(Neekltad ff HET DORPSHUIS 1960 Kamper De eerste Philips televisie A. KLAVER Bond van Plattelandsvrouwen R. K. Vrouwengilde GERRITSEN Openbare Ulo-School U-V.V. BERGEN DIO-HANDBAL 1 MEIFEEST Koninginnedag 1959 FILM N IEUWS Afettda VRIJDAG 24 APRIL 1959 36e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het Dorpshuis werd in mei 1936 opgericht door mevr. Dek ker-Maathuis in medewerking met wijlen wethouder L. den Das. Op 7 maart 1939 werd de notariële acte van de Stichting „Het Dorpshuis" gepasseerd en trok mevr. Dekker zich terug uit de werkzaamheden. Het eerste officiële bestuur bestond uit de heer R. J. Valkhoff, voorzitter, de heer J. C. Kettenborg, secre taris, mevr. M. Evenhuis-Nue- boer. penningmeesteresse, de heer J. Ponsteyn en mej. Eyken. Het Dorpshuis werd opgericht om de kinderen te helpen hun vrije tijd constructief te gebrui ken en om voor de volwassenen te zorgen voor aanvullend onder wijs en de tekorten op te vangen van hen, die meer culturele ont wikkeling wensten dan zij geno ten hadden. Dit werk werd in de vorm van clubs, lezingen en cur sussen gedaan. Des zomers was er ten behoeve van de pension houders een vacantie-school, waar de kinderen een veilig en actief onderkomen vonden in de weken dat hun ouders geen tijd voor hen hadden. Het werk van Het Dorpshuis inspireerde toen ter tijd de heer Valkhoff tot het schrijven van zijn boek: „Kinde ren rondom Juf." In de mobilisatietijd was er in het Dorpshuis een leeszaal voor militairen en konden deze er ook hun vertier zoeken bij koffie en spelletjes. In 1943 werd Bergen geëvacueerd en in oorlogstijd en daarna is het gebouw van het Dorpshuis distributiekantoor ge weest. De financiële kant van de Stichting „Het Dorpshuis" is nooit rooskleurig geweest en daardoor was de taak van pen ningmeesteresse voor mevrouw Evenhuis geen lichte. Werden van 1936 tot '39 de tekorten door Mevr. Dekker-Maathuis aange zuiverd, de Stichting ,Het Dorps huis" moest van de aanvang af met eigen middelen zien rond te komen. Het clubgeld dat de kin deren betaalden was verre van toereikend en men zocht naar versterking van de kas door zaaltjes te verhuren aan vereni gingen en door het werven van donateurs. Voor de oorlog wer den er lezingen gegeven op cul tureel gebied, die aardig druk be zocht werden, evenals de ten toonstellingen. 's Zomers wer den de zaaltjes verhuurd aan kunstschilders, die daar hun werk tentoonstelden. De clubs werden gegeven door vrijwillige krachten uit de burgerij, en alles pro Deo. Nooit werd tevergeefs een beroep op de middenstan ders gedaan voor materiaal en voor alles wat ter opluistering van feesten dient. Na de oorlog is het werk van dorps- en buurthuizen sterk toe genomen en is het ook op een andere leest geschoeid. De Stich ting „Het Dorpshuis" heeft ge leidelijk aan ook op de nieuwe koers gestuurd en dat is financieel geen gemakkelijke taak geweest. Donderdagavond 16 april nam Mevr. Evenhuis afscheid als penningmeesteresse van de Stich ting „Het Dorpshuis", na deze functie 23 jaar lang te hebben vervuld. Bij dit afscheid waren aanwezig: burgemeester Dr. W. Huygens, het bestuur van de Stichting, de directrice, leidsters en conciergen van Het Dorps huis, benevens de dames Eyken en Guddeker, die mevr. Evenhuis reeds jaren trouw ter zijde staan bij haar taak als bibliothecaresse van Het Dorpshuis. Jaren lang is mevr. Evenhuis secretaresse- penningmeesteresse