99 ff TENTOONSTELLING K. C. B. PUROL Bakker Agenda Goede nachtrust GERRITSEN Het Vreemdelingenverkeer in 1958 TANDPASTA Ouden van Dagen Rotterdamsche Bank MODESHOW in Bergen aan Zee Huidgenezing SCH00RLSE GEMEENSCHAP w WfFW VRIJDAG 19 JUNI 1959 36c JAARGANG No. 23 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De expositie der werken van de twee Bergense kunstenaars Mies Bloch en ]an de Leeuw werd op zaterdag 13 juni geopend met een rede van de heer A. Rodrigues Brent, welke wij hier onder afdrukken. Het is mij een genoegen u hartelijk welkom te heten op deze tentoonstelling. U bent hier in alle oprechtheid gekomen voor die tentoonstelling en dat is gun stig. Het gaat niet altijd zo. Een kennis van mij, 'n hoogleraar in de sociologie, vertelde dat hij on langs een lezing gehouden had, ergens waar je weinig belang stelling voor dat onderwerp zou verwachten. Ik vroeg hem: wie komen er nu op zo'n lezing? Hij zegt: meest studenten, aardige meisjes en jonge officieren. Wat een heterogeen gezelschap om bij uw lezing te komen, zeg ik. Nee, zegt hij. Logisch. De studenten komen om hun gezicht te laten zien, omdat ik examens afneem. De meisjes komen om de studenten. En de officieren ko men om de meisjes. Maar gelukkig komt u nu om de tentoonstelling; en daar zal ik iets over zeggen. Niet over ar tistieke intenties of mooi en min der mooi. De opening van een tentoonstelling is bepaald niet het moment voor een waardeoordeel. Maar er zijn enkele andere as pecten. Om te beginnen, bij deze zaal Jan de Leeuw is een van de vele schilders die begonnen is met wat men populair ge woon" schilderen pleegt te noe men. Dat is niet erg nauwkeurig uitgedrukt, maar u begrijpt wat ik bedoel. Op een zeker ogenblik werd hij gepakt door een van de verschillende nieuwe richtingen in de kunst en hij ging overstag. U ziet daar een voorbeeld van in een bloemstuk. Vroeger beeldde hij dat zö uit; aan de overkant ziet u hoe hij het nu doet. Dat zou ik niet „modern" wil len noemen, want in de kunst is modern een woord waar je de twee laatste letters beter van weg kunt laten. Tegen de tijd dat ie mand grijs haar gekregen heeft weet hij wel, dat wat het ene jaar modern genoemd wordt een jaar of wat later niet meer wordt aangekeken. Denk maar aan de lotgevallen van het surrealisme. Laat ik nog eens zeggen: dit houdt geen waardeoordeel in. Al dat zoeken en tasten met verschil lende stijlen is een volkomen zui ver uitvloeisel van het roerige tijdperk, dat kort na het begin van de twintigste eeuw is begon nen en waar wij nu het genoegen of het ongenoegen hebben, in te leven. Wat Jan de Leeuw voor ogen stond bij de meeste stukken, hier, was een algemene indruk te ge ven van het wezen van iets dat hem trof. Daarvoor maakt hij ge bruik van symbolen, vormen en kleurvlakken. En wel zo, dat die als geheel een aesthetische vol doening kunnen schenken. In het ene stuk heeft die symbolische uitdrukking de overhand. In an dere stukken was het symbool niet meer dan een uitgangspunt, waar een min of meer speelse ontwikkeling van vormen en kleu ren uit voortkomt. Wat u daar nu in zult zien en hoe u dat aandoet is in de eerste plaats een persoonlijke kwestie. Het is afhankelijk van zeer ingewikkelde reacties, die wetenschappelijk thuishoren bij de psychologie van het zien. Die reacties moet ik u overlaten. Maar er is iets anders. Dit werk is, zoals u gelezen zult hebben, aangekondigd als plak-gouaches. Gouaches, dat weet u al lang, zijn schilderstukken die met een bepaalde soort verf gemaakt worden. Maar nu