ft ff Rundveefokvereniging „De Duinstreek - Noord KAMPER RANG alleen RANG als er RANG staat Stalionsreslauranl Rijsttafel BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Apettda mrmr Concert K, C B, Berger Kunstkring GERRITSEN VRIJDAG 6 MAART 1959 36e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Originele Indische per couveri f 3.50 Televisietoestellen Gasfornuizen □□□□□□□□□□□□□□□□□aaoDDoa SCH00RLSE GEMEENSCHAP EEN EIGEN ZAAK BEGINNEN KLOKKEN lüetkttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f" 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. In opgewekte stemming kwa men de leden der Rundveefok vereniging „De Duinstreek-Nrd." op donderdag 19 februari ter Al gemene Vergadering bijeen in de zaal Nieuwendijk te Bergen. En daartoe bestonden dan ook wel redenen. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden werd er in het afgelopen jaar vooruitgang geboekt wat betreft het vetgehalte der melk, dat met een gemiddelde van 20 gram per dag was gestegen, waardoor deze vereniging in de ranglijst der 61 fokverenigingen in onze provincie van de 32e plaats naar de 28e plaats was gestegen. Een voor uitgang alzo van vier plaatsen en dat in één jaar! Verder was er de mededeling, dat tengevolge van het toepassen van een nieuwe vinding bij het vaststellen van het eiwitonder- zoek der melk, van de aanschaf ener nieuwe koelkast, welke met het oog op het bewaren der melk- monsters diende te worden aan gekocht, thans kon worden afge zien. De voorzitter, de heer N. Kaag, heette de aanwezigen wel kom, in 't bizonder de heer Bij man van de Zusterver. Zuid, de heer Van den Broek van de K.I. Ver, en het oud-lid, de heer Mo lenaar, die altijd een trouwe be zoeker is. Van de Bond is tot onze spijt niemand aanwezig, door een vergadering in het Landbouwhuis in Alkmaar, waar zijn aanwezigheid wordt vereist. Hij gaf verder een overzicht van de feiten en verschijnselen in de veehouderswereld om te beslui ten met de opmerking: Een kost prijsverlaging is noodzakelijk: een doelmatige controle op de pro ductie is nodig. We hadden een vrij aardige afzet van fokvee aan 't buitenland, doch zij die met abortusgevallen zitten, hebben daardoor echter nadeel. De za ken der Ver. hadden in het afge lopen jaar een rustig verloop. Het personeel was dikwerf overbe last. De stamboekkeuringen vra gen een extra inspanning, doch de controleurs zien niet tegen overuren op. Vervolgens werden de notu len der vorige vergadering door de secretaris, de heer Jn v. d. Oort, voorgelezen, die om hun heldere weergave van het op de ze vergadering verhandelde een krachtig applaus aan de toehoor ders ontlokten. Daar niemand op- of aanmerkingen had, betuigde de voorzitter aan de secretaris dank voor zijn voortreffelijk werk. Hij deelde daarna mede, dat de vereenvoudigde methode van eiwitbepaling der melk in de loop des jaars is ingevoerd. De toepassing daarvan maakt de aankoop van een koelkast niet meer nodig. De netto-kosten der monsters zullen 0,40 per stuk Alkmaar Tel. 4286 Iedere dag bereid door Indische Kokki (10 gerechten) bedragen; 25 onzer leden doen reeds aan dit onderzoek mede. Dit gaat de goede kant uit. t Be stuur heeft de kosten der 3- en 4-week^ controle eens onder de loupe genomen en voorlopig vast gesteld op 20,tot 25,voor de 3-weekse en 50,.tot 75,. voor de 4-weekse controle. Deze cijfers, zijn wat de laatste betreft slechts provisoir. In 1964 zal de 4-weekse controle niet meer wor den erkend. Dan gelden alleen nog de 2- en 3-weekse controle. Het kalverenboekje is vervallen. Daarvoor zijn losse schetsen in de plaats gekomen. Zulks moet een vereenvoudiging betekenen, maar het zal met tegenzin ge paard gaan. Men doet het beste deze schetsen in een opberg- rnapje op te bergen, 't Boekje was veel gemakkelijker. Controleur Brouwer merkte op: Deze regeling is ons eigenlijk op