van de Stich ting geweest en liepen zodoende de contacten met de officiële in stanties over haar. Mede daar door kon burgemeester Huygens bij dit afscheid zeggen: „Het Dorpshuis" was mevr. Evenhuis. B. en W. dachten dat de behui zing een beletsel vormde voor de werkzaamheden, maar de lijst activiteiten logenstraffen dit. Door de ziekte en het verschei den van wijlen wethouder Den Das en in de maanden daarna is het contact tussen B. en W. en het Dorpshuis zwak geweest. Dit is thans anders. Bij uw ver trek kunnen wij de voortzetting van uw werk veilig stellen. Er is afgesproken dat de gemeente dit werk met een belangrijke bij drage zal steunen. Van belang is, dat ieder begrijpt, wat „Het Dorpshuis' voor de dorpsge meenschap doet. B. en W. steu nen dit werk. Er wordt een fi nanciële regeling getroffen met de Stichting „Het Dorpshuis", maar er blijft een nadelig saldo, want voorop dient het beginsel gesteld te worden dat de ge meentenaren met elkaar dit werk moeten dragen in de vorm van clubgeld en donaties. Dan zal on der de enthousiaste leiding van mevr. Muller het werk wel luk ken. Vóór «lij» afscheid als burge meester .over tien jaar, hoop ik op een verenigingsgebouw te kunnen terug zien. U, mevr. Evenhuis kunt terug zien op een nuttige en welbestede tijd en wij danken U daarvoor hartelijk. Mevr. Evenhuis dankte de bur gemeester voor zijn woorden en bracht naar voren dat het Dorps huis preventief werk doet en liet in het kort de financiële geschie denis van het Dorpshuis de re vue passeren en eindigde met de woorden: Op dit werk houden we nooit geld over. Ik ben blij de mogelijkheden gehad te hebben en dit werk al die jaren te heb ben mogen doen. Het is een blijde dag voor mij, dat ik het werk in bekwame handen kan achter laten. Talrijk waren de waarderende woorden, die op deze afscheids avond werden gesproken en bij woorden alleen bleef het niet. Het bestuur bood de scheidende penningmeesteresse-secretaresse een mooie tekening aan, door Karei Colnot vervaardigd, van haar geliefd Dorpshuis en van de leiding ontving zij, zoals zij zelf zo gaarne wilde, een voor zittershamer, die zij onmiddellijk aan de voorzitter aanbood, be nevens een heerlijke schaal ge vuld met fruit. Na nog gezellig enige tijd bij koffie en gebak te zijn bijeen gebleven, vertrokken de genodigden en vond voor mevr. Evenhuis de laatste be stuursvergadering in eigen be slotenheid plaats. Om Uw gazon te maaien heeft U een goede machine nodig BRILL vanaf f 58,30 In de zaal van Nieuwendijk hielden de Plattelands Vrouwen op vrijdagavond 17 april haar slotavond van een welbesteed winterseizoen. Hoewel Bergen nu niet direkt tot het platteland behoort, heeft deze vereniging hier toch het eenvoudige en ge zellige van een plattelandsbond. Men waardeert er lezingen, voordrachten en films, maar weet op zijn tijd ook een gezel lige avond te organiseren, waar leden, versterkt met enkele niet- leden het hele gezelschap een al lergenoeglijkste avond bezorgen. Het programma was zeer gevari eerd: projectie-plaatjes van het bloemencorso 1950-1951, zang, schetsjes, toneelstukjes, declama tie, spelletjes, liedjes en piano spel. Alles eenvoudig, maar met zorg voorbereid. Dit was een echt gezellige slotavond: mèt el kaar, vóór elkaar. Op woensdag 15 april sloot het R.K. Vrouwengilde haar winterseizoen met een feestavond voor leden en introducés in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager". Extra