Mei in het Noordhollands Duinreservaat Spoorboekjes Inschrijving Leerlingen Openbare Scholen voor gewoon lager onderwijs te Bergen wegens vakantie afwezig Mr. Opt. D. W. Pastoor bergen en schoorl BIOSCOOP „DE RUSTENDE jAGER" BERGEN Nh. VERWARMING De gedachtenavond KERKDIENSTEN Zomerzegels 1959 voor zieken en hulpbehoevenden y- Woningbouw P0CKETB00KS ^/\)ooii komt te (laat Burgemeester en Wethouder van Bergen Nh. maken nogmaals be kend, dat inschrijving van nieuwe leerlingen voor de cursus 1959/60 kan plaatsvinden voor: de openbare van Reenenschool, Spaansepad 3, hoofd de heer S. J. Nijdam de openbare van Brederodeschool, Beatrixlaan 1, hoofd de heer J. Kok. Beide scholen leiden in 6 jaar op voor gymnasium, h.b.s. en alle andere richtingen voor voortgezet onderwijs. Er wordt volgens moderne methoden onderwijs gegeven, terwijl de mogelijkheid van overblijven op de scholen aanwezig is. Toegelaten kunnen worden kinderen, die vóór 1 oktober 1959 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Aan melding kan geschieden bij de hoofden van de scholen of ter ge meente-secretarie afdeling Onderwijs. Van 18 tot 24 mei „Ja, ja, die Liebe in Tirol" a.i. „Charlie's Tanfe" 18 jaar In het kader van het bijzondere programma „Onieerd Moederschap" 18 jaar JEUGDM ATINEE „De Deense Dog, Cita" U behoeft niet verder te zoeken Y -4 GEMEENTE BERGEN Nh. Een bezoek aan deze prachtige duinterreinen is nu wel sterk aan te bevelen, want er is geen betere tijd te bedenken om het voorjaar intensiever te beleven dan de maand mei. Bottende knoppen, bloeiend hout, juichende vogels, alles wijst op sprankelend nieuw leven na de winterse maanden van rust. Kijken we naar de bomen, dan vallen ons in deze tijd de vele kleuren en nuances van groen tot rood en bruin op. Vele populie ren vertonen een prachtig rood, de zilverpopulier het zilverwitte blad, dat nu ook nog aan de bo venzijde wit wollig behaard is. Op het eerste gezicht zou men denken aan een bloeiende vruch- boom. De bloei van populieren en dus ook de zilverpopulier (abeel) vond echter reeds in maart plaats. In enkele dagen zien we het purper kleed van de berk veran deren in een zacht teer groen gewaad en ook de larix weet in een paar dagen een nieuw groen jasje aan te pasen. De vele tinten groen die er in de bosranden zijn te ontdekken vallen bijzonder op, doch dit is niet toevallig want bij het'plan ten is indertijd vooral ook reke ning gehouden met landschap pelijke belangen. In de zomer zullen deze verschillen steeds meer gaan wegvallen om dan pas in het najaar met het goud, geel en rood weer een geheel andere tooi aan het landschap te geven. Wanneer we zo'n uitbottende tak eens wat nader bezien dan ontdekken we dat gelijk met het blad vele bloempjes te voorschijn komen. Zag U wel eens de aar dige rechtopstaande stamperkat jes van de berk en het kleine ro de bloempje van de eik dat straks, na het stuifmeel van hangende katjes door de wind aangevoerd gekregen te hebben, zal uitgroei en tot eikel? Met de wilgen en populieren hebben lang voor het ontluiken van bladeren ook de sleedoorn en esdoornsoorten reeds gebloeid. Wanneer de voortekenen niet bedriegen zullen we in mei kun nen genieten van de meidoorn, de lijsterbes, verschillende soorten Prunus en de vogelkers. En als dan de nachtvorst, die in mei nog wel eens wil toeslaan, weg blijft, zullen we later weer de vele bessen en andere vruchten kunnen bewonderen. Vele kruidachtige planten zul len in bloei komen, zodat ook van de pracht van de korte duinflora in deze periode volop valt te ge nieten. Een zachte winter en warmte in maart en april gaven ons een vroeg voorjaar. Vele vogels keer den dan ook vroeger dan nor maal uit hun wintergebieden te rug. Dat in mei alle vogels een ei leggen klinkt nu wel aardig, doch het zal U