gedrongen. De schetsen in map jes dienen alleen voor de gezond heidsdienst. Het geeft kans op verwarring. Straks zal men de le den moeten verzoeken: Bindt het kalf een touwtje om de nek met een herkenningsteken daar aan. Van boven handhaaft men dit sy steem: Wij zijn thans onbezol digd ambtenaar van de gezond heidsdienst geworden. De heer Jn v. d. Oort zegt dat het kalverboekje bij de fokkers zeer gewaardeerd wordt. Er is geen bezwaar om privé een kal verboekje te houden. Is er vraag naar zo'n nieuw boekje dan wordt er wel weer een oplage van gedrukt. Controleur Brou wer merkte op, dat de nieuwe methode niet bepaald eenvoudig is. Men maakt gebruik van bij zonder papier, dat met een be paald potlood moet worden be schreven. De vingers mogen niet te stevig op het papier drukken en de schrijvende hand dient op een dik stuk vloeipapier als on derlegger te rusten. Het ingevul de formulier wordt dan machi naal verveelvoudigd. Het werk van de stamboekhouder is thans verviervoudigd vergeleken met enige jaren geleden. De heer Blankendaal zegt, dat deze methode van schetsen in sa menwerking met de Provinciale Melkcontröledienst is ontworpen. Deze schetsen zijn niet na te bootsen. Op een vraag van een der le den: Wat denkt het bestuur over het eiwitgehalte? antwoordde de voorzitter: per 1 mei beginnen de fabrieken reeds naar het eiwitge halte uit te betalen. Het lidmaat schap is vrij en zoals wij reeds eerder betoogden, een ieder moet daarin worden vrijgelaten. Men kan elk ogenblik nog toetreden. De monsters worden in Alkmaar onderzocht door de Provinciale Melkcontröledienst. Als voorkeuringsdatum der stieren te Bakkum en te Schoorl werd één april vastgesteld, ter wijl de centrale keuring in Alk maar op 24 april zal worden ge houden. WEGENS VERBOUWING enkele nieuwe overjarige te koop tegen SPECIALE PRIJS Technisch bureau Gediplomeerd monteur Laat 205 Alkmaar Telefoon 6569-6731 Naast nieuwbouw C. A. Daarna bracht de controleur- stamboekhouder het jaarverslag uit. Voor dit keurig en door wrocht stuk werk, dat van cjrote vakkennis getuigde, oogstte hij aan het einde dan ook een warm applaus. Uit dit verslag stippen we het volgende aan: het ledental be draagt thans 140-leden met 141 bedrijven. De samenstelling van het bestuur bleef onveranderd. Van deze 141 bedrijven waren er 113 aangesloten bij een K.I. Ver eniging, terwijl 28 vasthielden aan natuurlijke dekking. Vier stieren werden definitief goedgekeurd voor 't Ned. Rundvee Stamboek, terwijl drie stieren voorlopig werden goedgekeurd. Het animo voor het N.R.S. wordt ieder jaar groter. Momenteel tellen we 69 leden van het N.R.S. 1989 vol- Fa. A.J. COPPENS Zn. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 ledige melklijsten werden gefiat teerd. De gemiddelde produktie dezer 1989 lijsten was 576 gram vet per dag. Een vergelijking met 1957 tot grote tevredenheid over de behaalde resultaten. Doch controleur Brouwer is nog niet geheel voldaan. Hij acht een dag- produktie van 600 gram vet op de lichte grond mogelijk. Als van ouds bezette de heer P. Zwakman Sr. de eerste plaats; dit jaar voor de vierde maal, doch dit zal ook de laatste maal zijn want wegens opheffing van zijn bedrijf heeft de heer Zwakman als lid be dankt. Vijf bedrijven haalden dit jaar een gemiddelde dagop brengst van 700 gram vet en ho ger tegen drie bedrijven in het daaraan voorafgaande jaar; 44 bedrijven behaalden een gemid delde dagproduktie van 600 gram vet en hoger. Het aantal bedrij ven van 500 tot 600 gram vet per dag bedroeg 70, terwijl slechts 23 bedrijven beneden de 500 gram vet per dag bleven. Hierna gaf de secretaris-pen ningmeester een toelichting op de rekening van 1957, waarbij hij uitvoerig in détails trad en de ver schillende bedragen der opge noemde posten aangaf, zodat de leden een goed inzicht verkregen over de wijze waarop het geld was besteed. Het saldo van ruim 5000.