99 Algemene vergadering Bond Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord Holland KAMPER Radio Econoom de bosscho;o;l in biergen Moeder f 30.- Soiree A^etula Het Dorpshuis Nozems, denk er aan L B- E- IC O. De heer van der Klundert ter ruste gelegd SCH00RLSE GEMEENSCHAP GERRITSEN VRIJDAG 29 MEI 1959 36e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Th. VELDMAN wasmachine of centrifuge Voor heï tere Baby-huidje ~b k &VrtEE2ïyl POEDER-ZALF DADTUCKn OLIE - ZEEP GOUD Weekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Wanneer er 's morgens tegen tienen reeds een 24-tal personen auto's geparkeerd staan op het parkeerterrein van De Rustende Jager, dan weet men wel, dat daar. een /belangwekkende 'ver gadering z^l worden gehouden. Pleiziermakers zijn 's morgens nooit zo vroeg op 't pad. Dit eerste was het geval op 20 mei j.l. toen de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken haar Al gemene Vergadering hield, waar voor meer dan honderd personen waren opgekomen. De voorzitter, de heer K. Ho- getoorn Dzn. heette de aanwe zige leden, gasten, genodigden, benevens diverse hoge function- narissen uit de wereld van Vee en Zuivel welkom om daarna over te gaan tot een inleidende rede, waaruit we het volgende over nemen: ,,Wel ziet het er op ons zuiveh- gebied jiets zonniger uit dan een jaar geleden, door betere prijzen en vlotte afzet, maar er blijft nog een flink (gat tussen kostprijs; en werkelijke opbrengst. Daardoor kunnen overheidsbemoeiing en overheidsgeld nog niet worden gemist. In plaats van de strijd om de garantieprijs, waarbij de ene par tij tracht er uit te scheuren wat er inzit en de andere beknibbelt zoveel ze kan, dienen deze beide parijen eenvoudig en in overleg de garantieprijs vast te stellen op een economisch verantwoorde basis. Dit is mogelijk, doordat de vee houderij over een kostprijscalcu latie beschikt als geen enkele andere bedrijfstak in Nederland- De Nederlandse bevolking heeft een derde van de in Neder land geproduceerde melk nodig als eerste levensbehoefte in verse hoedanigheid. Stel deze melk be schikbaar tegen een garantieprijs, die is gebaseerd op de gemiddel de kostprijs van die gebieden in Nederland, die dit één derde deel het goedkoopst kunnen voort brengen. Onder kostprijs te ver staan kale kostprijs plus een rede lijke vergoeding van de onderne mer voor zijn leiderschap. In deze kostprijsberekening zul len voor ondernemer en arbeider dezelfde sociale voorwaarden moeten worden aangelegd, als die in andere bedrijfstakken rede lijk en rechtmatig worden geacht. Pas als op redelijke wijze de fac toren van de garantieprijs wor den vastgesteld kan van beleid worden gesproken en kan de boer weten, waar hij aan toe is. Op dit ogenblik varen we in de mist. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet De heer Hogetoorn besprak het advies van de SER omtrent de melkprijs, dat de producent 18 miljoen per jaar zou kosten en waartegen z.i. terecht wordt ge protesteerd door Landbouwschap en FNZ. Hij juichte toe, dat de verho ging van het vetgehalte van de drinkmelk tot 3 pc. weer aan de orde is gesteld. Wij zijn nu de minste* in het internationale gezelschap van de Euromarkt partners en zullen ons niet door de zoveel grotere part ners moeten laten overlopen. Hij gaf verder nog een verhel derende uiteenzetting van zijn in de vorige vergadering ten beste gegeven visie op het kleine boe renbedrijf. Er was daarover enig misverstand gerezen. ,,Ik ben wél een vriend van de kleine boeren en heb in vele ge vallen zeer veel respect voor hun prestaties, maar ik ben geen vriend van het te kleine bedrijf met onvoldoende werkgelegen heid voor de kleine boer. Men kan zich in de geest een liefelijk schilderij ophangen van het gezinsbedrijf, waarin de boer met de pezige voet op de schop werkt, maar als deze genoeglijke