•t 99 Dr. W. Huygens 12'/2 jaar burgemeester KAMPER 3 ra OokSpierpijn A „De Goede Week" Agenda Nieuwe Bejaardensociëteit Oranje Hotel gesprekken De deur op een kier Vrouwenbond NVV W ereld-Federalisten beweging in Nederland SCH00RLSE GEMEENSCHAP GERRITSEN mrmr^WVfrw VRIJDAG 27 FEBR. 1959 36e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De 16e februari was het twaalf en een half jaar geleden dat Dr. W.Huygens zijn ambt als burge meester van Bergen aanvaardde. Bij Kon. Besluit No. 17, van 25 juli 1946, was deze benoeming bekend gemaakt met ingang van 16 augustus 1946 en op die da tum arriveerde de nieuw benoem de ambtsdrager in de gemeente om zijn taak te aanvaarden. Ber gen was toen niet wat het nu is. Het telde toen 7800 inwoners, thans heeft het de tienduizend reeds overschreden en wanneer de bevolkingsaanwas in de ko mende jaren in dezelfde mate voortschrijdt dan zullen er velen zijn die het ogenblik beleven, waarop het aantal de 15.000 heeft bereikt. In 1946 leek dit echter een verre toekomstmuziek. Bergen- Binnen had wel van de oorlog geleden, doch Bergen aan Zee was sterk gehavend en wel was er een Bureau Wederopbouw, waardoor Prof. Wieger Bruin en Ir. C. A. de Vassy de gemeente Alkmaar en nog twintig andere gemeenten met huisjes, gebouwd in de Delftse stijl, poogden ge lukkig te maken, doch burgemees ter Huygens zag maar al te goed in, dat door dit soort bouw voor Bergen te accepteren de unieke waarde van de gemeente Bergen onherstelbare schade zou leiden, weshalve hij het geraden vond de eigentijdse stijl als bouwstijl voor de gemeente te gaan be zigen. Dat werd lang niet door ieder een begrepen. Velen meenden dat men beter bij het verleden te rade kon gaan, dan het moder ne te aanvaarden, doch evenmin als men thans gekleed gaat vol gens de mode van honderd jaar geleden, kan men thans wonen in een huis gebouwd in een stijl die een eeuw geleden gebruike lijk was. Daarenboven bezit men in Bergen bouwmeesters genoeg, die een eigen stijl bezitten en het is niet meer dan billijk dat men van de gaven dezer kunstenaars ten bate van de Bergense ge meenschap profiteert. De kreet „Bergen moet Bergen blijven" be tekent dan ook niets anders dan dat het zijn uniek karakter in de gehele kop van Noordholland moet blijven behouden. Dat het landschap daarbij een factor van betekenis kan zijn, is wel ten dele waar, doch men dient te beden ken, dat zoals de ambtenaren der P.W.N. dat op hun gekleur de dia's laten zien, het landschap grotendeels een schepping van de mens zelve is. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" In het uitbreidingsplan verrij zen thans huizen in moderne stijl, terwijl ook aan de tuinaanleg de nodige aandacht wordt gewijd. Zo gaat Bergen een periode van bloei tegemoet, die andere ge meenten het zullen benijden. Een ander probleem waarmede Dr. Huygens te maken kreeg was het bijna geheel verdwijnen der gemeentelijke autonomie. Men hoort die term nog wel eens in de raad aanheffen, doch de tijd is voorbij dat de ene gemeen te met een beroep op die hoog geprezen autonomie de andere de voet dwars kon zetten. Een ge meente, t zij groot of klein, is niet meer dan een deel van een groter geheel en wanneer één van die onderdelen verkeerd wil of schade lijdt, dan slaat dit op het grote geheel terug en het totaal gaat achteruit. Om dat te verhinderen heeft men het Plano logisch bureau ingesteld en het is opnieuw Dr. Huygens, die als initiatiefnemer voor de streekbe- bouwing is opgetreden door de stichting ener contactcommissie, waarvoor hij eerst de burge meesters persoonlijk heeft be zocht, daarna de colleges van B. W. en vervolgens de ge meenteraden. Hij trad eerst op als contact-voorzitter, doch nadat Alkmaar, dat eerst laat toetrad, was toegetreden, heeft hij de