- in kas, deed een der jonge leden vragen of, nu de vereniging zoveel winst had ge maakt, de kosten der twee en drieweekse controle niet konden worden verlaagd. De voorzitter antwoordde, dat de vereniging niet om het maken van winst was opgericht, maar ter verbetering van de veestappel in de eerste plaats, terwijl de secretaris-pen- meester opmerkte: De leden heb ben allen het jaarverslag in han den, hetwelk de drukker ons heeft toegestuurd, doch de rekening daarvoor hebben wij niet ontvan gen. Zo zijn er nog meer leveran ciers van goederen, die verzuim den hun rekening bij de leveran tie voegen. Wanneer deze gepresenteerd worden dienen zij betaald te worden, waarvoor dit geld dan zal dienen. Namens de financiële commissie werd verslag uitge bracht door de heer N. Vrouwe, die verklaarde dat de boeken en de kas bij de penningmeester wa ren gecontroleerd en keurig in orde bevonden. De voorzitter bracht daarop aan de financiële commissie zijn dank, terwijl de penningmeester voor zijn beleid décharge ontving. De bespreking van de beschrij vingsbrief had tot resultaat dat aan de afgevaardigden ter bonds vergadering vrij mandaat werd verleend, terwijl tot afgevaardig de werd benoemd de heer Blan kendaal. In het bestuur werd het van 8 t.e.m. 14 maart Maandag 9 maart Algemene ledenvergadering R.K. Middenstandsver., cafe Slijkerman, 8 uur Vrijdag 13 maart Open Deurdienst in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl, spreker Ds. Verstoep, van 8-9.15 uur. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, cafe Slijkerman, 8 uur Zaterdag 14 maart La-Paz klaverjasdrive, in café Beeldman, Aagtdorp. □aDtiaDaauciDDaociaEioaaDQLiz Over dit voor de middenstand zo belangrijke probleem hopen wij 'n serie van vijf artikelen te publi ceren, welke een speciale mede werker in overleg met het Bureau voor de Middenstand en het Bij zonder Waarborgfonds voor de Detailhandel voor ons blad schreef. Het eerste artikel kunt U in ons volgend nummer aantreffen. De Uitgever aftredende lid de heer C. Roskam bij acclamatie herkozen; in de fi nanciële commissie werd in plaats van de niet meer herkiesbare heer N. Vrouwe, gekozen de heer Van der Velde. De heer Van den Broek betuig de zijn dank voor de gastvrije ontvangst. Aan het jaarverslag was veel werk verricht, zodat het een duidelijk beeld van het wer ken en de behaalde resultaten der vereniging te zien gaf. De heer Bijman betuigde eveneens zijn dank voor de ontvangst en bracht de beste wensen van de ver. „De Duinstreek-Zuid" over, daar de voorzitter van Zuid, de heer Valkering, wegens ziekte niet kon verschijnen. Hij dankte (Vervolg pag. 2, le kolom) Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol In de zaal Nieuwendijk hield deze bond op dinsdagavond 24 febr. haar jaarvergadering. Het is een goed jaar geweest met de nodige aktiviteiten. Op 9 jan. 1958 hield mevr. Smit-Goeman een lezing .over Woninginrich ting; 22 jan. sprak Dr. v. d. Griend over „Het gezin in deze tijd"; in febr. werd de Bondsfilm vertoond en een film over het leven in Nieuw Zeeland; 14 maart sprak de heer de Vries van de P.W.N. over de drinkwatervoor ziening in Noordholland; 28 mrt was een demonstratie van feest schotels door mej. Jager van de gasfabriek; 22 april een zang avond van Mevr. Hiemstra in modern Noordhollands costuum; in sept. droeg Marijke Jonker voor en in Okt. vertelde de heer Feerink uit Alkmaar over de ver zorging van kamerplanten; Nov. bracht een geanimeerde praat avond o.l.v. mevr. Broekman- Vriesman; een lezing van Dr. v. d. Griend over „De misdadiger en wij" en tot besluit van het jaar vond op 23 dec. de kerstviering plaats, waarbij mevr. Nel Snel en het eigen zangkoortje medewerk ten. De Plattelandsvrouwen gingen in 1958 driemaal op reis. In febr. naar de West Friese Flora; in april en mei naar de