Rechts houden Links houden Inenting tegen kinderverlamming BRILLEN voor SCHOORL Mr* Opt* Pastoor Bescherming bevolking (V) Pocket- books C Oldenburg Slagerij Hoogvorst Tu inbouw nieuws Wijziging in het vervoer Het Dorpshuis Opening nieuwe zaak Eervolle uitnodiging Nozem opgepakt Knipperlichten defect Zoekgeraakt en teruggevonden Bromlïetsmaniakken maken Duinvoetweg onveilig BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. en GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om in afwijking van het Uitbreidingsplan aan G. Broers te Anna Paulowna, vergun ning te verlenen tot het stichten van 8 woonhuizen op de kadastrale percelen gemeente Schoorl, sectie C. nrs. 1375 en 1376, gelegen aan de Voorweg en het Groenelaantje. De hierop betrekking hebbende stukken liggen tot 5 juni a.s. ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen vóór genoemde datum schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om in afwijking van het Uitbreidingsplan aan de Stichting „St. Jan ter Duin" ver gunning te verlenen tot de bouw van een bejaardentehuis op de kadastrale percelen gemeente Schoorl sectie B. nrs. 382, 472, 702 en 512 ged., gelegen aan de Hereweg te Catrijp. De hierop betrekking hebbende stukken liggen tot 5 juni a.s. ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen vóór genoemde datum schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om in afwijking van het Uitbreidingsplan aan de hr. C. H. Kruisman te Schoorl ver gunning te verlenen tot het stichten van een gebouw voor bijeen komsten en eurythmie, op het perceel kadastraal bekend gemeente Schoorl sectie D. nr. 956, aan de Boschmansweg. De hierop betrekking hebbende stukken liggen tot 5 juni a.s. ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen vóór genoemde datum schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. GEMEENTE SCHOORL Op woensdag 27 mei a.s. zal voorlopig voor de laatste maal een inenting tegen poliomyelitis plaats vinden. De ouders of verzor gers van de alsdan in te enten kinderen zijn reeds opgeroepen. Inlichtingen hieromtrent zijn desgewenst te bekomen op de afde ling inentingen ter secretarie dezer gemeente. SCHOORL, 22 mei 1959. Burgemeester en Wethouders van Schoorl In aansluiting aan ons bericht over de wijziging bij de Fa. Van Gend Loos delen we mede, dat de heer G. Boltjes met de Fa. V. Gend Loos verbonden blijft en wanneer na 1 oktober de loods op het Stationsplein wordt afge broken, hij de goederen van het Station Alkmaar zal afhalen om ze aan de adressen in Bergen af te leveren, alsmede het vervoer van goederen uit Bergen naar Alkmaar.Station te bezorgen. Vrijdag 29 en zaterdag 30 mei wordt er in Het Dorpshuis een tentoonstelling met attracties ge houden en wel van 's middags 3 tot 's avonds 8 uur. Op deze ten toonstelling zal werk te zien zijn van de kinderen, van de Vrijdag avond Instuif en van de Bejaar den, die hun sociëteit in Het Dorpshuis hebben. De attracties verklappen we niet. Gaat u ge rust kijken, het loont de moeite en vergeet niet te zoeken naar het stalletje voor d Burgerlijke Stand BERGEN SCHOORL De buurtschap Catrijp is met de opening van de nieuwe zaak in electro technische artikelen van de heer Abbo een pronkju weel rijker geworden. Precies een jaar geleden vestigde de heer Abbo zich in onze gemeente door de overname van de zaak van de heer Haring. Het kleine bestaan de winkeltje voldeed echter niet meer aan de eisen dtes tijds en niet lang daarna waren het sta pels bouwmaterialen, een hon derd meter verderop die de plaats verrieden waar een nieuw woon huis met winkel zou verrijzen. Het ontwerp is van de eigenaar zelf met behulp van architect Fauber uit Oudkarspel. Zaterdag j.l. werd het nieuwe pand geopend en konden een zes tigtal genodigden een