voorzittersplaats aan zijn Alk- maarse collega aangeboden. En dit tekent de burgemeester van Bergen met een enkele forse streek: Deze magistraat zoekt zichzelve niet, noch eigen eer en glorie, maar hij is een werker, die maar één doel kent, nl. de gemeente Bergen vooruit te bren gen. Daartoe werkt hij en maakt hij plannen om als de zaak een maal loopt en marcheert zijn plaats af te staan aan iemand die hij er beter voor geschikt acht, ten einde des te zekerder het gestelde doel te kunnen berei ken. Voor ons werk komen wij een enkele maal wel eens met de burgemeester van Bergen in per soonlijk contact. En dan worden we steeds door twee dingen ge troffen: de burgemeester is een werker en daarnaast is hij iemand die uitsekend op de hoogte is van zijn onderwerp. Wie een rapport of memorie leest door de burgemeester opgesteld, krijgt de gehele zaak voorgesteld met al het voor en tegen en alle pro blemen daaraan verbonden om ten slotte met de oplossing der moeilijkheden in kennis te komen. En men eindigt met bewondering voor de kennis en de redeneer- kracht van deze magistraat. Wii wensen burgemeester Huygens van harte een goede ge zondheid toe en een lang leven, opdat Bergen nog vele gunstige resultaten van zijn kennis en van zijn werkkracht moge ondervin den. Een vrij groot gezelschap van dames en heren uit verschillen de groepen onzer samenleving was vrijdagavond 20 februari bijeen gekomen in de grote zaal van het St. Jansgebouw om de officiële opening der nieuwe be jaardensociëteit mede te maken. Van het gemeentebestuur merk ten wij op: de burgemeester Dr. W. Huygens, vergezeld van zijn echtgenote, oud-wethouder P. J. Borst, wethouder C. W. Ellis, benevens de raadsleden mevr. Mr. E. Broekman-Vriesman, J. J. Wittebrood en A. A. Tros; verder pastoor van Beers, dokter A. H. van Gelder, J. C. Reyn- ders, H. K. Finkensieper, L. Stolk, voorzitter van de stichting Het Dorpshuis, de heer en mevrouw Schalkwijk van de N.H.A.D.O., de wijkzusters J. Dingemanse en C. de Grauw, verschillende helpsters bij de tochten der ouden van dagen. Vertegenwoordigd waren ver der de U.V.V., Plattelandsvrou wen, R.K. Vrouwengilde, Vrij zinnig Herv. Vrouwen Ver., Ber gens Harmonie, Koorver. Bergen, Oranjeveren., Winkeliersveren., K.A.B., en het kerkbestuur van de R.K. Gemeente. Dokter Poot was er ook, doch zoals hij ons uitdrukkelijk verklaarde, niet als gemeente-arts noch als medicus, eenvoudig als mens dus. Aan de bestuurstafel had het comité Ouden van Dagen plaats geno men, welks voorzitter, de heer A. A. Tros, de aanwezigen welkom heette, om voort te gaan met de mededeling dat de sociëteit der bejaarden in 1948 was opgericht; dat men plannen had gekoesterd de boerderij van Van Wonderen aan de Karei de Grotelaan aan te kopen en deze als bejaarden sociëteit in te richten, doch dit was afgesprongen en zo was men genoopt naar een andere behui zing uit te zien. Ten slotte was het oog gevallen op de achter zaal van St, Jan, die met mede werking van het Kerkbestuur voor dit doel kon worden verkre gen, terwijl met de vereende krachten van de aannemer J. Kroon en diens uitvoerder de heer J. J. Wittebrood, daarin bijgestaan door de heren Wey- ers, Finkensieper en Peperkamp, hier het geheel der inrichting in orde is gebracht, waarbij alle arbeid gratis werd verricht. Nieuwe tafels en stoelen zijn aangekocht door het Comité Ouden van Dagen. Zo is een modern aandoend interieur ver kregen, dat aan de huidige smaak beantwoordt. De sociëteit is toe gankelijk voor alle Bergenaren boven de 65 jaar, zonder onder scheid van religie, rang of stand. Daarna bood de heer Tros de burgemeester de sleutel aan en verzocht hem de sociëteit te wil len openen. Alvorens daartoe over te gaan sprak de burge meester een kort woord: Het werk dat hier is tot