bij rustig waarnemen duidelijk worden dat vele vogels reeds zitten te broeden en er zelfs hier en daar al jonge vo gels, zoals van grote lijster en merel, over de rand van het nest gluren. Ook de alarmerende wul pen die U niet met rust laten getuigen van de aanwezigheid van hun jongen, die na 28 dagen broeden uit de eieren kropen. Neem er eens de tijd voor om achter een duintje of struik het tegen de grond gedrukte en ver stopte jong op de lage grijze po ten te zien rondstappen als mini atuur struisvogels. Uw pad kan gekruist worden door moeder eend met een toom kuikens achter zich aan, die op weg is naar de slootjes in de polder. Er waren er in dit jaar verbazend veel en niet alleen in het waterrijke infiltratiegebied. Ook de bergeenden zijn dit jaar in groot aantal aanwezig. Laat U zich eens verleiden voor dag en dauw het duin in te trekken. Een machtig koor van vogelgeluiden zal U dan bege leiden. Een ware openbaring waarbij het lijkt alsof alle dieren hun schuwheid hebben afgelegd. Weldadig zijn de uren zo al luis terend en genietend in het Noordhollands Duinreservaat doorgebracht. Maandag 4 mei, tegen zes uur in de avond viel de stilte over Bergen. De winkels waren leeg en de café's verlaten, beide ge reed om gesloten te worden. Op de straten was nog alleen het hoogst noodzakelijke verkeer van auto's, terwijl de schaarse enke ling en voetganger zich in de rich ting van zijn woning spoedde, ter wijl bij die woning zich gewoon lijk niemand buiten bevond. Van de officiële gebouwen en van vele huizeis hing de vlag halfstok ten teken ven rouw om de talrijke gevallen landgenoten, die in de laatste oorlog, welke over ons land ging, hun leven lieten. Om kwart over zeven ving in het Witte Kerkje aan de Van Peltlaan een interkerkelijke dienst voor de gevallenen aan, terwijl terzelfdertijd in de Katholieke Kerk een godsdienstoefening ter herdenking der in de oorlog over ledenen werd gehouden. Na af loop dezer diensten verzamelden zich tegen half acht een groot aantal burgers van beiderlei kun ne zich bij het gemeentelijk par keerterrein aan de Karei de Gro telaan om zich gezamenlijk in een zwijgende stoet te voet naar de begraafplaats aan de Kerkedijk te begeven ten einde een zwijgen de hulde te brengen aan degenen die voor onze vrijheid het leven lieten. Deze plechtige stoet voerde vlag noch vaandel. Wèl hadden verschillende deelnemers een bloemenhulde bij zich om deze op de graven te deponeren. Burge meester Dr. Huygens, vergezeld van zijn echtgenote, de heer Haakman, voorzitter der Oranje vereniging, benevens het Bestuur, Pastoor Van Beers, Kapelaan Brabander en Pater Olsthoorn behoorden naast vele anderen tot de deelnemers aan deze stoet. Opmerkelijk was ook dat ditmaal talrijke jongeren in de stoet mee gingen, die diep van de ernst de zer plechtigheid bleken overtuigd te zijn. Van kwart voor acht af luid den de kerkklokken tot dertig se conden voor acht, onderwijl de bloemenhulde op de begraafplaats werd gehouden. Hierna volgde om acht uur een stilte van twee minuten, die over het gehele Ne derland neerdaalde. Treinen, autobussen, trams, auto's en brommers stopten op hun baan, terwijl de mens zweeg gedurende twee minuten. Vervolgens zong het Katholieke Kerkkoor onder leiding van de dirigent de heer C. Molenaar, met begeleiding van het ensemble van Bergens Har monie het „Libera me Domine" van Perosi, welke door muziek, inhoud en zang een onvergete lijke stemming wekte. Daarna ving de gezamenlijke terugtocht naar de Bevrijdings boom in het Van Reenenpark aan, alwaar de herdenking der Bergenaren, die als slachtoffers van het verzet zijn gevallen, door bloemenhulde en een ogenblik stilte werden volbracht, waarna door het Brandweercorps en Ber gens Mannenkoor het „Ecce quo modo moritur" van G. F. Handel werd ten gehore gebracht. BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR STICHTING „A. ROLAND HOLST FONDS". Het ,,A. Roland Holst Fonds' dat verleden jaar in het leven werd geroepen, heeft bijna een jaar gewerkt en alom in den lan de veel belangstelling mogen on dervinden. Voor de jaarlijkse ont moetingsavond op zaterdag 30 mei a.s. om 8 uur namiddags in De Rustende Jager te Bergen, is een programma samengesteld dat slechts toegankelijk is voor de bij de stichting aangesloten leden tegen een betaling van ƒ2.