lUakttad ft ff Bevolkingstoename en woningbouw Kamper 1960 Extra verzorgd diner De eerste Philips televisie f Huidgenezaog A$euda Nieuwbouw SINT JAN GERRITSEN Pedagogisch koncert Gtfloiin Bromnozems, opgepast VRIJDAG 17 APRIL 1959 36c JAARGANG No. 14 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De vrees dat bij sterke bevol kingstoename in Noord Kenne- merland de steden en dorpen aan elkaar zouden vastgroeien heeft de gemeentebesturen ertoe ge bracht gezamenlijk na te gaan hoe hieraan te ontkomen door de toepassing van andere woon vormen. De commissie Westen des Lands heeft nl'. ook deze streek aangewezen als mogelijk opvang- gebied voor de zg. overloop uit de randstad Holland. Een ver drievoudiging van de bevolking binnen één generatie is de meest voorzichtige prognose. Van het bureau der architecten prof. ir. J. H. v. d. Broek en J. B. Bakema te R dam was bekend, mede door het ontwerp voor de Alexanderpolder, geëxposeerd op de E 55 te R'dam. dat zij nieu we woonconcentraties hadden ontworpen, waarbij een gedeelte der bewoners was ondergebracht in hoge woongebouwen, waar door een meer rationeel grondge bruik werd verwacht. Het werd van waarde geacht dat de gemeenten waarvoor door het Provinciaal Bestuur een streekplan in voorbereiding is, zich in deze zouden aaneen slui ten. Uit deze wens is de gezamen lijke opdracht aan v. d. Broek en Bakema voortgevloeid. De opdracht werd schriftelijk verstrekt in aug.sept. 1957 door de gemeentebest. van Alk maar, Akersloot, Bergen >(NH), Castricum, Egmond, Egmond- Binnen, Heiloo, Koedijk, Limmen, Oudorp, St. Pancras en Schoorl. De opdracht omvatte het ver richten ener studie in overleg met de Provinciale Planologische Dienst, omtrent de toepassing van nieuwe woonconcentraties ten behoeve van een sterk toene mende bevolking in de streek, ge vormd door deze 11 gemeenten. Zij werd als volgt geformuleerd: a. Het overleggen van één of meer zoveel mogelijk als voor beeld uitgewerkte ideeën-schet sen voor nieuwe woonconcentra ties en wat daar in de directe omgeving bij behoort; b. het geven van suggesties om trent de ligging der beoogde com plexen, al dan niet aansluitend bij bestaande kernen, waarbij aan dacht ware te schenken aan de wijze van ontsluiting dezer com plexen en de omvang ervan naar aantallen inwoners: c. het verstrekken van inzicht in de voor de beoogde complexen benodigde grond-oppervlakken voor bebouwingsdoeleinden, ont spanning, verkeer en verzorging, de onderlinge afstanden en afme tingen der woonbebouwingen; d. het onderzoeken der moge lijkheden, mede in verband met de bouwkosten, die in de toepas sing van nieuwe bouwsystemen zijn gelegen, waarbij wij in over weging geven in overleg met de Ver. van Systeembouwers speciaal voor de hoogbouw naar ver doorgevoerde geprefabriceer de bouwprijzen te streven; e. het uiteenzetten van uw zienswijze met betrekking tot de sociale aspecten der door u voor gestane woonwijzen. Dit gebied der 11 gemeenten is aanééngesloten 210 km2 groot. Het kan worden onderscheiden in; 1. het langgerekte duingebied, grenzende aan de Noordzee. 2. het daarbij aansluitend kom vormig tuinbouwgebied (1 en 2 vormen nog samen één land schappelijke ruimte). 3. de strook liggende tussen tuinbouwgebied en het ten Oos ten van Noord-Kennemerland, gelegen agrarisch gebied. (Cas- stricum, Limmen, Heiloo, Alk maar). In het totaal der 11 gemeenten wonen thans 100.000 mensen. Van de totale mannelijke be roepsbevolking werkt 35 bui ten deze streek. Dit percentage zal in de komende jaren nog toe nemen. De bevolking woont in hoofdzaak in ééngezinswonin gen. Er wordt een snelle bevol kingstoename verwacht en wel tot 300.000 omstreeks het jaar 2000. Deze zal voor een groot deel werkzaam zijn in het indu striegebied van IJ-mond en Zaan streek, zelfs bij Amsterdam. Bij bouw van eengezinswonin gen en étagewoningen van 4 en 5 hoog zouden de bebouwde kom men der gemeente zich als olie vlekken uitbreiden. Alkmaar, Heiloo, Bergen en Schoorl zou den op den duur tot één grote huizenmassa verenigd worden. Dit zou kunnen worden voorko men door over te gaan van het bouwstelsel huisje-huisje naar het stelsel der bouwéénheden (wij ken) waarvan de eenheden elk ongeveer 950 woningen bevatten, waarvan ongeveer 30 in hoog bouw (van 8 tot 15 étages hoog) en de overige