blik wer pen in de riante winkelruimte, waarin opgesteld stonden de nieuwste Philips televisie en ra diotoestellen, wasmachines en ve le andere electrische artikelen, van huishoudelijke aard waarvan D.R.U. de kroon spant. Talrijke bloemstukken o.a. van de R.K. Middenstandsbond sier den de zaak. Onder de aanwezigen merkten we op BurgBergh, die even als de heer de Brock in hun ope ningswoord van hun bewonde ring blijk gaven. Het moet voor de heer Haring, die voordien dit bedrijf 32 jaar beheerde, een grote voldoening geweest zijn de voortzetting hier van in vertrouwde handen te we ten. Hem werd door de heer Ab bo een kistje sigaren aangebo den. Het ligt in de bedoeling om boven een showroom in te rich ten, waarvoor tijdens de bouw al enige ruimte is gereserveerd. Vermeldenswaard is, dat de keu rig verzorgde etalages ingericht werden door eigen krachten. Arnold Geurts de bekende en tevens enigste stoelendrummer van Nederland gaat 30 mei op uit nodiging van H. K. H. Prinses Wilhelmina, tezamen met de „Gladoren Kapel" uit Wormer- veer naar het „Loo" en zal daar een uitvoering geven. Een zeer vererende opdracht voor onze bekende plaatsgenoot. le Pinksterdag trof de rijks politie een nozem van 16 jaar dronken aan. Ter ontnuchtering werd hij ingesloten in het daar voor bestemde verblijf. Hij was afkomstig uit Hoorn. Uit vele plaatsen wordt de overlast van dit soort jongelieden gemeld. In Alkmaar en Bergen, maar ook in Schoorl is het een ware plaag ge worden. Hoe komen we er weer af? In de loop van de vorige week vielen de knipperlichten van de HerenwegVoorweg uit doordat een automobilist meende hierte- genaa.n te moeten rijden. Met de Pinksterdagen waren deze hulpen van het verkeer nog niet hersteld, hetgeen nogal eens aanleiding tot moeilijkheden gaf. Verkeersongelukken kwamen gelukkig op deze plaats niet voor. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE ALKMAAR le Pinksterdag was het zoontje van de heer J. Nanne plotseling zoek. Nadat de gehele omgeving naarstig was afgezocht zonder resultaat, ging men informeren op het politiebureau. Tot grote opluchting van de ouders bleek Bertje (3 jaar) reeds enkele keren de gast te zijn van Adjudant de Feijter en diens vrouw. In afwachting van de aangeving van vermissing had het kereltje, dat helemaal niet on der de indruk was, op het ge bruikelijke uur aldaar zijn maal tijd verorberd. Enkele stukjes speelgoed waren daarna voldoen de om de verdere dingen rustig af te wachten. met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur Op onze ronde, om de Pink- sterdrukte in het centrum van ons dorp eens gade te slaan, moesten we voor de zoveelste keer erva ren, dat het voor de wandelaar zo langzamerhand levensgevaar lijk wordt, zich op de Duinvoet weg te begeven. Jongelieden op bromfietsen racen hier met onver antwoordelijke snelheden tussen de voetgangers door en naar wij ervaren hebben kan men zich bij tijd en wijlen alleen nog het vege lijf redden door een snelle sprong. Met verontwaardiging hebben wij ons afgevraagd wat deze lieden bezielt. Wel is het opgevallen dat dit misselijk gedoe niet plaats vindt wanneer de rijkspolitie er zich bevindt. Eén der exploitanten al daar heeft door het onmogelijke geknetter van deze bromfietsen reeds veel schade gehad. De gas ten van Schoorl gaan zeer wijse lijk dit deel vermijden, immers het is juist voor deze geluiden dat men de stad ontvlucht. Burgerlijke Stand SCHOORL De afkeer van de oorlog drijft sommigen ertoe, zich ook te verklaren tegen de BB, Zij zien in die voor bereiding op een mogelijke oorlog een vergroting van de kans op oorlog. En daarom moeten ze van de BB net zo min iets hebben, als van de oorlog zélf. Verreweg de meesten die zo denken, baseren hun gevoelen op religieuse en humanitaire