„DE DUINSTREEK' Ook Fransje kreeg zijn paasei Een GROTE EIEIIE.MIRIVE Bergense Vrije School I 1 eigen zaak beginnen OUT TOP-slagerij «ROIITEMM FLAGSTONES a fa Makelaardij Munk Piersma v. d. Zwan „TAMARIA" MUURVERF KOLLMER - rotan meubelen Volg de veiligste weg Derde Blad vrijdag 27 maart 1959 Er heerste een gezellige drukte op de zaterdagmiddag voor Pa sen. In de huiskamer zaten de kinderen rond de tafel, voorzien van verfdozen, penselen, bakjes water en een door moeder neer gezette grote schaal met gekook te eieren. Wat deden ze hun best om de eieren zo mooi mogelijk te beschilderen! Kees, die negen jaar was, had er een buitengewone handigheid in. Hij kon heel goed met de verf kwast omspringen en de anderen, Mieke van zeven en Fransje van zes jaar, die ook hun best deden, keken steeds met bewondering naar de eieren van de grote broer, die al netjes klaar in een schaaltje lagen. Fransje spande zich vreselijk in; met een hoog rode kleur en zijn tong tussen de tanden ge klemd schilderde hij aan zijn eie ren. En wanneer hij er weer een klaar had, liet hij die vol trots aan zijn zusje en broertje zien. Zo kleurden ze de hele middag en toen alle eieren voorzien waren van prachtige kleuren en voor stellingen, kwam moeder en nam de schalen mee naar de keuken, want vannacht, tegen de ochtend zou de paashaas komen en hij zou al die mooie beschilderde eieren in de tuin verstoppen. Als de kin deren dan wakker werden, moes ten ze zo snel mogelijk in de tuin gaan zoeken en ze wisten uit er varing, dat de paashaas het ze niet gemakkelijk maakt. Tjon ge, wat kon die de eieren goed verstoppen; soms zochten ze Wel een uur lang, voordat ze alle eie ren gevonden hadden. Kees en Mieke maakten al wil de plannen voor de volgende morgen. Kees wist precies ver schillende plekjes waar de paas haas vermoedelijk de eieren neer zou leggen, van die heel gemene plekjes, waar je de eieren bijna niet zou kunnen vinden. Moeder keek bezorgd naar Fransje: die deed niet mee, maar zat met een hoog rode kleur in een hoekje en zei niets. „Wat is er Fransje?" wilde moeder weten. „Ik heb zo'n pijn in mijn buikje en ik ben zo misselijk", ant woordde de jongen zachtjes. «•••••••••••••••••••••a* Wie rekent koopt bij ook voor de a.s. feestdagen scherpe prijzen prima kwaliteit Out groente- en fruithandel en panklaar service OOSTERWEG 15, TEL. 2845 „Dan zal ik je maar vlug in bed stoppen", vond moeder. „Ik ge loof vast, dat hij een beetje koorts heeft", opperde vader be zorgd. Moeder controleerde de temperatuur en ja hoor, Fransje had waarschijnlijk een kou gevat en moest zo snel mogelijk naar bed. „Morgen moet je er maar in blijven", zei mama. Maar dat was teveel voor de kleine jongen. Hij barstte in wild snikken uit. „Dan kan ik niet meedoen met paaseie ren zoeken!" huilde hij. Ja jongen, maar als je toch ziek bent, dan moet je toch in je bedje blijven, vond vader. Frans je snikte nog harder. „Weet je wat", zei zijn moeder, „ik zal de paashaas wel opwachten en eens met hem praten, misschien Maar Fransje hoorde het niet. Hij was helemaal verdrietig. Nu zou het fijne spel voor hem voor bij gaan. In zijn bedje lag hij nog lang te snikken en toen viel hij in slaap, met een paar grote tranen nog op zijn wangetjes. Maar ineens werd hij wakker. Wat was dat? Wat hoorde hij daar? Het leken wel voetstappen op de gang. Heel stil luisterde hij. Ja hoor, daar ging heel zachtjes de deur van zijn kamertje open en in het licht van de manestra len, die door het venster naar binnen vielen, zag hijde paashaas! Op zijn tenen sloop de haas naar het bedje en Fransjes hartje klopte van spanning. Wat zou de paashaas willen? Vlak