— per persoon. De Stichting is tevens doende de samenstelling voor te bereiden ener langspeelplaat met gedich ten van en voorgedragen door de dichter A. Roland Holst zelve, met mogelijke onderbrekingen van Hans Henkemans. Deze plaat zal niet in de handel ko men, doch gratis beschikbaar zijn voor hen die dragers zijn van dit Fonds of dit alsnog worden. Men wordt drager door het be talen van een bedrag van 100.- ineens; men kan echter ook als donateur 10.per jaar) of als contribuant 2.50 per jaar) toe treden, doch dragers zijn wel het meest gewenst. Wij wekken een ieder op om tot dit fonds toe te treden, daar hetgeen in 't voor uitzicht gesteld wordt op het pro gramma voor 30 mei zulks wel waard lijkt. Duizenden spastische kinderen in ons land wachten nog op de hulp, die hen tot mensen kan ma ken, die hun plaats in de maat schappij ten volle waard zijn. Rheumapatiënten, over het ge hele land verspreid, ontberen nog steeds de steun, die hun lijden aanzienlijk kan verlichten. Asth- ma-patiëntjes, die het vaak heel moeilijk hebben, kunnen leren, ondanks hun ziekte, een vrijwel normaal leven te leiden. Het werk voor gebrekkige verken ners, gidsen en padvindsters dreigt vast te lopen door het weg vallen van een overheidssubsidie als gevolg van de bestedingsbe perking. Voor dit alles is echter een oplossing en de Zomerpost- zegelactie 1959 draagt haar deel deel hiertoe bij, Ieder jaar weer komen talrijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, het maatschappelijk werk en de culturele zorg, ongeacht hun le vensbeschouwelijke richting, in aanmerking voor een deel van de opbrengst van de Zomerpost- zegels. Vorig jaar kon een bedrag van ruim tweehonderdduizend gulden onder al die instellingen worden verdeeld. 11 Mei is de eerste dag van uitgifte van de Zomerzegels 1959. De bekende Amsterdamse kun stenaar Lex Horn ontwierp deze zegels, evenals de bijbehorende prentbriefkaarten. Het nationale karakter van de actie wordt dit jaar extra geaccentueerd doordat de zegels en kaarten in beeld brengen, wat in Nederland door volharding en eendrachtige in spanning werd en wordt bereikt: het Deltaplan en andere grote waterwerken. De postzegels, die tot en met 27 juni verkrijgbaar zullen zijn bij de postkantoren en plaatse lijke comité's voor de Zomerpost- zegels, die tevens de prentbrief kaarten ten verkoop zullen aan bieden, blijven geldig tot 21 de cember 1960. Zij worden uitge geven in de waarden van 4, 6, 8, 12 en 30 cent, met toeslagen res pectievelijk van 4, 4, 4, 9 en 9 cent. Voor de philatelisten komen er eerste-dag-enveloppen met een kaart van de Deltawerken, waar op een gehele serie zegels kan worden geplakt. Deze enveloppen moeten voor zien van naam en adres van de belanghebbende uiterlijk op de dag van uitgifte aan het loket van een poskantoor worden afge geven. Zij worden dan van een speciaal poststempel voorzien. De postzegelhandel verleent hierbij graag bemiddeling. Reeds nu is vastgesteld, welke instellingen een aandeel zullen krijgen uit de opbrengst van de actie 1959. In 1959 wordt steun verleend aan: Prins Bernhard- fonds, Fonds voor bijzondere doeleinden van het Voorzienings fonds voor Kunstenaars: Onder steuningsfonds voor Letterkundi gen; Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren; Nederlands