DE DUINSTREEK Die Schöpfung" 166 Fanfarekorps „De Vriendschap hield de Algemene Ledenvergadering J. BLOM RIETVELD's Wildhandel Te koop aangeboden: Stofzuiaers I Sch°°rl's Warenhuis Beeldman Trio Willy Sibbelee Reklametocht V.V.V. Schoorl-Groet-Camperduin Ledenvergadering IJsclub „Schoorl" G. MELISSEN - Rijksweg 4 - Schoorl c c i P* MEIJER vanaf f 39.00 Hereweg 34TeL 388 Tuin- Bloem- en Landbouwzaden 99 Tweede Blad Vrijdag 27 maart 1959 Franz Joseph Haydn (1732- 1809) was op één na de oudste in een gezin met vijftien kinderen, van zeer eenvoudige ouders. Zijn jeugd, evenals zijn eerste levens periode tot ongeveer zijn 36e jaar, waren lang niet gemakke lijk. In 1766 werd hij eerste ka pelmeester aan het hof van vorst Esterhazy, en vanaf dit tijdstip ging zijn leven in opgaande lijn, voorzover het tenminste zijn roem en financiële positie betreft. In zijn huwelijk had hij minder ge luk. Zijn vrouw had een onuit staanbaar humeur, dat het leven van de goedmoedige Joseph ver galde. Op 58-jarige leeftijd kreeg hij een zeer vererendswaarde uitnodiging naar Londen te ko men, welke later nog eens werd herhaald. Daar heeft hij ook de teksten voor zijn twee oratoria ,,die Schöpfung" en „die Jahres- zeiten' gevonden. De tekst voor het oratorium „die Schöpfung" werd ontleend aan een orato riumtekst van een engelse dichter, Sindley, die op zijn beurt een be werking was van Milton's be roemde gedicht „Paradise Lost". Deze tekst werd, op verzoek van Haydn, in het duits vertaald en bewerkt door baron Van Swieten. Het scheppingsverhaal wordt verteld door drie engelen, Gabriël, Uriël en Raphaël, hierin bijgestaan door een koor en or kest. In het eerste en tweede deel worden de gebeurtenissen op de zes scheppingsdagen behandeld. Het derde deel valt buiten de eigenlijke Schepping en beschrijft de zaligheid van Adam en Eva in het Paradijs. Het oratorium be gint met een instrumentale inlei ding die de chaos op geniale wij ze tot uitdrukking brengt. Daar op volgt onmiddellijk het schep pingsverhaal: „In den beginne schiep God de hemel en de aar de", en het zeer korte maar won derbaar muzikale koor: „En de Geest Gods zweefde over de wa teren". Ook de toonzetting van de woorden: En God zeide: „daar zij licht en daar werd licht", is even simpel als overtui gend. Het koor: „en een nieuwe Wereld ontstaat" heeft een zeer populaire melodie, die echter geenszins banaal is. De gebeurte nissen van de tweede dag, het ontstaan van de hemel en de scheiding van de wateren, wordt op muzikaal realistische wijze ten gehore gebracht, het ontstaan van het „droge" en van de plan tenwereld nogal schetsmatig be handeld. Met de schepping op de vierde dag van zon, maan en sterren, waarbij de tegenstelling van de krachtig uitstralende zon en het zachte, mystieke schijnsel van de maan duidelijk tot uit drukking komt, besluit het eerste deel, terwijl het zo bekende koor „de hemelen vertellen Gods eer", het indrukwekkende slot vormt. Het tweede deel vangt aan met de vijfde dag, waarop een begin werd gemaakt met de schepping van de dierenwereld. Haydn maakt hierbij een dankbaar ge bruik van de nabootsingsmoge lijkheden van dierengeluiden, zo als van de leeuwerik, de duiven en de nachtegaal. Op de zeedie ren was hij minder gesteld. Hij behandelt deze maar terloops hoewel hij zich over de plompe Levitian een muzikaal grapje ver oorloofde (onbeholpen motiefjes in de bassen!) Zeer grote aan dacht heeft de componist besteed aan de dieren des velds. De solo van Raphael waarin de dierlijke geluiden een symphonie vol hu mor te voorschijn toveren, wordt door de zangers de „zoölogische aria", genoemd! De volgende aria: „Nu blinkt de hemel in volle glans", brengt hem echter weer in ernstiger stemming. Twee machtige koren, afgewisseld door de solisten, juichen over de grootsheid van het volbrachte werk. Ook de uitbeelding van het eerste mensenpaar duidt op goed heid en vrede. Met een machtig slotkoor „Voltooid is het grote werk", eindigt het tweede deel. Het derde deel begint met een zeer schone muzikale inleiding