gebeurt het wel eens dat kunstenaars geld te kort komen. Er zijn zelfs mensen die vinden dat het zo hoort. Die gaan uit van het standpunt: „Kunste naars moeten niet veel geld ver dienen; want dan werken ze niet meer. Wat er aan hun werk te verdienen valt, kun je beter aan ons overlaten." Ook een standpunt. Maar daar schieten de schilders niet mee op. J. de Leeuw bedacht zijn ei gen oplossing voor zijn probleem. Hij zag kans om zijn materiaal kosten te verminderen. Daartoe neemt hij stukjes papier, die hij verft, in vormen scheurt en op plakt. Hij heeft mij voorgerekend dat zulk een stuk hem dan aan materiaalkosten op ongeveer 10 komt te staan van de kosten die hij er anders voor zou moeten maken. Toen hij zo begonnen was, uit louter economische over wegingen, beviel die techniek hem bizonder goed. Hij zag er nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden in. Op die weg is hij verder gegaan. Ik mag iets zeggen over deze plak-techniek. Kijk, als uitdruk kingswijze komt het er alleen maar op aan of de middelen die je kiest om je vormen en kleuren op een doek aan te brengen recht doen aan wat je uit te drukken hebt. Of Jan de Leeuw met deze techniek roem zal verwerven weet ik niet. Maar roem is een betrekkelijk ding. En het is be ter dat van een kunstenaar ge zegd wordt: „Hij is er niet be roemd mee geworden", dan dat later gevraagd wordt: „Heeft hij daar nou roem mee geoogst?" In het bescheiden hokje hier achter, dames en heren, vindt u in de expositie van Mies Bloch, een volkomen tegenstelling tot die van deze zaal. Om te beginnen is tekenen heel iets anders dan schilderen. Tekenen is een strenge kunst. Elk lijntje is aangewezen op zijn eigen bestaansrecht. Er is niets om het te verhullen in een schil derachtig geheel. Er is geen kleurenspel om op te halen wat de tekenpen te zwak uitdrukte. Wat de tekenaar op papier zet, dat staat. Als hij het met com promissen probeert krijgt hij prompt een slechte tekening. Dit recht op het doel afgaan is in de tekeningen van Mies Bloch gemakkelijk te herkennen. Het is dan wel geen rechtlijnig tekenen maar je zou het recht zinnig tekenen kunnen noemen. Mies Bloch is illustratrice. Zij heeft een groot aantal kinderboe ken geïllustreerd en zij krijgt nog steeds illustratie-opdrachten. Nu is illustreren de kunst om de ob servatie van iemand anders, van een schrijver, in beeld te bren gen. Zoals u begrijpt kan een kunstenaar zich niet inleven in de observatie van een ander als hij of in dit geval, zij niet ook zelf goed kan waarnemen. En zo maakt Mies Bloch ook illus traties zonder opdracht, van haar eigen observaties. WEKKERS Ik zou u willen aanraden om van dit idee uit te gaan als u de tekeningen in de achterkamer nog eens gaat bekijken. Schilders en tekenaars die u wel eens op een mooie plek ziet zitten werken, zitten daar niet domweg na te tekenen wat zij voor zich zien. Daarvoor kun je veel beter een fototoestel gebruiken. En dik wijls kun je nog beter een goede prentbriefkaart kopen. Wat die kunstenaars daar doen is: iets waarnemen: een stuk landschap of stadsgezicht of een menselijk tafreeltje. En terwijl zij dat geval zo zitten te observeren maken zij keus uit wat zij zien. Het ene vinden zij belangrijk; het andere minder be langrijk. Zij zien er dingen die op zichzelf staan en andere din gen, die alleen maar iets beteke nen in hun verband en hun ver houding met het andere, Hoe een kunstenaar nu keus gaat maken hangt af van zijn aard en vaak ook van de stemming van het moment. Vandaar het Franse gezegde. „Vue