WakUüd ff V.V.V. BERGEN TECHN. BUR. KAMPER DE GOEDE ONTVANGST Gevaar voor radio-actieve branden en hun bestrijding Het Dorpshuis Apeuda openen HAMEA GERRITSEN „De Sportfokkers" TELEVISIE-SPECIALIST „Bridge-evenement in Bergen" De heer C. F. Michels ter ruste gelegd Georgette Hagendoorn GERARD CIJS wr IflfWinClrW VRIJDAG 20 MAART 1959 36c JAARGANG No. 11 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef VERLOVINGSRINGEN Giro-betalingen DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dinsdagavond 10 maart 1959 hield de V.V.V. Bergen haar al gemene ledenvergadering in het Oranje-hotel. Van de 680 leden, die deze V.V.V. telt, gaven er 34 door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. De thuisblij vers hadden ongelijk. Zij misten een vergadering waar in rustige sfeer rekening en verantwoor ding van het afgelopen jaar werd uitgebracht en toekomstplannen duidelijk en openhartig werden belicht. Als genodigden waren aanwezig: de heer H. A. Ver maas, directeur der Fed. van V.V.V.'s in de kop van Noord holland en Jhr. C. Sandberg, se cretaris der V.V.V. Bergen aan Zee. De heer Vermaas bracht de pas uitgekomen folder: Noord holland benoorden A dam en het eiland Texel, 1959, mede. Deze lijst van hotels, pensions en res taurants ziet er goed uit en Ber gen is daarin goed vertegenwoor digd. In de Fed. is in onderling overleg met alle aangesloten plaatsen overeen gekomen in het vervolg niet meer van droge en natte badplaatsen te spreken, maar van kustplaatsen. Het be stuur der Fed. heeft besloten te komen tot een interne rechtsbede ling bij onderlinge geschillen en deze niet meer aan de rechtbank voor te leggen. Men zal dus tot interne arbitrage moeten komen. Dit voorstel moet nog aan de aangesloten V.V.V.'ers ter stem ming worden voorgelegd. De gemeenteraad heeft het voorstel aangenomen om de Nieuwe Bergerweg over de oude trambaan door te trekken tot het oude Stationsplein, dat in een Dorpsbrink met eenzijdige win kelbebouwing zal worden omge vormd. De financiën der V.V.V. Ber gen laten toe, dat zij grond kan kopen aan de Breelaan-hoek Dorpsbrink en daar met hypo theek een nieuw V.V.V.-ge- bouwtje laat optrekken. De V.V.V.-zaken zijn met dit doel voor ogen de laatste jaren uiterst zuinig beheerd. Men hoopt, wat het oude V.V.V.-gebouwtje be treft, hetwelk nu als woonruim te wordt gebruikt, met de ge meente tot een goede oplossing te komen. Met een ogenblik stilte wer den wijlen wethouder L. den Das, een prettige medewerker in het bestuur, die veel voor de V.V.V. heeft bereikt en alle overige overleden leden herdacht. De heer Den Das was in het bestuur de afgevaardigde van de groep: verhuurders van gemeubileerde huizen. Volgens afspraak zijn alle groepen der V.V.V. in het bestuur vertegenwoordigd en el ke groep stelt zelf haar candida- ten aan. In de plaats van de heer Den Das werd de heer P. C. Briefjes gekozen (30 stemmen voor, 3 blanco s en 1 waarde loos). Op het jaarverslag had nie mand wat aan te merken; de ex ploitatie-rekening over 1958, de balans per 31 dec. 1958 en de begroting voor 1959 werden zon der meer goedgekeurd. Bij alle grote bedrijven waar onregelmatigheden bij het finan ciële beheer voorkomen, blijken boekhouding en kas in dezelfde handen te zijn. Bij de gemeente is het voorschrift dat deze functies gescheiden moeten zijn. Waar nu in het bestuur der V.V.V. de onderlinge verhouding zeer goed is, heeft men gemeend juist nu deze scheiding definitief te moe ten doorvoeren. De boekhouding wordt op zeer prettige wijze ge voerd door de heer W. J. Smit, die als nauwkeurig boekhouder op elk willekeurig ogenblik inlich tingen kan geven over uitgaven en inkomsten. Het penningmees terschap berust bij de heer J. Prins en de heer W. Borst is de accountant der V.V.V. Dat deze samenwerking goede resultaten oplevert, bewees wel het verslag der commissie tot het nazien der rekeningen over 1958, waarin ge zegd werd: de hedendaagse boek houding bij de V.V.V. mag er zijn..JEr zijn heel wat verbeterin gen gekomen watbetreft het overzicht over het kantoormate riaal en alles wat er in- en uit gaat aan klein verkoopmateriaal is overzichtelijk na te gaan (dit is o.a. het werk van de heer J. Prins) Financieel is V/V.V. Bergen weer volkomen gezond. Men heeft wat de contributie betreft, de touwtjes strakker moeten aan trekken, want het gaat