WeekUod 99 99 Balastore Bakker Algem. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer GERRITSEN Mars- en Drumband- Festival Tentoonstelling op „ELKSHOVE' Jongedames VRIJDAG 26 JUNI 1959 36c JAARGANG No. 24 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HORLOGES Waterschade en Gebrek Geslaagd Tennistoernooi op „De Molenkrocht" Toelatingsexamen v. M.U.S. KOLLMER - BERGEN telefonisch aangesloten onder no 639 Giro-betalingen DDaCDDaaaODDDaDDDDaDDDDD SCH00RLSE GEMEENSCHAP Middelbare Meisjesschool DE DUINSTREEK In verhouding tot de export brengt de buitenlander te weinig in het laadje. Het bezoek van vreemdelingen aan ons land (2.874.000 hotelnachten) brengt ons per jaar 2,5 percent op van de zichtbare export, die in 1957 ƒ11.7 miljard heeft bedragen. Deze opbrengst, die in 1958 286 miljoen bedroeg, is niet zo heel groot. Hij is ongeveer even groot als de export naar een klein land als Zwitserland. Het is dus van het grootste belang te zorgen, dat het bedrag van deze dienst verleningen groter wordt, aldus de voorzitter, prof. dr. ir. H. Gelissen in zijn openingsrede op de algemene vergadering der A.N.V.V., op 12 juni te Assen gehouden. Prof. Gelissen deelde mede, dat de ANVV gaat onderzoeken wat wij in totaal uitgeven, ook via de bedrijven, om buitenlanders naar Nederland te trekken. De heer Tideman, uit Den Haag, medewerker aan het Cen traal Planbureau, deelde de ver gadering mee, dat over 1958 on ze deviezenbalans met betrekking tot het toerisme met een bedrag van 299 miljoen voor het eerst actief is geworden. Hij waar schuwde echter, dat dit niet ieder jaar zal zijn te verwachten. De heer J. Vet, uit Arnhem, bracht de Hilton-hotels ter spra ke. Hij deelde namens de vereni ging van VVV-directeuren mee. dat deze vereniging de stichting van deze hotels unaniem toe juicht. Zij zijn het symbool van de buitenlandse erkenning van Nederland als toeristenland en zij zullen zeker veel buitenlan ders aantrekken. De beide Hilton-hotels in Ne derland zullen het hotelprobleem niet oplossen, maar eerder gro ter maken door de zuigkracht die zij zullen uitoefenen op vooral Amerikaanse toeristen. De heer Vet drong erop aan, dat er een centraal regeringsor gaan zal komen voor de recrea tie. Dit wordt vooral belangrijk als rijksweg 12, die, aansluitend op het Roergebied, onze kust eerst recht zal ontsluiten, klaar is. Wij moeten ons sterk hierop bezinnen, zei hij. De voorzitter antwoordde hier op, dat de zaak reeds de volle aandacht heeft van het departe ment van Economische Zaken. Zover als het aanstellen van een staatssecretaris voor het VVV- wezen zal men echter toch wel niet kunnen gaan. De heer De Bruin, uit Garde- ren heeft aandacht gevraagd voor de toegang tot Harderwijk van het Veluwemeer uit. Door on diepten kan Harderwijk thans geen jachthaven krijgen. De titel Vouwblad van het jaar" is voor 1958 toegekend aan Camping Havelte, terwijl de Con tactcommissie IJselstreek in deze klas een eervolle vermelding krijgt. De ..Brochure van het jaar" komt ditmaal aan Rotterdam en de eervolle vermelding is voor de VVV-Achterhoek. In de middagvergadering heeft de heer Cruq, die Horecaf verte genwoordigde, nog een uiting gegeven aan de verbolgenheid die bij de Nederlandse hotellerie heerst over het wetsontwerp tot het toekennen van een garantie van 24 miljoen gulden aan de Hilton-hotels te Amsterdam en Rotterdam. Of deze hotels al dan niet zuig kracht op het toerisme naar Ne derland zullen hebben, is niet be wezen, riep hij uit. De grootste verbolgenheid is echter ontstaan, doordat het overleg in het ge heim is gevoerd. Het Nederlandse hotelwezen