a travers dun tempérament". Wat Mies Bloch op die manier gezien heeft vindt u in haar tekeningen. U vindt dan een blijmoedige mild heid tegenover mensen en din gen. Het zielige en het sombere ziet zij net zo goed als een ander. Maar het straaltje weldadige zonneschijn dat daar toch ook in zit, vindt zij net zo belangrijk. En van die dóódsimpele gevalle tjes geeft zij een picturale indruk. Nu hangt het weer van uw temperament af hoe al die in drukken, in deze zaal en in het andere zaaltje, u zullen aandoen. Ik hoop dat u er prettige indruk ken uit over zult houden. Gasfornuizen A. J. COPPENS en Zn Het aantal overnachtingen van gasten uit den vreemde in Neder landse hotels is toegenomen met zeven percent, dat in de jeugd herbergen met zeventien percent. Het buitenlandse bezoek leverde in 1958 bijna zestig keer zoveel aan deviezen op als voor de oor log, namelijk 286 miljoen gulden. Het aantal buitenlanders dat over onze grenzen kwam wordt ge schat op 30 miljoen. Het aantal Duitsers onder hen verdubbelde (Butterfahrten) Deze cijfers leest men in het jaarverslag over 1958 van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, dat is uitgebracht in de op vrijdag 12 juni te Assen gehouden alge mene ledenvergadering. Voor het overige is het verslag van de ANVV gematigd geest driftig. Hoewel het beeld van het buitenlandse bezoek aan ons land in 1958 niet ongunstig is, zo con stateert het, geeft het geen reden tot grote voldoening. In percenten uitgedrukt is het aandeel der buitenlanders aan het getal der hotelnachten als volgt: 1. West-Duitsland 28,5; 2. En geland en Schotland 14; 3. Ver enigde Staten 13,5: 4. Frankrijk 6,5; België en Luxemburg 5,5; Geallieerde militairen 5 pet. Ver der komen in volgorde Zwitser land, Zweden, Italië, Denemar ken, Noorwegen. Spanje en Ca nada. Wat de jaargetijden betreft, leest men met enige verrassing, dat in het algemeen de invloed van het weer op het buitenlandse hotelbezoek gering is. Zoals steeds heeft augustus weer de meeste hotelnachten van buitenlanders opgeleverd en vervolgens juli. In mei was er echter een stijging van dertig per cent ten opzichte van 1957 en in september een van 22 percent. Van de grote steden blijkt Am sterdam nog altijd de meeste bui tenlanders te trekken, namelijk 991.000 overnachtingen. Dit be- telefonisch aangesloten onder no 639 tekent een stijging van 2,8 per cent. Den Haag had er 365.000 met 2,2 percent stijging. Rotterdam 305.000 met 3,7 percent stijging en Utrecht 38.000 met een stij ging van 2,7 percent. Voor overig Nederland, dat 1.168.000 overnachtingen boekte, is de stijging 13,7 percent. Percentsgewijze trok Amster dam 35 percent van de vreemde lingen, Den Haag 12,5 percent, Rotterdam 11 percent en Utrecht 1,5. Tezamen zestig percent. In 1953 was dit nog 66 percent. Toch is het aantal overnach tingen van Nederlanders in de jeugdherbergen gegroeid van 301.000 in 1957 tot 310.000 in 1958, dus met circa 3 percent. Een verdere verschuiving trad op van hotels en pensions naar nieuwe vormen, zoals bungalows, caravans en camping. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Algemene Bond van Woensdagmiddag 24 juni a.s. zal des middags om drie uur in Het Dorpshuis de oprichtingsver gadering worden gehouden van de afdeling Bergen van de Alg. Bond van Ouden van Dagen. Deze algemene bond behartigt de gemeenschappelijke belangen der bejaarden over het gehele land. Bejaarden, die belangstelling voor het werk van deze bond hebben of met zijn doelstellingen willen kennis maken, zijn op deze middag hartelijk welkom. GESLAAGDEN MEDEDELING KETTINGBOTSING Doordat de remmen van een Volkswagenbusje van de heer D. uit Warmenhuizen weiger den botste deze in de file auto's op de Eeuwigelaan te Bergen tegen een voor hem rijdende Volkswagen van de heer J. v. d. D. uit De Rijp, die op zijn beurt de heer K. H. W. uit Es sen, eveneens in een Volkswa gen, torpedeerde. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar de materiële schade was aanzien lijk. PARKTOURNOOI OP DE MOLENKROCHT Evenals vorig jaar zal op het tennispark de Molenkrocht in de komende week, te weten op don derdag 18, vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 juni, een zoge naamd parktournooi worden ge houden, waaraan door de leden van genoemd park wordt deelge nomen. Ten einde het toernooi een extra levendig accent te geven, zijn dit jaar enkele spelers uit Alkmaar en Castricum uitgeno digd, waardoor stellig verrassen de uitslagen verwacht kunnen worden. Gezien de geanimeerde sfeer, welke tegenwoordig de Molen krocht kenmerkt, twijfelen wij er niet aan of ook dit toernooi zal weer ten volle slagen, waarvoor tevens de leden van het wed- strijdcomité een waarborg vor men, te weten de heer en me vrouw Lau, geassisteerd door de heren Beyneveld en Van Schaik. Op de wedstrijden zelf komen wij nog nader terug. ALKMAARSE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL In bovengenoemde school werd op 10 en 11 juni werk van leer lingen in de lokalen dezer school tentoongesteld en door de leerlin gen zelf gemaakte kleding ge showd. Ouders konden er het werk hunner dochters en klasse genoten bewonderen en belang stellenden konden kennis maken met degevarieerde opleiding, welke deze school aan de meisjes biedt. Voor meisjes die de lagere school hebben doorlopen, is er een primaire opleiding, welke twee jaar duurt. Naast voortgezet algemeen vormend onderwijs le ren zij er de huishouding doen, koken, wassen, strijken, naaien, verstellen, kinderverzorging en daarnaast krijgen zij ook nog les in tekenen muziek en gymnastiek. Na deze tweejarige cursus kun- van 19 juni t/m 26 juni 1959 V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek DuinwegVoet Klim- weg 9.30 uur. 23 - 24 25 - 26 juni: Avond vierdaagse georganiseerd door de wandelsportvereniging St. Jo ris. V.V.V. GroetCamperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. Maandag, 22 juni puzzlewan- deltocht, start café „Klop", om 7.30 uur. Uitgaande van de V.V.V. Groet. □acnaDaaaanDoouaati aaonnn door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten nen zij op deze school de oplei ding volgen voor costuumnaaien en linnennaaien. De modeshow der leerlingen toonde de alleraar digste resultaten van dit werk. Voelt een meisje niet voor deze opleiding, dan zijn er nog andere mogelijkheden. Zij kan de één jarige cursus voor leerling-ver- koopster volgen of de één-jarige cursus voor assistente in de huis houding. Het getuigschrift van assistente in de huishouding geeft toegang tot de opleding tot kin derverzorgster in koloniehuizen en tot kinderverzorgster (school diploma). Meisjes die minstens twee klas sen van de U.L.O. of V.G.L.O. hebben doorlopen, kunnen een tweejarige opleiding volgen voor assistente in de huishouding. Voor leerlingen met eindexa men U.L.O.H.B.S., Gymnasium of M.M.S. is er een vormings klasse met een huishoudelijke op leiding van één jaar. Het getuig schrift van de vormingsklasse geeft toegang tot de opleiding tot huishoudkundige van inrichtin gen; tot de opleiding van kinder verzorgster in koloniehuizen en tot die van kinderverzorgster (schooldiploma) U ziet, er zijn mogelijkheden genoeg voor uw dochter, die zich tot de verzorging van kinderen en het huishouden aangetrokken gevoel 4. ZONDAGSDIENST ARTSEN PUSSEND -r- BU UW GEZICHTSVORM DORPSSTR. 