bij hem bukte het dier zich over hem heen om te kijken of hij sliep, maar het schrok toen het zag dat de jongen wakker was. „Oh, Fransje," klonk het, „ben je wakker? Dat is jammer, want ik wilde je komen verras sen. „Verrassen?" vroeg Frans je. „Ja zeker," vervolgde de paas haas. „Ik hoorde van je mamma, dat je ineens ziek bent geworden en nu morgen niet mee kunt doen aan het eieren zoeken in de tuin. Nu zou jij dus geen eieren kun nen vinden. Daar heb ik nu iets op gevonden. Kijk eens wat ik voor jou heb meegebracht!" De paashaas greep in de mand, die hij op zijn rug droeg en haalde er iets uit. Het was een grote kartonnen doos en die zette hij op het kleine tafeltje, dat naast het bed van de jongen stond. „Wat zit er in?" wilde Fransje nieuwsgierig weten. „Dat vertel ik je niet", lachte de haas. „Nu ga ik weg, want ik heb nog heel veel te doen en je moet mij belo ven, dat je niet aan de doos zult komen, vóórdat het licht is. Wan neer de zonnestralen in je kamer tje schijnen en de anderen gaan zoeken, mag jij de doos openma ken, maar niet eerder hoor. Zal je dat beloven?" Fransje beloofde het en de paashaas vertrok. Tjonge, wat was dat nu vervelend. Frans brandde van verlangen en nieuwsgierigheid om te kijken wat er in die grote doos zat, maar ja, hij had het de paashaas beloofd, dusHij kon er ge woon niet van slapen. Een hele tijd lag de jongen nog wakker, maar toen viel hij toch in slaap en snurkte dat het een lieve lust was. Toen hij wakker werd, scheen de zon al volop naar binnen, recht op de grote kartonnen doos die op zijn tafeltje stond. Buiten hoorde Fransje de anderen roe pen en juichen. Zij waren aan het eieren zoeken en juist wilde hij verdrietig worden, toen hij in eens aan het nachtelijke bezoek van de paashaas dacht. Oh ja, het geschenk mocht hij nu openma- Zij die een eigen zaak willen beginnen door een bedrijf over te nemen, kunnen op hun weg heel wat voetangels en klemmen ontmoeten. In het voorgaande artikel zijn daarvan verscheide ne, aan de practijk ontleende voorbeelden gegeven. Daarom is voorzichtigheid ge boden, zonder dat dit in zwaar tillendheid behoeft te ontaarden. Een feit is, dat wanneer iemand eenmaal het plan heeft opgevat een bepaald winkelbedrijf over te nemen, hij doorgaans de neiging heeft de mogelijkheden van dat bedrijf te overschatten en te wei nig oog heeft voor allerlei be langrijke punten, welke hem lelijk parten kunnen spelen. Daarom dient hij eerst terdege ken. Vlug sprong hij overeind. Hij had geen pijn meer in zijn buikje en was allerminst misse lijk. Hij voelde zich ook niet gloeierig warm, neen, Fransje leek weer helemaal de oude. Met trillende handen maakte hij dfe doos open en haalde er een ge weldig groot chocolade paasei uit. Geweldig, zo'n paasei had hij nog nooit gezien. Het was hele maal versierd met kleurige stuk ken marsepein en bovenop het ei zat een zacht geel kuiken. Oh wat was Fransje blij. Jammer dat hij nu in bed moest blijven. Daar kwam moeder al aan, om te zien hoe het met haar zoontje was. Ze zag hem daar zitten rechtop in bed met het geweldige paasei op schoot. „Mamma, dat heeft de paashaas vannacht ge bracht, omdat ik ziek was en niet mee kon doen aan het eieren zoeken". Moeder lachte. „Ja, ik heb eens even met de paashaas gesproken en hij vond het toch wel heel erg jammer voor jou. Daarom ging hij naar boven en bracht je dit cadeautje. Fijn hè!" Moeder zag al heel gauw, dat Fransje niet meer ziek was. Ze besloot wel, hem die dag in ieder geval niet naar buiten te laten gaan, maar hij mocht wel opstaan en samen met de anderen ontbij ten aan de gezellig versierde ta fel. Van zijn broertje en zusje