Hfeekttad 99 tt 2ktmes.1%r.e,huid7 Gemeenteraadsvergadering êpekda De Shetlandshow GERRITSEN HET DORPSHUIS POCKET-BOOKS C, Oldenburg - Schoorl DORCAS Slagerij Hoogvorsi Avondvierdaagse Wandelsport INBRAAK Vlaggendiefstal w IflF w w w w^ww VRIJDAG 12 JUNI 1959 36e JAARGANG No. 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond* aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KLOKKEN Een gids voor Pocketuitgaven Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Bergen Nieuwe Penningmeester Ongeval Hond valt kleuter aan Brand in grasveld SCHOORL Schoorlse Reddingsbrigade Giro-betalingen bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De voltallige raad van Bergen vergaderde op 27 mei. 's avonds half acht onder leiding van de burgemeester Dr. W. Huygens. Nadat de gewone formaliteiten waren behandeld kwam het voor stel van B en W aan de orde tot verkoop van de ondergrond der op het Dorpsplein op te trekken winkelpanden aan de gegadig den. Dit verwekte nog al wat bespreking, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat in de voor waarden, welke niet aan de pers ter inzage waren verstrekt, on der de punten f. en g. aan de kopers de verplichting werd op gelegd hun panden iedere werk dag open te houden van half ne gen tot zes uur. uitgezonderd op de verplichte middag- en vakan tiesluiting, en gedurende 't gehele jaar op bij hun branche passende wijze te etaleren en op alle dagen de gehele etalageverlichting in te schakelen van zonsondergang tot 10 uur 's avonds. Hiertegen trok de heer Vellin- ga te velde als zijnde dit een .schoolvoorbeeld van gemeente lijk dirigismeHij ging verder in zijn betoog en meende hieruit te moeten concluderen, dat de bur gemeester een socialist was. Hoe hij deze verklaring kon doen rij men met zijn eigen uitspraak van enkele maanden geleden toen hij tegen de burgemeester verklaar de: ,.U bent liberaal als ik", zal vele raadsleden, die daarbij aan wezig waren wel een raadsel blij ven. Hij verklaarde, dat de VVD tegen het voorstel zou stemmen. De heer Dinkelberg vroeg: welke sancties staan er op over treding? Procesverbaal of uitzet ting? De heer Tros verklaarde dat men om religieuze redenen tot sluiting of niet-verlichting zou kunnen komen. De heer De Grain vroeg of de gegadigden met deze voorwaarden bekend zijn en ermee akkoord gaan. Mr Sluis verklaarde: we hebben be sloten de tram op te heffen, eveneens om de weg door te trekken. Het ligt in de lijn dat wij iets met dat plein gaan doen. Ik heb het plan van B en W in grote trekken toegejuicht en kan het wel waarderen. Ik ben tegen staats- en overheidsdwang, maar een zekere eenheid jegens de ge gadigden acht ik geen bezwaar. De burgemeester antwoordde: In heb zo n vermoeden, dat mijn afscheid van de heer Vellinga even hartelijk zal zijn als dat van de heer Vellinga van mij. Voor de winkels op het Dorpsplein waren 30 gegadigden, waaruit er 2 zijn geselecteerd. De onder handelingen met dezen zijn ge voerd door de directeur der ge meentewerken, de heer Blauw, die geen socialist is. Het plein vormt een donkere hoek in de gemeente, 't Gevaar bestaat, dat dit een dode hoek zal worden. Uit de mond der gegadigden is toen het éénparig verlangen ge komen: laten we het allen doen. Zij gaan er niet mede akkoord omdat hen dit wordt opgelegd, maar omdat zulks spontaan uit hun midden voortkwam. Zij heb ben er geen bezwaar tegen ge opperd. Dr. Steinz vraagt: Is het ka rakter van Bergen daarmede niet geschaad? Dr. Huygens ant woordt: We zullen zorgen, dat het ,niet het karakter krijgt van de Lijnbaan van