niet aan dat de niet-betalers op de trouwe betalers klaplopen. Ja, met dat lidmaatschap der V.V.V. is het een ietwat wonderlijke zaak. Maar al te velen, die gemeubi leerd verhuren, zeggen hun lid maatschap op als zij een jaar goed verhuurd hebben. Loopt het met de verhuur het volgend jaar niet mee, dan rent men in april of mei uit angst weer naar de V.V.V. Deze handelwijze ver eenvoudigt de ledenadministra tie niet bepaald en getuigt van heel weinig gemeenschapszin. Be seffen deze leden wel hoeveel werk door de bestuursleden voor hen wordt verricht en dit alles ongesalarieerd, we zullen niet zeggen onbeloond, want het loon bestaat vaker uit gekanker, dan uit een woord van waardering. Op deze vergadering ontbrak de waardering gelukkig niet. De heer Vermaas was erkentelijk voor de nauwere samenwerking met de Fed. en de prettige sfeer waarin, op deze wijze, de Fed. haar 25-jarig bestaan in kan gaan. De heer Swaag, lid der V.V.V. Bergen, wenste het be stuur geluk met het rustig ver loop dezer vergadering. In vier jaar tijd heeft dit bestuur 12.000 schuld aangezuiverd en hij ein digde met de woorden: „Jullie hebben 't goed gedaan en wij danken jullie voor wat je doet voor Bergen". In een kortgeleden gehouden bijeenkomst werd door enkele liefhebbers besloten tot het op richten van een Konijnen-, Ca via's, Hoenders- en Sierduiven- vereniging, welke als doel heeft het fokken van tentoonstellings- dieren. Aansluiting bij de Neder landse Konijnenfokkers Bond (N.K.B.) is aangevraagd. De verenigingsnaam zal zijn „Sportfokkers' Bergen en om streken, met als vestigingsplaats Bergen. Reeds deelden 16 perso nen mede, als lid te willen toe treden. Een succesvol begin. Het sportfokken als liefhebberij kan zeer zeker beschouwd worden als een mooie en nuttige vrije tijdsbesteding, waarvan met recht gezegd ka.n worden, dat men hiermede, met betrekkelijk weinig middelen, er een echte liefhebberij op na kan houden. Het voorlopig secretariaat, ge vestigd Voorweg 47. Schoorl verschaft gaarne elke gewenste inlichting. In de jongste raadsvergadering werd door de heer Steinz ge vraagd of er van de zijde der brandweer rekening werd gehou den met de mogelijkheid ener ex plosie in de kernreactor in Pet ten, die nog in aanbouw is, en dus niet in werking. De burge meester antwoordde, dat deze aangelegenheid in studie is bij de Gezondheidsraad, welke daar over een rapport zal opstellen. Eerst daarna kan aan maatrege len worden gedacht. Tot zover de burgemeester. Bergen heeft vooralsnog van Petten niets te duchten. Er is echter een ander gevaar, nl. het opslaan van radio-actieve isoto pen. In de steden wordt dit ge daan door ziekenhuizen en labo ratoria. Wanneer daar dan brand ontstaat kunnen de mensen ge vaar lopen, dat hun gezondheid onherstelbare schade oploopt. In verband daarmede is het nodig het publiek op de hoogte te bren gen van hetgeen men doen kan om deze nadelige gevolgen te vermijden. Het is daarom dat we het onderstaande ter kennis van onze lezers brengen. Het ligt in de bedoeling dat in het gehele land brandweerlieden zullen worden opgeleid, die in geval van brand in bedrijven waar radioactieve stoffen wor den gebruikt (ziekenhuizen, hor logefabrieken) weten wat te doen om besmetting te voorkomen. Alleen in Amsterdam zijn reeds meer dan twintig inrichtingen, waar radioactieve stoffen worden gebruikt. Naarmate het aantal van deze inrichtingen toeneemt, wordt ook de kans groter, dat er brand komt, waarbij radio-acti viteit een rol kan spelen. De minister heeft de gemeente besturen op de gevaren daarvan gewezen en richtlijnen opgesteld voor de brandweer, o.m. opdat wordt voorkomen dat deze door radio-actieve rook wordt besmet. Niet eten en drinken Niemand zal het terrein van een dergelijke brand mogen be treden of verlaten en de mensen in de omgeving zullen moeten worden gewaarschuwd tegen ge varen van radio-activiteit als ge volg van rookverspreiding. Zij zullen hun ramen en deuren moe ten sluiten. Niemand, die zich op het ter rein van een dergelijke brand be vindt, zal mogen eten, drinken of roken. Het brandweerpersoneel zal 'met zuurstof- of persluchtmas kers moeten worden beschermd. Controle Alle brandweerlieden zullen zich aan een controle naar radio actieve bestraling of besmetting moeten onderwerpen. Zo nodig zullen zij worden ontsmet. Overigens worden de