99 Een leerzame avond Kamper DE BOSSCHOOL IN BERGEN Be Quick De eerste Philips televisie 1960 f 895,- 11095,- Apotda GERRITSEN Feestavond „Edifra" Blauwe N*V* 5 Mei Paedagogisch concert Wereldfederalisten SCH00RLSE GEMEENSCHAP BRILL A. KLAVER Bejaarden activiteit VRIJDAG 1 MEI 1959 36e JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Dinsdag 17 maart werd onder leiding van Dr. J. Hemelrijk in zijn kwaliteit als Wethouder van Sociale Zaken, in hotel De Brink door de heer A. J. W. v. d. Does, contact-ambtenaar bij het rijks consulentschap voor Sociale Bij stand en Complementaire Ar beidsvoorzieningen van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een voorlich tingsavond gehouden, waarin de verschillende sociale voorzie- ningsregelen, welke onder de be moeiingen van genoemd ministe rie vallen, werden besproken. In een glasheldere, in zeer mooi nederlands uitgesproken causerie behandelde de heer Van der Does de hulpverlening aan allen, die door de een of andere oorzaak in maatschappelijke moeilijkheden zijn gekomen en besprak daarbij zowel de maat schappelijke zorg in 't algemeen als de voorzieningsmaatregelen in het bijzonder. Voor hen die niet volledig, of slechts oppervlakkig op de hoog te waren, was dit een uitstekende gelegenheid hun kennis dienaan gaande te vermeerderen. Het maatschappelijk werk is zeer veelzijdig en stelt grote eisen aan de werker of werkster op dit ter rein. Daarnaast vraagt het geld. De spreker gaf een goed over zicht van wat het rijk, de ge meente en het particulier initia tief op dit gebied kunnen doen, want ook aan dit laatste is be hoefte. Met grote vreugde maak te hij melding van het revalida tiecentrum ,,De Boerenjonker dat door industriëlen en handels mensen in de Zaanstreek in 't leven is geroepen, en dat wel als een model-instelling kan worden beschouwd. Daarnaast staan an dere plaatsen als Dordrecht en Den Haag, die er ook mogen zijn op dit gebied. Zelfs Texel en Alkmaar bezitten een zekere naam, doch er zou meer gedaan kunnen en moeten worden om de tijdelijk uitgeschakelde mens we der aan de slag te brengen. Hij trachtte derhalve voor al deze vormen van mensen-zorg een beter begrip te doen postvatten. Onder de aanwezigen merkten we op: Mevrouw A. Huygens- Bruynzeel, de gemeenteraadsle den Mevrouw Mr. E. Broekman- Vriesman, Dr. C. Steinz, de heer De Graan, ook Wethouder Ellis gaf van zijn belangstelling blijk; daarnaast waren er diverse be stuursleden van politieke fracties en uit de vakbeweging, die allen met sterke aandacht dit boeiende betoog beluisterden. De vragen, die na het beëindi gen der causerie los kwamen en de opmerkingen, welke werden KLOKKEN Woensdagavond 22 april hield deze levenskrachtige vereniging, die een kleine 300 leden telt, een aspiranten-uitvoering. Na de op mars der aspiranten, van kleuters tot 14-jarigen, heette de voorzit ter, de heer P. Blokker de aan wezigen welkom. Het ledental toont wel, dat er veel belangstel ling is voor de lichamelijke op voeding. De kinderen treden reeds als kleuter in Be Quick en blijven er oefenen tot zij als da mes en heren in de ringen zwe ven. Gymnastiek is niet alleen prettig voor de kinderen, maar ook nodig voor hun gezondheid. Deze aspirantjes hebben de toeschouwers een allergenoege- lijkste avond bezorgd door hun levendigheid en vlotheid bij de oefeningen, waarbij ook steeds opviel, dat de kinderen met groot zelfvertrouwen de oefeningen deden. Het is bewonderenswaar dig wat de heer van Vleuten met de kinderen weet te bereiken. Hij heeft er de wind onder en de kinderen varen er wel