feestelijk was, dat deze avond door de pre sidente, Mevr. J. Diesfeldt-Pie- ters, die sinds het najaar wegens ziekte de avonden niet had kun nen leiden, geopend werd. Zij deed dit met de volgende woor den: Het is voor mij een vreugde U op deze feestavond van ons Kath. Gilde welkom te mogen heten, de heren geestelijken, ge nodigden en de dames leden met hun echtgenoten. Ik ben God dankbaar dat ik hier weer in uw midden mag zijn. Het is lang geleden; in sep tember 1958 opende ik ons pro gramma met een Maria-avond en thans in april 1959 vieren wij de sluiting. Maar tussen opening en sluiting is u veel geboden, waar van u op allerlei gebied heeft kunnen genieten. Hiervoor wil ik gaarne dank brengen aan de vice-presidente en bestuur, voor de goede gang van zaken en de toewijding waarmede zij steeds hun werk gedaan hebben, even eens ons zangkoor o.l.v. mevr. Morée-Dol. Gasfornuizen A. J. C0PPENS en Zn Dan hulde aan die dames, die altijd klaar staan als er een be roep op hen wordt gedaan om te helpen, zoals bij de mode show. Als wij terug denken aan het kerstfeest waar de kinderen het kerstgebeuren zo mooi ver tolkten, aan de vele repetities, het kleden van hen allen, aan de met zoveel zorg bereide tracta- ties, het versieren van de feest tafels. later weer de carnavals avond met zijn vele beslomme ringen, welke ook zo luisterrijk slaagde en zovele andere, waar voor zij zich hebben ingespan nen, dan gaat naar al deze stille onmisbare krachten van ons Gilde onze dank. Het verheugt mij 25 nieuwe leden in ons Gilde welkom te heten, wij hopen hen vaak op onze avonden te zien. De kroon van deze feestavond is wel, dat onze eigen toneelgroep deze verzorgt, wat ons allen zeer verheugt. Zij zal ten tonele bren gen een klucht „Het hing in de lucht" door Bet Beets, dus daar staat ons vrolijkheid te wachten. Dat wens ik u allen van harte toe! En het werd een vrolijke avond. De eigen toneelgroep heeft goede spelers en het hele gezelschap had kennelijk zelf ple zier in de opvoering van deze klucht, die de dolste situaties te zien gaf. Grime en regie waren goed geslaagd. De smaakvolle aankleding van het toneel werd belangeloos verzorgd door de Firma Kollmer. Deze gezellige feestavond vormde een goed slot van de activiteiten van het R.K. Vrouwengilde. ZILVER te Bergen Blijkens een in dit blad voor komende advertentie is inschrij ving voor deze school weer mo gelijk. Het is de enige openbare school in deze gemeente die op leidt voor het officiële Mulodi ploma (A en B), dat al meer en meer bij beroepen of voor oplei dingen geëist wordt. De resulta ten van deze school zijn altijd bij- bijzonder goed. De school groeit voortdurend, er zullen weldra 2 Grootbeeld 970.-1! In I uxe salonkast met deuren f 1165.-11 Philips televisie reeds vanaf f 695.- iokalen bij gebouwd worden en zeer waarschijnlijk zal een 7e leerkracht nodig zijn. De leerlingen kunnen tevens het Middenstandsdiploma en het diploma „Machineschrijven" be halen. Uit de le of 2e klasse gaan leeringen naar de middelbare school. Via de le klasse naar een middelbare school blijkt toch meer en meer de meest gewenste weg. De mogelijkheid is in overwe ging om naast de bestaande een opleiding te scheppen, die een voudiger zal zijn en o.a. voor lichte administratieve werkzaam heden zal voorbereiden. Weet u niet waarheen met uw meisje of jongen, kom gerust even praten. De Simavi Collecte voor de 7e maal door de U.V.V. georgani seerd, bracht dit jaar 1263.50 op, 60..meer als verleden jaar. Hartelijk dank aan allen die medewerkten dit mooie resultaat te bereiken. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Geslaagd Onze plaatsgenote Mej. H. C. J. Kooger, slaagde dezer dagen voor het te A'dam gehouden examen voor Apoth. Assistente. Zaterdagavond 18 april vond in de gezellige, helderverlichte zalen van „Het Wapen van Ber gen" de open drive plaats van de Ver. DIO-handbal, waarvoor een prachtcollectie van prijzen was beschikbaar gesteld, waar om door een zestigtal spelers met vuur en ijver werd gekampt. De heer C. Jol heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen wel kom en maakte zich tot aller tolk in zijn felicitatie aan de Familie Van Campenhout over de ge slaagde vernieuwing van het in terieur van hun zaak, die zowel in Bergen als onder het reizend publiek steeds meer de aandacht begint te trekken. Hij drukte zijn vreugde uit over de goede op komst in deze tijden en hoopte dat men met genoegen op deze wedstrijd zou kunnen terugzien. Wat dit laatste betreft is deze wedstrijd in alle opzichten ge slaagd. Opgetogen prijswinnaars gingen aan het slot van deze ge zellige avond in opgewekte stem- Fanfarecorps „DE VRIENDSCHAP" Concert op zaterdag 25 april 1959 BAL NA BAL NA ming huiswaarts. De uitslag was als volgt: 1. PijperClement 5582 2. SchottenDekker 5494 3. De PolderVan Oene 5319 4. Fam. Steffens 5228 5. StamMevr. Clement 5181 6. Lau v. d. Berg Dick Schekkerman 5094 7. Scholten Dekker 4930 8. Fam. Jimmink 4835 9. Dames Hoeben V. Alfen 4760 10. JimminkKoorn 4759 Verrassingsprijs GlorieSmit 3888 Het programma voor de 1-mei viering der afd. Bergen van de Partij v. d. Arbeid vermeldt voor 's morgens een gezamenlijke tocht naar de alg. begraafplaats. Men komt bijeen ten huize van mevr. de Grain, Kerkedijk. 's Middags om vier uur wordt in de zaal Nieuwendijk de kinder film „Circusvrienden" vertoond, 's Avonds te 7.30 uur wordt de film „La Strada" vertoond, ter wijl als spreekster optreedt Mevr. Teilegen-Veldstra. Lid van de Tweede Kamer. (Zie de adver tentie. „LIEFDE LANGS DE WEG" Een aangrijpende film met twee van frankrijk's beste ster ren in de hoofdrollen. Over de grote acteur Jean Gabin, die hier de vrachtrijder speelt, is reeds genoeg gezegd; wie hem kennen en bewonderen, zullen opnieuw in de ban komen van deze creatie. Naast hem Franchise Arnoul als het jonge meisje en een verdere rolbezet ting van even uitstekend gehalte. Maar boven alles uit gaat onze waardering naar een schildering der realiteit, die aan zakelijke in- SCH00RLSE GEMEENSCHAP van 25 april t/m 1 mei 1959 Zaterdag, 25 april Muziekuitvoering (door het fan farecorps „De Vriendschap" en een doedelzak-orkest) zaal GroothofF, 8 uur. Zondag, 26 april Toneelspel „De Klokkengieter" door Mvr. Backer-Breed, uitg. van de Kath. Vrouwengilde, 8 uur in het ver. gebouw. Puzzle-wandeltocht, uitg. van V.V.V. - Groet - Camperduin, start café Mereboer om 2 uur. Donderdag, 30 april Oranjefeest te Groet 10 uur, kleuters in het verenigings ge- gebouw. Voetbal en handbal op Duinrandersterrein, 2 uur Kinderspelen bij Mereboer. Vrijdag, 1 mei Eén mei-avond, aanvang 8 uur, film „Don Camillo", uitgaande van N. V. V., P. v. d. A. en V.A.R.A., zaal Atsma. formatie in geen enkel opzicht te kort schiet en die nochthans de mens, als natuurlijk