Ueelttlod ft f Raadsvergadering Bergen HANCO I RADIO'S 1 STAATSLOTERIJ KAMPER K.C.B. lezing K. C. B. Draagbare Dat komt maar eenmaal Agenda <Lr 2 i o a.s. moeders Nieuwe naam Bridge-evenement M,S,S, en MILS. Mevr. A. Kioon-Stikker uncj tegen spotprijzen Gebr. FRAAY - Laat 166 POCKET-BOOKS C. Oldenburg - Schoorl SIMA VI - collecte SCH00RLSE GEMEENSCHAP GERRITSEN KJ, V, O, Genesius VRIJDAG 3 APRIL 1959 36e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen, aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef SPECIALE AFDELING □□□□□□□□'Jodci auouuc HORLOGES DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De raadszitting op 20 maart, welke om half drie aanving, werd na de opening door de burge meester Dr. W. Huygens begon nen met de mededeling dat de heer De Graan ietwat later zou verschijnen, terwijl van de heer Vellinga bericht van verhinde ring was ingekomen. Daar als punt 10 op de agenda stond: Be handeling en vaststelling der ge meentebegroting en van de be- drijfsbegroting voor 1959, terwijl enkele leden nog iets in petto hadden, is het wellicht daaraan toe te schrijven dat, wat de rest der agenda-punten betreft, de raad zich nogal „ger'ügig be toonde. Zo gingen de ingekomen stukken onder de hamer door; werd besloten van de Bank van Nederl. Gemeenten te lenen 235.000 tegen 4 met een looptijd van 30 jaren; werd aan genomen om de eerste verdie ping en de zolderverdieping van huize Kranenburgh te verhuren aan de Culturele Raad Noord holland of aan de Stichting voor Europees Volkshogeschoolwerk op bepaalde voorwaarden. Voorts werd 29.590 gevo teerd voor een tweeklassig hou ten schoolgebouw ter uitbreiding van de Openbare ULO school aan de Beemsterlaan; werd 3.446,60 gevoteerd voor herstel van het pand Oude Bergerweg 53 en 750 en 910 voor 't aan brengen van enkele verbeterin gen aan de panden Karei de Grootelaan 11a en 17a; werd 13.088 gevoteerd voor de kos ten van drainage en grondaf- voer van diverse terreinen; werd aan J. B. Kröger te Amsterdam een terrein van 612 m2 grond verkocht voor 21,50 per m2 en werd een bedrag van 1.450 ge voteerd ten behoeve van de aan maak van toontafels met achter plaat en verbetering der verlich ting van het Gemeente-Museum. Daarna kwam de begroting aan de orde. Op de vraag van de burgemeester of een der aanwe zige leden algemene beschouwin gen wenste te houden had geen hunner een toestemmend ant woord, zodat werd overgegaan tot bespreking der posten. De begroting wijst een tekort aan van 96.894,08 doch nie mand der aanwezigen die er heet of koud bij werd. barnes- en kinèetcon^ectie Langestraat 9, tel. 5587 voor Zie onze uitgebreide collectie kinderkleding Hoe het in dit laatste opzicht met de mensen gesteld is werd geïllustreerd door een opmerking van Dr Steinz, die verklaarde, dat wat betreft de beloning voor vaccinatie en lijkschouw en polio inenting, in 1958, de artsen nog steeds geen vergoeding hebben ontvangen. Deze spr. had nog meer wensen op zijn verlang lijstje, weshalve de burgemeester hem verzocht dit alles op schrift te willen stellen ten behoeve van B. W,, daar dit alles zeker de aandacht verdient. Mr. Sluis wil de dat wanneer een huis vrij komt door toedoen der gemeente, er een tijdperk van twéé i.p.v. één maand werd gegeven om het huis te verkopen. Wethouder Ellis zegt, dat als regel gewoonlijk iets langer dan een maand geldt, twee maanden open laten staan betekent voor tien huizen 20 maanden, wat te lang is. De clou waar alles om draait ligt in de hoogte van de verkoopprijs. Nadat het woningprobleem nog door diverse sprekers is aan gesneden zonder dat men een micromillimeter nader tot de op lossing van zelfs het kleinste pro bleem op dit gebied is gekomen, vangt de heer De Graan aan met de nieuwe folder, door de V.V.V. in omloop gebracht, te bespreken. Hij heeft een ex. toe gezonden aan een zijner kennis sen, die Bergen niet kent, en die zegt, dat Bergen mooi genoeg is van zichzelf en niet met abstracte kunst is gediend, wat Wethouder Dr. Hemelrijk doet vragen hoe iemand, die Bergen niet kent, zulk een uitspraak kan doen? Hierop antwoordde de heer De Graan dat deze beoordeler foto's van Bergen had gezien, waaruit men dan zou mogen besluiten, dat dezè beoordeler Bergen