stand gekomen kan een nuttig werk ge noemd worden, al ging de weg daarheen niet over rozen. De moeite en de inspanning om dit alles in orde te brengen werden niet ten volle gewaardeerd, want niet alleen heel oude mensen stel len hoge eisen maar ook jonge. Hier is echter een frisse omge ving voor bejaarden geschapen. Dank behoort gebracht te wor den aan het kerkbestuur der R.K. kerk voor de medewerking, ver leend om een deel van het St. Jansgebouw beschikbaar te stel len voor de nieuwe sociëteit. Deze nieuwe sociëteit biedt mo gelijkheden tot groei en bloei, daar zij een bewijs oplevert voor het opruimen der schotjesgeest, die alles in hokjes wil houden. De samenwerking waarvan het ontstaan dezer sociëteit een ge volg is, zal zich verder voortzet ten. De Centrale Commissie voor Bejaardenzorg, waarin de Stich ting Bejaardenzorg Elkshove, het Comité Ouden van Dagen en de U.V.V, verenigd zijn, houdt in overleg met het gemeentebestuur, thans een enquête in hoeverre de zorg betreffende huisvesting, ver zorging en vrijetijdsbesteding voor de bejaarden in Bergen uit breiding behoeft. Een deel der bejaarden wenst in het Dorpshuis te blijven, omdat zij daaraan ge hecht zijn. Zo heeft Bergen dan nu twee sociëteiten voor bejaar den. Vervolgens begaf de burge meester zich naar het nieuwe zaaltje, dat hij na opening bin nentrad, gevolgd door alle aan wezigen, zodat ieder zich van het interieur op de hoogte kon stel len. Verschillende giften en ga ven voor de sociëteit waren bin nengekomen, o.a. een groot bloemstuk van de N.H.A.D.O. en een grote vierkante taart van de Bond van Plattelandsvrouwen, naast vele andere dingen die daar te bewonderen waren. v Zaterdagmiddag d.a.v. werd de sociëteit op feestelijke wijze voor de bejaarden opengesteld. Maandagavond 16 februari werd in het Oranje-Hotel weder om een dezer gesprekken gehou den onder leiding van pater Geerlings. Ditmaal werd gehan deld over De Biecht, een onderwerp waarover in talrijke niet-Katholieke kringen heel wat misvattingen blijken te bestaan. Pater Geerlings ging nu eens dieper op dit onderwerp in en bewees bij de nabespreking, dat ook de biecht door bijbelteksten gesteund wordt, zodat hierbij het geweten, het berouw en het be sluit om de verkeerde daden niet te herhalen een gewichtig woord medespreken, terwijl hij voor zijn bewijsvoering zich op teksten uit de Evangeliën beriep, een han delwijze, die door onderlegde protestanten wel op prijs werd gesteld, omdat deze opvattingen hierdoor een „schriftuurlijk" ka rakter verkrijgen, WEGENS VERBOUWING Televisietoestellen Pater Henri de Greeve, door zijn vorig optreden in Bergen en vroeger voor de radio, geen on bekende meer voor zijn toehoor ders, hield maandagavond 16 februari een voordracht: „De deur op een kier". Degenen voor wie het leven elke dag bestaat uit: werken, eten en slapen, voor hen is het leven eindeloos saai, eentonig en grauw. Als het wer ken alleen maar heel nauw sa menhangt met geld verdienen, dan komt men vast te zitten aan het slijk der aarde. Daartegen over staan de heilige mis en de communie. Maar evenmin als men steeds maar kan werken, kan men ook niet de hele dag bidden. Tussen deze twee uiter sten is een plaats te vinden, waar de mens zichzelf kan zijn. Dit is de wereld van het be leven der schoonheid. Op deze avond werd door muziek, het zien van de prachtige litho „Sonja" van Aart van Dobbenburgh en het luisteren naar gedichten, een poging gedaan, de hoorders toe gang te verschaffen tot deze we reld van schoonheid en hen het besef bij te brengen, dat als men bij alles vraagt: ..Wat vang ik er voor?" het leven wordt ont hoofd. Dinsdagavond 17 februari hield de Vrouwenbond N.V.V. haar maandelijkse bijeenkomst in Het Dorphuis. Er werden door mevr. Peeters uit Oudorp enige