zeer ge vaarlijke radio-actieve stoffen in loden ommanteling onder gronds of in speciale dikke klui zen bewaard. Men ontwerpt thans een ken teken, dat ter waarschuwing te gen het gevaar van radio-activi teit zal moeten wo/den aange bracht bij ruimten waar zich radio-actieve stoffen bevinden. Het toenemende gebruik van radio-actieve stoffen en ionise rende stralen in bepaalde bedrij ven maakt deze preventieve maatregelen noodzakelijk. Bij brand kunnen radio-actieve stof fen opgaan in rook en als radio actieve deeltjes weer neerdalen. De opleiding van deze brand weerlieden zal geschieden door specialisten van de A (toom) B(iologische) C(hemische) dienst van de BB. Voorlopig zal de BB de brand weer assisteren bij zijn taak, die later bij voldoende instructie ge heel door de brandweer zal wor den overgenomen. Behalve deze nieuwe richtlij nen voor de brandweer heeft de Arbeidsinspectie nieuwe vormen aangelegd voor degenen die o.a. in ziekenhuizen in röntgenkamers werken. In deze afdelingen van zieken huizen werkt men met filmpjes (een vierkante centimeter) in cassettes op de mouw, waarbij de radio-activiteit wordt geregi streerd. Reduceren Deze filmpjes van het perso neel dat in ziekenhuizen werkt, worden ter controle opgezonden naar de TNO Arnhem. De toe laatbare dosis is tot heden 300 milli-röntgen per veertien dagen. VAN TELEVISIE BEGINT OP T DAK Daarom hebben wij zo n succes met onze „SUPER II"- ANTENNE Onze gedplomeerde T.V.-monteurs zijn steeds tot Uw dienst. LAAT 205 - Telefoon 6569-6731 - ALKMAAR naast nieuwbouw C. A. ERKENDE PHILIPS- EN ERRES-VERKOOP De arbeidsinspectie wil deze do sis reduceren tot 100 milli-rönt gen. Vooral Engeland, waar men meer met röntgen werkt en men bij de therapie een frequenter ge bruik van isotopen om na te gaan of een bepaald orgaan ziek is, maakt, krijgt de mens veel radio actieve stoffen te verwerken. Om verspreiding van radio activiteit te voorkomen bij het blussen van branden in inrichtin gen, waar radio-actieve stoffen worden bewaard, heeft minister Struycken richtlijnen verstrekt aan de gemeentebesturen. Het betreft hier inrichtingen als ziekenhuizen, klinieken, labo ratoria en industrieën in ruim vijftig gemeenten, waar zich ra dio-actieve stoffen bevinden. Dit aantal breidt zich voortdurend uit. Een bridgeteam van de Ber ger Bridgeclub is erin geslaagd door te dringen tot de Landelijke ronden (laatste 16 teams) voor de Martini-cup, na drie achter eenvolgende overwinningen o.a. tegen het zeer sterke team van de U.S. uit Amsterdam. Aan het winnen van deze be ker is verbonden het open-vier tallen kampioenschap van Ne derland, terwijl het winnende team tevens Nederland zal mo gen vertegenwoordigen tegen België. Woensdag 25 maart a.s. 's avonds om zeven uur speelt nu het Berger team, bestaande uit de koppels v. Eyck-v. Heemst en Polak-IJssels tegen een team, bestaande uit de spelers Mr. KarserKokkes en Boender Dr. Oudshoorn. Deze vier spelers hebben ons land reeds diverse malen, o.a. op de Europese kampioenschappen vertegenwoordigd. Belangstellenden zijn van har te welkom en zij kunnen ervan overtuigd zijn, van deze vier klassespelers het beste bridge te zien, dat in Nederland ge speeld wordt. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen De lente komt weer aan en dan krijgt de mens de kriebel in de kuiten. Maar daar weet het Dorpshuis wel raad op. Wie doet er mee met de avond-vierdaagse? Deze wordt gehouden voor alle jonge en minder jonge mensen van 14 jaar en ouder en wel op 31 maart, en 1,2, en 3 april 's avonds van half acht tot halftien. In schrijfgeld 0.50 per persoon. Voor thee na afloop wordt ge zorgd en aan het slot komt er nog een verrassing. De instuif op vrijdagavond doet het goed. Nu komt er op zaterdagavond een muziekavond voor de jeugd boven de 16 jaar. De heer Henk Boon zal er vertel len over Jazz en andere muziek. Natuurlijk worden er ter demon stratie ook platen gedraaid en er is gelegenheid voor een dansje. Geef je bijtijds op. Met Pinksteren en daarna, als het weer naar de vroege zomer gaat ruiken worden er weekends gehouden voor de jeugd boven 15 jaar. De bedoeling is om per fiets de wijde omtrek te doorkruisen en zelf het potje eten te koken. De meisjes slapen in een kam peerboerderij en de jongens in een grote tent. Alles natuurlijk onder leiding van het Dorpshuis. Wel