In holland staat n huis I TM UITVnBIIINIi mm stoki OOket- books C. Oldenburg 0Vof/|; Banketbakkerij Ter Burg „Br Roeerts" LA PAZ KLAVERJASDRIVE Te koop aangeboden: lei. 206 BAL Hh G. MELISSEN - Rijksweg 4 - Schoorl Boomkwekerij „Sursum Corda" met melitta altijd heerlijke koffie fa. alf. leysen en zn. PUBLIEKE VERKOOP HET HUIS, Moza Select... het beste Fa. A. Nieuwland H,De Leeuw van Schoorl" Citroenspritsjes Koffiekoeken Gevulde koekjes F. A. MINK stemmingsbal met attractie, mooiste stelen ledikanten Fa. A. Nieuwland Gymnastiekver. „Olympia" Uw familieberichten .UU ZITHÉUBELEN "3'V' DOE HET ZELF! metplasticolor verf ansen in „De Rustende Jager'' G. B. ATSMA SCHOORL LCj ate n m&CfGtcij n Sikkel* organiseert op zaterdag 14 maart a.s. in café Beeldman, Aagtdorp Hoofdprijs 50 sigaren enz. Verplicht spelen Geen inleggeld Loting om een maat door B. ten Wesepe „Och, meneer, ik hoop vurig, dat U het dak zo spoedig mo gelijk in orde zal laten maken, want de toestand is zo onhoud baar. Aan de andere kant echter zult U het mij niet kwalijk nemen, als ik zo gauw mogelijk naar een ander, meer behoorlijk huis wil. Misschien nog het meest om moeder, want die moet er de hele dag in wonen. Vader en ik zijn overdag toch weg. En dan die buurt ,,U zult nog wel eens een andere woning krijgen, daar kunt U van opaan. Doch U zult wel begrijpen, dat ik er geen be lang bij heb, dat de huizen onbewoonbaar verklaard worden. En daarom ga ik ze laten opknappen." „Helemaal?" „Waarschijnlijk wel. Ik moet natuurlijk eerst een kostenbere kening maken. En dan zullen we eens zien, of het mogelijk is. „De vorige huisbaas zei, dat het goed geld gooien was naar kwaad geld. Ik vrees daarom, dat U er weinig eer mee zult behalen. Als ik het zo bekijk, zou ik niet weten, waar ik het eerst zou moeten beginnen." „Ik wel," antwoordde de jongeman droog: „bij het dak." Ze schoot in een lach en Geert-Jan keek haar verbaasd van terzijde aan. Verhip, dat was een leuke meidDie lach van haar „Goed. Maar dan na het dak?" „Dat zal een vakman beter kunnen beoordelen." Ze bleef staan. „Ik zal U niet langer ophouden, meneer. Dank U wel, dat U naar me wilde luisteren. En dank U wel, dat U het dak wilt opknappen. „Dat is eigenbelang, juffrouw Jansen," zei hij lachend. „En tot ziens, zullen we maar zeggen." Hij stak zijn hand uit, die ze schuchter drukte. Toen stapte hij op, zwaaide nog even en was weldra uit het gezicht verdwenen. De volgende dag was het Zaterdag en Geert-Jan ging niet, als gewoonlijk om een minuut of vijf over één de deur uit, maar hij beklom fluitend de twee trappen, die naar het privékantoor voerde en klopte aan. De directeur was er nog en hij vroeg of het gelegen kwam. „Ik zou graag Uw advies willen hebben, meneer." De baas knikte, ,,'t Gaat zeker over je huizen, he? Ja, dat heb ik al zien aankomen. Maar komaan, neem een stoel en ver tel me, wat je op je hart hebt." „Ik ben die huizen gaan bekijken, meneer, maar er moet hoog nodig wat aan gedaan worden. Nu zei U van de week, dat die huizen op de nominatie staan om te verdwijnen. Wanneer ik ze behoorlijk laat herstellen, is er dan nog een motief, om ze bijvoorbeeld onbewoonbaar te laten verklaren?" De directeur lachte, klapte zijn sigarettenkoker open en liet de jongen opsteken. Nadat hij zelf rookte, zei hij: „Beste jon gen, als ik je goed ken, ben je een idealist. Het is me nog steeds een raadsel, waarom je dat stel krotten gekocht hebt. De hele stad lacht je uit. En nog wel voor zestienhonderd gulden Man, man, wat heb je aan je hoofd gehaald! En nu wil je ze gaan opknappen. Dat is natuurlijk heel nobel. Ik begrijp best, dat de huurders van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben en met een serie klachten zijn komen aandragen. Laat ik je een goede raad geven: steek er geen cent in, want het is wegge smeten geld. Waarschijnlijk worden nog dit jaar deze huizen onbewoonbaar verklaard. En wat dan?" Geert-Jan dacht een poosje na. „Kijk eens, meneer, ik heb er natuurlijk niet zoveel verstand van als U. Bovendien bent U gemeenteraadslid, dus U zit ook nog wat dichter bij het vuur. Maar ik heb toch wel zoveel verstand, dat ik begrijp, dat een huis inderdaad onbewoonbaar moet zijn, wil het als zodanig bestempeld worden. Wel, wanneer ik de huizen weer bewoon baar maak, dan is het motief opgeheven, verdwenen, of hoe U het noemen wilt." „Dat is allemaal goed en wel, maar daar komt dit nog bij: Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe Rijksweg doorgetrok ken worden over de oude Schapenmarkt. Het hoekje, waar jouw huizen staan, valt precies in dit plan. Er is namelijk een fietspad geprojecteerd. Aangenomen, dat je de huizen degelijk laat opknappen wat je overigens een kapitaal zal kosten dan zullen ze te zijner tijd toch aan dit plan ten offer vallen en zullen ze alsnog afgebroken dienen te worden." Geert-Jan kneep een oog dicht en zei onmiddellijk daarop: Als mijn huizen onbewoonbaar verklaard worden, beur ik geen cent van de gemeente. Maar als het weer behoorlijk bewoon bare huizen zijn, dan zal ik maar niet zo een-twee-drie er in toestemmen, dat ze afgebroken worden. Tenzijmen mij op een redelijke manier schadeloos stelt." De directeur ging eensklaps rechtop zitten. Hij keek zijn em ployé lange tijd recht in de ogen en knikte toen begrijpend. „Wat drommel, nou gaat me een licht op. Jij bent linker dan ik dacht Van Asten. Jij hebt niet voor niemandal voor een belachelijk hoge prijs dat blok huizen gekocht. En juist dat blok, dat op de hoek staat. Verhip zeg, wat ben jij een uitgeslapen speculant. Dus jij wilt er nog een slaatje uit slaan ookAlle mensen nog aan toe, dat had ik helemaal niet achter je gezocht. Dus daarom heb je er geld in gestoken. Nou, ik kan dat niet zo één- twee-drie bekijken, en ik ben er nog lang niet zeker van, of dat plannetje van jou wel lukken zal. En dat is bovendien mijn zaak niet. Maar ik mag dat wel, een beetje ondernemingsgeest wat durf, wat risico. Als ik in mijn leven niet af en toe wat geriskeerd had, was ik er ook niet gekomen. En ik ben begonnen als zetter voor 12 cent per uur. Nou, ik wens je succes. Al zul je misschien in mij een tegenstander aantreffen als raadslid. Want ik behartig niet alleen de belangen van Geert-Jan van Asten, maar ook van de overige achttienduizend stadgenoten, zie je? En dan gaat het algemeen belang boven het persoonlijk belang, begrijp je?" „Natuurlijk, meneer. Ik ben blij, dat U het sportief opvat. Hoewel ik niet inzie, dat het geen persoonlijk belang is, als ik oude, uitgewoonde huizen weer behoorlijk bewoonbaar maak. In deze tijd van woningnood lijkt mij dit toch min of meer een winstpunt. Afbraak betekent voor de gemeente ook, dat ze woonruimte zal moeten vinden voor vier gezinnen." De directeur keek zijn machinezetter grinnikend aan. „Jij slaagt wel in het leven, jongeman. Als je maar recht door zee blijft gaan. Maar wat was nu eigenlijk het doel van je komst? Je had het immers over advies, niet?" „Jawel, meneer. Ik zou U willen vragen of U niet iemand weet, die voor een billijke prijs het dak kan repareren. Want dat is het eerste nodig. Momenteel lijkt het meer op een vergiet dan op een dak. U kent de vaklui in de stad beter dan ik." Steensma dacht even na. Toen nam hij de telefoon, draaide enkele cijfers en nadat de verbinding tot stand gekomen was, zei hij: „Met Brugman? Ja, dat