alleraardigste film-strips ver toond. De eerste gaf een duide lijk beeld van het werk van de P.T.T. en gaf praktische aanwij zingen hoe het publiek de P.T.T. kan helpen het werk vlot te laten verlopen, door zich aan bepaalde regels te houden, b.v. op een brief of briefkaart de postzegel rechts boven aan te plakken. In het adres dient men de plaats van bestemming te onderstrepen. Naam en adres van de afzender links in de hoek onderaan. De P.T.T. werkt vlot; alle brieven, die voor de laatste buslichting 's avonds gepost worden, worden door heel Nederland de volgende ochtend reeds bezorgd. Slechts daar waar de verbindingen moei lijk zijn, kan de post pas met de middagbestelling worden meege geven. Nog sneller gaan natuur lijk de telegrammen. De telefoon is voor lokale en interlokale gesprekken praktisch geheel automatisch, maar voor internationale gesprekken heeft men nog de hulp van een tele foniste nodig. Tussen Nederland, Engeland, Ierland en de Vere nigde Staten van Amerika liggen dikke telefoonkabels op de zee bodem. De P.T.T. heeft voor aanleg en onderhoud van haar telefoonkabels een eigen kabel schip „De Poolster", dat modern geoutilleerd is. Via het kuststation Schevenin- gen is radio-telefonische verbin ding met schepen op zee moge lijk. Per mobilofoon is men in staat met rijdende auto's te tele foneren. Verscheidene taxii-on- dernemingen maken daar al ge bruik van. De strip „Handen in-één" gaf een aardig beeld van samenwer king met Amerika en de strip „Presidenten van de Ver. Staten" maakte het mogelijk Amerika's meest op de voorgrond tredende presidenten te zien. „Het verkeer in de V.S." gaf 'n kort overzicht van de daarginds eerst gebouwde auto, die maximaal 15 km per uur haalde. In 1909 presteerde het Fordje „Tin Lizzy" het in 22 dagen van de oostkust naar de westkust te rijden. Na 17 jaar werden er 10.000 Fordjes per dag gemaakt. Thans bezit van elke drie Amerikanen er één 'n auto. De strip liet fantastisch mooie auto-wegen zien, naast bruggen, tunnels, parkeer-gara- ges met verscheidene verdiepin gen en een busstation van 5000 bussen midden in New York. Op het dak stonden 500 bussen. De wegen naar boven, ver boven de straten der stad, worden bij vorst van onder verwarmd. Zou dat ook niet iets voor ons zijn? De Bergerweg b.v. in de bocht bij Pesie, van onder het wegdek te verwarmen? De afd. Bergen van deze be weging heeft woensdagavond 18 februari een bijeenkomst in de kleine zaal van „De Rustende Jager" belegd. De voorzitster van deze afd. Bergen, mevr. H. Meijers-Keh- rer, opende de avond met de volgende inleiding: Namens de afd. Bergen van de Wereldfederalisten Beweging Nederland heet ik U allen har telijk welkom op deze avond: in het bijzonder de spreker van deze avond, Pater Jelsma, die een groot deel van zijn geestkracht geeft om ons Nederlanders het A.B.C. van de vrede te leren begrijpen. Het spijt ons dat burgemeester Huygens niet in ons midden is, niet alleen omdat hij onze ge meente vertegenwoordigt, maar ook omdat hij een overtuigd Europa-federalist is, waardoor hij blijk geeft een goed hart te dragen voor ons dorp, ook voor ons land,- maar toch begrijpt dat het voor eigen voordeel nodig is zich open te stellen voor de vol ken om ons heen. Vele wereld federalisten zijn tevens Europa federalisten. Deze menen dat men van een federaal Europa tot een Wereld rechtsorde zal moeten overgaan. Het andere deel der wereld federalisten ziet hoe de moderne techniek oorzaak is dat alle vol ken over de gehele wereld door radio, televisie en vliegdiensten dagelijks in contact met elkander staan, waardoor enorme verwik kelingen ontstaan, die niet op- ge lost kunnen worden door een federaal Europa, doch alleen door een wereldrechtsorde met een iWereldpolitiemacht en de wa- penfabricatie