Kunst verbond; Stichting Rheumatehui- zen; Nederlandse Centrale Ver eniging voor Gebrekkigenzorg (uit te keren aan gebrekkige pad vinders); Koninklijke Nederland se Centrale Vereniging tot be strijding van de Tuberculose; Prinses Irenefonds; Asthmabe- strijding; Dr. Winthrop M. Phelps-stichting voor Spastische kinderen; Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezond heid; Gezinszorg; Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden; Erefonds v. Oud-verpleegsters; Fonds Oud-Huisbezoeksters; Fe deratie van Instellingen voor de Ongehuwde moeder en haar kind. Verder wordt een kwart van de opbrengst aan de provincies uit gekeerd, waaruit locale of regio nale instellingen van dezelfde aard een aandeel kunnen krijgen. De serie prentbriefkaarten, be staande uit vijf fraaie houtskool tekeningen van de Deltawerken, kost 75 cent. Uiteraard komt ook de opbrengst van deze kaarten ten goede aan de verschillende instellingen. Boekh. Oldenburg - Schoorl C. Oldenburg Schoorl K. M. GERRITSEN Vrijdag-, le pinksterdag- en dinsdagavond te 8 uur Een vrolijke vakantie-film in CINEMASCOPE Hans Moser, Carta Hagen, Doris Kirchner en Gerhard Riedmann in met het Don-Kozakkenkoor, het Rias dansorkest, het Sunshine Kwartet, het Cornel trio en het Rias koor Een film vol humor en amusement. Zaterdag-, 2e pinksterdag- en woensdagavond te 8 uur Humor ten top Heinz Rühmann, Hertha Feiler in met Claus Biederstadt, Walter Giller, Ina Peters, Elisa Lotti, Paul Hörbiger en Ruth Stephan Anderhalf uur schudden van het lachen Gun U een vrolijke Pinksteren en gaat deze film zien. Donderdagavond 21 mei te 8 uur Nina Carlquist in het aangrijpende Zweedse filmwerk met Mikael Kjellin en Ella Sjöblom le en 2e pinksterdag te 2.30 uur Silvano Orlando en Anne Maria Frances in Een prachtige film over een jongen met zijn „grote" vriend de Deense Dog „Cita". ALLE RANGEN 50 CENT Smit ALKMAAR Span|aardstraat 8-10. telefoon 02200-4727-5669 DÜSSELDOR F Kaiserstrasse 34", celefoon 441025 17 mei NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10 uur: Ds. Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Tromp GEREF. KERK v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds. R. v, d. Berg LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen VERBREIDING DER WAARHEID v. Borselenlaan 2, Bergen n.m. 8 uurDs. J. J. Ruys 2e Pinksterdag n.m. 5 uur bij Duinvermaak NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Schoorl: Ds. R. Kaptein v.m. 10 uur te Groet: Ds. C. M. de Jong (met kerkkoor) Zondagsschool te Groet 11.30 uur VERBREIDING DER WAARHEID 2e Pinksterdag v.m. 11 uur Voorweg Kamp.terrein, Hagepreek Ds. J. J. Ruys 2e Pinksterdag n.m. 3 uur bij „De Roode Leeuw" GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. C. von Meijenfeldt n m. 5 uurDs. A. Reen 2e Pinksterdag geen dienst REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. F. Klein, Wassenaar ZOMERDIENST ingaande 31 mei Verkrijgbaar bij: Woningtype B. 1 volgens Paneelsysteem B.G. INDELING VAN DE WONING Bungalowtype B I heeft een plat dak dat aan alle zijden plm. 60 cm oversteekt; boven de voordeur vormt het dak zelfs een beschuttende luifel van plm 3.20 x 3.60 m. De voordeur zit in een van nylonglas (doorschijnend, niet doorzichtig) voor ziene halpui. Daarachter vinden we de hal aan de ene kant deuren naar de schuur en twee van de drie slaapka mers, aan de andere kant naar de w.c. en de keuken. Aan het eind van de gang ligt de deur naar het woonvertrek. Gaan we door deze deur binnen dan zien we een flinke ruimte voor ons: een vertrek van 4.20 x 5.21 m. Grote ramen in voor- en zijgevel zorgen voor volop licht. Een handige doorgeefkast levert een rechtstreekse ver binding met de keuken. Naast het. voor- gevelraam zitten de (eveneens van glas