dacht ik al. Je spreekt met Steensma van de drukkerij. Zeg, luister eens: Ik stuur iemand naar je toe, die een dak gerepareerd moet hebben. Je zult van hem wel horen, over welk huis het gaat. De jongeman is goed voor de centen, maar pas op, dat je hem het vel niet over de neus haalt, want dan krijg je nooit meer een klant van me. Dus dat komt in orde? Mooi. Nee geen dank. Tot ziens." De baas schreef wat op een briefje en overhandigde het Geert-Jan. „Hier Jaap Brugman moet je hebben, die is er voor geknipt en zal je billijk behandelen. Hij is net als ik, van de grond af begonnen en heeft altijd hard gewerkt in zijn leven. Nu heeft hij een eigen bedrijf. Hij is zon manusje van alles: met selaar, tegelzetter, rietdekker, noem maar op." Geert-Jan stak het briefje in zijn zak en stond op. „Dank U wel voor de adviezen, meneer en liet hij er olijk aan toe voegen - als ik U eens een wederdienst kan bewijzen, dan kunt II op me rekenen." Steensma lachte en kwam overeind, waarna hij de hand van zijn employé schudde. „Je kunt nooit weten, Van Asten. Ik zal het onthouden." Na het eten fietste Geert-Jan naar het opgegeven adres. Brugman bleek in de nabijheid van de Prinsenstra'at z'n bedrijf te hebben. Nadat hij zich bekend had gemaakt, er aan toevoe gende, dat hij op aanbeveling van meneer Steensma kwam. was Brugman een en al oor. Geert-Jan vertelde van zijn koop en zei, dat het dak onderhanden genomen moest worden. ..Zo, zo," zei de metselaar, terwijl hij de jongeman nieuws gierig aankeek, „bent U dus die beroemde koper van dat blok op de hoekNou meneer, daar is heel wat over te doen geweest. En niemand begrijpt precies, wat Uw bedoeling is. Dat gaat U een schep geld kosten." „Wat, de reparatie van het dak?" „Och nee, dat zal misschien nog wel meevallen. Maar dat blok huizen is zo gammel, als het maar kan. En bovendien wordt het binnen een paar jaar toch afgebroken. Ze willen im mers die nieuwe weg er door hebben." „Wie dan leeft, wie dan zorgt, meneer Brugman. We gaan eerst beginnen met het dak, en vervolgens zullen we verder zien, wat er nog aan opgekalefaterd kan worden." De ander haalde zijn schouders op. „Na mij de zondvloed, meneer. U moet het zelf weten. Maar ik zal even met U mee gaan, dan kunnen we de zaak bekijken. En als we het eens kunnen worden, wil ik er Maandag wel aan beginnen." Gezamenlijk fietsten ze naar de Prinsenstraat en daar aan gekómen, werd de metselaar meteen actief. Hij klom zo goed en zo kwaad als het ging op het dak en bekeek de zaak een poosje. Toen haalde hij een boekje uit zijn zak en ging een berekening maken. De duimstok kwam er ook aan te pas en het duurde wel een half uur, voor hij terug was. Intussen wachtte Geert-Jan rustig af, omringd door enkele nieuwsgierige huur ders, die niet verwacht hadden, dat de nieuwe huisbaas anders zou zijn dan de vorige, maar nu toch wel een beetje verbaasd waren, toen ze tot de ontdekking kwamen, dat het ernst was om het dak op te knappen. „En?" vroeg Geert-Jan nieuwsgierig, toen Brugman weer op de begane grond gekomen was. „Ga maar mee naar huis," besliste Brugman. „Op straat doe ik geen zaken. En moeder zal intussen wel thee hebben." In de woning van de metselaar, onder het genot van een kopje thee en een stuk koek, maakte Brugman nog eens een berekening. Ten slotte zei hij: „Het zal U niet meevallen, me neer, de prijs bedoel ik. Maar ik garandeer, dat het dan ook weer helemaal waterdicht is. Ik zorg voor een compleet stel nieuwe spanten en vernieuw alle pannen, die kaduuk of nage noeg stuk zijn. En als U dan gelijktijdig de dakgoot laat ver nieuwen dat gaat immers in één moeite door dan is de af watering weer piekfijn in orde en