bij. gemaakt, getuigden van een le vendige belangstelling bij het ge hoor. Wij hopen deze spreker nog eens weder in Bergen te mogen horen. Wat hij te zeggen heeft is zó belangrijk en de wijze waarop hij zulks doet is zó voor treffelijk, dat het een genoegen wordt naar hem te mogen luiste ren. Tot wederhoren dus! In de zalen van Hotel Victory te Alkmaar bood de Personeels vereniging van „Edifra", Arp's kinderconfectie-ateliers te Ber gen, zaterdag 25 april, een feest avond aan. Het werd een zeer gezellige avond. Mevr. Kooy-van Brenk leidde een geslaagd cabaret-programma in, dat veel bijval oogstte. Een bal met medewerking van het or kest Gecoja was bijzonder geani meerd. Het was feest in de afd. der Blauwe N.V. te Bergen op zater dagavond 25 april. Eén harer le den vierde haar 50-jarig jubi leum als lid der Blauwe N.V. De heer Schuitenvoerder, secretaris van het hoofdbestuur, speldde haar het jubileum-insigne op en memoreerde dat het 50 jaar ge leden moeilijk was geheelonthou der te zijn. Tegenwoordig is het dood simpel een beginselpro gramma op te stellen en naar de uitvoering ervan te streven. De drankbestrijding heeft mede de stoot gegeven voor betere sociale toestanden. Gaat u maar eens op een mooie zondag naar het Am sterdamse bos met zijn duizenden bezoekers, arbeiders met hun ge zinnen. Hoe werd echter 50 jaar geleden de zondag door hen „ge vierd"? Toch bestaat ook heden ten dage een drankprobleem. Vroeger was het de ellende die de mensen naar de drank dreef, thans is het de betrekkelijke wel vaart. Ons land telt thans onge veer 40.000 alcohol-patiënten. En let eens op het probleem al cohol en snelverkeer! De ver keersongelukken worden in door snee veroorzaakt door mensen, die door matig alcohol gebruik minder concentratie-vermogen hebben en niet door de mens die in „kennelijke staat" verkeert. Een anoniem alcoholist, thans werkzaam in een werkgroep van ex-alcoholisten zegt: één borrel scheidt mij van de ondergang. Besef uw verantwoordelijkheid tegenover uw medemens. Schenk geen alcohol op feestjes. Deze avond werd opgeluisterd door muziek (piano, fluit en viool), gegeven door het „Berger Trio" en de gebroeders Brander namen de aanwezigen met woord en film mede naar het Amster damse Bos en wel in een speciaal gedeelte daarvan: het vogel eiland. Veel werk en veel grond heeft men moeten verzetten voor dit in zijn tegenwoordige staat tot stand kwam, maar het resul taat is dan ook verbluffend. Daar aan de rand van een stad van 900.000 mensen heeft men broedplaatsen van de pluvier, eend, oeverzwaluw, ijsvogel en alle mogelijke zangvogels. Dit is bereikt door 20 jaar geleden op het vogeleiland een „slik", een vennetje en diverse steile oever- wanden van klei aan te leggen. Het is haast ongelooflijk wat er allemaal in dit bos te vinden is aan flora en fauna, terwijl het de zondagsganger ook gelegenheid biedt tot zeilen, roeien, zwem men, vliegeren, kevertjes vangen, postduiven laten uitvliegen, schil deren, tekenen enz. Deze bosaan leg aan de rand van de stad is voor haar bewoners een zegen en wie er extra van genieten wil, kan lid worden van Vrienden van het Amsterdamse Bos. De zen kunnen dan eenmaal per week met de gebroeders Brander een excursie maken door het bos en de daarbij liggende boerderij. Grootbeeld, 53 cm In luxe salonkast met deuren 53 cm groot beeld Philips televisie reeds vanaf f 695.