voorziene) tuindeuren die toegang geven tot een getegeld en aan de ene kant een van glasscherm voorzien terras. Via een andere deur in het woonvertrek komen we in de grootste twee-persoons slaapkamer (2.90 x 3.50 m). Deze ka mer is eventueel ook als studeer- of tweede woonvertrek te gebruiken: er is stookgelegenheid. Naast deze slaapkamer liggen uit de hal bereikbaar de beide andere slaapka mers, een tweepersoons (2.60 x 2.90 m) en een eenpersoons (1.80 x 2.90). De keuken (1.80 x 2.80 m) is voor zien van een Bruynzeelaanrecht met roestvrij stalen blad. Een geiser zorgt voor warm water in de keuken en in de (aangrenzende) douchecel. De douchecel is voorzien van een vaste wastafel en een complete douche-installatie. De aangebouwde schuur is behoorlijk ruim: 2.60 x 2.90 m. Hij is voorzien van een kolenberging. Er is een deur naar buiten. De inhoud van deze aantrekkelijke bungalow is 215 m3. WONINGTYPE B 1 volgens het PA NEELSYSTEEM B.G. is nadat de fundering is gelegd in 3 weken klaar. (Voor de binnenmuren van deze mon tage-bungalow worden speciale panelen gebruikt. Deze panelen worden even als vele andere onderdelen van 't huis in een fabriek vervaardigd. De opbouw op het werk gaat uiterst snel: in één dag kunnen de binnenmuren en de binnenwanden van de buiten spouwmuur uit panelen worden opge bouwd en kan de woning „onder de kap" worden gebracht. Pas daarna wordt de buitenmuur er als een normale bak steenmuur om heen gemetseld; dit en de hele binnenafwerking duren niet meer dan plm. 3 weken). ziet er ook van buiten keurig uit (Architect H. A. Maaskant te Rotter dam heeft het plan ontworpen; daarbij is ook aan het uiterlijk van 't huis de nodige aandacht besteed. Voor de bui tenmuren wordt eerste klas baksteen ge bruikt; het schilderwerk wordt degelijk en in mooie kleuren uitgevoerd. Het plan is goedgekeurd door de Federatie Wel standstoezicht; hierdoor kan ook de voor bereiding van de bouw sneller dan nor maal verlopen). is even goed als en op bepaalde pun ten zelfs beter dan een normaal ge bouwd huis (De paneelconstructie die voor de bin nenmuren gebruikt wordt is even dege lijk als normale binnenmuren; de isolatie tegen geluid en koude is zelfs 2x zo goed; een voordeel is verder dat de wo ningen BI dit in tegenstelling met traditioneel gebouwde huizen kurk droog opgeleverd worden, omdat aan de binnenwanden géén metsel- en stuca- doorwerk te pas komt: alles wordt droog gemonteerd en komt snel onder de kap. Ook aan het nodige woongerief is ge dacht, zoals U hieronder kunt lezen!) DEZE BUNGALOW IS DOOR ZIJN COMFORT EEN HUIS VOOR UW LEVEN! Alle deuren en kozijnen zijn vervaar digd van eerste klas hout en prima afge werkt; de ramen en buitendeuren zijn voorzien van een speciaal voor B.B.- woningén ontwikkelde tochtweringscon- structie. Er is hang- en sluitwerk toege past van de beste kwaliteit; de ramen zijn voorzien van keurige vensterbanken. De douchevloer is van granito, de ove rige vloeren zijn van hout. De wanden van de w.c., keuken en douchecel zijn voorzien van tegels, in de hal is een afwasbare lambrizering aangebracht; de woon- en slaapvertrekken zijn behangen met goed behangselpapier in lichte kleu ren. De Bruynzeelkeuken bevat een aan recht met roestvrij stalen blad; een gei ser zorgt voor warm water in de keuken en de douchecel. In de douchecel bevinden zich behalve een vaste wastafel met daarboven een handig toiletspiegeltje een douche- mengkraan en een handdouche; de dou- cheinstalatie is ook te gebruiken voor staande douche. Voor financiering van deze bungalow is een ruime hypotheek beschikbaar van B.G. (de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten.) als U Uw uurwerken bij Gerritsen koopt Kerkstraat 6, Bergen Nh., Telef. 2465

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2