heeft niet geweten en het'is er tot zijn spijt pas later achter gekomen, dat de overheid zo grote garanties wenst te geven bij een onrendabele opzet. Spreker wilde, dat het geld via een hotelkredietfinancierings- maatschappij aan alle belangheb benden zou ten goede komen. Namens het hoofdbestuur heeft de ondervoorzitter, mr. H. Vlug, hierop geantwoord, dat acht mil joen van de twintig wordt bijeen gebracht door particulieren en gemeenten, Het zal ons land niet ten goede komen als er geen Hilton-hotels komen. Dat is het verschil tegenover de Nederland se hotellerie. Binnenlands toerisme Ten slotte heeft ir. R. van de Waal, hoofd van het Bureau Re creatie en Natuurbescherming van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan, de aandacht geves tigd op het belang van het tot nu toe verwaarloosde binnenlandse toerisme, waarvoor de ANVV bij voorbeeld geen rijkssubsidie ontvangt. Reeds thans wordt door bin nen en buitenlands toerisme zo omstreeks één miljard per jaar omgezet. De heer van de Waal noemde o.a. speurwerk en planning nood zakelijk om het zich uitbreidende toerisme (vijfdaagse werkweek!) op te vangen. Zo zal men in twin tig jaar de verblijfsaccomodatie met 250.000 a 300.000 slaap plaatsen moeten uitbreiden. Daarvoor zullen financieringsfa ciliteiten nodig zijn, want tegen woordig is het altijd geldgebrek dat deze zaken remt. Bij deze verbetering van de toeristische „infrastructuur" zal een overheidsorgaan niet kunnen worden gemist. Zondagmiddag 21 juni was er in het dorpscentrum een groot muziekfeest. Vijf muziekvereni gingen en dertien drumbands na men deel aan het festival, waar van de meesten in keurige en fleu rige kledij waren verschenen. De drumband „Wilhelmina" uit Vo- lendam behaalde het hoogste aantal punten nl. 146. De band liep in Volendamse klederdracht. De drumband „Kunst en Vriend schap" uit Krommenie volgde met 144 punten. Deze band, die hoofdzakelijk uit vrouwelijke tamboers bestond, liep in keurig witte pakjes met rode riem, rode stropdas en rood met goud epau letten. De R.K. verkenners uit Alkmaar behaalden 141J/2 punt met hun drumband en werden op de voet gevolgd door de drum band „IJmuider Harmonie' Deze ÏJmuidenaren hadden kleurige uniformen, een donker blauwe pantalon, een wit overhemd met zwarte stropdas en een vuurrode jas met witte riem. De muziekver eniging „Lamoraal van Egmont" uit Egmond a. d. Hoef haalde 138 punten. Deze vereniging droeg een stemmig uniform bestaande uit kaki pantalon, crème over hemd en donker bruine alpino. De muziekvereniging „Witten- burg" uit Amsterdam kwam met 137 punten uit de bus en haar drumband met 1363^. Deze ver eniging heeft een smaakvol uni form: pantalon van mooi staal blauw met brede grijze bies, wit overhemd, grijs colbert en staal blauwe uniformpet. De N.P.V. drumband van Alkmaar haalde 136 punten en de Padvinders Drumband Z.O.S.N.O. van Uit geest, waarin meisjes de dwars fluiten bespeelden, kwam tot 128 punten. Al deze muziekverenigin gen en drumbands vielen in de eerste klasse, waarbij „WThelmi- na" en „Kunst en Vriendschap" met lof. In de tweede klasse kwamen de muziekvereniging „St. Caeci- lia" uit Alkmaar met 124 punten, en de drumband „Lamoraal van Egmont" met 122J/2 punt; de fan fare „St. Martinus" uit Oude Niedorp met 120 punten; de drumband „Excelsior uit Lim- men met 118 punten. Deze drum band, die pas twee jaar bestaat en waarin ook meisjes de trom roeren, zag er fris'uit in 't witte pak met heldergroene stropdas en kampmuts van dezelfde kleur. De drumband der R.K. Verken ners „St. Lambertus" uit Bergen haalde 115x/2 punt in deze twee de klasse. De