21 BERGEN UeéUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (ingezonden mededeling) DE BESTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct De toeneming van het aantal overnachtingen blijkt in hoofd zaak toe te schrijven aan de stroom van Duitsers, aangezien de bezoekers uit andere landen in de regel in aantal verminder den. Voor Frankrijk bedroeg het verlies aan hotelnachten zelfs 20,7 percent, waartegenover een toe- was van 25,3 percent uit Duits land staat. Voor België en Luxemburg was de daling 11,4 percent, waar tegenover men 14 percent over nachtingen van Amerikanen en 12,6 percent van Zwitsers méér ziet. Van geallieerde militairen waren er 7,4 percent overnach tingen meer, maar het aantal van Engelsen en Schotten daalde met 1 percent en dat der Zweden verminderde met 1,9 percent. Meest Duitsers iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Vanaf heden Brood- en Banketbakkerij Hereweg 172 - Schoorl iiMiiiiiiiiitii nu in ii min i nil in minimi minimi ui iiiiiiMMHimiiiiiiiiitfiiii) telefoon 2331, Bergen Maandagmiddag opende de burgemeester Dr. W. Huygens het nieuwe kantoor van de Rot terdamse Bank in Bergen aan de Ruïnelaan hoek Dorpsstraat. Het is een gunstig teken dat deze bank zich voor Bergen gaat interesseren. Voor het eindexamen aan het Murmelliusgymnasium te Alk maar zijn geslaagd voor het di ploma A: J. W. F. Franck en C. M. Honig; Voor de 5-jarige cursus der Gem. Handelsschool: C. M. Vis, allen alhier. Bermrecreatie langs de Zee weg, in de Sluislaan en zelfs langs de Voert is prachtig, maar wanneer deze mensen bij hun vertrek huiswaarts de lege do zen, de schillen en verdere voor hun waardeloze voorwerpen niet meenemen, dan duurt het niet vele weken of de bermrecreatie in Bergen zal tot het verleden gaan behoren. Een ieder dient zijn meege brachte rommel weer mee te ne men in zijn auto of ook te dien aanzien zal er een verbod worden uitgevaardigd, dat bij overtre ding gestraft moet worden. Bergen aan Zee heeft de jonge Amsterdamse mode-ontwerper Peter Jongmans 'n modeshow van zomer- en strandkleding gehou den. Het materiaal bood, mits goed gekozen, een mooie, flatteu ze dracht voor slanke figuren. Sommige gewaagde, maar zeer mooie kleurencombinaties zullen ongetwijfeld diegenen voldoen die graag gezien worden. Voor de ochtend en middag waren er vlotte sportieve jurkjes en enkele buitenissige variaties op het thema hemdjurk. Bij de strandkleding waren ook badjas sen in originele modellen. De strandhoedjes, sommigen met in gebouwde zonnebril, waren uit Italië afkomstig. De grote verscheidenheid van avondjurken was blijkbaar geïn spireerd door klederdrachten uit vroeger tijden. De stoffen waren bijzonder fraai. Opvallend en ori gineel waren voorts de televisie japonnen. Waar de ontwerper dit nodig oordeelde, werden door het dra gen van halskettingen, waarin zeer veel handgevormde Spaanse kralen waren verwerkt, de effec ten nog geaccentueerd. Wat de materialen betreft was het wel een internationale show. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder (Ingezonden mededeling) BERGEN 21 juni Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 21 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 •••••••••••••••••«•••••a

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1