wél kende! De heer Broersma zei, dat het hele (bedoeld was: voltallige) bestuur der V.V.V. I er niet in gekend was. De heer Dinkelberg had voor de uitvoering in druk niets dan lof, doch zijn advies was niet gevraagd, weshalve hij er zich van distancieëerde Burgemeester Dr. Huygens antwoordde, dat het ontwerp was van een reclame-kunstenaar, die ook reclame voor Liberty ver zorgde naast die van andere gro te zaken. Dat hij het ontwerp had voorgelegd aan de heren Broersma en Dalloyaux van de V.V.V. I en de heren Jhr Sand- berg en Worm van de V.VV. II. Dat geen drukproef kon worden verstrekt tengevolge van het ge bezigde drukprocedé, maar dat van de V.V.V.'s uit Amsterdam en Utrecht bericht was ontvan gen, dat deze folder het heel goed deed als blikvanger. De bedoe ling was, dat deze folder een in legvel zou krijgen met tekst over Bergen, behalve in 't Nederlands, ook in de franse, engelse, duit- se en zweedse talen. De V.V.V.'s zouden deze teksten stencillen en in de folder leggen. Zulks is ech ter achterwege gebleven en daar door is de werking dezer propa ganda verzwakt. Dit kon de heer Broersma niet ontkennen. Wet houder Dr. Hemelrijk streek ten slotte wat olie op de golven. Hij erkende dat het college van B. W. de verantwoording draagt. Hij verkeerde in de mening, dat de V.V.V.-besturen er mee in stemden. Thans blijkt dat er kri tiek is. Hij achtte een combina tie van de oude folder met de nieuwe beter, zodat men thans ook foto's zou hebben. Het zal nu notulair dienen te worden vast gelegd, dat in 't vervolg het uit geven van een folder zal ge schieden in overeenstemming met de V.V.V.'s. Wat thans gebeurd is kan ons tot lering strekken. In de avondvergadering brak de heer Dinkelberg een lans voor het instellen ener overkoepelende commissie die de diverse V.V.V. activiteiten zou pogen te coördi neren maar Mr. Sluis veegde het gehele voorstel met een paar zin nen van de tafel. Op een uiting over statistiek, deelde burgemeester Huygens nog mede, dat de statistiek over de kustbadplaatsen voor alle plaat sen van belang is. Zo is thans aan 't licht gekomen, dat de vakantie spreiding mede verantwoordelijk is voor het minder aantal gas ten in Bergen in 1958. Vele Am sterdammers, die anders naar Bergen kwamen, zijn verleden jaar naar elders getogen, en wat de vakantiespreiding in Duits land voor ons land voor gevolgen kan hebben moet men afwachten. Hierna ging de raad in comité. De duinterreinen van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland hebben een nieuwe naam gekregen. Ze heten nu: Noordhollands Duinreservaat. jjliiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiMiiiiiiiimimiiiiimimiiiiiiimill^ I „Minor" f 49,50 1 „Vidor" f 69,50 I „Sporty"f 79,50 i Silverf 89,50 Philipsf 99,50 „Transistor"f 135, E E Eigen reparatie-inrichting TECHN.fjBUREAU Laat 205,"Alkmaar 1 naar C. 6 A. ^Illiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillil^ Het Bridge spel dat woensdag 25 maart in ,,De Rustende Jager'' werd gehouden tussen de teams, die voor de Martini cup in aan merking zouden komen is een schitterend succes geworden voor de winnaars. De gasten kraakten de Bergenaren met 64 tegen 21. Een en twintig belangstellenden volgden het spelen met ingespan nen aandacht om na afloop de mare van de uitslag te verbreiden. Deze beide Bergense meisjes scholen gaven op 21 en 22 maart in „Het Gulden Vlies" te Alk maar een zeer geslaagde toneel- en muziekavond. De directrice der M.M.S. opende de avond en heette Burgem. Dr. W. Huygens en zijn echtgenote, de heer Schip per, arschitect van het nieuwe schoolgebouw der M.M.S., be stuursleden en ouders der leer lingen hartelijk welkom. Het is voor het laatst, dat de M.M.S. een schoolavond gaf in een ge bouw, dat niets met de school te maken heeft. Aan het eind van 1959 zal het nieuwe schoolge bouw met de grote aula gereed komen en worden dan de school avonden ook werkelijk in eigen huis gehouden. Op deze twee avonden werd door leerlingen van de le tot en met de 5e klasse medegewerkt. Bij de repetities was men eerst gehinderd door de griep en een week geleden brak één der vier speelsters van het toneelstuk „De Geschiedenis van de Soldaat" haar arm en moest haar plaats vervangster (die voor haar eind examen zit) in luttele dagen tijds zich inspelen. Het programma werd vlot af gewerkt. De eerste klassers zon gen en dansten aardige Franse liedjes. De tweede klassers voer den vlot „Les souvenirs du peu- ple Béranger" op, waarna het schoolorkestje, ujt blokfluiten, drie violen en een cello bestaan de o.l.v. de heer C. Jonker, die zelf de vleugel bespeelde, de Kleine Symfonie van J. Haydn en de Miniatuur Symfonie van J. Andriessen ten gehore bracht. De vierde klassers hadden o.l.v. hun Amerikaanse leraar, de heer L. D. Gerards het in koor zeggen van gedichten ingestu deerd. Hun aardige „Choral rea ding" had veel succes. De derde klassers gaven blijk de Franse taal met de nodige radheid te kunnen spreken in „La farce du Paté et de la Tarte", ingestu deerd o.l.v. mevr. J. Polak-Alex- ander. Na de pauze werd „De Geschiedenis van de Soldaat" van C. F. Rumuz, vertaald door M. Nijhoff, opgevoerd o.l.v. de heer en mevrouw Frevel. Deze opvoering wist alle aanwezigen, zowel ouders als leerlingen te boeien en het hartelijke applaus aan het slot leverde daarvoor het beste bewijs. Het waardevolste van deze avond was daarbij mis schien wel gelegen in het spon tane applaus en getrappel der leerlingen, toen de leraressen en leraren onder wier leiding zij voor deze schoolavond gewerkt hadden op het toneel verschenen. Dit was een hartverwarmende hulde aan hen en ook een wel verdiende. Mevrouw V. Bakker-Hefting, oud-directrice der Gemeente- Musea te 's Gravenhage, hield voor het K.C.B. dinsdagavond 24 maart, in de dancing van „De Rustende Jager" een lezing met lichtbeelden over de schilder Marc Chagall. De tweespalt in de hedendaagse schilderkunst is niet die van concreet tegenover abstract, maar van de richting die naar evenwicht en rede zoekt, tegenover die welke dienaangaan de onverschillig is ten bate van de uitdrukking der emotie. Mid den in de strijd van cubisme en expressionisme in 1910 komt Mare Chagall in Parijs. Deze West- Rus, die in het ghetto van Vi tebsk geboren en getogen is, ging op 18-jarige leeftijd in 1907 naar de kunstacademie te Peters burg, waar hij twee jaren werkte. Daarna keerde hij naar Vitebsk terug om in 1910 naar Parijs te trekken, waar hij met vele schil ders en litteratoren contact had. In 1913 werd in Berlijn een ten toonstelling van zijn werken ge houden. Chagall gaat naar Ber lijn en weet bij het uitbreken van de oorlog in 1914 nog Rusland te bereiken. Terug in Vitesk huwt hij met „Bella" en moet dan in militaire dienst treden, waar hij bij de administratie komt en in 1917 in Vitebsk terug keert. In 1919 gaat hij naar Moskou en krijgt daar een opdracht voor het versieren der wanden van het Joodse theater en het schilderen van décors. In 1922 keert hij via Berlijn naar Parijs terug en krijgt daar opdrachten o.a. voor het illustreren def fabels van La Fon taine en van het Oude Testa ment. In 1931 geeft hij zijn bio grafie „Ma Vie" uit en reist in Ook voor llw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen de daarop volgende tijd veel. Hij wijkt in 1940 uit naar Amerika en maakt in Mexico décors voor het ballet „Aleko". Na de dood van „Bella" in 1944 krijgt 'hij een opdracht tot het maken van dé cors voor „The Fire-bird". In 1947 ziet men hem weer in Parijs terug en in 1949 vestigt hij zich te Vence. Chagall heeft in zijn werk een grote rijkdom aan kleuren, zijn onderwerpen zijn vaak lieflijk en poëtisch en vol humor. Hij schil dert uit zijn geheugen. Als hij in Parijs is, schildert hij zijn herin neringen uit Rusland. Is hij in Amerika, dan zijn het de onder werpen uit Frankrijk en Rusland, die in zijn werk naar voren tre den. In al zijn werken blijft hij innerlijk Rus. Een Rus is niet re gelmatig in zijn denken en doen, en de tijd is niet belangrijk. Alles kan overal en altijd gebeuren. Deze elementen vindt men ook in Chagalls kunst terug. Een serie mooie kleuren-licht- beelden gaven een goed over zicht van Chagalls oeuvre. Deze lezing vormde een geslaagde slot- avond van het K.C.B. winter- programma. A.s. maandag begint de verkoop van de 543e Staatsloterij, v.m. 9 uur ook Appél loten verkrijgbaar De collectrice Prinsesselaan 5 BERGEN Telefoon 2352 Bezoekt zaterdag a.s. het Oratorium