen uit Arnhem Land, tot en met de 4000 jaar oude klassieke muziek uit India. Het programma omvat o.m.: „La Forêt vierge" (een micro foon werd opgehangen in het Amazone woud en registreerde het kosmisch geweld van een bo ven de jungle losbarstend on weer, gepaard aan hevige slag regens. Het woud weerkaatst duizendvoudig de kreten van de opgeschrikte fauna). Koppensnellersmuziek uit Cen traal Borneo. Bespeling van de heilige trommen door de Yoruba negers (Nigeria). Worksongs van de tot dwang arbeid veroordeelde negers uit Mississippi. Enkele opnamen uit Roemenië, o.a. de virtuoze solo van een zigeuner, wiens instru ment bestaat uit de schub van een karper. Exclusieve opnamen, ge maakt in Sainte Maries de la Mer in 1956, tijdens 't jaarlijks weer kerende festival der zigeuners. En tenslotte religieuze en klassieke muziek uit India. Men zie de advertentie in dit blad. In de stampvolle schouwburg zaal van De Rustende Jager konden de leden, donateurs en jeugdleden van het K.C.B. ook dit jaar weer een onvergetelijke muziëkavond beleven. Bergen is wel bevoorrecht dat de eminente kunstenaar Henkemans, die tot zijn burgers behoort, hier in de laatste jaren elk seizoen een con cert gaf voor het K.C.B. Over de kwaliteiten van zijn spel achten wij ons niet bevoegd te oordelen. Honderden met ops hebben op deze avond van zijn meesterlijk spel genoten; dat bleek wel uit de ovatie, die hem reeds voor de pauze werd ge bracht, terwijl hem aan het slot nogmaals een geestdriftig ap plaus ten deel viel. Het is een voorrecht zulk een groot kunstenaar te mogen zijn, evenals het een voorrecht is zijn spel te mogen beluisteren. Op zaterdag 28 februari a.s. zal het befaamde Marionetten theater van Bert Brugman op voeren R i g o 1 e 11 o, een opera in drie bedrijven van Giuseppe Verdi. Onder de medewerkers vin den we de sopraan Maria Cal- las, terwijl het beroemde orkest van het Scala Theater van Mi laan onder leiding staat van de bekende dirigent Tullio Serafin. .Bert Brugman is erin geslaagd een geheel nieuw bewegingssys teem voor zijn poppen te ontwik kelen, waardoor men de illusie krijgt met levende wezens te doen te hebben. Voor nadere gegevens zie men de advertentie in dit nummer. Mogen wij u ook alvast at tent maken op de slotavond van de Kennemer Jeugdgroep, die plaats vindt in de schouwburg zaal en waar opgevoerd zal wor den een musical onder leiding van W. van Kampen. Balletten onder leiding van mevrouw Sto ker-Van Weeme, (bekend van het Ballet der Lage Landen) zijn een onderdeel van dit muziek spel. □□□□□ODI3DDI3 □□□□OU van 21 febr. t/m 28 febr. 1959 Zaterdag, 21 febr. Bijeenkomst leden van de ge heelonthoudersveren. „Huize Duinwijk" te Groet 8 uur. Klaverjastoernooi, uitg. van pl. wandelsportver. café Groothoff, 8 uur. Klaverjasdrive, café Duin, 8 uur Maandag, 23 febr. Film, uitg. van 't „Ned. Rode Kruis" zaal Atsma, om 4 uur voor de kinderen, om 8 uur voor de anderen. Zaterdag, 28 febr. Klaverjasdrive, uitg. van „De Vriendschap" zaal Swaan, 8 u. Raaanoaa'JciratinoQonoaunuoc GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Züfa plee( Telefoon 2778 In de gemeente Bergen is on langs opgericht de Centrale Commissie voor Bejaardenzorg. In deze commissie werken sa men de drie organisaties, die in Bergen activiteit ontplooien op het terrein van de bejaardenzorg, t.w. de Stichting Bejaardenzorg „Elkshove", het Comité Ouden van Dagen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. De commissie stelt zich ten doel na te gaan of en zo ja in hoeverre de zorg voor de be jaarden in Bergen uitbreiding behoeft. In verband hiermede heeft de commissie gemeend -in over leg met het gemeentebestuur zich te moeten oriënteren met berekking tot de wensen welke in de groep ingezetenen van 66 jaar en ouder in onze gemeente bestaan betreffende huisvesting, verzorging en vrije tijdsbeste ding. Wanneer een inzicht in de be staande behoeften en wensen wordt verkregen zal worden na gegaan in hoeverre hierin kan worden voorzien, terwijl tevens zonodig een advies hieromtrent, dat op feitelijke gegevens berust, aan het gemeentebestuur zal kunnen worden uitgebracht. De commissie stelt zich voor ter verkrijging van die gegevens van 23 februari 1 april a.s. een onderzoek in te stellen waar voor de belangeloze medewer king van een aantal dames en heren is verkregen. De commissie verricht het on derzoek in nauwe samenwerking met de Stichting Noordholland voor (Maatschappelijk Werk te Haarlem, welk orgaan reeds in meerdere gemeenten een soort gelijk onderzoek heeft ingesteld. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 22 febr. Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 22 febr. Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1