waarin drie fluiten de zaligheid in het Paradijs verkondigen. Verder beheersen Adam en Eva in hun duetten hoofdzakelijk dit laatste deel dat eindigt met een gewel dige dubbelfuga: „Des Heeren roem die blijft in Eeuwigheid". D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers Voor dit korte, uiteraard on volledige overzicht van „die Schöpfung", waaruit slechts een zwak afschijnsel van dit mach tige werk kon worden zichtbaar gemaakt, meenden wij toch Uw aandacht te mogen vragen/Voor hen die het werk reeds kennen is het hopelijk een kleine aanspo ring om door een hernieuwde kennismaking nog onopgemerkte schoonheid te ontdekken. Voor hen die met een zekere schuw heid staan tegenover klassieke meesterwerken, is het een poging hen ervan te overtuigen, dat de uitvoering ervan, door de grote aanschouwelijkheid, waarmede het onderwerp „muzikaal" werd vertolkt, het een ieder gemakke lijk zal aanspreken en daardoor een gevoel van grote bevrediging zal schenken! Men zou eigenlijk kunnen spreken van een algemene jeugd leden vergadering, want wat er aan senioren aanwezig was, was eigenlijk maar bedroevend wei nig. Hoeveel beter was het gesteld met de junioren, die in groten getale waren gekomen om het wel en wee van hun vereniging eens aan te horen, en wat moeten deze jeugdige muzikanten wel niet gedacht hebben van hun oudere broeders. Het deed de voorzitter, de heer J. de Leeuw dan ook veel genoegen, dat hij bij de opening deze jeugdige be langstellenden mocht begroeten. In zijn openingswoord spoorde spreker de jeugd aan de oud-pa pieractie nog eens flink ter hand te nemen, evenals het sparen van Persil emmertjes. Spr. deed even eens mededeling, dat er deze zo mer meer dan anders gelopen zal worden in het dorp, hetgeen een verhoging van de inkomsten zal betekenen. Het concours zal dit jaa.r in Andijk gehouden wor den. Uit het financieel verslag bleek, dat men nog altijd met een kleine schuld zit welke ontstaan is door het muziekfestival. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek dat de vereniging 30 werkende leden, 10 jeugdle den en 20 in opleiding zijnde tamboers bezit. Het zelfde jaar verslag noemde het festival twee zwarte dagen. De vooruitzichten voor het komende jaar zijn ech ter goed te noemen. De jeugdrondvraag, die hier na volgde, liet een algemene klacht horen, dat oud papier dat voor het korps bestemd was, maar al te vaak een andere rich ting uitging. De voorzitter zegde toe dit te onderzoeken. Vervolgens was een statuten wijziging aan de orde, waarna overgegaan kon worden tot een uitbreiding van het bestuur. De heer P. Ens werd als zo danig gekozen. Een ander en heel belangrijk punt op de agenda was het or ganiseren van een festival, nog deze zomer, Het zou dan niet bij muziek alleen blijven, doch ook de zangvereniging zou hieraan kunnen medewerken. Dit alles zou twee weekenden. in be slag nemen, waarbij het mogelijk zou zijn de tussenliggende dagen te vullen met de allengs bekend geworden Avond-vierdaagse wandeltochten. Dit voorstel, dat door de heer de Leeuw verduidelijkt werd, vond bij het merendeel der leden een minder gunstig onthaal. Mo gelijk riep het weer schrikbeel den op van het vorige festival, mogelijk zag men van de andere kant ook tegen de drukte op die een dergelijke organisatie met zich mee brengt. Ook achtte men de voorbereidende tijd te kort. Uiteindelijk werd het noch ja, noch nee en zal men in afwach ting van het besluit van Schoorls Gemengd koor nog geen verdere stappen ondernemen. Een ander punt, dat in de aan vang ook met minder geestdrift werd ontvangen, was de mede deling van de voorzitter, dat tij dens de rondgangen door het dorp voor de V.V.V. door laatst genoemde geen consumptie meer verstrekt zal worden aan de le den, zulks in tegenstelling tot de korpsen van buitenaf, die dit wel krijgen. Niet dat de leden zozeer op deze consumptie gesteld waren, maar het feit, dat men onder scheid ging maken tussen een ver eniging van buitenaf en de dorpsvereniging, stemde enkele leden toch wel bitter. Volgens de