Rotterdam. Het plein ligt er nu eenmaal en het is gewenst. Het dorp is niet gelijk te stellen met het natuurreser vaat. Het gaat er hier om of de punten f. en g. gewenst zijn of niet. De heer Vellinga is tegen het plan, dan moet de heer Vel linga tegen stemmen. Dr. Hemelrijk zegt: Er wordt wel veel principiëel genoemd wat in wezen niet zo is. Dit leidt tot begripsverwarring. Winkelslui- tingsdwang zou, louter bij onder linge afspraak, niet nagekomen worden. De concurrentiestrijd heeft dwangverordeningen doen ontstaan. De winkelsluitingswet is een sociale wet geen socia listische. Wij hebben vacantie- regeling door de middenstand verlangd. Wat is daarvan te recht gekomen? Dat de gemeente dit thans regelt. Men is maar al te blij zich bij deze dwang neer te kunnen leggen. Voor dit centrale plein is het gewenst dat de onderlinge ge meenschap zich aan afspraken houdt, 't Is een kwestie van grens. Hoever gaat men. Hier heeft nu de meerderheid der winkeliers dit verwezenlijkt in bepalingen, die als wet gelden, omdat zij er zelve niet toe in staat zijn. De werking ervan is gunstig. Wat betreft de verlichting, die wordt door een klokje geregeld. Etalageverlichting is de beste re clame, ook als toevoeging aan de straatverlichting. Als iemand in zijn huis de lampen aanheeft en met open gordijnen zit, kan men naar binnen zien. Zelfs op Zondag. Uit mijn jeugd weet ik. dat we op Sabbath wèl naar de Etalages mochten zien, maar er niets van kopen. En dan lacht spreker en de raad lacht met hem mede. Maar hij heeft het pleit gewonnen. Er wordt nog meer gezegd door anderen, maar dit doet niets terzake. Even wordt de vergade ring onderbroken en de secreta ris schrijft zo voor de vuist weg een anders geredigeerde tekst in plaats van de gewraakte punten f. en g. De burgemeester leest de tekst voor en wijst er op, als men bedenkingen oppert, dat de ge meente ook belanghebbende is bij de bouw, door middel van luifels enz. Dit doet iedereen zwijgen. Als er tot stemming wordt over gegaan wordt het voorstel met drie stemmen tegen aangenomen. Een voorstel om voor 800.000 sub-garant te wezen in het be drag ener door het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar te sluiten le ning werd door de heer Broersma uitvoerig bestreden, door de bur gemeester daarentegen verde digd. Het is eenvoudig een kwes tie „van dat, wat je niet hebt". Voor de heer Broersma was het grote bedrag afschrikwekkend, voor de burgemeester deed een ander feit de deur dicht en wel, dat de Raad Van Bestuur van het Centraal Ziekenhuis een bo- ven-gemeentelijk lichaam is, dat bevoegdheden heeft buiten de gemeente-besturen om. Men praaatte langs elkaar heen. Ten slotte deed Dr. Steinz de deur dicht door te verklaren; Indien mijn stem hier enig gewicht in de schaal legt zou ik adviseren: doe het. Het zit wel goed. Zo gezegd, zo gedaan. Stem men. 't Voorstel wordt met 2 stemmen tegen aangenomen. De beide tegenstemmers waren: de heer Broersma, en de heer Vel linga. Bij de rondvraag wilde de heer Briefjes een groot huis voor 1500 a 2000 mensen. Niet voor zich zelf, dat moet tot zijn eer gezegd, want hij heeft reeds een woning, doch voor anderen en natuurlijk op gemeentekosten. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen De Shetlandshow, die vrijdag middag 5 juni met een feestelijke rondrit werd geopend, waarbij de aardige pony's voor de kleine rij tuigen en de gravin van Shetland in haar weelderige koets een ge weldige indruk maakten op de jeugd, alsmede de daarmee ver bonden middenstandstentoonstel ling de Ibeko, zijn maandagavond weder gesloten. Jammer werkte het weer op de laatste dag niet mede, doordat tengevolge van de voormiddags optredende regen, gepaard gaan de met een tamelijk sterke wind, tijdens de middag van deze laat ste dag het bezoek maar schraal tjes was, wat zich in latere uren toen de regen ophield, niet her stelde. Onder de exposanten merkte men enkele vreemden op, die met de Shetlandshow mede gaan op haar tochten, terwijl de overigen allen bestonden uit onze Bergense middenstanders, die men allen kent en wier arti kelen men dagelijks gebruikt, of bij gebrek daaraan, bij hen koopt. Voor de bezoekers was er het een en ander te zien als een vo lière, een muizenkolonie, een wa terorgel en traden diverse artisten op, zodat naast het nuttige, dat een overzicht van wat de mid denstand te koop heeft, ook het aangename der artisticiteit een genoeglijke aanblik verschafte. Het komt in deze dingen op de psychologische verkoop aan en sommige middenstanders in ons dorp zijn ware meesters in deze kunst, vooral voor degenen, die zelve deze kunst niet machtig zijn. Zaterdagavond 6 juni konden ouders en belangstellenden een openbare les bijwonen van de ballet- en blokfluitclubjes der kinderen van Het Dorpshuis. De ze les had plaats in het Vereni gingsgebouwtje in Tuindorp, waar men de beschikking heeft over een toneel. De voorzitter van de Stichting Het Dorpshuis, de heer L. Stolk, heette de aan wezigen welkom en wees er op, dat de activiteiten van Het Dorpshuis aan kinderen en oude ren de gelegenheid bieden hun hobbies uit te leven. Daarna gaf hij het woord aan Mevr. Muller, directrice van Het Dorpshuis, die uiteen zette, dat deze avond het resultaat was van een winter werken met de kinde ren. De opkomst voor de club- lessen is lang niet altijd voldoe ning gevend. De kinderen komen onregelmatig. Al is dit clubwerk vrijwillig, toch blijft het noodza kelijk, dat de deelnemers regel matig komen. Wie dat niet doet, is een rem voor het geheel. De activiteiten van Het Dorps huis lopen met het naderen van de zomer ten einde. Wel komt er natuurlijk ook dit jaar weer een Zomerschool, waarover nog na dere gegevens te zijner tijd be kend zullen worden. De demonstraties der kinderen, zowel wat de balletclubjes als de blokfluitclub betreft, verliepen vlot. De balletclubs omvatten drie leeftijds-groepen, die elk eerst in hun gymnastiekpakjes de diverse balletoefeningen ten bes te gaven en daarna improvisaties en diverse dansjes in alleraardig ste kostuums. Tot slot van het ballet liet de leidster, mej. W. Pool zien „tot welke prestaties de kinderen het misschien kunnen brengen als zij trouw elke les volgen De blok- fluiters speelden flink en vlot, zowel in clubverband als indivi dueel, liedjes en canons; de jonge meester Nijdam heeft eer van zijn werk. Aan het eind van de avond had de verloting plaats en werd bekend gemaakt dat „Cocco" 105 jaar oud was. Eigenaar van deze pop werd één der bejaarden van de sociteit in Het Dorpshuis. Dat er op dit ogenblik honder den boeken in pocketformaat op de markt zijn kan niet beter wor den aangetoond, dan door onze lezers te verwijzen naar De Win kel In Technicolor in de Stati onsstraat, waar een afzonderlijk deel van de verkoopruimte spe ciaal voor pocket-uitgaven is ge reserveerd. De grote verschei denheid in wijze van uitgave, van onderwerp en uitvoering deed ons een ogenblik, verstomd over dit alles, de verzuchting sla ken: „Hiervan moesten we door middel van een catalogus kennis kunnen nemen". „Maar die is er", sprak de heer De Haan en met een greep in een lade bood hij ons een boekje