- Na 't stil gedenken van de vierde, De vierde dag van Mei, Komt weer de vijfde, Dag van vreugd, Want Nederland werd vrij. Werd vrij van overheersingsmacht, De donkere oorlogsnacht Werd plotseling opgeheven, En wij, wij konden leven. Ook deze dag heeft recht dat wij, In vreugde hem gedenken, In dankbaarheid aan allen die. Mee hielpen dit te schenken. Bevrijdingsdag! vergeten wij, Die schone stonde nooit, Waarop wij juichend hen begroetten, Met bloem en krans getooid, Die helpend tot ons kwamen. Wier onbekende namen, In dankbaarheid, diep in ons hart, Een waardig plaatsje vonden, Dat ook wel kent de diepe wonde Geslagen door het wreed gewei, De smart om levens neergeveld, Maar ook de vreugd en dankbaarheid, Omdat wij zijn bevrijd. Viert nu feest, steek uit de vlag Het is bevrijdingsdag MAARTJE N. ZWAAN 5 Mei 1959 Het is niet zo eenvoudig, in deze ingewikkelde wereld een eigen plaats te vinden. Goed, modern onderwijs kan daarbij van doorslaggevende betekenis zijn. Wanneer U voor de keuze staat, naar welke school U Uw kind zult laten gaan, overweegt U dan eens of de Bosschool in Bergen U niet alle waarborgen biedt voor een verantwoorde, aan de mogelijkheden van Uw kind aangepaste, opleiding. De Bosschool is een mo derne opleidingsschool waar de kinderen leren „leren", zodat zij straks op de Mid delbare school niet vreemd meer staan tegenover de daar gebruikte methode. Uw kind kan bij gebleken geschiktheid na 6 of des gewenst na 7 jaar toela tingsexamen doen voor Gymnasium, H.B.S., Mid delbare Meisjesschool, Han delsschool of Lyceum Frans is in de normale lesrooster opgenomen. Door het aanstellen van een extra leerkracht zijn de klassen aanmerkelijk kleiner dan normaal het geval zou zijn. Wat dit voor Uw kind betekent, zal U zonder meer duide lijk zijn. Voor de buitenleerlingen is hulp en toezicht aan wezig in de middagpauze, terwijl de kinderen op ver- zoek melk kunnen krijgen. Voor nadere informaties verwijzen wij naar de advertentie in dit blad Bergens Harmonie, Koorver eniging Bergen en Volksmuziek school Bergen-Schoorl hebben donderdagavond 23 april in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager samengewerkt in het paedagogisch concert. De heer C. Blokker gaf een korte uiteenzet ting van de samenstelling ener harmonie, waarbij met de ver schillende instrumenten gede monstreerd werd. De heer Oeb Bootsma richtte zich terecht volkomen tot de kin deren der Volksmuziekschool en hij liet hun, bijgestaan door de Koorvereniging Bergen, de ver schillende stemmen van het koor horen en het verschil tussen ho- mofone en polyfone muziek. De openbare les door de leer lingen der A2 klassen van de Volksmuziekschool Bergen en Schoorl werd ook door de heer Bootsma gegeven. De kinderen waren er geheel in en hebben in anderhalf jaar tijd al heel wat van de muziek geleerd, dat ge tuigde ook het intens medeleven van de kinderen in de zaal. Wan neer men deze kinderen nog een aantal jaren weet vast te houden, kweekt men een actief muziek- minnend publiek op en dat is voor het muziekleven van een land van groot belang. Tot slot gaf Bergens Harmonie een kort concert, waarin het geaccentueerd, rythmisch effect sterk op de voor grond trad. Deze avond heeft ongetwijfeld haar doel bereikt: de kinderen de mogelijkheden te laten zien en horen voor de amateur-musicus en de ouders te overtuigen van het nut en de mogelijkheden van muzikale ontwikkeling, welke de Volksmuziekschool aan de kin deren heeft te bieden. Th. VELDMAN Zilfa Pleet Op vrijdagavond 24 april sloot de afdeling Bergen van de We reldfederalisten haar wintersei zoen met een gespreksavond voor leden en introducé's in een ver gaderzaal van hotel „de Brink". De presidente sprak, mede na mens alle leden, haar grote waar dering uit, voor de