woonvormen ten dele étagewoningen (36 hoog) en ééngezinswoningen.i In elke kern van zo'n bouwéénheid is ruimte voor buurtwinkels enz. De uitbreiding van Alkmaar, Heiloo. Oudorp, en St. Pancras buiten de bestaande uitbreidings plannen zou dus kunnen plaats vinden in Twee Vleugels vanuit Alkmaar: één in de Boekelermeer ten zuiden van Alkmaar en één in het Geestmerambacht ten noor den van Alkmaar. Alkmaar zou dan uitgroeien tot een lineaire stad. Dit zou ook be tekenen dat de genoemde ge meenten behalve het vol bouwen van reeds goedgekeurde uitbrei dingsplannen hun verdere ont wikkeling gaan concentreren in deze beide Alkmaarse vleugels. In elk der vleugels is plaats voor ongeveer 14.000 woningen (on geveer 50.000 inwoners). In elk der vleugels zijn sub-centra ont worpen met de nodige voorzie ningen aan kerken, scholen, win kels enz. Stations-Restaurani INDISCHE RIJSTTAFEL In Castricum zou plaats zijn voor 7 eenheden (ongeveer 6..500 woningen). Hier zouden ook de voorwaarden gunstig zijn voor het bouwen van twee halve proef- eenheden. In Akersloot is plaats voor twee eenheden (ongeveer 1.800 woningen). In Limmen voor één (900 woningen) en in Schoorl voor drie (ongeveer 2.700 woningen). Besprekingen zijn gevoerd met de Ver. van Systeembouwers. De voorlopige reactie is, dat de prijs per kub.meter woonruimte in hoge woongebieden niet duurder behoeft te zijn dan de nu gelden de prijs per m3 woonruimte in de woningwetwoningbouw mits de omvang van het betreffende ob ject een continue werkwijze mo gelijk maakt. Extra komen dan de kosten voor extra-voorzieningen voor liften en centrale verwarming. De ontsluitingskosten per m3 zullen lager zijn (bestratings- en riole- ringskosten) Voor het op gang brengen van het initiatief is het van het eerste belang, dat een halve proef-een- heid wordt gebouwd. Een derge lijke proef kan inzicht geven in de technische, economische en so ciologische aspecten dezer bouw wijze. Het rapport is ingediend op 11 maart 1959' en aan de gemeente besturen toegezonden; zij zullen zich nu moeten beraden wat zij met dit rapport zullen doen. Uit hun midden is een Technische Contactcommissie gevormd, die inmiddels vele besprekingen heeft gevoerd om te komen tot verwe zenlijking van een der kernpun ten, te weten het hoge woonge bouw op zodanige financiële ba sis, dat daaruit een redelijk aan vaardbare huur ontstaat. Uit het door de gemeentebesturen breed opgezette overleg is bij de voor bereiding van het Streekplan ge leidelijk een verheugende en vruchtbare samenwerking ge groeid, waarbij een team ont stond. waarin de factoren zijn sa mengebracht, die nodig zijn voor het scheppen van een doelmatige en sociaal-economisch verant woorde opbouw van toekomstige woon- en werkgebieden. Aan deze samenwerking nemen deel: 12 gemeentebesturen, de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland, met in stemming van het Provinciaal Bestuur, het Architectenbureau van prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema, De Vereniging van Systeem bouwers, terwijl ook de Hoofd ingenieur Directeur van de Di rectie Volkshuisvesting en Bouw nijverheid te Haarlem bij het overleg betrokken is en hiervoor grote belangstelling toont. Tenslotte heeft de Technische Contact-commissie overleg ge pleegd met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, welks di recteur overtuigd is van het grote belang van deze aangelegenheid. Bij de voorbereiding van het streekplan wordt rekening gehou den met de denkbeelden omtrent de opbouw en de situering van woonconcentraties, die uit het ge meenschappelijke beraad zijn voortgesproten, waarbij aandacht wordt geschonken aan de socio logische zijden dezer vraag stukken. Bovendien heeft er nauw overleg plaats tussen de advise rende architecten, de heren Van den Broek en Bakema, en de ste debouwkundigen der diverse ge meenten. Daarnaast liggen de meer tech nische vraagstukken van de rea liseerbaarheid der woonvormen, die gesuggereerd worden. Hierbij is de quintessence: het coördineren van de afzetmoge lijkheden en de productie van woningen. Het streven is er op gericht enerzijds massale bouw mogelijkheden in de provincie te organiseren en anderzijds de pro ductiezijde te activeren en zich te doen instellen op het georgani seerde afzetgebied en op een fa briekmatige productie van wo ningen en onderdelen daarvan. Hierbij zij opgemerkt dat voor al voor de eensgezinshuizen en de normale etagebouw ook tra ditionele bouwmethoden in aan merking komen, waarbij geprofi teerd kan worden van geprefa briceerde en genormaliseerde on derdelen van de systeembouw. Een voldoende variatie in ar chitectuur kan worden verkregen door het inschakelen van diver se architecten, die verschillende architectonische vorm zullen kun nen geven aan industrieel gepre fabriceerde onderdelen. De architecten Van den Broek en Bakema hebben diverse wo ningtypen ontworpen voor een- Grooibeeld f 970.