van bijna 200 bladzijden aan: „Pocket gids. Voorjaar 1959" In dit werk je vindt men ruim 700 diverse boeken die in pocket-uitgaaf bij 20 nederlandse uitgevers zijn verschenen. Daaronder vindt men zowel oorspronkelijke als ver taalde werken, romans, ontspan ningslectuur, gedichten essays, bloemlezingen, woordenboeken, detectives, sprookjes, naast boe ken over muziek, foto, film, tele visie, geologie, natuurwetenschap, wijsbegeerte, psychologie, religie, opvoeding, geschiedenis, reisver halen sport en spel. Een auteursregister en een lijst van niet meer bij de uitgever aanwezige uitgaven in deze serie maken het werkje tot een hand boek, dat men niet gaarne meer zal willen missen. Het kost slechts een kleinigheid en het zal een belangrijke vraagbaak blij ken. Dinsdagmiddag, begunstigd met stralend weer, namen een groot aantal leden deel aan een excursie naar het zwanenwater (Callantsoog). Op deze tocht nam onze begeleider ons gedu rende enige uren mee door een prachtig stukje geheel ongerepte natuur, waar de lepelaars pog broeden en het duinroosje in overvloed groet. Na deze belevenis werd in Callantsoog nog als besluit een kopje koffie gedronken. Ingezonden; mededeling tsabyderm-zeep Door het bestuur van de Stich ting Het Dorpshuis is de heer S. Selleger benoemd tot penning meester als opvolger van Mevr. Evenhuis. Voor alle geldzaken de Stichting Het Dorpshuis be treffende wende men zich tot de heer S. Selleqer voornoemd, tel. 2618. Zondagmorgen om vier uur kwam een bromfietser op de Eeu,' wigelaan te vallen over een los lopend hondje. Met enige ontvel lingen wist hij weder op te krab belen en zijn tocht huiswaarts weder voort te zetten. Vrijdag werd de driejarige kleuter J. O. op de Tuindorpweg door een los lopende hond aan gevallen en in de arm gebeten. Tegen de eigenaar van de hond, J. D. te Bergen, is door de poli tie proces-verbaal opgemaakt. Vrijdagmorgen ontving men een brandmelding die zo overdre ven klonk, dat de brandweer met groot materiaal uitrukte. Op de plaats van de brand aangekomen bleek, dat in plaats van een huis een grasveld daarachter met on- gemaaid, gedroogd gras, waarop zich enig brandbaar materiaal bevond door onbekende oorzaak in brand was gevlogen. Omwonenden schoten direct toe om de brand te blussen, zodat toen de brandweer ter plaatse kwam zij slechts de nog ietwat rokende resten te doven had. Het huis in kwestie, bewoond door de eigenaar van de speeltuin „De Bedriegertjes", was ongedeerd gebleven. tt Tijdens de Schoorlse kermis houdt de Dorcasvereniging haar jaarlijkse tentoonstelling van handwerken. De dames hebben zich weer veel moeite getroost om een goed geheel te verkrij gen en het is daarom, mede door het doel hetwelk de Dorcasver eniging nastreeft, de moeite van een bezoek zeker waard. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Maandagavond kwamen de leden van de reddingsbrigade in Café Slijkerman bijeen, om zich te beraden voor het komende sei zoen. Uit het verslag van de heer Bredewout bleek dat veel dingen thans hun beslag gekregen had den. De hoofdpost zal halverwe ge Schoorl aan zee en Camper duin geplaatst worden, voorzien van telefoon en materiaal hetwelk nodig is, om in tijden van nood aan de zwemmers de helpende hand te kunnen bieden. Eveneens worden er twee plas tic boten aangekocht welke zullen worden voorzien van een motor. Bij de dammen zal klein reddings materiaal, zoals reddingsstokken geplaatst worden. Voor de bewaking van het strand zullen de gediplomeerde zwemmers en zwemsters ingezet worden, daarbij geassisteerd door diegenen