te geven door „Schoorls Gemengd Koor" In zaal Atsma te Schoorl, aanvang 8 uur precies Overjarige radio- en televisietoestellen ALKMAAR, TELEFOON K 2200 - 4795 U.V.V. BERGEN voor Suriname en Nieuw-Guinea In de week van 612 april wordt hier ter plaatse de jaar lijkse SIMAVI-collecte gehou den. Het gaat om het medische barmhartigheidswerk in SURI NAME en NIEUW-GUINEA. Het gevaar bestaat, dat deze „roep om hulp" een „klank" gaat worden, omdat wij ons hier in ons op medisch gebied zo be voorrechte land moeilijk een voorstelling kunnen maken van de vele volksziekten in een warm tropenland met zijn primitieve toestanden, welke laatste vaak zo'n onnoemlijk leed veroorzaken door onkunde op het terrein van de hygiëne. Het gaat bij de Ned. dokters en zusters in genoemde streken niet alleen om genezen, maar vooral ook om het voorkomen van allerlei volksziekten, die zo verlammend werken op het hele maatschappelijk leven. Géén welvaart zonder goede gezond heid! SIMAVI is voor vele artsen de bron bij gebrek aan medica menten, instrumenten enz. enz. Bovendien helpt zij bij bouw en inrichting van ziekenhuizen, me laatsen-inrichtingen en polikli nieken en draagt zij, indien no dig, bij in de uitzending van art sen en zusters. HELPT allen om de SIMA VI-collecte te doen slagen 1 Dan kan SIMAVI de ge vraagde steun verlenen De expositie van het werk van Harry Kuyten (1883-1952) werd donderdagavond 26 maart ge opend door de vriend van de schilder Albert van Dalsum. De ze memoreerde dat hij zelf toneel speler was en schilder in zijn vrije tijd, maar dat zijn arbeiden in die kunst niet van dien aard is dat het hem past de plaats van Harry Kuyten te bepalen in de rangorde van zijn tijd. Artisten hebben echter één ding gemeen: zij kunnen niet laten het te zijn. Het gaat bij hen om de ontmoe ting met de eigen persoonlijk heid. Elf jaar geleden bracht van Dalsum een maand bij Kuyten door en leerde hem kennen als een man, die bezeten was van zijn werk. Soms na het werken waren er de gesprekken. Deze man had zijn persoonlijkheid ge vonden en hoewel hij als schil der wel belangstelling had voor andere stromingen, kon hij zich alleen overgeven aan dat wat bij zijn eigen visie aansloot. Hij wil de onbevangen zijn zeer sterke schilderdrift ondergaan. Hij was een pur sang kunstenaar. Deze expositie geeft de gelegenheid geconfronteerd te worden met zijn kunstenaarschap. De opening werd door zeer ve len bijgewoond, aangetrokken door de expositie, zowel als door degene, die deze opening ver richtte. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□PD van 4 april t/m 11 april 1959 Zaterdag, 4 april „Die Schöphung" von Haydn, door Schoorls Gemengd Koor, zaal Atsma, 8 uur. Maandag, 6 april Algemene Ledenvergadering V.V.V. Groet/Camperduin, ca fe Mereboer te Groet, 8 uur. Woensdag, 8 april Algemene ledenvergadering V.V.V. Schoorl cafe Duin, 8 uur. Donderdag, 9 april Film „Wereldkampioenschap voetballen 1958" uitg. van de voetbalver. Duinranders en Schoorl, ver. gebouw te Cat- rijp, 8 uur. Zaterdag, 11 april Toneeluitvoering door de Har- ger Toneelver. cafe GroothofF, 8 uur. Klaverjasdrive, t.b.v. het Ned. Rode Kruis cafe Duin, 8 uur. De K.J.V.O.-ers hebben maan denlang gewerkt en gerepeteerd om donderdagavond 26 maart voor een stampvolle schouwburg zaal van „De Rustende Jager" op te treden met de musical „Wij zien er geen been in". Het aar dige van deze avond was dat de spelers op het toneel het zicht baar met plezier deden en de toe schouwers in de zaal, vooral de jongeren volkomen met hen mee leefden en het „hartstikke" mooi vonden. De jeugd speelde voor de jeugd en het werd door haar goed bevonden. Maandagavond 23 maart werd dit toneelstuk in de schouwburg Junushoff te Wageningen opge voerd. „Tob de Bordes speelde zelf met grote bezieling en met noblesse de titelrol, temidden van studenten, wie het aan to neelervaring zoals werd me degedeeldvrijwel ontbrak. Men heeft zich er evenwel be hoorlijk doorheen geslagen, al stokte het zo af en toe een enkele maal." Aldus het Algemeen Handelsblad. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 5 april Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 5 april Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1