over wegingen, die respect verdienen. En ongetwijfeld zullen zij, naar het woord van Goethe, de kon- sekwenties van hun opvattingen niet „tot de duivel doorvoeren, door wanneer het oorlogsgeweld over ons komt, de hulp en bij stand van de BB af te wijzen. Veeleer valt te verwachten, dat zij met dit helpend en reddend werk van de BB van harte zul len instemmen. Maar, zo zeggen zij, al die voorlichting, die propaganda, die cursussen en oefeningen en de monstraties wekken een oorlogs stemming en brengen zo de vonk dichter bij het kruitvat. Zonder er op in te gaan of de ze opvatting juist is (deskundi gen zijn van oordeel, dat paraat heid ook van de burgerbevol king veeleer het oorlogsgevaar vermindert!) willen we één ding constateren: Wanneer het oorlogsgeweld over ons zou komen, en misschien zelfs als een volkomen verras sing, dan kan men geen hulpor ganisatie meer gaan opbouwen. Die moet dan klaar en paraat zijn. En de vrijwilligers die zich in zetten voor de redding van hun medemensen, moeten niet alleen geschoold en getraind zijn om hun werk zo effectief mogelijk te kun nen doen, maar ook met zo min mogelijk risico voor eigen leven. Met name de bestrijding van de grootst mogelijke ramp die ooit over ons kan komen: een oorlog, wellicht met atoomwa pens, eist een speciale opleiding en training. En omdat snelle hulp ook en vooral hier dubbele hulp is, moet de BB te allen tijde paraat zijn. Het is niet prettig, op deze wij ze telkens te worden herinnerd aan dreigend oorlogsgevaar. Het is ook niet prettig voor die BB'ers, die zich oefenen voor een taak, waarvan ook zij hopen, dat ze die nimmer zullen behoeven te vervullen. Zeker, als de nood aa,n de man komt, zullen duizenden zich mel den en mee de handen uit de mouwen willen steken. Maar zonder opleiding, zonder training kunnen zij zo weinig nuttig werk doen. Ze lopen in de weg, ze vergroten het risico. De BB'ers die zich thans reeds beschikbaar stellen om straks, als het nodig is, hun medemensen snel en doeltreffend hulp te kun nen bieden, die daarbij regelma tig met de verschrikkingen van de oorlog worden geconfron teerd, hebben een niet minder grote afkeer van oorlogsgeweld dan ieder ander. Maar uit verantwoordelijkheids besef, burgerzin en plichtsgevoel brengen zij het offer van hun moeite en hun tijd voor de medemens! verkrijgbaar bij „Spaanse Driften" is jaar „August de Bluffer' In het extra programma „Cha-cha-cha-Boe ITI alle leeftijden Niet alleen in Engeland houdt het wegverkeer links. Ook in Zweden moet de tourist, die per auto, motor of fiets het land bin nenkomt, de linkerweghelft kie zen. Oostenrijk heeft lang de re gel links houden gekend, maar moest na de „Anschluss" op hoog bevel van Hitier de verkeersba- kens verzetten (hetgeen de schat kist grote bedragen kostte en de auto's met rechts stuur plotseling waardeloos maakteIn een groot aantal Europese landen, waaronder Frankrijk, houden de treinen links. Hoe zijn nu deze afwijkende regels ontstaan? Het kan niet anders of er moe ten al bepaalde rijgewoonten zijn geweest vóór de wetgever het gewoonterecht tot (vèrkeers) wet Boekhandel 500 gr Runderlappen f 2,20 (met klein randje) 500 gr Doorr. runderlappen f 2, 500 gr Saucijzen f 2,— 500 gr Rosbief f 3,25 Vlug-klaar Slavinken per stuk f 0,35 Tartaar per stuk f 0,55 Gelderse schijven per stuk f 0,40 Blindevinken per stuk f 0,60 Fricandellen per stuk f 0,50 150 gr Ham 150 gr Pekelvlees 250 gr Metworst 250 gr Leverworst f 0,78 f 0,72 f 1,25 Dinsdag 500 gr Magere speklappen f 1,68 250 gr Leverworst f 0,50 Woensdag 500 gr Gehakt f 1,68 (met zout en kruiden) 250 gr Gekookte worst f 0,75 Donderdag 500 gr Schouderkarbonade f 2,— 150 gr Boterhamworst f 0,50 bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant verhief. Omdat