kreeg hij ook van de gevonden eieren en naast hem stond op ta fel het grote paasei. (Nadruk verboden). te onderzoeken waar hij precies aan toe is. Zulk een onderzoek is lang niet altijd gemakkelijk, want daarbij komt heel wat kijken. Wat is de huidige omzet? Hoe zijn de omzetmogelijkheden voor de toekomst? Zijn er misschien wijzigingen op til in het karakter van de straat of buurt, die een ongunstige (of een gunstige) in vloed kunnen hebben op de ont wikkeling van het bedrijf? En vooral: welke nettowinst kan hij uit het bedrijf verwach ten? Want daarvan zal hij moe ten leven en daaruit zal hij even tueel het crediet moeten aflossen, dat hem is verstrekt. Met name zal hij er op moeten letten, of het bedrag, dat voor de „goodwill" van de zaak wordt gevraagd, wel verantwoord is. Dat is heel belangrijk. Want als iemand een zaak veel te duur koopt, wordt dat een bron van grote zorgen en narigheid. Heel wat middenstanders hebben hun kapitaaltje verloren zien gaan doordat zij voor een zaak een veel te hoge prijs hebben betaald. Het beoordelen van de prijs, welke voor de goodwill wordt ge vraagd, is helemaal niet gemakke lijk. En wanneer er wat heus niet zelden voorkomt van het bedrijf geen behoorlijke admini stratie bestaat, wordt het hele maal een hachelijke zaak. Een ander belangrijk punt is, dat de adspirant-koper zich er vooraf terdege van zal moeten vergewissen of de eigenaar van het pand bereid is dit aan hem te verhuren en zo ja, voor hoelang en onder welke voorwaarden; anders zou hij wel eens voor hoogst onprettige verrassingen kunnen worden geplaatst. Er worden op dit terrein dan ook heel wat fouten gemaakt, fouten, die niet zelden fataal zijn. EEN WAARBORG Daarom is het maar gelukkig dat er voor de middenstanders een heel wat veiliger weg be staat, welke door de organisaties van het bedrijfsleven in samen werking met de Overheid voor hen is gebaand. Kortgeleden is- in het leven ge roepen: het Bijzonder Waarborg fonds voor de Detailhandel. Via dit waarborgfonds, dat een groot aantal branches overspant, kan iemand, die een kleinhandelsbe- drijf wenst over te nemen en daarvoor zelf niet voldoende geld heeft een crediet verkrijgen. Daarvoor is nodig, dat de man in kwestie een bekwaam vakman en een goed ondernemer is, die op een verstandige manier een zaak kan drijven. Bovendien moet de zaak, die hij wil overne men, rendabel zijn en moet hij zelf over enig eigen geld beschik ken. Door het waarborgfonds wordt de transactie objectief van alle kanten bekeken. Welke om zet zit er in de zaak? Welke zijn de winstmogelijkheden en hoe zijn de verwachtingen voor de toekomst? Is hij een goed onder nemer, die in staat zal zijn het bedrijf tot bloei te brengen? Is de prijs welke voor de goodwill wordt gevraagd redelijk? kan het crediet binnen een redelijke tijd uit de winst worden afgelost? Luidt het antwoord op al deze vragen gunstig, dan krijgt de man het crediet, waarvoor hij de nor male rente moet betalen. Het fonds geeft hem dan een begro ting van omzetten, brutowinst en kosten, een financieringsplan en eventueel nuttige wenken voor zijn beleid. Maar ook iemand, die een zaak wil overnemen en geen cre diet nodig heeft kan bij het fonds terecht. Dit is gaarne bereid ook voor hem een onderzoek in te stellen naar de exploitatiemogelijkheden van het bedrijf, nu en in de naas te toekomst. In dit onderzoek worden alle factoren betrokken welke daarbij van belang zijn. Ook de prijs, welke voor de good-will en voor de inventaris wordt gevraagd, wordt beoor deeld. De resultaten van het onder zoek worden neergelegd in een duidelijk rapport, waarin tevens een exploitatie-begroting en