moeten deelnemers zich vroegtijdig aanmelden en met geld in het handje komen, nl. 3 per persoon, want de kampeerge legenheid moet bijtijds gereser veerd worden. Voor al deze activiteiten kun je je aanmelden in het Dorps huis en wel woensdag- en zater dagmiddag van 23.30 uur en donderdag- en vrijdagavond van 7 tot 10 uur. Wie van de dorpsgenoten wil tijdschriften en boeken afstaan voor de instuifjeugd van 15 tot 20 jaar? Wie heeft er oude kran ten, die onze oud-papierdienst kan verkopen ten bate van de in stuifjeugd? Er is nog zoveel spel en werkmateriaal nodig! Graag wordt dit bij u thuis weggehaald. U belt maar tel. 3260 en wij halen! Onder enorme belangstelling werd zaterdagmiddag 14 maart het stoffelijk overschot van de heer C. F. Michels in Bergense aarde ter ruste gelegd. Uitgedra gen uit de zaak, die hij met hulp van zijne hem in de eeuwige rust voorgegane echtgenote had op gebouwd en tot bloei had weten te brengen, volgden een tiental auto's met verwanten, vrienden en kennissen de lijkkoets, terwijl daarnaast een talrijke schare van vrienden, kennissen en belang stellenden op de dodenakker het tijdstip van aankomst verbeidde, teneinde een laatste groet te kun nen brengen aan het stoffelijk overschot van de man, die tijdens zijn leven de vriendschap, de achting en het respect wist te verwerven van allen die met hem in aanraking kwamen. Het heeft daarom hier geen nut te gewagen van de bloem stukken, de sprekers en hetgeen zij vertelden bij de beaarding, want dit alles leidt slechts af van de hoofdzaak, dat hier een mens werd ter ruste gelegd, die tijdens zijn leven nimmer aan zichzelf in de eerste plaats dacht, maar die gedreven werd door een intense belangstelling in iedere vorm, waarin het menselijk le ven zich openbaarde, zowel in zijn persoonlijke als wel maat schappelijke gedaante. Die daar bij zichzelf nimmer op de voor grond plaatste en iedere wijze van spectaculair optreden ver meed, maar daarbij van zijn op rechte belangstelling deed blijken op een manier, die de beste en onvergetelijke indrukken bij an deren achterliet. Zulke mensen zijn zeldzaam en dat verklaart ook het verschijnsel dat zo tal rijk velen op zijn laatste gang afscheid van hem wilden nemen. Hij ruste in vrede! SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 20 maart t/m 25 maart 1959 Vrijdag 20 maart Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, café Slijkerman, 8 uur Zaterdag 21 maart Open bridgedrive, zaal „De Roode Leeuw", 8 uur. Prijsbiljarten, uitg. van de E H.B.O., café Slijkerman, 8 u. Sjoelen voor dames Woensdag 25 maart Algemene ledenvergadering van de V.A.R.A., afd. Schoorl-Groet café Groothoff, 8 uur. aaaaacaauDDoaDaDDDoaacaD Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonnè's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het 2e kwartaal 1959, te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever Voor de Berger Kunstkring serie B trad donderdagavond 12 maart in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager'' Georgette Hagedoorn op. Door de omstan digheid dat deze avond samenviel met de uitslag der kamerverkie zing kwamen we juist met de pauze binnen. De stemming on der het publiek was verdeeld. De meerderheid enthousiast, de min derheid vond dit geen avond voor de Berger Kunstkring en een deel liet zelfs na de pauze verstek gaan, zodat er nogal wat onbe zette plaatsen bleven, toen het programma voortgang vond. Georgette Hagedoorn acteert en zingt buitengewoon goed, maar heeft soms ineens inzinkin gen. Dit geeft bij tijden het zeer onaangename gevoel dat het licht, hetwelk uit haar kunst schijnt, plotseling vervalst lijkt, of zij op zo'n moment uitsluitend op de smaak van „het publiek" speelt. Jammer, voor iemand van haar formaat. Wie van cabaret houdt kon op deze avond volop genie ten. Wij hebben het genoegen U uit te no digen tot een bezoek aan onze nieuwe ejatenlzaak welke wij ons voorstellen te aanstaande zaterdag 21 maart 's morgens om 10 uur, in de Oude Prinsweg 13 Wij zullen het zeer op prijs stellen U een dezer dagen te mogen ontvangen en het zal ons een groot genoegen zijn U onze nieuw ingerichte zaak te laten zien. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 22 maart Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL KOEDIJK 22 maart Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1