boer van Poot heel nuchter zijn kostprijs berekent en deze betaald wil zien volgens precies dezelfde richtlijnen als die welke zijn aan gelegd voor het werkelijk sociaal en economisch werkende bedrijf, dan heb ik wel bezwaren. Die prijs is niet haalbaar in een maat schappij, die voor 90% econo misch,is ingesteld en economisch redeneert". Een belangwekkend onderdeel van deze vergadering was voorts de rede van de heer Joh. de Veer, voorzitter van het productschap voor vee en vlees, over het onder werp Melk en Vlees. De heer de Veer heeft hierin met cijfers aan getoond, dat de productie van vlees, voojal rundvlees, ten achter is gebleven bij de toenemende consumptie, terwijl de vraag van het publiek zich ook geheel an ders heeft gericht. Men wil jong en mager vlees. Door aan deze behoefte tegemoet te komen is er voor de veehou ders een behoorlijk rendement te halen. Daardoor zou ook de melk productie die dit jaar wel 5j^ miljard liter zal zijn, waarvan de regering maximaal 5 miljard liter garandeert, wat kunnen vermin deren. Hetgeen voor 's lands fi nanciën j^evorderlijk zou zijn. Als wij door ons meer op de vlees productie te richten het bedrag kunnen verminderen dat nodig is voor de garantie van de melkprij zen is dit zeer belangrijk. De heer de Veer ziet voor vele veehouderijbedrijven, maar ook voor akkerbouwbedrijven moge lijkheden, om stiertjes en osjes te mesten. De vleesprijzen zijn zo danig, dat men er best boer van kan blijven en dat betekent voor velen, dat zij het wat gemakkelij ker zullen krijgen, doordat zij niet zoveel meer moeten melken. Bij de laatstgehouden inventa risatie is al gebleken, dat van deze verschuivingsmogelijkheden gebruik is gemaakt. Er waren toen al 110.000 stuks dieren ,,van dat slag". aldus de heer De Veer. En degene, die het een keer ge probeerd heeft gaat er mee door, omdat het rendabel is. Ook wijdde spreker nog enige aandacht aan de afzet van var kens, die niet zo duur zijn, en van schapen, waarvoor dank zij de EEG vele mogelijkheden zijn gekomen. Maar ook hier geldt: veel vlees maar weinig vet. De heer N. Hopman te Scha- gerbrug is tot bestuurslid geko zen. Er werd een groot aantal medail les uitgereikt voor bekroonde kaas, boter en melkinrichtingspro- dukten. Verblijdend veel voor boter, constateerde de voorzitter. Bij de rondvraag wees de heer Van Waes uit Westdorpe (Z. VI.), voorzitter der F.N,Z, er op dat het nodig is dat de leden een blik zullen krijgen op de komen de problemen. De Euromarkt zal komen; dan dienen we paraat te zijn om Uw aller belangen het best te kunnen dienen. Bundeling van krachten is allereerst nodig. Begrip daar voor te hebben is een eerste eis. Verder gaan de kosten voor de baat uit. Wij moeten erop reke nen dat offers dienen om er het beste rendement voor onze be langen uit te halen, daar we ons op één lijn moeten gaan stellen met de grote lichamen in het bui tenland. Uitgereikte medailles op de Algemene Vergadering van woensdag 20 mei 1959 KAAS. Zilver: H. Hugowaard (1), Hem (3), Julianadorp (2), Lutjewinkel (1), Opmeer (5), Oudendijk i(l). Brons: Baarsdor- permeer (1), „Bamestra" (1), ..De Tijd' (1), H. Hugowaard (1), Julianadorp (3), Lutjewinkel (l).Middelie (2), Opmeer (2), Stompetoren (1). BOTER. Brons: Assendelft, Baarsdorpermeer, Bobeldijk, Groet „De Goede Verwachting H. Hugowaard, Hem, Juliana dorp, Lutjewinkel, St. Maartens brug. Middelie, Oudendijk, Stom petoren, Warder, 't Zand. Melkinrichtingprodukten: Zilver: Heiloo (yoghurt), Hei- loo (gester. melk), Heiloo (haver moutpap), Lutjewinkel (karne- melk), Lutjewinkel (gortepap), voor uw oude wringer bij aankoop van een Keuze uit Erres, Ruton, Miele, A.E.G., Zanker, enz., enz. TECHN. BUREAU Laat 205, naast C 6 A tel. 6569 - 6731 Laat 130, naast R.K. Kerk tel. 5118-02200, Alkmaar Wormerveer (vanillevla), Wor- merveer (chocoladevla). Brons: Assendelft (gester. melk), Heiloo (karnemelk), Julianadorp (haver moutpap). Lutjewinkel (yog hurt). In de dagbladen heeft men kunnen lezen, dat het optreden der nozems in verschillende grote steden van ons land een overlast is geworden, waarvan men be vrijd wenst te zijn. Volgens enkele berichten is men in sommige steden ertoe overgegaan het verhaaltje van ,,Knuppel-uit-de-zak" in praktijk te brengen en dat blijkt op ietwat al te opgewonden jongelui een kalmerende invloed uit te oefe nen. Ook in de Kop van Noord- Holland is de politie van gummi knuppels voorzien, en wanneer de noodzaak daartoe geboden is, zal zij niet aarzelen eveneens van het Knuppel-uit-de-zak gebruik te maken. Eén slag met de gummi-knup pel is gewoonlijk voldoende, want gummi trekt door. Wie der halve op zulk een afrossing niet gesteld is, dient zich van overlast jegens anderen te onthouden. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen De vorige keren hebben wij U iets verteld over de moderne op- leidings methode, waarmee de Bosschool zoveel succes heeft bij het voorbereiden van het kind, dat naar het middelbaar en an dere vormen van voortgezet on derwijs gaat. Ditmaal iets over de bestuurs vorm. De Bosschool behoort wet telijk tot het neutraal bijzonder onderwijs. Dat betekent, dat er plaats is voor alle kinderen, die in verdraagzaamheid leren wer ken en samenleven. Het bijzondere is, dat de Bos school een ouderschool is, d.w.z. dat het bestuur van de school in handen ligt van ouders, door ouders daartoe gekozen. Van hoe groot belang het is, dat de school bestuurd wordt door de meest be langhebbenden, behoeft geen be toog. In kwesties van beleid, van het scheppen van extra mogelijk heden en bij het benoemen van leerkrachten zijn het dus de ou ders, die de beslissing nemen. Zo konden heel wat extra leermidde len ter beschikking komen, ter wijl door het aanstellen van extra leerkrachten de klassen een ver antwoorde grootte konden krij gen. Zie voor verdere inlichtingen de advertentie in het vorige no. A. ROLAND HOLST FONDS op zaterdag 30 mei (8 uur) Grote zaal van „De Rustende Jager" Medewerking verlenen o.a.: Phia Berghout, Hubert Barwahser en Klaas Boon (Concertgeb. ork.) Prof. dr. O. Bottema (Delft), Annet Nieuwenhuyzen. Luc Lutz (Haagse Comedie) „Toontje heeft een paard getekend" la Tsjechow. Theo Olof met Logeerkamerorkest (18 leden). TOEGANGSPRIJS f 4._ Contribuanten van het fonds en of van het K.C.B. f 2. Plaatsen (voor zover de voorraad strekt) in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" zaterdagmiddag van 25.30 uur. Aan het begin van het seizoen, op 5, 6, 7 en 8 juni a.s. wordt door de I.B.E.K.O. in samenwer king met het alombekende Shet land Show Instituut een grootse middenstandstentoonstelling ge houden. Dit is het laatste evenne- ment, waarvan de Dorpsbrink in zijn huidige toestand getuige mag zijn. Een groot aantal winkeliers en fabrikanten neemt deel aan deze 4-daagse show met vele attracties en demonstraties. Door de deelnemende winke liers worden bonnen verstrekt, die de jeugd het recht geven ge heel gratis in de ponywagens rond te rijden. Van het vele aan trekkelijke dat er te zien zal zijn, noemen wij de ponystal, de paardentram, het waterorgel, de muizenstad, grote volières, enz. Er is een fantastische intocht van de pony's van Shetland in de gouden koets en op de tentoon stelling werken bekende humo risten en artisten mee om alles tot een geslaagd en feestelijk ge heel te maken. Zie overigens de advertentie en nadere aankondigingen. Ingezonden mededeling Onder overgrote belangstelling werd donderdag 21 mei in de Katholieke kerk door Pastoor Van Beers en twee assistenten de uitvaartmis opgedragen voor de heer M. van de Klundert, hoofd der St. Adelbertusschool, die in het midden van de' weg zijns le vens aan zijn gezin, aan zijn