een financieringsplan zijn opgeno men. Ook worden hem wenken en adviezen gegeven en wordt hem gewezen op de punten waar op hij speciaal moet letten. De adspirant-koper zal voor dat rapport een redelijke vergoe ding moeten betalen. Daar staat echter tegenover, dat in heel wat gevallen dat rapport voor hem het verschil kan betekenen tus sen het verlies van zijn zuur ver diende spaarduiten en het bezit van een gezonde zaak, welke hem en zijn gezin een goed be staan oplevert. GEEN SPRONG IN HET DUISTER. De overneming van een be drijf behoeft voor niemand meer een sprong in het duister te zijn. Iedereen, dus ook degene, die geen crediet via het waarborg fonds nodig heeft, kan de hulp en bemiddeling van het fonds in roepen. Men handelt in zijn welbegre pen eigenbelang door van die mogelijkheid gebruik te maken en het rapport van het fonds tot richtsnoer voor zijn beslissing te nemen. Wie voor zichzelf wil begin nen volge de veilige weg, die loopt via Sarphatiekade 11 te Amsterdam, waar het fonds is gevestigd. (Tel. 32754-62312.) (NADRUK VERBODEN) Met de Paasdagen gebruikt u natuurlijk vlees en vleeswaren van BERGEN Nh. het Landhuisje Kerkelaan 8 Klaverjasclub „De Oude Prins" organiseert op zaterdag 28 maart aanvang 8 uur in De Oude Prins een grote klaverjasdrive om omgeveer 500 eieren Inleggeld 50 cent ansen AFWEZIG Fa. H. J. Vel ten en Zn hl ooi èe van. CA.W woning tn$ alle soorten vloerbedekking vitrage en overgordijnstoffen ledikanten en matrassen Voor binnen- en buitenwerk JOH. TAMES Verf - Lak - Vernis Daar vindt u onbetwist de grootste en mooiste kollektie Kinderschoenen. Fantastisch sterk en met een pasvorm, die ideaal mag heten. En... de prijzen? Ziet u zelf maar: verrassend laag! Langestraat 72 - Alkmaar Paas weekend Varkensrollade f3, Runderrollade f 3, Paasvinken f 0,60 per stuk Soepcomplet 150 gr Poulet 150 gr Gehakt staafje of benen f 1,35 Topschotel 150 gr f 0,69 150 gr Ham f 0,75 150 gr Pekelvlees f 0,75 Dinsdag 300 gr Hachevlees met zakje topkruiden voor slechts f 1,18 150 gr Berliner f 0,75 Woensdag 500 gr Topgehakt met zakje topkruiden f 1,50 Donderdag 500 gr Karbonade f 1,90 150 gr Boterhamworst f 0,50 Stroomerlaan 9, Bergen Door omstandigheden (huisvesting) andermaal te koop tegen zeer aannemelijke prijs Te bevragen: Alkmaar, tel. 3348 b.g.g. 7371 of Bergen 2787 Pedicure - Manicure Oosterweg 2, Bergen, telef. 3132 Voor de juiste behandeling van Uw pijnlijke voeten. van 30 maart t/m 4 april roodbruine tuintegels Telefoon 597 en 476 Schagen mttc, vindt U bij ons een ruime keuze in STOFFEERDERIJ Notweg 4, telefoon 2715, Bergen 1 HOFLAAN 1 BERGEN N.H. Aangifte van leerlingen voor het nieuwe schooljaar iedere donderdag en vrijdag van 3 tot 4 uur, aan de school. Li Vraagt ONS of UW VAKMAN Laat 5-7 Alkmaar Telefoon 4046 Het uw kinderen naar Presburg 395 595 Snoezig Sandaletje, in rood, beige of gebroken wit. Met poro- zool en lederen tussenzool (dus gemakkelijk repareer- baar). Maten: 22 3.95 24-27 5.95 23 4.95 1 28-31 6.95 Bijzonder mooi Kinder mol ièrtje, in licht- of donkerbeige. Leer-ge- voerd. Zeer flexibel. Met Airlite-zool. Maten: 22 5.95 28-29 8.95 23-24. 6.95 30-31 9.50 25-27. 7.95 32-33 10.95 Bijzonder leuke Meisjes molière in donker-beige leder en met porozool. 'n Kwaliteitsprodukt: licht, buigzaam en solide. Maten: 32 11.50 33-36. 12.95 Maten: IJzersterke Jongensmolière, in prachtig bruin of zwart rundleder met dikke rubberzooi cn leder tussenzool. i 32-35 8.95 31 7.95 36-40 9.95 PRESBURG AMSTERDAM ALKMAAR HAARLEM LEIDEN - DEN HAAG BUSSUM - HILVERSUM - AMERSFOORT - UTRECHT - ARNHEM - NIJMEGEN - BREDA - GRONINGEN

De Duinstreek | 1959 | | pagina 5