onder beheer van die orde. De moderne techniek heeft niet alleen de contacten der volken onderling dicht bij elkaar gebracht, doch daar ook een enorme breuk doen ontstaan door de angst voor de allesver nietigende kernwapens. Wanneer een moderne bom neerkomt op Noorwegen, worden wij daardoor verminkt, geïnfecteerd, tot in het nageslacht. Daarom is de eerste eis der wereldfederalisten ontwa pening onder een wereldrechts orde, met een wereldpolitie-corps, zoals wij dat nationaal ook heb ben. Het is geen wonder dat 3 miljoen Japanners lid van de Wereldfederalisten beweging zijn. Dit volk is na de bom op Hiroshima volledig in zijn levens houding veranderd. Vóór deze debacle was hun hoogste eer te sterven in de strijd voor het Va derland, nu spannen zij zich in om zo snel mogelijk tot wereld wijde ontwapening te komen. Moeten de wereldburgers buiten Japan in eigen omgeving eerst een dergelijke bom-explosie in eigen land krijgen alvorens te begrijpen dat zij de ontwapening Oranje Hotel Gesprekken □□□aanaDDDanaaDDaaaaDDDa 28 feb. t/m 7 maart 1959 Zaterdag, 29 febr. Klaverjasdrive, uitg. van het fanf. corps „De Vriendschap" cafe Swaan, 8 uur. Zondag, 1 maart finale klaver jastoernooi, uitg. van de pl. wandelsportver., cafe Klop, 2 uur. Maandag, 2 maart Causerie over de Mattheus pas sion door de heer C. Jonker, uitg. de Ned. Herv. Vrouwen groep, Consistoriekamer, 7.45 u. Vrijdag, 6 maart Lezing door Lode van Gent, uitg. van „Algemeen Welzijn" zaal Timmerman, 7.45 uur. Zaterdag 7 maart Grote klaverjasdrive, in café Beeldman, aanvang 8 uur. aaaaDOQD'jGDtnnaanoaaaaac ZILVER moeten eisen? Prof. Clark te NewYork die met Prof. Sohn 5 jaar lang een studie gemaakt heeft over de wijze waarop even tueel een Wereldrechtsorde ge vormd zou kunnen worden, heeft eens aan Einstein gevraagd hoe het komt dat, terwijl de mens door de wetenschap zover is ge komen, dat hij de geheimen van het atoom oploste, hij niet in staat is door die wetenschap de mensheid te verdedigen tegen al gehele vernietiging. Einstein antwoordde: „O, dat is heel eenvoudig; politiek is moeilijker dan natuurkunde". En waarom is politiek moei lijker dan natuurkunde?, omdat een wetenschapsmens, zelfs wan neer hij tegenover politieke vraagstukken behoudend is, in z'n werk steeds vooruit ziet, steeds zich openzet voor nieuwe er varingen, terwijl een politiek vooruitziend mens niets van zijn idealen kan realiseren, zolang niet de meerderheid van de be volking en in dit geval de we reldbevolking achter hem staat. En de meerderheid van de be volking is altijd behoudend en kan pas iets nieuws wensen, wanneer hij door een schok de realiteit gaat begrijpen. Moeten wij wereldburgers, uitgezonderd Japan eerst door een bom, die 15 maal meer kracht heeft dan de Hiroshimabom wakker geroepen worden, voordat wij ontwapening onder een wereldrechtsorde wen sen? Ik hoop dat Pater Jelsma door zijn lezing over het A.B.C. van de Vrede, die wens vroeger in U wakker roept. Alleen door medewerking van ieder uwer persoonlijk zullen we tot die Vrede kunnen komen, waaronder alle volken samen zullen kunnen leven, werken en spelen. Pater S. Jelsma, M.S.C. sprak over: „Het A.B.C. van oorlog en vrede". Dit vraagstuk moet ge plaatst worden in een persoonlijk ZONDAGSDIENST ARTSEN UeelMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker. Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen enkele nieuwe overjarige te koop tegen SPECIALE PRIJS Technisch bureau Gediplomeerd monteur Laat 205 Alkmaar Telefoon 6569-6731 Naast nieuwbouw C. 6 A. Ingezonden mededeling en rheumatische pijnen wrjjft U weg met MAANDAG 9 MAART over Aanvang 8 uur - Toegang vrij BERGEN 1 maart Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 1 maart Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1