werk en aan de gemeenschap was ontrukt. De heer Van de Klundert was met Pinksteren met zijn echtge note en kinderen naar Zundert getogen, teneinde aldaar zijn zoon te bezoeken, die in het Trap pistenklooster aldaar de priester opleiding volgt. Toen hij in de middag van de tweede Pinkster dag zich even van de zijnen ver wijderde en na enige tijd niet te rugkeerde, vond men hem in een ander vertrek, doch hij was reeds ontzield. De verslagenheid van de echtgenote, die zo onverwacht haar man moest missen, van de kinderen die zich eensklaps van hun vader voelden beroofd zal een ieder kunnen indenken. Liefdevolle handen hebben daarna het ontzielde lichaam op gebaard en de volgende morgen is er in de abdij een plechtige mis opgedragen, waarbij het voltallige monnikenkoor, welks leden de heer Van de Klundert allen ken den en een goed hart toedroegen, o.m. het „Libera me Domine' van Perosi ten gehore brachten. De volgende dag is het lichaam naar het St. Elisabeth Gasthuis in Alk maar vervoerd om donderdag naar Bergen te worden gebracht, teneinde aldaar, na de kerkelijke plechtigheid, aan de schoot der aarde te worden toevertrouwd. Niet alleen volwassenen maar ook de kinderen uit de hoogste klasse der school namen aan de bijzetting deel. Op het kerkhof gingen twee leerlingen voor de baar uit, terwijl ter rechter en ter linkerzijde twee leerlingen als slippendragers fungeerden. In de namiddag, terwijl het graf reeds gedicht was en met een schat van bloemstukken bedekt, zijn de leer- Maandag 1 juni, Laatste bijeenkomst Ned. Herv. Vrouwengroep, consist.kamer Schoorl, 7.45 uur. □□□□□□□tlODCI lingen der andere klassen naar het kerkhof geleid, opdat ook zij zullen weten op welke plaats hun geliefde „meester' is ter ruste ge legd. De heer Van de Klundert was een algemeen geachte persoon lijkheid. Hij had de liefde van zijn leerlingen verworven, de gene genheid hunner ouders en de sympathie van allen, die met hem in rechtstreeks contact kwamen, wat zich op treffende wijze open baarde toen hij ruim twee jaren geleden het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaar in Bergen ver bleef, bij welke gelegenheid hem een feest en talrijke cadeaus wer den aangeboden. Onderwijsman in hart en pie ren ging zijn belangstelling uit naar zijn leerlingen, die hij ook na de schooltijd zijn gevoelens van welwillendheid niet onthield. Als mens en collega was hij een be trouwbaar vriend. Daarnaast hield hij zich nog met veel ander werk bezig. Hij was een zeer ge zien Vincentiaan, hij was mede oprichter van Berdos en van de St. Jozefsgezellen, leider van de toneelclub en lid van het zang koor der parochie, alsmede kerk- administrateur. Zijn dagen gingen voorbij met arbeid voor anderen. En deze ar beid voor zijn medemensen zal hem onvergetelijk doen blijven bij allen die hem gekend hebben. De oudste zoon van de over ledene, dankte uit naam der fa milie voor de betoonde belang stelling. Een woord van hulde aan de politie, voor haar toezicht en ge leide bij de begrafenisstoet, is hier wel op zijn plaats. Het zomerseizoen nadert en daarmee eindigen ook de win teractiviteiten. De Vrijdagavond Instuif werd de 22ste mei beslo ten met een causerie over schil derkunst door de heer Jaap Sax, welke algemeen bij de Instuivers in de smaak viel, zoals trouwens ook de sluitingstractatie: ijs. De zaterdagse muziek- en dans avond! 4s eveneens op y'non-acti- viteit gesteld. Het zomerse weer richt alle ge dachten, van Het Dorpshuis op de zomeractiviteit: „de Vacantie- schoolmaar daar hoort U nog wel nader van, Denk aan de tentoonstelling in Het Dorpshuis op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei van 3 tot 8 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 31 mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 31 mei Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1