de wetgever in den regel de bestaande gewoon ten volgt en dan alleen een min derheid de wil van de meerder heid behoeft op te leggen, mogen we aannemen dat in de democra tisch geregeerde landen de ver- keerswetgeving is vastgesteld naar de heersende gewoonten bij het rijden met paard en wagen of paarden alleen. Het continent zuchtte evenwel lange tijd onder de knoet van Napoleon, die west- Europa zijn wil (van de minder heid) oplegde. Napoleon vocht tegen Engeland en o.m. Oosten rijk. Daar deze landen lang links verkeer kenden, mag worden aangenomen, dat in de landen die door Napoleon werden bezet, oorspronkelijk ook links verkeer regel was, maar deze dictator het rechts houden verordonneerde. Dit is één theorie. Waarom zou men juist alle maal links gehouden hebben? Dat zou zijn veroorzaakt door de plaats van het zwaard, dat im mers links afhing, om met de rechterhand getrokken te wor den. Wie bang was voor struik rovers en een overval duchtte tij dens de tocht, reed te paard links van de weg, om zich onmiddellijk met de rechterhand tegen een aanvaller van links te kunnen verdedigen. Aanvallers van de andere zijde zag men tijdig over de wegbreedte aankomen en dan bleef er wel tijd om te wénden. Britse deskundigen zeggen, dat de voerlui daar altijd rechts op de wagen zaten om de zweep met de rechterhand te kunnen gebrui ken en vrij te laten knallen en dan bij het passeren naar links uithaalden, om beter te kunnen zien of de wagens elkaar niet raakten. Zo kwam het links (aan)houden daar in zwang. In tegenstelling daarmee poneren zij, dat de koetsiers op het con tinent in den regel op het linker- paard van een span plaatsnamen (dit is wel normaal, omdat een ruiter van links opstapt en dus automatisch het linkerpaard kiest). Deze continentale koet siers zouden dan elkaar liever rechts voorbij gereden zijn, om te kijken of er aan hun kant nog voldoende ruimte bleef. Dit ver klaart echter niet, waarom Zwe den en vooral Oostenrijk toch links verkeer kenden; ook daar reed men immers met spannen. Napoleon staat er voor be kend, dat hij als strateeg en veld heer verwarring wilde zaaien in vijandelijke gelederen. Hij week dus met opzet van bestaande ge woonten af en kan zijn troepen dus ook opdracht hebben gege ven rechts te houden en van rechts aan te vallen, waardoor bv. de vijandelijke cavalerie in het nadeel kwam, man voor man het paard te moeten wenden om het zwaard te kunnen heffen. Omdat de troepen rechts hielden, moest het overige wegverkeer zich in de bezette landen wel aanpassen. Maar Rusland, Italië, Griekenland, enz. houden ook rechts. Is dit een navolgen ge weest door de wetgever van de meerderheid der voorgaande (verkeerdichtere) staten? Meer dan 2000 jaar oude mest. Een dezer dagen werd door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek een monster mest onderzocht afkomstig van een Keltische hoeve uit de periode van de Ijzertijd (2 a 300 jaar voor Christus). De hoeve werd gevonden bij opgravingen in de Broekpolder te Vlaardingen. De gehalten aan fosfaat en kali van deze (schape?)-mest bleken zeer laag te zijn, ofschoon de mest goed geconserveerd was. Nader onderzoek zal nodig zijn om na te gaan of deze lage gehalten te wijten zijn aan uit spoeling of dat de mest arm was aan deze plantenvoedingsstoffen omdat ook het voedsel dat de dieren ontvingen zeer arm aan deze mineralen moet zijn ge weest. Dit laatste staat wel haast vast omdat de bemesting die toendertijd werd gegeven, ook te verwaarlozen is. van 4 tot 11 mei 1959. Geboren: Maria Catharina, d. v. J. T. Koopman en C. A. Jonk. Ondertrouwd: Gerrit Jan Grin, oud 70 jaar, en Helena Alberdina Maria van den Bergh, oud 61 jaar; Hendrik Jan Hof man, oud 27 jaar, Amsterdam, en Ber- narda Henriëtte Kaptijn, oud 27 jaar; Johannes Laurentius Wilhelmus Blonk, oud 27 jaar, 's-Gravenhage, en Hilly Gerda Grondsma, oud 23 jaar. Gehuwd: Roelof Johannes van Weer den en Gerda Volkers, Heiloo (N.H.). Overleden: Margaretha Vogelezang, oud 77 jaar, wed, van J. C. Roovers; Jansje Boet, wed. van P. Groot, oud 73 jaar. 24 mei NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10,15 uur: Ds. Bekius GEBOUW „REHOBOTH" v.m. 10 uur: Ds. Lagerwey EVANG.