jeugddrumband van de speedtuin-vereniging „Frans Hals" uit Haarlem had op slag de harten van het publiek ver overd. Ze zagen er fris uit in hun witte pakjes, deze kinderen; de jongens met een rood fluwelen mouwloos vest er over en de meisjes met rood fluwelen schou- dercape-tjes en allen de kleurige rode kampmuts op. Daarbij was hun tempo pittig en hun spel van dien aard dat ze 114 punten haal den. Een kranige prestatie. De drumband „St. Caecilia behaal de 1133^2 Punt- In de derde klasse kwamen de muziekvereniging en de drum band „Eensgezindheid" uit Eg mond Binnen, elk met 110 punten. Ook dezen zagen er keurig uit in hun donker groene pantalons met bies, licht groene overhem den met donkergroene das. De tamboer-maïtre prijs werd toegekend aan de drumband N.V.P. te Alkmaar. Het was een opgewekt, vrolijk feest dat hier geheel in dorps sfeer gevierd werd. Het publiek, gezeten op de café-terrassen en houten banken langs de weg heeft genoten van het kleurige schouw spel en de opgewekte marsen. En de jury maar meedraven! Zo'n festival is voor het pu bliek een zeer gewaardeerde, op gewekte show en dat hebben de meeste deelnemers ook begrepen en getoond iri hun wijze van mar cheren en in hun kleding. Na tuurlijk is het spel hoofdzaak, maar zeker op zo'n dag wil het oog óók wat en liefst geen ver kreukelde pantalons en open staande overhemdboordjes en bij padvinders liefst geen hoedran- den, die aan een duinlandschap doen denken. Zeg jongens, was er geen suiker meer in Moeders suikerpot om de hoedranden keu rig en vlekkeloos stijf te maken? Er zijn twee korpsen, die voor het slagen van deze dag een ex tra woord van lof verdienen, nl. „Bergens Harmonie", welks le den de weg ruim hielden en daar mede bijna de gehele middag in draf zijn geweest en de politie, die het verkeer omleidde en re gelde op een gemoedelijke wijze, zoals het in deze zondagse fees telijke dorpssfeer paste. Verheugend was het dat in de meeste der muziekverenigingen en drumbands de jeugd zo goed vertegenwoordigd was, een jeugd soms van nog zo'n klein formaat, dat 's avonds menig jong tam- boertje met stijve benen van het in mannepas meelopen, maar met een blij, trots hart in bed zal heb ben gelegen. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen ft' De tentoonstelling van werk stukken der bejaarde bewoners van Elkshove, in het kader der vrije tijdsbesteding vervaardigd, werd dinsdagmiddag met een woord van welkom tot de be langstellenden en exposanten door de heer Reijnders geopend, waarna hij het woord gaf aan de burgemeester Dr. W. Huy- gens, die een geestige speech af stak en het een verheugend feit noemde dat de bewoners van Elkshove tot zoveel goed werk in staat bleken. Mevr. Mr. E. P. BroekmanVriesman voerde vervolgens het woord en bood onder couvert nog een nageko men deel der collecte, voor twee aren geleden gehouden, aan de voorzitter der commissie voor het bejaardenwerk aan, hetwelk in dank werd aanvaard. De tentoonstelling geeft een uitstekend beeld van wat een mens aan scheppend vermogen nog weet te presteren, wanneer hij daartoe wordt geactiveerd. Zowel individueel als in onder linge samenwerking zijn er heel wat stukken ontstaan, die opmer kelijk goed zijn. We willen allen wijzen op de maquette van Elks hove, welk werkstuk door sa menwerking van diverse bewo ners van Elkshove is tot stand gekomen en die algemeen be wonderd werd. Op de laatste dag van de ten toonstelling, die met een feeste lijk karakter besloten werd, was er een overweldigende stroom van bezoekers. Uit alle hoeken van het gebouw had men stoelen aangedragen om de be zoekers te laten