komt er geen drup meer door de pannen. Nou, kort en bondig, alles bij elkaar: zevenhonderd gulden. Dan bent U voor een koopje klaar." Geert-Jan schrok eerst wel even van dit bedrag. In stilte had hij een kleine berekening gemaakt, maar hoger dan vierhonderd gulden was hij niet gekomen. En nu werd het bijna het dubbele. Hij dacht een poosje na. Achttienhonderd koopsom en nu zevenhonderd voor herstel van het dak, dat was bij elkaar al weer vijf en twintighonderd gulden. Bijna de helft van zijn ka pitaaltje. Enfin, het moest gebeuren, want zo was het voor die mensen ook geen leven. En natuurlijk zo spoedig mogelijk. Want als het gaat regenen, zitten de bewoners in de drup." „Oké, zei hij tenslotte op rustige toon. „Doe het dan maar. „Het blijft nog wel even droog, meneer. Maar ik ga er met een Maandagmorgen vroeg aan beginnen, subiet. En er komt een dakje op, zoals er misschien nog nooit op gezeten heeft. Laat U dat maar aan Brugman over." Geert-Jan stond op. „Bij voorbaat mijn dank, zal ik dan maar ze99en- En als U misschien wat geld vooruit wilt hebben Zaterdag 14 maart Aanvang half acht in „de Rustende Jager" te Schoorl Entree f 1,25 bel. inbegr. Geen plaats bespreken Ramen, deuren, vloer- en balkhout, oude stenen, kruis- pannen, wasbakken, closets; reservoirs, voerkulpen f 10-, f 12,50, f 22,50 per stuk. Nieuw hardboard f 1,70 per M2, afwerklatten, enz. Tevens tweedehands meubelen, tafels, stoelen, clubs, buffetten, dressoir, vloerkleden, lopers en tafelkleden, toilettafel, opklapbedden, ledikanten met spiraal en een lits-jumeaux, partij paktafels enz. enz. Dit alles kunt U vinden bij Tussen Zijpersluis en Schoorldam te SCHOORL, Duinweg 55, bestaat 40 jaar, tel. 0 2209-285 Wij zullen dit voorjaar tegen gereduceerde prijzen afleveren, een zeer grote partij Bloem- en Sierheesters, Groenblijvende planten, Klim- en Struikrozen, vaste planten in 200 soorten, Bos en Haagplantsoen, Laanbomen, Rode-, Witte-, Zwarte en Kruisbessen, Frambozen, Aardbeien, enz. Deze leveringen geschieden af kwekerij en a contant Profiteert van deze aanbieding om van Uw tuin weer een lustoord te maken. Wij hebben ook nog prima Appel- en Peerstruiken. Mei kersen, Morel, ook in Leiboom nog enkele stuks, zelfs pruimen. melittais gezonder melittavoor aroma melittabespaart koffie melittagaat vlugger ziet onze speciale etalage nu ook bij ons verkrijgbaar krachtens art. 1223 B.W. Ten verz. v. d. N.V. Pensioenverzekerings-Mij. „METALLICUS" te Rot terdam, zal t.o.v. Mr. J. MUNTING, Notaris te Bergen op woensdag 18 maart 1959 te 10 uur v.m, in café-rest. „De Roode Leeuw", Here- weg 1 te Schoorl, publiek worden verkocht inger. als woonhuis en kinderpension, aan de Duinweg 77 te Schoorl, met ondergrond, erf, tuin en verder aanbehoren, kad. bek. gem. Schoorl, sectie D, nrs. 1042 en 1110, groot 11.25 a. Het pand is niet verhuurd. Nadere inl. bij gen. Notaris (tel. 2080). Pil Boekhandel Laanweg 35 Schoorl (Wordt vervolgd) plaatsen wij gaarne in dit blad ^>dn THJlI pZOCkt \5toffm/ VII REPAREREN. VUL- §LEN Bil EN OVER TREKKEN MET S0LI - DE .VROLIJK CEKLEUR- MfcSm DE TIJKEN OOK HAKEN UIJ VEREN8ED- VEN 3-VEUO. VRAAGT PRIJS V V" .V* Schoorl - Schoorldam vakkundig advies DROGISTERIJ UO _DSOGIST£N-ASSOClAIl#- Here weg 21 Ons zondagskoekje alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram 50 cent per pakje 2 ons voor 1 gulden Hereweg 38 - tel. 322 - Schoorl Uw aangewezen adres voor: Hypotheken, Assurantie, Levensverzekering, Brandver zekering van boerderijen. Concurrerende premie Kleiweg 5 Camperduin Zondag 8 maart, 8 uur het bekende dansorkest te Schoorl uit Utrecht DE KOMEN VAN Schoorl - Schoorldam

De Duinstreek | 1959 | | pagina 6