heer Meedendorp was het echter zo gesteld, of bla zen op die voorwaarde, of niet, en aangezien dit een belangrijke inkomstenbron van de ,vereni- ging is, had men tot het eerste besloten. In verband met het feit, dat de nieuw aan te schaffen instrumen ten steeds duurder worden kwam een voorstel aan de orde om de contributie te verhogen. Besloten werd om deze verho ging als volgt toe te passen. Bo ven de 16 jaar 0,35. Jonger dan 16 jaar en schoolgaand 0,25. Aparte gevallen zullen met alle soepelheid behandeld worden. Eveneens werd besloten met het oog op het aantal beschik bare instrumenten een ledenstop in te voeren. Met nog een uni formpraatje en een verloting, werd deze vergadering door de voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hun be langstelling, gesloten. Vrijdagavond hield de ijsclub „Schoorl" een buitengewone le denvergadering in hotel „De Ro de Leeuw". De reden hiervan was het aflo pen van de pacht en het in ver band hiermede opnieuw vaststel len van de nieuwe pachtprijs van het land. De verpachter wenste de pachtprijs n.l. met 100, verhoogd te zien, zodat deze in totaal 300,- per jaar zou bedra gen. Het bestuur vond dit rijkelijk veel en meende hiervoor een bui tengewone ledenvergadering te moeten beleggen. Vandaar dat zich op deze avond een vijftiental van de vier honderd leden tellende vereniging om het op één na voltallige be stuur schaardei om deze kwes tie tot een oplossing te brengen. Een ander punt was het door verschillende bestuursleden ge nomen besluit om af te treden en zich niet meer herkiesbaar te stel len. De reden waarom, was ons niet geheel duidelijk, maar we vermoeden dat critiek van som mige leden, geuit tijdens de afge lopen winter, op, het beleid van het bestuur, hier niet vreemd aan is. Zeer ten onrechte heeft men toen het bestuursbeleid ten aan zien van het openstellen van de baan becritiseerd en wat erger is, men heeft zo langs de weg te pas en te onpas uitlatingen gelan ceerd. die zeer betreurenswaar dig zijn. Dergelijke lieden ziet men dan natuurlijk niet op de ver gadering. Wat betreft de pachtverhoging wenste de heer Bant gaarne de mening van de leden te horen. De heer v. d. Garde meende, dat nu men toch met de neus op de feiten wordt gedrukt, niet an ders kan dan deze verhoging te accepteren. Mogelijk kan met een kleine contributieverhoging deze uitgaaf gedekt worden. Spreker meende echter ook, dat er nog eens een gesprek met de ver pachter moest plaats vinden. Ook de heer J. Blom meende, dat men deze verhoging niet an ders kon dan accepteren. Hij had tegen een contributieverhoging evenmin bezwaar, alhoewel spr. van oordeel was, dat er wel leden zouden zijn die dan hun lidmaat schap zouden opzeggen. Nadat nog enkele leden hier over hun mening hadden kenbaar gemaakt, kwam men tot de con clusie, dat, alhoewel men weinig heil zag in een gesprek met de verpachter, men dit alsnog zou doen. Heeft dit geen resultaat, dan zal men noodgedwongen de verhoogde pachtprijs aanvaarden. De hierna aan de beurt zijnde bestuursverkiezing werd ingeleid door de heer Bant, met enkele simpele, doch veelzeggende woor den. Hij zei n.l.: „Het bestuur zit hier nu twaalf jaar. Wé achtten de tijd gekomen om onze biezen te pakken en willen er ook graag af". De heer J. Blom meende, dat het onmogelijk was om dit be stuur zonder meer te vervangen, en deed het voorstel om nog drie jaar aan te blijven. Men wenste echter bij het voorgenomen be sluit te blijven, zodat aan de vooravond van het 12J^ jarig be staan werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur. Geheel nieuw zal het niet wor den. De heer C. Kager, die men het beste kan zien als de kracht, die alles voor de vereniging over heeft, zal zitting blijven houden in het nieuwe bestuur. Uit de vergadering werd ver volgens de heer v. d. Garde als nieuwe voorzitter gekozen met 13 van de 21 stemmen. De overige bestuursleden te weten de heren W. Sevenhuysen, J. Schotvanger, F. Mos en Th. Schotvanger, werden vervangen door W. Butter 15 stemmen)de heer G. Scheltema met 9 