zitten, maar men kwam er nog velen te kort. De conversatiezaal, de eetzaal, de recreatiezaal en de vestibule tel den evenveel zittende als staan de belangstellenden. De heer Be- kius van Klein Hof, die met Dr. van Gelder deze vrije tijdsbeste ding op gang heeft gebracht, verklaarde in zijn openings woord, dat hij nog nimmer zo veel mensen in Elkshove bijeen had gezien. Maar dit was een gunstig teken, want het leverde het bewijs, dat men in dit huis niet buiten de maatschappij staat. Hier wordt geleefd en gewerkt en Dr. van Gelder ziet er op toe dat men gezond kan leven, zo dat men er een aangename tijd beleeft. Het zangkoor onder leiding van mevr. Y. Gischler^-Jkvr. v. Wijck zong daarna een tweetal choralen en een viertal liederen, om te tonen dat men op hogere leeftijd toch nog goed kan zin gen. Daarna begon de loterij trekking, wat gevolgd werd door het Rad van Avontuur. Een der aanwezigen had nog een lied ten gehore gebracht en zo werd de ze bijeenkomst tot een toppunt van gezelligheid, waaraan vele aangename herinneringen ver bonden zullen blijven. Maandagochtend omstreeks acht uur onstond op de Breelaan ter hoogte van Duinvermaak een verzakking in de weg, zodat het rijverkeer slechts met moeite kon plaats hebben. Een onderzoek wees uit dat een hoofdbuis van de waterleiding het begeven had. In de dorpen noordelijk van Ber gen ontstond watergebrek, zelfs in de dorpen aan de Langedijk zat men een tijdlang zonder wa ter. GESLAAGD Aan het Murmelliusgymnasium is geslaagd voor het einddiploma B: D. Keijzer. Aan de Middelbare Handels school te Alkmaar slaagden voor het eindexamen: Mej. T. Blein, A. C. Lagrange, J. A. P. Verol- me, J. P. Verkuijl en G. Hoog- vorst. TWEE BENOEMINGEN Mej. Menny Boorsma is be noemd tot onderwijzeres aan de Lagere School der Chr. Nat. Schoolvereniging te Slootdorp. Terzelfdertijd ontving zij een benoeming aan een soortgelijke school in Edam. De vorige week gehouden parkwedstrijden voor leden van het tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg te Bergen, met invitatie, hadden een zeer geani meerd verloop. Mede dank zij het schitterende weer konden de wedstrijden precies volgens het tijdschema worden afgewerkt. Een woord van hulde aan het adres van de heer en mevrouw Lau--Bogtman voor de voor treffelijke organisatie en het kwe ken van de ondefinieerbare, maar toch zo voelbare „sfeer" tijdens het toernooi is hier wel op zijn plaats. De uitslagen luidden: Senioren: H.E.: Kwartfinales: M. v. d. Ende (Castricum) sl. H. van Schaik: 63, 64; C. de Boer sl. W. Macdonald: 60, 61; Karlay sl. Vollenbrock (Amstel veen): 64, 60; W. Scher- merhorn (Alkmaar) sl. Ds. Breu- kink: 63, 62. Demi-finales: M. v. d. Ende sl. C. de Boer: 61, 75; W. Schermerhorn sl. Karlay: 4-6, 30 (door Karlay opgegeven). Finale: M. v. d. Ende sl. W. Schermerhorn: 62, 6—0. D.E.: Demi-finales: Mej. T. Winder sl. mej. M. Klein Was- sink: 62, 62; mej. v. d. Bremen sl. mej. I. Bakker: 62, 86. Finale: mej. T. Winder sl. mej. J. v. d. Bremen: 86, 36, 64. G.D.: Kwartfinales: mej. J. v. d. Bremen en W. Schermerhorn sl. mej. M. Klein Wassink en F. Panbakker: 62, 75; mevr. Tromp en dr. Lugten: w.o.; mej. T. Winder en B. J. Boerrigter sl. mevr. dr. A. BakkerBoerrigter en dr. Bakker: 60, 62; mej. A. van Mourik (Castricum) en M. v. d. Ende sl. mevr. Boerrig ter en F. G. G. Boerrigter: 60, 61. Demi-finales: mej. v. d. Bremen en Schermerhorn sl. mw. Tromp en dr. Lugten: 64, 75; mej. Winder en B. Boerrigter sl. mej. v. Mourik en v. d. Ende: 62, 64. Finale: mej. Winder en B. Boerrigter sl. mej. v. d. Bremen en Schermerhorn: 63, 6—3. H.D.: Demi-finales: Macdonald en partner sl. De Groot en Pan bakker: 60, 61; dr. Lugten en Kamp sl. P. Steinz en E. Schneider: 6-2, 63. Finale: Macdonald en partner sl. dr. Lugten en Kamp: 1 5, 26, 6—0. D.D.: Demi-finales: mevrouw Tromp en mej. T. Winder sl. mej. I. Bakker en mevr. Hout zagersBreukink: 75, 61; mej. J. v. d. Bremen en mej. M. Klein Wassink sl. mej. H. Pan bakker en mej. F. Vermeys: 62, 64. Finale: mevr. Tromp en mej. Winder sl. mej. v. d. Bre men en mej. Klein Wassink: 6—2, 6—2. Junioren: H.E.: Demi-finales: Winny Macdonald sl. Maarten Hubers: 60, 61Fridjof van Rees Vellinga sl. Frans Panbak ker: 61, 64. Finale: Winny Macdonald sl. Fridjof van Rees Vellinga: 60, 63. H.D.: Finale: Winny Macdo nald en Fridjof van Rees Vellin ga, sl. Frans Panbakker en Henk de Groot: 36, 86, 9—7. Mattenklopper. Voor het toelatingsexamen van de Meisjesuloschool te Bergen slaagden o.a. de volgende kandi daten: Bergen: Nelly Kollis, Hermi v. Dalen, Liesbeth Finkensieper, Fiet Lans dorp, Hansje Loman, Maty Hou- tenbos, Marijke Kleverlaan. imiiiiimiimiiiiiiiiiiiiimimuiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiimiiiii Vanaf heden Brood- en Banketbakkerij Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. pêr m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Hereweg 172 - Schoorl lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllhilllU Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonnè's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het 3e kwartaal 1959 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever van 28 juni t/m 4 juli 1959 V.V.V. Schoorl 27 juni: Rondgang Fanfarekorps door het dorp. Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek DuinwegVoet Klim- weg 9.30 uur. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. 28 juni: Schatgraven te Camper duin, om 2 uur. □□□□□□□□□□□□□otiaDD saoouo Bergen aan Zee: Welmoed Hollenberg. Schoorl: Marjon Spoelstra, Liesbeth Roy- aards. Egmond aan Zee: Tineke Auf dem Brinke. Egmond aan de Hoef: Tes Denneboom. Voor het toelatingsexamen aan de M.M.S. te Bergen slaagden o.a. de volgende kandidaten: Daphne Kouwenaar, Anneke Dijkstra, Mieneke Britzei, Mieke v. Twisk, Marian Gerritsen, Mie ke Broekman, Marian Hottentot, Ellen Wegener, Martie Kops, Annie Tilstra, Jeanne Wissink. Annegie v. d. Meyden, Marthy Postma, Petra Schurer, Ineke de Jong, allen te Bergen. Hilda Hoogvorst te Schoorl. Met ingang van het nieuwe schooljaar, dat omstreeks septem ber a.s. begint, wordt aan de Alk- maarse Huishoud- en Industrie school begonnen met een nieuwe opleiding, namelijk een 1-jarige opleiding voor leerling-verkoop ster. Er hebben zich reeds vele meisjes voor deze cursus aange meld. Toegelaten worden zij die na 6 klassen lagere school, 2 jaren een huishoudschool met goed ge volg hebben doorlopen. Als vakken kunnen worden onderwezen: Verkoopkunde, Be- roepenoriëntatie, warenkennis le vensmiddelen, huishoudelijke ar tikelen, textiel, Sociale Voorzie ningen en Maatschappelijk in zicht, prijs- en stofberekenen, smaakontwikkeling, Huishoude lijke vakken, Rekenen, Adminis- statie, Nederlandse Taal, Lezen Handenarbeid, Reclameschrift en etaleren, Lichamelijke oefening. Om de opleiding verder zoveel mogelijk aan het winkelbedrijf te doen aansluiten zullen de meis jes 1 middag per week in zaken werken. Door deze cursus zullen zij in staat gesteld worden zich van te voren op hun toekomstige taak van leerling-verkoopster voor te bereiden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 28 juni Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 28 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1