-!! In luxe salonkast met deuren f1165.-!! Philips televisie reeds vanaf f 695.- gezinshuizen, etagebouw en hoge woongebouwen. Deze zijn door hen met de Systeembouwers be studeerd en daarna zijn voldoen de betrouwbare begrotingen ge maakt. Daarbij werden tevens de kosten van bouwrijpmaken en additionele voorzieningen in aan merking genomen. Uit deze be grotingen blijkt, dat, mits de af zetmogelijkheden goed georgani seerd worden, ook de woning- wetbouw in de vorm van hoge woongebouwen binnen de moge lijkheden komt te liggen. In een gemeenschappelijke be spreking der samenwerkende in stanties werd algemeen geconsta teerd, dat de draagwijdte dezer plannen en problemen uitgaat bo ven het streek- en provinciaal belang. Donderdag 9 april voerde de toneelvereniging Sint Jan in de schouwburgzaal van De Rusten de Jager ,,Het meisje van de Ar- nefjord" op. Met dit toneelspel in drie bedrijven door Arie van der Lugt, had dit amateurs-ge zelschap zich geen lichte taak ge steld, maar er was klaarblijkelijk hard gewerkt en er zitten bij het Sint Jan toneelgezelschap nogal wat goede krachten, wat voor de minder sterke spelers altijd een hele steun is., Men kan dan ook op een goed geslaagde opvoering terug zien. GOUD Het bestuur van Bergens Har monie nam het initiatief om in samenwerking met de volksmu ziekschool Bergen-Schoorl te ko men tot het geven van een peda gogisch koncert. Als derde in de bond sloot zich daarbij aan de Koorvereniging Bergen. Bergens Harmonie en de Koorvereniging Bergen hebben, zoals trouwens alle muziekverenigingen in onze gemeente, belang bij een bloeien de Volksmuziekschool. Daar im mers leren de kinderen, de latere amateur-musici de beginselen der muziek en door zelf muziek te be oefenen ontstaat ook de liefde voor deze tak van kunst. Dit pedagogisch koncert, dat op donderdag 23 april des avonds half acht zal aanvangen in de schouwburgzaal van ,,De Rustende Jager" is gratis toegan kelijk voor de ouders der leerlin gen van de Volksmuziekschool en verder voor alle belangstel lenden in de muziek. Men hoopt dat vele ouders aanwezig zullen zijn, want er zal a.h.w. een para de gehouden worden van alle in- van „SCHOORL'S GEMENGD KOOR" strumenten die Bergens Harmo nie bespeelt en door deze kennis making zullen zij beter in staat zijn hun kinderen te helpen bij het kiezen van een instrument, wanneer zij daartoe aanleg blij ken te bezitten. Vóór de pauze zal bij elk mu ziekstuk een uitleg worden gege ven en, waar nodig, met daarbij een muzikale demonstratie, om tenslotte het gehele stuk te bren gen. En dit niet alleen bij de mu ziek die Bergens Harmonie brengt, maar ook bij de liederen gezongen door de Koorvereni ging Bergen. Natuurlijk staat ook een openbare les door leerlingen uit de A2 klasse der Volksmu ziekschool op het programma. Zo zullen op deze avond be langstellenden kunnen zien en horen wat kinderen op de Volks muziekschool leren en wat er voor een amateur-instrumenta list te bereiken is in Bergens Har monie en voor een amateur-zan ger in de Koorvereniging Bergen. De aanwezigen, kinderen en jeugd, krijgen iets van hun voor land te zien, van wat door vol harding in de vrije tijd kan wor den bereikt in samenwerking met anderen. Mogen velen dit kon cert bijwonen. Culturele Avonden De avond met kleurenfilms over het Amsterdamse Bos is niet op 18 april, maar op 25 april. Medewerking verleent het trio Van Tiel. Voor de tocht naar de Keu kenhof zijn nog 8 plaatsen vrij. Als des zondagsmorgens de zon schijnt, dan is er grote kans dat er veel bezoek komt in Ber gen, ook al waait er een frisse wind. Zo ook zondag 12 april. Het auto-verkeer was gezellig druk te noemen, doch wat aan deze gezellige drukte nogal wat