stem men, D. Blom met 14 stemmen, E. Breen met 15 stemmen en W. Minkema met 16 stemmen. Bij monde van de heer v. d. Garde werd dank gebracht aan het oude bestuur, voor het vele en moeilijke werk, vooral in de oprichtingsperiode. De grote schuld, waarmede men toen be gon, is in de achter ons liggende jaren weggewerkt en thans heeft men een vereniging die financieel gezond is, al zal zuinigheid gebo den blijven. De heer Bant dankte de leden namens de afgetreden bestuurs leden en vooral hen, die in deze moeilijke periode belangeloos hadden geholpen. Ook werd dank gebracht aan de gemeente, die vooral de afgelopen jaren een steun is geweest voor de vereni ging. Tijdens de rondvraag kwam het probleem van toiletten op de ijsbaan aan de orde, een pro bleem waarop het nieuwe bestuur zich in de komende zittingsperio de zal bezinnen. Ook de moeilijk heden van de waterstand op de ijsbaan kwamen ter sprake. De heer Kager vroeg zich als nog af, of er in Schoorl geen be tere plaats zou zijn voor het cre- eren van een ijsbaan. Wil men deze baan geschikt maken, dan zal afgraving van het hoge ge deelte noodzakelijk zijn, iets wat hoge kosten met zich meebrengt. Met de wens, dat het nieuwe bestuur met de besprekingen hiervan succes zal hebben, be sloot de heer Bant deze vergade ring. Gevonden en verloren voorwerpen P0CKETB00KS C. Oldenburg - Schoorl Gebraden wild en gevogelte? Geen bezwaar meer voor U 1 aan het spitl Dit alles kunt U vinden bij Tomaten Sla Blik Zalm Radijs Komkommer Champions Blikgroente Sperciebonen Doperwten Zeer voordelig Heerlijke Jaffa's Sinaasappelen Onderweg 21 - Schoorl Dansmuziek in Paviloen MINKEMA Reserveert vroegtijdig Uw Paasdiner Doel der tochtontspanningspark „De Efteling" 99 tt 55c fnwovieri van de ad haojfeo a-ioti cle vtool it-> 5'cvoO Vart veraled. g.og te Kcvpi"ïeirA roWn V 1«C31 VeftCcn. v*\er d? bcvvcgioc^c-v^ Von de Jrt4lö- genoen oyns te Vended 1 ifin w.; vcevo we «noerc r de f\ode 5 Gedurende het tijdvak van 3 februari 1959 t/m 16 maart 1959 werden bij de Groepscommandant der Rijkspolitie te Schoorl, Duinweg 10, als gevonden aan gegeven: Portemonnaie, herenhandschoen, 2 muntbiljetten, 2 pr. kinderschaatsen, ca puchon, shawl, vulpen, damesbril, di verse wanten. Genoemde voorwerpen zijn te bevra gen iedere werkdag van 8.3012.30 en 14.00—18.00 uur. SCHAAKCLUB „SCHOORL". 18 maart 1959. W. Meedendorp J. de Boer afgebr. G. KonijnH. A. Dorre 0 1 fan RietveldP. Dalenberg 1 0 P. de BoerG. Rietveld 1 0 Joh. RietveldP. de Boer 0 1 M. Slot—K. Eikelenboom 1 0 K. EikelenboomM. Slot 0 1 P. de BoerJoh. Rietveld 0 1 C. den DasF. Schoen J4IH P. DalenbergJan Rietveld 1 0 J. v. LooF. Schoen x/i?A Vanaf heden braden wij alle wild en gevogelte voor U Levert U alle wild en gevogelte, panklaar thuisbezorgd HERE WEG 71 SCHOORL TELEFOON 279 Ramen, deuren, vloer- en balkhout, oude stenen, kruis» pannen, wasbakken, closets, reservoirs, voerkuipen f 10-, f 12,50, f 22,50 per stuk. Nieuw hardboard f 1,70 per M2, afwerklatten, enz. Tevens tweedehands meubelen, tafels, stoelen, clubs, buffetten, dressoir, vloerkleden, lopers en tafelkleden, toilettafel, opklapbedden, ledikanten met spiraal en een lits-jumeaux, partij paktafels enz. enz. Vloerkleden vanaf f 20,— Tussen Zijpersluis en Schoorldam alleen de allerbeste Schoorl Telefoon 236 Uit voorraad leverbaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiimiiiii Op zaterdag 28 maart en 2e Paasdag 's avonds van 8 tot 1 uur. Ie en 2e Paasdag matinee Telefoon K 2209-432 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiimiiiiiHiiiiiiimiiiMiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiimHiiiii op dinsdag 28 april 1959, vertrek van Camperduin 7.30 uur Kosten per persoon, inclusief entree „De Efteling", koffietafel en diner f 12, Opgave tot uiterlijk 20 april bij onderstaande adressen Heer S. Ory Heer P. Koopman Heer P. Kos Heer W. Koelewaard Camperduin Groet Heer P. Slijkerman, Catrijp Mevr. Timmer, Schoorl Heer Hubelmeijer, Schoorldam Mevr. Haasbroek, Aagtdorp

De Duinstreek | 1959 | | pagina 7