-LUTH. GEMEENTE Gebouw „Rehoboth" n.m. 5 uurDs. J. J. F. Hermann GEREF. KERK v.m. 10 en n.m. 4.30 uur: Ds. K. Vegter, Noord-Scharwoude LEGER DES HE1LS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uurOpenbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Schoorl: Ds. C. M. de Jong (met kerkkoor) DE CHRISTEN GEMEENSCHAP v.m. 10.45 uur: Bickerslaan 3, Schoorl Ds. J. L. Logemanz GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds. A. Reen n.m. 5 uurDs. G. H. Homans REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Ds. J. Spijker, Den Haag p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier Opgaven burgerlijke stand en bevolking over de maand april 1959, Geboren: Robertus B. M., z. v. J. Beu kers en P. Rietveld; Catharina J. G., d. v. C. N. van Langen en E. B. Zweden; Cornelis J. M., z. v. J. M. Hopman en E. M. Roozendaal; Anna W„ d. v. A. Ruis en H. Pan; Agatha W. M„ d. v. L. J. Delis en C. A. M. Bakker. Gehuwd: Petrus J. van der Nap uit Groningen met Beatina T. Wittebrood: Hendrik Beets uit Monnickendam met Lustje Bootsma; Johannes K. van der Willigen met Suzanna Ivangh; Jacob C. Jongerling met Maartje A. Kramer; Jacob Schuijt met Maria E. Faro. Overleden: Johanna NanneBeukers, oud 79 jaar. Ingekomen: Martina D. J. Nijpels Schouten uit Den Helder; Maarten C. Purmer en gezin uit Bergen N.H.; Ed ward N. de la Combé en gezin uit Arn hem: Franciscus X. Schoen uit Alkmaar; Jan Kluft uit Z. en N. Schermer; Klaas Leeuwenkamp uit Beverwijk; Maria KaandorpTromp uit Heerhugowaard; Elizabeth F. Rinkema uit Doniawerstal; Catharina A. Bakker uit Bergen N.H.; Catharina ReedersBruch uit Den Hel der; Elisabeth Peijzel uit Hilversum; Henriette C. Ferguson uit Apeldoorn; Jan Jansen en echtgenote uit Callants- oog; Gerard Kruger uit Groningen. Vertrokken: Beatina T. van der Nap Wittebrood naar Groningen; Marijke H. Hoogvorst naar Alkmaar; Frans D. O. Gerrits naar Heiloo N.H.; Adriaan J. Veenstra naar Arnhem; Renée van Wijk naar Rotterdam; Johanna Schiff naar Rotterdam; Pieter Maidman naar Den Helder; Emmie A. M. Slijkerman naar Alkmaar; Verdi N. Moens naar Rotter dam; Frederik H. F. M. van Sandwijk naar Diemen; Geraldine van der Meulen Coenraad naar Enkhuizen; Willem E. Metselaar naar Den Helder; Marijtje van der VliesWildeboer naar Zijpe. Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur L Een openhartige en schilderachtige film in Cinemascope Brigitte Bardot, Alida Valli en Stephen Boyd in met Pepe Nieto Het boeiend relaas van het aangrijpende offer van een liefhebbend meisje voor de man van haar hart. Zaterdag-, maandag- en woensdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een wervelwind van komische situaties Theo Lingen en Oskar Sima in alle leeftijden (August der Halbstarke) met Susi Nicoletti, Josef Meinrad en Ruth Stephan Theo Lingen als brandewijnfabrikant Rums, de gedwongen bokser, die in een warnet van „heldendaden" verstrikt raakt Al uw zorgen vergeet U bij het zien van deze oer-komische film Donderdagavond 28 mei te 8 uur Muziek en show ten top Perez Prado (King of the Mambo) en zijn orkest in met Mary Kaye trio, Helen Grayco, Luis Arcaraz en zijn orkest Muziek en ritme en oogverblindende shows Laanweg 35 Schoorl Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32. tel. 3319

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2