consciëntieuze wijze van werken van de heer Salomé, die de afdeling jaren trouw heeft gediend en per 1 juni a.s. onze gemeente gaat verlaten. Het zal ook zeer moeilijk zijn we derom zon eminente kracht te vervangen. Tot secretaresse werd be noemd Mevr. W. C. Horsmeier- de Groot, Kerkedijk 104, Bergen telefoon 3269. Nadat enkele agendapunten van de Algemene Vergadering in discussie waren gebracht, kwam het onderwerp voor die avond, n.l. „Hoe doorbreken wij het wantrouwen tussen Oost en West", aan de orde. De grote verrassing was, hoe verrijkend een grote verscheiden heid van meningen, die door mensen van alle richtingen en geloof naar voren werd gebracht, kan zijn. Men was het er uiteindelijk over eens, dat, om tot doorbre king van het wantrouwen tussen Oost en West te komen, er fei telijk maar één oplossing moge lijk is. „Een internationale rechtsorde, gebaseerd op een wereldgrond wet, gesteund door een bovensta- telijke politiemacht" Gelukt het niet een rechtsorde te vestigen, dan staat de wereld een bewapeningswedloop te wachten, zoals de geschiedenis nog niet heeft gekend, terwijl steeds een allesvernietigende oorlog blijft dreigen. In verband met de Hemelvaartsdag verzoeken wij de copy tekst en advertenties 1 dag eerder te willen inzenden. van 2 mei t/m 9 mei 1959 Zondag 3 mei, Dansen zaal Atsma 8 uur. Maandag 4 mei, n. m. 7 uur, Bloemlegging op de graven Geall. Piloten op de Algemene Begraafplaats. n. m, 7.50 uur, Stille tocht te Zijpersluis, 8 uur stilte en 8.02 Kranslegging bij het monument, zang en défilé. Dinsdag 5 mei, n.m. 2 uur aubade door de Jeugd op het Raadhuisplein n. m. 8 uur „De Rustende Jager", Sissi-film en Ver. gebouw Toneelver. „Ons Genoegen" met „De Naamlozen". □aaaDDaDUDacaanacioaanaDE Om Uw gazon te maaien heeft U een goede machine nodig vanaf f 58,30 De bejaarden, die Het Dorps huis tot hun. sociëteit bleven ver kiezen, welke afdeling thans 15 leden telt, hebben donderdag middag 23 april onderling een film-middag georganiseerd. Eerst werd gezellig een kopje thee ge dronken om daarna bijna twee uur lang van filmpjes te genieten, die vader en zoon Van Oene zelf opgenomen hadden en welke door de heer L. van Oene met ei gen projectie-apparaat werden vertoond. Daar was de film van de viswedstrijd voor bejaarden in 1958; een film van het dieren leven in Artis; kijkjes in Volen- dam, Monnikendam en Edam; het mooie strand en de verdere opnamen van Schoorl aan Zee en Bergen aan Zee, alsmede van Bergen met Elkshove en de daar achter gelegen bungalows, ter wijl ook Alkmaar met zijn be roemde kaasmarkt, het Huize Westerlicht en de Hertenkamp niet werden vergeten. Er waren zowel zwart-wit films als gekleurde en ze vielen bij de bezoekers in de smaak. Het is verheugend, dat deze bejaar den zelf het initiatief tot deze film-middag hebben genomen en dat wat vertoond werd eigen ama- teurswerk was. Zo gaat het goed. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" ZONDAGSDIENST ARTSEN Itleektlcut DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Nu reeds leverbaar 110 graden beeldbuis Prachtige salonkast TECHN. BUR. bij C A, Laat 205, Alkmaar, Tel. 6569-6731 0 2200 GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen vakkundige reparatie inrichting J. Oldenburglaan 3 Telefoon 2778 DE UITGEVER Daarom neemt U een dit is een lichtlopende met grote wielen en kogellagers Ruïnelaan, tel. 3106 telefoon 2331, Bergen BERGEN 3 mei Dr. ELZENGA, Telefoon 2027 v. Reenenpark 7 mei Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 3 mei Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1