storing teweeg bracht, waren een aantal jongelui op bromfietsen ge zeten, die het autoverkeer, pro beerden te hinderen. Ditmaal echter hadden zij daarmede geen succes, want de politie greep zonder dralen in en heeft tiental len van dit soort, in de leeftijd van 1620 jaar, geverbaliseerd. De politie is ook in den vervol ge van plan een ieder die zich aan overtredingen schuldig maakt, zonder waarschuwing te verbaliseren. Niet alleen op zon dag, maar ook in de week. Maan dag 13 april is er opnieuw een bromnozem bekeurd en een jong mens, dat bij de Koedijker Vlot brug per fiets een auto bescha digde. liep een proces-verbaal op. Zo gaat het goed, maar niet goed is, dat we op het politie bureau een jongetje, dat overdag op de schoolbanken zit, aantrof fen, en dat jongetje had lange vingers gehad. Foei! Wat van een ander is, daar moet je afblij ven! We kennen dat jongetje en we weten dat zijn ouders nette mensen zijn, die zulke dingen als dat jongetje gedaan heeft, hele maal niet goed zullen praten. Het zou echter voor vele kinderen beter wezen, indien hun van jongsaf werd bijgebracht: Wat van een ander is daar blijf je van af. □□□□□□aoDDODaDDDDoaaoano SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 19 april t/m 25 april 1959 Donderdag 23 april Lezing men lichtbeelden over Amerika, uig. van de N. H. Vrouwengroep, 7.45, Consis toriekamer, Schoorl. Zaterdag 25 april Klaverjasdrive bij J. Beeldman, Aagtdorp, 8 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Met belangstelling nam ik ken nis van het artikel van de Heer C. van Breco, Directeur van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, kantoor Haarlem, geschreven in de Duinstreek van 10 April j.l. Vanzelfsprekend zal ik als me dicus niet ingaan op de details der verzekeringstechniek en dit gaarne overlaten aan de betrok ken verzekeringsmaatschappijen. Wel interesseert mij als medicus het woningvraagstuk in zijn so ciaal-medische aspecten, zoals daar zijn de conflicten ontstaan door inwoning, de gedwongen- lang uitgestelde huwelijken, het nodeloos lange ziekteverzuim door de neurosen hierdoor ont staan, het aantasten van de gees telijke volksgezondheid in zijn algemeenheid e.d. Vandaar dus dat ik me alleen maar verheug dat zich voor Bergen een derde geldbron heeft aangediend om die lieden die graag een eigen woning willen verkrijgen hierme de behulpzaam te zijn. Alle waar zal wel naar zijn geld zijn en geen enkele geld schieter zal dit uit zuiver phi- lanthropische motieven doen en de gezonde concurrentie in het credietwezen zal voor de crediet- nemer wel zekerheid bieden dat hij krijgt naar de mate waarin hij betaalt, zodat de adspirant-bou- wer met een gerust hart zal kun nen kiezen uit wat hem het bes te past. Uiteraard zal men, hoe men ook financiert, voor het be zit van een eigen woning een deel van zijn inkomen moeten over hebben, misschien wel meer dan het klassieke 1/7 deel, doch men onderschatte niet de grote waar de voor het zelfbewustzijn en de gezonde toename van het dragen van wat eigen verantwoordelijk heid door het bezitten van een eigen huis. Welaan dan, er is behoefte aan huizen, er is geld, er is een ruggesteun door de vele goede sociale voorzieningen voor de bouwers, de gemeente heeft of maakt bouwrijp geschikte gron den. Dat men dus bouwe! C. STEINZ ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ALKMAAR a f 5,50 per couvert (kindermenu f 3,50) Tevens .verkrijgbaar onze originele bereid door Indische kokki 10 gerechten f 3,50 Voor reservering tel. 4286 Nu reeds leverbaar 110 graden beeldbuis Prachtige salonkast Inclusief antenne Plaatsing antenne's inbegrepen TECHN. BUR. bij C. A. Laat 205, Alkmaar, Tel. 6569-6731 0 2200 jj|||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIUIIIIIIIIIIillMIIIIIIII|||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIllllll!:illlll!lllllllllllll||||^ Onder toezicht van notaris H. G. Westen van Schoorldam op zaterdag 18 april, 's avonds 8 uur in „De Rustende Jager" te Schoorl. ^lllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiilfr Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder oaaaoD □□'zieidd aanoaa □□□qdo telefoon 2331, Bergen BERGEN 19 april Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOED1JK 19 april Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1