glasfabriek te Leerdam en naar Rotterdam: er was zoveel animo, dat de reis op twee verschillende data werd gehouden, en in okt. naar de Melco-fabriek te Heiloo. Er wer den cursussen gegeven in: Veilig verkeer, handwerken, lampenkap pen maken en Engels. De mede mens werd ook niet vergeten. Er werd gebreid voor de gerepatri- eerden; Sint Nicolaas vergat de eenzamen niet, kraamvrouwen en zieken werden bezocht. De plattelandsvrouwen houden van gezellige en leerzame avon den en nu is een jaarvergadering meestal niet één der gezelligste bijeenkomsten, maar er was op deze avond wel een zeer gewaar deerde aanvulling, die tenslotte de hoofdschotel werd. De heer Piet Timmerman vertoonde prachtige dia's over Lapland, Noorwegen en Zweden; op de hem eigen manier wist hij daar boeiend bij te vertellen. Hier was iemand aan het woord, die de lan den niet alleen heeft bezocht, maar er zich mee verbonden voelt en de mensen die daar leven in hun doen en laten liefheeft en Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331Bergen waardeert. Men leeft op zo'n avond met deze mensen mee in hun leven van alle dag, dat veel harder is dan het onze, al mag men de noordelijke gebieden van Lapland zeker niet tot de achter gebleven gebieden rekenen. De natuur en de afstanden zijn er echter zo, dat het leven voor de mens er wel altijd zwaar zal blij ven. Lichamelijk in goede condi tie zijn is er wel een eerste vereis te. Reeds vele malen vertelde de heer Timmerman van deze lan den en steeds weer luistert men met aandacht en worden nieuwe perspectieven geopend. Een ver eniging, die een lezing met dia's van hem aankondigt hoeft nooit bang te zijn dat de leden thuis zullen blijven. Bob Denneboom is een Am sterdammer, die zich na de oor log heeft vrijgemaakt van alle be roepsbezigheden, om zich geheel aan de schilderkunst te kunnen wijden, welke hem van jongs af heeft aangetrokken. Hij is daar toe neergestreken in Egmond aan de Hoef, doch de herinnering aan zijn vaderstad heeft hij niet kun nen verliezen. Menig werk dat hier hangt getuigt van zijn liefde voor Amsterdam en hij is er in geslaagd de sfeer van de hoofd stad in verschillende van deze werken vast te leggen. Daarbij is hij een vriend van op de hoogte te vertoeven. Zijn daken-stukken zijn opmerkelijk en ook voortref felijk van sfeer. Van een onlangs gemaakte reis naar Oostenrijk bracht hij schilderingen van ber gen en berglandschappen mede. Ook deze werken tonen, dat men hier met een kunstenaar te doen heeft, wiens werken een grote belofte inhouden. Zaterdag 14 febr. gaf de „Ber ger Accordeon Vereniging" een concert in de dancing van „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer Muytjens, heette de aan wezigen welkom en drukte zijn voldoening uit over de grote op komst, welke hij toeschreef aan de sympathie voor de B.A.V. in Bergen. Onder leiding van de dirigent Wim Cornelissen werden door de B.A.V. een achttal nummers van verschillende aard ten ge hore gebracht, die op afdoende wijze lieten horen, dat de muzi kale prestaties der leden dezer vereniging steeds vooruit gaat, zodat men hier met reden van een toestand van bloei kan ge wagen. Na de pauze trad het Vitrofoon orkest uit Alkmaar op, eveneens o.l.v. Wim Cornelissen, dat met de uitvoering van verschillende nummers zijn oude roem - hand haafde. Voor de leden van serie B werd woensdagavond 25 febr. in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager" „De roof van de gordel' van Benn Levy in de ver taling van Alfred Pleiter opge voerd. Het stuk werd vlot ge speeld en gaf amusante situaties te zien, maar had niet veel om het lijf. De zaal amuseerde zich en... er was weer een avond verstre ken. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 8 maart Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 8 maart Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1