centrum van onze belangstelling, de plaats geeft die hem toekomt. Een film met vlekkeloos, natuurlijk spel van de hoofdfiguren. Een film met fraaie fotografie en uiter aard veel clair-obscur, terwijl re gisseur Henri Verneuil het ge heel technisch en artistiek ver antwoord maakte. „DE DIEF VAN BAGDAD" Welk mens heeft in zijn hart niet een plaatsje open gehouden voor de wonderen van het sprookje? Waar hij plaats heeft voor de wonderlijkste en vreemd ste avonturen, kortom, waap hij, met het voortschrijden der jaren, kind is gebleven. En hieraan appelleert deze film, want is de camera niet bij uitstek de mo derne vertelster van die dingen, waarnaar wij toch allemaal zo graag luisteren en die wij eigen lijk toch allemaal zo graag eens echt zouden beleven. U kent allemaal het verhaal „De dief van Bagdad", Het ver haal van de reus in de fles, het Alziend Oog, het betoverde paard, de nooit-missende won- der-pijlen, het vliegende tapijt. Toen ze U verteld werden heeft U ervan genoten. Ga ze thans nogmaals genieten, zicht baar, in deze wonderlijke en mooie film. „DE ZINGENDE HERTOG" Op Koninginnedag draait een film voor oud en jong. Een film van de beroemde Engelse gita rist TOMMY STEELE. Een film met de allernieuwse songs. Echt een film die U zal amuse ren, en die een prettig besluit zal zijn van deze feestdag. ZONDAGSDIENST ARTSEN DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Daarom neemt U een dit is een lichtlopende met grote wielen en kogellagers Ruïnelaan, tel. 3106 Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Nu reeds leverbaar 110 graden beeldbuis Prachtige salonkast Inclusief antenne Plaatsing antenne's inbegrepen TECHN. BUR. bij C A, Laat 205, Alkmaar, Tel. 6569-6731 0 2200 telefoon 2331, Bergen Dirigent A. Meijns Wan. in de zaal Klop te Groet, aanvang 8 uur precies Medewerking wordt verleend door het Doedelzakkenorkest uit Hilversum Entree f 1.25 Donateurs f 0.25 (beJasting) Entrée f 1.25 DONDERDAG 30 APRIL 9.00 uur: Ontvangst van het Bestuur der Oranje vereniging door het Gemeentebestuur in het Raadhuis. 9.30 uur: Aubade door Bergens Harmonie voor het Raadhuis, waarna rondgang door het dorp richting Stationsstraat. De jeugd wordt verzocht in feestelijke oranjekledij met vlaggetjes bij deze aubade tegenwoordig te zijn en zich daarna adhter de muziek te scharen. Dit geschiedt niet in schoolverband. De ingezetenen worden verzocht te vlaggen. 10.00 uur: Kinderspelen in de Stationsstraat voor jongens en meisjes van de le, 2e en 3e klas der lagere scholen. 13.30 uur: Kinderspelen voor de 4e, 5e en 6e klas der lagere scholen. Opgave tot deelname aan de kinder spelen op zaterdagmiddag 25 april van 3 tot 5 uur in de Van Reenenschool, Spaansepad 3. Latere opgaven kunnen niet in aanmerking genomen worden. 19.30—20.45 uur: Concert door Bergens Harmonie, diri gent de heer C. Blokker, in het Witte Kerkje, Dr. van Peltlaan. Toegang vrij. Programma's worden aan de ingang van de kerk a 10 cent verkrijgbaar gesteld. 19.30 uur: Rondgang door de Drumband van de R.K. Verkenners. 21.30 uur: Na het concert taptoe op de Dorps brink. 22.00 uur: Fakkelestafette door het dorp, waarna ontsteking vreugdevuur aan de Ko ninginneweg achter „Elkshove", opge luisterd door de Drumbands. □□□□□□□□rjEiaci □□□□on BERGEN 26 april Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 26 april Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1