die de zwemkunst nog niet geheel machtig zijn. Tijdens een redding kunnen zij op het strand de nodige voorbereidingen treffen. Voorlopig zullen alleen gedu rende de weekeinden de posten bezet zijn alhoewel het geenszins uitgesloten is dat ook op de res terende dagen, voorzover er krachten beschikbaar zijn, de pos ten bezet zullen zijn. Zowel ten zuiden als ten noor den van de hoofdpost zal over het gehele strand een patrouille lopen. Men denkt omstreeks 15 juli met alles klaar te zijn, alhoewel er van enkele leden een verzoek Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 500 gr Runderlappen f 2,20 (met klein randje) 500 gr Riblappen f 2,60 500 gr Doorr, runderlappen f 2,— 500 gr Saucijzen f 2, 500 gr Rosbief f 3,25 Vlug-klaar Slavinken per stuk f 0,35 Tartaar per stuk f 0,55 Gelderse schijven per stuk f 0,40 Blindevinken per stuk f 0,60 Fricandellen per stuk f 0,50 150 gr Ham 150 gr Pekelvlees 250 gr Metworst 250 gr Leverworst Dinsdag 3 Tartaar 3 Slavinken 250 gr Leverworst f 0,78 f 0,72 f 1,25 f 1,55 f 1,~ f 0,50 Woensdag 500 gr Gehakt f 1,68 (met zout en kruiden) 250 gr Gekookte worst f 0,75 Donderdag 500 gr Schouderkarbonade f 2, 150 gr Boterhamworst f 0,50 Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonnè's het ver schuldigde bedrag af 1.45,voor het 3e kwartaal 1959 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever Huzaren sla f 0,38 per 100 gr van 13 juni t/m 20 juni 1959 V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek DuinwegVoet Klim- weg 9.30 uur. 17 juni: Kinderspelen Burg. Peecklaan, achter N.H. kerk. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. □aaaaoaDtJDaciaDaaaDaDCiaaa kwam reeds eerder met de strand- beveiliging te beginnen. Na een geanimeerde rondvraag werd deze bijeenkomst besloten. Men heeft ons verzocht het volgende mede te delen: In verband met het feit dat de Vierdaagse afstandmarsen te Nij megen weer in juli doorgang zul len vinden, heeft het bestuur van de plaatselijke wandelsportver eniging, met het oog op de trai ning hiervoor, besloten de Avondvierdaagse in ons dorp niet te houden op de data's zoals ver meld op de evenementenlijst doch enkele weken eerder. De officiële data's zijn 23, 24, 25 en 26 juni. Houders van evenementenlijst worden vriendelijk verzocht deze data's op hun lijst te veranderen. Men leze de advertentie in dit blad. De leden van de plaatselijke wandelsportvereniging St-Joris, namen zondag deel aan een mars in Den Helder. Ze combineerden dit met een fikse fietstocht van 30 km heen en 30 km terug. Bo vendien wisten ze beslag te leg gen op een fraaie groepsprijs. Zonder uitvallers werd de voorgeschreven tocht volbracht. In een onbewaakt ogenblik hebben twee uit Amsterdam af komstige lieden kans gezien het huis van de heer Praat binnen te dringen en met medeneming van geld en enkele sieraden onge merkt te verdwijnen. Een en an der gebeurde tijdens afwezigheid van de bewoners. Lang hebben deze lieden er echter geen plezier van gehad want de Rijkspolitie zag kans om ze in Castricum reeds in de kraag te vatten. Toen bleek dat ze ook in andere plaatsen op dezelfde dag ingebroken hadden. In Camperduin en Groet wer den deze week bij enkele zaken reclamevlaggen ontvreemd. Met welk doel is niet bekend, alhoe wel ons verzekerd werd dat deze vlaggen vaak van goede stof zijn, en na gebleekt te zijn altijd nog wel ergens dienst voor kunnen doen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 14 juni Dr. ELZENGA, Telefoon 2027 v. Reenenpark SCHOORL-KOEDIJK 14 juni Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1